strona główna
ważne wydarzenia
innowacje szkoły
dokumenty
kalendarium
historia
patron
projekty EFS/comenius
Szkoła z klasą 2.0
Encyklopedia WLKP
ewaluacja
publikacje
archiwum
sukcesy
 
Dyrekcja
Kadra Pedagogiczna
Pracownicy
Pedagog
Psycholog

 

WYDARZENIA 2017-2018

 

 

 

 

UCZNIOWIE KLAS DRUGICH ROZWIJAJĄ SWOJE ZAINTERESOWANIA NAUKOWE  

   W  poniedziałek 13 listopada 2017 roku uczniowie klas IIa i IIb  pod opieką pań wychowawczyń Karoliny Kozłowskiej i Aleksandry Napierały oraz pani Haliny Fiksy i pani Urszuli Derdy odwiedzili  Laboratorium Wyobraźni, które mieści się w   Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Jest to nasze wielkopolskie centrum nauki. Dzieci uczestniczyły w zwiedzaniu Czerwonej Wystawy, która składa się z trzech wydzielonych stref. W Planetarium uczniowie poznali budowę Układu Słonecznego , którego historię powstania w bardzo ciekawy sposób przedstawiła mała Gwiazda. W Experymentarium na dzieci czekały ciekawe i  atrakcyjne doświadczenia, pozwalające poznać otaczający świat i rządzące nim prawa. Największe zainteresowanie wzbudziły zajęcia z robotyki, na których uczniowie pod opieką specjalistów projektowali i wykonywali roboty. Wielkie emocje towarzyszyły młodym robotykom podczas walk, które toczyły między sobą wykonane przez nich pojazdy.   Wycieczka do Laboratorium Wyobraźni była wielką frajdą dla wszystkich dzieci. Miały one  możliwość samodzielnego przeprowadzania różnych eksperymentów
i poznawania świata nauki w interesujący i atrakcyjny sposób.

Aleksandra Napierała

zdjęcia...

Narodowe Święto Niepodległości

Dnia 10 listopada odbył się w naszej szkole  apel z okazji 99 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klas 4-6 pod kierunkiem nauczyciela historii p. Krzysztofy Stankiewicz-Wajde i nauczyciela biblioteki- p. Joanny Pawłowskiej. Nad dekoracjami i czuwała p. Irena Gruszka-nauczyciel plastyki .Podczas apelu w skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając ogromny wkład wszystkich  ich uczestników. Natomiast interpretacje muzyczne i recytatorskie utworów literackich pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość . Podsumowaniem apelu był konkurs historyczny dla klas 4-7 , który dotyczył najważniejszych dat i pojęć z okresów zaborów. Zwycięzcą konkursu została Jagoda Dłużewska z klasy VI a, która udowodniła, iż posiada dużą wiedzę z tego okresu historycznego.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Lekcja tańca w świetlicy szkolnej

W miniony piątek gościem świetlicy szkolnej w Kaźmierzu była Pani Agata Judkowiak- absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej w Poznaniu, certyfikowany Instruktor Tańca. Pani Agata jest tancerką w Teatrze Tańca FLEKS STEP prowadzonym przez Ewę Sobiak. Specjalizuje się między innymi w technice tańca jazzowego, współczesnego i klasycznego. Jest autorką wielu choreografii. Taniec towarzyszy jej już od najmłodszych lat. Uwielbia pracę z dziećmi. Podczas zajęć stara się przekazać młodym tancerkom i tancerzom tajniki ruchu, wiedzę oraz pasję do sztuki tańca. Prowadzone przez Agatę Judkowiak ATELIER TAŃCA oferuje w Gminnym Ośrodku Kultury dla dzieci w wieku szkolnym zajęcia z tańca współczesnego i jazzowego. Nasi uczniowie także mieli okazję wziąć udział w lekcji przygotowanej przez naszego gościa. Wszystkim podczas zajęć towarzyszył uśmiech na twarzy i doskonały humor. Serdeczne podziękowania za przyjęcie zaproszenia i tanecznie spędzony czas składają wychowawczynie świetlicy : Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i Dorota Wojtaś.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

DZIEŃ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

„Pamiętajmy o tych którzy odeszli, kochajmy również tych, którzy z nami pozostali…”

Uczniowie klas młodszych nie zapomnieli o zapaleniu zniczy na zbiorowej mogile pomordowanych.
Dzień skłonił nas do wspomnień i refleksji dotyczących tak szybko upływającego czasu.

Wychowawcy klas II b i Id

zdjęcia...

CAŁE PODIUM DLA KAŹMIERSKICH UCZNIÓW W KONKURSIE GWAROWYM

Kolejny już raz nasi uczniowie udowodnili, że w „naszym godaniu” są niepokonani. 19 października w Szamotułach odbył się X Jubileuszowy Amatorski Konkurs Gwarowy „GODEJMA PO NASZYMU”. Do południa odbywały się prezentacje uczestników zakończone werdyktem jurorów, a o godz. 17.30 miał miejsce Koncert Laureatów. Uczniowie szkół podstawowych przygotowali 22 prezentacje. Naszą szkołę reprezentowało sześcioro uczniów: Laura Erens opowiedziała zabawną historię wyprawy „Nad jęzioro”, którą napisała dla niej babcia, pani Krystyna Glanc. Hania Koput i Ola Ziemniewska wystąpiły w scence pt. „Moja siora i tekwondo”, a Franek Bączkiewicz zaprezentował tekst „Drzewniany pamperek”. Teksty te zostały napisane przez p. A. Napierałę, która również przygotowała uczniów do występu. Naszą szkołę reprezentowała również siódmoklasistka Zosia Majka z fragmentem „Małego księcia”, którego „przetminął” na gwarę wielkopolską jako „Księcia szaranka”, Juliusz Kubel. Zosia została przygotowana do konkursu przez p. Sylwię Zagórską. Występy oceniał znawca gwary wielkopolskiej Juliusz Kubel oraz Waldemar Kurowski redaktor, dziennikarz, autor wielu felietonów gwarowych. Po występach nastąpiła przerwa, w czasie której uczestnicy futrowali szneki z glancem   i niecierpliwie oczekiwali na werdykt jury. Okazało się, że nasza kaźmierska drużyna, podobnie jak w roku ubiegłym zajęła całe podium! Bezkonkurencyjny okazał się Franek Bączkiewicz, który zajął pierwsze miejsce w tegorocznym konkursie, drugie miejsce przypadło Hani i Oli , a Laura, najmłodsza uczestniczka zajęła trzecie miejsce. Był to kolejny, dziewiąty ( na dziesięć edycji konkursu) sukces naszych uczniów w szamotulskim konkursie. Gratulujemy młodym artystom wspaniałego występu. Po południu odbył się Koncert Laureatów urozmaicony występem Zespołu Folklorystycznego „Szamotuły”. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Aleksandra Napierała

zdjęcia...

Pan Warzywko

Uczniowie klasy Id wiedzą, że jedzenie owoców i warzyw jest bardzo zdrowe. Podczas spotkania ze sprzedawcą warzyw mogli sprawdzić swoje wiadomości . Prawidłowo rozpoznawali i nazywali znane i mniej znane owoce i warzywa. Egzamin zdali śpiewająco. Nagrodą było soczyste jabłko lub chrupiąca marchewka.  Dziękuję Pani Edycie Sibińskiej za pomoc w zorganizowaniu zajęć.

 E.H.

zdjęcia...

Próbny alarm

W dniu 20.10.2017r. przeprowadzono próbny alarm w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu. Tegoroczna próba wymagała zmian w zakresie przemieszczania się uczniów z racji budowy nowego obiektu. Wszyscy uczniowie i nauczyciele zapoznali się z nową strukturą ewakuacji. Kolejna próba będzie niespodziewana. Można zauważyć, że tego rodzaju próby przygotowują uczniów do odpowiedzialności za siebie i kolegów oraz uczą świadomości postępowania w nagłych zdarzeniach. W próbie wzięło udział 480 uczniów.

Zdjęcia...

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

W dniu 13 października odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Dzieci przebrane za małych piratów powitane zostały gromkimi oklaskami przez kolegów z klas II oraz rodziców, którzy przybyli w licznym gronie. Każda klasa zaprezentowała piosenkę, a uczniowie z klasy II b pięknie zatańczyli poleczkę. Jak co roku burzę oklasków wywołało wejście najsłynniejszego pirata z Karaibów, w którego rolę wciela się pan dyrektor Mariusz Pielucha. Wielkim przeżyciem dla pierwszaków był moment uroczystego ślubowania oraz przyjęcie w poczet braci szkolnej. Dzieci otrzymały prezenty ufundowane przez  Hochland Polska Sp. z o.o.  Serdecznie dziękujemy rodzicom oraz dyrekcji szkoły za udział  w uroczystości, nauczycielom za przygotowanie dzieci oraz sponsorom.                                  

  D. Pielucha, E. Hartwich

zdjęcia...

Ewolucje literackie eTwinningu

Uczniowie uczęszczający na zajęcia koła języka angielskiego rozpoczęli ten rok szkolny uczestnictwem w dwóch projektach eTwinningu. Pierwszy projekt pod nazwą Tales from Europe - a book of short stories”, polegać będzie na napisaniu przez uczniów krótkiej historii opartej na miejscowej legendzie lub wymyślonym zdarzeniu. Kolejne etapy projektu przewidują narrację lub podkład muzyczny, jak również wykonanie ilustracji. Efektem projektu i jego zakończeniem będzie stworzenie e-booka wraz z innymi partnerami – szkołami włoskimi, greckimi, tureckimi, hiszpańskimi, francuskimi i portugalskimi. Kolejnym projektem realizowanym jesienią jest projekt pt. „Literary Gatherings”. Skupimy się w nim na czytaniu opowiadania pewnego irlandzkiego pisarza, które następnie poddamy analizie, wspólnej dyskusji, jak również krytyce. Swoimi przemyśleniami uczniowie będą mogli podzielić się z zagranicznymi, jak i polskimi partnerami projektu. W tym roku szkolnym ambitnie podeszliśmy do zadań etwinningowych i mamy nadzieję, że w 100% sprostamy temu wyzwaniu :) O postępach będziemy informować w dalszych odsłonach :)

Anna Woźna

zdjęcia...

WYJAZD  EDUKACYJNY  DO  LABORATORIUM     WYOBRAŹNI W POZNANIU

   W  poniedziałek 23 października 2017 roku uczniowie klas siódmych  Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu pod opieką pań: Małgorzaty Lewek, Doroty Stokłos i Renaty Antkowiak odwiedzili  Laboratorium Wyobraźni  w Poznaniu. Jest to pierwsze w Wielkopolsce centrum nauki, mieści się w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym.
Zwiedziliśmy Czerwoną Wystawę, która składa się z trzech wydzielonych stref: Wystawy, Experymentarium i Planetarium. W każdej z nich czekały na nas atrakcje, pozwalające poznać otaczający świat i występujące   w nim zjawiska.    W pierwszej z nich, prowadzący zajęcia zapoznał nas ze zjawiskami  z różnych dziedzin fizyki, jak: hydrostatyka i hydrodynamika, ciśnienie, elektryczność, magnetyzm. Indywidualnie mogliśmy wykonać szereg eksperymentów. Inna Następnie zwiedziliśmy „ciemnię”, gdzie zostały nam przedstawione zjawiska związane ze światłem. Zobaczyliśmy zasadę działania laserów, bieg promieni przechodzących przez pryzmat, nakładanie barw oraz lustro fenickie.   W drugiej strefie – czyli Experymentarium  uczestniczyliśmy  w warsztatach, gdzie uczniowie podzieleni na 2 lub 3- osobowe zespoły, projektowali i wykonywali roboty pod opieką ekspertów. Na koniec był konkurs, wykonane przez uczniów roboty stoczyły walkę sumo. Zajęcia  z robotyki cieszyły się największym zainteresowaniem zarówno wśród chłopców, jak i dziewcząt. W Planetarium  poznaliśmy zjawiska astronomiczne. Była to ogromna kopuła imitująca sklepienie niebieskie. Obejrzeliśmy projekcję filmową związaną z Kosmosem. Astronom, prowadzący zajęcia, opowiedział nam także o budowie Wszechświata i udzielił odpowiedzi na zadawane przez uczniów pytania.
Wizyta w Laboratorium Wyobraźni była wielką frajdą dla wszystkich. Uczestnicy mieli możliwość samodzielnego przeprowadzania różnych eksperymentów, co stanowi łonie tylko naukę, ale także wspaniałą zabawę. Mam nadzieję, że uczniowie odkryli w sobie pasję i chęć do nauki fizyki i innych  przedmiotów ścisłych.

 Renata Antkowiak

zdjęcia...

WARSZTATY FLORYSTYCZNE KLAS I-III

W sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu odbyły się warsztaty florystyczne, w których uczestniczyły reprezentacje klas I-III. To przedsięwzięcie było jednym z etapów „Potyczek klasowych” najmłodszych uczniów naszej szkoły. Dzieci pracowały dzielnie pod okiem mamy ucznia klasy III a – pani Marty Orłowskiej, która zapoznała ich z tajnikami sztuki florystycznej i pomogła stworzyć przepiękne jesienne kompozycje w… dyni. Jurorzy zgodnie uznali, iż wszystkie prace są wyjątkowe i niepowtarzalne, o czym mogli się przekonać również obecni rodzice. Efekty pracy naszych uczniów można było podziwiać jeszcze przez kilka tygodni oglądając szkolną wstawę.

Dziękujemy pani Marcie Orłowskiej za bardzo ciekawe zajęcia oraz rozwijanie poczucia estetyki u uczniów w młodszym wieku szkolnym.

Dominika Winiecka i Karolina Kozłowska

 zdjęcia...

XI Wielkopolski Konkurs Historyczny im. ks. prof.Edwarda Nawrota

 

W sobotę 21 X 2017 r. uczennice Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu: Jagoda Dłużewska, Otylia Zagórska z kl.6a oraz Natalia Jóźwik i Zuzanna Krupa z kl. 7a wzięły udział w XI Wielkopolskim Konkursie Historycznym, którego tematem były „POLSKIE POWSTANIA I ZRYWY NARODOWOWYZWOLEŃCZE XIX WIEKU”. Dziewczynki do zmagań konkursowych przygotowały nauczycielki historii p. Krzysztofa Stankiewicz – Wajde  i p. Sylwia Zagórska. Konkurs, zorganizowany przez Stowarzyszenie Im. Ks. Prof. Edwarda Nawrota oraz Szkołę Podstawową nr 28 w Poznaniu, cieszył się dużym zainteresowaniem – wystartowało w nim 79. uczniów z 28. szkół z całej Wielkopolski. Dzięki niemu młodzi ludzie poszerzyli swoją wiedzę o przeszłości, rozwinęli: indywidualne uzdolnienia, umiejętność kreatywno-krytycznego myślenia a także korzystania z literatury o tematyce historycznej. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, książkę pt. „Co Polskę stanowi” oraz duży zestaw słodyczy. Gratulujemy naszym uczennicom podjęcia trudu przygotowania się do tego trudnego konkursu i życzymy powodzenia za rok.

Krzysztofa Stankiewicz – Wajde
                Sylwia Zagórska

zdjęcia...

W AS Orlik Kaźmierz rozwijają swój talent następcy Lewandowskiego, Krychowiaka i Piszczka...!!!


Mateusz Szczepaniak - 9 letni uczeń Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu oraz zawodnik AS Orlik Kaźmierz objęty został programem szkoleniowym Soccer Skills Pro. Aby zostać reprezentantem U10 Polisch Soccer Skills. Mateusz musiał wziąć udział w selekcji spośród 500 chłopców (rocznik 2008) z całej Polski, która odbyła się na obozie w Wałczu, w lipcu tego roku. Tygodniowe zmagania na treningach i sprawdzanie zawodników pod kątem ich przydatności do zawodu piłkarza tzn. (Technika piłkarska, taktyka, motoryka, gra treningowa, psychologia sportu, dieta, regeneracja) zakończyły się dla Mateusza pomyślnie.Uroczyste ślubowanie Mateusza do reprezentacji U10 Polisch Soccer Skills odbyło się 09.10.2017r. na stadionie Narodowym w Warszawie tuż po awansie do Mistrzostw Świata w Rosji 2018 dorosłej Reprezentacji Polski.

Co to takiego ten Soccer Skills Pro?

Soccer Skills Pro to jeden z najmłodszych w Europie kompleksowych systemów szkolenia, który powstawał w Polsce w ramach projektu Polish Soccer Skills. Program ten zawiera w sobie całą filozofię i metodologię szkolenia zawodników od 5 do 19 roku życia. Umieszczony jest na platformie internetowej, a od nowego sezonu obsługiwany będzie nie tylko na urządzeniach stacjonarnych, ale również tabletach i smartfonach. To gotowa planifikacja dla każdej kategorii wiekowej wraz z przygotowanymi celami i bazą ćwiczeń do wyboru, możliwość zarządzania zawodnikami (strefa Individual) lub całą drużyną (strefa Team), prowadzenie statystyk zawodników i drużyn, ocena potencjału za pomocą Potencjometru Soccer Skills Pro, porównanie zawodników z całego kraju uczestniczących w procesie szkolenia PSS, porady i artykuły eksperckie dotyczące treningu indywidualnego i treningu klubowego. Soccer Skills Pro, który sprawdził się w Polsce, jest już realizowany w innych krajach, od 2016 roku w Niemczech i Hiszpanii. Obecnie z platformy korzysta w Polsce ponad 20 klubów, wciąż prowadzone są rozmowy z kolejnymi, nie tylko polskimi. Może w przyszłości AS Orlik Kaźmierz dołączy do Polisch Soccer Skills?: ))))). Bycie reprezentantem Polisch Soccer Skills to nie tylko prestiż, uroczyste gale i wyróżnienia. Mateusz będzie musiał potwierdzać swój ciągły rozwój i przydatność do reprezentacji na obozach piłkarskich. Pierwszy przed nim już w styczniu (02-07.01.2018r.) w Cetniewie, następnie w marcu (10-11.03.2018r.) w Spale, a wiosną 2018r. czekać będą Mateusza bardzo wymagające, a zarazem atrakcyjne pod względem sportowym sparingi z akademiami klubów Bundesligi, Eredivisie, Primera Division lub Serie A. Udział w obozach wiązać się będzie z częstymi wyjazdami i opuszczaniem przez Mateusza zajęć w szkole, liczymy w tym miejscu na wyrozumiałość Dyrektora i kadry pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu. Z sukcesu Mateusza Szczepaniaka cieszą się wszyscy trenerzy i ludzie związani z AS Orlik Kaźmierz. Najbardziej dumny może być trener Hubert Czarny, który kilka lat temu przydzielił małego Mateuszka do swojej drużyny z rocznika 2006/2007. Mateusz jako rocznik 2008 musiał więc rywalizować z dwa lata starszymi. Jak się okazuje była to słuszna decyzja, która pomogła młodemu adeptowi piłki nożnej wskoczyć na wyższy poziom. Nie bez znaczenia była również wzorowa współpraca trenera Huberta z rodzicami Mateusza. Jak relacjonuje trener Hubert bez zaangażowania i zawieszania wysoko poprzeczki przez rodziców Mateusza, sukces ten nie byłby możliwy. Warto w tym miejscu podkreślić, że oprócz treningów w AS Orlik Kaźmierz od września tego roku Mateusz uczęszcza dwa razy w tygodniu na treningi piłki nożnej do Akademii Młodych Orłów w Poznaniu. Jest to drugi po Mikołaju Hajdaczu (przyp. Juniorzy Comarch Cracovia rocznik 2001) w niedługim odstępie czasu przykład na dobrą pracę trenerów AS Orlik Kaźmierz z dziećmi z Gminy Kaźmierz. Okazuje się, że stare przysłowie „ Czego Jaś się nie nauczy tego Jan nie będzie umiał” jest ciągle aktualne. Trzymajmy zatem kciuki za przyszłe pokolenia Lewandowskiego, Krychowiaka, Piszczka....aby ich droga na szczyt nie była kręta, a ich talent poparty ciężką pracą doprowadził na salony europejskiej piłki.

zdjęcia...

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ

13 października uczniowie i nauczyciele naszej szkoły spotkali się w sali gimnastycznej, aby wspólnie świętować Dzień Edukacji Narodowej. Uroczysty apel prowadziła Julia Ziemniewska z klasy VII. Na początku Pan Dyrektor wygłosił przemówienie. Następnie panie M. Szagżdowicz, A. Rutkowska, panowie Z. Filipiak i H. Czarny wręczyli dyplomy za osiągnięcia sportowe. Pani A. Kubiak podziękowała uczniom, którzy byli wolontariuszami podczas 5 Hochland Półmaratonu. W dalszej części apelu miała miejsce część artystyczna. Występ szkolnego chóru przygotował pan Robert Winiecki. Uczniowie klas IVa, Vb, VIa i VIb recytowali okolicznościowe wiersze oraz zaprezentowali pokaz mody nauczycielskiej. Przygotowały ich panie B. Kubiak i E. Przybylska. Podczas apelu panowała radosna atmosfera, uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich talentów.

E.P.

zdjęcia...

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

13 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Klasy IIIe i IIIf wraz z wychowawcami Panią Natalią Mochą i Julią Springer przygotowały przedstawienie dla klas trzecich oraz ich wychowawców. Nauczyciele otrzymali również upominek w formie laurki od uczniów.
Dzień Edukacji Narodowej poprzedził konkurs plastyczny „Portret mojej Pani, mojego Pana, pracownika Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu”. Uczniowie wykazali się dużymi umiejętnościami plastycznymi i wykonali doskonałe portrety swoich nauczycieli i pracowników szkoły.

Karolina Hermann

zdjęcia...

„Akcja wyprawka – piórnik i zabawka”

W dniach 27.09.2017 – 12.10.2017 Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu brała udział w akcji charytatywnej „Akcja wyprawka – piórnik i zabawka”. Opiekunem ww. akcji była Pani pedagog Katarzyna Soroka we współpracy z Panią Anną Pajzert – Hauza i Samorządem Szkolnym. Uczniom udało się zgromadzić bardzo dużą ilość pluszowych zabawek jak i artykułów szkolnych, które w najbliższym czasie zostaną przekazane najbardziej potrzebującym dzieciom na Ukrainie, Litwie oraz  Białorusi. Bardzo Państwu dziękujemy za chęć niesienia pomocy.

Katarzyna Soroka

zdjęcia...

Kółko przyrodnicze na „TARAPATACH”

          We wtorek, 10.10.2017r. uczestnicy i sympatycy kółka przyrodniczego, pod opieką pań: Anny Pajzert – Hauza, Joanny Pawłowskiej i Moniki Skotnickiej - Stróżyk wybrali się do CINEMA CITY POZNAŃ PLAZA na film pt. „TARAPATY”. Była to ciekawa, pełna napięcia opowieść o rodzącej się przyjaźni. Główni bohaterowie ( dwoje dzieci )  przeżyli  wiele pasjonujących i często niebezpiecznych przygód. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem obejrzeli film i w dobrych nastrojach wrócili do domów.

  Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

DZIEŃ CHŁOPCA W KLASIE II B

 Dziewczyny z okazji święta złożyły chłopcom życzenia i wręczyły kolorowe bidony. W tym dniu to chłopcy, którzy stanowią mniejszość w klasie mieli we wszystkim pierwszeństwo.

Karolina Kozłowska
zdjęcia...

VII b na Złazie Kijkarzy

W niedzielę-  8.10.2017 r. klasa VII b spędziła aktywnie czas wolny. Młodzież wzięła udział w Złazie Kijkarzy zorganizowanym przez Stowarzyszeni e „ Kaźmierz” . Podczas całej wędrówki był czas na integrację i piosenki, a na mecie rajdu na konkurencje sprawnościowe przeprowadzone przez harcerzy 65 HDŚ im. Zawiszy Czarnego. Wszyscy uczestnicy  bawili się znakomicie, ponieważ dopisała nie tylko pogoda ale i humory. Na wyprawę uczniowie udali się z wychowawczynią Anną Kubiak.   

zdjęcia...

Warsztaty artystyczne w klasie Id

4 października uczniowie klasy Id mieli okazje sprawdzić swoje umiejętności manualne. Pod okiem pani A. Przymusiak przygotowali zakładkę do książki, którą na pewno wykorzystają w życiu codziennym.

E. H.

zdjęcia...

„MALI FARMERZY” z klasy II a i II b

Uczniowie klas drugich wraz z wychowawcami uczestniczyli w programie edukacyjnym pt. „Jestem farmerem” w gospodarstwie edukacyjnym KIDS FARM w Przecławiu. Dzieci poznały wiele ciekawostek dotyczących uprawy roślin oraz hodowli zwierząt. Jadąc na przyczepie, a następnie podążając śladami dzików, uczniowie dotarli na pole kukurydzy oraz pole dyniowe. Atrakcją okazała się możliwość zebrania ziemniaków na obiad. Za ciężką pracę dzieci otrzymały grillowane kiełbaski i napój. Wycieczka na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

Karolina Kozłowska
zdjęcia...

 Dzień chłopca

29 września chłopcy z klasy Id obchodzi swoje święto. Zostało ono połączone z przedstawieniem teatrzyku  Kamishibai pt. Historia zwykłego kosmity. Dzień zakończył się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców.

zdjęcia...

AKCJA PT. „SPRZĄTANIE ŚWIATA” W KLASIE II b

Klasa II b po obejrzeniu filmu ekologicznego zamieniła się w drużynę do zadań specjalnych i zadbała o porządek w rejonie ul. Szkolnej. Uczniowie pełni zapału do pracy zebrali cztery worki śmieci. Jak przystało na prawdziwych ekologów, wszystkie zostały posegregowane zgodnie z poznanymi zasadami.

Karolina Kozłowska
zdjęcia...

Niezapomniana lekcja astronomii

Drugim gościem świetlicy szkolnej w SP Kaźmierz był pan Łukasz- astronom-pasjonat. Podczas tego spotkania zaznajomił naszych podopiecznych z budową Układu Słonecznego oraz planetami, wchodzącymi w jego skład. Pan Wackowski bardzo ciekawie i zajmująco przekazał część swojej ogromnej wiedzy. Pokazał nam  zdjęcia różnych galaktyk, planet oraz  sprzęty służące obserwacji nieba. Szybko minął czas przeznaczony tę oryginalną lekcję. Być może uda się kiedyś zorganizować nocne oglądanie nieba. Dzieci zainteresowane tą tematyką na pewno będą czekać na to z niecierpliwością.

Serdeczne podziękowania za przyjęcie zaproszenia i miło spędzony czas składają wychowawczynie świetlicy: Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i Dorota Wojtaś

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

 Wycieczka śladami historii

 W sobotę 7 października grupa uczniów z kółka historycznego Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu  odwiedziła:  Fort VII w Poznaniu –niemiecki nazistowski obóz zagłady, utworzony na terenie fortu VII Twierdzy Poznań, działający w latach 1939-1945, kolejno jako obóz koncentracyjny , więzienie policyjne oraz obóz przejściowy. Na terenie obozu poniosło śmierć ok. 20 tysięcyWielkopolan Uwięzieni w nim Polacy byli rozstrzeliwani, torturowani, wieszani, zrzucani ze schodów lub umierali z powodu ciężkich warunków panujących w celach więziennych. W obozie już w październiku 1939 roku po raz pierwszy w Europie  Niemcy użyli gazu do mordowania ludności cywilnej. W październiku 1939 roku w bunkrze 17 zamordowano ok. 400 pacjentów i personel medyczny szpitala psychiatrycznego w Owińskach oraz oddziału psychiatrycznego szpitala przy ul. Grobla w Poznaniu. Na terenie Fortu VII działa dziś Muzeum Martyrologii Wielkopolan, otwarte do zwiedzania. Kolejnym punktem naszej wycieczki był Park Cytadela, do którego zaprowadziły nas monumentalne schody , a na ich szczycie znajduje się Pomnik Bohaterów, liczący 23 metry wysokości, odsłonięty w pierwszą rocznicę wyzwolenia Poznania spod okupacji niemieckiej - 23 lutego 1946 roku. Następnie weszliśmy do Muzeum Uzbrojenia , gdzie mogliśmy obejrzeć różnego typu uzbrojenie radzieckie i niemieckie m.in. komplet karabinów samopowtarzalnych systemu Mauser i Walther, ciekawie eksponowaną - wraz ze skrzynkami - amunicję artyleryjską, a także zbiór broni i amunicji zebranej na terenie Cytadeli podczas budowy parku.
Największą atrakcję tutejszej stałej ekspozycji stanowi plenerowy park sprzętu wojskowego z kilkunastoma pojazdami wojskowymi.

Serdeczne podziękowania za zorganizowanie wycieczki panu Mieczysławowi Piotrowskiemu i Markowi Urlewicz  składa nauczyciel historii Krzysztofa Stankiewicz-Wajde wraz z grupą uczniów klas 5, 6 i 7.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Pomoc przy Półmaratonie

W dniu 24.09.2017 r.  czworo uczniów klasy VII b – Klaudia, Adrian, Dominik i  Olek oraz dh. Zosia  z klasy VII c pomagali na najdalej wysuniętym punkcie wodnym  podczas Hochland Półmaraton Doliną Samy I Pyrlandzka Dycha.  Na ostatnim punkcie wodnym oraz na parkingach widoczni byli również harcerze ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu – wszyscy uczniowie otrzymali imienne podziękowania. 

A.Kubiak 

zdjęcia....

NOC NAUKOWCÓW 2017

 29 września 2017r. grupa prawie 100 kaźmierskich uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej oraz Gimnazjum im. Adama Mickiewicza pod opieką nauczycieli – pań: Renaty Antkowiak, Anny Kubiak, Bożeny Malinowskiej, Sylwii Zagórskiej, Doroty Stokłos, Agaty Jarząbek, Anny Pajzert -  Hauza i Moniki Skotnickiej - Stróżyk uczestniczyła w kolejnej edycji NOCY NAUKOWCÓW. Tym razem uczniowie odwiedzili kilka wydziałów Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Swą przygodę z naukowcami zaczęli od wykładu na Wydziale Fizyki -  „INTERNETOWE REWOLUCJE – ODKRYJ MOC TECHNOLOGII GOOGLE” prowadzonego przez dr Wojciecha Czarta, pod którego kierunkiem zespoły studentów każdego roku zajmują miejsca w pierwszej piątce Google Online Marketing Challenge na ponad 2000 startujących z całego świata. Kolejnymi etapami były stoiska interaktywne, na których młodzi naukowcy prezentowali pokazy z suchym lodem i ciekłym azotem, w prosty sposób przekazywali wiedzę o odkryciach  Galileusza, Faradaya, Bernoulli'ego i wielu innych. Nie zabrakło też czasu na zabawę. Potem uczniowie udali się na Wydział Biologii. Tam uczestniczyli w pokazie barwnego świata makroglonów oraz ich praktycznego zastosowania w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym, obejrzeli w bibliotece wystawę „SKARBY BIBLIOTEKI – ILUSTRACJE PRZYRODNICZE W DZIEWIĘTNASTOWIECZNYCH KSIĄŻKACH”, a także wykonali własnoręcznie ozdobione przypinki do ubrań. Zarówno młodszym, jak i starszym uczestnikom wyjazdu sprawiło to wiele radości. Zwieńczeniem wyjazdu był „WYBUCHOWY POKAZ DOŚWIADCZEŃ  CHEMICZNYCH” na Wydziale Chemii,  prowadzony przez studentów z Naukowego Koła Chemików UAM. Nie zabrakło w nim  efektownych doświadczeń pirotechnicznych i innych. Wszyscy pełni wrażeń i w świetnych nastrojach wrócili do domów.

                                                                                                               Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

"Pasja, pasja, trzeba mieć pasję! … przetrwa ten, kto stworzył swój świat. "

Już czwarty rok szkolny z rzędu realizowany jest w naszej szkole projekt edukacyjny: "Mój zawód-moja pasja". Pierwszym w gościem w tym roku 2017/2018 była – pani Joanna-absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Poznaniu, a obecnie instruktor zajęć baletowych w Gminnym Ośrodku Kultury w Kaźmierzu. Oprócz interesującej prezentacji, która zawierała piękne zdjęcia, mogliśmy zobaczyć i nauczyć się podstawowych figur baletowych. Poznaliśmy też podstawowe terminy : paczka- określenie sukienki baletnicy oraz pointy,baletki- buty do ćwiczeń. Pięknym podsumowaniem był taniec naszego gościa do muzyki: "Jezioro łabędzie" oraz "Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego.

Serdeczne podziękowania za poświecony czas i wspaniały występ składają wychowawczynie świetlicy: Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i Dorota Wojtaś.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Kaźmierska Pyrlandia

zdjęcia (foto B. Kubiak)...

Finał Wojewódzki w Rankigu Powiatów w lekkiej atletyce o Puchar Marszałka Województwa Wielkopolskiego

 

We wtorek, 26 września 2017 r., w Żerkowie odbył się finał wojewódzki w lekkiej atletyce    w ramach współzawodnictwa powiatów z całej wielkopolski. Impreza była bardzo licznie obstawiona. W każdej konkurencji brało udział około 70 zawodników. Reprezentacja naszego powiatu liczyła około 50 osób. Wśród nich znalazło się 6 zawodniczek z gminy Kaźmierz. Dwie uczennice ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu i cztery z Gimnazjum. Cała reprezentacja miała  ściśle określone zadanie. W dotychczasowym współzawodnictwie powiat szamotulski prowadzi w rankingu. Oprócz tych zawodów zostały jeszcze dwie imprezy sportowe, które punktują na ogólną klasyfikację powiatów. Spośród wszystkich zawodników 30 z każdej ekipy zdobywało punkty dla powiatu, przy czym punktowało tylko 16 pierwszych miejsc. Nie mamy jeszcze oficjalnych wyników, ale cała reprezentacja zdobyła 11 medali, liczymy na bardzo wysokie miejsce (ze wstępnych wyliczeń może to być nawet pierwsze miejsce). Oficjalne wyniki będą jednak dopiero za kilka dni. Oto wyniki dziewcząt z naszej gminy:
Teresa Frąckowiak  Gimnazjum w biegu na 600 m zdobyła III miejsce  z wynikiem 1:50,65 min-rekord życiowy
Agnieszka Gorzelana    Gimnazjum   600m 2:02,20 min
Klaudia Erens Gimnazjum 300m 49,75s
Stachowiak Klaudia Gimnazjum 300m 50,82s
Chmal Martyna Szkoła Podstawowa 300m 54,59s
Grabarczyk Dominika Szkoła Podstawowa 100m 15,72s

W imieniu Starosty Szamotulskiego bardzo dziękuję za zaangażowanie   w  postawione zadaniu. Gratuluję wyników!!!!

Anita Rutkowska

"Ziemniaczane stworki" w klasie III c

Dnia 22 września uczniowie klasy III c wykonali ziemniaczane stworki według własnego pomysłu z wykorzystaniem ziemniaka oraz przyniesionych materiałów: plasteliny, wykałaczek, drucików, jarzębiny,  papieru kolorowego, bibuły. Po wykonaniu ziemniaczanych stworków uczniowie stworzyli klasową galerię. Uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się, że ziemniaki  można przyrządzić na wiele sposobów, ale można się też nimi doskonale bawić. Jego niepowtarzalne kształty, kolory zachęcają do zabaw, rozwijają kreatywność.

Wychowawca Joanna Topolska 

zdjęcia...

"Sprzątanie świata" w klasie IIIc

Dnia 20 września uczniowie klasy III c  zaopatrzeni w rękawice, worki wyruszyli sprzątać świat. Wszyscy uczestnicy tegorocznej akcji „Sprzątania świata” wyrazili nadzieję, że ich praca nie pójdzie na marne, a kolejna będzie mniej obfita w porozrzucane śmieci. Czynny udział w akcji dał im do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko. Po powrocie do szkoły uczniowie otrzymali dyplom „PRZYJACIELA PRZYRODY”.

Wychowawca Joanna Topolska

zdjęcia...

Integracyjna nocka klasy VII b

W dniach 21-22.09.2017 r. trzynaścioro uczniów z klasy VII b, w warunkach  turystycznych spędziło bardzo sympatycznie czas podczas niesłychanie długiego wieczoru. Większość czasu zajęło wykonanie „Jesiennego Parasola” – nocne poszukiwanie kolorowych liści i innych materiałów na jego wykonanie oraz ułożenie rymowanki  opisującej stworzone  dzieło sztuki (tak nam się wtedy wydawało). Była wielka pizza, rekreacyjne gry i zabawy – słowem - integracyjnie i wesoło. Dziękujemy panu dyrektorowi gimnazjum, że udostępnił nam szkołę – klasa VII b wraz z wychowawczynią Anną Kubiak.

zdjęcia...

SUKCES UCZNIA ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KAŹMIERZU W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM

W minionym miesiącu nastąpiło podsumowanie programu pt. „Kolorowe Boiska”, którego fundatorem jest Fabryka Farb i Lakierów Śnieżka SA. Głównym celem programu było promowanie integracji poprzez sport. Uczniowie z naszej szkoły wraz z nauczycielami wychowania fizycznego przygotowali krótki film przedstawiający „WF Marzeń”.
Zaangażowanie szkoły w realizację programu umożliwiło uczniom udział w konkursie fotograficznym, który polegał na „strzeleniu foty” najlepiej obrazującej temat -  „Mój aktywny wolny czas”. Jury konkursowe doceniło zdjęcie Franciszka Kaczmarka, które wykonane zostało dzięki zaangażowaniu jego rodziców.
Franek oprócz przesłanego zdjęcia wraz z klasą II b wystąpił w filmie zachęcającym do głosowania.
Wszystkie podejmowane w szkole działania służyły integrowaniu uczniów, nauczycieli i społeczności lokalnej dla osiągnięcia wspólnego celu.

„Bo zwyciężyć mogą ci, którzy wierzą, że mogą.” (Wergiliusz)

Serdecznie gratulujemy sukcesu Frankowi i jego rodzicom.
Życzymy wielu sukcesów w rozwijaniu kariery sportowej młodego piłkarza.

Karolina Kozłowska

Filmik zachęcający do głosowania:
https://www.youtube.com/watch?v=UDTG6GDfk_g

Filmik pt. „WF marzeń”
https://koloroweboiska.pl/glosuj/profil/26f3fe832d30f6f223041354795362eb 

zdjęcia...

Śniadanie

Dnia 25 września klasa 3d wraz z wychowawczynią Karoliną Hermnann przyrządzili wspólne zdrowe śniadanie. Część uczniów wraz z rodzicami upiekli w domu bułeczki i chleb, którymi poczęstowali kolegów koleżanki. Pyszna wędlina, sery i wiele warzyw mieściło się w śniadaniówkach dzieci.
Kanapki stworzone przez uczniów były pyszne i kolorowe! Wszyscy wspólnie siedzieliśmy przy jednym stole i miło spędziliśmy czas.

Karolina Hermann

zdjęcia...

Sprzątanie świata

Dnia 20 września uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu wyszli na ulice miasta aby sprzątać świat. Uczniowie wraz z wychowawcami i opiekunami wyposażeni w worki i rękawice podczas godziny lekcyjnej sprzątali okolice szkoły a także ulicę miasta. Wszyscy z zaangażowaniem wykonali swoje zadanie.

Karolina Hermann

zdjęcia...

Apel z okazji rocznicy agresji sowieckiej na Polskę - 17 września 1939 r.

Dnia 15 września 2017 roku odbył się w naszej szkole apel, upamiętniający 78 rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę. Dwa wielkie mocarstwa: Trzecia Rzesza Niemiecka  i Związek Radziecki  na mocy tajnego porozumienia podjęły decyzję o starciu Polski z mapy Europy . Klasa V b  pod opieką nauczycielki  historii  przygotowała  przedstawienie pod hasłem: „ 17 września 1939".  Recytacje wierszy przeplatane były krótkim komentarzem historycznym, wierszami  oraz pieśniami chóru pod kierownictwem p. Roberta Winieckiego.  Pamięć walczących i poległych Polaków ,którzy poświęcili się służbie  dla niepodległości i suwerenności kraju jest wyrazem naszego hołdu i wdzięczności.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

INAUGURACJA ROKU SPORTOWEGO 2017/2018 W SP KAŹMIERZ

13 września 2017 r. (mimo trzynastki w dacie, pogoda nie przeszkodziła w zawodach) odbyła się inauguracja roku sportowego w naszej szkole. Tym razem ze względu na budowę nowej szkoły i prace koparki na stawie „Budko” oraz remont murawy boiska LZS, zawody w formie biegów na przełaj przeprowadzono dookoła placu zabaw (3 okrążenia). Ogólnie w zawodach wzięło udział 202 uczniów klas IV – VI. Każdy rocznik oraz dziewczęta i chłopcy biegli osobno. Oto wyniki: rocznik 2008 dz. – pierwsze miejsce zajęła Nadia Bałachowska z 4a (4:39 min.), drugie Maria Białkowska z 4a, trzecie Aleksandra Peda z 4b; rocznik 2008 chł. – pierwsze miejsce zajął Mateusz Szczepaniak z 4a  (3:32 min.) przed Michałem Rusiłowskim z 4c i Cezarym Koniecznym z 4a; rocznik 2007 dz. – pierwsze miejsce zajęła Patrycja Cegłowska z 4c (3:35 min.) przed Wiktorią Hajdacz z 4a i Julią Stefańską z 4b; rocznik 2007 chł. – pierwsze miejsce zajął Maciej Rusiłowski (3:34 min.) przed Bartoszem Śledź i Marcinem Klapczyńskim (wszyscy z 4c): rocznik 2006 dz. – pierwsze miejsce zajęła Gabriela Gnalicka z 5a (3:47 min.) przed Hanną Kaźmierczak z 5b i Aleksandrą Ziemniewską z 5c; rocznik 2006 chł. – pierwsze miejsce zajął Oskar Galusik z 6a (3:33 min.) przed Krystianem Bączkowskim z 6a   i Franciszkiem Bączkiewiczem z 5c; rocznik 2005 dz. – pierwsze miejsce zajęła Otylia Zagórska z 6a (3:34 min.) przed Małgorzatą Galus z 6b i Jagodą Dłużewską z 6a; rocznik 2005 chł. – pierwsze miejsce zajął Patryk Płaskota z 6a (3:20 min.) przed Łukaszem Gorzelany i Hubertem Garczyńskim z 6b. Najlepsi uczniowie wezmą niebawem udział w mistrzostwach powiatu w biegach na przełaj, życzymy im powodzenia. Dziękuję wszystkim nauczycielom za pomoc w sprawnym przeprowadzeniu zawodów, szczególnie p. Małgorzacie Szagżdowicz i p. Hubertowi Czarnemu.  

Opiekun UKS Zbigniew Filipiak

zdjęcia...

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

 

W dniu 04.09.2017 r. w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego. Przed apelem szkolnym wychowawcy klas I, IV i VII spotkali się  w wyznaczonych miejscach w celu sprawdzenia obecności uczniów w nowej organizacji szkolnej oraz nowych warunkach związanych z budową szkoły. Tradycyjnie rok szkolny rozpoczęto Mszą Św., następnie odbył się apel szkolny, na którym upamiętniono minutą ciszy wydarzenia z dnia 1 września 1939 r. Uczniowie w dużym skupieniu wysłuchali informacji, które przedstawił Dyrektor Mariusz Pielucha. W nowym roku Dyrektor specjalnie powitał uczniów klas pierwszych oraz uczniów, którzy dołączyli do innych klas ze szkół ościennych.  W uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego uczestniczył Wójt Gminy Kaźmierz Zenon Gałka oraz Sekretarz Gminy Janusz Stróżyk. Pan Wójt również powitał uczniów w nowym roku oraz przedstawił plan dotyczący realizacji podjętego działania związanego z budową szkoły i zapewnienia jak najlepszych warunków edukacyjnych dla uczniów naszej gminy. Życzył wszystkim samych przyjemnych chwil w szkole oraz szybkiego spotkania w nowym obiekcie. Wszyscy uczniowie na powitanie otrzymali jabłka, a najmłodsi uczniowie kl. I obdarowani zostali teczkami z przyborami szkolnymi ufundowanymi przez Firmę Kalinowski. Dziękujemy Państwu Wandzie i Wojciechowi Kalinowskim za przekazanie prezentów dla uczniów kl. I, Radzie Rodziców za jabłka, które co roku towarzyszą rozpoczęciu kolejnego roku szkolnego oraz Panu Zenonowi Pawlaczykowi wraz z Druhami z OSP Gorszewice i OSP Radzyny za zabezpieczenie przemarszu do i z kościoła.

zdjęcia...

Uczczono 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej


Dnia 1 września br. w kościele parafialnym w Kaźmierzu ks. Marek odprawił mszę świętą za Ojczyznę, w której uczestniczyli licznie zgromadzeni parafianie oraz delegacja harcerzy 65 HDŚ (uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum). Harcerze na nabożeństwo przybyli z zapalonym zniczem, który po mszy św. przenieśli na cmentarz parafialny i złożyli przy pomniku pomordowanych podczas II wojny światowej. Tam minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich ofiar, natomiast phm. A. Kubiak wygłosiła kilka zdań na temat wydarzeń sprzed 78 lat.

A. Kubiak  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  
I
II
III
IV
V
VI
VII
 
podręczniki/programy
plan lekcji
Samorząd Uczniowski
oferta edukacyjna
świetlica
biblioteka
talenty szkolne
 
Rada Rodziców
zebrania
e-dziennik
obiady