strona główna
ważne wydarzenia
innowacje szkoły
dokumenty
kalendarium
historia
patron
projekty EFS/comenius
Szkoła z klasą 2.0
Encyklopedia WLKP
ewaluacja
publikacje
archiwum
sukcesy
 
Dyrekcja
Kadra Pedagogiczna
Pracownicy
Pedagog
Psycholog

 

WYDARZENIA 2017-2018


 

 

 

 

ZAKOŃCZENIE ROKU KLAS IV-VII

22 czerwca był dniem długo wyczekiwanym przez uczniów Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu. Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018 wszystkie klasy rozpoczęły od mszy świętej. Następnie uczniowie klas IV-VII spędzili czas z wychowawcami w salach, wręczone zostały świadectwa. Później wszyscy spotkali się w sali gimnastycznej, gdzie odbył się uroczysty apel. Wzięli w nim udział zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej. Dyrektor Szkoły Mariusz Pielucha i wychowawcy klas wręczyli świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe. Następnie nauczyciele nagrodzili uczniów biorących udział w licznych konkursach. Pan Wójt Zenon Gałka i pan Janusz Stróżyk przekazali najlepszym uczniom stypendia naukowe i Nagrody Wójta Gminy Kaźmierz. Po części oficjalnej program artystyczny zaprezentował zespół muzyczny przygotowany przez pana Roberta Winieckiego. Uroczystość zakończył Dyrektor Szkoły ogłaszając początek wakacji.

zdjęcia...

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO KLAS I-II  - SP KAŹMIERZ

Uczniowie klas pierwszych i drugich z radością zakończyli rok szkolny2017/2018. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, następnie wszyscy uczestnicy udali się do sali gimnastycznej gdzie nastąpiło wręczenie nagród,  wyróżnień i świadectw promujących do kolejnej klasy. Społeczność szkolną zaszczycił swoją obecnością Wójt Zenon Gałka, który wręczył wyróżnionym uczniom dyplomy „WZOROWY UCZEŃ”. Pani Hanna Łuczak  dokonała podsumowania konkursu  „Kangur Matematyczny”, natomiast p. Joanna Pawłowska wyróżniła uczniów w konkursie pt. „SUPER CZYTELNIK”. Wręczone zostały również nagrody za udział w konkursie z j. angielskiego przeprowadzonym przez p. Martę Bartkowiak.  Podczas części artystycznej wystąpił zespół flażoletowy i perkusyjny pod kierunkiem p. Dominiki Nowaczyk oraz grupa taneczna p. Karoliny Kozłowskiej. Dziękujemy strażakom z OSP Kaźmierz oraz OSP Radzyny za zapewnienie bezpieczeństwa podczas przejścia uczniów ulicami Kaźmierza, p. M. Tomczak A. Ozimek, I. Gruszka za przygotowanie sali i dekoracji, p. P. Pawełczykowi i R. Winieckiemu za przygotowanie sprzętu nagłaśniającego, p. J. Pawłowskiej za wykonanie zdjęć.    

Wszystkim uczniom i nauczycielom życzymy słonecznych i bezpiecznych wakacji!

Organizatorzy
Karolina Kozłowska
Dominika Nowaczyk
Ewa Hartwich

GALERIA ZDJĘĆ (J. Pawłowska)

PRZEDSZKOLAKI HAŁABALY SZYKUJĄ SIĘ DO SZKOŁY

W minionym tygodniu dzieci z grup przedszkolnych – Szpaczki, Wróbelki i Leśne Skrzaty wraz z opiekunami odwiedziły uczniów klasy II b. Podczas cyklu trzech spotkań przyszli uczniowie mogli obejrzeć szkołę, a uczniowie II b mogli zaprezentować materiały potrzebne w nowym roku szkolnym. Przedszkolacy poznali ciekawostki dotyczące uczniowskiego życia szkolnego. Nie zabrakło wspólnego śpiewu oraz pokazu tańca szkolnego zespołu tanecznego. Na zakończenie każdego z spotkań Pan Dyrektor Mariusz Pielucha poczęstował przyszłych uczniów słodkimi niespodziankami. Do zobaczenia we wrześniu!

GALERIA ZDJĘĆ
Karolina Kozłowska

SP Kaźmierz – kolejny sukces matematyczny Adriana Koniecznego

W styczniu uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu zmagali się z rozwiązywaniem zadań w szkolnym etapie Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Najlepszy wynik, który gwarantował zarazem przejście do kolejnego etapu, uzyskał Adrian Konieczny, uczeń klasy 7c. 24 marca odbył się etap rejonowy, a 26 maja etap wojewódzki tego konkursu. Uczeń naszej szkoły osiągnął bardzo dobry wynik i został finalistą tegoż konkursu.
Gratulujemy Adrianowi i życzymy dalszych sukcesów.

Dorota Stokłos

zdjęcia...

LEPSZA SZKOŁA- PROGRAM EDUKACYJNY

W tym roku szkolnym po raz kolejny nauczyciele matematyki brali udział w programie edukacyjnym „LEPSZA SZKOŁA” organizowanym przez wydawnictwo GWO. Dołączyliśmy do grona 155 tysięcy nauczycieli oraz 12 milionów uczniów, którzy wykazali się chęcią porównania swoich wyników. Program polega na sprawdzeniu wiedzy uczniów za pomocą specjalistycznych testów. Możemy w ten sposób porównać osiągnięcia naszych uczniów z wynikami dzieci z województwa, ale również z całej Polski. Dzięki temu możemy monitorować wiedzę naszych podopiecznych w ciągu całego roku szkolnego. Przeprowadzamy trzy razy w roku diagnozę: na wejściu do nowej klasy, po zakończeniu półrocza i na koniec roku szkolnego. W ten sposób oceniamy postępy uczniów w całym roku szkolnym. Uczniowie dostają raport, z którego wynika z którymi umiejętnościami matematycznymi radzą sobie wspaniale, a nad którymi powinni jeszcze popracować. W ten sposób my nauczyciele wiemy, na jakie partie materiału powinniśmy zwrócić jeszcze uwagę, by nasi uczniowie odnieśli sukces na miarę swoich możliwości. Rodzice w ten sposób zostają powiadomieni, w czym powinni pomóc dziecko.

zdjęcie...

UCZNIOWIE SP KAŹMIERZ „WYBIERAJĄ WODĘ”

W roku szkolnym 2017/2018 zrealizowany został program edukacyjny pt. „Wybieram wodę” Jest to wspólna inicjatywa Polskiego Towarzystwa Dietetyki oraz Instytutu Promocji Zdrowia i Dietoterapii. Szczególną rolę w realizacji postawionych zadań mieli uczniowie klasy II b,  którzy pod kierunkiem wychowawcy wzięli udział w cyklu zajęć dzięki którym zaczęli zwracać szczególną uwagę na to, jak ważną rolę w zachowaniu zdrowia odgrywa prawidłowe nawodnienie organizmu. Zrealizowany został cykl działań mający na celu promowanie prawidłowego nawodnienia organizmu również w kontekście prawidłowo zbilansowanej diety. Krople wody pojawiały się również na zajęciach dotyczących programowania. Dzieci mogły zaobserwować właściwości wody oglądając doświadczenia przygotowane przez studentów Aktywnego Uniwersytetu Latającego. Co więcej,  działania w ramach programu podkreślały rolę wody nie tylko w zachowaniu zdrowia, ale także w środowisku, gospodarce, przemyśle i rolnictwie. Z uwagi na potrzebę ochrony naturalnych zasobów wodnych, jednym z kluczowych zadań było propagowanie racjonalnego gospodarowania wodą i jej oszczędzania. Działania wspierali również Rodzice uczniów klasy II b którzy zorganizowali w klasie zbiórkę butelek – to właśnie z butelek po wodzie mineralnej powstała klasowa dekoracja, która w ciągu roku przybierała różne formy. Stała się ona ostatecznie „Kroplą” mającą zachęcać do picia wody podczas Szkolnego Festiwalu Tańca zorganizowanego dla społeczności Gminy Kaźmierz. Choć rozdawanie wody w pełnym słońcu nie było łatwym zadaniem dla uczniów II b,  to poradzili sobie z tym doskonale.

Serdecznie dziękuję Rodzicom II b za zaangażowanie i współpracę w realizacji podjętych działań.

GALERIA ZDJĘĆ
Karolina Kozłowska

„ Niesamowity świat higieny jamy ustnej”

Klasy pierwsze i drugie naszej szkoły uczestniczyły w ogólnopolskim Programie Edukacji Stomatologicznej  „ Niesamowity Świat higieny jamy ustnej”. Program przygotował Instytut Blend-a-med Oral-B oraz Disney Polska. Celem programu było podniesienie poziomu wiedzy i świadomości w zakresie zdrowia jamy ustnej wśród dzieci oraz rozwijanie prawidłowych nawyków higienicznych i żywieniowych wśród dzieci w wieku szkolnym.

  Kinga Majka

zdjęcia...

WYCIECZKA KLASY II B DO TORUNIA

Dnia 15.06.2018 r. uczniowie klasy II b wraz z pilotem, wychowawcą K. Kozłowską oraz opiekunami p. A. Pajzert –Hauza i A. Tafelską wzięli udział w pełnej zaskakujących wydarzeń wycieczce do Torunia zorganizowanej przez Biuro Podróży Compass Travel. Uczniowie zapoznali się z niezwykle interesującymi wystawami w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Wędrując po mieście zatrzymywali się i poszukiwali ciekawych informacji dotyczących historii miasta m.in. rozwiązując przygotowane zadania. Nie zabrakło także wspólnego posiłku. Ponadto każdy mógł sprawdzić czy jest uczciwy, stając pod Krzywą Wieżą. Punktem kulminacyjnym wyprawy było wypiekanie pierników w Muzeum Piernika - tam każdy z uczestników mógł nabyć tradycyjne pierniki z różnymi dodatkami. Wycieczka spełniła wymagania najbardziej wymagających turystów. Uśmiech na twarzach dzieci i pełne radości spojrzenia były znakiem, że pomysł rodziców na tak daleką podróż był strzałem w dziesiątkę.

GALERIA ZDJĘĆ

Wychowawca
Karolina Kozłowska

„KONCERT DLA PADDINGTONA” – DZIEŃ DZIECKA W SP KAŹMIERZ

Dzień Dziecka był doskonałą okazją aby promować zainteresowania czytelnicze wśród dzieci nawiązując do działalności patronki szkoły  – Marii Dąbrowskiej. Zgodnie z hasłem innowacji pedagogicznej „Z Marią Dąbrowską odbywam podróże po literaturze”, uczniowie odwiedzili Paddingtona - bohatera książki Michaela Bonda. Na cześć tego przesympatycznego misia został zorganizowany nietypowy koncert. Wzięli w nim udział uczniowie, którzy naśladowali wokalistów i wokalistki muzyki rozrywkowej śpiewając z playbacku. Ich wysiłki obserwowało szanowne jury w składzie: E. Fronczak –przewodnicząca, H. Fiksa,  M. Hermann-Fudala. Wszyscy uczestnicy otrzymali wyróżnienia, a jury przyznało miejsca na podium. Przedstawiciel samorządu klasy II b – Franek Gramsz, pod kierunkiem wychowawcy po przeprowadzonym głosowaniu, odczytał wyniki i wraz z kolegami  - Mikołajem Pydą i Franciszkiem Kaczmarkiem wręczył nagrody.
Ponadto przedstawiciele klas I-III wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez p. M. Bartkowiak związanym z  znajomością miejsc Londynu oraz znajomością treści książki brytyjskiego autora – Michaela Bonda.

GALERIA ZDJĘĆ (K. Hermann)

Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowane nagrody dla dzieci w postaci książek i cukierków, p. Marii Tomczak i Annie Ozimek za przygotowanie sali do występów, p. Piotrowi Pawełczyk za przygotowanie sprzętu nagłaśniającego, członkom jury za poświęcony czas, Rodzicom uczestników konkursu za pomysłowość i zaangażowanie w przygotowanie strojów dla dzieci.
Organizatorzy:
Dominika Winiecka
Karolina Hermann
Karolina Kozłowska
Kinga Majka
Marta Bartkowiak

Nagrody dla artystów przyznane przez jury:

KATEGORIA WOKALISTA/WOKALISTKA

MIEJSCA I
Zuzanna Til ( kl. I c) + NAGRODA PUBLICZNOŚCI
Emilia Maćkowiak (kl. Ic)
Basia Tomczak (kl. II b)
Jakub Figas (kl. III b)
Maja Bartkowiak (kl. III c)

MIEJSCA II
Aleksandra Kornatowska
Klara Siłacz

MIEJSCA III
Magdalena Majewska (I b)
Zuzanna Wandelt (III d)
Maria Głuszak (III b)
Zofia Borysowska (III d)

KATEGORIA ZESPOŁY

MIEJSCE I
Michał Piechota i Aleksander Naturalny (I a)
Amanda Zwierzchlewska i Milena Templin (II b)

MIEJSCE II
Wiktoria Kisielewicz, Dominika Ignasiak i Zuzanna Waszkowiak (I a)

MIEJSCE III
Zuzanna Tafelska i Natalia Markiewicz (II b)
Julia Kaźmierczak i Zuzanna Sobkowska (kl. III a) + NAGRODA PUBLICZNOŚCI

Karaoke- śpiewać każdy może..

W dniu 15 czerwca atmosfera w sali gimnastycznej była rozśpiewana, a to za sprawą dzieci, które w tym dniu prezentowały swoje umiejętności śpiewająco. Dzieci wcieliły się w różnych, wybranych przez siebie wykonawców. Jury w składzie : p. Katarzyna Soroka, p. Zbigniew Filipiak oraz p. Honorata Glinka przyglądali się wszystkim artystom z uśmiechem na twarzy. Nie zabrakło wspaniałej atmosfery i gorących oklasków. Wszyscy uczestnicy zaprezentowali wysoki poziom swoich umiejętności. Po konkursie uczniowie śpiewająco wrócili  na dalsze zajęcia.
I miejsce Otylia Tomczak 7a
I miejsce Antoni Kaźmierski 4c
II miejsce Filip Duralski 5a
III miejsce Pola Cugier 6b
III miejsce Klaudia Nowakowska 6a
Wyróżnienia
Jagna Pawłowska 5b
Franek Bączkiewicz 5c
Natalia Jóźwik 7a
Patrycja Szcześniak, Kamerona Kredens, Aleksandra Prendka  5a

Małgorzata Szagżdowicz

zdjęcia...  

WYCIECZKA DO KINA

Dnia 18 czerwca uczniowie klas I i II a wybrali się do kina „ Plaza” w Poznaniu na film pt. „ Odlotowy Nielot”. Film opowiada o niezwykłej przygodzie ptaszka nielota, który by odnaleźć rodzinę musiał udać się w długą i pełną niebezpieczeństw podróż przez mroźną, arktyczną krainę. Poza licznymi, często  śmiesznymi perypetiami bohaterów można było podziwiać również przepiękne krajobrazy. Po zakończonym seansie wróciliśmy do szkoły w doskonałych humorach, uznając, że dzień był wyjątkowo udany.
                                                                                                                                                    Kinga Majka

zdjęcia..

Wizyta kl. VIIb w Domu Dziecka

Z inicjatywy uczniów klasy VII b przeprowadzono w klasie zbiórkę materiałów, które następnie przekazano dzieciom z Domu Dziecka w Szamotułach.  W dniu 18.06.2018 r. delegacja uczniów kl. VIIb wraz z wychowawcą złożyła wizytę i wręczyła kilka wcześniej przygotowanych kartonów z różnościami niezbędnymi do codziennego użytku. Przyjęto nas bardzo serdecznie.

 Anna Kubiak

zdjęcia...

"Literackie podróże z misiem Paddingtonem"

4.06.2018 r miłośnicy peruwiańskiego misia, wyruszyli z nim w podróż do krainy literatury, rebusów i zagadek. Walcząc o słodką nagrodę, przedstawiciele klas młodszych, wytężali swoje umysły przy arcyciekawych i niełatwych zadaniach sprawdzających znajomość treści książki o sympatycznym misiu. Wiele było o ulubionej marmoladzie i innych słodkościach, które kochają nie tylko misie, aż ślinka ciekła na samo wspomnienie. Na szczęście zawodnicy otrzymali słodkie nagrody dla całej klasy, którymi podzielili się jeszcze tego samego dnia z kolegami i koleżankami z klas. W pierwszych klasach najlepsi okazali się uczniowie z klasy Id - Maksymilian Domaniecki i Karolina Polus. W drugich klasach IIa - Jakub Celebucki oraz Grzegorz Błajek. W klasach trzecich IIIc - Zuzanna Przybysz i Julia Przybylska. Za nagrody bardzo dziękujemy Radzie Rodziców, a zwycięzcom gratulujemy wiedzy i refleksu.

Marta Bartkowiak

zdjęcia...

Sukces w Powiatowym Konkursie z języka angielskiego Macmillan Primary School Tournament!!!

W upalny piątkowy poranek, 8.06.2018 r, nasi najlepsi uczniowie z języka angielskiego stanęli do konkursu na szczeblu powiatowym. We wszystkich trzech kategoriach, w których brali udział odnieśli sukces na podium. Wśród najmłodszych trzecie miejsce zajął Jakub Figas. W grupie klas 4-5 pierwsze miejsce zajął Franciszek Bączkiewicz, a drugie Kacper Bartos. Najstarszą grupę reprezentował Filip Heś, który zajął miejsce trzecie. Konkurs organizowany był przez Szkołę Podstawową nr 3 Szamotułach oraz Wydawnictwo Macmillan. Zwycięzcą serdecznie gratulujemy!!!

zdjęcia...

Kółko przyrodnicze na „Wyszczekanych”

We wtorek, 12.06.2018r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu uczestniczący w zajęciach kółka przyrodniczego wybrali się na ostatnią w tym roku szkolnym wycieczkę do kina. Tym razem obejrzeli zabawny film pt. „Wyszczekani”, opowiadający o perypetiach psa policyjnego i jego przyjaciół. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że film bardzo im się  podobał i wprowadził ich już w wakacyjną atmosferę.

                                                                                                             Monika Skotnicka - Stróżyk

„Bezpieczne wakacje”

Dnia 12.06.2018r.  nad Zalewem w Radzynach uczniowie klas I z Kaźmierza brali udział w akcji profilaktycznej o haśle „Bezpieczne wakacje”, której organizatorami było Starostwo Powiatowe we współpracy z Komendą Powiatową Policji oraz Komendą Powiatową Straży Pożarnej w Szamotułach. Uczniowie wysłuchali prezentacji przygotowanej przez Policję, która dotyczyła bezpieczeństwa nad wodą. Usłyszeli kiedy, gdzie i z kim można przebywać w wodzie. Dowiedzieli się jak zachować się w sytuacji, gdy na ich drodze może pojawić się groźny pies – uczniowie poznali policyjnego psa, który również brał udział w dzisiejszej akcji profilaktycznej. Panie policjantki przypomniały dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się  na drodze, a następnie rozdały wszystkim uczestnikom odblaski. Kolejnym punktem akcji „Bezpieczne wakacje” były pokazy strażackie na wodzie, podczas których strażacy podejmowali próbę ratowania tonącego. Były to oczywiście manewry ćwiczeniowe, którymi uczniowie byli zachwyceni. Po zakończonych prezentacjach uczniowie z uśmiechami na twarzach wrócili do szkoły.

Katarzyna Soroka

zdjęcia...

POWIATOWY KONKURS CZYTELNICZY –„READING IN ENGLISH - MY PLEASURE!”

W dniu 29 maja 2018 pięcioro uczniów klas siódmychwzięło udział w Powiatowym Konkursie Czytelniczym „Reading in English – my pleasure!”  organizowanym przez Zespół Szkół nr 1 w Szamotułach. Celem konkursu było propagowanie czytelnictwa w języku angielskim oraz poszerzenie wiedzy o krajach angielskiego obszaru językowego. Uczestnicy konkursu rozwiązywali test w języku angielskim, który składał się z zadań zamkniętych i otwartych. Dotyczyły one przeczytanej wcześniej przez uczniów lektury oraz wiedzy o krajach angielskiego obszaru językowego. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie. 

Beata Zdunek

zdjęcia...

Dzień Dziecka w klasie 3c

Dnia 06.06.2018r. klasa 3c wraz z wychowawcą z okazji Dnia Dziecka wybrała się na warsztaty plastyczne do „Znajomych”.  U „Znajomych” dzieci samodzielnie wykonały wakacyjną tabliczkę ze swoim imieniem. Po zajęciach plastycznych dzieci zostały poczęstowane watą cukrową. To był udany Dzień Dziecka!

Joanna Topolska

zdjęcia...

PODSUMOWANIE REALIZACJI PROJEKTU PT. „KODER JUNIOR – Mistrzowie Programowania” W SP KAŹMIERZ

Podczas zajęć organizowanych przez wychowawców w klasach I a, II b i III d w roku szkolnym 2017/2018, dzieci nabyły nowe umiejętności, a także rozwinęły m. in. swoją wyobraźnię i myślenie przyczynowo-skutkowe. Zaangażowani w działalność edukacyjną byli nie tylko wychowawcy ale także co-trenerzy. W naszej szkole aktywnym wsparciem służyła pani Daria Hejwosz-Gronkowska, która uczestniczyła w zajęciach według harmonogramu projektu. Przygoda z Scratchem oraz Scottim i jego kosmicznym statkiem została zakończona. Przed nami pozostaje wyjazd do EduLab i udział w kolejnych pełnych zagadek zajęciach. Mimo, że projekt się kończy uczniowie i wychowawcy wiedzą, że ich przygoda z programowaniem dopiero się zaczyna. Zajęcia komputerowe i zajęcia techniczne w nauczaniu wczesnoszkolnym będą pełne ciekawych niespodzianek.
 Otrzymany sprzęt multimedialny: tablety, gry planszowo-mobilne i zestawy Lego WeDo, które jeszcze do nas dotrą wykorzystamy w realizacji innowacji pedagogicznej pt. „Poznaję TIK i z Apkami wyruszam w wirtualny świat” przygotowaną przez p. K. Kozłowską, J. Pawłowską i A. Pajzert

GALERIA ZDJĘĆ

Wychowawcy realizujący projekt Koder Junior
Kinga Majka
Karolina Hermann
Karolina Kozłowska

Próbny egzamin ósmoklasisty – podsumowanie

W kwietniu uczniowie klas 7 przystąpili do pierwszej próby egzaminu, który pisać będą pod koniec nauki w szkole podstawowej. Arkusze przygotowane były przez wydawnictwo WSiP zgodnie z wytycznymi dotyczącymi egzaminów. Egzamin składał się z trzech części – pierwszego dnia siódmoklasiści rozwiązywali arkusz z języka polskiego (120 min.), drugiego dnia z matematyki (100 min.), ostatnią częścią był egzamin z języka obcego nowożytnego – język angielski (90 min.). Wyniki tej próby pokazały uczniom w jakich obszarach wiedzy należy jeszcze poćwiczyć swoje umiejętności, co udoskonalić, aby na właściwym egzaminie wypaść jak najlepiej. Na podsumowanie wyników zaproszeni byli uczniowie klas siódmych, osobne spotkanie zorganizowane zostało dla rodziców tych uczniów. Nauczycielki (p. Małgorzata Lewek – j. polski, p. Dorota Stokłos – matematyka i p. Ewa Maćkowiak – j. angielski) szczegółowo omówiły osiągnięcia uczniów, porównując je do wyników pozostałych szkół (które przystąpiły do tej próby) w skali kraju. Głos zabrał również Pan Dyrektor Mariusz Pielucha, który przybliżył rodzicom procedury związane z wyborem języka obcego na egzaminie oraz deklaracji dostosowań wymagań dla uczniów z opiniami poradni psychologiczno – pedagogicznej.

Ewa Maćkowiak

zdjęcia...

Wycieczka klasy IVa i IV b

Uczniowie klas czwartych pod opieką p. B. Kubiak, p. J. Pawłowskiej i p. K. Matelskiej – Graf uczestniczyli w dwudniowej wycieczce. Pierwszym punktem wyjazdu była Krzywa Wieża w Toruniu, a w jej cieniu przepyszne pierniki. Czwartoklasiści uczestniczyli w seansie w Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium – Toruń”. Zwiedzili ruiny zamku Krzyżackiego oraz weszli na wieżę kościelną, by podziwiać panoramę miasta. Podróż w odległe średniowiecze, zakończyli w Muzeum Żywego Piernika. Dzieci zrelaksowały się ugniatając ciasto i wypiekając własne pierniki. Słodko się zrobiło w piernikowej stolicy Polski. Natępnie pełni wrażeń pojechali do Kruszwicy, gdzie mogli odpocząć przed kolejnym dniem. Drugi dzień wycieczki rozpoczęli od rejsu po Gople, potem mali turyści wspinali się na zabytkową wieżę w Kruszwicy, gdzie tysiące myszy rozprawiło się z Popielem, jak głosi znana legenda. Następnie udali się do Biskupina, gdzie zwiedzali Muzeum Archeologiczne. Na zakończenie udanej wycieczki mali turyści zjedli lody.

K. Matelska - Graf

zdjęcia...

Klasy 6-te w stolicy.

     W dniach 23-25 maja 2018r. uczniowie klas szóstych Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Po drodze dzieci zwiedziły Muzeum Maksymiliana Kolbego  i Panoramę 1000-lecia w Niepokalanowie oraz Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. W stolicy uczniowie odwiedzili Łazienki i Pałac na Wodzie , Zamek Królewski, starówkę, Cmentarz Stare Powązki (m.in. grób patronki naszej szkoły – Marii Dąbrowskiej ). Wiele wrażeń dostarczył pobyt w Centrum Nauki Kopernik oraz wizyta na 30-tym piętrze Pałacu Kultury i podziwianie stamtąd panoramy miasta. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Wilanowie  i zwiedzanie rezydencji Jana III Sobieskiego. Wszyscy pełni prażeń wrócili do domów.

 Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

Do Łężeczek położonych w Puszczy Noteckiej, klasy: III a, III b i III c wybrały się na 2 dni (24.05. – 25.05. 2018r.) na Zieloną Szkołę. Podczas pobytu odbywały się między innymi zawody sportowe, warsztaty plastyczne. Na basenie każdy mógł się popisać umiejętnościami pływackimi. Była również dyskoteka, na której integrowaliśmy się wspólnie. Staraliśmy się też podczas pieszych wycieczek poznać najbliższą okolicę. W drugim dniu wycieczki odwiedziliśmy Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach, w którym można zobaczyć warsztaty pokazowe ginących zawodów - kowalski, bednarski, szewski, garncarski, wikliniarski, stanowisko pszczelarza, sprzęty gospodarstwa domowego, dawną szkołę czy skład kolonialny oraz poznać przyrodę Doliny Kamionki. Podczas wycieczki do Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach każdy samodzielnie zrobił wiklinowy wózek. Podczas pobytu dopisywała nam słoneczna pogoda i wspaniałe humory. Zielona Szkoła to sprawdzian samodzielności, jest też okazją bliższego poznania się nawzajem. Każdy wracał z bagażem wrażeń.

Joanna Topolska

zdjęcia...

Warsztaty

           23 maja uczniowie klasy Id przygotowali tajemnicze skrzyneczki, które mogą być skarbonką ,szkatułką albo czym tylko, co  podsunie wyobraźnia. Dzieci zmierzyły się  z  różnymi farbami, klejem, lakierem a nawet papierem ściernym. Każdy pracował z dużym zaangażowaniem, a rezultaty pracy można zobaczyć na załączonych zdjęciach.

  E.H.

zdjęcia...

FESTIWAL TAŃCA

Przepiękna, wymarzona, słoneczna pogoda i gorące rytmy taneczne towarzyszyły XVIII Festiwalowi Tańca. Jak co roku boisko przy Szkole Podstawowej w Kaźmierzu zamienia się w miejsce radości roześmianych i roztańczonych dzieciaków, począwszy od przedszkola po gimnazjum. Na scenie wystąpiły 24 zespoły: z Szamotuł, Sierakowa, Chodzieży, Poznania, Międzychodu, Kaźmierza, Wągrowca, Ujścia, Wronek, Przybrody. W przerwach między występami tanecznymi swoje talenty pokazały uczennice z klas 4-7 oraz uczniowie przygotowani przez p. Roberta Winieckiego oraz p. Piotra Pospiesznego. Jury Festiwalu przyznało miejsca w trzech kategoriach wiekowych. Puchary otrzymały zespoły:

Kategoria klasy O – III
I miejsce Twister mini ze SP w Pniewach
II miejsce Minionki z GOK-u we Wronach
III miejsce Słoneczka z Ujskiego Domu Kultury

Kategoria klasy 4-7
I miejsce Vuelta z Zespołu Szkół Zakonu Pijarów w Poznaniu
II miejsce Flex ze SP w Pniewach
III miejsce Figlaki ze SP nr 3 w Szamotułach

Kategoria gimnazjum
I miejsce Paradise z GOK-u w Sierakowie
II miejsce Carpe Diem z Kaźmierza
III miejsce Antree z Międzychodu

Wszystkim uczestnikom GRATULUJEMY !!!

Kto raz przyjechał do nas, to wraca na następny rok, bo przyciąga wspaniała atmosfera imprezy, którą między innymi tworzy, „czadowo” prowadzący Waldek Hermann. Bawiliśmy się wszyscy świetnie. Festiwalowi Tańca, tak samo jak w ubiegłych edycjach, towarzyszy Festyn Rodzinny Dzieci – Rodzicom, Rodzice – Dzieciom. Jak co roku rodzice i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu dołożyli wszelkich starań, aby zaprezentować dorobek szkoły, przygotować stoiska i atrakcje sportowe dla uczniów i gości. Całe boisko szkolne było zastawione różnymi straganami. Przy takim upale, jaki był w niedzielę, można było orzeźwić się chłodnymi napojami lub lodami, kto był głodny znalazł coś smacznego w bufecie obsługiwanym przez Radę Rodziców i kuchnię szkolną. Niech kolejne Festiwale będą okazją do wspólnych spotkań dzieci, młodzieży i dorosłych w Kaźmierzu, niech kolejne Festiwale promują naszą szkołę i rozwijają zainteresowania taneczne, jako inna formę spędzania wolnego czasu. Dziękuję p. dyrektorowi Mariuszowi Pielucha za możliwość przeprowadzenia tak wspaniałej i integrującej społeczność szkolną oraz lokalną imprezy. Zapraszam za rok na następne kaźmierskie spotkanie festiwalowe. Organizatorka XVIII Festiwalu Tańca Małgorzata Szagżdowicz

zdjęcia (foto B. Kubiak)...

zdjęcia2 (foto B. Kubiak)...

Wizyta Pani Poseł Marty Kubiak w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu

W ramach projektu realizowanego w naszej szkole „ Mój zawód-moja pasja” dnia 30 maja 2018 r. naszą szkołę odwiedziła Pani Poseł Marta Kubiak .Spotkanie miało charakter dyskusji z dziećmi na temat życia osobistego oraz zawodowego naszego gościa. Uczniowie ciekawi bogatego życiorysu oraz specyficznej pracy posłanki pytali m.in. o: dzienny rozkład zajęć, znajomość języków obcych , zainteresowania i pasje. Wizyta przebiegała w sympatycznej atmosferze. Uczniowie żywo uczestniczyli w spotkaniu, z zaangażowaniem zadawali pytania i słuchali opowieści o życiu, powołaniu, pracy zawodowej i społecznej. Serdeczne podziękowania za zorganizowanie spotkania p. Markowi Urlewicz oraz Mieczysławowi Piotrowskiemu składa : Pan Dyrektor Mariusz Pielucha oraz nauczyciel historii p. Krzysztofa Stankiewicz-Wajde.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Wojewódzki konkurs historyczny „1939-1945. Wojenne losy Polski i Polaków”

Dnia 29 maja 2018 r. odbył się finał wojewódzkiego konkursu „1939-1945 Wojenne losy Polski i Polaków”, organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy o historii Polski w latach 1939-1945 oraz kształtowanie świadomości patriotycznej młodego pokolenia. Szkołę Podstawową im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu reprezentowało dwóch uczniów klas szóstych: Jagoda Dłużewska klasa 6a oraz Wiktor Środecki klasa 6b. Choć nie udało im się znaleźć w gronie laureatów cieszy chęć poszerzania wiedzy oraz ich ogromny zapał. Serdeczne podziękowania za udział w konkursie oraz życzenia kolejnych sukcesów składa nauczyciel historii: p. Krzysztofa Stankiewicz-Wajde.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

SZKOLNY MINI PLAYBACK SHOW 2018

Dnia 10.05.2018 odbył się szkolny Mini Playback Show przygotowany przez Karolina Hermann, Karolinę Kozłowską, Kingę Majkę i Dominikę Winiecką. W rywalizacji uczestniczyło ponad 40 dzieci naśladując różnych wykonawców muzyki rozrywkowej. Poszczególne kategorie wiekowe oceniało jury złożone z pracowników szkoły oraz reprezentantki samorządu klas I-III. Poniżej przedstawiamy nazwiska uczestników, którzy zakwalifikowali się do następnego etapu.

 

Kategoria I (wokalista/wokalistka klasy I-II)

Skład jury:
Julia Kaźmierczak
Karolina Dzieńdziura
Karolina Hermann

WYRÓŻNIENI

Kornatowska Aleksandra (Ania Wyszkoni)
Kraft Amelia (Ed Sheeran)
Maćkowiak Emilia (Fasolki)
Majewska Magdalena (Alvaro Soler)
Siłacz Klara (Anna Dąbrowska)
Til Zuzanna  (Sławomir)
Tomczak Barbara (Alvaro Soler)

Katergoria II (wokalista/wokalistka klasy III)

Skład jury:
Karolina Dzieńdziura
Zuzanna Tafelska
Dominika Winiecka

WYRÓŻNIENI:
Bartkowiak Maja
Borysowska Zofia
Figas Jakub
Głuszak Maria
Wandelt Zuzanna

Kategoria III (zespół kl. II-III)

Skład jury:
Kinga Majka
Julia Kaźmierczak
Dominika Winiecka

WYRÓŻNIENI:

ZESPÓŁ 1: Maryla Rodowicz-- Damą być
Wiktoria Kisielewicz
Dominika Ignasiak
Zuzanna Waszkowiak

ZESPÓŁ 2: Mrozu – Miliony monet
Michał Piechota
Aleksander Naturalny

ZESPÓŁ 3:Jojo Siwa – Hold the Drama
Natalia Markiewicz
Zuzanna Tafelska

ZESPÓŁ 4: Sławomir – Miłość w Zakopanem
Amanda Zwierzchlewska
Milena Templin

ZESPÓŁ 5 – Katy Perry – Swish Swish
Julia Kaźmierczak
Zuzanna Sobkowska

Wszystkim wyróżnionym artystom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnym etapie, który odbędzie się 4.06.2018 W tym dniu wyróżnieni uczestnicy zaprezentują się ponownie podczas „Koncertu dla Paddingtona”. Wydarzenie artystyczne będzie podsumowaniem realizacji innowacji pedagogicznej pt. „Z Marią Dąbrowską odbywam podróże po literaturze” rozwijającej zainteresowania literaturą polskojęzyczno i obcojęzyczną. Przyznane zostaną także nagrody dla artystów wyłonionych w głosowaniu publiczności.

GALERIA ZDJĘĆ
K. Kozłowska

WYJAZD  DO JUMP  ARENY  W  POZNANIU

    We wtorkowe popołudnie – 23 maja 2018 roku, tuż po zajęciach szkolnych, grupa uczniów klas siódmych Szkoły Podstawowej oraz uczniów  klas drugich Gimnazjum  w Kaźmierzu wybrała się wraz z opiekunami: panią Renatą Antkowiak,  panią Małgorzatą Lewek, panią Dorotą Stokłos  i panią Pauliną Jakobsze do poznańskiej Jump Areny Piątkowo. Po krótkim szkoleniu i rozgrzewce, „pod czujnym okiem” trenera i pani Pauliny, rozpoczęła się niesamowita zabawa. Skoki, salta i spektakularne przewroty trwały ponad godzinę. Okazało się, że na ty uczniom nigdy nie brakuje energii. Wszyscy świetnie się bawili i z żalem opuszczali obiekt. Na pocieszenie i w celu uzupełnienia spalonych kalorii wstąpiliśmy jeszcze  do McDonald’a. Wyjazd, choć krótki, okazał się bardzo udany   i godny powtórzenia.

                                                                Renata Antkowiak

zdjęcia...

Strefowe zawody Drużynowej Ligii Lekkoatletycznej, Piła 22.05.2018 r.

We wtorek, 22 maja 2018 r., w Pile odbyły się strefowe zawody w Drużynowej Lidze Lekkoatletycznej. W zespole brało udział 15 dziewcząt rocznika 2004-2002, w składzie którego znalazły się dziewczęta szkoły podstawowej i gimnazjum w Kaźmierzu. Nasza drużyna zajęła ostatecznie ósme miejsce na 22 startujące zespoły, ale niestety nie uzyskała kwalifikacji do finału wojewódzkiego (wchodziło 6 najlepszych zespołów). Każda dziewczyna zajmowała określone miejsce w swojej konkurencji i ten wynik przeliczane był na punkty. Ostateczny wynik drużyny z Kaźmierza 1093 pkt.
Szczegółowe wyniki dziewcząt:
Sandra Rutkowska 80m ppł 13,65 s Rekord Szkoły
Nicole Cieczka wzwyż 1,35 m rekord życiowy, wyrównanie rekordu szkoły
Milena Zbaraż wzwyż 1,30 m rekord życiowy
Kinga Kupś kula 8,41 m rekord życiowy
Wiktoria Grzymkowska kula 6,58 m
Klaudia Stachowiak 100 m 14,32 s
Marta Zając 100 m 14,83s
Hanna Janicka 300 m 49,67 s
Alicja Rerus 300 m 50,48 s
Klaudia Erens 300 m 51,24 s
Martyna Radowicz 80 m ppł 16,43 s
Teresa Frąckowiak 600 m 1:51,24 s
Agnieszka Gorzelana 600 m 2:08,47 s
Martyna Chmal 600 m 2:17,23 s

Gratuluję wszystkim startującym zawodniczkom. Wyniki były lepsze od ich rekordów życiowych lub bardzo do nich zbliżone.

Anita Rutkowska

KAŹMIERSCY UCZNIOWIE ZNÓW NA PODIUM

20 kwietnia w Domu Kultury „Jubilat” na osiedlu Tysiąclecia w Poznaniu odbył się XXXI Amatorski Konkurs Gwary Poznańskiej „GODEJCIE PO NASZYMU”. O godz. 14 odbyły się bardzo emocjonujące przesłuchania. Do konkursu zgłosiło się 32 uczestników. Do gali finałowej zakwalifikowano 15 prezentacji. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy Vc: Hania Koput, Ola Ziemniewska, Franek Bączkiewicz, uczennica klasy III f Laura Erens oraz siódmoklasistka Zosia Majka. Hania i Ola zaprezentowały tekst pt. „Moja siora, Pedruś  i tekwondo”, a Franek opowiadał historię „Drzewnianego pamperka”. Teksty te zostały napisane przez A. Napierałę. Laura opowiadała o przygodzie, która wydarzyła się „Nad jęziorem”, a Zosia wystąpiła z tekstem Juliusza Kubla „Glaca pozytywna”. Do występów uczniów przygotowały panie Sylwia Zagórska, Aleksandra Napierała oraz pani Krystyna Glanc, babcia Laury, która napisała dla niej tekst. Zmagania występujących na scenie oceniało jury w składzie: Lech Konopiński, poeta i pisarz poznański (tworzący również w gwarze); Juliusz Kubel, oraz Waldemar Kurowski, poznański dziennikarz, znawca gwary i kuchni wielkopolskiej. Walka o podium nie należała do łatwych. W konkursie nie wyróżniono żadnych kategorii wiekowych, więc nasi uczniowie musieli zmagać się ze starszymi od siebie i bardziej „praktykującymi” gwarę osobami dorosłymi. Po prezentacjach odbył się występ kabaretu „Afera”, który ubawił do łez licznie zgromadzoną publiczność. Po występie ogłoszono niecierpliwie oczekiwane wyniki konkursu. Jurorzy stwierdzili, ze poziom konkursu jest na coraz wyższym poziomie. Z uznaniem wyrażano się o licznej grupie kaźmierskich reprezentantów. Jurorzy przyznali trzy miejsca i dwa wyróżnienia. Pierwsze miejsce zajęły Ola i Hania, trzecie przypadło Frankowi. Nagrodzone dzieci, oprócz dyplomów, otrzymały wspaniałe nagrody. Jest to kolejny już nasz sukces na poznańskiej scenie. Cały czas nasi uczniowie trzymają wysoki poziom „naszygo godania”  i nigdy nie wracają z konkursu z „pustymi rękami”. Gratulujemy młodym wykonawcom.

  Aleksandra Napierała

zdjęcia...

 

   PODSUMOWANIE  KONKURSU  CHEMICZNEGO  „ALCHEMIK”


     W marcu 2018 roku w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbył się Ogólnopolski Konkurs Chemiczny „ALCHEMIK”. Wzięło w nim udział 22 uczniów klas siódmych. Celem konkursu jest utrwalanie wiedzy  z zakresu nauk przyrodniczych oraz aktywizacja miłośników chemii, poprzez rozwój różnorodnych umiejętności. Podsumowanie  konkursu nastąpiło dopiero w maju br.
W konkursie „ALCHEMIK” najlepsze wyniki w naszej szkole uzyskali następujący uczniowie:
         I miejsce – Hubert Borysowski,
         II miejsce – Zofia Majka,
         III miejsce – Adrian Konieczny,
         IV miejsce – Weronika Kulon,
                         –  Weronika Przybylska,
         V miejsce – Aleksander Styk,
                            Iwo Cieliczko.
Hubert otrzymał dyplom wyróżnienia oraz nagrodę książkową, a pozostali uczniowie dyplomy uznania.
Gratulacje dla wyróżnionych uczniów. Podziękowania dla wszystkich uczestników konkursu za  podjęty wysiłek oraz chęć sprawdzenia swojej wiedzy i  umiejętności.

Renata Antkowiak

zdjęcia...

Lekcja patriotyzmu dla najmłodszych uczniów w SP Kaźmierz

W miniony piątek gościem szkolnej świetlicy w SP Kaźmierz była Grupa Miłośników Historii „Huzar”. Poprowadzili lekcję żywej historii, pokazując przy tym sprzęt, broń oraz rodzaje umundurowania, jakimi dysponowali żołnierze w czasach wojennych. Uczniowie oraz zgromadzone grono pedagogiczne z wielkim zainteresowaniem słuchali informacji na temat historii żołnierzy polskich. Członkowie grupy podkreślili też niezwykłą wartość polskich symboli narodowych. Serdeczne podziękowania dla Grupy Miłośników Historii „Huzar” za wspaniale spędzony czas i niezwykłą lekcję patriotyzmu składa pan Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu p. Mariusz Pielucha oraz nauczyciel historii p. Krzysztofa Stankiewicz-Wajde wraz z uczniami.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

SP Kaźmierz: Jarosław Woźny - autor książki „Zaczarowany Świat”

W maju do Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu zawitał Jarosław Woźny, były absolwent, który spędził dzieciństwo i młodość właśnie w Kaźmierzu. Mimo, że wyjechał stąd dawno temu to wrócił teraz po latach wraz z rodziną jako autor książki pt. „Zaczarowany Świat”, których 11 egzemplarzy wraz pięknym autografem autora trafiły do naszej szkolnej biblioteki. Książka jest hołdem dla mieszkańców naszej gminy i okolic, którzy w latach 1918-19, jako powstańcy wielkopolscy stanęli do walki o Polskę. Pełna humoru, tajemnic i przygód wprowadza czytelnika w życie młodych ludzi żyjących w końcu lat 60-tych ubiegłego wieku. Zapraszam do czytania 

J. P.

zdjęcia...

SPOTKANIE PROFILAKTYCZNEZ INSPERTOREM KRUS

16 maja 2018 roku odwiedziła po raz pierwszy Szkołę Podstawową w Kaźmierzu inspektor KRUS – Oddział w Szamotułach - Pani Małgorzata Hojan – Tryszczyńska. Spotkała się z uczniami klas siódmych w ich zespołach klasowych.
Celem profilaktycznego spotkania było omówienie zasad bezpieczeństwa dzieci i młodzieży, mieszkających na wsi oraz przedstawienie sytuacji zagrażających ich życiu i zdrowiu. Oprócz pogadanki, uczniowie obejrzeli animowany film, związany z omawianymi zagadnieniami pt.: ”Rodzina Porażków”. Wszystkie spotkania przebiegały w miłej atmosferze. Każdy uczestnik otrzymał broszurę KRUS oraz dziewczynki długopisy i ołówki, a chłopcy smycze. Uczniowie podziękowali gromkimi brawami i wręczyli Pani inspektor przygotowane podziękowanie.


Renata Antkowiak

zdjęcia...

Dzień Nauki z AMULem w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu!

09.05.2018r. w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbył się Dzień Nauki. Dzięki naszym staraniom szkołę odwiedzili studenci psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. W ramach projektu AMUL (Aktywny Mały Uniwersytet Latający) przeprowadzili oni warsztaty naukowe dla naszych uczniów. Aby odpowiednio uświetnić ten dzień każda klasa przebrała się w ubrania w jednym kolorze, podkreślając w ten sposób siłę oraz zgranie zespołu klasowego, który reprezentują. Ponadto sale zostały udekorowane plakatami z hasłami ilustrującymi istotę Dnia Nauki. W klasach 1-3 zostały przeprowadzone warsztaty integracyjne, w czasie których uczniowie mogli się lepiej poznać, trening kreatywności (uczniowie stanęli przed nie lada wyzwaniem – zbudowaniem wieży z makaronu) oraz domowe eksperymenty chemiczne (przygotowano między innymi wulkan z coca-coli). W klasach 4-6 również przeprowadzono warsztaty integracyjne oraz trening kreatywności, a także zajęcia z mnemotechnik, przybliżając dzieciom metody skutecznego uczenia się. Tematy zostały uzgodnione z grupą studentów w taki sposób, aby odpowiadały na potrzeby uczniów oraz rodziców. Uczniom zajęcia bardzo się podobały i chętnie spotkają się ze studentami po raz kolejny. Realizatorom warsztatów podziękował pan Dyrektor Mariusz Pielucha oraz Sekretarz Gminy pan Janusz Stróżyk, wręczając również na pamiątkę książkę "Powiat szamotulski na starej pocztówce". Tym samym Dzień Nauki, który był wydarzeniem udanym i bardzo pozytywnie odebranym przez środowisko szkolne, wpisuje się na stałe w kalendarz Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu.

Katarzyna Stachowiak

zdjęcia...

Projekt w ramach współpracy międzynarodowej e- twinning zakończony!

W obecnym roku szkolnym uczniowie klas piatych (uczęszczający na koło języka angielskiego) zmierzyli się z nie lada wyzwaniem, a mianowicie przystąpili do realizacji projektu międzynarodowego „Let's read!”. Zadanie polegało na nagraniu audiobooków w języku angielskim. Zadania tego podjęli się oprócz naszych piątoklasistów uczniowie ze szkół z Turcji, Włoch i Hiszpanii.
Nagrania już są dostępne na stronie naszej biblioteki szkolnej „Dzwoneczek”. Zachęcamy do słuchania.

http://bibliotekaszkolna01.wixsite.com/bibliotekasp/nasze-szkolne-audiobooki

W nagraniach udział wzięli:
Franciszek Bączkiewicz kl. V c,
Jagna Pawłowska kl. V b,
Hanna Koput kl. V b,
Lena Burczyńska kl. V b
Weronika Piechota kl. V c,
Jonasz Kulon kl. V c,
Aleksandra Ziemniewska kl. V c,
Jeremiasz Borowczak kl. V b,
Jakub Koźbiał kl. V b,
Malwina Maćkowiak kl. V b,
Milena Pachciarekkl. V b,
Wiktoria Włodarczakkl. V b,

Anna Heś

zdjecie...

ZAJĘCIA RUCHOWE KLASY I B i II B W PARKU TRAMPOLIN

Uczniowie klasy I b i II b z Szkoły Podstawowej im. M. Dąbrowskiej w Kaźmierzu pod opieką wychowawców D. Pielucha, K. Kozłowskiej i K. Soroka mogli popisać się swoją sprawnością podczas zajęć i zabaw ruchowych w Energi Super Parku. Dzieci wspólnie przełamywały lęk przed wysokością oraz potrafiły pomagać sobie podczas wyjścia z basenu pełnego gąbek. Wycieczka była doskonałą okazją do integracji zespołu klasowego.

Karolina Kozłowska

WYJAZD  NA  POZNAŃSKI  FESTIWAL  NAUKI  I  SZTUKI

   24 kwietnia 2018 roku członkowie Koła fizyko –chemicznego klas siódmych Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu, wspólnie   z młodszymi uczniami naszej szkoły oraz kaźmierskimi gimnazjalistami, pod opieką pań: Renaty Antkowiak i Agnieszki Klement – Wyleżyńskiej, wyjechali na Festiwal Nauki   i Sztuki, zorganizowany przez Uniwersytet Przyrodniczy  w Poznaniu. Uczestniczyliśmy w wykładzie inaugurującym imprezę naukową, który poprowadził  prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz. Dowiedzieliśmy się, że UP to uczelnia z prawie 100- letnią tradycją akademickich studiów. Kształci co roku blisko 10 tysięcy studentów, na 30 kierunkach studiów, zatrudnia ponad 800 nauczycieli akademickich. Następnie wysłuchaliśmy wykładu pt.: „Puszcza Amazońska   z bliska i z daleka, w świetle presji człowieka”. Amazonka to zielone płuca  świata, które próbuje przekształcać człowiek poprzez:  wprowadzanie obcych plantacji np. kawa, kakao, bananowiec, produkcja zwierząt rasy białej, poszukiwanie złota oraz skażenie gleby. Prowadzący zaprezentował szereg ciekawych zdjęć, obrazujących omawiane zagadnienia. Wzięliśmy udział w interesujących warsztatach przedstawiających zmienność genetyczną soi. Każdy uczestnik poczuł się jak prawdziwy naukowiec – biotechnolog   i  wypreparował własną mikrokapsułkę z fragmentu liścia soi. Usłyszeliśmy wiele nowych informacji na temat historii, pochodzenia, znaczenia gospodarczego soi oraz możliwości wykorzystania nasion  tej rośliny w przemyśle spożywczym    i paszowym. Podczas pokazów z ciekłym azotem, mieliśmy okazję zobaczyć zjawisko zamarzania kwiatów, a także zmniejszania objętości gazów w balonach pod wpływem niskiej temperatury. Wysłuchaliśmy także wykładu na temat: „Rzeki jedności, rzeki podziału”, o rzekach i ich roli w życiu, historii i gospodarce człowieka. Prowadzący przedstawił funkcje rzek, stanowiące bogactwo kultury i identyfikację miejsca, a z drugiej strony kontynentalne konflikty i lokalne problemy. Ostatni wykład  dotyczył światowego rolnictwa w aspekcie wyżywienia i klimatu. Wskazanie wzajemnych relacji pomiędzy realizacją żywieniowej funkcji światowego rolnictwa a jej środowiskowymi funkcjami. Poznański Festiwal Nauki  i Sztuki to wydarzenie popularyzujące naukę i sztukę wśród  lokalnej społeczności,   a szczególnie młodzieży. Poprzez wykłady, warsztaty i pokazy naukowcy ukazali nam świat pełen fascynujących zjawisk. Nauka to wspaniała przygoda, którą przeżył każdy uczestnik wyjazdu edukacyjnego. Wróciliśmy do Kaźmierza zadowoleni, wzbogaceni o nowe informacje, pełni zapału do  dalszej nauki.

                                                                         Renata Antkowiak

zdjęcia...

 SPOTKANIE  PROFILAKTYCZNE  Z  NAUKOWCEM

    W poniedziałek, 16 kwietnia 2018 roku, Szkołę Podstawową  w Kaźmierzu odwiedził dr hab. Jakub Żurawski, pracownik naukowy  i prodziekan ds. studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego  w Poznaniu. Pan Żurawski spotkał się z uczniami w dwóch grupach wiekowych: klas VI – VII oraz  IV-V I . Zaprezentował wykład pt.: „Wirusowe zapalenie wątroby oraz nanocząsteczki jako zagrożenie dla człowieka” w zrozumiałym dla dzieci języku. W pierwszej części spotkania naukowiec omówił wirusowe zapalenie wątroby i zobrazował  chorobę pokazem slajdów. Wirusy powodujące zapalenie wątroby są następujące: WZW A,WZW B, WZW C, WZW D, WZW E. Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest groźną chorobą, która przenoszona jest najczęściej przez spożycie zakażonych pokarmów.  Leczenie jest długotrwałe i uciążliwe. Może ona prowadzić do groźnych powikłań. Zagrożenie jest powszechne, co związane jest z faktem, że ponad połowa wszystkich wirusowych zapaleń wątroby są wywoływane wirusem typu A. Jednym z powodów jest niezwykła odporność wirusa na warunki środowiska, pozwalająca mu przetrwać i pozostać zakaźnym przez długi czas. Każdy uczestnik wykładu powinien zapamiętać  i stosować w życiu codziennym  działania profilaktyczne, czyli : dbać o czyste ręce, pić przegotowaną wodę, jeść zdrową żywność i stosować szczepienia ochronne. W drugiej części spotkania pan Żurawski zainteresował uczniów tematem związanym z nanotechnologią i nanocząsteczkami. W przypadku nanocząstek mamy do czynienia z czterema drogami narażenia. Do organizmu mogą być wprowadzane na cztery sposoby: drogą oddechową, pokarmową, pozajelitową   i przez skórę. Narażenie na nanocząsteczki może występować podczas całego ich cyklu życiowego, podczas produkcji, przetwarzania, wykorzystywania, składowania i usuwania. Obecnie nanotechnologia  jest stosowana w produkcji żywności i opakowań do jej przechowywania, a nanocząsteczki są wykorzystywane do produkcji kosmetyków i leków stosowanych na skórę. Jednak trwające  intensywne badania nad medycznymi możliwościami wykorzystania nanocząsteczek powinny iść w parze z badaniami dotyczącymi bezpieczeństwa wdrożenia takich pomysłów ze względu na wpływ na odporność człowieka. W trakcie spotkania uczniowie zadawali różnorodne pytania, dotyczące omawianych zagadnień.
Na koniec uczniowie gromkimi brawami podziękowali za interesujące spotkanie

                                                                        Renata Antkowiak

zdjęcia...

DBAMY O POMNIKI

       W ostatnich dniach kwietnia 2018r., uczniowie klasy VI B Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu wykonali drobne prace porządkowe przy pomnikach znajdujących się w okolicy kaźmierskiego kościoła. Dzieci uprzątnęły stare kwiaty oraz powyrywały chwasty z podstawy pomników.                                                                         

Wychowawca klasy Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

DZIEŃ ZIEMI 2018

 26 kwietnia 2018r. w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu świętowano DZIEŃ ZIEMI. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klas IV – VII. Tegoroczna edycja tego wydarzenia odbyła się pod hasłem „A World without Plastic Pollution” - Walka z zanieczyszczeniami planety plastikowymi odpadami. Wszystkie klasy miały do zrealizowania związane z tym zadania:

 • przygotowanie transparentu z hasłem zachęcającym do walki z zanieczyszczeniami
 • wykonanie zabawki z plastikowych butelek po napojach
 • wykonanie eko – stroju z plastikowych odpadów.

Uczniowie przemaszerowali z wykonanymi transparentami ulicami Kaźmierza pod Urząd Gminy, zachęcając mieszkańców  do walki z zanieczyszczeniami naszej planety. Swoje przemyślenia przekazali Panom: Januszowi Stróżykowi – Sekretarzowi Gminy Kaźmierz oraz Markowi Jakubowskiemu – kierownikowi Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska . Nad bezpieczeństwem maszerujących czuwali kaźmierscy strażacy, którym serdecznie dziękujemy za pomoc.
Po powrocie do szkoły odbyły się rozgrywki sportowe – rzut plastikową butelką do celu oraz rzut na odległość. Uczniowie prezentowali też wykonane przez siebie zabawki i stroje.
Zwycięzcami w kategorii klas IV – V okazały się następujące klasy :
I miejsce – klasa IVC  , II miejsce – klasa IVB ,    III miejsce – klasa VA,
 natomiast w kategorii klas VI – VII:
I miejsce – klasa  VIA , II miejsce – klasa  VIIA,    III miejsce – klasa VIIC.
Gratulujemy! 

Monika Skotnicka – Stróżyk

zdjęcia...

Dzień ziemi

23 kwietnia w Szkole Podstawowej odbyły się obchody Dnia Ziemi pod hasłem Układ Słoneczny. Klasy pierwsze przygotowały piosenki o tematyce ekologicznej, natomiast klasy drugie i trzecie plakaty prezentujące planety Układu Słonecznego. Uczniowie którzy podczas całego roku szkolnego udzielali się w zbiórce surowców – makulatury, baterii, nakrętek, telefonów i aluminium, otrzymali nagrody książkowe oraz dyplom. Podczas spotkania zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego na makietę Układu Słonecznego.
I miejsce – Bartosz Maściński Ia
II miejsce – Iga Daroszewska IIa
III miejsce – Lucjan Hadrych IIb
Wyróżnienie
Milena Templin IIa
Paula Napierała IIIa
Dominik Tomczak IIIe
Paweł Latawiec Ia

   Karolina Hermann

zdjęcia...

Kółko przyrodnicze na Festiwalu Nauki i Sztuki

24 kwietnia 2018r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu - członkowie kółka przyrodniczego , uczestniczyli w warsztatach i wykładach zorganizowanych w ramach Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. W czasie kilkugodzinnego pobytu dzieci zwiedziły prawdziwe laboratorium, w którym naukowcy zajmują się badaniami nad soją – rośliną, która żywi świat. Oglądały podziały komórek pod mikroskopem oraz same przygotowywały preparaty do izolacji DNA. Ciekawe okazały się również wykłady: „Rzeki jedności, rzeki podziału” oraz „Światowe rolnictwo”. Wiele radości sprawiły uczniom stoiska interaktywne, a przede wszystkim zamrażanie róż w ciekłym azocie. Wszyscy pełni wrażeń, a niektórzy z postanowieniem, że też zostaną naukowcami, wrócili do domu.

  Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

Święta Majowe.

W ramach obchodów świąt majowych 3 maja Poczet Sztandarowy uczestniczył w uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny.

zdjęcia...

Zielona Szkoła klas 3d, 3e i 3f

Uczniowie trzecich klas wraz z wychowawcami i opiekunami wybrali się na Zieloną Szkołę do Łężeczek. Uczniowie również brali udział w wycieczce do Mniszek, gdzie zwiedzali Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej. Przewodnicy opowiadali dzieciom o ginących zawodach – grupy czynnie uczestniczyły w każdej części. Na koniec wszyscy wykonalismy swój koszyk wiklinowy, który zabraliśmy do domów.
W Łężeczkach uczniowie brali udział w zajęciach sportowych na basenie, grali w piłę nożną i w pin-ponga. Wybraliśmy się na spacer, gdzie podziwialiśmy piękne krajobrazy i mieliśmy okazję zobaczyć sarny i żurawia.
Wychowawcy: Karolina Hermann, Natalia Mocha-Naglik, Julia Springer
Opiekunowie: Julia Winiecka, Zbigniew Filipiak 

Karolina Hermann

zdjęcia...

Apel z okazji świąt majowych w SP Kaźmierz

Dnia 27 kwietnia odbył się w naszej szkole apel poświęcony świętom majowym. Uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczyciela historii p. Krzysztofy Stankiewicz-Wajde przypomnieli dlaczego świętujemy 1,2 i 3 i 8 maja. W swych wypowiedziach i wierszach odwoływali się do historii, definiowali patriotyzm i określali sens świątecznych majowych dni. Wsparci wokalnie przez uczennice i uczniów  szkolnego chóru pod kierownictwem p. Roberta Winieckiego , śpiewali m.in. o radości i dumie z bycia Polakiem. Uczniom i nauczycielom, którzy przygotowali apel podziękował pan dyrektor p. Mariusz Pielucha.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

SP Kaźmierz – konkurs matematyczny Złota Żabka

16 listopada 2017 r. odbył się szkolny etap konkursu matematycznego Złota Żabka.
W drugim etapie tego konkursu, 17 marca 2018 r. w Swarzędzu Szkołę Podstawową im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu reprezentował Adrian Konieczny, uczeń klasy 7c. 21 kwietnia 2018r.  odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym.  Adrian został laureatem tego konkursu zajmując wysokie- piąte miejsce. Gratulujemy Adrianowi i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                              Dorota Stokłos

zdjęcia...

Kartka urodzinowa dla Królowej Elżbiety II

21 kwietnia Królowa Elżbieta II obchodziła swoje 92 urodziny. Z tej okazji, podobnie jak w zeszłym roku, zorganizowany został konkurs na najpiękniejszą kartkę urodzinową dla Jej Królewskiej Mości. Prace zrobiły na nas ogromne wrażenie, dlatego też wszyscy ich twórcy zwyciężyli, a wykonane przez nich kartki zostały wysłane do pałacu Buckingham, aby umilić Królowej ten wyjątkowy dla niej dzień. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!!! :)

Anna Woźna

zdjęcia...

NARODOWY PROGRAM ROZWOJU CZYTELNICTWA

            W bieżącym roku Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa priorytet 3 w ramach którego otrzymała dotację . Szkole przyznano 12 000 zł na zakup książek. Do tej kwoty dodać należy jeszcze 3 000 zł, które dołożone zostaną ze środków własnych gminy.
Głównym celem Programu jest zachęcenie młodzieży do czytania książek, rozwijanie zainteresowań czytelniczych oraz wzbogacenie biblioteki szkolnej o nowości wydawnicze i książki poczytne wśród nastolatków.
            Według badań przeprowadzanych przez Bibliotekę Narodową w 2015 r. 63% Polaków nie przeczytało w ciągu minionego roku ani jednej książki. 27% przeczytało 1-6 książek, tylko 8,4% ankietowanych zadeklarowało, że w ubiegłym roku przeczytało 7 lub więcej książek. 18 proc. przyznało, że nigdy nie czytało żadnych książek.
            W ramach realizacji programu opracowany został szkolny projekt, zgodny z wymogami postawionymi przez MKiDN który, został zatwierdzony .
            Realizacja programu trwa. Czekają nas kolejne punkty projektu do realizacji, które będą kontynuowane również w przyszłym półroczu.
            Szanowni Państwo podzielcie się z dziećmi własnymi doświadczeniami czytelniczymi zapytajcie o książki, które czytają -przeczytajcie coś wspólnie. Serdecznie zapraszamy  Rodziców do zaangażowania się w projekty.
Dlaczego warto czytać?

 • Czytanie wzbogaca słownictwo
 • Czytanie uczy poprawnego myślenia
 • Czytanie poszerza wiedzę
 • Czytanie rozwija wyobraźnię
 • Czytanie poprawia koncentrację i pamięć
 • Czytanie buduje poczucie własnej wartości
 • Czytanie ułatwia kontakty między ludźmi
 • Czytanie daje satysfakcję
 • Czytanie zabija nudę

koordynator projektu:
 Joanna Pawłowska (n-l bibliotekarz)

Wypełnij ankietę, wybierz ciekawe książki do biblioteki szkolnej

Nasza szkoła została zakwalifikowana do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i biblioteka szkolna otrzyma jeszcze w tym roku duże dofinansowanie na zakup nowości wydawniczych !!! Wszyscy uczniowie mogą wybierać  książki swoich marzeń, czyli takie, które, ich zdaniem, powinny się znaleźć w szkolnej bibliotece !!! Wystarczy wypełnić krótką ankietę czytelniczą do końca maja i wypisać tytuły książek.

 

ANKIETA

Joanna Pawłowska (n-l bibliotekarz)

Sukcesy biegaczy SP Kaźmierz.

9 kwietnia 2018r. reprezentacja Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu wzięła udział w drużynowych mistrzostwach powiatu w biegach na przełaj na terenie letniej pływalni w Szamotułach. Najlepiej spisała się uczennica 4c Patrycja Cegłowska zdobywając złoty medal w swojej kategorii wiekowej, srebrne medale zdobyli: Marta Jarocka 7a oraz Maciej Rusiłowski 4c, szóste miejsca zajęli: Kacper Sibiński 6b oraz Bartosz Śledź 4c, ósme miejsce zajął Łukasz Gorzelany 6b, dziewiąte Marcin Klapczyński 4c, dziesiąte Mateusz Szczepaniak 4a. Punkty dla naszej szkoły zdobyli również: Łukasz Słowik (7a), Kacper Ciepły (7b), Jagoda Dłużewska, Patryk Płaskota oraz Oskar Galusik (6a), Małgorzata Galus i Hubert Garczyński (6b), Gabriela Gnalicka (5a), Hanna Kaźmierczak (5b), Aleksandra Ziemniewska (5c), Wiktoria Hajdacz (4a), Olga Strosin i Julia Stefańska (4b),  oraz Michał Rusiłowski (4c).  Medaliści wezmą udział w mistrzostwach wojewódzkich 29 maja w Żerkowie koło Jarocina, życzymy dalszych sukcesów! 

 Opiekunowie UKS „Sokół”: Małgorzata Szagżdowicz, Anita Rutkowska, Zbigniew Filipiak.

zdjęcia...

SP Kaźmierz: Rządowy program „Bezpieczna+” – projekt ”Bezpieczna szkoła, bezpieczna przyszłość”

Ten rok jest wyjątkowy po względem aktywności szkoły w wykorzystaniu ofert partnerów zewnętrznych w realizacji przedsięwzięć stawiających szkołę w grupie aktywnych pod względem wykorzystania projektów proponowanych przez  MEN, KO ,UAM Poznań    ( Koder Junior – mistrzowie programowania, Aktywna Tablica , Program Rozwoju Czytelnictwa, Europejskie Fundusze Społeczne – zintegrowane wsparcie – przepis na wysoką jakość nauczania , AMUL – nauka skutecznego uczenia się.)  Kolejny raz Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu w ramach realizacji obowiązków zapewniania uczniom bezpieczeństwa w szkole przystąpił do realizacji programu rządowego „Bezpieczna+” umowa nr: MEN/2016/DWKI/604 ”Bezpieczna szkoła, bezpieczna przyszłość”
Przystąpienie do programu jest spełnieniem oczekiwań rodziców w zakresie bezpieczeństwa dla dzieci oddanych pod opiekę szkoły. Program realizowany jest w ramach celu szczegółowego nr 2 dla Rządowego programu wspomagania w latach 2015–2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach – „Bezpieczna+” (Dz.U. z 2015r., poz. 972): celem głównym jest zwiększenie otwartości szkoły na współpracę z otoczeniem, kształtowanie u uczniów aktywnej, otwartej, prospołecznej postawy oraz upowszechnianie wśród wszystkich pracowników szkoły umiejętności rozpoznawania sytuacji zagrożenia oraz wiedzy o zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia.
Zespół zewnętrzny koordynatorów programu rządowego wyłoniony w konkursie:
1) dokona przeglądu stanu bezpieczeństwa szkoły, obejmującego w szczególności drogi ewakuacyjne i miejsca zbiórki;
2) przygotuje, na podstawie dokonanego przeglądu stanu bezpieczeństwa, rekomendacji do szkolnych procedur postępowania na wypadek wystąpienia sytuacji zagrożenia w szkole;
 3) przeprowadzi praktyczne szkolenie nauczycieli i innych pracowników szkoły z zakresu reagowania w sytuacjach kryzysowych.
Dzięki realizacji programu szkoła zyska większe przygotowanie do powierzonych zadań oraz podmiot prowadzący program przygotuje  dla szkoły rekomendacje dające podstawę przygotowania tworzonej jednostki na bazie nowego kompleksu szkolnego wymagającego szczególnego nadzoru i dyscypliny organizacyjnej do której zmierza Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu.

zdjęcia...

IT DLA SZKÓŁ - CHŁOPCY Z PLACU BRONI

13.04 br. uczniowie klas 5b,c i 6a,b obejrzeli w ramach Internetowego Teatru dla szkół spektakl z Teatru Pinokio w Łodzi „Chłopcy z Placu Broni” w reżyserii Konrada Dworakowskiego. Internetowy Teatr TVP dla Szkół to inicjatywa TVP wykorzystująca nowoczesną technologię jako sposób dotarcia ze sztuką wysokich lotów do masowej młodej widowni.
Chłopcy z Placu Broni” na podstawie powieści Ferenca Molnara w przekładzie Tadeusza Olszańskiego to opowieść w której nad głowami świszczą pociski słów. Ktoś komuś wypowiada wojnę. Jeden przeciw drugiemu. Nieustannie toczą się małe i duże wojny. Trwa wielkie zawłaszczanie. Moje-Twoje. Po której jesteś stronie? I czy w ogóle musisz być po czyjejś stronie? Place zabaw, boiska, podwórka stają się polem bitwy. Nie ma czasu na refleksję. Wśród okrzyków nie słychać głosów rozsądku, nie słychać propozycji dialogu. W bitewnym hałasie nie słychać dziecięcej wrażliwości, zabawy i radości. Plac, o który toczy się walka to przestrzeń, w której każdy chce być zwycięzcą, gdzie realizują się instynkty walki i obrony. Wszystko po to, by zaspokoić głód własności, tożsamości i społecznej przynależności.
W „Chłopcach z Placu Broni” tematom walki, bohaterstwa i ofiary, kształtującym wyobraźnie i postawy młodego odbiorcy, towarzyszą rodzące się podziały, wrogość i zawężenie optyki, będące efektem ubocznym powstających w grupie norm i ideologii. Głównym zadaniem spektaklu jest uchwycenie momentu, w którym instynkty i systemy wartości zaczynają przejmować kontrolę nad zbiorowością.

ZDJĘCIA

„ Palić nie palić – oto jest pytanie?”

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu z klas piątych,  jak co roku przystąpili do udziału w konkursie „ Palić nie palić – oto jest pytanie?”

Cele konkursu:

 1. Zaangażowanie uczestników konkursu do zdobywania wiedzy nt. różnych aspektów palenia papierosów tradycyjnych i inhalowania    e-papierosów.
 2. Poszerzenie wiedzy uczniów na temat negatywnych skutków palenia tytoniu i inhalowania e-papierosów.
 3. Promowanie niepalenia papierosów i inhalowania e-papierosów.
 4. Kształtowanie postaw asertywnych wobec osób palących papierosy i inhalujących e-papierosy.
 5. Promowanie gry planszowej jako formy rozrywki na spędzanie wolnego czasu z rówieśnikami.
 6. Rozwijanie wyobraźni i kreatywności uczniów poprzez realizację autorskich projektów

Zadaniem uczniów było przygotowanie gry planszowej promującej zdrowy styl życia wolny od nałogu palenia papierosów i inhalowania e-papierosów.  Działania te są ujęte w Programie  Wychowawczo-Profilaktycznym szkoły.
Najciekawszą  grę przygotowała Patrycja Szcześniak z klasy 5a. Gratulujemy i życzymy powodzenia w etapie powiatowym.
  

                                                                                                          Małgorzata Szagżdowicz

zdjęcia...

„Historia to zbiór faktów, które nie musiały zajść”

Dnia 10 kwietnia 2018 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu upamiętnili  ofiary  zbrodni katyńskiej z 1940 r. oraz katastrofy smoleńskiej z 2010 r. Na początku nasi wychowankowie wysłuchali krótkich informacji na temat tych ważnych wydarzeń z historii naszego narodu. Potem uczciliśmy ich pamięć minutą ciszy. Apel podsumował Pan Dyrektor Mariusz Pielucha.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Mistrzostwa powiatu w koszykówce chłopców (Pniewy 19.03.2018 r.)

19 marca 2018 r. w Pniewach odbyły się mistrzostwa powiatu w koszykówce chłopców szkół podstawowych, na których uczniowie z Kaźmierza zajęli po twardej walce z chłopcami z Pniew zaszczytne drugie miejsce różnicą jednego kosza (na dwie minuty przed końcem prowadziliśmy ośmioma punktami). Przed meczem o pierwsze miejsce wygraliśmy zdecydowanie z SP nr 3  oraz  SP nr 2  z  Szamotuł. W naszej reprezentacji wyróżnili się: Kacper Sibiński, Wojciech Tomczak  i Hubert Garczyński z 6b, Kacper Wiktorowski i Kacper Hamny z 6a oraz Miłosz Tomczak z 7c. Poza wymienionymi w naszej kadrze wystąpili: Krystian Bączkowski i Oskar Galusik z 6a, Łukasz Gorzelany i Mateusz Szukała z 6b, Filip Duralski z 5a oraz Sławomir Stokłos z 5b. Gratulujemy!                                                     

   Opiekun UKS, instruktor koszykówki: Zbigniew Filipiak.

Mistrzostwa gminy w koszykówce chłopców  (Kaźmierz, 16.03.2018r.)   

16 marca 2018 r.  w hali gimnazjum w Kaźmierzu odbyły się mistrzostwa gminy szkół podstawowych w koszykówce chłopców. Wzięły w nich udział  reprezentacje szkół Kaźmierza i Bytynia. Mecz zakończył się wysokim zwycięstwem chłopców z Kaźmierza  72:7, najwięcej punktów dla SP Kaźmierz zdobyli: Hubert Garczyński (6b) – 13, Miłosz Tomczak (7c) i Kacper Wiktorowski (6a) po 12, Kacper Sibiński (6b) – 10,  Wojciech Tomczak (6b) – 8, Kacper Hamny (6a) i Krystian Bączkowski (6a) po 6. Poza wymienionymi wystąpili w naszych barwach: Łukasz Gorzelany i Mateusz Szukała obaj z 6b, Oskar Galusik (6a), Sławomir Stokłos (5b) i Filip Duralski (5a). Gratulujemy! Powodzenia na mistrzostwach powiatu.                                                                                                          

Opiekun UKS, instruktor koszykówki: Zbigniew Filipiak.

zdjęcia...

WYJAZD EDUKACYJNY DO OBSERWATORIUM ASTRONOMICZNEGO UAM W POZNANU

Po południu 27 marca 2018 roku 43 uczniów klas siódmych Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu pod opieką pań: Anny Kubiak, Anity Rutkowskiej i Renaty Antkowiak wyjechała Obserwatorium  Astronomicznego UAM w Poznaniu.
Uczestniczyliśmy w interesującym wykładzie naukowym pt.: ”Wirtualna wędrówka po niebie”. Poznaliśmy możliwości interaktywnego programu Stellarium, dzięki któremu można wykonywać  obserwacje astronomiczne. Dowiedzieliśmy się, że marzec 2018 roku to okres najlepszej widoczności Merkurego, najbliższej Słońcu planety. Obejrzeliśmy zabytkowy refraktor Zeiss, wyposażony w dwusoczewkowy obiektyw o średnicy  200 mm i ogniskowej 000mm.Teleskop ten został wykonany w firmie Carl Zeiss w Jenie, najprawdopodobniej w latach 1909 – 1910.Obecnie znajduje się w stanie pełnej sprawności  i jest wykorzystywany do celów dydaktycznych oraz do popularyzacji astronomii. Chętni uczniowie patrzyli przez obiektyw teleskopu   i próbowali spojrzeć na niebo nad Poznaniem, które niestety było zachmurzone i tym samym obiekty astronomiczne były niewidoczne. Był to dla wszystkich udany wyjazd edukacyjny, pełen nowych informacji, również niezapomnianych wrażeń i koleżeńskich rozmów.

Renata Antkowiak

zdjęcia...

Konkurs historyczny  „ Droga do wolności 1795-1918 i Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”

W miniony poniedziałek w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbył się konkurs historyczny dla klas IV-VII. Łącznie do rywalizacji stanęło 32 uczniów. Celem konkursu było: kształtowanie świadomości postaw patriotycznych i  obywatelskich młodego pokolenia, poprzez upowszechnianie wiedzy o dziejach państwa polskiego, budzenie zainteresowań i rozwijanie indywidualnych uzdolnień uczniów oraz  rozwijanie umiejętności poszukiwania i korzystania z informacji. Najlepszy wynik uzyskał Adrian Konieczny z klasy VII c, zdobywając 28 punktów na 30 możliwych ;drugie miejsce zdobyła Dominika Grabarczyk (25 pkt) z klasy VII c, a trzecie Dajana Baksalara z klasy VII c (24pkt).  Adrian będzie reprezentował naszą szkołę w powiatowym konkursie historycznym, który odbędzie się w maju .Wszystkim , którzy stanęli do rywalizacji serdeczne gratulacje składają nauczycielki historii: p. Sylwia Zagórska i p. Krzysztofa Stankiewicz-Wajde oraz p. Joanna Pawłowska.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde, Sylwia Zagórska

zdjęcia...

Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami, dlatego uczniowie klasy 3d wraz z wychowawczynią Karoliną Hermann wybrali się na warsztaty plastyczne do ,,Znajomych”. Dzieci wykonały jajka metodą decoupage, ozdobiły doniczki i zasadziły rzeżuchę. Efekt jest niesamowity! Do tego ,,Znajome” poczęstowały nas świąteczną babą i herbatką.
Dziękujemy i pozdrawiamy!

Karolina Hermann

zdjęcia...

PAKT DZIAŁAŃ ANTYSMOGOWYCH

Z okazji Pierwszego Dnia Wiosny uczniowie klas 1-3 wraz z perkusistami z klasy VII a  przeszli ulicami Kaźmierza aby zwrócić uwagę mieszkańców na problem zanieczyszczenia powietrza.  Uczniowie pod hasłem ,,KAŹMIERZ WOLNY OD SMOGU” spotkali się przed budynkiem Urzędu Gminy Kaźmierz z włodarzami, a na ręce v-ce Wójta Ryszarda Gąski złożony został „Pakt dla działań antysmogowych” oraz ryngraf herbu Kaźmierza Dziękujemy przedstawicielom OSP Radzyny – p. Romanowi Tecławowi, Stefanowi Hermann, Damianowi Wandelt, przedstawicielom OSP Kaźmierz – p. Zenonowi Pawlaczykowi p. Pawłowi Góralczykowi, Przemysławowi Koniecznemu, za zapewnienie bezpieczeństwa podczas przemarszu. p. Irenie Gruszka za przygotowanie plakatu, p. R. Winieckiemu oraz uczniom z klasy VII a - Filipowi Heś, Markowi Werno, Jakubowi Cegłowskiemu za akompaniament marszowy przyciągający uwagę mieszkańców podczas przemarszu.

GALERIA ZDJĘĆ
Organizatorzy Karolina Hermann Karolina Kozłowska

Dziedzictwo kulturowe najbliższej okolicy

W drugim semestrze roku szkolnego 2017/2018, uczniowie uczęszczający na zajęcia koła języka angielskiego, będą brać udział w kolejnym projekcie eTwinningu. W projekcie pod nazwą „Cultural heritage in your neighbourhood”, trwającym od kwietnia do maja, skupią się na swojej najbliższej okolicy, na tym, co ich otacza, a także na ważnych dla nich miejscach. Postaramy się wspólnie przybliżyć szeroko rozumiane dziedzictwo kulturowe naszego regionu w oparciu o zabytki historyczne, legendy oraz dostępne atrakcje. Pierwszym krokiem będzie przedstawienie się partnerskiej serbskiej szkole używając wirtualnej tablicy Padlet, nakręcimy filmiki przedstawiające postęp naszych działań oraz wykonamy resztę założeń projektu. Będziemy na bieżąco prezentować kolejne czynione przez nas kroki - zapraszamy do śledzenia! :)

Anna Woźna

21 marca w SP KAŹMIERZ

21.03 w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Kolorowej Skarpetki.
Kolorowe skarpetki, koniecznie nie do pary - to symbol niedopasowania społecznego, ale też genotypowego z jakim borykają się osoby cierpiące na zespół Downa. Zakładając kolorowa skarpetkę zwracamy na siebie uwagę, a tym samym zwracamy uwagę na problemy ludzi chorych na Zespół Downa. W światowym Dniu Chorych na Zespół Downa chcemy pokazać, ze różni nas od nich tak niewiele, jeden dodatkowy, niepasujący chromosom - tak jak nasza dodatkowa, niepasująca skarpetka!

A. Pajzert-Hauza

zdjęcia...

Szkolny konkurs tańca

„W muzyce magia, więc tańcem czaruj!”
Zabawa, praca i nauka – trzy filary życia każdego z nas. Taniec, jeśli dobrze go wykorzystamy – scala je wszystkie i może pozytywnie rzutować na całe nasze życie, niezależnie od wieku.
Czego TANIEC uczy?

 • Dyscypliny
 • Współdziałania w grupie
 • Poczucia rytmu
 • Świadomości własnego ciała poprzez doświadczenie ruchów oraz ich konkretyzacji
 • Uświadomienia sobie przestrzeni i dzielenia jej z innymi ludźmi
 • Empatii
 • Orientacji ruchowej

Dlaczego TANIEC Bawi?

 • Wywołuje radość, poprzez swobodną ekspresję ruchową, która jest spontaniczną reakcją na usłyszaną muzykę.
 • Inspiruje, towarzysząca tańcu możliwość charakteryzacji, wcielanie się w charakter tańca, przygotowania do występu daje upust wyobraźni dziecka, która jest bardzo bogata i potrzebuje takich bodźców.
 • Jest przyjemny, dzieci tańczą i powinny tańczyć dla przyjemności, towarzyszą im wtedy pozytywne doznania poznawcze, emocjonalne i estetyczne.

Jak co roku o tej porze w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbył się szkolny konkurs tańca dla klas   4-7. Wzięło w nim udział 15 zespołów. Każda klasa mogła zaprezentować po dwa zespoły , w każdym do czterech osób. Poziom prezentowanych układów tanecznych był naprawdę wysoki. Najważniejszą sprawą jednak był uśmiech, który widzieliśmy na twarzach tańczących dziewczyn oraz dobrze bawiąca się wspaniała publiczność. Nasze jury z dużym zainteresowaniem obserwowało występy. Skład jury to p. Zbigniew Filipiak, p. Joanna Pawłowska , p. Katarzyna Stachowiak . Dziękujemy jury. Nad dekoracją aby na scenie było ładnie czuwała p. Irena Gruszka ,p. Anna Ozimek i Maria Tomczak, natomiast p. Emilia Przybylska robiła  zdjęcia ,a przy sprzęcie muzycznym pracował p. Piotr Pawełczyk. Dziękujemy Panu Dyrektorowi  Mariuszowi  Pielucha za możliwość przeprowadzenia tak wspaniałej imprezy szkolnej.
Klasy IV
I miejsce Aleksandra Kubiak, Helena Kwita, Julia Markiewicz   4b
II miejsce  Julia Kalinowska, Aleksandra Badziąg , Maja Sokół   4b
III miejsce    Gabriela Tafelska, Gabriela Magnowska, Maria Białkowska  4a
Klasy V-VI
I miejsce  Małgorzata Galus    6b
II miejsce  Oliwia Lurka, Oliwia Stachowiak, Aleksandra Jarmarczyk  6b
III miejsce   Martyna Nowakowska , Laura Smoczek   5b
Klasy VII
I miejsce  Dominika Grabarczyk, Martyna Chmal   7c
II miejsce   Zofia Paluszak    7b
III miejsce  Otylia Tomczak, Weronika Marciniak   7a

                                                                                                                                    
                                                                                                                                         Małgorzata Szagżdowicz
                                                                                                                                           Foto: Emilia Przybylska

zdjęcia...

UCZNIOWIE SP KAŹMIERZ PROGRAMUJĄ I REALIZUJĄ PROJEKT „KoderJunior – Szkoła Mistrzów Programowania”

W Szkole Podstawowej w Kaźmierzu, odbyły się pierwsze, wprowadzające w świat planowania/programowania zajęcia. Podczas cyklu kolejnych 15 zajęć uczniowie klasy I a, II b III d pod kierunkiem wychowawców: K. Majka, K. Kozłowskiej, K. Hermann, poprzez zabawę (rozmaite metody i formy pracy) będą poznawać podstawy programowania komputerowego w myśl założeń projektu pt. „KoderJunior –Szkoła Mistrzów Programowania”. Projekt jest przygotowywany w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014 - 2020 w działaniu 3.2 Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej. Działanie to zostało zaplanowane przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jego celem jest uzupełnienie pilotażu włączenia programowania w edukację i przygotowanie szkół do wdrożenia nauki programowania do podstawy programowej.
Elementy programowania realizowane w edukacji wczesnoszkolnej w ramach proponowanych przez zespół ekspercki scenariuszy rozumiane są jako wsparcie procesów poznawczych wspierające logiczne myślenie, dostrzeganie zależności przyczynowo-skutkowych czy poszukiwanie alternatywnych, także nietypowych rozwiązań problemów.

Projekt swym zakresem obejmuje 15 scenariuszy zajęć prowadzonych przez przeszkolonych wychowawców oraz ko-trenerów i ekspertów podejmujących współpracę osobiście oraz poprzez edukacyjną platformę społecznościową. Uczniowie i wychowawcy wyposażeni zostali w tablety i gry edukacyjne do nauki podstaw programowania m.in. „Scottie Go!” (gra planszowo-mobilna). Podsumowaniem zajęć będzie wizyta dzieci w EduLab w Poznaniu - wtedy zarówno nauczyciele jak i uczniowie będą mogli wykazać się zdobytymi umiejętnościami.

GALERIA ZDJĘĆ
Koordynator projektu w szkole
Karolina Kozłowska

DZIEŃ KOBIET W II B

Chłopcy z klasy II b nie zapomnieli o uroczystości swoich koleżanek.
8 marca złożyli dziewczynkom życzenia, wręczyli pachnące kwiatki i niespodzianki - kolorowe bidony.

GALERIA ZDJĘĆ
K. Kozłowska

SPOTKANIE UCZNIÓW KLASY II B Z LEKARZEM PEDIATRĄ 

Uczniowie klasy II b Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu uczestniczyli w niezwykle ciekawym spotkaniu z lekarzem pediatrą – Łukaszem Karpińskim, tatą Zuzanny. Podczas pierwszej części spotkania Przedstawił on zagadnienia dotyczące zdrowia – określił w jaki sposób dbać o zdrowie oraz przypomniał zasady zachowania higieny w szkole, w domu oraz podczas podróży. Jednak jak się okazało najciekawszymi informacjami budzącymi ogromne emocje wśród dzieci okazały się ciekawostki dotyczące pracy pediatry z najmłodszymi dziećmi – wcześniakami. Dzięki naszej klasowej tablicy interaktywnej uczniowie mogli obejrzeć noworodka zaraz po urodzeniu i dostrzec jego charakterystyczne cechy. Ponadto uczniowie mogli obejrzeć z bliska zaprezentowane przez Pana Łukasza rekwizyty, którymi posługują się lekarze i pielęgniarki m.in. małe pieluszki, smoczki, opaski do mierzenia ciśnienia itp. Pan Łukasz odpowiedział na wszystkie przygotowane przez dzieci pytania, a dzieci, które wykazały zainteresowanie pełnieniem takiego zawodu w przyszłości zachęcił do wytrwałości w nauce aby mogły osiągnąć swój wymarzony cel.

GALERIA ZDJĘĆ

Serdecznie dziękuję za przygotowanie spotkanie i poświęcony dzieciom czas.

Wychowawca Karolina Kozłowska

 

Konkurs Kangur Matematyczny


15 marca 2018 roku odbyła się już XXVII edycja Międzynarodowego Konkursu „Kangur Matematyczny” głównym organizatorem w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu, przeprowadzające konkurs pod patronatem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Naszą szkołę reprezentowała grupa ponad 80 dzieci z klas II- VII.
Konkurs odbywa się w kategoriach wiekowych:
Żaczek – klasy drugie,
Maluch – klasy trzecie i czwarte,
Benjamin – klasy piąte i szóste,
Kadet – klasy 7 szkół podstawowych i II gimnazjów.
Nasi uczniowie zmierzyli się z zadaniami trudnymi i podchwytliwymi. Za wszystkich uczestników, którzy mieli odwagę zmagać się z takimi zadaniami, trzymamy kciuki. Wyniki poznany dopiero w maju 2018. Jeszcze raz wszystkim uczestnikom gratuluję!

Kinga Matelska- Graf

zdjęcia...

Drogowskazy życiowe: wiara, wytrwałość i pobożność.

W dniach 4-7.03.2018r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Rekolekcjach Wielkopostnych, które prowadziły Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi.  Hasłem, które towarzyszyło nam podczas owych trzech dni  było Motto św. Stanisława Kostki były słowa:„Do wyższych rzeczy jestem stworzony i dla nich pragnę żyć”. Spotkania w kościele i sali gimnastycznej odbywały się w podziałach na 3 grupy: kl. I-III; kl. IV-VI i kl. VI-VII. Siostry każdego dnia prowadziły rekolekcje w sali gimnastycznej. W pierwszym dniu Siostry przybliżyły dzieciom  życie  św. Stanisława Kostki.
Słowa kluczowe tego dnia to wiara i wytrwałość, które towarzyszyły młodemu świętemu w Jego życiu. Aby uwierzyć, to trzeba usłyszeć słowo Boże, tak jak mówił wspomniany na rekolekcjach Samuel- „ Mów Panie, bo sługa Twój słucha”. W kościele pierwszego dnia uczniowie klas starszych uczestniczyli w Drodze Krzyżowej z rekwizytami dobranymi tematycznie do każdej stacji. W drugim dniu Siostry mówiły o pobożności, o modlitwie - rozmowie z Bogiem,
które prowadzą do rozwoju pobożności. Wspomniana cecha pomaga nam wytrwać w wierze. W kościele uczniowie tego dnia  przygotowali adorację przed Najświętszym Sakramentem, a kapłani w tym czasie udzielali sakramentu spowiedzi.
Trzeciego dnia Siostry mówiły o wymaganiach od siebie w zakresie powinności wobec Pana Boga, a także wymagań od  siebie w swoim codziennym życiu. Natomiast w tym dniu w kościele została odprawiona Msza Święta dla poszczególnych grup. W ciągu trzech dni rekolekcji Siostry omawiając życie św. Stanisława Kostki wskazywały na Jego szczególne cechy prowadzące do świętości-wiara-wytrwałość-pobożność i wymaganie od siebie. Te szczególne cechy może każdy z nas wprowadzić w codzienne życie.   Były to szczególne dni, które dostarczyły nam wiele ważnych i ciekawych myśli
i wskazań do których z pewnością nie raz będzie warto wrócić, aby zżyć się
na nowo z Bogiem i podążać Jego ścieżkami.                           

Alicja Szopa

zdjęcia...

Czytanie jest super!

Uczniowie klas piątych  uczęszczający na koło języka angielskiego realizują projekt międzynarodowy pt. „Let’s read!” . Celem projektu jest nagranie audiobooka w języku angielskim. Zadania tego podjęli się oprócz naszych piątoklasistów uczniowie ze szkół z Turcji, Włoch i Hiszpanii. Pierwsze nagrania już są!
Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu, w którym uczniowie pokazują nam swoją hiszpańską szkołę oraz do  wysłuchania opowieści przygotowanej przez kolegów z Hiszpanii.
Wysiłki naszych uczniów można odsłuchać na stronie naszej biblioteki szkolnej „Dzwoneczek”.
Szkoła w Hiszpanii: https://www.youtube.com/watch?v=lZ8lRRKrduQ#action=share
Audiobook: https://www.youtube.com/watch?v=iEEJuCvOiG0#action=share

Anna Heś

Sukcesy Młodych Piłkarzy z Kaźmierza

W dniach 08.03. (czwartek) i 09.03. (piątek) Piłkarski Kaźmierz był gospodarzem Turnieju Kwalifikacyjnego „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” na szczeblu powiatu.
Stawką cyklu turniejów w kategorii U8, U10 oraz U12 był awans do Turnieju Wojewódzkiego, którego finały rozgrywane będą na sportowych obiektach w miejscowości Wolsztyn.
Kategoria wiekowa U8 kończy swoje sportowe zmagania na etapie finału Województwa, natomiast
kategorie U10 oraz U12 będą walczyły o przepustkę do Turnieju Ogólnopolskiego, którego finały rozgrywane będą na Stadionie Narodowym w Warszawie. Tak więc jest o co grać.......!
Naszą miejscowość w finałach Województwa Wielkopolskiego będą reprezentować dwie kategorie wiekowe. Najmłodsi chłopcy z U8 (8 lat i młodsi) nie dali szans rówieśnikom z Gałowa pokonując ich aż 12:0 oraz chłopcy U10 (10 lat i młodsi) którzy pokonali rówieśników z Grzebieniska 2:1 oraz z Szamotuł 6:0. Niestety nie wszystkie drużyny zgłoszone do rozgrywek na tym etapie dojechały aby wziąć udział w rywalizacji sportowej. Może przestraszyli się zimy, którą jeszcze było widać za oknami....? Szkoda dla poziomu sportowego i ducha rywalizacji :). W najstarszej kategorii U12 (12lat i młodsi) powiat szamotulski w finale Wojewódzkim reprezentować będzie Szkoła Podstawowa Nr 3 z Wronek. Gratulujemy! Warto nadmienić, że w tej kategorii drużyna z Kaźmierza zajęła bardzo wysokie II miejsce i aby osiągnąć ten sukces rozegrała najwięcej meczów ze wszystkich kategorii wiekowych. Dlatego wielkie gratulacje i słowa uznania dla zawodników, którzy reprezentowali naszą miejscowość w tej kategorii wiekowej pomimo, że nie udało się osiągnąć końcowego sukcesu jakim byłby awans do Finału Województwa (przyp. tylko zespoły z I miejsca awansują)

KADRA ZESPOŁÓW:

U8: Franciszek Gramsz, Franciszek Kaczmarek, Dominik Kaczmarek, Grzegorz Miśkiewicz, Aleksander Naturalny, Julian Naturalny, Michał Piechota, Mikołaj Pyda, Tymon Rakowski, Maciej Sibiński,
U10: Dominik Gałka, Konrad Majchrzak, Mateusz Szczepaniak, Filip Wackowski, Cezary Konieczny, Maciej Pacholak, Marcin Szpulewski, Mikołaj Likowski, Bartłomiej Gnalicki, Alex Król,
U12: Leśniewski Wiktor, Jeremiasz Borowczak, Damian Hosała, Dominik Strenciok, Tomasz Popielarz, Dominik Śmierzchalski, Bartłomiej Śledź, Jonasz Kulon, Jakub Koźbiał.

Dziękuje wszystkim zawodnikom biorącym udział w Turnieju za zaangażowanie i wylane siódme poty, trenerom za poświęcony czas swoim podopiecznym, motywujące słowa i sportowe emocje w duchu fair play. Dziękuje za opiekę medyczną i czuwanie nad tym aby nikomu nic się nie stało Darkowi Marciniakowi, Marcinowi Majewskiemu i Marcinowi Kalinowskiemu.
Akademii Sportowej Orlik Kaźmierz za ufundowanie pięknych pucharów, które jeszcze bardziej motywowały zawodników do zwiększonego wysiłku w celu ich zdobycia. Pani Zofii Zander „Piekarnia Tarnowo Podgórne” za wypieczenie pysznych drożdżówek dla wszystkich zawodników i trenerów, obsłudze kuchni przy Szkole Podstawowej za ciepłą herbatkę i kawkę dla tych bardziej wybrednych :)
Ze swojej strony składam wielkie podziękowania na ręce wszystkich trenerów AS Orlik Kaźmierz (Witold Tecław, Marcin Majewski, Marcin Kozłowski) poświęcających swój czas i pasję do piłki nożnej dla dobra i harmonijnego rozwoju wszystkich dzieci gminy Kaźmierz chcących rozwijać swoją ULUBIONĄ grę sportową jaką jest PIŁKA NOŻNA. To dzięki Wam i waszej ciężkiej pracy (czasem niedocenianej) wyżej wymienieni chłopcy mogli rywalizować jak równy z równym z zespołami z całego powiatu szamotulskiego i z dumą będą reprezentować gminę Kaźmierz w Finale Wojewódzkim w Wolsztynie. TRZYMAJMY TAK DALEJ!!!
POWODZENIA DLA WSZYSTKICH DRUŻYN GMINY KAŹMIERZ W ROZPOCZYNAJĄCYM SIĘ JUŻ NIEBAWEM SEZONIE PIŁKARSKIM.

Hubert Czarny

zdjęcia...

Otwarte Mistrzostwa Województwa LZS w Pływaniu w Chodzieży

W czwartek 15 marca 2018 r. reprezentacja naszej gminy uczestniczyła w corocznych zawodach rozgrywanych w ramach Współzawodnictwa Powiatów o Puchar Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Zawody odbyły się tradycyjnie w Chodzieży. Wśród zawodników powołanych przez powiat znaleźli się mieszkańcy z naszej gminy ze szkoły podstawowej, gimnazjum oraz szkoły ponadgimnazjalnej. Rywalizacja stała jak zawsze na wysokim poziomie. Poniżej przedstawiam szczegółowe wyniki:
Miłosz Tomczak                   Szkoła Podstawowa Kaźmierz
                        dowolny (50m)           12 miejsce                   35,35s
                        klasyk  (50m)              4 miejsce                     47,94s
Aleksandra Ziemniewska    Szkoła Podstawowa  Kaźmierz
                        dowolny (50m)           13 miejsce                   36,91s
                        klasyk (50m)               11 miejsce                   49,41s
Filip Przybysz                         Szkoła Podstawowa  Kaźmierz
                        dowolny (25m)           6 miejsce                     17,59s
                        grzbiet (25m)              7 miejsce                     21,74s
Marta Zając                         Gimnazjum Kaźmierz
dowolny(50m)            11 miejsce                   34,25s
                        grzbiet (50m)              9 miejsce                     39,72s
Mateusz Nowak                     Gimnazjum Kaźmierz
                        klasyk (50m)               8 miejsce                     44,10s
Michał Nowak                        LO Tarnowo Podgórne
                        klasyk (50m)              2 miejsce                    35,81s
                        dowolny (100m)         12 miejsce                   1:05,20min
Sztafeta składała się z przedstawicieli całego powiatu szamotulskiego, dwóch dziewcząt  i dwoje chłopców. W jej składzie w grupie B znalazła się Aleksandra Ziemniewska, która zdobyła VI miejsce z czasem 2:28,81 min. W grupie D Marta Zając i Michał Nowak  zdobyli  także VI miejsce z czasem 2:06,85 min.

Gratulujemy sukcesów.

                                                             Anita Rutkowska i Zbigniew Filipiak

XXII Konkurs Wiedzy o Wielkopolsce

 W dniu 5 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej w Pniewach odbył się etap powiatowy Konkursu Wiedzy o Wielkopolsce. Szkołę Podstawową im. Marii Dąbrowskiej reprezentowali uczniowie klas VII- Dominika Grabarczyk i Aleksander Styk. Celem Konkursu jest przybliżenie uczniom szkół podstawowych i gimnazjów dziedzictwa kulturowego Wielkopolski, jej historii, flory, fauny, tradycji, gwary i kultury regionalnej, a poprzez to kształtowanie poczucia własnej tożsamości oraz związku z regionem. Konkurs rokrocznie przygotowuje Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski orazMarszałek Województwa Wielkopolskiego, Kuratorium Oświaty i Wojewódzka Biblioteka Publiczna. Wszyscy uczniowie otrzymali drobne upominki od organizatorów.

Anna Kubiak

zdjęcia...

Dzień Bezpiecznego Internetu

W lutym 2018r. w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbywały się Dni Bezpiecznego Internetu. W trakcie obchodów w szkole zrealizowano zajęcia dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z Internetu oraz mediów społecznościowych. Uczniowie klas 4 uczestniczyli w spotkaniu prowadzonym przez psycholog szkolną p. Katarzynę Stachowiak. Podczas spotkania uczniowie zapoznali się z treścią kreskówek „Owce w sieci”, które w przystępny sposób przekazują wiedzą na temat zagrożeń związanych z korzystaniem w Internetu. W klasach 6 p. Emilia Przybylska i p. Monika Skotnicka-Stróżyk zrealizowały w trakcie lekcji wychowawczych scenariusz zajęć pt. „Lekcja bezpieczeństwa”, przygotowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. Uczniowie oglądali krótkie filmy nt. bezpiecznych zachowań związanych z nawiązywaniem relacji w Internecie. W klasach 7 natomiast panie wychowawczynie (p. Anita Rutkowska, p. Anna Kubiak oraz p. Magdalena Tarandt) omówiły wraz z uczniami materiały z cyklu „Dbaj o fejs”, dotyczące bezpiecznego korzystania z mediów społecznościowych. W szkole zostały również wywieszone plakaty nawiązujące do omawianych treści. Mamy nadzieję, że uczniowie będą korzystać ze zdobytej wiedzy.

Katarzyna Stachowiak

zdjęcia...

Kolejny raz sukces koszykarek ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu

W czwartek, 1 marca  2018 r., w Kaźmierzu odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Koszykówce Dziewcząt. Do rywalizacji przystąpiły trzy drużyny, gospodarze, SP nr 1 z Szamotuł, SP nr 3 z Szamotuł . We wszystkich meczach nasze dziewczęta zaprezentowały się doskonale, na bardzo wysokim poziomie ,obejmując prowadzenie od pierwszych chwil meczu i powiększając je z każdą minutą. Najwięcej punktów dla drużyny zdobyła Otylia Zagórska, a zaraz za Nią Jagoda Dłużewska, Wiktoria Przybylska oraz Marta Jarocka. Skład naszej drużyny: Maria Kwaśniewicz, Aleksandra Ziemniewska, Hanna Kazimierczak, Martyna Nowakowska, Otylia Zagórska, Patrycja Dubińska, Jagoda Dłużewska, Gabriela Grafka, Zofia Bujnowska, Małgorzata Galus, Marta Jarocka, Wiktoria Przybylska.  Dziękuję p. Anicie Rutkowskiej oraz p. Zbigniewowi Filipiakowi za sędziowanie meczy, a uczennicom Dominice Grabarczyk oraz Julii Ziemniewskiej za obsługiwanie stolika sędziowskiego.
Wyniki :
Kaźmierz – SP Szamotuły nr 3    48 : 17
Kaźmierz – SP Szamotuły nr 1    44 : 6
SP Szamotuły nr 1 – SP Szamotuły nr 3   22 : 19
I miejsce SP Kaźmierz
II miejsce SP Szamotuły nr 1
III miejsce SP Szamotuły nr 3
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!!!!
                                                                                                                                         Małgorzata Szagżdowicz

zdjęcia...

PÓLKOLONIE 2018 W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KAŹMIERZU

Tradycyjnie podczas pierwszego tygodnia ferii nauczyciele zorganizowali liczne atrakcje i aktywności dla dzieci poszczególnych grup wiekowych. Uczniowie klas I –III obejrzeli spektakl Teatru Cieni Latarenka pt. „Stoliczku nakryj się”, wzięli udział w warsztatach plastycznych, zabawach sportowych oraz turnieju zorganizowanym w Kręgielni Vector, obejrzeli film pt. „Paddington 2” w Kinie Halszka i zakończyli półkolonie w Parku Edukacyjno- Rozrywkowym Rodzinka w Skórzewie. Uczniowie klas IV-VII uczestniczyli w zajęciach na Lodowisku Misiałek, pływali w basenach Tarnowskich Term, brali udział w zawodach organizowanych w Kręgielni Vector, a ostatniego dnia obejrzeli film pt. „Cudowny chłopak” w  Cinema City Plaza.Dziękujemy opiekunom i kierownikom wycieczek, którzy poświęcili swój wolny czas i aktywnie włączyli się w organizację półkolonii: J. Topolskiej, A. Pajzert- Hauza, Z. Filipiakowi, M. Filipiak, H. Czarnemu, K. Stachowiak, R. Antowiak, P. Stawnej, M. Skotnickiej-Stróżyk, M. Lewek, A. Borowiak, D. Winieckiej, K. Soroka, H. Fiksa, K. Matelskiej-Graf, B. Kubiak, I. Gruszka, M. Smolarkowi, K. Majka, M. Hermann-Fudala, A. Błaszyk, D. Wojtaś, R. Winieckiemu, A. Kubiak, E. Hatwich, M. Szudrzyńskiej, J. Springer, N. Mocha-Naglik, H. Łuczak, A. Woźnej, M. Bartkowiak, M. Tarandt, A Rutkowskiej, A. Armiście, J. Pawłowskiej, E. Maćkowiak, K. Stankiewicz-Wajde.Dziękujemy personelowi obsługowemu, pracownikom szkolnej kuchni za pyszne śniadania serwowane każdego dnia ferii, panu Krzysztofowi Ossowskiemu i kierowcom szkolnych busów za zapewnienie bezpiecznego transportu, Radzie Rodziców oraz pani Zofii Zander za pieczywo ufundowane dla uczestników półkolonii.Po raz kolejny udało się bezpiecznie zorganizować atrakcje dla dzieci.

Do zobaczenia za rok!

https://photos.app.goo.gl/FDxfiTDqQBp8G0i22 KLASY I-III
https://photos.app.goo.gl/fmEnL4KpXKDhZbjc2 KLASY IV-VII

Organizatorzy: Emilia Przybylska, Karolina Kozłowska

6 luty Dzień Bezpiecznego Internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodziły również pierwszaki z pierwszej grupy świetlicowej. Ten dzień był dla nich ciekawą i pouczającą lekcją. Dzieci poznały zasady bezpiecznego korzystania z nieograniczonych zasobów internetowej sieci. Kilka podstawowych zasad jak: ograniczone zaufanie do osób poznanych w sieci, nie podawanie swoich danych osobowych ani haseł do kont, powstrzymanie się od publikacji własnych zdjęć czy korzystanie z oprogramowania antywirusowego mogą uchronić bezpieczeństwo dzieci w sieci. Uczniowie dowiedzieli się jak długi czas mogą spędzać z internecie, jakie hasło będzie najbezpieczniejsze. Dzieci rozwiązały krzyżówkę i prawidłowo odczytały hasło, które było tematem przewodnim tego dnia. Wykonały plakat informujący o zasadach, które przestrzegać trzeba aby być bezpiecznym w sieci. Mam nadzieje, że wiedza z zajęć zaowocuje w przyszłości.

Wychowawca grupy Anna Pajzert-Hauza

zdjęcia...

Bezpiecznie spędzimy zimowe ferie.

Pod hasłem bezpieczeństa i dobrej zabawy dzieci z pierwszej grupy świetlicowej postanowiły spędzić ferie zimowe. Podczas zajęć poznały zasady zachowania bezpieczeństwa, które obowiązują niezależnie od miejsca zimowego pobytu. Uczniowie wiedzą, że należy informować rodziców lub opiekunów dokąd idziemy i o której godzinie wrócimy, dzieci pamiętają żeby wartościowych przedmiotów nie nosić w widocznym miejscu i nie rozmawiać z obcymi osobami. Dzieci potrafią też przestrzegać zasad poruszania się po drodze. Podczas zabaw będą bezpiecznie zjeżdżać na sankach w miejscach oddalonych od ruchu drogowego, nie będą ślizgać się tylko na wyzaczonych do tego miejscach i nie rzucać śnieżkami w samochody i zwierzęta. Będąc same w domu nie wpuszczą obcych osób do mieszkania, a jeśli będzie dziać się coś niepokojącego będą dzwonić do rodziców, sąsiadów lub pod numer alarmowy. Na spacerze nie będą wsiadać do obcych samochodów ani przyjmować różnych rzeczy od nieznajomych. Na obozach zimowych będąuważnie słuchać poleceń opiekunów i nie oddalać się od grupy. Zdrowych, radosnych , bezpiecznych feri zimowych i wypoczynku życzy grupa pierwsza wraz z wychowawczynią.

zdjęcia...

„Bezpieczne ferie” – spotkanie klas pierwszych z Policją i sierżantem Pyrkiem

09.02.2018r. odbyło się spotkanie klas pierwszych wraz z wychowawcami z przedstawicielami Policji: panią Eweliną Grabową oraz panem Adrianem Roszakiem. Policjantom towarzyszył sierżant Pyrek. Spotkanie zostało zorganizowane przez psycholog szkolną panią Katarzynę Stachowiak. Policjanci przypomnieli dzieciom zasady bezpiecznego postępowania w czasie ferii zimowych, aby wypoczynek był bezpieczny. Uczniowie otrzymali również kamizelki oraz elementy odblaskowe. Kamizelki zostały przygotowane dla dzieci w związku z zajęciem 3 miejsca w konkursie „Odblaskowo-bezwypadkowo” przez Zuzannę Til z klasy 1c.
Spotkanie bardzo podobało się uczniom. Serdecznie dziękujemy policjantom za przybycie oraz panu Hubertowi Czarnemu za wcielenie się w sierżanta Pyrka, co sprawiło dzieciom dużo radości.

Katarzyna Stachowiak

zdjęcia...

Sukces uczennic ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu

Dwie uczennice Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu  zostały laureatkami Wojewódzkiego Konkursu plastycznego  „Orły Powstania Wielkopolskiego 1918-1919”. Drugie miejsce w kategorii szkół podstawowych klas IV-VII zajęła Zuzanna Katner z klasy 5 b, a wyróżnienie zdobyła Aleksandra Prendka z klasy 5 a. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej przedstawiającej tematykę orłów Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.. Do rywalizacji stanęło blisko 60 szkół z całego województwa wielkopolskiego. Dnia 8 lutego br. w siedzibie Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu  odbyło się  wręczenie nagród.Upominki zwycięzcom wręczali: dyrektor Wojewódzkiego Muzeum Niepodległości-p. Tomasz Łęcki oraz Naczelnik IPN Poznań- p. dr Agnieszka Łuczak. Listy z podziękowaniami wręczono również nauczycielom - opiekunom merytorycznym prac konkursowych. Po uroczystości mieliśmy okazję zwiedzić muzeum i porozmawiać z panem przewodnikiem. Patronat nad konkursem objął: Instytut Pamięci Narodowej i Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego .Gratulujemy dziewczynkom i życzymy dalszych sukcesów!!!!Serdeczne podziękowania panu Piotrowi Jaszkiewicz- tacie Zuzi za umożliwienie wyjazdu do muzeum i opiekę  składa nauczyciel historii-p. Krzysztofa Stankiewicz-Wajde.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

OBCHODY DNIA PATRONA W KLASACH IV-VII

2 lutego uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu obchodzili Dzień Patrona – Marii Dąbrowskiej. Klasy IV-VII z wychowawcami zgromadziły się w sali gimnastycznej. Uroczystość prowadziła Otylia Zagórska. Na początku głos zabrał Dyrektor szkoły. Skierował do dzieci słowa podsumowujące I semestr nauki i wręczył listy pochwalne uczniom wyróżniającym się bardzo dobrymi wynikami w nauce i wzorowym zachowaniem. Następnie zostali uhonorowani uczniowie najlepiej znający życie i twórczość Marii Dąbrowskiej. Pierwsze miejsce zajęła K. Kosowska VIa; drugie N. Bałachowska IVa, H. Kaźmierczak Vb, J. Szyling VIIb; trzecie O. Mierzwa VIb, J. Markiewicz IVb oraz B. Antoniewski VIIa. Najciekawsze gazetki wykonały klasy IVb, IVd, Vc, VIb, VIIa, VIIb, VIIc. Pania Anna Kubiak wręczyła dyplomy za Konkurs Wiedzy o Wielkopolsce. W imieniu pani Renaty Antkowiak nagrody i dyplomy za konkursy profilaktyczne wręczyła pani Ewa Maćkowiak. W dalszej części obchodów Dnia Patrona mieliśmy okazję wysłuchać wspaniałych wierszy i piosenek na temat Marii Dąbrowskiej. Wspaniałe rymy zachwyciły wszystkich. Na koniec grupa uczniów z Gimnazjum, przygotowana przez panią Anitę Rutkowską, wykonała dla młodszych kolegów i koleżanek walca. Uczniowie zaprezentowali się znakomicie. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniach do Dnia Patrona. Za przygotowanie dekoracji i sali gimnastycznej panią I. Gruszce, M. Tomczak, A. Ozimek. Za przygotowanie, obsługę sprzętu panu Piotrowi Pawełczykowi oraz pani Monice Osińskiej-Skrzypczak. Największe podziękowania należą się uczniom i wychowawcom za zaangażowanie w realizację zadań.

E.P

zdjęcia...

KÓŁKO PRZYRODNICZE na „JUMANJI – przygodzie w dżungli”

W miniony czwartek, 1.02.2018r. uczniowie uczestniczący w zajęciach kółka przyrodniczego wybrali się pod opieką pań: Moniki Skotnickiej – Stróżyk oraz Joanny Pawłowskiej do kina CINEMA – CITY Poznań Plaza.  Tym razem obejrzeli bardzo ciekawy i pełen niesamowitych zwrotów akcji film „JUMANJI. Przygoda w dżungli”. Oprócz interesujących przygód głównych bohaterów, można było też podziwiać piękne krajobrazy oraz fascynującą florę i faunę. Film wszystkim bardzo się podobał.                                                                                                       

Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

Konkurs kolęd

20 stycznia 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Bytyniu odbył się IV Międzyszkolny Konkurs Kolęd i Pastorałek „Śpiewajcie i grajcie Mu”. Do przesłuchań konkursowych przystąpiło ponad 40 uczniów ze szkół podstawowych w Bytyniu, Kaźmierzu, Gaju Wielkim, Niepruszewie i Buku. Dzieci wystąpiły w dwóch kategoriach wiekowych: młodsza klas I – IV i starsza klas V – VII. II miejsce w kategorii młodszej zajęła Zuzanna Til z klasy IC a wyróżnienie otrzymał Antoni Kaźmierski z klasy IVC . W kategorii starszej III miejsce zajęła Aleksandra Prendka z klasy VA. Wszystkim laureatom konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Robert Winiecki

zdjęcia...

POSTAW NA RODZINĘ – WSPÓLNE JASEŁKA KLASY 1b i 2b

Uczniowie wraz z wychowawcami akompaniującymi na instrumentach -  Dominiką Winiecką (skrzypce) i Karoliną Kozłowską (keyboard) zaprezentowali i świąteczną inscenizację zaproszonym do sali kinowej gościom. Dzieci i wychowawcy po raz kolejny mogli wcielić się w wybrane role. Tym razem występ odbył się przed dorosłą publicznością. Wspólne popołudnie było okazją do spędzenia czasu w gronie rodziny. Wśród publiczności pojawili się również seniorzy, którzy mogli podziwiać talent aktorski swoich wnuków. Wspólnym kolędowaniem  zakończył się okres świąteczny, który na pewno pozostanie w pamięci wszystkich widzów i uczestników inscenizacji.  

Serdecznie dziękujemy rodzicom za przygotowane stroje i rekwizyty do przedstawienia, panie Julii Winieckiej za pomoc w przygotowaniu scenografii, panu Robertowi Winieckiemu za przygotowanie i obsługę sprzętu nagłaśniającego oraz pani Dyrektor Biblioteki Publicznej w Kaźmierzu za udostępnienie sali kinowej na czas prób i występu.

Wychowawcy klas 1c i 2b

zdjęcia...

Pierwszaki programują w świetlicy.

Zajęcia z programowania w pierwszej grupie świetlicowej obejmują propozycje zabaw i gier bez użycia komputerów, które wprowadzają dzieci w świat programowania. Komputer zrobi dokładnie to, co mu się poleci - nie domyśli się intencji i nie będzie kierować się zdrowym rozsądkiem. Dlatego tak ważne jest rozwijanie u dzieci logicznego myślenia i precyzyjnego formułowanie myśli, rozwiązywanie problemów, abstrakcyjnego myślenia - wszystko po to, by zrozumieć "świat maszyn" i nauczyć się z nimi rozmawiać. Dzięki powyższym umiejętnościom także rozumienie naszego ludzkiego świata stanie się zdecydowanie łatwiejsze.

Wychowawca grupy -A. Pajzert-Hauza

zdjęcia...

Aktywna Noc w Gimnazjum

W piątek, 26 stycznia 2018 r., po raz drugi w tym roku szkolnym odbyła się Aktywna Noc w Gimnazjum. W zajęciach wzięło udział 18 dziewcząt  z grupy tanecznej Czirliderki zarówno ze Szkoły Podstawowej jak i Gimnazjum. Podczas zajęć udało się nam przygotować nowy układ taneczny, który będziemy szlifować podczas cotygodniowych zajęć.

Anita Rutkowska

DYSKOTEKA NA RZECZ WOŚP

Wśród wielu imprez organizowanych w ramach 26 FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIATECZNEJ POMOCY znalazła się także dykoteka dla uczniów klas IV-VII Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Podczas zabawy obecni byli wolontariusze WOŚP, można też było wybrać coś dla siebie na zorganizowanym kiermaszu. Wszyscy zebrani bawili się znakomicie. Zebrane środki zostaną przekazane na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

A. Pajzert-Hauza

zdjęcia...

ZIMA ZIMA...

Wreszcie przymroziło, posypało śniegiem, a radość dzieci nie miała końca!
Pierwszaki ze świetlicy zabrały się za lepienie bałwanków i białe bitwy na śnieżki.
Zimo, zimo zostań z nami...

wychowawca świetlicy A. Pajzert-Hauza

zdjęcia...

Wywiad z dr Markiem Rezlerem

12 stycznia 2018 r.  gościem w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu był dr Marek Rezler- pasjonat historii i badacz dziejów Polski XIX i XX wieku. Dzieci z klas V-VII przeprowadziły z nim wywiad. Trudnych pytań było bardzo wiele, a nasz gość chętnie na wszystkie odpowiedział. Nasi uczniowie pytali głównie o to, dlaczego wybrał zawód historyka, dlaczego interesuje się historią XIX i XX wieku oraz o bliskie naszemu sercu  Powstanie Wielkopolskie. Serdeczne podziękowania dla pana dr Marka Rezlera za przemiła rozmowę składają młodzi historycy z Kaźmierza wraz z nauczycielem historii p. Krzysztofą Stankiewicz-Wajde.

 Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Żywa lekcja historii w SP Kaźmierz

12 stycznia 2018 r. był w SP Kaźmierz dniem szczególnym. Tego dnia odbyły się żywe lekcje historii dla klas V-VII, przygotowane przez grupę Rekonstrukcji Militarno-Cywilnej Semper Fidelis oraz Wielkopolską Grupę  Miłośników Historii "Wiarus". Członkowie grupy zabrali nas w fantastyczną podróż w przeszłość od roku 1795 do 1918. Nasi uczniowie mogli zobaczyć wystawy: dokumenty i gazety z okresu międzywojennego, broń z okresu powstania wielkopolskiego oraz wystawy dotyczące dowódców Powstania Wielkopolskiego- gen.  Józefa Dowbora- Muśnickego i Stanisława Taczaka oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Podczas spotkania padło wiele trudnych pytań , czasem zabrakło odpowiedzi…Były też wzruszające momenty:  „Co czujesz, gdy w jednej walizce musisz zmieścić cały swój dobytek, bo nagle ktoś ci karze opuścić ci twój dom, twoja ziemię?" - usłyszał uczeń biorący udział w scence obrazującej wysiedlanie Polaków przez Prusaków. Podsumowaniem lekcji był niezwykły wykład dr Marka Rezlera- pasjonata historii i badacza dziejów Polski XIX i XX wieku. Serdeczne podziękowania dla członków grupy Rekonstrukcji Militarno-Cywilnej Semper Fidelis oraz Wielkopolskiej Grupy  Miłośników Historii "Wiarus" składa Dyrektor Szkoły –p. Mariusz Pielucha oraz nauczyciel historii- p. Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

 link do zdjęć: https://photos.app.goo.gl/zPSN0ncn4gI81sDq2

https://photos.app.goo.gl/jIPeSv6q2NIqLPDP2

II Spotkanie Rodzin  Powstańców Wielkopolskich- IV Przegląd Pieśni Patriotycznej

Dnia 12 stycznia w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbyło się II Spotkanie Rodzin naszych Powstańców Wielkopolskich, połączone z IV Przeglądem Pieśni Patriotycznej. Obchody otworzył pan dyrektor Szkoły Podstawowej p. Mariusz Pielucha oraz pan wójt Zenon Gałka. Uroczystość poprzedzona została rekonstrukcją historyczną przygotowaną przez członków grupy Rekonstrukcji Militarno-Cywilnej Semper Fidelis oraz Wielkopolskiej Grupy  Miłośników Historii "Wiarus”. Następnie odbyła się akademia przygotowana pod kierunkiem nauczyciela historii p. Krzysztofę Stankiewicz-Wajde. Piękną prezentację multimedialną przygotowała p. Joanna Pawłowska, a chór wystąpił pod kierunkiem p. Roberta Winieckiego. Swoją obecnością zaszczycili nas p. wójt Zenon  Gałka, Sekretarz Gminy p. Janusz Stróżyk , przewodnicząca Rady Gminy p. Arleta Wojciechowska, radni naszej gminy , przedstawiciele wielu organizacji oraz potomkowie powstańców z naszego regionu. Podczas wizyty w szkole zebrani mogli obejrzeć niezwykłą wystawę złożoną z biogramów kaźmierskich Powstańców Wielkopolskich. Specjalną prelekcję dla zebranych wygłosiła Urszula Kowzan – współtwórca Izby Pamięci w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu oraz wybitny znawca losów kaźmierskich Powstańców. Serdeczne podziękowania za pomoc w przygotowaniu uroczystości kieruję do: Wielkopolskiej Grupy Miłośników Historii "Wiarus" p. Piotra Magielskiego, Grupy Miłośników Historii Huzar - państwa Elwiry i Grzegorza oraz członków grupy Rekonstrukcji Militarno-Cywilnej Semper Fidelis. Za dekorację i przygotowanie sali gimnastycznej i sal dla gości i dzieci serdeczne podziękowania kieruję do: pani Ireny Gruszka, pani Marii Tomczak, pani Anny Ozimek . Natomiast za przygotowanie, obsługę sprzętu i niezawodną pomoc w każdej sytuacji dziękuję panu Piotrowi Pawełczyk oraz pani Monice Osińskiej - Skrzypczak.

PODZIĘKOWANIE

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

Film: https://www.youtube.com/watch?v=d_7QgGh1oaI&feature=share

Zdjęcia: https://photos.app.goo.gl/iiI15RiuM12jQvGm2

Konkurs dla klas I „ODBLASKOWO – BEZWYPADKOWO”

W tym roku do konkursu zorganizowanego przez KPP w Szamotułach oraz Powiat Szamotulski  o nazwie „Odblaskowo – Bezwypadkowo” zgłosiło się prawie 400 uczniów ze szkół podstawowych z terenu naszego powiatu. Zwycięski obrazek musiał mieć formę, która nadawałaby się na odblask, wykonanie zdjęcia lub skanu zwycięskiego obrazka powinno pozwolić na przeniesienie go na odblaskowy element, ponadto praca powinna choć w niewielkim stopniu dotyczyć tematyki bezpieczeństwa. Technika prac konkursowych była dowolna. Szkołę Podstawową w Kaźmierzu  reprezentowało kilkoro uczniów.  Autorką najwyżej ocenionej pracy została Zuzanna Til z klasy Ic. Zuzia zajęła zaszczytne III miejsce.  Serdecznie gratulujemy!!

Katarzyna Soroka

Zdrowe śniadanie w klasie 3c

Dnia 10 stycznia klasa 3c przyrządziła wspólnie zdrowe śniadanie. Wszystkie dzieci wiedzą, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Następnie po dokładnym umyciu rąk, ochoczo przystąpili do samodzielnego przygotowywania zdrowego i pysznego śniadania. Dzieci podczas robienia śniadania miały do wykorzystania produkty, które przyniosły: pieczywo ciemne i jasne, masło, sery białe i żółte, jajka, wędliny i najróżniejsze warzywa między innymi – pomidory, ogórki świeże i kiszone, szczypiorek, paprykę, sałatę. Dzieci wykonały zdrowe i kolorowe kanapki.
Szykowanie śniadania było dla wszystkich doskonałą okazją do współpracy i przyniosło wiele radości z samodzielnie przygotowanego posiłku.

Joanna Topolska

zdjęcia...

SPOTKANIE Z MUZYKĄ

Dzieci z klas I i II miały po raz kolejny okazję uczestniczyć w koncercie Filharmonii Pomysłów, który odbył się w kinie przy Bibliotece Publicznej w Kaźmierzu. Tym razem dzieci poznały brzmienie gitary basowej i elektrycznej.

GALERIA ZDJĘĆ (Dominika W.)
Karolina K.

Magia świąt wciąż trwa!

Dnia 12 stycznia uczniowie klas trzecich wraz z wychowawcami zostali zaproszeni na Jasełka przygotowane przez  Panie Nauczycielki i dzieci z przedszkola w Kaźmierzu. Mali aktorzy spisali się znakomicie! Jeszcze raz dziękujemy za zaproszenie!

Karolina Hermann

zdjęcia...

Niezwykła wizyta

Dnia 8 stycznia 2018 roku dzieci z grupy świetlicowej ( III i IV) w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odwiedził niecodzienny gość €“ pan Piotr Truszkowski. Pan Piotr od 12 lat mieszka w Kaźmierzu, a od 21 lat jest osobą niepełnosprawną i jeździ na wózku inwalidzkim. Inwalidztwo nie przeszkadza mu działać na polu sportowym i osiągać bardzo wysokie wyniki. Jest srebrnym i brązowym medalistą Mistrzostw Polski  w lekkoatletyce (kula, dysk, oszczep). Interesuje się także hokejem i siatkówką. Jest inicjatorem powstania w Kaźmierzu Stowarzyszenia KS INDRA oraz prowadzi drużynę mężczyzn niepełnosprawnych w siatkówce na siedząco. Jest to pierwszy i jedyny taki klub w Wielkopolsce. Kaźmierski zespół bierze udział w różnych zawodach i turniejach osiągając coraz lepsze rezultaty. Największy sukces to brązowy medal Mistrzostw Polski z Łodzi w październiku 2017 roku. Dzieci z ciekawością wysłuchały opowiadania pana Piotra oraz chętnie obejrzały filmiki z różnych zawodów, w których brała udział. Nasz gość brał tez udział w projekcie Fundacji „Mimo wszystko” Anny Dymnej, gdzie wraz z ośmiorgiem innych niepełnosprawnych uczestniczył w dwutygodniowej wyprawie na szczyt Kilimandżaro ( 5895 m n.p.m.). Towarzyszył mu Jan Mela znany z ekstremalnych wypraw na biegun północny z p. Markiem Kamińskim. Nasz gość pokazał naszym podopiecznym nie tylko piłki do siatkówki , kije i krążek do hokeja, ale także pamiątki przywiezione z Afryki. Dzieci z radością przyjęły zaproszenie do udziału w piątkowych treningach siatkówki na siedząco oraz wiadomość o próbie zorganizowania sekcji minisiatkówki dla dzieci. Już pojawili się pierwsi ochotnicy , co bardzo ucieszyło pana Truszkowskiego. Wychowawczynie obu grup świetlicowych: p. Dorota Wojtaś i p. Krzysztofa Stankiewicz-Wajde serdecznie dziękują panu Truszkowskiemu za przyjęcie zaproszenia i pokazanie dzieciom ,że niepełnosprawność nie ogranicza, że mimo wszystko można spełniać swoje marzenia i realizować nawet najtrudniejsze cele.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Mali Wolontariusze z Kaźmierza dzieciom w Syrii i w Libanie

6 stycznia w Święto Trzech Króli przy sprzyjającej pogodzie uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kaźmierzu po raz drugi wzięli udział w akacji Kolędników Misyjnych. W tym roku zbierane były pieniążki dla dzieci w Syrii i w Libanie. O godzinie 14.15 po pobłogosławieniu przez ks. Proboszcza w kościele ruszyły dwie grupy rozśpiewanych kolędników z opiekunami i ich rodzicami. Uczestnicy mieli wspaniałe stroje, puszki, gwiazdy oraz nieodzownego konika, który nadawał tempa. Łącznie kolędowało 23 dzieci w wieku 6-12 lat. Jedną grupę stanowiły zuchy ze swoimi druhnami i p. katechetką. Drugą grupę stanowili chętni uczniowie w wieku 6-13 lat oraz ich rodzice i p. katechetka. Każdej grupie akompaniowali młodzi gitarzyści: Michalina Skrzypczak i Stanisław Paluszak. Kolędnikom towarzyszył ks. Proboszcz, który wędrował najpierw jedną grupą, a następnie przeszedł do drugiej grupy. Na koniec wszyscy Kolędnicy spotkali się w sali kinowej, aby uczestniczyć w Koncercie kolęd. Odwiedzając około 50 domów zebraliśmy znaczącą kwotę. Kolędnicy pozostawiali swoim ofiarodawcom pamiątkę w postaci otwartych dłoni, które nawiązują do gestu przekazania znaku pokoju i gotowości braterskiej pomocy. Był to czas miło i pożytecznie spędzony przez dzieci, ich opiekunów i Rodziców. Mali Kolędnicy misyjni, którzy uczestniczyli w akcji pokazali, że nie boją się podejmowania trudnych wyzwań oraz potrafią poświęcić swój czas, aby kolędować. Mamy nadzieję, że nie zabraknie nam odwagi i entuzjazmu, by również za rok kolędować ulicami kaźmierskimi i zarażać innych swoją radością.
Dziękujemy Rodzicom, którzy z nami kolędowali poświęcając świąteczny czas na wspólne wędrowanie i niesienie Dobrej Nowiny innym. Za życzliwą i serdeczną odpowiedź na nasze pukanie do drzwi, za otwartość i hojność,
z którą spotkaliśmy się podczas kolędowania kierujemy słowo DZIĘKUJEMY!

zdjęcia...

Olimpiada przedmiotowa z języka angielskiego Olimpus

9 stycznia w naszej szkole odbyła się olimpiada przedmiotowa z języka angielskiego Olimpus. W konkursie wzięło udział 47 uczniów z klas  IV-VII. Uczniowie musieli odpowiedzieć na 30 pytań sprawdzających znajomość  słownictwa, gramatyki, umiejętności czytania ze zrozumieniem. Wszyscy z dużym zaangażowaniem podeszli do zadań. Liczymy na doskonałe wyniki naszych uczniów,  na które musimy poczekać  do marca.

Anna Heś

zdjęcia...

NAJMŁODSI UCZNIOWIE  W INSCENIZACJI DLA SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ

Uczniowie klasy I c i II b zaprezentowali koleżankom i kolegom ze szkoły podstawowej przedstawienie jasełkowe. To wyjątkowe przedsięwzięcie, bowiem po raz pierwszy uczniowie klas I-III występowali w dwóch odsłonach – nie tylko dla młodszych koleżanek i kolegów, ale również dla tych z klas IV -VII. Pomimo tremy, jaka towarzyszyła aktorom, przedstawienie odniosło ogromny sukces. Dzieci otrzymały wielkie brawa, a nawet owacje na stojąco! W jasełkach gościnnie wystąpił również uczeń klasy V a – Franciszek Bączkiewicz oraz wychowawczynie obu klas: p. Karolina Kozłowska oraz p. Dominika Winiecka, które czuwały nad właściwym przebiegiem przedstawienia.

Wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia składamy serdeczne wyrazy podziękowania: Rodzicom aktorów za przygotowanie fantastycznych strojów, pani Sylwii Siłacz za współpracę z panem Leszkiem Kupś, który przygotował stajenkę, dziadkowi Aleksandry Gładysiak za przygotowanie drewnianego żłóbka, pani Irenie Gruszka,pani Julii Winieckiej, pani Marii Tomczak, pani Annie Ozimek  za pomoc w przygotowaniu scenografii, panu Robertowi Winieckiemu za przygotowanie akompaniamentu do wybranych kolęd, panu Piotrowi Pawełczykowi za pomoc w przygotowaniu sprzętu nagłaśniającego oraz pani Kindze Majka i panu Markowi Smolarkowi za  wykonanie fotografii z tego wydarzenia.

GALERIA ZDJĘĆ

Karolina Kozłowska Dominika Winiecka

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !

W 99 Rrocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego mieszkańcy Kaźmierza zebrali się przy pomniku Powstańców Wielkopolskich . Podczas wydarzenia obecny był Poczet sztandarowy i delegacja ze Szkoły Podstawowej, która złożyła kwiaty i oddała hołd poległym w zwycięskim powstaniu.

Anna Pajzert-Hauza

zdjęcia...

Spotkanie Prezydium Rady Rodziców, Dyrektora Szkoły z Samorządem szkolnym.


18 grudnia Prezydium Rady Rodziców i Dyrektor Szkoływraz z zastępcą dyrektora panią Ewą Maćkowiak i opiekunem Samorządu Uczniowskiego p. Anną Pajzert-Hauza spotkali się z Samorządem szkolnym i Samorządami klasowi. Radę Rodziców reprezentowała pani Natalia Jaźwiec – zastępca przewodniczącej Rady Rodziców. Na spotkanie zaproszone zostały również Poczty sztandarowe. Rada Rodziców przygotowała dla wszystkich obecnych poczęstunek. Podczas spotkania przedstawiciele uczniowskiej społeczności przedstawiali problemy i trudności, które spotykają w szkolnym środowisku, a także dzielili się pozytywnymi uwagami na temat szkoły. Pan Dyrektor i przedstawicielka Rady Rodziców słuchali i odpowiadali na uwagi wnoszone przez uczniów. Bardzo cieszyły ich też te dobre rzeczy, które uczniowie zauważają i za nie dziękują. Nie zabrakło wspólnego śpiewania kolęd i dzielenia się opłatkiem. Ważnym momentem było ogłoszenie wyników w konkursie na świąteczny wystrój sali. W kategorii klas I-III Pierwsze miejsce ex aeqo zobyły klasy: ID i IIB, drugie miejsce zajęła klasa IB , trzecie IIA. W klasach IV -VII pierwsze miejsce zajęła klasa IVA, drugie miejsce klasa IV B, a trzecie klasa IV D. Wszystkim klasom gratulujemy!

Opiekun SU -Anna Pajzert-Hauza

zdjęcia...

Świąteczna zbiórka żywności

W szkole od 1 do 15 grudnia 2017r. trwała świąteczna zbiórka żywności.
Żadna klasa nie przeszła obojętnie obok zbiórki. Produkty były naprawdę  różne. Wspólnie udało nam się zrobić 18 paczek świątecznych. Znajdowały się w nich słodycze, produkty mączne, puszki z konserwami, warzywami, kawy, herbaty i wiele innych rzeczy. Obdarowani nimi uczniowie oraz ich rodziny  byli bardzo wzruszeni, a jednocześnie bardzo zadowoleni z takiego świątecznego prezentu. Dziękujemy wszystkim za chęć niesienia pomocy  

Katarzyna Soroka

zdjęcia...

DRUGOKLASIŚCI NA MADAGASKARZE

12 grudnia uczniowie klas II a i II b pod opieką pań wychowawczyń oraz pani Haliny Fiksy i pani Urszuli Derdy wybrali się do Teatru Muzycznego na przedstawienie pt. „Madagaskar – musicalowa przygoda”.  Spektakl, który oglądaliśmy powstał na podstawie filmu animowanego z 2005 roku. Mogliśmy oglądać przygody znanych, filmowych bohaterów przedstawione na scenie teatralnej w wersji musicalowej.  Z przyjemnością śledziliśmy historię ucieczki z nowojorskiego zoo lwa Alexa, żyrafy Melman, zebry Marty oraz hipopotamicy Glorii. Przygodom bohaterów towarzyszyła wspaniała oprawa muzyczna. Wszyscy widzowie świetnie się bawili, zwłaszcza przy znanym przeboju „Wyginam śmiało ciało”. Było to nasze pierwsze spotkanie z prawdziwym teatrem, z przyjemnością obejrzymy inne przedstawienia teatralne.

Aleksandra Napierała

zdjęcia...

https://photos.app.goo.gl/kmHDaqget2ziImy62 Fot. Fotobueno/K. Kozłowska

Complete my story – eTwinning

W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie należący do koła języka angielskiego brali udział w kilku projektach eTwinningu. Jednym z nich był projekt Complete my story, polegający na dopisaniu własnego zakończenia Kopciuszka. W rezultacie, powstała całkiem nowa opowieść, wzbogacona o zakończenia naszych zagranicznych współuczestników. Poniżej znajdują się linki, pod którymi znajdują się odmienione wersje Kopciuszka, dzięki którym można przenieść się w ten bajkowy i całkiem inny świat, o jakim najlepszym pisarzom się nie śniło :) Zapraszamy do czytania!

https://www.flipsnack.com/FFCCBAD569B/copy-of-copy-of-complete-my-story-e-twinnig.html

https://www.flipsnack.com/FFCCBAD569B/copy-of-complete-my-story-e-twinnig.html

https://www.flipsnack.com/FFCCBAD569B/complete-my-story-vol-3.html

Anna Woźna

zdjęcia...

Etwinningowe Merry Christmas

Ostatnie przed świętami zajęcia koła języka angielskiego spędziliśmy na realizacji kolejnych zadań eTwinningu. Uczniowie zapoznali się bliżej z krajami biorącymi udział w aktywnych dla nas projektach, wymienili się również ze swoimi zagranicznymi kolegami i koleżankami życzeniami świątecznymi i noworocznymi poprzez portal Twinspace. Życzymy wszystkim Wesołych Świąt, mówiąc po naszemu – MERRY CHRISTMAS!!! :)

Anna Woźna

zdjęcia...

„MIKOŁAJ I SPÓŁKA”

                     W przedświąteczne popołudnie, 20.12.2017r. uczniowie klas IV, V i VI uczestniczący w zajęciach kółka przyrodniczego wybrali się pod opieką pań: Emilii Przybylskiej, Anny Pajzert – Hauza i Moniki Skotnickiej - Stróżyk do CINEMA CITY POZNAŃ PLAZA na film pt.”Mikołaj i spółka”.  Dzieci z zainteresowaniem obejrzały ten sympatyczny, familijny film. Wprowadził on wszystkich w świąteczną atmosferę i radosny nastrój.

                                                                                                           Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

Społeczność szkolona nie zapomina o czworonogach!

Zbiórka darów dla Przytuliska u Wandy w Przyborówku miała miejsce zarówno na terenie Szkoły Podstawowej, jak i w kilku sklepach naszej Gminy. Uczniowie i ich rodzice stanęli na wysokości zadania – udało nam się zebrać 170 kilogramów suchej karmy dla psów! 33,5 kg suchej karmy dla kotów! oraz 160 puszek z mokrą karmą! Dodatkowo wśród darów znalazły się kasza, makarony, akcesoria dla psów, zabawki, koce, kołdry, dywany oraz płyny do mycia misek, z których bardzo ucieszyła się Sylwia – pracownik schroniska. BRAWO!!! 13 grudnia przedstawiciele klas IV – VII wybrali się wraz z opiekunem, p. Ewą Maćkowiak  do Przyborówka, by osobiście przekazać zebrane dary. Uczniowie wysłuchali kilku słów, jakie przekazała nam Pani Sylwia, która oprowadzała nas po Przytulisku i zapewniała, że każda ilość karmy podarowanej dla zwierząt jest cenna. Usłyszeliśmy o tym, jak zachować się na terenie schroniska i kim są jego mieszkańcy oraz co zrobić, gdy napotkamy błąkającego się po okolicy psa. Dowiedzieliśmy się również, że dziennie ok.200 kg karmy przeznaczanej jest na żywienie prawie 400 psów (co oznacz, że nasza zbiórka starczy na 1 dzień!) Schronisko dla zwierząt to nie tylko psy. W Przyborówku swój dom mają także koty, świnie wietnamskie, owca i kozy, które również mogliśmy zobaczyć. Na koniec naszej wizyty przekazaliśmy świąteczne życzenia dla wszystkich pracowników schroniska i odebraliśmy podziękowania dla szkoły za przeprowadzenie akcji. Wszystkim, którzy przyłączyli się do zbiórki pragnę serdecznie podziękować za okazane serce i wrażliwość wobec czworonożnych istot, którym inny człowiek wyrządził krzywdę. Zapraszam do krótkiej fotorelacji z wyjazdu.

Ewa Maćkowiak

zdjęcia...

Zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się w naszej szkole!

20.12.2017r. w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbyły się zajęcia rozwijające umiejętności uczenia się. Zostały one przeprowadzone przez studentów psychologii z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: Mateusza Filipiaka, Michała Ziorę, Jerzego Gniazdowskiego. W lekcjach uczestniczyli uczniowie klas piątych. Podczas zajęć dzieci poznały kilka mnemotechnik wspomagających proces szybkiego i efektywnego uczenia się. Uczniowie mieli okazję przećwiczyć przedstawione metody w praktyce. Zajęcia bardzo się podobały, w związku z czym szkoła ma nadzieję na kontynuację współpracy ze studentami.

Katarzyna Stachowiak

zdjęcia...

UDZIAŁ SZKOŁY PODSTAWOWEJ W OGÓLNOPOLSKIEJ   OLIMPIADZIE

„PROMOCJA ZDROWEGO  STYLU  ŻYCIA” PCK

 

Po raz pierwszy uczniowie Szkoły Podstawowej  w  Kaźmierzu, wzięli  udział w Ogólnopolskiej  Olimpiadzie  „Promocja Zdrowego Stylu Życia” PCK. Celem tego konkursu jest wykształcenie wśród młodzieży szkolnej potrzeby dbania o własne zdrowie oraz promowanie zdrowego stylu życia poprzez:

- kształtowanie zachowań prozdrowotnych,

- pogłębianie wiedzy na temat zagrożeń zdrowia,

- inicjowanie działań promujących zdrowie w środowisku lokalnym.

16 listopada osiemnastu uczniów klas VII zmierzyło się z zadaniami konkursowymi. Wyniki przedstawiają się następująco: I miejsce zajęła Weronika Marciniak z klasy VII A, II miejsce zajęli ex aequo Natalia Jóźwik z klasy VII A i Aleksander Styk z klasy VII B, III miejsce zajął Adrian Konieczny z klasy VII C. 15 grudnia  2017 roku w  Szamotułach Weronika  reprezentowała  szkołę w eliminacjach rejonowych, gdzie zajęła V miejsce. Należy podkreślić, że uczennica była najmłodszą uczestniczką etapu rejonowego konkursu. Podczas Olimpiady sprawdzana była wiedza i umiejętności z zakresu istniejących zagrożeń zdrowotnych, sposobów ochrony zdrowia, ochrony środowiska, zasad zdrowego żywienia, zasad udzielania pierwszej  pomocy   oraz  wiadomości o ruchu  czerwonokrzyskim.

Gratuluję  sukcesu!

Renata  Antkowiak

DETEKTYWISTYCZNA NOC ODKRYWCÓW

W  piątkowe popołudnie  8 grudnia 2017 roku grupa uczniów klas siódmych Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu pod opieką pań: Moniki Skotnickiej – Stróżyk i Renaty Antkowiak odwiedziła Techniku Energetyczne w Poznaniu. Uczestniczyliśmy w imprezie naukowej pt.: „Detektywistyczna Noc Naukowców", która była podzielona na następujące bloki tematyczne:

- zajęcia z informatyki – szyfr odkrywcy,

- zajęcia z fizyki – tajemnica polaryzacji światła,

- zajęcia z elektryki – Holmes na tropie żarówkarza,

- zajęcia z elektroniki i automatyki – komnata Enigmy,

- zajęcia z energetyki – zagadkowe zabójstwo.

Podczas tych zajęć uczniowie mieli różne zadania i zagadki do rozwiązania. Musieli wykazać się sprytem, logicznym myśleniem oraz zmysłem współpracy. Była to rywalizacja pomiędzy wszystkimi uczestnikami Nocy Odkrywców. Nasi uczniowie zdobyli pierwsze miejsce ex aequo z grupą kaźmierskich gimnazjalistów. Wszyscy otrzymali nagrody – power banki.Po skończonych zajęciach na wszystkich czekał słodki poczęstunek w szkolnej kawiarence. Na koniec wysłuchaliśmy część koncertu rapowego ucznia TE. Wróciliśmy do Kaźmierza pełni nowych doświadczeń i wrażeń.

Renata Antkowiak  

zdjęcia...

Magia Świąt w klasie 3d!

Przygotowania do świąt zaczęliśmy tworzeniem ozdób i ustrojeniem klasy, przyszedł teraz czas na pierniki. Każdy z nas przyniósł swoje wypieki i rzeczy potrzebne do ich dekoracji.
Bawiliśmy się świetnie i pysznie!

Karolina Hermann

zdjęcia...

Gala podsumowująca sportowy rok w powiecie szamotulskim

W piątek odbyła się coroczna gala przygotowana przez Starostę Szamotulskiego, podsumowująca sportowy rok.  Zaproszeni reprezentanci spisali się znakomicie. Reprezentacja powiatu we Współzawodnictwie Sportowo – Turystycznym Powiatów o Puchar Marszałka Województwa Wielkopolskiego w 2017 roku zajęła I miejsce. W ramach Współzawodnictwa Powiatów Województwa Wielkopolskiego uczestniczyło 29 powiatów. Reprezentacja naszego powiatu wzięła udział w 31 imprezach. W 2017 roku w zawodach rywalizowało około 3800 zawodników z terenu Powiatu zamotulskiego. W ramach Współzawodnictwa Gmin odbyło się 15 imprez powiatowych zgodnie z regulaminami poszczególnych imprez, które były jednocześnie eliminacjami do zawodów wojewódzkich. Pierwsze miejsce w końcowej klasyfikacji zajęło Miasto i Gmina Szamotuły, drugie Miasto i Gmina Pniewy, trzecie Miasto i Gmina Wronki, a dalsze kolejno: Miasto i Gmina Ostroróg, Gmina Obrzycko, Gmina Kaźmierz, Gmina Duszniki, Miasto Obrzycko. Z terenu gminy Kaźmierz wyróżnieni zostali:
Teresa Frąckowiak- Gimnazjum Kaźmierz za zdobycie III miejsca w XXII Memoriale  im. prof. B. Kobielskiego –Mistrzostwach  Wielkopolski Powiatów w lekkiej atletyce  (Żerków)
Anita Rutkowska- nauczyciel Szkoły Podstawowej  i Gimnazjum w Kaźmierzu, za przygotowanie młodzieży i opiekę podczas wyjazdów na zawody
Michał Wypych i Piotr  Truszkowski za Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej na Siedząco;
II miejsce – Mistrzostwa Polski w Piłce Siatkowej na Siedząco;
II miejsce – Mistrzostwa Polski w Siatkówce Plażowej
Kamila Stanisławiak – ZS im. Jana Brzechwy – medalistka Regionalnych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Wolsztynie – bieg na 100m, medalistka Regionalnego Mityngu Pływackiego  w Szamotułach – 25m stylem dowolnym
Konrad Skrętkowski - ZS im. J. Brzechwy - medalista Regionalnych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Wolsztynie – bieg na 400m, medalista Regionalnego Mityngu Pływackiego w Szamotułach – 50m stylem dowolnym, 25m –stylem grzbietowym.

Gratuluję sukcesów i dziękuję za współpracę
Anita Rutkowska

zdjęcia...

Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „EKO-MIŚ”

Do konkursu zgłoszono 10 prac wykonanych z materiałów ekologicznych, wszystkie pomysłowe i jedyne w swoim rodzaju. Nagrodzeni zostali wszyscy mali eko-twórcy misiów, otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Bardzo dziękuję wszystkim dzieciom za udział w konkursie i gratuluje wyobraźni i kreatywności.

A. Pajzert-Hauza

zdjęcia...

"Dzieci Mieszkańcom Gminy"

Dnia 10 grudnia w Bibliotece Publicznej odbył się  II  świąteczny przegląd dorobku uczniów Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu pod hasłem "Dzieci Mieszkańcom Gminy". Spotkanie to było powiązane ze sprzedażą świątecznych ozdób, przygotowanych przez rodziców i uczniów naszej szkoły. Na początku wszystkich gości przywitał p. dyrektor szkoły podstawowej p. Mariusz Pielucha oraz p. wójt Zenon Gałka. Pan dyrektor zaprosił  wszystkich zebranych do obejrzenia przygotowanego programu i złożył wszystkim życzenia świąteczno-noworoczne.Na scenie mogliśmy zobaczyć: szkolny kabaret "Gafi", wspaniały pokaz tańca baletowego, występ gwary, recytacje oraz pokazy zespołów tanecznych pod kierownictwem p. Karoliny Kozłowskiej i Dominiki Winieckiej.Całość występów przeplatana była prezentacją multimedialną , przygotowaną przez p. Joannę Pawłowską.  W muzyczny nastrój wprowadzał zgromadzonych chór p. Roberta Winieckiego.Nad całością imprezy czuwały: Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i Joanna Pawłowska. Pięknym podsumowaniem imprezy było przedsięwzięcie przygotowane przez grupę "Kwiat Wolontariatu" na rzecz Helenki Grzelka- mieszkanki naszej gminy.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

PRZYGOTOWANIA DO ŚWIĄT W KLASIE II a.

W środę klasa II a zaczęła przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Dzieci własnoręcznie dekorowały styropianowe bombki choinkowe: przypinały różnokolorowe cekiny, kolorowały brokatem. Na niektórych ozdobach były też elementy decoupage. Dzieci pracowały z dużym zaangażowaniem i wszystkie bombki zostały wykonane wspaniale. Teraz z niecierpliwością czekamy na choinkę, aby wyeksponować nasze prace.

Aleksandra Napierała

zdjęcia...

Klasa IVd na ‘Pierwsza Gwiazdka”

Wtorkowy poranek klasa IVd spędziła w kinie Halszka w Szamotułach. Wyjazd odbył się z inicjatywy rodziców z okazji zbliżających się Mikołajek.  Bardzo dziękujemy rodzicom za zorganizowanie całego wyjazdu, Pani Joannie Pawłowskiej za pomoc w opiece nad uczniami oraz Panom kierowcom. Dziękujemy również Panu Dyrektorowi za umożliwienie wyjazdu.

zdjęcia...

Ogólnopolska akcja „ Szlachetna Paczka „

W tym roku po raz pierwszy nasza Szkoła przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka. Rodzina, której pomogła społeczność szkoły została wybrana z bazy rodzin opublikowanej na stronie internetowej. Zbiórka zakończyła się pełnym sukcesem. To co udało się wspólnymi siłami zrobić, jest niesamowite i budujące. W tym czasie cała  społeczność szkoły połączyła serca i pracowała na wspólny sukces.  Dzięki Państwa ofiarności 9 grudnia, rodzina otrzymała aż 31 paczek wypełnionych po brzegi najpotrzebniejszymi artykułami. Potrzeby rodziny były duże i zróżnicowane – od materaca dla chorego, garnki, przez pościel, koce, artykuły przemysłowe, po podstawowe produkty żywnościowe. Reakcje poszczególnych klas, uczniów i nauczycieli, rodziców były wprost nie do opisania i powodowały wielkie wzruszenie. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie Szlachetnej Paczki. Dziękuję za zapał, poświęcenie, otwarte serca i wszelką pomoc. Mam nadzieję, że nasze wspólne działania będą źródłem inspiracji oraz ogromnej radości i satysfakcji.
„Trzeba sobie wzajemnie pomagać – to naturalne prawo”.  ( Jean de La Fontaine)

 Kinga Majka

zdjęcia...

Nauczyciel na medal – to brzmi dumnie!

Z prawdziwą przyjemnością pragnę poinformować, że nauczyciel WF Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu p. Małgorzata Szagżdowicz została laureatem konkursu „Nauczyciel na medal” organizowanego przez Głos Wielkopolski pod patronatem wojewody wielkopolskiego p. Zbigniewa Hoffmanna. Pani Małgorzata zwyciężyła w plebiscycie na etapie eliminacji powiatowych – w powiecie szamotulskim zajęła pierwsze miejsce. P. Szagżdowicz pracuje w naszej szkole trzynasty rok. W czasie swojej pracy dała się  poznać jako pedagog wyjątkowy. Nauczyciel, dla którego wykonywany zawód jest pasją i powołaniem. Niewątpliwie pani Szagżdowicz jest nauczycielem, który jest lubiany i szanowany, dzięki czemu jej praca przynosi znakomite efekty. Zdobyła bowiem zaufanie młodych ludzi, a skutkiem tego jest znikoma ilość zwolnień z WF w naszej szkole, z czego jako dyrektor placówki jestem niezmiernie dumny i zadowolony. Serdecznie gratuluję laureatce i życzę dalszych sukcesów w pracy zawodowej.

zdjęcia...

Przygotowania do świąt.

Pierwszaki ze świetlicy rozpoczęły świąteczne przygotowania od wykonania ozdób choinkowych. Wykonane własnoręcznie kolorowe bombki pięknie zdobią świetlicową choineczkę a możliwość samodzielnego zawieszenia ich na drzewku sprawiła im dużo radości.

Dzieci z grupy pierwszej z wychowawczynią A.Pajzert-Hauza

zdjęcia...

Warsztaty zimowe w świetlicy

 

W miniony poniedziałek uczniowie klas II a i II b oraz  klas III a i III b wzieli udział w warsztatach świątecznych. Podczas zajęć świetlicowych przygotowali  choinki kirigami oraz świąteczne kartki. Przygotowane prace wprowadziły nas w kliimat nadchodzących świąt. Nasi wychowankowie pracowali we współpracy z wychowawcami świetlicy: p. Krzysztofą Stankiewicz-Wajde i Dorotą Wojtaś.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

WARSZTATY PLASTYCZNE W KRAINIE LODU POD HASŁEM „RODZICE –DZIECIOM KLASY II B”

Dnia 1.12.2017 grupa rodziców i uczniów wraz z wychowawcą uczestniczyła w wspólnych warsztatach plastycznych, których celem było wykonanie oryginalnych dekoracji i udział w konkursie na najciekawszą dekorację sali lekcyjnej w Szkole Podstawowej im. M. Dąbrowskiej w Kaźmierzu.  Sala zamieniła się w prawdziwą Krainę Lodu, a w centrum stanął wykonany przez panią Katarzynę Reinholz i jej córkę butelkowy pałac Elzy z podświetleniem . Pod sufitem zawisły śnieżynki, a w oknach szkoły zobaczyć można lodowe sopelki z papieru wykonane przez dzieci. Po warsztatach na parapetach pojawiły się butelkowe bałwanki wykonane przez uczniów podczas zajęć, a w drzwiach naszej sali ukazał się Olaf – bałwanek, który zaprasza do odwiedzenia lodowej krainy. Bardzo dziękuję wszystkim rodzicom, którzy włożyli ogromny wysiłek w przygotowanie dekoracji i zbiórkę materiałów. To wspaniałe, że tyle osób poświęciło swój czas dla swoich pociech.  Choć jeszcze nie wiadomo czy powtórzymy nasz ubiegłoroczny sukces to na pewno już możemy powiedzieć, że  jesteśmy zwycięzcami widząc uśmiech i ogromną radość w oczach naszych dzieci. Dziękuję szczególnie Radzie Rodziców klasy II b  za m.in. nadzorowanie akcji dekoracyjnej, wszystkim obecnym rodzicom za  zaangażowanie w przygotowanie dekoracji oraz rodzicom, którzy z różnych przyczyn nie mogli się pojawić za przekazane ozdoby na klasową choinkę i  kiermasz świąteczny.

SWÓJ TALENT ARTYSTYCZNY ORAZ AKTYWNOŚĆ SPORTOWĄ PODCZAS POWIESZANIA DEKORACJI
„W KRAINIE LODU” ZAPREZENTOWALI:

Agnieszka i Rafał Gładysiak z córką Olą
Agnieszka i Sławomir Gramsz z synami Frankiem i Antkiem
Agnieszka Kaczmarek z synem Frankiem
Agnieszka Tafelska z córkami Zuzią i Gabrysią
Katarzyna Reinholz z córką Igą
Łukasz Tomczak z córką Basią
Magdalena Stochaj z córką Leną
Marika Nowicka z córką Zuzią
Mariusz Markiewicz z córką Natalią
Mariusz Pyda z synem Mikołajem
Paweł Siłacz
Izabela Karolczak
Rafał Szczepkowski z córką Zosią
Urszula Sobczyk z córką Mają i synem Piotrkiem

ZDJĘCIA https://photos.app.goo.gl/0Tz5KavoOuvLGAog2 

Karolina Kozłowska

Wycieczka do Jump Areny

 Dnia 7 grudnia uczniowie klas V a i V c wybrali się na skoczną wycieczkę do poznańskiej Jump Areny. Czas na wspaniałych trampolinach minął bardzo szybko. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wyprawy i z uśmiechami na twarzach wrócili do szkoły. Serdeczne podziękowania dla p. Joanny Pawłowskiej i p.Zbigniewa Filipiaka za pomoc w zorganizowaniu wycieczki i opiekę składają wychowawcy klas V a -p. Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i wychowawca klasy V c- p. Marek Smolarek.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

W najbliższą środę 20.12 w naszej szkole zostaną przeprowadzone zajęcia rozwijające umiejętności szybkiego uczenia się, z uwzględnieniem mnemotechnik. Zajęcia zostaną przeprowadzone przez studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Zostaną nimi objęte klasy piąte oraz uczniowie, którym takie zajęcia zostały zalecone przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. Mamy nadzieję, że warsztaty pomogą uczniom uczyć się bardziej efektywnie.

Katarzyna Stachowiak

W tygodniu 20-24.11.2017r.  w Szkole Podstawowej z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka odbył się konkurs na najładniejszą gazetkę klasową.
Każda klasa została zobligowana  do wykonania gazetki na temat jednego prawa.
Zwycięzcy konkursu:
I miejsce – klasa 5b
II miejsce – klasa 5c
III miejsce klasa – 4 a

Gratulujemy

zdjęcia...

Klasa VII b na „Listach do M”

Mikołajkowy wieczór uczniowie klasy VII b spędzili bardzo sympatycznie w kinie Halszka. Wyjazd odbył się z inicjatywy Rodziców , sądząc po radosnym zachowaniu młodzieży, okazał się doskonałym prezentem. Za udzieloną pomoc dziękujemy pani Katarzynie  Subsar, opiekunowi wycieczki panu Adamowi Armiście i panom kierowcom. Pięknie dziękujemy panu Dyrektorowi  za przychylność i umożliwienie wyjazdu.
Wdzięczni uczniowie klasy VII b wraz z wychowawczynią Anną Kubiak.

zdjęcia...

Mikołajkowy konkurs wiedzy o sporcie

 Uczniowie  Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu klas 4-7 w dniu 6 grudnia wzięli udział w Mikołajkowym konkursie wiedzy o sporcie. W świetlicy uczestnicy zmierzyli się z testem wyboru na temat różnych zagadnień ze sportu. Panowała przyjazna i miła, wręcz mikołajkowa atmosfera.
klasy 4
I miejsce Patryk Czepczyński
II miejsce Kacper Mucha ,Wojtek Zięba
III miejsce Aleksandra Kubiak, Magdalena Kamińska, Katarzyna Stokłos
Klasy 5
I miejsce Hanna Kaźmierczak, Kacper Bartos, Jeremiasz Borowiak
II miejsce Wiktor Leśniewski
III miejsce Aleksandra Ziemniewska, Martyna Nowakowska
Klasy 6
I miejsce  Jagoda Dłużewska, Weronika Siwek
II miejsce Klaudia Nowakowska
III miejsce Kacper Sibiński
Klasy 7
I miejsce Dominik Konieczny
II miejsc Stanisław Kruszona
III miejsce Łukasz Słowik
Gratulujemy!!!                                               

 Małgorzata Szagzdowicz

zdjęcia...

Piloci w SP Kaźmierz „Mój zawód – moja pasja”

W piątek 1 grudnia 2017 roku odbyło się spotkanie najmłodszych dzieci naszej szkoły z pilotami – członkami grupy akrobacyjnej „Żelazny”. Panowie piloci przyjechali do nas
z samego rana w klubowych strojach i poprowadzili spotkania z dziećmi, podczas których opowiedzieli o swojej pasji, codziennej pracy w klubie, samolotach oraz drodze, jaką trzeba pokonać aby zostać pilotem. Zaprezentowali również krótkie, a zarazem spektakularne filmy z lotów akrobatycznych i lotów szybowcem. Nasi uczniowie z zaciekawieniem uczestniczyli w spotkaniu, a wielu z nich zadawało gościom mnóstwo pytań. Kto wie – może wśród nich znajdują się przyszli członkowie grupy „Żelazny”? Z grupą pilotów spotkał się również Wójt Gminy Kaźmierz Zenon Gałka oraz Wiceprzewodniczący Rady Gminy Kaźmierz Jerzy Kamiński. W rozmowie z pilotami poruszono tematy dotyczące realizacji pasji oraz przygotowanie uczniów do zawodu lotnika. Zwrócono uwagę na możliwości próby pokazów lotniczych w porozumieniu z właścicielami terenów nad którymi możliwe byłoby zorganizowanie tego rodzaju przedsięwzięcia. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze z dużą otwartością na dalszą współpracę. Dziękujemy naszym gościom za przemiłe i interesujące spotkanie.

Dominika Winiecka

zdjęcia...

ANDRZEJKI W ŚWIETLICY W GRUPIE PIERWSZEJ.

W czwartkowe popołudnie w najmłodszej grupie świetlicowej odbył się balik andrzejkowy. Uczniowie mieli okazje poznać zwyczaje i tradycje andrzejkowe. Potem nadszedł czas zabawy i przyjemności. Tańce przeplatane różnymi wróżbami sprawiły dzieciom wiele radości. Rodzice zadbali o drobne pyszności , wychowawczyni o dobrą zabawę a uczennice z klasy VB pomogły młodszym kolegom opanować kroki trudniejszych tańców. Dzieci radosne, zadowolone i pełne wrażeń wracały do domu. Serdecznie dziękuję rodzicom za te małe pyszności, a dziewczynkom z klasy Vb za pomoc w prowadzeniu baliku.

Wychowawczyni -A. Pajzert-Hauza

zdjęcia...

SKO

Uczniowie klas I w listopadzie odebrali książeczki SKO ufundowane przez Bank Spółdzielczy Duszniki. Każde dziecko otrzymało oprócz dziesięciozłotowego wkładu drobne upominki, które będą mogły wykorzystać na zajęciach lekcyjnych. Dzięki temu będą mogli uczyć się systematycznego oszczędzania i racjonalnego gospodarowania swoimi zasobami pieniężnymi.

 E.H.

zdjęcia...

Dyskoteka Andrzejkowa

1 grudnia odbyła się dyskoteka andrzejkowa dla uczniów klas 4 -7 Szkoły Podstawowej, którą zorganizował Samorząd Uczniowski. Przy dźwiękach tanecznej muzyki wszyscy uczestnicy wspaniale się bawili. Dziękuję nauczycielom za opiekę nad uczniami podczas zabawy.

A. Pajzert-Hauza -opiekun SU

zdjęcia...

Andrzejki w klasie IIIc

Klasa III c  świętowała "Andrzejki" 30.11.217 r.  Trzecioklasiści podczas  wróżb andrzejkowych  odgadywali swoją przyszłość. Była wróżba z butami, z symbolami, losowanie przyszłych zawodów, zabawy z balonami przy muzyce. Wszystkie zabawy budziły mnóstwo emocji i radości. Na wszystkich uczestników czekały smakołyki , między innymi specjalnie upieczone na tę okazję babeczki. Śmiechu było co nie miara. Ciekawe, czy nasze wróżby się spełnią?

Joanna Topolska

zdjęcia...

ŚWIĘTO MISIA POD HASŁEM „MISIOWE MRUCZANKI I CZYTANKI Z PROGRAMOWANIEM W RUCHU” W KLASIE II b

Światowy Dzień Pluszowego Misia był doskonałą okazją do podsumowania dotychczasowych działań rozwijających czytelnictwo. Dzieci poznały także pierwszą przygodę najpopularniejszego misia – Kubusia Puchatka odczytaną przez uczennice kl. V b. Każdy uczeń miał okazję opisać swojego pluszaka. Samorząd klasowy zorganizował głosowanie na średniego i najmniejszego misia, który reprezentował klasę w konkursie organizowanym przez bibliotekę szkolną. Zwyciężył Miś Leszek, ubrany w strój sportowy zaprezentowany przez Franka Kaczmarka i  Miś Michałek należący do Basi Tomczak. Uczniowie podobnie jak dzieci korzystające z świetlicy mogły po zajęciach plastycznych obsługiwać aplikację mobilną Quiver, która dostarczyła wiele zabawy i sprawiła, że narysowane niedźwiadki „zatańczyły na stole”. Była to pierwsza szkolna przygoda z wykorzystaniem tabletu połączona z nauką obsługiwania wybranych aplikacji oraz ćwiczeniami z zakresu programowania w ruchu stanowiąca wstęp do nauki programowania.

Zdjęcia : https://photos.app.goo.gl/1bqfKEVeRIonEFb13 

Karolina Kozłowska

INNOWACJA W  ROZWIJANIU ZAINTERSOWAŃ CZYTELNICZYCH W SP KAŹMIERZ

Obserwując ogólną niechęć uczniów do poszukiwanie ciekawych książek oraz do podejmowania pracy z lekturą w klasie II b, wprowadzone zostały nowatorskie formy i metody mające na celu zmianę takiego podejścia u uczniów. Już od początku roku szkolnego dzieci miały okazję zaprezentować ciekawe książki, które udało się im przeczytać podczas wakacji. Takie prezentacje odbywają się systematycznie. W każdy piątek młodsi uczniowie mają okazję wysłuchać fragmentów książek czytanych przez uczniów klasy V b, którym takie sytuacje edukacyjne nie są obce,  gdyż wcześniej uczestniczyli w podobnych działaniach prowadząc m.in. klasową bibliotekę, przygotowując wystawy ciekawych książek i inne prezentacje pod opieką wychowawcy. Dziś jako wzorowi czytelnicy mogą zaprezentować swoje umiejętności. Starsi uczniowie chętnie rozmawiają z młodszymi, opowiadają o swoich wspomnieniach, odpowiadają na zabawne i trudne pytania. Na efekt realizacji określonych celów innowacji ogromny wpływ ma ścisła współpraca wychowawcy z biblioteką szkolną prowadzoną przez Joannę Pawłowską. Uczniowie klasy II b mieli okazję zmierzyć się m. in. w klasowym konkursie wiedzy na temat wierszy J. Tuwima, oraz innych działaniach proponowanych dla całej szkoły podczas Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Ponadto co miesiąc każdy uczeń ma okazję zdobyć tytuł najlepszego czytelnika – wszystkich SUPER CZYTELNIKÓW klasy II b zobaczyć będzie można na stronie internetowej naszej szkolnej biblioteki http://bibliotekaszkolna01.wixsite.com/bibliotekasp/aktualnosci 

Serdecznie dziękuję p. Joannie Pawłowskiej za współpracę i wsparcie w realizacji zamierzonych celów
oraz uczniom obecnej klasy V b:
Zuzannie Katner
Hannie Kaźmierczak,  
Monice Mosiężnej,
Martynie Nowakowskiej
Jagnie Pawłowskiej,
Aleksandrze Galus
Lenie Burczyńskiej

za ogromne chęci i zaangażowanie w realizację naszych wspólnych działań.

Lista chętnych uczniów z starszych klas jest otwarta.
Zapraszam wszystkich do udziału w wspólnym czytaniu.
Czekam na Wasze następne niesamowite pomysły!

Karolina Kozłowska

Wychowawca klasy II b rocznik 2017/2018
i klasy III b rocznik 2015/2016
 Zdjęcia: https://photos.app.goo.gl/hoogWi0XjFQWqK5a2 

Twórcza noc klasy VII b w gimnazjum

Klasa VII b bardzo aktywnie spędziła czas w dniu 24-25.11.2017 r. Celem głównym naszego pracowitego pobytu było przygotowanie klasy do świąt bożonarodzeniowych oraz poznanie tajników turystyki pieszej.   Uczniowie podzieleni zostali na kilka grup roboczych: jedni wykonywali kartki świąteczne, inni dbali o wystrój klasy, ubieranie choinek, wykonywanie gazetek- słowem każdy miał co robić. Przy muzyce świątecznej czas upływał w milej i twórczej atmosferze. Siódmoklasiści  spisali się znakomicie. Wszyscy wzięli udział w zabawie Andrzejkowej oraz grze nocnej, którą zorganizowali   harcerze 65 HDŚ im. Zawiszy Czarnego pod przywództwem drużynowej pwd. Anny Bksalary. Uczniowie klasy VII b mieli okazję nauczyć się tańców, pląsów, poznali cząstkę metodyki harcerskiej podczas gry nocnej.  Pomimo dużego zmęczenia widocznego na drugi dzień wszyscy byli zadowoleni, a efekty pracy na zdjęciu.

Wychowawczyni klasy – Anna Kubiak

zdjęcia...

Dzień Pluszowego Misia

Dnia 24 listopada w klasie 3d obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Dzieci przyniosły do szkoły swoje ulubione pluszaki. Podczas zajęć poznawaliśmy niedźwiedzie, ich środowisko oraz zwyczaje. Wysłuchiwaliśmy ryków niedźwiedzi polarnych, brunatnych i pand. Na koniec zajęć dzieci przystąpiły do quizu wiedzy o niedźwiedziach, grupowały cechy niedźwiedzi i pluszowych misi oraz stworzyły pracę plastyczną-maskę misia.

Karolina Hermann

zdjęcia...

„Mass media - przyjaciel czy wróg dzieci i młodzieży?” kampania w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu

W dzisiejszych czasach nie mamy żadnych problemów z dostępem do wszelkich informacji. Jest to związane z  rozwojem środków masowego przekazu. Nie istnieje chyba taki dom, w którym nie byłoby odbiornika radiowego, telewizora, gazet, a nawet komputera i dostępu do internetu. Ludzie uważają, że bez tych rzeczy nie można żyć, gdyż mass media otworzyły im drzwi do wiedzy niemal nieograniczonej. Jednakże trzeba sobie zdać sprawę z tego, że to nie tylko szanse rozwoju, ale i  zagrożenia.
Największy wpływ mass media mają na młodych ludzi. Dzieje się to ze względu na to, że młodzi dość bezkrytycznie, niedojrzale korzystają z tych nowoczesnych przekaźników informacji. Atrakcyjność multimediów sprawia, że mogą zawładnąć one czasem nastolatków, ich trybem życia, psychiką. Młode osoby podatne na różne wpływy zewnętrzne łatwo pozwolą sobie zdezorganizować życie i porzucić to, co jest wartościowe. Świat ukazywany w mass mediach przyciąga swoją beztroską, płytkością, agresją i okrucieństwem. Mimo to wpływ wychowawczy mediów wciąż rośnie.
Do świata cyfrowego należą gry i programy tworzące iluzje innych światów: fantastycznych, kosmicznych, przygodowych, wojennych. Stwarza to niebagatelne zagrożenie, jeśli ktoś będzie przebywać w tych światach za długo. Niebezpieczne jest uciekanie z rzeczywistości do świata wirtualnego
Aby dzieci, młodzież mogła się bronić przed szkodliwym działaniem mediów, konieczne jest uświadomienie, do jakiej destrukcji mogą one prowadzić. W Szkole Podstawowej w Kaźmierzu rusza kampania „ Mass media – przyjaciel czy wróg dzieci i młodzieży?”, która ma na celu uświadomienie dzieciom, młodzieży , a także rodzicom o pozytywnym i negatywnym wpływie mass mediów na  rozwój naszych pociech.
Pierwszym etapem  w kampanii jest zbadanie  poziomu zagrożenia tym problemem w naszej szkole, dlatego proszę Państwa , rodziców dzieci, które chodzą do Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu o wypełnienie ankiety  :

 https://goo.gl/forms/CUtbUb97zupFh4S83

  Małgorzata Szagżdowicz

Światowy Dzień Pluszowego Misia w klasie IIIc

25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci - Pluszowy Miś. W piątek (24 listopada)  uczniowie klasy IIIc postanowili przynieść do szkoły swoje ulubione przytulanki i ani na chwilę nie chcieli się z nimi rozstawać. Uczniowie zostali zaproszeni do wspólnej zabawy w misiowej krainie. W tym  dniu na dzieci czekało wiele atrakcji: odznaka i  dyplomy przyjaciela misia, zabawy plastyczne – plakat misia, ,  jak również zdjęcie w „misio- budce”.  Mimo coraz nowocześniejszych zabawek, moda na misie nie przemija, bo “czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!” Ten dzień był dla wszystkich wyjątkowy, bo trudno wyobrazić sobie świat bez tej przytulanki.

Joanna Topolska

zdjęcia...

Pokaz zespołu tanecznego Czirliderki

W dniu 25 listopada 2017 r. część dziewcząt z zespołu tanecznego Czirliderki miała pracowity dzień. Do południa dziewczęta zaprezentowały się podczas trwającego w gimnazjum Turnieju Posła Jakuba Rutnickiego. Po południu uczestniczyłyśmy w meczu II Ligii Tarnovia Bascet w Tarnowie Podgórnym, podczas którego w trakcie przerwy czirliderki pokazały przygotowane układy taneczne. Zespół taneczny składa się obecnie zarówno z dziewcząt uczęszczających do szkoły podstawowej jak i gimnazjum. Po zakończeniu pokazu w gimnazjum dziewczęta otrzymały jako podziękowanie czekolady z rąk pana dyrektora Włodzimierza Malinowskiego.

Anita Rutkowska

Dzień pluszowego misia w świetlicy.

24 listopada obchodzimy święto uwielbianych i kochanych przez wszystkie dzieci pluszowych misiów. Tego dnia odwiedziła nas pani Joanna Pawłowska i poprowadziła bardzo ciekawe zajęcia o misiach. Opowiedziała o historii tych pluszaków i o tym skąd wzięła się ich nazwa . Następnie rozdała dzieciom kolorowanki z obrazkiem misia, które dzieci z zapałem pięknie pokolorowały, a pani Joanna w magiczny sposób ożywiła misie z kartek kolorowanek. Nagle wszystkie misie zaczęły radośnie tańczyć i podskakiwać na papierze. Dzieci były zachwycone i nie mogły oderwać oczu od tańczących misiów z kolorowanki, które zostały ożywione za pomocą programu Quiver i odrobiny czarów. Bardzo dziękujemy pani Joannie za fascynujące zajęcia.

Grupa pierwsza z wychowawczynią -A. Pajzert-Hauza

zdjęcia...

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Wszyscy kochają misie! 24 listopada nasi pluszowi ulubieńcy obchodzili swoje święto i dlatego nie mogło ich zabraknąć w naszej szkole. Misiaki panoszyły się i na przerwach i na lekcjach. Pełno ich było także w bibliotece szkolnej, gdzie odbyły się pierwsze  w historii naszej szkoły wybory największego i najmniejszego Pluszowego Misia. I tak: order największego bo aż 125 cm misia otrzymał Dawid Łopata z 3f a order najmniejszego pluszowego misia otrzymała Marysia Kwaśniewicz z 6b. Gratulacje Jednak bez względu na rozmiar każdy Pluszowy Miś to zupełnie wyjątkowy przyjaciel z dzieciństwa. Wierny, kochany, zawsze gotowy do przytulenia, cierpliwy powiernik dziecięcych sekretów.

FILMIK Z OBCHODÓW DNIA MISIA

ZDJĘCIA

Joanna Pawłowska, Anna Pajzert-Hauza

Współpraca międzynarodowa

Podobnie jak w latach ubiegłych tak i w tym roku uczniowie naszej szkoły uczestniczą w realizacji projektów międzynarodowych e-twinning. Uczniowie klas piątych zdecydowali, że bardzo chcą kontynuować przygodę z nagrywaniem własnych audiobooków ale teraz zaprosili do tego zadania również kolegów ze szkół z Hiszpani, Turcji i Włoch. Powstał projekt pt. „ Let’s read!”, w ramach którego uczniowie każdej ze szkół nagrywają audiobook i przesyłają do zaprzyjaźnionych placówek. Mamy nadzieję, że już wkrótce będzie można odsłuchać efekty ich pracy na stronie naszej biblioteki szkolnej. Na razie poznajemy się z nowymi kolegami z zagranicy tworząc prezentacje multimedialne po czym zabieramy się do nagrywania.

 Anna Heś

zdjęcia...

DZIEŃ PRAW DZIECKA W ŚWIETLICY.

20 listopada to bardzo ważny dzień dla wszystkich dzieci. Tego dnia 1989 roku przyjęta została przez Zgromadzenie Ogólne Konwencja o Prawach Dziecka. Z tej okazji wychowankowie świetlicy z klas Ia i Id zapoznały się z dziecięcymi prawami. Uczniowie układali treści swoich praw z rozsypanek literowych i wyrazowych. Efektem ich pracy jest piękny plakat informujący o tym jakie prawa mają wszystkie dzieci. Aby podsumować i utrwalić swoją wiedzę dzieci obejrzały „Bajkę o Prawach Dziecka”.

Wychowawca grupy – Anna Pajzert-Hauza

zdjęcia...

Drużynowe mistrzostwa województwa w pływaniu – Termy Maltańskie w Poznaniu.

16 listopada 2017 r. w pięknej scenerii basenów sportowych (o rozmiarach olimpijskich) Term Maltańskich w Poznaniu odbyły się drużynowe mistrzostwa województwa Wielkopolskiego   w pływaniu. W zawodach brały udział (w kategorii szkół podstawowych) 42 ekipy. Chłopcy zajęli 26 miejsce z dorobkiem 462 pkt (Szamotuły zajęły 37 miejsce – 356 pkt), dziewczęta zajęły 33 miejsce z 399 pkt (Szamotuły zajęły 18 miejsce – 503 pkt). Sztafeta dziewcząt zajęła 28 miejsce z wynikiem 3:14,62 min, sztafeta chłopców zajęła 33 miejsce z wynikiem 3:05,40 min. Oto kilka wartościowych wyników indywidualnych, które wraz z sztafetami wchodziły w skład mistrzostw: 10 miejsce Miłosza Tomczaka z 7c (25 m stylem dowolnym z czasem 15,24 sek.), 16 miejsce Łukasza Słowika z 7a (25 m stylem grzbietowym z czasem 21,50 sek.), 20 miejsce Aleksandry Ziemniewskiej z 5c   (25 m stylem klasycznym z czasem 22,75 sek.) 25 miejsce Filipa Przybysza z 4d (25 m stylem klasycznym z czasem 28,15 sek.) oraz 28 miejsce Franciszka Bączkiewicza z 5c (25 stylem klasycznym    z czasem 24,00 sek.).

Opiekun UKS, instruktor pływania Zbigniew Filipiak

Koncert Filharmonii Pomysłów

16.11.2017r. odbył się cykliczny koncert poznańskiej Filharmonii Pomysłów. Klasy pierwsze i drugie poznały instrumenty perkusyjne pochodzące z odległych kontynentów takie jak djembe oraz balafon. W egzotyczny limat muzycznej opowieści wprowadziła tajemnicza postać „Sztaba Bum Bum”. Uczniowie słuchali, śpiewali i klaskali do rytmu. Kolorowa lekcja muzyki zostanie na długo w pamięci dzieci.

zdjęcia...

„KÓŁKO PRZYRODNICZE”  na „LISTACH DO M 3”

        14 listopada 2017r. uczniowie uczestniczący w zajęciach kółka przyrodniczego oraz sympatycy kółka ( głównie uczniowie klas VIA i VIB ) wybrali się pod opieką pań: Moniki Skotnickiej – Stróżyk, Emilii Przybylskiej i Anny Pajzert – Hauza na kolejny wyjazd integracyjny do kina. Jako, że dużymi krokami zbliżają się już święta, dzieci zadecydowały, że bardzo chciałyby obejrzeć kolejną część filmu „Listy do M”. Wszyscy obejrzeli go z dużym zainteresowaniem i przyjemnością. W radosnym, a nawet świątecznym nastroju wrócili  do domów.

                                                                                                         Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

UCZNIOWIE KLAS DRUGICH ROZWIJAJĄ SWOJE ZAINTERESOWANIA NAUKOWE  

   W  poniedziałek 13 listopada 2017 roku uczniowie klas IIa i IIb  pod opieką pań wychowawczyń Karoliny Kozłowskiej i Aleksandry Napierały oraz pani Haliny Fiksy i pani Urszuli Derdy odwiedzili  Laboratorium Wyobraźni, które mieści się w   Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Jest to nasze wielkopolskie centrum nauki. Dzieci uczestniczyły w zwiedzaniu Czerwonej Wystawy, która składa się z trzech wydzielonych stref. W Planetarium uczniowie poznali budowę Układu Słonecznego , którego historię powstania w bardzo ciekawy sposób przedstawiła mała Gwiazda. W Experymentarium na dzieci czekały ciekawe i  atrakcyjne doświadczenia, pozwalające poznać otaczający świat i rządzące nim prawa. Największe zainteresowanie wzbudziły zajęcia z robotyki, na których uczniowie pod opieką specjalistów projektowali i wykonywali roboty. Wielkie emocje towarzyszyły młodym robotykom podczas walk, które toczyły między sobą wykonane przez nich pojazdy.   Wycieczka do Laboratorium Wyobraźni była wielką frajdą dla wszystkich dzieci. Miały one  możliwość samodzielnego przeprowadzania różnych eksperymentów
i poznawania świata nauki w interesujący i atrakcyjny sposób.

Aleksandra Napierała

zdjęcia foto A. Napierała)...

zdjęcia(foto K. Kozłowska)...

Narodowe Święto Niepodległości

Dnia 10 listopada odbył się w naszej szkole  apel z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klas 4-6 pod kierunkiem nauczyciela historii p. Krzysztofy Stankiewicz-Wajde i nauczyciela biblioteki- p. Joanny Pawłowskiej. Nad dekoracjami i czuwała p. Irena Gruszka-nauczyciel plastyki .Podczas apelu w skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając ogromny wkład wszystkich  ich uczestników. Natomiast interpretacje muzyczne i recytatorskie utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość . Podsumowaniem apelu był konkurs historyczny dla klas 4-7 , który dotyczył najważniejszych dat i pojęć z okresów zaborów. Zwycięzcą konkursu została Jagoda Dłużewska z klasy VI a, która udowodniła, iż posiada dużą wiedzę z tego okresu historycznego.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Lekcja tańca w świetlicy szkolnej

W miniony piątek gościem świetlicy szkolnej w Kaźmierzu była Pani Agata Judkowiak- absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu, certyfikowany Instruktor Tańca. Pani Agata jest tancerką w Teatrze Tańca FLEKS STEP prowadzonym przez Ewę Sobiak. Specjalizuje się między innymi w technice tańca jazzowego, współczesnego i klasycznego. Jest autorką wielu choreografii. Taniec towarzyszy jej już od najmłodszych lat. Uwielbia pracę z dziećmi. Podczas zajęć stara się przekazać młodym tancerkom i tancerzom tajniki ruchu, wiedzę oraz pasję do sztuki tańca. Prowadzone przez Agatę Judkowiak ATELIER TAŃCA oferuje w Gminnym Ośrodku Kultury dla dzieci w wieku szkolnym zajęcia z tańca współczesnego i jazzowego. Nasi uczniowie także mieli okazję wziąć udział w lekcji przygotowanej przez naszego gościa. Wszystkim podczas zajęć towarzyszył uśmiech na twarzy i doskonały humor. Serdeczne podziękowania za przyjęcie zaproszenia i tanecznie spędzony czas składają wychowawczynie świetlicy : Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i Dorota Wojtaś.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

„Pamiętajmy o tych którzy odeszli, kochajmy również tych, którzy z nami pozostali…”

Uczniowie klas młodszych nie zapomnieli o zapaleniu zniczy na zbiorowej mogile pomordowanych.
Dzień skłonił nas do wspomnień i refleksji dotyczących tak szybko upływającego czasu.

Wychowawcy klas II b i Id

zdjęcia...

CAŁE PODIUM DLA KAŹMIERSKICH UCZNIÓW W KONKURSIE GWAROWYM

Kolejny już raz nasi uczniowie udowodnili, że w „naszym godaniu” są niepokonani. 19 października w Szamotułach odbył się X Jubileuszowy Amatorski Konkurs Gwarowy „GODEJMA PO NASZYMU”. Do południa odbywały się prezentacje uczestników zakończone werdyktem jurorów, a o godz. 17.30 miał miejsce Koncert Laureatów. Uczniowie szkół podstawowych przygotowali 22 prezentacje. Naszą szkołę reprezentowało sześcioro uczniów: Laura Erens opowiedziała zabawną historię wyprawy „Nad jęzioro”, którą napisała dla niej babcia, pani Krystyna Glanc. Hania Koput i Ola Ziemniewska wystąpiły w scence pt. „Moja siora i tekwondo”, a Franek Bączkiewicz zaprezentował tekst „Drzewniany pamperek”. Teksty te zostały napisane przez p. A. Napierałę, która również przygotowała uczniów do występu. Naszą szkołę reprezentowała również siódmoklasistka Zosia Majka z fragmentem „Małego księcia”, którego „przetminął” na gwarę wielkopolską jako „Księcia szaranka”, Juliusz Kubel. Zosia została przygotowana do konkursu przez p. Sylwię Zagórską. Występy oceniał znawca gwary wielkopolskiej Juliusz Kubel oraz Waldemar Kurowski redaktor, dziennikarz, autor wielu felietonów gwarowych. Po występach nastąpiła przerwa, w czasie której uczestnicy futrowali szneki z glancem   i niecierpliwie oczekiwali na werdykt jury. Okazało się, że nasza kaźmierska drużyna, podobnie jak w roku ubiegłym zajęła całe podium! Bezkonkurencyjny okazał się Franek Bączkiewicz, który zajął pierwsze miejsce w tegorocznym konkursie, drugie miejsce przypadło Hani i Oli , a Laura, najmłodsza uczestniczka zajęła trzecie miejsce. Był to kolejny, dziewiąty ( na dziesięć edycji konkursu) sukces naszych uczniów w szamotulskim konkursie. Gratulujemy młodym artystom wspaniałego występu. Po południu odbył się Koncert Laureatów urozmaicony występem Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły”. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Aleksandra Napierała

zdjęcia...

Pan Warzywko

Uczniowie klasy Id wiedzą, że jedzenie owoców i warzyw jest bardzo zdrowe. Podczas spotkania ze sprzedawcą warzyw mogli sprawdzić swoje wiadomości . Prawidłowo rozpoznawali i nazywali znane i mniej znane owoce i warzywa. Egzamin zdali śpiewająco. Nagrodą było soczyste jabłko lub chrupiąca marchewka.  Dziękuję Pani Edycie Sibińskiej za pomoc w zorganizowaniu zajęć.

 E.H.

zdjęcia...

Próbny alarm

W dniu 20.10.2017r. przeprowadzono próbny alarm w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu. Tegoroczna próba wymagała zmian w zakresie przemieszczania się uczniów z racji budowy nowego obiektu. Wszyscy uczniowie i nauczyciele zapoznali się z nową strukturą ewakuacji. Kolejna próba będzie niespodziewana. Można zauważyć, że tego rodzaju próby przygotowują uczniów do odpowiedzialności za siebie i kolegów oraz uczą świadomości postępowania w nagłych zdarzeniach. W próbie wzięło udział 480 uczniów.

Zdjęcia...

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

W dniu 13 października odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Dzieci przebrane za małych piratów powitane zostały gromkimi oklaskami przez kolegów z klas II oraz rodziców, którzy przybyli w licznym gronie. Każda klasa zaprezentowała piosenkę, a uczniowie z klasy II b pięknie zatańczyli poleczkę. Jak co roku burzę oklasków wywołało wejście najsłynniejszego pirata z Karaibów, w którego rolę wciela się pan dyrektor Mariusz Pielucha. Wielkim przeżyciem dla pierwszaków był moment uroczystego ślubowania oraz przyjęcie w poczet braci szkolnej. Dzieci otrzymały prezenty ufundowane przez  Hochland Polska Sp. z o.o.  Serdecznie dziękujemy rodzicom oraz dyrekcji szkoły za udział  w uroczystości, nauczycielom za przygotowanie dzieci oraz sponsorom.                                  

  D. Pielucha, E. Hartwich

zdjęcia...

Ewolucje literackie eTwinningu

Uczniowie uczęszczający na zajęcia koła języka angielskiego rozpoczęli ten rok szkolny uczestnictwem w dwóch projektach eTwinningu. Pierwszy projekt pod nazwą Tales from Europe - a book of short stories”, polegać będzie na napisaniu przez uczniów krótkiej historii opartej na miejscowej legendzie lub wymyślonym zdarzeniu. Kolejne etapy projektu przewidują narrację lub podkład muzyczny, jak również wykonanie ilustracji. Efektem projektu i jego zakończeniem będzie stworzenie e-booka wraz z innymi partnerami – szkołami włoskimi, greckimi, tureckimi, hiszpańskimi, francuskimi i portugalskimi. Kolejnym projektem realizowanym jesienią jest projekt pt. „Literary Gatherings”. Skupimy się w nim na czytaniu opowiadania pewnego irlandzkiego pisarza, które następnie poddamy analizie, wspólnej dyskusji, jak również krytyce. Swoimi przemyśleniami uczniowie będą mogli podzielić się z zagranicznymi, jak i polskimi partnerami projektu. W tym roku szkolnym ambitnie podeszliśmy do zadań etwinningowych i mamy nadzieję, że w 100% sprostamy temu wyzwaniu :) O postępach będziemy informować w dalszych odsłonach :)

Anna Woźna

zdjęcia...

WYJAZD  EDUKACYJNY  DO  LABORATORIUM     WYOBRAŹNI W POZNANIU

   W  poniedziałek 23 października 2017 roku uczniowie klas siódmych  Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu pod opieką pań: Małgorzaty Lewek, Doroty Stokłos i Renaty Antkowiak odwiedzili  Laboratorium Wyobraźni  w Poznaniu. Jest to pierwsze w Wielkopolsce centrum nauki, mieści się w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym.
Zwiedziliśmy Czerwoną Wystawę, która składa się z trzech wydzielonych stref: Wystawy, Experymentarium i Planetarium. W każdej z nich czekały na nas atrakcje, pozwalające poznać otaczający świat i występujące   w nim zjawiska.    W pierwszej z nich, prowadzący zajęcia zapoznał nas ze zjawiskami  z różnych dziedzin fizyki, jak: hydrostatyka i hydrodynamika, ciśnienie, elektryczność, magnetyzm. Indywidualnie mogliśmy wykonać szereg eksperymentów. Inna Następnie zwiedziliśmy „ciemnię”, gdzie zostały nam przedstawione zjawiska związane ze światłem. Zobaczyliśmy zasadę działania laserów, bieg promieni przechodzących przez pryzmat, nakładanie barw oraz lustro fenickie.   W drugiej strefie – czyli Experymentarium  uczestniczyliśmy  w warsztatach, gdzie uczniowie podzieleni na 2 lub 3- osobowe zespoły, projektowali i wykonywali roboty pod opieką ekspertów. Na koniec był konkurs, wykonane przez uczniów roboty stoczyły walkę sumo. Zajęcia  z robotyki cieszyły się największym zainteresowaniem zarówno wśród chłopców, jak i dziewcząt. W Planetarium  poznaliśmy zjawiska astronomiczne. Była to ogromna kopuła imitująca sklepienie niebieskie. Obejrzeliśmy projekcję filmową związaną z Kosmosem. Astronom, prowadzący zajęcia, opowiedział nam także o budowie Wszechświata i udzielił odpowiedzi na zadawane przez uczniów pytania.
Wizyta w Laboratorium Wyobraźni była wielką frajdą dla wszystkich. Uczestnicy mieli możliwość samodzielnego przeprowadzania różnych eksperymentów, co stanowi łonie tylko naukę, ale także wspaniałą zabawę. Mam nadzieję, że uczniowie odkryli w sobie pasję i chęć do nauki fizyki i innych  przedmiotów ścisłych.

 Renata Antkowiak

zdjęcia...

WARSZTATY FLORYSTYCZNE KLAS I-III

W sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu odbyły się warsztaty florystyczne, w których uczestniczyły reprezentacje klas I-III. To przedsięwzięcie było jednym z etapów „Potyczek klasowych” najmłodszych uczniów naszej szkoły. Dzieci pracowały dzielnie pod okiem mamy ucznia klasy III a – pani Marty Orłowskiej, która zapoznała ich z tajnikami sztuki florystycznej i pomogła stworzyć przepiękne jesienne kompozycje w… dyni. Jurorzy zgodnie uznali, iż wszystkie prace są wyjątkowe i niepowtarzalne, o czym mogli się przekonać również obecni rodzice. Efekty pracy naszych uczniów można było podziwiać jeszcze przez kilka tygodni oglądając szkolną wstawę.

Dziękujemy pani Marcie Orłowskiej za bardzo ciekawe zajęcia oraz rozwijanie poczucia estetyki u uczniów w młodszym wieku szkolnym.

Dominika Winiecka i Karolina Kozłowska

 zdjęcia...

XI Wielkopolski Konkurs Historyczny im. ks. prof.Edwarda Nawrota

 

W sobotę 21 X 2017 r. uczennice Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu: Jagoda Dłużewska, Otylia Zagórska z kl.6a oraz Natalia Jóźwik i Zuzanna Krupa z kl. 7a wzięły udział w XI Wielkopolskim Konkursie Historycznym, którego tematem były „POLSKIE POWSTANIA I ZRYWY NARODOWOWYZWOLEŃCZE XIX WIEKU”. Dziewczynki do zmagań konkursowych przygotowały nauczycielki historii p. Krzysztofa Stankiewicz – Wajde  i p. Sylwia Zagórska. Konkurs, zorganizowany przez Stowarzyszenie Im. Ks. Prof. Edwarda Nawrota oraz Szkołę Podstawową nr 28 w Poznaniu, cieszył się dużym zainteresowaniem – wystartowało w nim 79. uczniów z 28. szkół z całej Wielkopolski. Dzięki niemu młodzi ludzie poszerzyli swoją wiedzę o przeszłości, rozwinęli: indywidualne uzdolnienia, umiejętność kreatywno-krytycznego myślenia a także korzystania z literatury o tematyce historycznej. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, książkę pt. „Co Polskę stanowi” oraz duży zestaw słodyczy. Gratulujemy naszym uczennicom podjęcia trudu przygotowania się do tego trudnego konkursu i życzymy powodzenia za rok.

Krzysztofa Stankiewicz – Wajde
                Sylwia Zagórska

zdjęcia...

W AS Orlik Kaźmierz rozwijają swój talent następcy Lewandowskiego, Krychowiaka i Piszczka...!!!


Mateusz Szczepaniak - 9 letni uczeń Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu oraz zawodnik AS Orlik Kaźmierz objęty został programem szkoleniowym Soccer Skills Pro. Aby zostać reprezentantem U10 Polisch Soccer Skills. Mateusz musiał wziąć udział w selekcji spośród 500 chłopców (rocznik 2008) z całej Polski, która odbyła się na obozie w Wałczu, w lipcu tego roku. Tygodniowe zmagania na treningach i sprawdzanie zawodników pod kątem ich przydatności do zawodu piłkarza tzn. (Technika piłkarska, taktyka, motoryka, gra treningowa, psychologia sportu, dieta, regeneracja) zakończyły się dla Mateusza pomyślnie.Uroczyste ślubowanie Mateusza do reprezentacji U10 Polisch Soccer Skills odbyło się 09.10.2017r. na stadionie Narodowym w Warszawie tuż po awansie do Mistrzostw Świata w Rosji 2018 dorosłej Reprezentacji Polski.

Co to takiego ten Soccer Skills Pro?

Soccer Skills Pro to jeden z najmłodszych w Europie kompleksowych systemów szkolenia, który powstawał w Polsce w ramach projektu Polish Soccer Skills. Program ten zawiera w sobie całą filozofię i metodologię szkolenia zawodników od 5 do 19 roku życia. Umieszczony jest na platformie internetowej, a od nowego sezonu obsługiwany będzie nie tylko na urządzeniach stacjonarnych, ale również tabletach i smartfonach. To gotowa planifikacja dla każdej kategorii wiekowej wraz z przygotowanymi celami i bazą ćwiczeń do wyboru, możliwość zarządzania zawodnikami (strefa Individual) lub całą drużyną (strefa Team), prowadzenie statystyk zawodników i drużyn, ocena potencjału za pomocą Potencjometru Soccer Skills Pro, porównanie zawodników z całego kraju uczestniczących w procesie szkolenia PSS, porady i artykuły eksperckie dotyczące treningu indywidualnego i treningu klubowego. Soccer Skills Pro, który sprawdził się w Polsce, jest już realizowany w innych krajach, od 2016 roku w Niemczech i Hiszpanii. Obecnie z platformy korzysta w Polsce ponad 20 klubów, wciąż prowadzone są rozmowy z kolejnymi, nie tylko polskimi. Może w przyszłości AS Orlik Kaźmierz dołączy do Polisch Soccer Skills?: ))))). Bycie reprezentantem Polisch Soccer Skills to nie tylko prestiż, uroczyste gale i wyróżnienia. Mateusz będzie musiał potwierdzać swój ciągły rozwój i przydatność do reprezentacji na obozach piłkarskich. Pierwszy przed nim już w styczniu (02-07.01.2018r.) w Cetniewie, następnie w marcu (10-11.03.2018r.) w Spale, a wiosną 2018r. czekać będą Mateusza bardzo wymagające, a zarazem atrakcyjne pod względem sportowym sparingi z akademiami klubów Bundesligi, Eredivisie, Primera Division lub Serie A. Udział w obozach wiązać się będzie z częstymi wyjazdami i opuszczaniem przez Mateusza zajęć w szkole, liczymy w tym miejscu na wyrozumiałość Dyrektora i kadry pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu. Z sukcesu Mateusza Szczepaniaka cieszą się wszyscy trenerzy i ludzie związani z AS Orlik Kaźmierz. Najbardziej dumny może być trener Hubert Czarny, który kilka lat temu przydzielił małego Mateuszka do swojej drużyny z rocznika 2006/2007. Mateusz jako rocznik 2008 musiał więc rywalizować z dwa lata starszymi. Jak się okazuje była to słuszna decyzja, która pomogła młodemu adeptowi piłki nożnej wskoczyć na wyższy poziom. Nie bez znaczenia była również wzorowa współpraca trenera Huberta z rodzicami Mateusza. Jak relacjonuje trener Hubert bez zaangażowania i zawieszania wysoko poprzeczki przez rodziców Mateusza, sukces ten nie byłby możliwy. Warto w tym miejscu podkreślić, że oprócz treningów w AS Orlik Kaźmierz od września tego roku Mateusz uczęszcza dwa razy w tygodniu na treningi piłki nożnej do Akademii Młodych Orłów w Poznaniu. Jest to drugi po Mikołaju Hajdaczu (przyp. Juniorzy Comarch Cracovia rocznik 2001) w niedługim odstępie czasu przykład na dobrą pracę trenerów AS Orlik Kaźmierz z dziećmi z Gminy Kaźmierz. Okazuje się, że stare przysłowie „ Czego Jaś się nie nauczy tego Jan nie będzie umiał” jest ciągle aktualne. Trzymajmy zatem kciuki za przyszłe pokolenia Lewandowskiego, Krychowiaka, Piszczka....aby ich droga na szczyt nie była kręta, a ich talent poparty ciężką pracą doprowadził na salony europejskiej piłki.

zdjęcia...

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ

13 października uczniowie i nauczyciele naszej szkoły spotkali się w sali gimnastycznej, aby wspólnie świętować Dzień Edukacji Narodowej. Uroczysty apel prowadziła Julia Ziemniewska z klasy VII. Na początku Pan Dyrektor wygłosił przemówienie. Następnie panie M. Szagżdowicz, A. Rutkowska, panowie Z. Filipiak i H. Czarny wręczyli dyplomy za osiągnięcia sportowe. Pani A. Kubiak podziękowała uczniom, którzy byli wolontariuszami podczas 5 Hochland Półmaratonu. W dalszej części apelu miała miejsce część artystyczna. Występ szkolnego chóru przygotował pan Robert Winiecki. Uczniowie klas IVa, Vb, VIa i VIb recytowali okolicznościowe wiersze oraz zaprezentowali pokaz mody nauczycielskiej. Przygotowały ich panie B. Kubiak i E. Przybylska. Podczas apelu panowała radosna atmosfera, uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich talentów.

E.P.

zdjęcia...

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

13 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Klasy IIIe i IIIf wraz z wychowawcami Panią Natalią Mochą i Julią Springer przygotowały przedstawienie dla klas trzecich oraz ich wychowawców. Nauczyciele otrzymali również upominek w formie laurki od uczniów.
Dzień Edukacji Narodowej poprzedził konkurs plastyczny „Portret mojej Pani, mojego Pana, pracownika Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu”. Uczniowie wykazali się dużymi umiejętnościami plastycznymi i wykonali doskonałe portrety swoich nauczycieli i pracowników szkoły.

Karolina Hermann

zdjęcia...

„Akcja wyprawka – piórnik i zabawka”

W dniach 27.09.2017 – 12.10.2017 Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu brała udział w akcji charytatywnej „Akcja wyprawka – piórnik i zabawka”. Opiekunem ww. akcji była Pani pedagog Katarzyna Soroka we współpracy z Panią Anną Pajzert – Hauza i Samorządem Szkolnym. Uczniom udało się zgromadzić bardzo dużą ilość pluszowych zabawek jak i artykułów szkolnych, które w najbliższym czasie zostaną przekazane najbardziej potrzebującym dzieciom na Ukrainie, Litwie oraz  Białorusi. Bardzo Państwu dziękujemy za chęć niesienia pomocy.

Katarzyna Soroka

zdjęcia...

Kółko przyrodnicze na „TARAPATACH”

          We wtorek, 10.10.2017r. uczestnicy i sympatycy kółka przyrodniczego, pod opieką pań: Anny Pajzert – Hauza, Joanny Pawłowskiej i Moniki Skotnickiej - Stróżyk wybrali się do CINEMA CITY POZNAŃ PLAZA na film pt. „TARAPATY”. Była to ciekawa, pełna napięcia opowieść o rodzącej się przyjaźni. Główni bohaterowie ( dwoje dzieci )  przeżyli  wiele pasjonujących i często niebezpiecznych przygód. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli film i w dobrych nastrojach wrócili do domów.

  Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

DZIEŃ CHŁOPCA W KLASIE II B

 Dziewczyny z okazji święta złożyły chłopcom życzenia i wręczyły kolorowe bidony. W tym dniu to chłopcy, którzy stanowią mniejszość w klasie mieli we wszystkim pierwszeństwo.

Karolina Kozłowska
zdjęcia...

VII b na Złazie Kijkarzy

W niedzielę-  8.10.2017 r. klasa VII b spędziła aktywnie czas wolny. Młodzież wzięła udział w Złazie Kijkarzy zorganizowanym przez Stowarzyszeni e „ Kaźmierz” . Podczas całej wędrówki był czas na integrację i piosenki, a na mecie rajdu na konkurencje sprawnościowe przeprowadzone przez harcerzy 65 HDŚ im. Zawiszy Czarnego. Wszyscy uczestnicy  bawili się znakomicie, ponieważ dopisała nie tylko pogoda ale i humory. Na wyprawę uczniowie udali się z wychowawczynią Anną Kubiak.   

zdjęcia...

Warsztaty artystyczne w klasie Id

4 października uczniowie klasy Id mieli okazje sprawdzić swoje umiejętności manualne. Pod okiem pani A. Przymusiak przygotowali zakładkę do książki, którą na pewno wykorzystają w życiu codziennym.

E. H.

zdjęcia...

„MALI FARMERZY” z klasy II a i II b

Uczniowie klas drugich wraz z wychowawcami uczestniczyli w programie edukacyjnym pt. „Jestem farmerem” w gospodarstwie edukacyjnym KIDS FARM w Przecławiu. Dzieci poznały wiele ciekawostek dotyczących uprawy roślin oraz hodowli zwierząt. Jadąc na przyczepie, a następnie podążając śladami dzików, uczniowie dotarli na pole kukurydzy oraz pole dyniowe. Atrakcją okazała się możliwość zebrania ziemniaków na obiad. Za ciężką pracę dzieci otrzymały grillowane kiełbaski i napój. Wycieczka na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

Karolina Kozłowska
zdjęcia...

 Dzień chłopca

29 września chłopcy z klasy Id obchodzi swoje święto. Zostało ono połączone z przedstawieniem teatrzyku  Kamishibai pt. Historia zwykłego kosmity. Dzień zakończył się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

zdjęcia...

AKCJA PT. „SPRZĄTANIE ŚWIATA” W KLASIE II b

Klasa II b po obejrzeniu filmu ekologicznego zamieniła się w drużynę do zadań specjalnych i zadbała o porządek w rejonie ul. Szkolnej. Uczniowie pełni zapału do pracy zebrali cztery worki śmieci. Jak przystało na prawdziwych ekologów, wszystkie zostały posegregowane zgodnie z poznanymi zasadami.

Karolina Kozłowska
zdjęcia...

Niezapomniana lekcja astronomii

Drugim gościem świetlicy szkolnej w SP Kaźmierz był pan Łukasz- astronom-pasjonat. Podczas tego spotkania zaznajomił naszych podopiecznych z budową Układu Słonecznego oraz planetami, wchodzącymi w jego skład. Pan Wackowski bardzo ciekawie i zajmująco przekazał część swojej ogromnej wiedzy. Pokazał nam  zdjęcia różnych galaktyk, planet oraz  sprzęty służące obserwacji nieba. Szybko minął czas przeznaczony tę oryginalną lekcję. Być może uda się kiedyś zorganizować nocne oglądanie nieba. Dzieci zainteresowane tą tematyką na pewno będą czekać na to z niecierpliwością.

Serdeczne podziękowania za przyjęcie zaproszenia i miło spędzony czas składają wychowawczynie świetlicy: Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i Dorota Wojtaś

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

 Wycieczka śladami historii

 W sobotę 7 października grupa uczniów z kółka historycznego Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu  odwiedziła:  Fort VII w Poznaniu –niemiecki nazistowski obóz zagłady, utworzony na terenie fortu VII Twierdzy Poznań, działający w latach 1939-1945, kolejno jako obóz koncentracyjny , więzienie policyjne oraz obóz przejściowy. Na terenie obozu poniosło śmierć ok. 20 tysięcyWielkopolan Uwięzieni w nim Polacy byli rozstrzeliwani, torturowani, wieszani, zrzucani ze schodów lub umierali z powodu ciężkich warunków panujących w celach więziennych. W obozie już w październiku 1939 roku po raz pierwszy w Europie  Niemcy użyli gazu do mordowania ludności cywilnej. W październiku 1939 roku w bunkrze 17 zamordowano ok. 400 pacjentów i personel medyczny szpitala psychiatrycznego w Owińskach oraz oddziału psychiatrycznego szpitala przy ul. Grobla w Poznaniu. Na terenie Fortu VII działa dziś Muzeum Martyrologii Wielkopolan, otwarte do zwiedzania. Kolejnym punktem naszej wycieczki był Park Cytadela, do którego zaprowadziły nas monumentalne schody , a na ich szczycie znajduje się Pomnik Bohaterów, liczący 23 metry wysokości, odsłonięty w pierwszą rocznicę wyzwolenia Poznania spod okupacji niemieckiej - 23 lutego 1946 roku. Następnie weszliśmy do Muzeum Uzbrojenia , gdzie mogliśmy obejrzeć różnego typu uzbrojenie radzieckie i niemieckie m.in. komplet karabinów samopowtarzalnych systemu Mauser i Walther, ciekawie eksponowaną - wraz ze skrzynkami - amunicję artyleryjską, a także zbiór broni i amunicji zebranej na terenie Cytadeli podczas budowy parku.
Największą atrakcję tutejszej stałej ekspozycji stanowi plenerowy park sprzętu wojskowego z kilkunastoma pojazdami wojskowymi.

Serdeczne podziękowania za zorganizowanie wycieczki panu Mieczysławowi Piotrowskiemu i Markowi Urlewicz  składa nauczyciel historii Krzysztofa Stankiewicz-Wajde wraz z grupą uczniów klas 5, 6 i 7.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Pomoc przy Półmaratonie

W dniu 24.09.2017 r.  czworo uczniów klasy VII b – Klaudia, Adrian, Dominik i  Olek oraz dh. Zosia  z klasy VII c pomagali na najdalej wysuniętym punkcie wodnym  podczas Hochland Półmaraton Doliną Samy I Pyrlandzka Dycha.  Na ostatnim punkcie wodnym oraz na parkingach widoczni byli również harcerze ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu – wszyscy uczniowie otrzymali imienne podziękowania. 

A.Kubiak 

zdjęcia....

NOC NAUKOWCÓW 2017

 29 września 2017r. grupa prawie 100 kaźmierskich uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej oraz Gimnazjum im. Adama Mickiewicza pod opieką nauczycieli – pań: Renaty Antkowiak, Anny Kubiak, Bożeny Malinowskiej, Sylwii Zagórskiej, Doroty Stokłos, Agaty Jarząbek, Anny Pajzert -  Hauza i Moniki Skotnickiej - Stróżyk uczestniczyła w kolejnej edycji NOCY NAUKOWCÓW. Tym razem uczniowie odwiedzili kilka wydziałów Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Swą przygodę z naukowcami zaczęli od wykładu na Wydziale Fizyki -  „INTERNETOWE REWOLUCJE – ODKRYJ MOC TECHNOLOGII GOOGLE” prowadzonego przez dr Wojciecha Czarta, pod którego kierunkiem zespoły studentów każdego roku zajmują miejsca w pierwszej piątce Google Online Marketing Challenge na ponad 2000 startujących z całego świata. Kolejnymi etapami były stoiska interaktywne, na których młodzi naukowcy prezentowali pokazy z suchym lodem i ciekłym azotem, w prosty sposób przekazywali wiedzę o odkryciach  Galileusza, Faradaya, Bernoulli'ego i wielu innych. Nie zabrakło też czasu na zabawę. Potem uczniowie udali się na Wydział Biologii. Tam uczestniczyli w pokazie barwnego świata makroglonów oraz ich praktycznego zastosowania w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym, obejrzeli w bibliotece wystawę „SKARBY BIBLIOTEKI – ILUSTRACJE PRZYRODNICZE W DZIEWIĘTNASTOWIECZNYCH KSIĄŻKACH”, a także wykonali własnoręcznie ozdobione przypinki do ubrań. Zarówno młodszym, jak i starszym uczestnikom wyjazdu sprawiło to wiele radości. Zwieńczeniem wyjazdu był „WYBUCHOWY POKAZ DOŚWIADCZEŃ  CHEMICZNYCH” na Wydziale Chemii,  prowadzony przez studentów z Naukowego Koła Chemików UAM. Nie zabrakło w nim  efektownych doświadczeń pirotechnicznych i innych. Wszyscy pełni wrażeń i w świetnych nastrojach wrócili do domów.

                                                                                                               Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

"Pasja, pasja, trzeba mieć pasję! … przetrwa ten, kto stworzył swój świat. "

Już czwarty rok szkolny z rzędu realizowany jest w naszej szkole projekt edukacyjny: "Mój zawód-moja pasja". Pierwszym w gościem w tym roku 2017/2018 była – pani Joanna-absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu, a obecnie instruktor zajęć baletowych w Gminnym Ośrodku Kultury w Kaźmierzu. Oprócz interesującej prezentacji, która zawierała piękne zdjęcia, mogliśmy zobaczyć i nauczyć się podstawowych figur baletowych. Poznaliśmy też podstawowe terminy : paczka- określenie sukienki baletnicy oraz pointy,baletki- buty do ćwiczeń. Pięknym podsumowaniem był taniec naszego gościa do muzyki: "Jezioro łabędzie" oraz "Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego.

Serdeczne podziękowania za poświecony czas i wspaniały występ składają wychowawczynie świetlicy: Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i Dorota Wojtaś.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Kaźmierska Pyrlandia

zdjęcia (foto B. Kubiak)...

Finał Wojewódzki w Rankigu Powiatów w lekkiej atletyce o Puchar Marszałka Województwa Wielkopolskiego

 

We wtorek, 26 września 2017 r., w Żerkowie odbył się finał wojewódzki w lekkiej atletyce    w ramach współzawodnictwa powiatów z całej wielkopolski. Impreza była bardzo licznie obstawiona. W każdej konkurencji brało udział około 70 zawodników. Reprezentacja naszego powiatu liczyła około 50 osób. Wśród nich znalazło się 6 zawodniczek z gminy Kaźmierz. Dwie uczennice ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu i cztery z Gimnazjum. Cała reprezentacja miała  ściśle określone zadanie. W dotychczasowym współzawodnictwie powiat szamotulski prowadzi w rankingu. Oprócz tych zawodów zostały jeszcze dwie imprezy sportowe, które punktują na ogólną klasyfikację powiatów. Spośród wszystkich zawodników 30 z każdej ekipy zdobywało punkty dla powiatu, przy czym punktowało tylko 16 pierwszych miejsc. Nie mamy jeszcze oficjalnych wyników, ale cała reprezentacja zdobyła 11 medali, liczymy na bardzo wysokie miejsce (ze wstępnych wyliczeń może to być nawet pierwsze miejsce). Oficjalne wyniki będą jednak dopiero za kilka dni. Oto wyniki dziewcząt z naszej gminy:
Teresa Frąckowiak  Gimnazjum w biegu na 600 m zdobyła III miejsce  z wynikiem 1:50,65 min-rekord życiowy
Agnieszka Gorzelana    Gimnazjum   600m 2:02,20 min
Klaudia Erens Gimnazjum 300m 49,75s
Stachowiak Klaudia Gimnazjum 300m 50,82s
Chmal Martyna Szkoła Podstawowa 300m 54,59s
Grabarczyk Dominika Szkoła Podstawowa 100m 15,72s

W imieniu Starosty Szamotulskiego bardzo dziękuję za zaangażowanie   w  postawione zadaniu. Gratuluję wyników!!!!

Anita Rutkowska

"Ziemniaczane stworki" w klasie III c

Dnia 22 września uczniowie klasy III c wykonali ziemniaczane stworki według własnego pomysłu z wykorzystaniem ziemniaka oraz przyniesionych materiałów: plasteliny, wykałaczek, drucików, jarzębiny,  papieru kolorowego, bibuły. Po wykonaniu ziemniaczanych stworków uczniowie stworzyli klasową galerię. Uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się, że ziemniaki  można przyrządzić na wiele sposobów, ale można się też nimi doskonale bawić. Jego niepowtarzalne kształty, kolory zachęcają do zabaw, rozwijają kreatywność.

Wychowawca Joanna Topolska 

zdjęcia...

"Sprzątanie świata" w klasie IIIc

Dnia 20 września uczniowie klasy III c  zaopatrzeni w rękawice, worki wyruszyli sprzątać świat. Wszyscy uczestnicy tegorocznej akcji „Sprzątania świata” wyrazili nadzieję, że ich praca nie pójdzie na marne, a kolejna będzie mniej obfita w porozrzucane śmieci. Czynny udział w akcji dał im do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko. Po powrocie do szkoły uczniowie otrzymali dyplom „PRZYJACIELA PRZYRODY”.

Wychowawca Joanna Topolska

zdjęcia...

Integracyjna nocka klasy VII b

W dniach 21-22.09.2017 r. trzynaścioro uczniów z klasy VII b, w warunkach  turystycznych spędziło bardzo sympatycznie czas podczas niesłychanie długiego wieczoru. Większość czasu zajęło wykonanie „Jesiennego Parasola” – nocne poszukiwanie kolorowych liści i innych materiałów na jego wykonanie oraz ułożenie rymowanki  opisującej stworzone  dzieło sztuki (tak nam się wtedy wydawało). Była wielka pizza, rekreacyjne gry i zabawy – słowem - integracyjnie i wesoło. Dziękujemy panu dyrektorowi gimnazjum, że udostępnił nam szkołę – klasa VII b wraz z wychowawczynią Anną Kubiak.

zdjęcia...

SUKCES UCZNIA ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KAŹMIERZU W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM

W minionym miesiącu nastąpiło podsumowanie programu pt. „Kolorowe Boiska”, którego fundatorem jest Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA. Głównym celem programu było promowanie integracji poprzez sport. Uczniowie z naszej szkoły wraz z nauczycielami wychowania fizycznego przygotowali krótki film przedstawiający „WF Marzeń”.
Zaangażowanie szkoły w realizację programu umożliwiło uczniom udział w konkursie fotograficznym, który polegał na „strzeleniu foty” najlepiej obrazującej temat -  „Mój aktywny wolny czas”. Jury konkursowe doceniło zdjęcie Franciszka Kaczmarka, które wykonane zostało dzięki zaangażowaniu jego rodziców.
Franek oprócz przesłanego zdjęcia wraz z klasą II b wystąpił w filmie zachęcającym do głosowania.
Wszystkie podejmowane w szkole działania służyły integrowaniu uczniów, nauczycieli i społeczności lokalnej dla osiągnięcia wspólnego celu.

„Bo zwyciężyć mogą ci, którzy wierzą, że mogą.” (Wergiliusz)

Serdecznie gratulujemy sukcesu Frankowi i jego rodzicom.
Życzymy wielu sukcesów w rozwijaniu kariery sportowej młodego piłkarza.

Karolina Kozłowska

Filmik zachęcający do głosowania:
https://www.youtube.com/watch?v=UDTG6GDfk_g

Filmik pt. „WF marzeń”
https://koloroweboiska.pl/glosuj/profil/26f3fe832d30f6f223041354795362eb 

zdjęcia...

Śniadanie

Dnia 25 września klasa 3d wraz z wychowawczynią Karoliną Hermnann przyrządzili wspólne zdrowe śniadanie. Część uczniów wraz z rodzicami upiekli w domu bułeczki i chleb, którymi poczęstowali kolegów koleżanki. Pyszna wędlina, sery i wiele warzyw mieściło się w śniadaniówkach dzieci.
Kanapki stworzone przez uczniów były pyszne i kolorowe! Wszyscy wspólnie siedzieliśmy przy jednym stole i miło spędziliśmy czas.

Karolina Hermann

zdjęcia...

Sprzątanie świata

Dnia 20 września uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu wyszli na ulice miasta aby sprzątać świat. Uczniowie wraz z wychowawcami i opiekunami wyposażeni w worki i rękawice podczas godziny lekcyjnej sprzątali okolice szkoły a także ulicę miasta. Wszyscy z zaangażowaniem wykonali swoje zadanie.

Karolina Hermann

zdjęcia...

Apel z okazji rocznicy agresji sowieckiej na Polskę - 17 września 1939 r.

Dnia 15 września 2017 roku odbył się w naszej szkole apel, upamiętniający 78 rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę. Dwa wielkie mocarstwa: Trzecia Rzesza Niemiecka  i Związek Radziecki  na mocy tajnego porozumienia podjęły decyzję o starciu Polski z mapy Europy . Klasa V b  pod opieką nauczycielki  historii  przygotowała  przedstawienie pod hasłem: „ 17 września 1939".  Recytacje wierszy przeplatane były krótkim komentarzem historycznym, wierszami  oraz pieśniami chóru pod kierownictwem p. Roberta Winieckiego.  Pamięć walczących i poległych Polaków ,którzy poświęcili się służbie  dla niepodległości i suwerenności kraju jest wyrazem naszego hołdu i wdzięczności.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

INAUGURACJA ROKU SPORTOWEGO 2017/2018 W SP KAŹMIERZ

13 września 2017 r. (mimo trzynastki w dacie, pogoda nie przeszkodziła w zawodach) odbyła się inauguracja roku sportowego w naszej szkole. Tym razem ze względu na budowę nowej szkoły i prace koparki na stawie „Budko” oraz remont murawy boiska LZS, zawody w formie biegów na przełaj przeprowadzono dookoła placu zabaw (3 okrążenia). Ogólnie w zawodach wzięło udział 202 uczniów klas IV – VI. Każdy rocznik oraz dziewczęta i chłopcy biegli osobno. Oto wyniki: rocznik 2008 dz. – pierwsze miejsce zajęła Nadia Bałachowska z 4a (4:39 min.), drugie Maria Białkowska z 4a, trzecie Aleksandra Peda z 4b; rocznik 2008 chł. – pierwsze miejsce zajął Mateusz Szczepaniak z 4a  (3:32 min.) przed Michałem Rusiłowskim z 4c i Cezarym Koniecznym z 4a; rocznik 2007 dz. – pierwsze miejsce zajęła Patrycja Cegłowska z 4c (3:35 min.) przed Wiktorią Hajdacz z 4a i Julią Stefańską z 4b; rocznik 2007 chł. – pierwsze miejsce zajął Maciej Rusiłowski (3:34 min.) przed Bartoszem Śledź i Marcinem Klapczyńskim (wszyscy z 4c): rocznik 2006 dz. – pierwsze miejsce zajęła Gabriela Gnalicka z 5a (3:47 min.) przed Hanną Kaźmierczak z 5b i Aleksandrą Ziemniewską z 5c; rocznik 2006 chł. – pierwsze miejsce zajął Oskar Galusik z 6a (3:33 min.) przed Krystianem Bączkowskim z 6a   i Franciszkiem Bączkiewiczem z 5c; rocznik 2005 dz. – pierwsze miejsce zajęła Otylia Zagórska z 6a (3:34 min.) przed Małgorzatą Galus z 6b i Jagodą Dłużewską z 6a; rocznik 2005 chł. – pierwsze miejsce zajął Patryk Płaskota z 6a (3:20 min.) przed Łukaszem Gorzelany i Hubertem Garczyńskim z 6b. Najlepsi uczniowie wezmą niebawem udział w mistrzostwach powiatu w biegach na przełaj, życzymy im powodzenia. Dziękuję wszystkim nauczycielom za pomoc w sprawnym przeprowadzeniu zawodów, szczególnie p. Małgorzacie Szagżdowicz i p. Hubertowi Czarnemu.  

Opiekun UKS Zbigniew Filipiak

zdjęcia...

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

 

W dniu 04.09.2017 r. w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Przed apelem szkolnym wychowawcy klas I, IV i VII spotkali się  w wyznaczonych miejscach w celu sprawdzenia obecności uczniów w nowej organizacji szkolnej oraz nowych warunkach związanych z budową szkoły. Tradycyjnie rok szkolny rozpoczęto Mszą Św., następnie odbył się apel szkolny, na którym upamiętniono minutą ciszy wydarzenia z dnia 1 września 1939 r. Uczniowie w dużym skupieniu wysłuchali informacji, które przedstawił Dyrektor Mariusz Pielucha. W nowym roku Dyrektor specjalnie powitał uczniów klas pierwszych oraz uczniów, którzy dołączyli do innych klas ze szkół ościennych.  W uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego uczestniczył Wójt Gminy Kaźmierz Zenon Gałka oraz Sekretarz Gminy Janusz Stróżyk. Pan Wójt również powitał uczniów w nowym roku oraz przedstawił plan dotyczący realizacji podjętego działania związanego z budową szkoły i zapewnienia jak najlepszych warunków edukacyjnych dla uczniów naszej gminy. Życzył wszystkim samych przyjemnych chwil w szkole oraz szybkiego spotkania w nowym obiekcie. Wszyscy uczniowie na powitanie otrzymali jabłka, a najmłodsi uczniowie kl. I obdarowani zostali teczkami z przyborami szkolnymi ufundowanymi przez Firmę Kalinowski. Dziękujemy Państwu Wandzie i Wojciechowi Kalinowskim za przekazanie prezentów dla uczniów kl. I, Radzie Rodziców za jabłka, które co roku towarzyszą rozpoczęciu kolejnego roku szkolnego oraz Panu Zenonowi Pawlaczykowi wraz z Druhami z OSP Gorszewice i OSP Radzyny za zabezpieczenie przemarszu do i z kościoła.

zdjęcia...

Uczczono 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej


Dnia 1 września br. w kościele parafialnym w Kaźmierzu ks. Marek odprawił mszę świętą za Ojczyznę, w której uczestniczyli licznie zgromadzeni parafianie oraz delegacja harcerzy 65 HDŚ (uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum). Harcerze na nabożeństwo przybyli z zapalonym zniczem, który po mszy św. przenieśli na cmentarz parafialny i złożyli przy pomniku pomordowanych podczas II wojny światowej. Tam minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich ofiar, natomiast phm. A. Kubiak wygłosiła kilka zdań na temat wydarzeń sprzed 78 lat.

A. Kubiak  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  
I
II
III
IV
V
VI
VII
 
podręczniki/programy
plan lekcji
Samorząd Uczniowski
oferta edukacyjna
świetlica
biblioteka
talenty szkolne
 
Rada Rodziców
zebrania
e-dziennik
obiady