„ISKRA WYOBRAŹNI” – spotkanie i wywiad z Panem Marcinem Koziołem, autorem „Skrzyni Władcy Piorunów”
8 października, mimo poranka zasnutego chmurami, w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu zapanowała niezwykle ciepła atmosfera – pełna ciekawości, uśmiechów i literackiej magii . W szkolnych murach czuć było wyjątkowe poruszenie – zapowiadało się spotkanie, które miało rozbudzić wyobraźnię i zachęcić do sięgnięcia po książkę . To wyjątkowe wydarzenie zostało zorganizowane przez panią Joannę Pawłowską i panią Julię Springer , które z pasją promują czytelnictwo i zachęcają uczniów do odkrywania świata książek.
Tego dnia uczniowie klas piątych i szóstych spotkali się z Panem Marcinem Koziołem – pisarzem, podróżnikiem, miłośnikiem komputerów i zwierząt. Autor znany jest między innymi z fascynującej powieści „Skrzynia Władcy Piorunów” – będącej lekturą uzupełniającą, w której przybliżona została postać genialnego wynalazcy Nikoli Tesli.
W dorobku pisarza znajdują się również: pełne humoru i ciepła „Psyjaciele”, podróżniczy cykl „Wombat Maksymilian” , przyrodnicze historie o Malince Wombat , artystyczna opowieść „Mona Mysia” oraz ciekawostkami naszpikowana „Szalona historia komputerów” .
Od pierwszej chwili Pan Marcin ujął wszystkich swoją energią i pasją . Z właściwym sobie poczuciem humoru opowiadał o tym, skąd czerpie pomysły do swoich książek, jak wygląda jego codzienna praca i dlaczego warto pielęgnować ciekawość świata . Z entuzjazmem mówił o nauce, technologii i podróżach – tematach, które często splata w swoich historiach, łącząc przygodę z wiedzą .
Po spotkaniu odbył się wywiad, przeprowadzony przez młodych dziennikarzy – Marlenę Piaskowską z klasy 7d oraz Franciszka Borowiaka z klasy 7a. Rozmowa została nagrana w spokojniejszej atmosferze, już bez udziału uczniów, co pozwoliło autorowi szerzej opowiedzieć o swojej twórczości, pasjach i inspiracjach. Pisarz mówił o pracy nad książkami, o roli wyobraźni w codziennym życiu oraz o tym, jak jego podróże po świecie stają się początkiem nowych literackich przygód.
Spotkanie oraz wywiad zostały zorganizowane w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0, którego celem jest rozwijanie pasji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży. Takie wydarzenia pokazują, że literatura to nie tylko tekst na papierze, lecz także żywa rozmowa z autorem i podróż przez świat wyobraźni.
Serdecznie dziękujemy Panu Marcinowi Koziołowi za niezwykłe spotkanie, które na długo pozostanie w pamięci uczniów naszej szkoły.
Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć i wywiadu z autorem :
Joanna Pawłowska, Julia Springer






