strona główna
ważne wydarzenia
tablica ogłoszeń
innowacje szkoły
sport
dokumenty
kalendarium
historia
patron
projekty EFS/comenius
Szkoła z klasą 2.0
Encyklopedia WLKP
sponsorzy
ewaluacja
publikacje
chór Cantus Firmus
archiwum
sukcesy
 
Dyrekcja
Kadra Pedagogiczna
Pracownicy
Pedagog
Psycholog

 

 

 

Zajęcia w świetlicy.

 

Odwozy busów rok szkolny 2015-2016

 

Dzień Dziecka w świetlicy SP Kaźmierz

W czwartek 1 czerwca dla uczniów uczęszczających do świetlicy dla klas pierwszych i drugich zorganizowaliśmy niespodziankę z okazji Dnia Dziecka. Najpierw udaliśmy się do gimnazjum na wystawę ptaków egzotycznych. Potem po krótkim odpoczynku wyszliśmy się do gospodarstwa państwa Przybylskich. Przemiła gospodyni udostępniła naszym uczniom swój plac zabaw, trampoliny, piaskownice i huśtawki. Dobrej zabawy nie było końca. Wszyscy zadowoleni wróciliśmy do szkoły. Serdecznie podziękowania Pani Przybylskiej składają wychowawczynie świetlicy: Dorota Wojtaś i Krzysztofa Stankiewicz-Wajde.

zdjęcia...

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

"Opatrunek na ratunek"

W marcu we współpracy z Fundacją Redemtoris missio w Poznaniu zorganizowaliśmy w naszej szkole akcję "Opatrunek na ratunek". Głównym jej celem była zbiórka różnego rodzaju środków opatrunkowych, których bardzo brakuje chorym w szpitalach misyjnych w Afryce. Akcja spotkała się z dużym odzewem ze strony uczniów jak i rodziców. Wspólnie z dziećmi klas II i III zapakowaliśmy zebrane środki opatrunkowe, które następnie zostały przekazane do Fundacji Redemtoris misssio. Bardzo cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły pokazali jak otwarte i wrażliwe mają serca dla innych. Wszystkim tym, którzy włączyli się do akcji bardzo dziękujemy !!!

zdjęcia...

Anna Pajzert, Aleksandra Borowiak

"W prawo, w lewo czy może prosto..?" Nauka kodowania w świetlicowej grupie piątej.

Od początku marca we wtorkowe popołudnia świetlicowa gr. 5 pod opieką pani A. Pajzert, poznaje tajniki kodowania - programowania. Co to jest...? Jest to język programistyczny (wcale nie taki trudny) który rozwija w dzieciach umiejętności analitycznego i kreatywnego myślenia, pozwala lepiej zrozumieć i wykorzystywać nowoczesne narzędzia technologii informacyjno-komunikacyjnej. Co najważniejsze jednak - jest źródłem doskonałej zabawy, sprawiającej radość i wyzwalającej twórcze pomysły. Uczniowie w różnym stopniu obsługują komputer. Dlatego bardzo prostym językiem należało im wytłumaczyć co to jest programowanie, a zajęcia z programowania, które prowadzi p. Joanna Pawłowska zaczęli od bardzo prostego programu LightBot. W tej prostej grze edukacyjnej to uczeń bawi się w programistę, który ustala zachowanie robota, który ma zapalić lampkę: czy ma iść prosto, czy może ma skręcić w lewo a może w prawo, a może ma podskoczyć.... a do tego wszystko musi być logicznie po kolei poukładane. Drugim już trochę trudniejszym programem bo w języku angielski była gra edukacyjna Cody Monky. Gdzie trzeba było napisać kod w taki sposób aby główna bohaterka - Małpka - odzyskała swoje banany. Natomiast na ostatnich zajęciach uczniowie pracowali na platformie studio.code.org, na której znajdują się idealne ćwiczenia do wprowadzenia uczniów do programu Scratch. Uczniowie byli zachwyceni i jak błyskawica przechodzili kolejne poziomy a poprzez zabawę uczyli się podstaw programowania. Bardzo dziękujemy pani Joannie za naukę poprzez zabawę i z niecierpliwością czekamy na więcej.

zdjęcia...

Grupa piąta z wychowawczynią A. Pajzert

Wielkanocne zajączki.

Wesołe kolorowe wielkanocne zajączki stworzyły dzieci z piątej grupy świetlicowej podczas zajęć plastyczno-technicznych. Każdy uczeń wykonał swojego niepowtarzalnego zajączka. Dzieci podczas zajęć wykazały się bardzo dobrą współpracą i wielką kreatywnością. Zajączki zostały wyeksponowane na świetlicowej gazetce.Dzieci z grupy piątej życzą wszystkim radosnych, pogodnych Świąt Wielkiej Nocy.

zdjęcia...

Wychowawca grupy - A. Pajzert

CHMURA.. ZAJĘCIA KOMPUTEROWE ŚWIETLICOWEJ GR. PIĄTEJ

Czym jest chmura? Wszystkie dzieci wiedzą. Chmura to coś kłębiastego i przybierającego różne kształty. Jest bielutka lub ciemna w zależności od pogody i znajduje się na niebie. Ale czy na pewno .. bo przecież istnieje jeszcze chmura w internecie. To właśnie taką chmurę poznała świetlicowa grupa 5 pod opieką pani Ani Pajzert na zajęciach komputerowych prowadzonych przez panią Joannę Pawłowską. Uczniowie zapoznali się z możliwością wspólnej pracy nad jednym projektem i w tym samym czasie. Efekt. to stworzenie "Wirtualnego Muzeum", gdzie każdy mógł wyczarować własną galerię. I tak powstało "Wirtualne Muzeum Grupy 5". Zapraszamy do zwiedzania. Dziękujemy pani Joannie za bardzo ciekawe zajęcia.

Grupa piąta z wychowawczynią.

zdjęcia...

muzeum...

Wiosenne warsztaty w świetlicy.

Dzieci z grupy p. A. Borowiak i p. A. Pajzert spotkały się aby wspólnie przygotować barwne wiosenne ozdoby. Dzięki współpracy obu grup powstała barwna kwiecista wiosenna girlanda wyszła wspaniale. Za udaną wspólną pracę dziękujemy obu grupom.

A. Pajzert i A. Borowiak

zdjęcia...

Dzień wiosny w SP Kaźmierz.

Psychoterapeuta gościem w świetlicy szkolnej

W miniony czwartek - 16 marca gościem świetlicy szkolnej grup najmłodszych była p. Marika Nowicka z zawodu psychoterapeuta i psycholog. Tym razem spotkanie rozpoczęliśmy nietypowo na szkolnym boisku, gdzie p. Marika przedstawiła naszym uczniom pewien eksperyment , związany z emocjami. Następnie opowiedziała na czym polega jej codzienna praca w gabinecie. Tym razem zadaniem naszych wychowanków było wskazanie wśród zdjęć osób smutnych i potrzebujących i tych, którzy są zadowoleni i nie mają żadnych problemów. Wizytę podsumowała piękna piosenka o tolerancji. Serdeczne podziękowania za przyjęcie zaproszenia i za miło spędzony czas składają wychowawczynie świetlicy : Dorota Wojtaś i Krzysztofa Stankiewicz-Wajde wraz z uczniami.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde, Dorota Wojtaś

zdjęcia...

DJ Jerzman gościem świetlicy szkolnej

Kolejnym muzycznym gościem świetlicy szkolnej w SP Kaźmierz był pan Michał Jerzyk- bardziej znany pod pseudonimem DJ Jerzman, który zajmuje się muzyką, a dokładniej całą oprawą muzyczną różnych imprez okolicznościowych oraz wesel. Naszym uczniom, opowiedział na czym polega zawód , który wykonuje. Wskazał też różnicę pomiędzy pracą konferansjera i wodzireja. Tak o sobie opowiadał ;"Dj na wesele jak i wodzirej na wesele jest to osoba, która potrafi umiejętnie porwać ludzi do tańca, niekoniecznie za wszelką cenę, ale jest tutaj bardzo ważna komunikacja między wodzirejem, a gośćmi bawiącymi się na weselu. Dlatego osobiście staram się bardzo indywidualnie podchodzić do każdej imprezy zarówno wesela jak i innej imprezy okolicznościowej bądź firmowej". Nasi podopieczni mogli też skreczować na profesjonalnym sprzęcie- tzn. kręcić winylową płytą w przód i w tył w celu otrzymania charakterystycznych efektów dźwiękowych oraz spróbować swoich sił w prowadzeniu profesjonalnej imprezy przez mikrofon. Wizyta ta na długo pozostanie w pamięci naszych wychowanków. Serdeczne podziękowania panu Michałowi za wspaniale spędzone chwile składają wychowawczynie świetlicy: Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i Dorota Wojtaś wraz z dziećmi.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

BAL KARNAWAŁOWY W ŚWIETLICY

17 lutego świetlicowa grupa piąta zorganizowała karnawałowy bal, na którym gościliśmy dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe z klas drugich z wychowawczynią p. Aleksandrą Borowiak. Było głośno, tanecznie i radośnie. Dzieci poprzebierane w piękne stroje bawiły się wspaniale. Bal obfitował w szereg różnych konkursów z nagrodami, które cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci. Były to między innymi: taniec na gazecie, taniec w parach na gazecie, "papierowa mumia" czy taniec z miotą. W przerwach dzieci mogły korzystać z przygotowanego słodkiego poczęstunku. Wszyscy uczestnicy zabawy wyszli zmęczeni i zadowoleni ze wspólnej zabawy. Dziękujemy grupie klas drugich i pani Aleksandrze za przybycie i wspólną zabawę.

Grupa piąta z wychowawcą A. Pajzert

zdjęcia...

Zimowe popołudnie w grupie piątej.

W środowe popołudnie dzieci z piątej grupy świetlicowej wraz z wychowawczynią wybrały się na saneczki. Zabawy i śmiechu nie było końca. Przy okazji przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie. Do szkoły wszyscy wracali zmęczeni, szczęśliwi z rumianymi policzkami...

A. Pajzert -wychowawca grupy

zdjęcia...

"Zima kocha dzieci najbardziej na świecie" a dzieci kochają zimę!

Dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe uwielbiają zabawy w śniegu. Wykazują się dużą kreatywnością przy tworzeniu śnieżnych budowli. Do woli korzystają ze śnieżnego puchu stawiając bałwany. Kiedy śniegu brakuje ,wykonują śnieżne pejzaże na papierze.

A. Pajzert

zdjęcia...

Kolejna nagroda dla dzieci od Mega Misji.

Dzieci ze świetlicy, dzięki swojemu ogromnemu zaangażowaniu w program i sumiennie wykonywanym zadaniom, w nagrodę otrzymały tablet. Sprzęt ten wzbogaci wyposażenie świetlicy i z pewnością zostanie wykorzystany do prowadzenia multimedialnych zajęć świetlicowych, robienia zdjęć, nagrywania krótkich filmików. Dzięki tabletowi zajęcia staną się bardziej atrakcyjne, dzieci będą uczyły się bezpieczeństwa w sieci oraz wykorzystywania technologii cyfrowych.

Wychowawca grupy - A. Pajzert

zdjęcia...

MegaMisja -kolejne obszary kompetencji zdobyte.

W listopadzie i grudniu przeszliśmy przez obszar drugi - dziecko w środowisku medialnym i trzeci - język mediów. Dzieci nabyły umiejętność przedstawiania przedstawiania się -nie tylko w internecie. Poznały różne style i rodzaje komunikatów. Znają zasady grzecznej i skutecznej komunikacji a także posiadły umiejętność odróżniania świata fikcji od rzeczywistości. W ramach tygodnia mediów dzieci poznały dziennikarza i fotografa pana Przemysława Graf, który opowiedział o pracy dziennikarza i zdradził tajemnice fotografii. W bloku dotyczącym języka mediów dzieci nauczyły dowiedziały się jak odróżniać programy edukacyjne od rozrywkowych. Potrafią wskazać role jaki pełnią programy telewizyjne. Podczas zajęć mogły same poprowadzić i wystąpić w programie informacyjnym "Wiadomości" i programie rozrywkowym "Talent show". Po zajęciach z obszaru trzeciego uczniowie odróżniają opinie od faktu, potrafią samodzielnie i poprawnie je sformułować . Poznali różnego rodzaju media takie jak: radio, telewizja, internet, audiobook, e-book, książka drukowana, plakat, prasa, kino. Słuchali audiobooka i samodzielnie tworzyli "Calineczkowy komiks". Nauczyli poruszania się w świecie informacji oraz świadomie rozróżniają i stosują emotikony i gesty. W okresie świątecznym wzięliśmy udział w wysyłaniu kartek z świątecznymi życzeniami do szkół biorących udział w programie MegaMisja. Wysłaliśmy łącznie 15 świątecznych kartek do szkół w całej Polsce. Sami też otrzymaliśmy piękne karteczki z życzeniami od naszych Megamisyjnych przyjaciół z innych szkół. Po przerwie wkraczamy w kolejny obszar kompetencji. Przed nami trudny obszar -Prawo. Czeka nas wiele pracy, dużo wiedzy do zdobycia i jeszcze więcej dobrej zabawy.

A. Pajzert

zdjęcia...

"Ćwicz oko i dłonie w obronie ojczyzny"

Kolejnymi gośćmi Świetlicy szkolnej w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu byli członkowie Strzeleckiego Bractwa Kurkowego z Tarnowa Podgórnego. Bractwo zostało założone w 1996 roku, jest stowarzyszeniem patriotyczno - kulturalno - rekreacyjnym. Głównymi celami bractwa są: pielęgnowanie postaw historycznych i patriotycznych wśród społeczeństwa i członków Bractwa , popularyzacja historii, w tym historii broni i barw wśród społeczeństwa i członków , upowszechnienie w społeczeństwie zainteresowania historią, sprawami Tarnowa Podgórnego i Wielkopolski, ich piękna i zabytków, popularyzowanie i uprawianie rekreacji w rywalizacji sportowej , rozwijanie sprawności sportowej w różnych rodzajach broni sportowej i dyscyplinach, w tym w miarę możliwości w konkurencjach łuczniczych broni małokalibrowej i palnej. Bardzo ważne wśród członków bractwa jest organizowanie królewskich imprez strzeleckich. Członkowie Bractwa oddają do tarczy po jednym strzale. Królem zostaje ten, którego strzał znajdzie się najbliżej środka , Rycerzami zaś ci, którzy swe strzały mają zbliżone do strzału króla. My mieliśmy okazję poznać siostry i braci z tego bractwa oraz tegorocznego króla- Stanisława. Podczas wizyty nasi uczniowie mogli zobaczyć tarcze strzeleckie , atrybuty króla kurkowego- order i łańcuch królewski oraz broń, która używana jest podczas turniejów. Widzieliśmy też wiele zdjęć , medali pamiątkowych z różnych zawodów strzeleckich oraz albumów z dwudziestoletniej działalności stowarzyszenia. Na koniec p. Dorota została obdarowana pamiątkową tarczą i przepięknym pucharem, a nasi wychowankowie za aktywne uczestnictwo w spotkaniu i zapamiętanie wielu szczegółów z działalności bractwa zostali nagrodzeni pamiątkowymi gadżetami. Serdeczne podziękowania kierujemy do p. Magdaleny Mazantowicz , która przyjęła nasze zaproszenie i przygotowała całe spotkanie składają wychowawczynie świetlicy: Dorota Wojtaś i Krzysztofa Stankiewicz-Wajde.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde, Dorota Wojtaś

zdjęcia...

Lekarz w świetlicy szkolnej w SP Kaźmierz

W miniony wtorek -6 grudnia , mieliśmy zaszczyt gościć p. Łukasza Karpińskiego - lekarza - neonatologa. Pan doktor zajmuję się małymi pacjentami, których waga to zaledwie 500 gramów. Opowiedział dzieciom o swojej trudnej i ciekawej pracy. Pokazał również kilka sprzętów, których używa w swojej codziennej pracy w szpitalu. Ciekawym pytaniom do naszego gościa nie było końca . Dzieci pytały m.in. : o to jak długo trzeba się uczyć by zostać lekarzem, jak wyglądają operacje oraz czy pan doktor lubi swoja pracę. Nasi uczniowie z dużą ciekawością wysłuchały wielu wiadomości, które pan doktor przekazał w bardzo przystępny sposób. Nasi wychowankowie dzięki tej wizycie poznały wiele nowych określeń tj. inkubator, wenflon oraz neurochirurg. Serdecznie podziękowania za przemiłą wizytę i wspaniale spełniony czas składają wychowawczynie świetlicy: Dorota Wojtaś i Krzysztofa Stankiewicz-Wajde.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Andrzejki w świetlicy

Wczoraj dwie grupy świetlicowe- pierwszoklasistów i drugoklasistów, obchodziły w tradycyjne Andrzejki. Z tej okazji wróźyliśmy i marzyliśmy. Nasi uczniowie mogli się dowiedzieć kim zostaną w przyszłości oraz poznać imię swojej wybranki lub wybranka. Wszyscy doskonale się bawiliśmy i czekamy już na kolejny dzień z wróźbami.

Krzysztofa Stankiewicz - Wajde Dorota Wojtaś

MegaMisja - pierwsza nagroda.

Uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe, biorący udział w programie MegaMisja za wytrwałość i ogromny wkład pracy włożony w wykonywanie MegaMisyjnych zadań w nagrodę otrzymali plastyczny zestaw kreatywny. Dzieci bardzo się cieszą z niespodzianki i z jeszcze większym zaangażowaniem przystępują do kolejnych zadań z programu.

wychowawca grupy - A. Pajzert

zdjęcia...

Andrzejkowe popołudnie w świetlicy.

30 listopada piąta grupa świetlicowa spędziła mile popołudnie. Dzieci poznały i wzięły udział w różnych wróżbach andrzejkowych. Bardzo chciały dowiedzieć co los przyniesie im w bliższej i dalszej przyszłości.. Na początku był rzut monetą przez ramię do wiaderka po to aby spełniły się marzenia. Następnie uczniowie dowiedzieli się kim zostaną i co robić będą jak dorosną. Później nadszedł bardzo ekscytujący moment poznania imienia przyszłej żony i przyszłego męża... Nie zabrakło wróżby z butów, w której okazać się miało, którą pierwszą czeka zamążpójście. Wszystko przeplatane było tańcami i poczęstunkiem. Oczywiście wszystkie wróżby dzieci potraktowały z przymrużeniem oka...najważniejsza była wspaniała wspólna zabawa.

wychowawca grupy - A. Pajzert

zdjęcia...

Warsztaty rękodzieła klas II e i II f


21 listopada klasy II e i II f, w czasie przebywania na świetlicy, wzięły udział w warsztatach artystycznych prowadzonych przez Panią Annę Przymusiak. Zadaniem uczniów było wykonanie świątecznego obrazka. Uczniowie mogli wykorzystać przygotowane przez prowadzącą materiały: serwetki z motywem świątecznym, białe ramki, klej i brokat. Efekt? Wystarczy spojrzeć na załączone w artykule zdjęcia :).

Wychowawca świetlicy : Natalia Mocha

zdjęcia...

 

PODZIĘKOWANIE – AKCJA KUP PAN SZCZOTKĘ

Serdeczne podziękowania składam uczniom, rodzicom, nauczycielom i wszystkim, którzy włączyli się w akcję zbiórki szczoteczek i past do zębów dla Afrykańskich dzieci. Między innymi dzięki Wam ponad 70 tysięcy szczoteczek i past do zębów trafi do Afryki. Transport o łącznej wadze 6 ton z pomocą humanitarną do Kamerunu i Republiki Środkowej Afryki wyruszył 15 listopada z Poznania, z siedziby fundacji Redemptoris Missio. Transport ma dotrzeć do Kamerunu w połowie grudnia. Dary z Poznania pojadą najpierw do Wrocławia, tam zostaną zapakowane do kontenera, przy współpracy z Fundacją „Serce dla Afryki” wyruszą do Gdyni i drogą morską do portu Duala w Kamerunie. Na miejscu dary przejdą przez cały Kamerun aż do Republiki Środkowej Afryki, a misjonarze rozdysponują pomoc między prowadzone przez siebie placówki.

"Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów. Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi."
- Jan Paweł II

zdjęcia...

Mega Misja – pierwsze zadania.

Trzy pierwsze zadania z działu KORZYSTANIE Z INFORMACJI już za nami.

Zadanie 1. Bałagan w Encyklopedii Internetowej -podczas zajęć dzieci poszukiwały różnych źródeł informacji i wykonywały plakaty ilustrujące wyszukane przez nich źródła wiedzy. Następnie korzystając z wielu poznanych źródeł wiedzy pomogły bohaterom MegaMisji Julce i Kubie wyszukać jak najwięcej informacji o żółwiu, którego Kuba i Julka chcieliby mieć w domu. Efekt pracy na zajęciach – dzieci informacji szukają w wielu różnych źródłach, porównują je, kiedy trzeba proszą o pomoc w poszukiwaniu informacji osoby dorosłe.

Zadanie 2. Dzielni poszukiwacze informacji -Ustalenie nowych planów wakacyjnych bliźniaków. Zadanie polegało na udzieleniu pomocy Julce i Kubie w decyzji gdzie pojadą na ferie. Julka chciała pojechać na Sycylię a Kuba na Islandię. Naszym zadaniem było zebranie jak informacji o tych miejscach i pomoc w podjęciu decyzji. Postanowiliśmy „przenieść się w te miejsca i sprawdzić, jak się tam żyje, jaki panuje klimat, jakie są atrakcje itp. Efekty naszej pracy można obejrzeć w filmiku https://www.youtube.com/watch?v=kct03cF1yeI&feature=youtu.be .

Zadanie 3. Złapiemy Psotnika - prawda czy fałsz? Ustalenie wiarygodności posiadanych źródeł informacji. W czasie tych zajęć dzieci dowiedziały się, że informacje, które otrzymują lub te, które sami znajdują w różnych źródłach, mogą być prawdziwe lub fałszywe. Wiedzą też że informacje trzeba je sprawdzić najlepiej w kilku źródłach, ponieważ nie wszystkie te źródła muszą być wiarygodne. Ponadto uczniowie wiedzą w jaki sposób sprawdzić prawdziwość informacji.

Przed nami kolejne ciekawe Mega zadania .

A. Pajzert

zdjęcia...

 

Mój zawód - moja pasja

W roku szkolnym 2016/2017 kontynuujemy  projekt edukacyjny „ Mój zawód –moja pasja”. Pierwszym gościem świetlicy szkolnej była pani Anna Przymusiak, która  przygotowała dla naszych uczniów warsztaty plastyczne. Zadaniem drugoklasistów  było wykonanie i ozdobienie  świątecznych puszek. Dzieci z ogromną radością zabrały się do pracy, oczywiście pod okiem naszego eksperta. Pani Ania chętnie pomagała naszym podopiecznym  przy pracy, w wyniku czego powstały piękne ozdoby na świąteczny stół.

Na koniec pani Ania pokazała naszym wychowankom jeszcze inne prace plastyczne, wykonane różnymi technikami. Zaprosiła też do udziału w organizowanych  przez nią warsztatach. Serdecznie dziękujemy naszemu gościowi za przemiłą  wizytę i poświęcony czas.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Warsztaty decupage w grupie piątej

W środę 16 listopada odbyły się warsztaty decupage, które przygotowała i poprowadziła pani Anna Przymusiak. Dzieci poznały technikę decupage, dowiedziały się jaki są kolejne etapy zdobienia przedmiotów tą techniką. Uczniowie pod okiem pani Ani wykonały przepiękne obrazki świąteczne, które mogą stanowić doskonałą ozdobę domu lub być idealnym prezentem dla bliskich. Warsztaty bardzo podobały się dzieciom z grupy piątej, chętnie pracowali i cieszyli się z efektów swojej pracy. Pani Ania pokazała dzieciom kilka innych przedmiotów zdobionych techniką decupage oraz wiele innych rzeczy wykonanych technikami plastycznymi , których można się nauczyć na warsztatach przez nią prowadzonych. Bardzo dziękujemy pani Ani za czas, który nam poświęciła, cierpliwość i radość, którą wywołała na dziecięcych buziach dumnych ze swoich prac.

Dzieci z grupy piątej z wychowawczynią A. Pajzert

zdjęcia...

Mega Misja się rozkręca.

Przygodę z MegaMisją rozpoczęliśmy od paczki powitalnej, którą do nas wysłała Fundacja Orange. Na dobry początek w pakiecie startowym dzieci uczestniczące w programie otrzymały albumy MegaMisji, kolorowanki, naklejki oraz linijki. Wychowawca otrzymał biuwar oraz notatnik z długopisem. W paczce znalazła się także tablica z logotypem MegaMisji, która została umieszczona w widocznym miejscu na ścianie świetlicy.
Już dziś zabieramy się do pracy poznając kompetencje cyfrowe, medialne i informacyjne.

A. Pajzert

zdjęcia...

Narodowe Święto Niepodległości w Świetlicy

W bieżącym roku przypada 98 rocznica odzyskania  przez nasz kraj niepodległości.  Z tej okazji uczniowie grup świetlicowych klas pierwszych ( 1 a i 1b) i drugich ( 2a i 2b), uczestniczyli w specjalnie przygotowanych zajęciach. Najpierw obejrzeliśmy prezentacje multimedialną o polskich symbolach narodowych i  przeprowadziliśmy pogadankę o ich znaczeniu w życiu każdego Polaka. Następnie rozwiązywaliśmy krzyżówki  i  quizy tematyczne. Pięknym podsumowaniem dnia było wykonanie prac plastycznych, związanych z polskimi symbolami narodowymi.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde, Dorota Wojtaś

zdjęcia...

Niezapomniana lekcja histori

11 listopada to dla nas Polaków jedna z najważniejszych dat w historii. Uczniowie klas IIa oraz IIb na zajęciach w świetlicy szkolnej przygotowywali się do uczczenia Święta Niepodległości.Zajęcia były wzbogacone krótką lekcją historii o tworzeniu naszego państwa po 123 latach. Podczas zajęć plastycznych dzieci wykonywały prace dotyczące symboli naszej państwowości, m.in. biało-czerwone flagi, godła z białym orłem w koronie.
To była niezapomniana lekcja historii.

zdjęcia...

Żyj zdrowo i kolorowo!

Dzieci, uczęszczające na świetlicę mieszczącą się w Gimnazjum, po raz kolejny uczestniczyły w zajęciach propagujących zdrowy tryb życia. Przygotowywały podwieczorek ze swoich  ulubionych owoców. Uczniowie klasy 2 E ozdobili  świetlicę  plakatami  dotyczącymi żywności  bez sztucznych  składników. Zajęcia okazały się doskonałym pretekstem do uświadomienia uczniom, jak ogromne znaczenie mają  zdrowe nawyki żywieniowe.

Wychowawcy grupy 4. Julia Springer, Natalia Mocha. 

zdjęcia...

Kasztanowe cuda!

3 listopada uczniowie klas 2E i 2 F, uczęszczający do świetlicy w Gimnazjum, brali udział w zajęciach plastyczno – technicznych z wykorzystaniem darów jesieni. Z kasztanów i plasteliny stworzyli prawdziwe cuda. Powstały gąsienice, ślimaki, pszczoły, muchy oraz biedronki. Zajęcia wymagały od uczniów precyzji i cierpliwości. Wszyscy spisali się na 5+.

Wychowawca grupy 4. Julia Springer

zdjęcia...

Jesienne warsztaty w świetlicy

W miniony wtorek w szkolnej świetlicy urządziliśmy warsztaty jesienne. Tym razem swoje siły połączyli: klasy I i klasy II. Połączeni w pary wykonali piękne jesienne witraże z kolorowych liści oraz ozdobili nimi drzewka. Wszystkie dzieci były bardzo zadowolone z zajęć i z niecierpliwością oczekują kolejnych takich spotkań.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

KOLOROWA JESIEŃ

W grupie piątej jesień jest wesoła i kolorowa. Na zajęciach ruchowych zbieramy barwne liście i bawimy się nimi. Podczas zajęć plastycznych malujemy je farbami i odbijamy na tekturach tworząc kolorowe kompozycje.

Wychowawca grupy piątej – A. Pajzert

zdjęcia...

Owocowy zawrót głowy

27 października  uczniowie klas: 2 E i 2 F, uczęszczający do świetlicy  mieszczącej  się  w Gimnazjum, przygotowywali podwieczorek ze swoich ulubionych owoców.  Natykali je na patyczki do szaszłyków i stworzyli zdrowego jeża. Uczniowie klasy 2 F przygotowali wcześniej przepiękne serwetniki, które okazały się przydatne przy degustacji owoców. Dzieci rozmawiały  na temat walorów  zdrowotnych i smakowych owoców.  Wymyśliły również  ciekawe hasła  promujące  racjonalne odżywianie.

Wychowawca: Julia Springer.

zdjęcia...

 Zajęcia fitness w świetlicy

Piątkowe popołudnie dzieci ze świetlicy spędziły bardzo aktywnie. Odwiedził nas pan Maciej Dekiert –trener sportów siłowych, fitnesu, zajmujący się także treningiem funkcjonalnym. Na początku opowiedział o sobie, kim jest, czym się zajmuje oraz  o tym jak ważna dla zdrowia i dobrego samopoczucia  jest aktywność fizyczna.  Uczniowie dowiedzieli się jak ważna jest rozgrzewka przed jakimikolwiek ćwiczeniami i rozciąganie po zakończeniu ćwiczeń. Dzieci nauczyły się prawidłowo wykonywać przysiad, pompki, zakroki i wykroki. Ćwiczyły również „krzesełka”, „pajączki” i „robaczki”. Zajęcia przeprowadzone przez pana Macieja bardzo podobały się uczniom z świetlicy.  

Bardzo dziękujemy panu Maciejowi za świetnie przeprowadzone zajęcia.

Wychowawca –A. Pajzert  wraz z grupą

zdjęcia...

Doświadczenia sensoryczne na zajęciach świetlicowych.

Dzieci z piątej grupy, samodzielnie przygotowywały masę plastyczną do zajęć. Uczniowie  odmierzali odpowiednie proporcje składników potrzebnych do masy. Według ustalonej kolejności  dodawali i wlewali składniki do miski. Następnie wspólnie dokładnie mieszali dodane do naczynia produkty. Uczniowie pamiętali o zasadach bezpieczeństwa prosząc wychowawczynię o dolanie do masy wrzątku. Później  starannie i z wielkim zaangażowaniem wyrabiali i ugniatali ciasto.  Gdy ciastolina była już gotowa rozdzielili kawałki między sobą i zaczęła się zabawa w ugniatanie, lepienie, barwienie, tworzenie trwająca kilka godzin.  Podczas zajęć wypróbowaliśmy kilka rodzajów ręcznie robionych mas plastycznych, pachnących, miłych w dotyku, twardszych, miękkich…  Dotykanie składników i samego ciasta, ugniatanie, formowanie , wąchanie, spontaniczna  zabawa  to niezwykłe doświadczenie sensoryczne, które dzieci mają ochotę powtarzać częściej.

  Wychowawca grupy piątej – A. Pajzert

zdjęcia...

 MEGAMISJA – ZJAZD LIDERÓW ŚWIETLIC

9-10 września odbył się dwudniowy Zjazd Liderów świetlic MegaMisja. Do Warszawy przyjechało aż 300 liderów z całej Polski, by dowiedzieć się jak wykorzystywać nowe technologie w edukacji. To były  dwa dni pełne inspiracji, ale również świetna okazja do wymiany doświadczeń i nawiązania znajomości. Na to mega niesamowite spotkania zaproszono także nas – Lidera projektu. Annę Pajzert, której towarzyszyła p. Joanna Pawłowska. Podczas zjazdu uczestnicy mogli bliżej poznać strukturę i założenia projektu, a także wziąć udział w szeregu konferencji z udziałem twórców programu i zaproszonych gości.
       Ministerstwo Cyfryzacji objęło MegaMisję honorowym patronatem - mówił Piotr Woźny, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. Podczas Zjazdu Liderów świetlic programu MegaMisja odbyła się debata na temat: ”Dzieci w cyfrowym świecie - jak wskazać im drogę?”.  Wzięli w niej udział: Justyna Dżbik-Kluge - prowadząca debatę,   Drożdż - Dyrektor Wykonawczy ds. Korporacyjnych Orange Polska, Ewa Krupa - Prezes Fundacji Orange, Alina Tukaj - Przedstawicielka Liderów świetlic, prof. Grażyna Gajewska – pedagog.
W programie zjazdu ujęto także następujące zagadnienia:
• MegaMisja, czyli cyfrowa edukacja w świetlicy szkolnej.
• Technologia iskrą kreatywności dla nauczyciela i ucznia.
• Przewodnik po MegaMisji.
• Prawo autorskie i otwarte zasoby edukacyjne w pracy wychowawcy świetlicy,
• Pierwsze kroki w programowaniu i wiele innych .  
MEGAMISJA – OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY
MegaMisja, to nieodpłatny ogólnopolski program edukacyjny dla szkół podstawowych, w których działają świetlice. Adresowany jest do wychowawców świetlicy oraz dzieci w wieku 6-10 lat, które spędzają w nich czas i uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych. Celem jego jest podniesienie wiedzy i cyfrowych kompetencji zarówno wychowawców świetlic, jak i uczniów.
Aby trafić w potrzeby dzieci, wyzwania (zadania zawarte w każdym scenariuszu) oparte są na mechanizmie gry edukacyjnej. Pojawiają się w niej animowani bohaterowie, którzy mają mnóstwo pytań i kłopotów z pewnym cyfrowym wynalazkiem. Dzieci, pracując w grupie, podejmują kolejne zadania w MegaMisji i zdobywają punkty, aby móc wymieniać je na nagrody pomocne w realizacji zajęć: sprzęt multimedialny, książki, materiały plastyczne, pomoce edukacyjne, które wzbogacą wyposażenie placówki. Przy realizacji wyzwań, uczą się, jakie treści można publikować w Internecie, jak chronić swoją prywatność, unikać niebezpieczeństw w sieci, przestrzegać „netykiety” i praw autorskich, jak znaleźć wiarygodne informacje w Internecie, tworzyć i obrabiać proste grafiki, dźwięki i filmy.
 
Rozpoczynamy naszą mega  przygodę w Cyfrowym Laboratorium wraz  z bohaterami MegaMisji; Julką, Kubą i Psotnikiem. Czeka nas wiele wyzwań, poznawania cyfrowego świata i dużo świetnej zabawy.

Lider projektu, wychowawca grupy piątej – Anna Pajzert

zdjęcia...

Jesienne wariacje plastyczne grupy piątej.

W czasie zajęć plastyczno-technicznych dzieci wykonały przepiękne prace plastyczne w jesiennej tematyce.   Zwinne  wiewióreczki poszukujące smacznych orzechów,  kolczaste jeżyki, nocne sówki. Powstawały także kasztanowe, szyszkowe i żołędziowe ludziki oraz kolorowe liściaste bukieciki.  W czasie jesiennych zabaw można było przemienić się w skaczącą wiewióreczkę bądź kłującego jeżyka.

  A.Pajzert – wychowawca grupy piątej

zdjęcia...

Nowa, stara grupa piąta.

            Nowy rok szkolny 2016/2017 już się rozpoczął a wraz z nim część zeszłorocznej grupy piątej poszła do klasy czwartej, zmieniając grupę piątą na grupę  szóstą. Do grupy piątej dołączyło siedmioro uczniów z klasy IIIa. Wychowawczyni  pozostała ta sama.  Obecnie grupa piąta liczy 24 wychowanków czterech  klas: IIIa, IIIb, IIIc, IIId.  Od września bierzemy udział w MegaMisji. MegaMisja to pierwszy w Polsce kompleksowy program edukacji cyfrowej skierowany do świetlic szkolnych. Jego celem jest przygotowanie dzieci w wieku 6-10 lat do bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych i wzbogacenie oferty zajęć świetlicowych.
 Honorowym ambasadorem inicjatywy jest Magdalena Kumorek, aktorka i  Grzegorz Kasdepke, autor bestsellerowych książek dla dzieci. Przebieg programu oparty jest na fabularyzowanej grze dla dzieci (grywalizacji), która przenosi uczestników do cyfrowego laboratorium i pełnej przygód MegaMisji. Wykonując kolejne zadania, dzieci pomagają bohaterom historii sprawnie poruszać się wśród cyfrowych wynalazków i chronić je przed figlami Psotnika. Poprzez taką grę edukacyjną dzieci wzmacniają swoje umiejętności cyfrowe i w kolejnych zadaniach uczą się, jakie treści można udostępniać w sieci, jak chronić swoją prywatność i unikać zagrożeń w internecie, przestrzegać netykiety i praw autorskich, jak znaleźć wiarygodne informacje w internecie, tworzyć i obrabiać proste grafiki, dźwięki i filmy. Na realizację jednych zajęć wystarczy 1 godzina tygodniowo, prowadzi je wychowawca świetlicy w oparciu o materiały z programu.
Za zrealizowanie zadań świetlica zdobywa punkty i wymienia je na nagrody: sprzęt multimedialny, książki, materiały plastyczne, gry edukacyjne dla dzieci, które wzbogacają wyposażenie placówki.

                                                                 Wychowawca grupy piątej A. Pajzert

 

 MEGAMISJA – ZJAZD LIDERÓW ŚWIETLIC

9-10 września odbył się dwudniowy Zjazd Liderów świetlic MegaMisja. Do Warszawy przyjechało aż 300 liderów z całej Polski, by dowiedzieć się jak wykorzystywać nowe technologie w edukacji. To były  dwa dni pełne inspiracji, ale również świetna okazja do wymiany doświadczeń i nawiązania znajomości. Na to mega niesamowite spotkania zaproszono także nas – Lidera projektu. Annę Pajzert, której towarzyszyła p. Joanna Pawłowska. Podczas zjazdu uczestnicy mogli bliżej poznać strukturę i założenia projektu, a także wziąć udział w szeregu konferencji z udziałem twórców programu i zaproszonych gości.
       Ministerstwo Cyfryzacji objęło MegaMisję honorowym patronatem - mówił Piotr Woźny, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. Podczas Zjazdu Liderów świetlic programu MegaMisja odbyła się debata na temat: ”Dzieci w cyfrowym świecie - jak wskazać im drogę?”.  Wzięli w niej udział: Justyna Dżbik-Kluge - prowadząca debatę,   Drożdż - Dyrektor Wykonawczy ds. Korporacyjnych Orange Polska, Ewa Krupa - Prezes Fundacji Orange, Alina Tukaj - Przedstawicielka Liderów świetlic, prof. Grażyna Gajewska – pedagog.
W programie zjazdu ujęto także następujące zagadnienia:
• MegaMisja, czyli cyfrowa edukacja w świetlicy szkolnej.
• Technologia iskrą kreatywności dla nauczyciela i ucznia.
• Przewodnik po MegaMisji.
• Prawo autorskie i otwarte zasoby edukacyjne w pracy wychowawcy świetlicy,
• Pierwsze kroki w programowaniu i wiele innych .  
MEGAMISJA – OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY
MegaMisja, to nieodpłatny ogólnopolski program edukacyjny dla szkół podstawowych, w których działają świetlice. Adresowany jest do wychowawców świetlicy oraz dzieci w wieku 6-10 lat, które spędzają w nich czas i uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych. Celem jego jest podniesienie wiedzy i cyfrowych kompetencji zarówno wychowawców świetlic, jak i uczniów.
Aby trafić w potrzeby dzieci, wyzwania (zadania zawarte w każdym scenariuszu) oparte są na mechanizmie gry edukacyjnej. Pojawiają się w niej animowani bohaterowie, którzy mają mnóstwo pytań i kłopotów z pewnym cyfrowym wynalazkiem. Dzieci, pracując w grupie, podejmują kolejne zadania w MegaMisji i zdobywają punkty, aby móc wymieniać je na nagrody pomocne w realizacji zajęć: sprzęt multimedialny, książki, materiały plastyczne, pomoce edukacyjne, które wzbogacą wyposażenie placówki. Przy realizacji wyzwań, uczą się, jakie treści można publikować w Internecie, jak chronić swoją prywatność, unikać niebezpieczeństw w sieci, przestrzegać „netykiety” i praw autorskich, jak znaleźć wiarygodne informacje w Internecie, tworzyć i obrabiać proste grafiki, dźwięki i filmy.
 
Rozpoczynamy naszą mega  przygodę w Cyfrowym Laboratorium wraz  z bohaterami MegaMisji; Julką, Kubą i Psotnikiem. Czeka nas wiele wyzwań, poznawania cyfrowego świata i dużo świetnej zabawy.

Lider projektu, wychowawca grupy piątej – Anna Pajzert

zdjęcia...

Lekcja języka niemieckiego

Ostatnim gościem świetlicy szkolnej w tym roku szkolnym była pani Anna Słowik- nauczyciel języka niemieckiego i  właścicielka szkoły „Annworks”. Opowiedziała naszym uczniom o swojej pracy i pasji. Przygotowała dla naszych wychowanków  prawdziwą lekcję języka niemieckiego. Mogliśmy się dowiedzieć : jak się przedstawić oraz jak się przywitać w innym języku. Pomocą dzieciom w nauce służył śliczny miś o imieniu „Theo”. Następnie w formie śpiewanej i zabaw ruchowych, utrwalaliśmy sobie nowo poznane zwroty.

Serdeczne podziękowania naszemu gościowi za przyjęcie zaproszenia i miło spędzone popołudnie składają  wychowawczynie świetlicy klas pierwszych: Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i Dorota Wojtaś.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

„ Mój zawód-moja pasja”

W bieżącym roku szkolnym w Świetlicy Szkolnej w SP Kaźmierz, kontynuowany był projekt edukacyjny: „ Mój zawód-moja pasja”, realizowany przez: p. Krzysztofę Stankiewicz-Wajde i Dorotę Wojtaś. Celem projektu było m.in.: wzbudzenie zainteresowania uczniów pod kątem poznawania różnych zawodów, podkreślenie wartości pracy w życiu człowieka oraz poznanie narzędzi pracy i pamiątek związanych z wykonywaniem danego zawodu. W tym roku nasze zaproszenia przyjęli:

- pan Maciej Śmieszek – z zawodu elektronik, przeprowadził ciekawe eksperymenty z fizyki i chemii,

- pan Maciej Szelewski- związany z dziedziną metrologii przemysłowej i narzędziowej. Przedstawił naszym uczniom najnowsze urządzenie- skaner 3D.

- pani Bogusława Magdziarek i Maria Sobkowiak- z Biblioteki Publicznej, przedstawiły przenośny teatrzyk- kamishibai

- pani Anna Jankowiak- związana z Lotniskiem „ Ławica”, opowiedziała dzieciom o swojej pasji –bieganiu

- pan Piotr Pośpieszny- Dyrektor GOK Kaźmierz, opowiedział o swojej pracy i przedstawił swój ulubiony instrument- saksofon,

- pan Maciej Pol- światowej sławy iluzjonista, przeniósł nas w świat magii,

- pani Małgorzata Prendka- kontroler jakości- firma „Gizeh”, przygotowała dla dzieci warsztaty z decupage

- pan Waldemar Herman, pracownik GOK Kaźmierz, przygotował zajęcia ruchowe z akordeonem,

- pan Tomasz Drab, fryzjer- Wicemistrz Świata we fryzjerstwie Seul 2016r.

- pani Anna Słowik, nauczyciel języka niemieckiego, przygotowała dla dzieci warsztaty  językowe.

W każdym spotkaniu brało udział od 25 do 35 dzieci. Zaproszeni goście dawali z siebie wszystko, aby zaprezentować naszym podopiecznym swoje zawody i pasje. Nasi uczniowie zawsze byli zainteresowani kolejnymi wizytami i z wielką uwagą słuchali przybyłych osób. Sami mogli się też poczuć  jak to jest być: fryzjerem, słynnym magikiem czy chemikiem.

Wszystkim wspaniałym gościom , którzy przyjęli zaproszenia w tym roku szkolnym serdecznie dziękuje za mile spędzony czas oraz przeniesienie naszych wychowanków  w swój codzienny świat.

Koordynator projektu: Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

 

Tydzień matematyczny

W przedostatnim tygodniu nauki szkolnej, w świetlicy szkolnej dla pierwszoklasistów zorganizowany został : „Tydzień matematyczny”. Dzieci przez 6 dni rozwiązywały rozmaite testy i zadania. W ramach podsumowania samodzielnie skonstruowały własną grę matematyczną. Na koniec wyłoniliśmy najlepszych świetlicowych matematyków, którzy zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i nagrodami. Najlepszymi okazali się:

1 miejsce: Marcin Szpulewski – klasa I b

2 miejsce: Jagoda Wojtanowska –klasa I b, Julia Kołodziejczak- klasa Ic, Bartosz Skibiński- klasa Id i   Antoni Nawrocki- klasa I b

3 miejsce: Katarzyna Grzybek- klasa I d, Julia Przybylska – klasa I c, Maja Wasyłyk- klasa Id

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!!!

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

JESZCZE MALI A JUŻ GIGANCI ODCINEK DZIESIĄTY – HARCERKI –GIMNASTYCZKI  HANIA KOPUT I WIKTORIA WŁODARCZAK

Hania i Wiktoria są wesołymi, energicznymi, uśmiechniętymi uczennicami klasy IIIc i obie są harcerkami.   Hania interesuje się akrobatyką, gimnastyką, tańcem, aktorstwem , harcerstwem i sportem. Do jej ulubionych dyscyplin należą pływanie, taekwondo i gra w badmintona.  Wiktoria także lubi sport, szczególnie dyscypliny zespołowe a poza tym harcerstwo, taniec i fryzjerstwo.  Razem tworzą zgrany duet przyjaciółek.   Podczas swojego występu opowiedziały nam o harcerstwie. Pokazały meldunek swojej gromady i wytłumaczyły co znaczą poszczególne znaki. Potem zaśpiewały hymn swojej gromady i zaprosiły wszystkich zebranych do zabawy w „Disco” i „Pląsów misia”. Po zabawie i tańcach pokazały mundury harcerskie, opowiedziały jak i za co  zdobywa się poszczególne sprawności.  Po harcerskim pokazie, zrzuciły mundury i rozpoczęły pokaz taneczny, w którym dominowały różne bardziej lub mniej skomplikowane figury akrobatyczne.   W takt skocznej muzyki wykonywały przewroty i szpagaty. Wszystkim zebranym  show harcerek-akrobatek bardzo się podobał. Zainspirowały i zachęciły  wielu z nich zarówno do harcerstwa, jak i gimnastyki.
 Bardzo dziękujemy wygimnastykowanych harcerkom za świetny występ i życzymy wielu sukcesów.

A.Pajzert

zdjęcia...

Zaczytana grupa piąta.

10 czerwca zostaliśmy zaproszeni przez panią bibliotekarkę Joannę Pawłowską na piknik czytelniczy w ramach akcji „Jak nie czytam jak czytam”. Dzieci z tej grupy uwielbiają czytać i piknikować dlatego ochoczo przyjęliśmy zaproszenie.  Na kocach,  na trawie, na słońcu i w cieniu pod drzewami  wszystkie dzieci przez godzinkę czytały swoje ulubione książki. W ten sposób pokazaliśmy innym: dzieciom, rodzicom, przechodniom i wszystkim, którzy przechodzili obok, że czytanie może być przyjemnością. Dziękujemy pani Asi za zaproszenie na to wyjątkowe wydarzenie.

A.Pajzert – wychowawca grupy piątej

zdjęcia...

Pożegnalna dyskoteka klas szóstych.

10-tego czerwca zorganizowana została pożegnalna dyskoteka klas szóstych, które za parę dni opuszczą mury Szkoły Podstawowej przechodząc na kolejny etap edukacji w Gimnazjum. Uczniowie bawili się świetnie i na długo tę zabawę zapamiętają. Dziękujemy wychowawcom p. Irenie Gruszka, p. Markowi Smolarkowi i p. Annie Pajzert za opiekę nad  młodzieżą w trakcie zabawy.

A.P

zdjęcia...

Papierowe zabawy grupy piątej.

Uczniowie z piątej grupy świetlicowej uwielbiają zabawy z papierem. Oprócz rysowania, kolorowania, malowania po nim zaginają, wycinają, składają papierowe kartki w najróżniejsze kształty. Pracują indywidualnie i w zespołach. Z przygotowanych papierowych dzieł tworzą wystawy. Papierowy zabawy korzystnie wpływają na ich rozwój a przy tym sprawiają dzieciom dużą przyjemność.

A.  Pajzert – wychowawca grupy piątej.

zdjęcia...

JESZCZE MALI A JUŻ GIGANCI ODCINEK DZIEWIĄTY – MAŁY SHOWMAN  FILIP DURALSKI

Filip wiecznie uśmiechnięty i ciągle w ruchu uczeń klasy IIIa. Chłopiec, którego wszędzie pełno, któremu usta się nie zamykają –zawsze ma coś do powiedzenia. Uwielbia wszystkie czynności, w których dominuje ruch. Kocha sport, ruch, przygody i występy publiczne. Filip to prawdziwy mały showman. Uwielbia występować przed publicznością, lubuje się  w kabaretach, których treść wymyśla na bieżąco. Lubi opowiadać różne historie i lubi jak go słuchają. Nam przedstawił kabaret o przygodach Mariolki.  Cudownie bawił swoim występem zebraną publiczność. Doskonale wcielając się w role narratora i głównej bohaterki wykonał swój pokaz. Widać było, że kocha to co robi i pracuje nad rozwijaniem  swojego talentu.
Gratulujemy wspaniałego występu i życzymy powodzenia . Z niecierpliwością będziemy czekać na kolejne pokazy.    
Bardzo dziękujemy naszemu koledze za solidną porcję rozrywki i śmiechu.

A. Pajzert

zdjęcia...

„Marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia”

Tym razem gościem świetlicy szkolnej w SP Kaźmierz był pan Tomasz Drab- fryzjer z pasją. Swoją przygodę z fryzjerstwem rozpoczął w 2010 r. u pana Roberta Grzempowskiego w Poznaniu, a edukację w Zespole Szkół nr 3 w Szamotułach. Kończąc naukę został najlepszym uczniem w historii szkoły zawodowej ze  średnią ocen- 5,94!!! W 2015 r. zdał  maturę w LO dla dorosłych. Rozpoczynając swoją pracę marzył o startach na dużych imprezach dla najlepszych. Sukcesy przychodziły jednak stopniowo, najpierw starty na Ogólnopolskich drużynowych konkursach fryzjerskich, potem indywidualne wygrane na Mistrzostwach Polski  i Dolnego Śląska. Ogromna wytrwałość i ciężka praca , przyczyniły się do wielkiego  sukcesu- zdobycia V miejsca indywidualnie oraz drużynowo Wicemistrzostwa Świata w Korei  Południowej w 2016r. Naszym podopiecznym opowiedział o swojej pasji do fryzjerstwa, pokazał sprzęt, którego używa się w salonie fryzjerskim. Wykonał też dla nas swoje mistrzowskie konkursowe  fryzury w rekordowym czasie kilkunastu  minut!!! Spośród  naszych uczniów wybrał kilku swoich asystentów, którzy pomagali mu w tworzeniu tych fryzur.

Serdecznie dziękujemy Panu Tomkowi za przyjęcie zaproszenia i  fantastycznie spędzony czas.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde Dorota Wojtaś

zdjęcia...

Świetlica Szkoły Podstawowej w Mega Misji. 

Coraz większa grupa najmłodszych uczniów w Polsce surfuje po Internecie. Gry on-line dla dzieci, portale społecznościowe, strony  z aplikacjami czy filmami są dla nich codziennością. Nie wszyscy młodzi internauci wiedzą jednak, jak wiele wartościowych treści, ale i zagrożeń kryje sieć. Jak korzystać z niej w sposób bezpieczny?
Aby zachęcić dzieci do poznawania zasad bezpiecznego Internetu, przygotować je do korzystania z komputera i wykorzystania nowych mediów w sposób pożyteczny postanowiliśmy zgłosić naszą świetlicę do programu Mega Misja.
         Mega Misja to program edukacyjny Fundacji Orange, rozwijający kompetencje cyfrowe, przeznaczony dla świetlic szkół podstawowych.
Program ma charakter zabawy w cyfrowe laboratorium, a jego celem jest umożliwienie uczniom kontaktu z nowoczesną edukacją, budowanie i rozwój kompetencji cyfrowych oraz odkrywanie pożytecznych stron nowych technologii. Mega Misja to program nowoczesnej edukacji, który podnosi cyfrowe kompetencje nauczycieli, a dzieciom w świetlicy pomaga odkryć dobre i bezpieczne strony technologii. A wszystko w formie przyjaznej zabawy, w której uczniowie pomagają animowanym bohaterom złapać niesfornego psotnika, ucząc się przy tym ważnych zasad młodego internauty.

Pozostałe cele programu:
- rozwijanie wśród uczniów umiejętności pracy zespołowej;
- budowanie społeczności wychowawców świetlic;
- upowszechnianie wiedzy za pomocą nowoczesnych technologii;
- angażowanie rodziców w proces edukacji cyfrowej dzieci;
- doposażenie świetlic szkolnych w materiały edukacyjne.
Aby zakwalifikować się do Programu Mega Misja należało nagrać krótki 30 sekundowy film zgłoszeniowy. Doceniano jego atrakcyjność (pomysł, zaangażowanie w stworzenie go), obecność tematyki kompetencji cyfrowych i medialnych, świadczące o zrozumieniu idei programu Mega Misja oraz zaangażowanie dzieci, jako odbiorców inicjatywy.
         Grupa piąta wraz z wychowawcą podjęła się tego wyzwania. Wymyśliliśmy scenariusz, dialogi, przygotowaliśmy kostiumy, wystrój sali        i nagraliśmy 30-sekundowy filmik. Nie było to łatwym zadaniem, bo 30 sekund to bardzo mało czasu. Na wyniki czekaliśmy prawie miesiąc, aż do 30 maja. Wielka była nasza radość, gdy okazało się, że znaleźliśmy się w gronie 300 wybranych do programu szkół. Zwycięskie świetlice wyłoniła komisja konkursowa w składzie: Barbara Krywoszejew i Paulina Ołtusek z Fundacji Nowoczesna Polska, Katarzyna Ławecka z Fundacji Highlight/inaczej, Kamil Śliwowski z Centrum Cyfrowego, Anna Równy z Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu oraz Aleksandra Kozubska – ekspertka niezależna.
Przygodę z Mega Misją zaczynamy od września 2016r.
Link do Filmu zgłoszeniowego https://www.youtube.com/watch?v=nbhcYRvdYNk
Serdeczne podziękowania dla pani Joanny Pawłowskiej za nakręcenie filmu zgłoszeniowego.

 

Koordynator programu w naszej szkole i wychowawca grupy piątej –A. Pajzert

 

JESZCZE MALI A JUŻ GIGANCI ODCINEK ÓSMY  - KOLEKCJONERKA  STAROCI  ZAFASCYNOWANA HISTORIĄ
DARIA ŁĄCZNA  
                      

Daria – wesoła, uśmiechnięta uczennica klasy IIc. Bardzo lubi rysować i śmiać się. Koleżeńska  i  pomocna.
Podzieliła się z nami swoją pasją do staroci, starych rzeczy, banknotów, zdjęć. Bardzo interesujące dla uczniów były stare czarno-białe zdjęcia  przedstawiające Kaźmierz w roku 1939, powojenny szpital, dawny strój pierwszokomunijny  oraz przedwojenne klasy szkolne z podziałem na dziewczęta  i chłopców.  Nie lada gratką okazał się podobno jeszcze działający stary aparat fotograficzny przyniesiony przez Darię. Wzbudził on wielkie zainteresowanie zebranych  i każdy chciał zajrzeć w obiektyw tego zabytkowego sprzętu. Prezentacja Darii rozbudziła zainteresowanie historią wśród wielu uczniów. Bardzo serdecznie dziękujemy Darii za wystąpienie i podziwiamy jej pasję.

 Anna Pajzert

zdjęcia...

PIKNIK GRUPY PIĄTEJ.

To było popołudnie pełne wrażeń. Rozpoczęło się od wymalowania dziecięcych buziek .  Następnie spakowaliśmy kosz, w którym znajdowały się różne pyszności. Zabraliśmy kocyk  i ruszyliśmy w teren.  Wszystko tak  pysznie smakowało na trawce wśród drzew. Po posiłku była porcja ruchu i zdrowej rywalizacji w grach zespołowych. Po wysiłku fizycznym jedzonko z koszyka jeszcze bardziej smakowało. Zjedliśmy wszystko.  Odpoczywając na kocu wśród szumu drzew, ciepłego wiatru i śpiewu ptaków, spoglądając w niebo poczuliśmy się jak na leśnej łące a byliśmy przecież opodal naszej szkoły.  Wróciliśmy wypoczęci i szczęśliwi. Musimy to powtórzyć! Najważniejsze jest to, że byliśmy razem, spędziliśmy ten czas razem i dobrze się bawiliśmy razem.

A.Pajzert –wychowawca grupy piątej

zdjęcia...

KOCHAMY NASZE MAMY

Kochamy nasze mamy,  uśmiechy, życzenia i piękne kwiaty dla nich mamy.  Uczniowie ze świetlicy bardzo kochają swoje mamy i zawsze o nich pamiętają.  Z okazji ich święta prócz życzeń wykonali piękne kwiaty, które podarują mamom w dniu ich święta.

A.Pajzert – wychowawca grupy piątej.

zdjęcia...

Zajęcia ruchowe z akordeonem

Kolejnym gościem świetlicy szkolnej w SP Kaźmierz był „człowiek orkiestra”-pan Waldemar Herman, pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Kaźmierzu. Zawodowo zajmuje się też prowadzeniem chórów: Moniuszko, Kaźmierzanki  i Fermata  oraz promowaniem naszej gminy w różnorodnych konkursach. Oprócz tego prowadzi wiele imprez w naszej gminie i powiecie. Naszym podopiecznym zaprezentował brzmienie i wygląd swojego ulubionego instrumentu-akordeonu. Przedstawił kilka utworów z muzyki rozrywkowej i ludowej. W czasie koncertu  nogi same rwały się do tańca, a ręce do klaskania. Podczas zabaw z muzyką dzieci właściwie reagowały na zmiany tempa i dynamiki.  Na koniec próbowaliśmy wspólnie tańczyć do ulubionych utworów. Nasz gość z łatwością nawiązał z naszymi uczniami ciepły, przyjazny kontakt, co z pewnością wpłynęło na ich aktywność i umożliwiło im tak przyjemne obcowanie z muzyką.

Serdecznie podziękowania panu Waldkowi za przyjęcie zaproszenia składają wychowawczynie świetlicy: Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i Dorota Wojtaś

zdjęcia...

JESZCZE MALI A JUŻ GIGANCI ODCINEK SIÓDMY– WOLTYŻERKA I JAZDA  KONNA ALEKSANDRA BADZIĄG

Ola – sympatyczna, spokojna dziewczynka z klasy IIb. Uwielbia rysować, tańczyć. Jest zwinna, sprawna, szybka. Zaprezentowała nam swoją największą pasję- konie. Opowiedziała o woltyżerce i jeździe konnej.
Ola  trenowała woltyżerkę przez  2 lata w Ośrodku Jeździecki  Pałac  Baborówko. Obecnie trenuje jazdę konną w Ośrodku Jazdy Konnej w Michałówce. Przyniosła ze sobą  strój do jazdy konnej –sztyblety, bryczesy, toczek. Miała także bacik.  Opowiedziała o początkach swojej przygody z końmi, która później przerodziła się w wielką pasję. Dowiedzieliśmy się między innymi ile trzeba ćwiczyć żeby stanąć i utrzymać się na grzbiecie konia w ruchu.  Wszyscy zebrani z zaciekawieniem wysłuchali koleżanki i obejrzeli przyniesione rekwizyty.  Być może ktoś bardziej zainteresuje się tym pięknym  sportem..Bardzo dziękujemy Oli za pokaz i opowieść.

Anna Pajzert

zdjęcia...

JESZCZE MALI A JUŻ GIGANCI ODCINEK SZÓSTY – MŁODZI GITARZYŚCI NINA CUGIER I WIKTOR BANASZCZYK


NINA –to delikatna, łagodna, spokojna dziewczynka, chociaż czasami pokazuje swoje drugie temperamentne oblicze. Uwielbia rysować, malować, tańczyć , gry zespołowe i wszelkie zabawy ruchowe. WIKTOR- interesuje się informatyką, sportem, klockami lego, zwierzętami. Miły, kulturalny myśliciel lubiący dużo mówić.
Nina i Wiktor chodzą do tej samej klasy. Łączy ich także zamiłowanie do gry na gitarze. Uczą się tego na zajęciach sekcji gitarowej w Gminnym Ośrodku Kultury w Kaźmierzu. Obydwoje zgodnie twierdzą, że gitara zajmuje bardzo ważne miejsce w ich życiu.
Swoim koleżankom i kolegom w świetlicy przedstawili budowę gitary, opowiedzieli o początkach swojej gitarowej przygody, odpowiedzieli na pytanie dlaczego wśród wielu instrumentów wybrali gitarę. Pokazali jak czytać nuty , solo i w duecie zagrali kilka utworów. Wiktor akompaniował do śpiewu kolegi . Na koniec każde dziecko mogło dotknąć, potrzymać a nawet spróbować coś samemu zagrać.
Pięknie dziękujemy Ninie i Wiktorowi za prezentację swojej pasji, za świetną zabawę i niezapomniane chwile przy muzyce i z muzyką.

Anna Pajzert

zdjęcia...

Wiosenne bukieciki.

Przedstawiam kolejny bardzo ciekawy  sposób na wykonanie pięknych kwiatowych bukiecików w wykonaniu uczniów z piątej grupy świetlicowej. Prace dzieci zdobią gazetkę w świetlicy.

 A. Pajzert  - wychowawca grupy

zdjęcia...

JESZCZE MALI A JUŻ  GIGANCI ODCINEK PIĄTY – „MŁODY MUZYK” JAGNA PAWŁOWSKA

Wiecznie uśmiechnięta, wszechstronnie utalentowana, zawsze skłonna do pomocy uczennica klasy IIIb.   Gra, śpiewa, żywiołowa, miła, zainteresowana informatyką, sportem, językami, pracami ręcznymi. Chodzi do szkoły muzycznej w Tarnowie Podgórnym gdzie uczy się gry na flecie poprzecznym już 3 lata. Śpiewa podczas mszy św. w poznańskim kościele.
Wszystkim zebranym zaprezentowała swój instrument – flet poprzeczny . Rozpoczęła od budowy instrumentu, po czym zabrała kilka utworów. Następnie zorganizowała konkurs, w którym uczniowie odgadywali zagrane przez nią dźwięki. Słuchacze dobrze radzili sobie z muzycznymi zagadkami. W nagrodę można było zamówić u Jagny „utwór na życzenie”.

Pięknie dziękujemy Jagnie za wciągającą opowieść o muzyce, śpiewie, flecie  i cieszącą ucho muzykę .

                                                                                                                                            Anna Pajzert

zdjęcia...

JESZCZE MALI A JUŻ GIGANCI.  ODCINEK CZWARTY „ MŁODA TENISISTKA” HANNA  KAŹMIERCZAK

Hania to wzorowa uczennica z klasy IIIB, jej zainteresowania to przede wszystkim sport. Wśród preferowanych dyscyplin wyróżnić można piłkę nożną, kolarstwo, biegi, pływanie,koszykówkę. 
Dziś opowiedziała nam o dyscyplinie, którą szczególnie lubi czyli o tenisie, który Hania trenuje od kilku lat. Wystąpienie młodej tenisistki było bardzo widowiskowe, zaprezentowała  strój tenisistki, rakietę i piłkę tenisową. Dowiedzieliśmy się z jakich części składa sie rakieta. Zobaczyliśmy jak wygląda plecak do przenoszenia potrzebnego sprzętu. Hania ze szczegółami opowiedziała o swojej przygodzie z tenisem.  Hania pokazała jak wygląda  serwis i nauczyła kolegów i koleżanki jak prawidłowo to robić. Na koniec zobaczyliśmy „największy skarb” Hani –czapkę z daszkiem , na której swoje podpisy złożyli sławni tenisiści z całego świata.

Bardzo dziękujemy Hani za ciekawą prezentacje swojej pasji.        

Anna Pajzert

zdjęcia...

Wyniki  „Wiosennego Konkursu Recytatorskiego”

Dnia 8 kwietnia odbył się Szkolny Wiosenny Konkurs Recytatorski pod hasłem: „ Mały –wielki recytator”, dla klas I-III. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły prezentowali utwory o wiośnie wybranych przez siebie poetów. Konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem , stąd udział blisko 40 osób. Komisja jury w składzie: pani Dorota Wojtas , pani Joanna Pawłowska i pani Krzysztofa Stankiewicz-Wajde nie miała łatwego zadania. Decyzją komisji konkursowej laureatami zostali:

- w kategorii klas I:

1 miejsce- Michalina Kozielczyk  - klasa I f

2 miejsce- Maja Bartkowiak         - klasa Ic

3 miejsce- Zofia Nowak               - klasa Ib

Wyróżnienie : Lilianna Dolna klasa Ie

- w kategorii klas II:

1 miejsce- Antoni Kaźmierski  -klasa IIc

2 miejsce- Zofia Szelewska     -klasa IIb

3 miejsce- Gabriela Tafelska    - klasa II a

- w kategorii klas III:

1 miejsce- Jagna Pawłowska            - klasa III b

2 miejsce- Franciszek Bączkiewicz   - klasa III c

                    Hanna Koput               - klasa III c

                    Filip Duralski              -  klasa III a

3 miejsce- Karolina Kupś                 - klasa III b

                   Wiktoria Włodarczak    - klasa III c

                   Klara Urlewicz              - klasa III c

Wyróżnienie : Amelia Czajkowska i Aleksandra Ziemniewska klasa III c

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

Wiosenne kwiaty widelcem i butelką malowane.

Pomysłowe dzieci ze świetlicy wykonały piękne malowane obrazy wiosennych kwiatów przy użyciu widelców oraz plastikowych butelek. To dowód na to, że można stworzyć prawdziwe dzieła przy użyciu materiałów, które każdy ma w domu. Gratuluje moim wychowankom kreatywności i zaangażowania.

Anna Pajzert – wychowawca grupy piątej

zdjęcia...

JESZCZE MALI A JUŻ GIGANCI. ODCINEK TRZECI – „KONSTRUKTORZY LEGO” MAKSYMILIAN JANKOWIAK I MARCEL MICHALSKI

Masymilian chodzi do klasy IIIb, Marcel do IIc, obydwoje radośni,  pełni  życia, rozpiera ich energia.  Maks interesuje się sportem, grami zespołowymi, szczególnie piłką nożną a poza tym fascynują go gry planszowe.  Zainteresowania Marcela to także sport między innymi: koszykówka, pływanie, piłka nożna i tenis.
Obydwoje w szczególny sposób upodobali sobie klocki Lego i to co można z nich skonstruować.  Przedstawili nam wytwory swojej pracy – czyli to co sami z tych klocków skonstruowali.  Marcel zaprezentował zbudowane przez siebie ludziki, samoloty, statki kosmiczne, pojazdy i robota. Maksymilian pokazał czołg sterowany pilotem, który zbudował z klocków z niewielką pomocą taty. Czołg ten jeździ i strzela.  Wszyscy uczniowie zgromadzeni na widowni mogli dotykać i pobawić się przedstawionymi eksponatami.
Pięknie dziękujemy chłopcom za prezentacje i opowieść o swojej pasji.                      

Anna Pajzert

zdjęcia...

JESZCZE MALI A JUŻ  GIGANCI ODCINEK DRUGI – „KOLEKCJONER MINERAŁÓW”.

EMIL PRZYBYLSKI – radosny, żywiołowy, ruchliwy, inteligentny, skromny,  trochę wstydliwy dziewięciolatek z klasy IIb. Gaduła, ceniący niekonwencjonalne rozwiązania. Interesuje się sportem, posiada zdolności plastyczne, jest smakoszem, piecze pyszne ciastka owsiane.   Prócz tego interesuje go przyroda i informatyka. Przedstawił nam swoją największą pasję – kolekcje minerałów. Podziwiać mogliśmy między innymi: piryt, kalcyt, cytryn, kamień górski, agat, lapis lazuli, obsydian, kalcyt, aragonit, kamień ducha gór, minerał znaleziony na zakręcie śmierci w Szklarskiej Porębie.  Emil pokazując kolejne kamienie z jego licznej kolekcji opowiadał o miejscu z którego każdy z nich pochodził.
Prócz minerałów Emil zaprezentował kolekcję monet.  Można było dokładnie obejrzeć i dotknąć każdy zgromadzony eksponat i wysłuchać opowiadań na temat składu i budowy prezentowanych kamienie.
Bardzo dziękujemy Emilowi za prezentacje i opowieść o swoim oryginalnym hobby.

Anna Pajzert

zdjęcia...

JESZCZE MALI, A JUŻ GIGANCI

„Jeszcze mali, a już giganci” to projekt realizowany  przez uczniów klas drugich i trzecich  uczęszczających na zajęcia świetlicowe, prezentujący tych uczniów, ich pasje, ciekawe zainteresowania, oryginalne hobby. 
W ostatnim czasie w telewizji pojawiają się programy przedstawiające utalentowane i  uzdolnione dzieci, które w światłach jupiterów, śpiewają, tańczą, grają na różnych instrumentach czy też gotują. Audycje te stają się coraz bardziej popularne, podczas ich emisji znacznie wzrasta ilość widzów. Oglądamy, dopingujemy, podziwiamy, emocjonujemy się występami małych artystów ze szklanych ekranów.
Nasze dzieci, wnuki, uczniowie też są przecież „Małymi Gigantami” w przeróżnych dziedzinach. Są uzdolnieni, posiadają  ciekawe hobby i pasje.  Trzeba tylko umieć je dostrzec i pomóc im się rozwijać.
Celem projektu „Jeszcze mali, a już giganci” jest dostrzeżenie talentu, zdolności w każdym dziecku i jego promowanie. Pokazywanie światu, że nasze dzieci choć jeszcze małe to już giganci.
Projekt wstępnie będzie obejmował dzieci ze świetlicy. Następnie obejmie swoim zasięgiem zdolnych uczniów całej szkoły.

Anna Pajzert

ODCINEK PIERWSZY – „ MAŁY – WIELKI CHEMIK”

FRANCISZEK BĄCZKIEWICZ – wesoły, inteligentny dziesięciolatek  z klasy IIIc. Interesuje się harcerstwem, sportem, informatyką, chemią oraz przede wszystkim aktorstwem. Jest prawdziwym showman , często występuję prze dziećmi w świetlicy, wygrywa konkursy recytatorskie. Jak na showmana przystało zaprezentował nam swoją pasję do chemii i widowiskowych eksperymentów. Mogliśmy podziwiać między innymi: „Uciekający pieprz”, „Mieszam się czy nie mieszam”, „Błyszczce monety”, „Rękę Frankensteina”. Ponadto mogliśmy sami zbadać PH różnych substancji płynnych.
Pokaz Franka bardzo podobał się zgromadzonym na widowi uczniom i na długo go zapamiętają.
Dziękujemy naszemu koledze za zaangażowanie i prezentacje swojej pasji.        

Anna Pajzert

zdjęcia...

Bociany z recyklingu

Z ciepłych krajów wróciły już bociany co oznacza, że wiosna  na dobre do nas zawitała. Dzieci obserwują je ze szkolnych okien i z boiska. Przyglądają się jak naprawiają gniazdko na kominie, jak wyruszają w poszukiwaniu pożywienia i wypatrują młodych bocianków. Dzieci ze świetlicy podczas zajęć plastycznych wykonały swoje bociany  metodą Recyklingu ponownie wykorzystując odzyskane surowce.   Prace wyszły rewelacyjnie, podziwiać je można na gazetce w sali świetlicy.

 A.Pajzert – wychowawca grupy piątej

zdjęcia...

Warsztaty z decoupage

Dnia 21.03.2016 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Mój zawód-moja pasja”. Tym razem z dziećmi spotkała się pani Małgorzata Prendka, która zapoznała pierwszoklasistów ze specyfiką swojej pracy. Pani Małgorzata pracuje jako kontroler jakości w firmie „Gizeh”, dba o to, aby wyprodukowane tam pojemniki, odpowiadały określonym parametrom i normom. Oprócz pracy zawodowej , nasz gość ma też inne pasje- potrafi wykonać techniką decoupage różne cudeńka. Naszym podopiecznym podczas warsztatów umożliwiła wykonanie tą techniką elementu wiosenno-wielkanocnego, w postaci świątecznego jajka-pisanki. Każdy sam mógł wybrać kolor, dowolne elementy i własnoręcznie umieścić je na swoim kolorowym jajku. Efekty przerosły ich oczekiwania. Uczniowie byli zafascynowani  rezultatami swojej pracy i z duma prezentowali swoje pisanki przed obiektywem aparatu.

Serdecznie podziękowania za przyjęcie zaproszenia składają wychowawczynie świetlicy: Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i Dorota Wojtaś.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde,Dorota Wojtaś

zdjęcia...

Twórczy Recykling czyli ekologiczna wiosna w świetlicy.

Uczniowie ze świetlicy tworzą swoje dzieła plastyczne według zasady Recyklingu- odzyskując  i ponownie wykorzystując surowce wtórne takie jak plastikowe nakrętki, tekturowe rolki, płyty CD, stare gazety i czasopisma  a także butelki, słoiki, puszki itd. Dziś przedstawiamy „Drugie życie nakrętek” w postaci wiosennych, kolorowych  kwiatów. 

Wychowawca grupy piątej –A. Pajzert

zdjęcia...

Gazetka Wielkanocna pierwszaków

Dzieci ze świetlicy szkolnej klas I samodzielnie wykonały gazetkę z okazji zbliżających się Świat Wielkanocnych. Jak zwykle nasi podopieczni doskonale się bawili i pracowali z dużym zaangażowaniem. Przy pracy naszym uczniom pomagały wychowawczynie świetlicy : Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i Dorota Wojtaś.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Warsztaty Wielkanocne artystycznej klasy III b

W ubiegły wtorek dzieci z klasy III b , wzięły udział w warsztatach świątecznych. W trakcie zajęć wykonywano m.in. kartki świąteczne.  Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością i własną inwencją. Zapał i zaangażowanie uczestników kółka plastycznego zasługują na najwyższą pochwałę. W przyjaznej atmosferze czas upłynął bardzo szybko i niesamowicie twórczo. Wszystkim obecnym na warsztatach  dzieciom dziękuje za wspólnie spędzony czas i życzę Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Warsztaty Wielkanocne w świetlicy.

Podczas tygodniowych warsztatów dzieci wykonywały dekoracje wielkanocne. Powstały wesołe zajączki biegające po zielonej łączce wśród wiosennych kwiatków, jajeczka i króliczki na piku, które zdobią doniczki z pelargoniami na parapetach w świetlicy. Dzieci robiły także cudne, psotne zajączki z kolorowych, drewnianych patyczków. Ponadto żółciutkie, radosne  kurczaczki z papierowych talerzyków, bielutkie baranki oraz przepięknie zdobione pisanki.   W między czasie poznały tradycje i zwyczaje wielkanocne takie jak święcenie palm,  śmigus dyngus, malowanie jajek, święcenie potraw czy szukanie niespodzianek od „zajączka”. Był to pracowity a zarazem radosny czas oczekiwania na tę piękne święta .

A.Pajzert –wychowawca grupy piątej

zdjęcia...

Magik nad magikami

8 marca br. w  Szkole Podstawowej w Kaźmierzu zapanowała magiczna i tajemnicza atmosfera. A to za sprawą światowej sławy iluzjonisty-Macieja Pola, który odwiedził nasze szkolne progi i wprowadził nas w tajemniczy świat magii. Mogliśmy obejrzeć pokaz różnych sztuczek, m.in.: znikające pierścionki, przenikające przez stół papierowe kulki, ginące i pojawiające się chusteczki .Wszyscy byliśmy zachwyceni, prześcigaliśmy się w domysłach – „jak on to zrobił?”. Ochotnicy na chwilę stawali się asystentami magika, ale zdziwienie na ich twarzach pozwala wysunąć wniosek, iż tajemnice sztuczek pozostają nierozwiązane.

 Składamy wyrazy wdzięczności dla artysty wraz z koszem owoców-  za wspaniały pokaz. Osobne podziękowania  dla  pani Wioletty Koźbiał (Właścicielki Agencji Artystyczno-Reklamowej  IMPRESJA) za pomoc w organizacji tego spotkania ,składają wychowawczynie świetlicy Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i Dorota Wojtaś wraz z dziećmi.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Saksofon w roli głównej

W poprzedni piątek odwiedził naszą świetlicę bardzo miły Gość- pan Piotr- Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kaźmierzu. Muzyk opowiedział  o swojej pracy oraz zapoznał nas z wyglądem i brzmieniem saksofonu.  Uczniowie mogli nie tylko zobaczyć i posłuchać  ,ale też samodzielnie spróbować  gry na instrumencie.  Wszyscy poczuliśmy się jak na prawdziwym koncercie.  Dzieci były zachwycone występem i  wspólnym śpiewaniem. Wizyta pana Piotra była świetną okazją do radosnego i twórczego spędzania czasu. To był dzień wielu pozytywnych wrażeń..

Serdecznie podziękowania za przyjecie zaproszenia składają wychowawczynie świetlicy : Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i Dorota Wojtaś.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Warsztaty origami.

W czasie tygodniowych warsztatów orgiami w grupie piątej uczniowie opanowali technikę orgiami płaskiego z kół oraz próbowali swoich sił w orgiami przestrzennym.  Dzieci  mogły się przekonać jak wiele niesamowitych rzeczy można zrobić z papieru. Zajęcia zaowocowały pięknymi pracami. Powstały zwierzątka wodne i lądowe z kolorowych kółek a także śliczne wiosenne kwiaty.  Wystawę prac można oglądać w świetlicy szkolnej.

                   A.Pajzert – wychowawca grupy piątej.

zdjęcia...

Techno-portrety

                Pewne lutowe popołudnie, kolorowe gazety, klej, nożyczki , dziecięca wyobraźnia i powstały oryginalne, ciekawe,  zabawne, zaskakujące „techno-portrety”. Ze swoich prac uczniowie ze świetlicy wykonali  gazetkę, którą podziwiać może każdy.

A.    Pajzert –wychowawca grupy piątej

zdjęcia...

Marshmallow Challenge w świetlicy.

 Marshmallow challenge to znane na całym świecie wyzwanie ćwiczące pracę zespołową.  Dzieci z grupy piątej  podjęły się tego wyzwania. Zadanie było następujące.  Mając do dyspozycji : 20 nitek nieugotowanego spaghetti, metr taśmy malarskiej,  metr sznurka i jedną piankę Marshmallow zespoły złożone z kilku osób musiały zbudować jak najwyższą, samodzielnie stojącą konstrukcję.  Czas przeznaczony na pracę od momentu rozdania materiałów , to 18 minut.  Pianka musiała być umieszczona na szczycie wieży/budowli. Minimalna wysokość, umożliwiająca zaliczenie zadania to 50cm. Wygra ten zespół , który zbuduje najwyższą konstrukcję.
Wszystkie zespoły dzielnie pracowały, wszystkie budowle z pianką na szczycie ustały samodzielnie co najmniej pięć minut.  Pomysłowość zespołów była godna podziwu. Nie było przegranych. Wszyscy wygrali!
Zadanie pokazuje między innymi, że w pracy zespołowej ważna jest wspólna koncentracja na celu i zaangażowanie wszystkich. Pokazuje też wielką moc działania grupowego, grupa zrobi coś, czego nie jest w stanie zrealizować pojedynczy człowiek.  Jeśli nie wierzysz – spróbuj sam ułożyć wieżę ze spaghetti, szybko zorientujesz się, że dwie ręce to za mało. Nie mówiąc o głowie i pomysłach na to, jak to zrobić. Zatem W GRUPIE SIŁA!

                                                    Wychowawca grupy piątej –A. Pajzert

zdjęcia...

Mój zawód-moja pasja

W miniony poniedziałek gościem świetlicy szkolnej w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu, była pani Ania. Opowiedziała naszym podopiecznym o swojej pracy na poznańskim  lotnisku Ławica oraz pasji do biegania. Przedstawiła prezentacje, z której mogliśmy się dowiedzieć, na czym dokładnie polega jej praca z klientem. Druga część spotkania dotyczyła opowieści o jej niezwykłej pasji-o bieganiu długich dystansów. Mogliśmy zobaczyć  zdjęcia z niezwykłych  występów w całej Polsce. Usłyszeliśmy też, co należy zrobić, aby rozpocząć  swoją własną  przygodę z bieganiem. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem obejrzały kolekcje wspaniałych medali. Serdecznie dziękujemy naszemu gościowi za przyjęcie zaproszenia i mile spędzony czas.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde, Dorota Wojtaś

zdjęcia...

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO DLA KLAS I-III „MASKA KARNAWAŁOWA”

Na konkurs wpłynęło bardzo wiele pięknych masek wykonanych różnymi technikami z ciekawych  materiałów. Wybór tych najpiękniejszych był bardzo trudny.
Oto zwycięzcy:
Pierwsze miejsce – Antonina Kirschke z klasy IIB
Drugie miejsce – Zofia Tafelska z klasy IE
Trzecie miejsce – Amelia Czajkowska z klasy IIIC
Przyznano także wyróżnienie dla : Patrycji Cegłowskiej z klasy IIC , Jakuba Michalak z klasy IC oraz Wiktorii Maćkowiak z klasy IC.

Zwycięzcą gratuluję J

A. Pajzert   

zdjęcia...

CÓŻ  TO BYŁ ZA BAL…

Karnawałowy bal w świetlicy odbył się w środę 3 lutego  a bawiły się na nim dzieci z grupy piątej, z klas drugich i trzecich. Kilka dni wcześniej rozpoczęły  się przygotowania. Dzieci pieczołowicie wykonywały piękne, kolorowe, błyszczące  maski karnawałowe, a wychowawczyni obmyślała zabawy i niespodzianki…  Wreszcie nadszedł ten dzień, dzień balu, dzień radosnej zabawy.  Wszystkie dzieci, te przebrane i te, które o strojach zapomniały zostały zaproszone do wspólnych tańców i śpiewu. W przerwach można było zjeść małe co nieco aby zregenerować siły. Bal obfitował w szereg różnych konkursów z nagrodami, które cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów. Były to między innymi: taniec na gazecie, taniec w parach z balonami,  „papierowa mumia”, taniec z miotłą czy dmuchanie baloników na czas. Zabawę zwieńczył roztańczony, kolorowy pociąg przemierzający szkolne korytarze. Wszyscy uczestnicy zabawy wyszli zmęczeni i przede wszystkim zadowoleni   z wspólnej zabawy.  Bal prowadził „tygrysek” w towarzystwie „króliczka”.  

A. Pajzert

zdjęcia...

 DZIEŃ BABCI I DZIADKA            

„ Pędzą  wnuki ulicami
Z ogromnymi  laurkami.
Te laurki pełne kwiatów
Są dla wszystkich babć i dziadków.
A dziadkowie wraz z babciami
Już  czekają przed domami.
Przez lornetkę patrzą w dal
  Wystrojeni jak na bal”.             

Dzieci ze świetlicy bardzo kochają swoje babcie i dziadków , pamiętając o nich jeszcze przed feriami pieczołowicie przygotowywały podarki, które wręczą w dniu ich święta. 

                                                                                               A. Pajzert –wychowawca grupy piątej

zdjęcia...

Bezpieczne ferie zimowe

Uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe wspólnie z wychowawcą  zastanawiali się jak bezpiecznie i miło spędzić czas w zbliżające się zimowe ferie.  Razem ustalali zasady zachowania podczas zimowych zabaw na śniegu i lodzie ,a także przy uprawianiu zimowych sportów. Przypomnieli sobie numery alarmowe, pod którymi w razie zagrożenia mogą wzywać pomoc. Zapamiętali też zasady bezpiecznego przebywania na zimowiskach, półkoloniach i obozach zimowych.  Na koniec wykonali plakaty z hasłami dotyczącymi bezpieczeństwa w czasie zimowego wypoczynku. Wyposażeni w tę wiedzę, spędzą miło zimowy czas i pełni wrażeń wrócą do szkoły w lutym.

                                    A. Pajzert  -wychowawca grupy piątej

zdjęcia...

Zima, zima, zima….

                Wreszcie się doczekały, wreszcie jest, wreszcie jest śnieg i mróz. Wreszcie spadł długo wyczekany biały puch, który dotąd widniał na dziecięcych obrazkach.   A skoro już jest, to nie ma na co czekać, czapki, szaliki, ciepłe kurtki, rękawiczki i w ruch, w ten biały puch. Lepimy, rzucamy, turlamy, bawimy się na całego. Powstają niezliczone ilości bałwanów, bałwanków i innych śnieżnych stworzeń. Iglo budujemy  i jego granic pilnie strzeżemy. Organizujemy na śnieżki bitwy – korzystamy póki jeszcze jest, wyczekany śnieg.  Całe mnóstwo radości  z śnieżnych zabaw czerpały dzieci ze świetlicy.                                                   

Obserwowała, fotografowała, udział brała i spisała – A. Pajzert   

zdjęcia...

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO PT. „JESIENNY PEJZAŻ”.

W konkursie brali udział uczniowie z klas I-III, wykonali piękne i niepowtarzalne prace. Wybór zwycięzców był bardzo trudny. Jury po bardzo długich obradach wyłoniło zwycięzców:
Pierwsze miejsce ex aequo Kevin Duchnowski,  Maria Pisarczyk i Zuzanna Katner.
Drugie miejsce także ex aequo  przypadło Julii Michalak, Jakubowi Michalak, Julii Stefańskiej oraz Lenie Burzyńskiej.
Trzecie miejsce też ex aequo zdobyły: Patrycja Szcześniak, Monika Szcześniak, Gabriela Czajkowska, Magdalena Plucińska,  Julia Jeziorna i Katarzyna Stokłos.
Nagrody zostały wręczone podczas „Jasełek” w dniu 22 grudnia.  Na zdjęciach laureaci  z nagrodami i pamiątkowymi dyplomami. Dziękuję  za zainteresowanie i udział w konkursie i już dziś zapraszam do zainteresowania kolejnymi.

                                                                                                                 A. Pajzert

zdjęcia...

CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA…   Część piąta.  ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE…

Prawdziwie radosnych,rodzinnych ŚwiątBożego Narodzenia, przepełnionych miłością, niosących spokój i odpoczynek. Nowego Roku spełniającego wszelkie marzenia, pełnego optymizmu, wiary, szczęścia i powodzenia życzą dzieci z piątej grupy świetlicowej wraz z wychowawczynią

zdjęcia..

Warsztaty zimowe w świetlicy dla pierwszaków

W ramach warsztatów zimowych nasi uczniowie wykonali nowoczesną choinkę. Najpierw dzieci obrysowały swoje dłonie ,a następnie je wycinały. Potem wycięte dłonie trafiły na kartkę i tak powstała choinka. Nasi podopieczni doskonale się bawili i pracowali z ogromnym zaangażowaniem.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Świąteczna kartka dla naszego małego kolegi

Uczniowie klas pierwszych w ramach zajęć świetlicowych, własnoręcznie wykonywali kartki świąteczne dla naszego małego kolegi. Następnie nasi podopieczni  wrzucili swoje kartki do dużej skrzynki pocztowej w naszej szkole.Przy pracy naszym uczniom pomagały wychowawczynie świetlicy klas I: Dorota Wojtaś i Krzysztofa Stankiewicz-Wajde.

zdjęcia...

CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA ….. Część czwarta  WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA….

                Był to długo oczekiwany dzień. Dzieci  dla niego uczyły się wierszyków i rysowały piękne, kolorowe obrazki.   Aż w reszcie pojawił się, cały w czerwieni z siwą brodą, a dzieci cieszyły się  i jednocześnie troszkę obawiały, zastanawiając w duchu czy byłam, czy  byłem w tym roku grzeczny?  Mikołaj po wysłuchaniu wierszyków  i obejrzeniu pięknych rysunków, rozdał wszystkim  słodkie  podarki, a dzieci, które były troszkę niegrzeczne sumiennie obiecały Mikołajowi poprawę zachowania. Na koniec  dzieci życzyły Mikołajowi wesołych świąt, a ten obiecał wizytę za rok..

A. Pajzert –wychowawca grupy piątej

zdjęcia...

CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA ….. Część trzecia.  UBIERAMY CHOINKĘ….

Nadszedł kolejny etap świątecznych przygotowań – ubieranie choinki. Dzieci ochoczo się za to zabrały. Z wielką radością zawieszały na gałązkach zielonego drzewka własnoręcznie robione ozdoby – bombki, choineczki, łańcuchy, a także tradycyjne szklane  i plastikowe bombki, kolorowe koraliki , drewniane figurki.  Coraz mocniej czujemy zbliżające się Święta Bożego Narodzenia.

Pajzert – wychowawczyni grupy piątej.

zdjęcia...

CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA… Część druga.  OZDOBY ŚWIĄTECZNE.

W ramach  przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia , dzieci ze świetlicy brały udział  w zorganizowanych przez wychowawcę trzydniowych warsztatach świątecznych podczas, których wykonywały przeróżne i przepiękne ozdoby i dekoracje. Pierwszy dzień poświęcony był wycinaniu, wyklejaniu, dekorowaniu bombek o różnych kształtach i rozmiarach.  W dniu drugim pojawiły się papierowe choineczki i różnorakie dekoracje świąteczne. Natomiast  w dniu trzecim królowały łańcuchy choinkowe wykonywane z różnych elementów.  Dzieci chętnie i z dużym zaangażowaniem pracowały, a zarazem dobrze się bawiły podczas tych trzech dni warsztatowych. Dziękujemy pani Aleksandrze odbywającej praktyki studenckie w świetlicy za pomoc i wsparcie podczas warsztatów.  

A. Pajzert – wychowawczyni grupy piątej.

zdjęcia...

 

CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA …..
Część pierwsza.  LISTY  DO  ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA.

                Z początkiem grudnia zaczęliśmy rozmyślania na temat najbardziej wyczekiwanych przez dzieci  Świąt Bożego Narodzenia, świąt, w których spełniają się marzenia.  Przygotowania rozpoczęliśmy od napisanie listów do Świętego Mikołaja. Każde z dzieci na specjalnym arkuszu wypisywało swoje prośby i dzieliło się z najskrytszymi  marzeniami , które adresat ma spełnić.  Następnie  pięknie   i z pomysłem  listy były ozdabiane . Na końcu wszystkie przesyłki trafiały do specjalnej skrzynki zaadresowanej do Świętego Mikołaja.  Dzieci wspólnie zaniosły skrzynkę z listami do sekretariatu szkoły, gdzie pani sekretarka obiecała wysłać je do Świętego Mikołaja…..

A. Pajzert   -wychowawczyni grupy piątej

zdjęcia...

Andrzejki w świetlicy pierwszoklasistów

30 listopada nasza świetlica zamieniła się w magiczny salon, w którym zgodnie z tradycją, odbyły się różne wróżby i zabawy. Najpierw opowiedzieliśmy sobie o historii andrzejkowych tradycji.  Potem rozpoczęliśmy zabawę z przygotowanymi przez  panie wróżbami. Każdy chciał poznać swoją przyszłość, np. losując za pomocą czarodziejskiego klucza wróżbę  czy wybierając pewien atrybut przyszłości schowany pod kubeczkiem.  Oczywiście nie mogło zabraknąć andrzejkowej dyskoteki! Przy wspaniałej muzyce wszyscy bawili się doskonale! Było bardzo miło i wesoło. Oczywiście dzieci wiedzą,  że wszystkie wróżby traktujemy z przymrużeniem oka, jednak  Andrzejki mają niezaprzeczalnie magiczny klimat.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde, Dorota Wojtaś

zdjęcia...

TRADYCJA I ZABAWA – ANDRZEJKI W ŚWIETLICY.

W piątkowe popołudnie 27 listopada, wychowankowie grupy piątej świetnie się bawiły i przyszłość wróżyły. Wychowawczyni opowiedziała dzieciom o dawnych tradycjach i wierzeniach andrzejkowych oraz o tym, że obecnie  wszelkie wróżby mają jedynie charakter zabawowy, po czym zaprosiła dzieci do wspólnej zabawy. Był rzut zaczarowaną  monetą do naczynia z wodą, wróżba z magicznych kart i kości. Dużo emocji wzbudziła wróżba z papierowych serc, które nakłuwane odsłaniały imię przyszłej sympatii. Wiele radości dzieciom przyniosła wróżba z jajek niespodzianek – gdzie w środku skrywała się karteczka z nazwą zawodu, który będzie wykonywany w przyszłości. Dużą niespodzianką i wielką niewiadomą była wróżba z balonami. W każdym baloniku po przekłuciu go czekała wróżba na przyszłość i mały prezencik. W przerwach grała  taneczna muzyka i czekał słodki poczęstunek, o który zadbali wszyscy uczestnicy zabawy.  Serdecznie dziękujemy mamie Ninki pani Cugier za pyszne rogaliki, które na tę okazję dla nas upiekła. Dziękuję dzieciom za zaangażowanie i wspaniałą zabawę.  

Wychowawczyni grupy – A. Pajzert

zdjęcia...

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA W ŚWIETLICY  -20 listopad

Dzień ten radośnie  obchodziły dzieci z klas drugich i trzecich ze świetlicy szkolnej. W ramach świętowania poznały najważniejsze prawa dziecka zapisane w Konwencji Praw Dziecka.  Następnie wykonały piękne plakaty ,na których zamieściły najważniejsze dziecięce prawa. Później wypuściły w powietrze  kolorowe balony- każdy symbolizujący inne prawo dziecka.  Zajęcia zakończyła wspólna balonowa zabawa  na boisku szkolnym.

Wychowawczyni grupy Anna Pajzert

zdjęcia...

Zawód-bibliotekarz

Tym razem świetlica szkolna miała zaszczyt gościć panie z Biblioteki Publicznej. Naszych uczniów w świat książek i swojej pracy wprowadziły: pani Maria i pani Bogusia. Panie bibliotekarki opowiedziały naszym podopiecznym m.in.: o tym w jaki sposób można zapisać się do biblioteki, jak z niej korzystać oraz jak należy dbać o książki. Jednak nowoczesna biblioteka to nie tylko książka, to także: spotkania autorskie, konkursy pięknego czytania, recytatorskie, konkursy plastyczne, czytanie bajek, gry i zabawy, wystawy i przedstawienia dla dzieci. Na zakończenie wizyty nasi wychowankowie przenieśli się w zaczarowany świat bajek, dzięki teatrzykowi- kamishibai.

Serdeczne podziękowania za odwiedziny składają wychowawczynie świetlicy: Krzysztofa Stankiewicz-Wajdei Dorota Wojtaś.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjecia...

 

Kolejny gość w świetlicy szkolnej

Kolejnym gościem świetlicy szkolnej w bieżącym roku szkolnym był pan Maciej, który opowiedział dzieciom o swojej pracy i pasji. Jest on związany z dziedziną metrologii przemysłowej i narzędziowej. Przedstawił naszym uczniom najnowsze urządzenie- skaner 3D, który wykorzystuje się w przeróżnych sferach. Wspaniałym przeżyciem dla naszych podopiecznych było skanowanie przedmiotów, ich sylwetek i twarzy.  Serdeczne podziękowania za przyjęcie zaproszenia składają wychowawczynie świetlicy  : Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i Dorota Wojtaś.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Organizacja pracy świetlicy szkolnej w roku szkolnym 2015/2016.

Świetlica czynna jest w godzinach 6.50 do 16.30. Zapisanych jest 279 dzieci co stanowi ponad 55% dziatwy szkolnej.  Funkcjonuje siedem grup świetlicowych:
-GRUPA PIERWSZA: 25-ciu wychowanków z klas Ia i Ib – wychowawca p. Krzysztofa Stankiewicz-Wajde,
- GRUPA DRUGA: 25-ciu wychowanków z klas Ic i Id – wychowawca p. Dorota Wojtaś,
-GRUPA TRZECIA: 25-ciu wychowanków  i  GRUPA CZWARTA: 15-stu wychowanków z klas Ie, If, IIa, zajęcia prowadzone są  w salach w budynku gimnazjum pod opieką wychowawców: p. Julii Springer, p. Natalii Mocha oraz p. Kingi Majki,
GRUPA PIĄTA: 25-ciu wychowanków z klas IIb, IIc, IId, IIIa, IIIb, IIIc – wychowawca p. Anna Pajzert,
GRUPA SZÓSTA: 15-stu wychowanków z klas IV-VI –wychowawca p. Maria Szudrzyńska.
GRUPA SIÓDMA – licząca  149-ciu uczniów dojeżdżających pod opieką pięciu wychowawców:  p. Magdalena Łyskanowska, p. Maria Szudrzyńska, p. Aleksandra Napierała, p. Mariusz Pielucha i p. Marek Smolarek.
                Grupy młodsze ze względu na swoją liczebność wymagają specjalnej organizacji przy przemieszczaniu się do sal, w których odbywają zajęcia.  Do przeprowadzania zajęć wykorzystywane są  sale nr 1, 2, 23, sala gimnastyczna, sala komputerowa,  sale w budynku gimnazjum, boisko szkolne, oraz kompleks boisk „Orlik” i plac zabaw „Nivea”.
                Naszym podopiecznym zapewniamy zajęcia uwzględniające ich potrzeby edukacyjne oraz rozwojowe, a także  ich możliwości psychofizyczne, w szczególności zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów, zapewniające prawidłowy rozwój fizyczny. Pomimo trudności lokalowych organizujemy miejsca do odrabiania lekcji. Prowadzimy zajęcia: plastyczne, techniczne, czytelnicze, muzyczne, komputerowe, ruchowe w sali i na świeżym powietrzu. Prowadzimy także zajęcia terenowe w ramach, których wychodzimy poza teren szkoły. Najczęściej są to wycieczki po najbliższej okolicy. Szczególną uwagę kładziemy na bezpieczeństwo naszych podopiecznych, miejsc w których odbywają się zajęcia, przedmiotów i urządzeń, z którymi styczność mają nasi wychowankowie.
Kuchnia szkolna codziennie wydaje 218 obiadów dla naszych podopiecznych z czego 72 obiady dla uczniów klas pierwszych co stanowi jedną trzecią wszystkich posiłków. Poza tym z naszej stołówki korzysta również młodzież z Gimnazjum. Wszyscy uczniowie mają możliwość wypicia ciepłej herbaty na przerwach, którą funduje Rada Rodziców.
                Nasi uczniowie dowożeni są z 21 miejscowości. Korzystamy z komunikacji miejskiej TP BUS – (2 kierunki) oraz trzech busów.

                                                                                                                            Anna Pajzert, Maria Szudrzyńska

Jesienne warsztaty w świetlicy

W miniony piątek w świetlicy szkolnej odbyły się jesienne warsztaty, w których udział wzięli uczniowie klas I. Z przyniesionych kasztanów, żołędzi, szyszek i jarzębiny powstały piękne, jesienne ludziki i zwierzątka, które ozdobiły salę lekcyjną. Dzieci wykazały się niezwykłą kreatywnością, pomysłowością i starannością podczas realizacji swoich propozycji artystycznych.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Eksperymenty  z  fizyki  i  chemii  w  Świetlicy Szkolnej w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu

W nowym roku szkolnym , w ramach kontynuacji projektu „Mój zawód-moja pasja”, świetlicę szkolną odwiedził pan Maciej. Nasz gość opowiedział najmłodszym uczniom o swoim zawodzie- elektrotechnika, ale większość czasu poświęcił swojej pasji. Podczas zajęć przedstawił dzieciom, kilka ciekawych i prostych doświadczeń z dziedziny fizyki i chemii. Były to m.in. doświadczenia z powietrzem, wodą, ciśnieniem atmosferycznym i hydrostatycznym oraz z dwutlenkiem węgla. Zajęcia były dla naszych podopiecznych szczególnie pouczające, gdyż większość z eksperymentów mogli wykonać samodzielnie. Serdeczne podziękowania panu Maciejowi za wizytę i doskonałą zabawę składają wychowawczynie świetlicy klas I: Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i Dorota Wojtaś.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Wizyta psa w świetlicy szkolnej szkoły podstawowej w Kaźmierzu

W ostatnim tygodniu nauki szkolnej, dzieci ze Szkolnej Świetlicy Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu odwiedzili dwaj niezwykli goście. Zaproszenie do szkoły przyjął pan Tomek-treser psów, który pojawił się wraz ze swoim czworonożnym przyjacielem- Nuki. Wizyta psa w szkole wzbudziła mnóstwo emocji. Dzieci ze skupieniem wysłuchały pogadanki tresera oraz uczestniczyły w pokazie psich sztuczek. Uczniowie zrozumieli, że psy to mądre, czujne i opiekuńcze zwierzęta, wymagające troski i rozwagi opiekunów. Potrafią też być groźne, zwłaszcza gdy są drażnione przez człowieka. Trener nauczył dzieci postawy obronnej, którą należy przyjąć w przypadku ataku groźnego psa. Uczniowie wiedzą, jak chronić twarz i szyję przed pogryzieniem oraz jak zapobiegać niebezpiecznym spotkaniom z obcym psem. Podziękowania dla pana Tomka przekazują wychowawczynie świetlicy: Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i Anna Pajzert, autorki projektu: „Mój zawód-moja pasja”.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Aktor i reżyser gościem  Świetlicy Szkolnej w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu

Tym razem dzieci ze Szkolnej Świetlicy Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu, odwiedził pan Lech Chojnacki- aktor i reżyser Teatru Animacji w Poznaniu, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, Wydziału Lalkarskiego w Białymstoku. W roku 2001 otrzymał dyplom reżysera teatrów lalkowych ZASP.  Spotkał się z uczniami klas I i II. Opowiedział naszym podopiecznym o tajnikach swojego zawodu  oraz o zakulisowych wydarzeniach teatru. Przedstawił jak przebiega nauka w szkole aktorskiej oraz jakie perspektywy zawodowe roztaczają się przed aktorami. Uczniowie chętnie zadawali pytania, a pan Lech był niezwykle otwarty i pozytywnie nastawiony do naszych wychowanków. Na koniec mieliśmy okazję zobaczyć fragmenty przedstawienia dla dzieci. Serdeczne podziękowania panu Lechowi Chojnackiemu za przyjęcie zaproszenia i miłą wizytę składają autorki projektu; „Mój zawód-moja pasja”- Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i Anna Pajzert.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia....

 

„Świetlica Szkolna Przyjazna Uczniowi”

 Świetlica Szkolna ze Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu, wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie przeprowadzonym w okresie od 28 listopada 2014 r. do 30 kwietnia 2015 r. przez Studium Prawa Europejskiego i otrzymała tytuł –Świetlica Szkolna Przyjazna Uczniowi. Celem konkursu było zaprezentowanie świetlicy szkolnej jako miejsca do nauki i zabawy oraz zachęcenie do udziału w imprezach proponowanych przez nauczycieli świetlicy. W ramach konkursu należało wykonać dziesięć zadań m.in.: przeprowadzić debatę uczniowską nt. ”Zdrowie na talerzu”, zorganizować konkursy plastyczne i recytatorskie, przeprowadzić pogadanki na temat wakacyjnych podróży oraz bezpiecznego korzystania z internetu, zorganizować dzień wspólnego czytania pod nazwa „Czytanie łączy pokolenia” oraz przygotować opinie na temat pracy z uczniem zdolnym i mającym trudności w nauce. Zadania przeprowadzane w ciągu pięciu miesięcy były opisywane i udokumentowane. Każde z nich było oceniane przez jury konkursu w skali od „1” do „10”. Warunkiem otrzymania tytułu było uzyskanie co najmniej 80 punktów za 10 zadań. Nasza świetlica otrzymała maksymalną ilość punktów. Zadania konkursu były różnorodne i ciekawe, rozbudzały kreatywność i duże zainteresowanie uczniów. Podczas realizacji zadań , uczniowie z dużym zaangażowaniem przygotowywali i wykonywali rekwizyty, dekoracje i prace plastyczne. Zadania realizowane w formie konkursów plastycznych, literackich były dla uczniów bardzo atrakcyjne. Były też świetną okazją do zaprezentowania ich zdolności i talentów. Możliwość prezentacji prac i występy w przedstawieniu przed szerszą publicznością były dodatkową motywacją dla uczniów. Tytuł konkursu trafnie określił rolę, jaką spełnia dziś świetlica szkolna. To miejsce, w którym uczniowie nie tylko znajdują opiekę, pomoc w nauce ,ale również mają możliwość rozwijania swoich zdolności i zainteresowań, kształtowania postaw społeczno-moralnych, rozwijania samodzielności, uczestnictwa w kulturze.

Koordynator projektu: Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Wycieczka do Ośrodka Zdrowia

W ciepłe czerwcowe popołudnie dzieci ze świetlicy Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu, wybrały się na pieszą wycieczką do pobliskiego Ośrodka Zdrowia. W związku z realizacją projektu edukacyjnego: „Mój zawód- moja pasja”, drugoklasistów przyjęła pani doktor stomatolog. Pani Joanna Berlińska opowiedziała naszym podopiecznym o swojej pracy. Następnie oprowadziła dzieci po swoim gabinecie i opisała, do czego służy jego wyposażenie. Każdy mógł też usiąść na fotelu dentystycznym i poczuć się, jak na prawdziwej wizycie. Nasi uczniowie dowiedzieli się również, co to jest profilaktyka oraz higiena jamy ustnej. Teraz wiedzą już, jak dbać o ząbki, aby były zdrowe.
Pani doktor podkreślała też znaczenie wizyt kontrolnych w gabinecie dentystycznym. Na koniec spotkania w ramach podziękowania, nasi wychowankowie wręczyli pani Joannie podziękowanie-laurkę.

Serdecznie podziękowania pani doktor Joannie Berlińskiej za miłe przyjęcie i cenne rady składa wychowawca świetlicy: Krzysztofa Stankiewicz-Wajde .

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

 

Zawody sportowe

W miniony piątek na boisku sportowym „Orlik”, zorganizowaliśmy zawody sportowe pod hasłem „ W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Uczestniczyli w nich uczniowie najmłodszych grup świetlicowych klas I i II wraz ze swoimi wychowawczyniami: p.  Anną Pajzert  i p. Krzysztofa Stankiewicz-Wajde. Dzieci zostały podzielone na dwie drużyny, następnie wzięły udział w kilku konkurencjach m.in.: slalom między pachołkami oraz bieg z przeszkodami. Obie grupy podeszły do tego zadania bardzo poważnie i dawały z siebie naprawdę wszystko. Było głośno i radośnie. 

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Kolejna wizyta i ciekawy zawód w Świetlicy Szkolnej w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu

Tym razem naszą szkolną świetlicę w  Szkole  Podstawowej w Kaźmierzu odwiedził pan Tadeusz Siłacz, pracownik Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń” S.A. , a ostatnie lata Kierownik Odcinka Zachodniego. Nasz gość opowiedział dzieciom o swojej wieloletniej pracy. Nasi podopieczni mieli okazję dowiedzieć się m.in.: skąd bierze się paliwo i ropa naftowa, gdzie i jak się je produkuje oraz do czego i w jaki sposób należy ich używać. Wskazał też na zagrożenia, wynikające z niewłaściwego użytkowania paliw i ropy naftowej. Dzieci mogły  zobaczyć zdjęcia z wnętrza firmy. W drugiej części przedstawił naszym wychowankom swoją prywatną receptę na sukces. Podziękowania za wizytę składają wychowawczynie świetlicy: Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i Anna Pajzert, autorki projektu: „Mój zawód- moja pasja”.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Nauka matematyki poprzez zabawę

Dzieci z naszej świetlicy szkolnej nauczyły się sztuki konstruowania gier matematycznych. Nasi uczniowie samodzielnie stworzyli swoje gry na arkuszach papieru. Sposób nauczania matematyki, jaki proponuje prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska jest rewelacyjnym sposobem nauki poprzez zabawę. Konstruowanie tego typu gier przez dzieci kształtuje odporność emocjonalną i rozwija zdolności do wysiłku umysłowego. Jest to dalsze ćwiczenie służące, rozwijaniu umiejętności rachunkowych u naszych podopiecznych.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Odwiedziny organizatora imprez w Świetlicy Szkolnej w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu

Świetlicę szkolną w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odwiedził kolejny gość. W związku z realizacją projektu „Mój zawód - moja pasja”, tym razem najmłodszym dzieciom złożyła wizytę pani Wioletta, z zawodu organizator imprez. Opowiedziała naszym podopiecznym o swojej profesji. Bardzo dużo mówiła o współpracy z gwiazdami estrady, filmu i telewizji. Przedstawiła również naszym wychowankom, na czym polega praca w agencji artystyczno- reklamowej „Impresja”, którą osobiście prowadzi. Na koniec dzieci mogły zobaczyć pokaz zdjęć. Serdeczne podziękowania za wizytę składają wychowawczynie świetlicy: Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i Anna Pajzert.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Lekcja o „Bezpiecznym Internecie” w świelicy szkolnej

W minionym tygodniu uczniowie z młodszej grupy świetlicowej uczestniczyli w lekcji pt:”Bezpieczny internet”.W ramach zajęć podali zalety i korzyści, wynikające z korzystania z internetu oraz zagrożenia jakie za sobą niesie. Wspólnie ustalili również jakie są zasady bezpiecznego korzystania z internetu. W ramach podsumowania zajęć wykonali piękne plakaty.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Wizyta farmaceuty w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu

W związku z realizacją projektu edukacyjnego: „Mój zawód- moja pasja”, w świetlicy szkolnej pojawił się kolejny gość. Tym razem dzieci mogły dowiedzieć się więcej o zawodzie farmaceuty. Pani Sylwia z Apteki św. Franciszka podczas pogadanki zachęcała naszych milusińskich do dbania o higienę osobistą, zwróciła też uwagę na ważną rolę spacerów na świeżym powietrzu, ubierania odpowiedniego do temperatury oraz zdrowego odżywiania. Pani farmaceutka pokazała dzieciom,jak oprócz wydawania leków wygląda jej praca. Przyniosła także ze sobą sprzęt do receptury , którego używa w codziennej pracy. Na zakończenie dzieci podziękowały pani za odwiedziny ,a pani Sylwia w zamian za zaproszenie podarowała dzieciom ze szkoły środki opatrunkowe. Wizyta pani farmaceutki  pomogła zrozumieć dzieciom jak ważne dla naszego zdrowia jest zażywanie leków podczas choroby, odpowiednie ich dawkowanie oraz zażywanie lekarstw tylko pod okiem dorosłych. Nad przebiegiem całości spotkania czuwały wychowawczynie świetlicy: Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i Anna Pajzert.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Dzień Babci i Dziadka

W miniony piątek dzieci z najmłodszych grup świetlicowych, zaprosiły swoje babcie i dziadków na wspólne świętowanie. "Dzień Babci i Dziadka" uświetniły występy naszych wychowanków, były recytacje ulubionych wierszy, występy taneczne oraz wspólne czytanie.Uśmiechy na twarzach wszystkich zgromadzonych świadczyły o doskonałym nastroju i zadowoleniu ze spedzonego razem czasu. Nad przebiegiem całości czuwały wychowawczynie świetlicy: Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i Anna Pajzert.

zdjęcia...

Wizyta ratowników medycznych z OSP Kaźmierz w świetlicy szkolnej w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu

We wtorek najmłodsze dzieci z naszej szkolnej świetlicy odwiedzili ratownicy medyczni z OSP Kaźmierz. Tym samym szkoła przystąpiła do realizacji innowacji pedagogicznej pod hasłem „Mój zawód- moja pasja”; jej  autorkami są Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i Anna Pajzert. Spotkanie z ratownikami odbyło się w myśl dewizy WOŚP: „Ratujmy i uczmy ratować”. Nasi wychowankowie mieli okazję zobaczyć i nauczyć się m.in.: pozycji bocznej ustalonej  oraz wykonywania resuscytacji. Po wizycie ratowników dzieci potrafią także odpowiednio zachować się, w obecności osoby z atakiem drgawek. Nasi najmłodszych zostali pouczeni , jak wzywać pomoc- gdzie muszą zadzwonić, jaki numer telefonu należy wybrać i co muszą powiedzieć.

zdjęcia...

W  radosnym okresie oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia dzieci z młodszych grup świetlicowych wykonywały ozdoby choinkowe, wykonały papierowe mikołaje i napisały listy do św. Mikołaja.

zdjęcia...

Świetliczaki sprzątają śmieci.

W ramach działań ekologicznych dzieci z młodszych grup świetlicowych korzystając z pogody wyszły posprzątać tereny przyszkolne aby móc radośnie bawić się w czystym otoczeniu. Przy okazji była to dobra lekcja segregacji odpadów.

zdjęcia...

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Kaźmierzu z okazji Dnia Pracownika Socjalnego.

Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego obchodzonego 21 listopada, wychowankowie świetlicy szkolnej w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu udali się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaźmierzu. Dzieci wręczyły pracownikom laurki i życzyły zdrowia, sukcesów w życiu zawodowym i osobistym w uznaniu za trudną, a jakże potrzebną pracę dla społeczności kaźmierskiej gminy.

Maria Szudrzyńska

zdjęcia...

Wycieczka do OSP Kaźmierz

W dniu 17 listopada br. uczniowie z grup świetlicowych klas I i II mieli przyjemność zobaczyć jak wygląda praca strażaków. W tym celu zorganizowaliśmy  wyprawę do OSP Kaźmierz. Nasi wychowankowie zapoznali się ze specyfiką pracy strażaków oraz uświadomili sobie, z jakimi niebezpiecznymi zadaniami spotykają się na co dzień osoby wykonujące ten zawód. Nasi podopieczni w czasie spotkania ze strażakami mogli zapoznać się ze sprzętem oraz poznać metody stosowane w czasie gaszenia pożarów i ratowania ludzi z wypadków. Każdy mógł dotknąć i zobaczyć  urządzenia, których strażacy używają w akcjach ratowniczych. Uczniom zaprezentowano wozy strażackie wraz z ich specjalistycznym wyposażeniem, sprzęt gaśniczy i ratowniczy. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale też mają inne obowiązki takie jak: pomoc i ratowanie życia w czasie powodzi, wypadków drogowych czy likwidowanie gniazd os i szerszeni. Na zakończenie dzieci pouczono ,jak należy zachowywać się w sytuacjach zagrożenia pożarowego.

zdjęcia...

Organizacja pracy świetlicy szkolnej w roku szkolnym 2014/2015.

            Do świetlicy zapisanych jest 243 dzieci. Uczniów dojeżdżających jest 170.  Od tego roku szkolnego funkcjonują trzy grupy świetlicowe, jedna grupa dzieci starszych i dwie grupy dzieci młodszych:
-  grupa  dzieci starszych  z klas IV-VI .
-  młodsza grupa dzieci z klas II, której wychowawczynią jest p. Krzysztofa
   Stankiewicz-Wajde.  
- najmłodsza grupa dzieci z klas I, której wychowawczynią jest p. Anna Pajzert.
Grupy młodsze są liczne co wymaga specjalnej organizacji w przemieszczaniu się do sal szkolnych w których odbywają się zajęcia.
Grupy młodsze do zajęć wykorzystują sale lekcyjne nr 1, 2 , 3 kompleks boisk „Orlik”, salę gimnastyczną, salę komputerową, boisko szkolne oraz plac zabaw „Nivea”.
            Zapewniamy zajęcia uwzględniające potrzeby edukacyjne oraz rozwojowe dzieci, a także ich możliwości psychofizyczne, w szczególności zajęcia rozwijające zainteresowania uczniów, zapewniające prawidłowy rozwój fizyczny. Pomimo trudności lokalowych, organizujemy  miejsce przeznaczone do odrabiania lekcji.
 Prowadzimy zajęcia: plastyczne, techniczne, czytelnicze, muzyczne, komputerowe, ruchowe w sali i na świeżym powietrzu. Organizujemy też zajęcia terenowe w ramach, których  wychodzimy poza teren szkoły. Najczęściej są to wycieczki po najbliższej okolicy.
Do tej pory odbyła się wycieczka do parku. Opuszczając teren szkoły zwracamy jeszcze większą uwagę na bezpieczeństwo naszych podopiecznych.
W organizacji pracy z dziećmi młodszymi planujemy:
-  w związku ze zmieniającą się porą roku, obniżaniem temperatury i sezonem przeziębień zorganizujemy wycieczkę do apteki, gdzie dzieci uzyskają informacje dotyczące dbałości      o  zdrowie,
- dbając o kultywowanie tradycji organizować będziemy Andrzejki, Mikołajki, spotkania świąteczne,
- doceniając ważną rolę rodziny w rozwoju dzieci będziemy obchodzić rodzinne święta, Dzień Dziadka, Dzień Babci, Dzień Matki, Dzień Ojca, Dzień Dziecka,
- wraz z nadejściem kolejnych pór roku będziemy wspólnie obserwować zmiany  w przyrodzie,
- będziemy dbać o czystość i estetykę terenów szkolnych i przyszkolnych
-organizować będziemy różnorakie konkursy.
Od tego roku szkolnego prowadzimy zajęcia dodatkowe: kółko plastyczne dla wychowanków z klas pierwszych i kółko plastyczno-techniczne dla wychowanków klas drugich.

  A. Pajzert, K. Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Jesienna wycieczka

Dnia 2 października grupy świetlicowe klas I i II wybrały się na wycieczkę do parku przy ul. Nowowiejskiej. Zadaniem dzieci było zebranie skarbów jesieni. Dzieciom towarzyszyły opiekunki świetlicy pani Anna Pajzert i pani Krzysztofa Stankiewicz-Wajde. Dzieciom bardzo spodobała sie ta ciekawa forma spędzenia wolnego czasu.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

AKYWNA ŚWIETLICA

Pewnego marcowego popołudnia dzieci z młodszej grupy świetlicowej wybrały się na spacer do parku i na pobliski plac zabaw przy ulicy Nowowiejskiej. Taka krótka wycieczka sprawiła iż dzieci porządnie się dotleniły i aktywnie spędziły czas korzystając z różnego rodzaju urządzeń do ćwiczeń.   


                                                                                                                     Anna Pajzert


WIOSENNE PORZĄDKI

W czwartek 20 lutego gdy słonko ciepło grzało i bawić się na dworze zachciało  dzieci z młodszej grupy świetlicowej zaopatrzone w worki i foliowe rękawiczki postanowiły posprzątać plac zabaw, boisko i teren przy szkole. Udało nam się nazbierać pięć worków śmieci. Po trudach wiosennego sprzątania radośnie bawiliśmy się na czyściutkim placu zabaw. Postanowiliśmy w ramach akcji ekologicznych regularnie dbać o czystość i porządek terenów naszych przyszkolnych zabaw i zachęcać do tego innych uczniów.
Wychowawca grupy młodszej A. Pajzert

Mikołaj w świetlicy u dzieci młodszych.

                6 grudnia w piątek przed godz. 13.00 pierwszaków ze świetlicy odwiedził św. Mikołaj. Gość przybył niespodziewanie  przyniósł rózgę i czekoladki. Na szczęście rózgi nie musiał używać bo dzieci były bardzo grzeczne i każde z nich dostało czekoladkę i mogło zrobić sobie zdjęcie z św. Mikołajem.

A. Pajzert

zdjęcia...

MLEKO I OWOCE PO RAZ KOLEJNY W SZKOLE

Szkoła Podstawowa po raz kolejny uczestniczy w  unijnych  programach „Mleko w szkole” oraz „Warzywa i owoce w szkole”. Koordynatorem programów jest p. A. Pajzert, a odbiorem, rozdziałem i dystrybucją produktów zajmują się wychowawcy świetlicy.
Program „Mleko w szkole” dedykowany jest wszystkim uczniom naszej szkoły. Dwa razy w tygodniu każde dziecko otrzymuje kartonik świeżego mleka.
Natomiast program „Warzywa i owoce w szkole” dedykowany jest uczniom z klas I-III. Trzy razy w tygodniu dzieci młodsze otrzymują paczuszkę owocowo-warzywną.  Najczęściej są to: jabłko, gruszka, marchewka, papryka, rzodkiewki oraz soki marchewkowe bądź jabłkowe.
Cele tego  programu:
1. Trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w codziennej diecie, w czasie, kiedy kształtują się ich nawyki żywieniowe.
2. Podniesienie świadomości społecznej dotyczącej zdrowego odżywiania w szczególności dzieci oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania edukacyjne realizowane w szkołach.
Realizacja ww. celów programu ma skutecznie przeciwdziałać:
- wzrastającej liczbie osób z nadwagą i otyłych wśród dzieci w wieku szkolnym.
- wzrostowi zachorowań na choroby cywilizacyjne spowodowanemu nieodpowiednią dietą wynikającą m.in. z braku ukształtowania w młodym wieku prawidłowych nawyków żywieniowych,
- spadkowi konsumpcji owoców i warzyw w Polsce.
Warzywa, owoce i nabiał obecny w naszej szkole sprzyja kształtowaniu zdrowego odżywiania u dzieci już od najmłodszych lat. Jest pretekstem do prowadzenia zajęć i konkursów promujących zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia.

A. Pajzert

zdjęcia...

Nowością w tym roku szkolnym jest utworzenie  tzw. świetlicy dzieci młodszych do której należy     25-cioro uczniów klas pierwszych.  Grupa ta zajęcia pod opieką jednego wychowawcy odbywa w sali nr 1, nr 2 oraz sali nr 12. Wychowawca służy pomocą w odnalezieniu się „pierwszaków” w środowisku szkolnym, pomaga odrabiać pierwsze zadania domowe.  Prowadzi zajęcia plastyczno –techniczne, ruchowe w sali i na świeżym powietrzu, zajęcia edukacyjne, czytelnicze,  wychowawcze, taneczne, teatralne a także wszelkie rodzaju gry i zabawy integrujące grupę.  Oddzieleni najmłodszych dzieci od tych starszych pozytywnie skutkuje na ich samopoczucie i bezpieczeństwo w szkole.  Mali uczniowie doskonale odnajdują się w tej grupie, tworzą i zacieśniają więzi koleżeńskie. Dzieci te spędzając często w świetlicy wiele godzin zaczynają traktować to miejsce jako „drugi dom”  w którym mogą odpocząć po lekcjach, uzyskać pomoc i zrozumienie w kłopotach, w pożyteczny sposób spędzić czas w oczekiwaniu na rodziców. Świetlica dzieci młodszych stanowi łagodną formę przejścia od przedszkolaka skupionego w większości na zabawie i poznawaniu świata do roli ucznia wdrażanego do obowiązków szkolnych.

zdjęcia...

Celem działalności świetlicy szkolnej jest przede wszystkim zapewnienie opieki uczniom przed zajęciami lekcyjnymi i po nich w bezpiecznym i miłym otoczeniu, stworzenie warunków do wypoczynku, relaksu, zjedzenia posiłku, odrobienia prac domowych. Spędzanie czasu w świetlicy szkolnej ma również sprzyjać wszechstronnemu rozwojowi dzieci oraz nadrabianiu opóźnień w tym zakresie;

- rozwijanie sprawności manualnych (zabawy konstrukcyjne, układanki, malowanie farbami, rysowanie, kolorowanie, wycinanie, wydzieranie itp.)

- rozwijanie zainteresowań czytelniczych, ćwiczenie umiejętności samodzielnego czytania i aktywnego słuchania (czytanie prasy dla dzieci, baśni, bajek, opowiadań, wierszy)

- poszerzenie wiadomości, zaspokojenie ciekawości świata (czytanie książek, encyklopedii, oglądanie programów i filmów edukacyjnych, rozmowy i pogadanki z dziećmi, zabawy tematyczne, gry dydaktyczne i edukacyjne, praca z mapą i atlasem) rozwijanie umiejętności wypowiedzi na dowolny i zadany temat (rozmowy z dziećmi, pogadanki, zabawy poszerzające zasób słów)

- rozwijanie ekspresji ruchowej i sprawności motorycznej (zabawy na placu zabaw, zabawy taneczne, gry i zabawy sportowe, zabawy sprawnościowe na boisku szkolnym, )

- rozwijanie umiejętności wspólnej zabawy, komunikacji interpersonalnej            i współpracy w grupie (zabawy integracyjne , zabawy zespołowe, praca w grupach, zabawy stolikowe wg zainteresowań dzieci, gry planszowe, rozmowy    i pogadanki nt. emocji, rozwiązywania sytuacji konfliktowych, asertywności, zdrowej rywalizacji, zabawy okolicznościowe)

- rozwijanie sprawności umysłowych (zabawy doskonalące pamięć, krzyżówki, rebusy, łamigłówki, gry logiczne, puzzle, kalambury, quizy)

- kształtowanie poczucia odpowiedzialności za własne zachowanie, szacunku dla przyjętych norm współżycia w grupie, szacunku do przedmiotów, kształtowanie wrażliwości estetycznej (dbanie o czystość sali świetlicowej, porządkowanie zabawek, świetlicowej biblioteczki, gier, przestrzeganie regulaminu świetlicy - podejmowanie dyskusji nt. zasad współżycia w grupie świetlicowej, dbanie o wystrój świetlicy,  wykonywanie dekoracji okolicznościowych).
Charakter działalności świetlicy jest wolny od systemu lekcyjnego co stwarza atmosferę rozwijającą prawidłowy i wszechstronny rozwój osobowości dzieci. Zajęcia świetlicowe rozwijają kreatywność, która prowadzi do umiejętności kierowania sobą. Dziecko w świetlicy musi mieć czas na odpoczynek po wysiłku umysłowym oraz czas na kontakty z rówieśnikami poprzez zabawę , rozmowy oraz współdziałanie w realizowaniu powierzonych zadań. Umiejętność współżycia w grupie ważna jest nie tylko w dzieciństwie ale ma wpływ na dorosłe życie. W zależności od ilości dzieci  i warunków lokalowych prowadzimy różnorakie zajęcia. W godzinach gdzie dzieci jest najwięcej a do dyspozycji nie mamy drugiej sali najczęściej są to zajęcia plastyczno-techniczne. Rysujemy (kredkami, ołówkami, pisakami, kredą, węglem itp.) kolorujemy, wycinamy, wylepiamy, tworzymy obrazki z bibuły, szarego papieru, gazet itp. Ponadto prowadzimy zajęcia wyrównujące wiedzę (wszelkiego rodzaju pomoc w odrabianiu lekcji), zajęcia dydaktyczne - pogłębiające znajomość  spraw dotyczących otaczającej rzeczywistości, pobudzające do myślenia, ćwiczące pamięć (gry i zabawy umysłowe, zabawy dydaktyczne), zajęcia czytelnicze (w ramach akcji Cała Polska czyta Dzieciom), zajęcia ruchowe (różnego rodzaju gry i zabawy na świeżym powietrzu), gry i zabawy świetlicowe, zajęcia zdrowotne i komunikacyjne.

zdjęcia...

 

Dożywianie.

         Podczas przerw w świetlicy uczniowie mogą zjeść drugie śniadanie i napić się ciepłej herbaty.
Obiady wydawane są na dwóch przerwach z powodu ograniczonej liczby miejsc w świetlicy, która pełni też rolę stołówki. Pierwszy raz od godz. 11.25 - 11.45, w tym czasie obiad jedzą młodsze dzieci z klas I-III oraz przedszkolaki. Druga przerwa obiadowa trwa od godz. 12.20 - 12.40, wówczas obiad jedzą dzieci starsze z klas IV-VI oraz gimnazjaliści. W praktyce bardzo często wygląda to inaczej i czas, w którym wydawane są obiady znacznie się wydłuża. Powodów tego jest wiele: zbyt liczna grupa jedzących przewyższająca ilość krzeseł w stołówce - dzieci zmuszone są czekać na wolne miejsce przy stole (zdarza się to w młodszej i starszej grupie dzieci ), niepunktualność przychodzących na obiad czy też obiady wymagające poświęcenia dłuższego czasu na ich spożycie. Dlatego też częstym widokiem są długie kolejki dzieci przed świetlicą.

zdjęcia...

 

Odwozy.

         Wszystkie odwozy odbywają się przy budynku gimnazjum, dokąd uczniowie zaprowadzani są pod opieką wychowawców świetlicy. Ilość wychowawców czuwających nad bezpieczeństwem dzieci w drodze do autobusu uzależniona jest od liczby dzieci odjeżdżających. Po wyjściu ze szkoły dzieci zbierają się na boisku obok drzew jarzębiny, kiedy zbiorą się już wszyscy, wychowawcy dzielą uczniów (w zależności, od kierunków odwozów) na dwa, bądź trzy rzędy,( jeden rząd - jeden kierunek odwozu ) po czym rzędami pod opieką wychowawcy dzieci pokonują drogę do autobusu. Najliczniejszy i tym samym najtrudniejszym odwozem jest ten o 13.40, kiedy to odjeżdżają dzieci we wszystkich kierunkach.

 

 

Realizacja programu "Szklanka Mleka"

Celem tej akcji jest dbałość o zdrowie dzieci i młodzieży szkolnej oraz edukacja z zakresu żywienia. Mleko w szkole w ciągu dnia zapewnia dzieciom i młodzieży szkolnej zdrowie, ułatwia naukę, dodaje energii.

Ideą Programu Doskonałe Mleko w Szkole jest, aby co dzień każdy uczeń miał szanse na kartonik świeżego pożywnego mleka w swojej szkole. Każde dziecko objęte Programem Doskonałe Mleko w Szkole ma możliwość codziennego wypicia w szkole 0,25 l mleka świeżego (pasteryzowanego) o najwyższej jakości. Dostarczane jest ono w higienicznie zamkniętych kartonikach, jednorazowego użytku. Mleko jest pite przez dzieci w grupie, podczas śniadania i na "dużych" przerwach często razem z nauczycielem.

Za realizację programu "Szklanka Mleka" w naszej szkole odpowiedzialni są wychowawcy świetlicy. Koordynatorem programu jest p. Anna Pajzert. Mleko dostarczane jest do szkoły dwa razy w tygodniu we wtorki i w czwartki. Zadaniem wychowawców świetlicy jest odebranie mleka od dostawcy, sprawdzenie jego daty ważności, szczelności opakowań. Następnie mleko jest dzielone na poszczególne klasy i dostarczane do każdego ucznia.

 zdjęcia...


Realizacja programu "Owoce i warzywa w szkole"


Komisja Europejska w 2009 r. powołała do życia program Owoce w szkole jako odpowiedź na obserwowany od kilku lat stały spadek spożycia owoców i warzyw w Unii Europejskiej. Trend ten może negatywnie oddziaływać na codzienną dietę Europejczyków, a w szczególności dzieci. Program Owoce w szkole ma za zadanie przyczynić się do zmiany nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w codziennej diecie. W Polsce program skierowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Głównym celem programu jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym realizowane w szkołach podstawowych. Każde dziecko uczestniczące w programie otrzymuje jednorazowo porcję składającą się z jednego produktu owocowego i jednego produktu warzywnego. W ramach programu "Owoce w szkole" dzieciom udostępniane są owoce i warzywa przygotowane do bezpośredniego spożycia, wystarczająco rozwinięte, dojrzałe, zdrowe. Owoce, warzywa oraz soki nie mogą zawierać dodatku tłuszczu, soli, cukru lub substancji słodzących. Za jakość owoców i warzyw dostarczanych do szkół podstawowych odpowiedzialny jest zatwierdzony dostawca.Za realizację programu "Owoce w szkole" odpowiedzialni są wychowawcy świetlicy, a koordynatorem jest p.Anna Pajzert. Do zadań wychowawców należy przyjęcie od dostawcy owoców i warzyw, sprawdzenie ilości i świeżości produktów co potwierdzają podpisem na fakturze. Następnie porcje owocowo-warzywne są dzielone na poszczególne klasy i dostarczane do uczniów. Owoce dostarczane są do szkoły dwa razy w tygodniu we wtorki i w czwartki. Z racji zwiększenia przez Agencję Rynku Rolnego liczby dostaw owoców i warzyw z 20 do 24 w I semestrze, przez 4 dowolne tygodnie dzieci będą otrzymywać porcję owocowo-warzywną trzy razy w tygodniu. W ramach programu wychowawcy klas I-III przygotowują zajęcia propagujące zdrowe odżywianie.

zdjęcia...

 

Organizacja dowożenia.

Poranne przyjazdy uczniów do szkoły odbywają się przy budynku gimnazjum z wyjątkiem dzieci z miejscowości Stare, które wysiadają z busa przy budynku szkoły podstawowej. Dzieci odbierane są z autobusów przez wychowawców świetlicy i zaprowadzane pod ich opieką do szkoły. Zaraz przy autobusie bądź po dotarciu do świetlicy sprawdzana jest obecność uczniów dowożonych, dzięki czemu wiemy, które dzieci dojechały do szkoły. Od godziny 6.50 do 7.30 dla dzieci dojeżdżających w tym dwójki przedszkolaków prowadzone są zajęcia opiekuńcze w świetlicy, natomiast po godzinie 7.30 aż do dzwonka rozpoczynającego lekcje opiekę nad dziećmi przejmują nauczyciele pełniący dyżur na boisku szkolnym. Przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych dzieci oczekujące na lekcje przebywają na korytarzu szkolnym i w świetlicy.

W związku z rozpoczęciem zajęć z projektu indywidualizacji z wybranymi uczniami, na pierwszej lekcji wzrosła liczba dzieci przebywających pod opieką świetlicy. W świetlicy przebywa w tym czasie średnio 60 uczniów (w tym większość dzieci nie zapisanych do świetlicy), co przewyższa warunki lokalowe sali, dlatego dla zapewnienia bezpieczeństwa i możliwości prowadzenia zajęć wykorzystujemy pomieszczenie biblioteki i innych sal szkolnych.

 zdjęcia...

 

Rok szkolny 2012/2013 przyniósł szereg zmian w działalności świetlicy szkolnej. W związku ze zwiększoną liczbą uczniów przebywających pod opieką świetlicy zwiększona została także liczba wychowawców oraz liczba godzin pracy. Obecnie zatrudnionych jest sześcioro wychowawców i dodatkowo czynnie wspiera nas dyrektor szkoły. Prócz własnej sali wykorzystujemy także inne sale lekcyjne. Do świetlicy zapisanych jest 50 dzieci, przebywających w niej na stałe, oczekujących na odbiór przez pracujących rodziców oraz 144 dzieci dojeżdżających, troje dzieci z dziewiątego oddziału przedszkolnego z grupy Słowiki, oraz jedna ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Szamotułach. Uczniowie dzieleni są na grupy 25-cio osobowe, co ułatwia wychowawcom prowadzenie zajęć. Zwiększona liczba dzieci korzystających ze świetlicy spowodowana jest co raz to większą liczbą mieszkańców gminy Kaźmierz oraz zmianami w dowożeniu uczniów. Od września tego roku linię Kaźmierz-Gaj Wielki -Stramnica- Młodasko- Witkowice- Bytyń-Piersko przejął autobus TP BUS. Kursuje on dwa razy dziennie o godz. 13.40 i 15.30. Dzieci z tych kierunków muszą poczekać na odwóz w świetlicy. Świetlica pełni także rolę stołówki, w której podczas przerw uczniowie mają możliwość zjedzenia śniadania i wypicia ciepłej herbaty. W związku z dużą liczbą uczniów spożywających obiady w szkole (średnio170 obiadów wydawanych dziennie, a miejsc na stołówce 50), dla ich komfortu wprowadzono dwie przerwy obiadowe. Pierwsza przerwa o godzinie 11.25 - 11.45 jest przerwą obiadową dla dzieci młodszych z klas I-III oraz przedszkolaków, natomiast druga przerwa o godzinie 12.20 - 12.40 przeznaczona jest na spożycie obiadu dla dzieci starszych z klas IV-VI oraz uczniów gimnazjum. Dzieci młodsze, które już skończyły lekcje przebywają w tym czasie na zajęciach w bibliotece szkolnej. Podsumowując mimo trudnych warunków wychowawcy świetlicy dokładają wszelkich starań aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo i wspierać ich wszechstronny rozwój.

zdjęcia...

Świetlica miejscem rozwoju ucznia.

 

 

 

 

 

 

 

  
I
II
III
IV
V
VI
absolwenci
 
podręczniki/programy
plan lekcji
Samorząd Uczniowski
oferta edukacyjna
świetlica
działalnośc ekologiczna
biblioteka
talenty szkolne
gazetka szkolna
 
Rada Rodziców
zebrania
e-dziennik
obiady