Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wycieczka uczniów klas szóstych

Utworzono dnia 24.03.2024
Czcionka:

W piątek 22 marca 2024 roku uczniowie klasy 6A i 6B wybrali się, pod opieką Pań: Krzysztofy Stankiewicz – Wajde, Izabeli Rutkowskiej i Renaty Antkowiak, na wycieczkę do miejsc pamięci narodowej na terenie naszej Gminy. Pojechaliśmy do Lasu Bytyńskiego, gdzie znajduje się pomnik ofiar II wojny  światowej. Pani  Krzysztofa Stankiewicz – Wajde, nauczycielka historii,  opowiedziała nam historię tego miejsca. Niemcy w październiku 1939 roku dokonali tutaj tajnej egzekucji. Do dzisiejszych czasów nie ustalono tożsamości zamordowanych  Polaków,  oprócz księdza Czesława Michałowicza. Wiadomo, że przywieziono ich z kierunku Poznania. Po zakończeniu wojny,  w lipcu 1945 r. dokonano ekshumacji 72 osób, w tym jednej kobiety. Nie posiadali oni żadnych dokumentów. Wszyscy zginęli przez rozstrzelanie. Wydobyte szczątki pomordowanych Polaków złożono do trumien i przewieziono na kaźmierski cmentarz.
Po uroczystościach pogrzebowych spoczęły w zbiorowej Mogile. Wysłuchaliśmy tej lekcji historii z zapartym tchem. Mieszkamy bardzo blisko, ale tylko dwóch uczniów odwiedziło wcześniej to miejsce. Na koniec zapanowała minuta ciszy i zapaliliśmy znicze. Potem udaliśmy się na cmentarz w Kaźmierzu, gdzie odwiedziliśmy Mogiłę Pomordowanych. Tutaj także oddaliśmy cześć i zapaliliśmy znicze.
Następnie w sali kinowej obejrzeliśmy film pt.:”Damsel” - amerykański dark fantasy w reżyserii Juana Carlosa Fresnadilli.
Po projekcji filmu, uczniowie klasy 6A z Panią Krzysztofą i Panią Izą udali się na pizzę. Uczniowie  6B wcześniej zakończyli wycieczkę, gdyż  pizzę zjedli przy okazji Dnia Kobiet.

Był to dla wszystkich dzień pełen nowych, intersujących informacji,
|a także czas zadumy oraz integracji i wspólnych rozmów.

Składamy serdeczne podziękowania Pani Dyrektor Bogumile Magdziarek za udostępnienie sali kinowej oraz Panu Waldemarowi Hermanowi za projekcję filmu.
Dziękujemy Gminnemu Zespołowi Oświatowemu za transport.

Renata Antkowiak
Krzysztofa Stankiewicz – Wajde
Izabela Rutkowska

zdjęcia...

Zegar

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny