strona główna
ważne wydarzenia
tablica ogłoszeń
innowacje szkoły
sport
dokumenty
kalendarium
historia
patron
projekty EFS/comenius
Szkoła z klasą 2.0
Encyklopedia WLKP
sponsorzy
ewaluacja
publikacje
chór Cantus Firmus
archiwum
sukcesy
 
Dyrekcja
Kadra Pedagogiczna
Pracownicy
Pedagog
Psycholog

 

WYDARZENIA 2016-2017

 

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017 klas 4 - 6

23 czerwca - ten dzień był długo wyczekiwany przez uczniów Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu. Uroczystość zakończenia roku szkolnego rozpoczęła się mszą świętą. Następnie uczniowie klas 4 -6 spędzili czas z wychowawcami w salach, wręczone zostały świadectwa. Po spotkaniach klasowych odbył się uroczysty apel w sali gimnastycznej. Wzięli w nim udział zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej. Dyrektor Szkoły i wychowawcy klas wręczyli świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe. Pan wójt Zenon Gałka i pan Janusz Stróżyk przekazali najlepszym uczniom stypendia naukowe i Nagrody Wójta Gminy Kaźmierz. W dalszej części uczniowie otrzymali pozostałe nagrody i dyplomy. Po części oficjalnej program artystyczny zaprezentowali uczniowie klas szóstych i szkolny chór. Uroczystość zakończył Dyrektor Szkoły ogłaszając początek wakacji. Stypendium otrzymali: 1. Bartos Kacper 2. Bączkiewicz Franciszek 3. Borowczak Jeremiasz 4. Burczyńska Lena 5. Cugier Pola 6. Galus Małgorzata 7. Grabarczyk Dominika 8. Heś Filip 9. Jóźwik Natalia 10. Kaźmierczak Hanna 11. Koput Hanna 12. Kosowska Klara 13. Kotlarz Julia 14. Kredens Kamerona 15. Krupa Zuzanna 16. Kubiak Emilia 17. Kulon Weronika 18. Kupś Karolina 19. Leśniewski Wiktor 20. Majsnerska Stella 21. Mosiężna Monika 22. Nowakowska Martyna 23. Pawłowska Jagna 24. Prendka Aleksandra 25. Siwek Weronika 26. Słowik Natalia 27. Stanisławiak Maja 28. Stokłos Krzysztof 29. Szczepkowska Maria 30. Szcześniak Patrycja 31. Szyling Julia 32. Zagórska Otylia 33. Ziemniewska Aleksandra 34. Ziemniewska Julia Nagrodę Wójta otrzymali: 1. Bączkiewicz Franciszek 2. Burczyńska Lena 3. Gorzelany Łukasz 4. Zagórska Otylia 5. Ziemniewska Aleksandra

zdjęcia...

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO klas 2

<

zdjęcia...

Sukces Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu - Projekt "KoderJunior"

Z radością informujemy, że Projekt "KoderJunior - Szkoła Mistrzów Programowania", w którym będą uczestniczyć nasi nauczyciele wygrał konkurs i został wybrany do dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa dla Działania 3.2 "Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej". Ze względu na to, że termin składania wniosków został przedłużony o dwa miesiące, co wpłynęło także na samo rozstrzygnięcie konkursu - Projekt "KoderJunior - Szkoła Mistrzów Programowania" rozpocznie się o semestr później. Oznacza to, że pierwsze szkolenia z nauki programowania dla Państwa Nauczycieli odbędą się w drugim semestrze roku szkolnego 2017/2018 (po styczniu 2018 roku). Projekt "KoderJunior - Szkoła Mistrzów Programowania" jest programem partnerskim Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Poznańskiego Centrum Komputerowo - Sieciowego oraz Fundacji Pro Cultura.

Krótki opis Projektu "KoderJunior - Szkoła Mistrzów Programowania"

Projekt obejmuje grupowe szkolenia stacjonarne dla nauczycieli publicznej edukacji wczesnoszkolnej oraz z osób dorosłych z wybranych instytucji (mogących wspierać działania projektowe) z obszaru kompetencji cyfrowych i medialnych, programowania i nauczania programowania. Nauczyciele w ramach projektu odbędą praktyczne zajęcia ze wsparciem trenera wśród uczniów klas 1-3. Odbędą się jedne zajęcia wyjazdowe dla uczniów oraz seminarium informacyjno-metodyczne dla kadry menadżerskiej szkół. Nauczyciel otrzyma: tablet z oprogramowaniem, scenariusze zajęć oraz wsparcie i mentoring ekspercki w trakcie realizacji projektu oraz 6 miesięcy po jego zakończeniu. Szkoła otrzyma: zestawy tabletów wraz z oprogramowaniem. Dodatkowo zostaną zakupione roboty edukacyjne, które będą wykorzystywane podczas zajęć z uczniami. Powstanie specjalna platforma edukacyjno - społecznościowa z elementami grywalizacji dla uczniów i nauczycieli. Projekt zapewnia badanie kompetencji osób objętych wsparciem.

zdjęcia...

Szkolny Klub Miłośników Historii

W roku szkolnym 2016/2017 Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu wzięła udział w kursie organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie i otrzymała certyfikat Szkolny Klub Miłośników Historii. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy na temat historii Polski, Europy i świata. Poznawanie naszego kraju i najbliższego regionu, jego środowiska, dziedzictwa kulturowego i historii oraz szerzenie postaw tolerancji i szacunku wobec innych narodów i rozwijanie kompetencji kluczowych. Głównymi zadaniami konkursu były:Realizacja projektu "Rozmowy ze świadkami historii", Realizacja projektu "Ślady przeszłości uczniowie adoptują zabytki", Zbudowanie fanpage promującego ślady przeszłości swojej miejscowości/regionu na portalu społecznościowym, Przeprowadzenie ogólnoszkolnego konkursu wiedzy pt. "Postawy patriotyczne w dziejach historii. Autorytet w czasach trudnych, Zaprojektowanie okolicznościowego medalu, upamiętniającego wybrane przez szkołę wydarzenie historyczne – awers i rewers, Przeprowadzenie wspólnie z uczniami lekcji pt. "Znaczenie chrztu Polski dla Polski i Polaków", Przygotowanie plakatu upamiętniającego 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce (1981).Zadania przeprowadzane w ciągu pięciu miesięcy były opisywane i udokumentowane. Każde z nich było oceniane przez jury konkursu w skali od "1" do "10". Warunkiem otrzymania tytułu było uzyskanie co najmniej 80 punktów za 10 zadań. Nasza szkoła otrzymała maksymalną ilość punktów. Zadania konkursu były różnorodne i ciekawe, rozbudzały kreatywność i duże zainteresowanie uczniów Były też świetną okazją do zaprezentowania ich zdolności i talentów. Możliwość prezentacji prac i występy w przedstawieniu przed szerszą publicznością były dodatkową motywacją dla uczniów. Tytuł konkursu trafnie określił rolę, jaką spełnia dziś szkoła. To miejsce, w którym uczniowie nie tylko znajdują opiekę, pomoc w nauce, ale również mają możliwość rozwijania swoich zdolności i zainteresowań, kształtowania postaw patriotycznych, rozwijania samodzielności, uczestnictwa w kulturze. Dziękuję wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w dodatkowych zajęciach kółka historycznego i przyczynili się do otrzymania tego certyfikatu.

zdjęcia...

Nauczyciel historii Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

Laboratorium wyobraźni

W poniedziałek 12 czerwca 2017 r. klasy III a i III c wybrały się na wycieczkę do Laboratorium Wyobraźni do Poznańskiego Parku Naukowo - Technologicznego Fundacji UAM. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Interaktywnej Wystawy Naukowej. Tutaj poznaliśmy zjawiska z różnych dziedzin naukowych takich jak: hydrodynamika, ciśnienie, magnetyzm, elektryczność. Mieliśmy okazję zobaczyć także ciemnię i obserwować zjawiska związane ze światłem. Przetestowaliśmy zasady działania aparatu fotograficznego, biegu promieni przechodzących przez pryzmat, nakładanie barw czy lustro fenickie. Kolejnym miejscem, które mogliśmy zobaczyć było Eksperymentalium. Tam podczas warsztatów mogliśmy odkrywać naukowe ciekawostki. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób nasz organizm odbiera i odczytuje różne zmysły. Ostatnim miejscem była strefa Planetarium. Tam obejrzeliśmy projekcję filmu pt.: "Mała gwiazdka, której się udało"! Szczęśliwi i pełni wrażeń wróciliśmy do Kaźmierza.

zdjęcia...

Grażyna Kubacka Kinga Majka

"Bezpieczne wakacje"

20.06.2017 na terenie gospodarstwa agroturystycznego "Agro - Zalew" w Radzynach odbyła się kolejna edycja akcji "Bezpieczne wakacje". Uczestniczyli w niej uczniowie klas 1a, 1b, 5a, 6a. Akcja miała na celu przybliżyć uczniom zasady bezpiecznego zachowania w czasie wakacji, w szczególności nad wodą. W trakcie imprezy uczniowie mieli okazję obserwować pokaz ratownictwa wodnego przygotowany przez strażaków z Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej i ratowników medycznych z szamotulskiego szpitala. Zobaczyli wówczas, jak w praktyce wygląda akcja ratownicza. Dzieci mogły również przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy i wysłuchały pogadanki strażaków oraz funkcjonariuszek z Komendy Powiatowej Policji w Szamotułach nt. bezpiecznych zachowań w trakcie letniego wypoczynku.

zdjęcia...

Katarzyna Stachowiak

DZIEŃ DZIECKA W KLASIE I A

Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klasy Ia wraz z wychowawcą panią Aleksandrą Napierałą oraz panią Urszulą Derdą poszli na przepyszne lody. , 13,06 pojechały do kina Halszka na seans "SMERFY".Osobiście towarzyszyłam dzieciom, więc z pewnością mogę uznać wyjazd za udany. Klasa z uśmiechem na twarzy wróciła do szkoły.Dzięujemy pani Urszuli za pomoc w opiece nad dziecmi .

zdjęcia...

Małgorzata Zwierzchlewska

Wizyta przedszkolaków

W dniu 8 czerwca uczniowie klasy III d gościli w swojej sali młodszych kolegów z przedszkola. Przyszli pierwszoklasiści zasiedli w szkolnych ławkach. Przekonali się, że w szkole, podczas lekcji, też można świetnie się bawić. W czasie wyprawy na rafę koralową mieli okazję pisać, czytać, czy też liczyć. Największą radość sprawiła jednak dzieciom zabawa w sali gimnastycznej, gdy uciekali przed rekinem. Już nie możemy się Was doczekać-do zobaczenia we wrześniu.

zdjęcia...

E.H.

Dzień Szkoły bez Przemocy

07.06.2017r. Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu zorganizowała Dzień Szkoły bez Przemocy. W ramach tego wydarzenia wszystkie klasy 1-6 uczestniczyły w przemarszu pod hasłem "Stop przemocy w szkole!". Uczniowie przygotowali transparenty z hasłami zachęcającymi do zaprzestania agresywnych zachowań. Przemarsz prowadził ze szkoły pod Urząd Gminy. Przed Urzędem Gminy uczniowie spotkali się z wójtem p. Zenonem Gałką oraz dyrektorem ds. oświatowych p. Januszem Stróżykiem, którzy wręczyli dzieciom ulotki informacyjne nt. działań, które można podjąć w sytuacji przemocy. Do uczniów przemówił również dyrektor szkoły p. Mariusz Pielucha. Następnie uczniowie, prowadzeni przez werblistów, powrócili do szkoły.

zdjęcia...

Katarzyna Stachowiak

Wycieczka do Laboratorium Wyobraźni - 2 E i 2 F.

7 czerwca pojechaliśmy na wycieczkę do Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego - Laboratorium Wyobraźni. Zajęcia prowadzone były przez pracowników Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Zwiedzaliśmy interaktywną wystawę e ksponatów prezentujących zjawiska z różnych dziedzin nauki. Zajęcia w "Laboratorium Wyobraźni" miały charakter warsztatowy. Ich celem było rozbudzanie i rozwijanie wśród uczniów zainteresowań naukami przyrodniczymi. Podczas zwiedzania dzieci aktywnie uczestniczyły w warsztatach, poznały zasady działania różnych wahadeł i zgodnie zawieszonym na ścianie poleceniem - ,,Nie wahaj się, baw się !''- eksperymentowały. Emocjonująca była także lekcja robotyki. Zbudowane przez naszych uczniów roboty walczyły na ringu. Cel wycieczki został osiągnięty!

zdjęcia...

J.S.

Karaoke- śpiewać każdy może..

W dniu 7 czerwca atmosfera w sali gimnastycznej była rozśpiewana, a to za sprawą dzieci, które w tym dniu prezentowały swoje umiejętności śpiewająco. Dzieci wcieliły się w różnych, wybranych przez siebie wykonawców. Jury w składzie : p. Hanna Łuczak, p. Zbigniew Filipiak oraz p. Anna Woźna przyglądali się wszystkim artystom z uśmiechem na twarzy. Nie zabrakło wspaniałej atmosfery i gorących oklasków. Piosenki po polsku 1miejsce Natalia Jóźwik , Otylia Tomczak 6a 2miejsce Klaudia Nowakowska 5a 2miejsce Filip Duralski 4a 2miejsce Zofia Paluszak 6b 3miejsce Iwo Cieliczko, Bartek Antoniewski 6a 3miejsce Agata Jędrzejczak Piosenki po angielsku 1miejsce Maria Szczepkowska 5a 2miejsce Pola Cugier 5b 3miejsce Jagoda Dłużewska 5a Wyróżnienia I Jagna Pawłowska, Martyna Nowakowska 4b II Marta Ignasiak 4a, Helena Przymusiak 5a III Patrycja Szcześniak 4a , Alicja Ałtyn 6c

zdjęcia...

Małgorzata Szagżdowicz

SP Kaźmierz Kolorowe Boisko - głosowanie 7 - 18.06.2017r.

Zapraszam do głosowania!

Warto sięgnąć po nagrodę. Liczę na mieszkańców naszej Gminy. Wystarczy "kliknąć"! Link do głosowania:

link do głosowania

Pozdrawiam

Mariusz Pielucha

"Zielona Szkoła"- uczymy się i bawimy poza murami szkoły.

Z okazji "Dnia Dziecka" klasy trzecie szkoły podstawowej w Kaźmierzu wyjechały na "Zieloną Szkołę". Przez 2 dni "nową" szkołą dla 85 uczniów był ośrodek "Łężeczki" nad Jeziorem Chrzypskim. Na terenie ośrodka dzieci korzystały z kąpieli w basenie, a także z zaplecza sportowego. Wielu emocji dostarczyły międzyklasowe rozgrywki sportowe w piłce nożnej oraz w "Dwa ognie". W piłce nożnej "mistrzem" została klasa III c, natomiast w "Dwa ognie"- klasa IIIb. Dzieci były też na wycieczce w Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej w Mniszkach, gdzie miały możliwość uczestniczenia w warsztatach pokazowych ginących zawodów: kowalstwo, bednarstwo, pszczelarstwo, wikliniarstwo, a także samodzielnego wykonania wózka z wikliny. Wieczorem był grill i dyskoteka. Dziękujemy Urzędowi Gminy w Kaźmierzu za sfinansowanie przejazdu autokarami. Podziękowania należą się również wychowawcom klas - P. Ewie Hartwich, P. Danucie Pielucha, P. Kindze Majce oraz opiekunom - P. Karolinie Hermann i P. Zbigniewowi Filipiakowi. "Zielona Szkoła" to połączenie nauki, zabawy i wypoczynku, pokazanie piękna naszego regionu, uczenie obcowania z przyrodą, a jednocześnie wdrażanie młodych ludzi do umiejętnego, przyjemnego i pożytecznego spędzania wolnego czasu. Wyjazd całej klasy to wspaniała okazja do integracji zespołu klasowego, a pobyt poza domem, bez mamy i taty, to dobra "szkoła" samodzielności, zaradności, rozwijania umiejętności w zakresie samoobsługi. Nasi trzecioklasiści "Zieloną Szkołę" zaliczyli na piątkę!

zdjęcia...

Grażyna Kubacka

WARSZTATY INTEGRACYJNE W KLASIE VB

2.06.2017r., po skończonych lekcjach odbyły się warsztaty integracyjne w klasie VB. Podczas ciekawych zajęć poprowadzonych przez p. psycholog - Katarzynę Stachowiak, pod czujnym okiem wychowawcy - p. Moniki Skotnickiej - Stróżyk, uczniowie realizowali różne zadania wymagające współpracy. Ich pracy przyglądał się również p. dyrektor - Mariusz Pielucha. Warsztaty sprawiły dzieciom dużo radości, chętnie wykonywały wszystkie zadania. W przerwie zajęć uczniowie zjedli ulubioną potrawę wszystkich dzieci - pizzę.

zdjęcia...

Monika Skotnicka - Stróżyk

Rozstrzygnięcie konkursu historycznego na zaprojektowanie okolicznościowego medalu

Zadaniem konkursowym było zaprojektowanie medalu (awers i rewers) , który nawiązywał będzie do ważnej rocznicy- 50-lecia uroczystego otwarcia gmachu naszej szkoły w Kaźmierzu. Jury w składzie : p. Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i p. Irena Gruszka postanowiło wyróżnić: 1 miejsce- Zuzanna Katner - kl. 4 b 2 miejsce- Zuzanna Krupa i Natalia Jóźwik- kl. 6 a 3 miejsce- Julia Kotlarz- kl. 5a Wyróżnienie: Julia Ziemniewska- kl. 6c i Otylia Zagórska - kl. 5a Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym!!!!

zdjęcia...

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

XVII Festiwal Tańca w Kaźmierzu

Przepiękna, wymarzona, słoneczna pogoda i gorące rytmy taneczne towarzyszyły XVII Festiwalowi Tańca. Jak co roku boisko przy Szkole Podstawowej w Kaźmierzu zamienia się w miejsce radości roześmianych i roztańczonych dzieciaków, począwszy od przedszkola po gimnazjum. W tym roku w Festiwalu brało udział aż 400 tancerzy, którzy zatańczyli w 29 zespołach. Uczestnicy przyjechali z różnych miejscowości: z Szamotuł, Sierakowa, Chodzieży, Międzychodu, Wągrowca, Budzynia, Gołańczy, Wyrzyska, Poznania, Skoków, Połajewa, . W przerwie między występami tanecznymi swoje umiejętności taneczne zaprezentowały dzieci z Kaźmierza, które uczęszczają na zajęcia tańca organizowane przez Hajdasza. Jak co roku Festiwalowi towarzyszył Festyn Rodzinny, podczas którego szkoła prezentuje swój dorobek. Rada Rodziców wraz z kuchnią szkolną przygotowała bufet, na ORLIKU odbywały się mecze piłkarskie, na boisku konkurencje sportowe dla dzieci. Mam nadzieję, że prezentowany przez zespoły taniec dostarczył jego twórcom i obserwatorom wielu emocjonalnych wzruszeń związanych z jego wykonaniem i towarzyszącą mu muzyką i estetyką. Zapraszam za rok na kolejne kaźmierskie spotkanie festiwalowe. Niech taniec stanie się jednym ze sposobów cudownego spędzenia wolnego czasu w gronie rodzinnym i w gronie przyjaciół Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu. Dziękuję współorganizatorom: Starostwu Powiatowemu, GOK, Radzie Rodziców, Dyrekcji, wszystkim nauczycielom i pracownikom Szkoły Podstawowej, Urzędowi Gminy, strażakom i licznym sponsorom.

zdjęcia(foto B. Kubiak) ...

Organizator XVII Festiwalu Tańca Małgorzata Szagżdowicz

SP Kaźmierz: Klimatyzacja - prezent dla uczniów z okazji Dnia Dziecka

W dniu 1 czerwca 2017r. firma APTHERM p. Adama Pytlika zgodnie ze złożoną obietnicą zainstalowała dzieciom Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu zestaw klimatyzatorów w celu poprawy jakości korzystania z sali gimnastycznej - szczególnie w czasie upałów.

Dyrektor Mariusz Pielucha i nauczyciele serdecznie dziękują p. Adamowi Pytlikowi oraz jego pracownikom za przekazanie tak cennego prezentu.

zdjęcia...

Dyrektor Szkoły Mariusz Pielucha

Dzień Dziecka w świetlicy SP Kaźmierz

W czwartek 1 czerwca dla uczniów uczęszczających do świetlicy dla klas pierwszych i drugich zorganizowaliśmy niespodziankę z okazji Dnia Dziecka. Najpierw udaliśmy się do gimnazjum na wystawę ptaków egzotycznych. Potem po krótkim odpoczynku wyszliśmy się do gospodarstwa państwa Przybylskich. Przemiła gospodyni udostępniła naszym uczniom swój plac zabaw, trampoliny, piaskownice i huśtawki. Dobrej zabawy nie było końca. Wszyscy zadowoleni wróciliśmy do szkoły. Serdecznie podziękowania Pani Przybylskiej składają wychowawczynie świetlicy: Dorota Wojtaś i Krzysztofa Stankiewicz-Wajde.

zdjęcia...

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

PIOTR NIWALD (Dj neeVald) ZAPOZNAJE PIERWSZAKÓW Z PRACĄ W RMF MAXXX POZNAŃ

Uczniowie klas pierwszych odwiedzili studio RMF MAXXX. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób tworzy się nagranie, a także mogły nagrać swoje wypowiedzi. Nie zabrakło również niespodzianek w postaci słodkiego poczęstunku i pamiątkowych koszulek. Serdecznie dziękuję Pani Urszuli Sobczyk za zorganizowanie spotkania, Pani Joannie Pawłowskiej za pomoc w opiece nad dziećmi oraz Panu Piotrowi za niezwykle ciekawe spotkanie i niespodzianki dla pierwszaków.

zdjęcia...

Wychowawca kl. I b Karolina Kozłowska

PIERWIASTEK Z DZIESIĘCIU

Pierwiastek z dziesięciu to matematyczny konkurs, który odbył się w naszej szkole 22.05.2017. W eliminacjach do konkursu przystąpili wszyscy uczniowie klas 4-6, którzy rozwiązali matematyczno-przyrodniczy test. Spośród nich wyłoniono 10 osób, którzy zdobyli najwięcej punków. Najlepsza dziesiątka wzięła udział w finale. Na początku turnieju każdy uczestnik otrzymał 3 szanse. Następnie każdy uczestnik otrzymywał pytanie, jeżeli odpowiedź była prawidłowa zachowywał swoją szansę, jeżeli nie tracił. Uczestnik, który stracił wszystkie 3 szanse odpadał z gry. Kolejne rundy pytań były zadawane do momentu, gdy w konkursie pozostały 3 osoby. Zwycięska trójka zmierzyła się w wielkim finale. Zwycięzcą konkursu zastał Adrian Konieczny z klasy 6c, drugie miejsca zajął Łukasz Słowik z klasy 6a, a trzecie Zosia Majka z klasy 6c. Serdecznie gratulacje dla wszystkich uczestników!

zdjęcia...

Anna Stokłos

DZIEŃ DZIECKA W PARKU EDUKACYJNO-ROZRYWKOWYM

Klasa I b wraz z opiekunami spędziła Dzień Dziecka w Deli Park. To właśnie tam, w sąsiedztwie prawie 8-hektarowego terenu Wielkopolskiego Parku Narodowego, dzieci mogły odkrywać niesamowite atrakcje. Podziwiały figury prehistorycznych zwierząt i gigantycznych owadów zamieszkujących niegdyś Wielkopolskię, a w Mini Zoo rozpoznały domowe i egzotyczne zwierzęta. Ponadto w parku miniatur mogły dokładnie przyjrzeć się zabytkom Europy, Afryki, Ameryki i Azji. Dzieci zobaczyły m. in. Wieżę Eiffla, Mount Rushmore, Stonehenge oraz Zamek Neuschwanstein - pierwowzór bajkowego zamku z kreskówek Disneya. Bardzo duże wrażenie wywołała jedyna w Polsce Podniebna Eko-wioska obejmująca 250 m tras wiodących wśród drzew: domki, tarasy, wiszące mosty i tajemnicze przejścia. Dzieci odważnie przebyły drogę rozwiązując interaktywne zadania. Punktem kulminacyjnym wyprawy był ogromny plac zabaw pełen kolorowych dmuchawców i nietypowych zjeżdżalni. Dziękuję Pani Urszuli Sobczyk oraz Urszuli Derda za poświęcony czas i pomoc w opiece nad dziećmi podczas wycieczki.

zdjęcia...

Wychowawca kl. Ib Karolina Kozłowska

Wycieczka do Trójmiasta uczniów klas V Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu

W dniach 24.05. - 26.05. 2017r. odbyła się wycieczka nad morze, w której udział wzięli uczniowie klas Va, Vb i IVc pod opieką K. Stachowiak, E. Przybylskiej i Z. Filipiaka. Pierwszego dnia spacerowaliśmy uliczkami Głównego Miasta. Zwiedziliśmy wnętrze Ratusza i weszliśmy na wieżę Kościoła Mariackiego. Długim Pobrzeżem przeszliśmy do Żurawia - jednego z symboli Gdańska. Następnie udaliśmy się na Westerplatte, by zobaczyć miejsca bohatersko bronione przez polskich żołnierzy. Pełen wrażeń dzień zakończyliśmy spacerem nad morze. W czwartek rozpoczęliśmy od zwiedzania Katedry Oliwskiej i spaceru po otaczającym ją parku, gdzie znajdują się rzadkie gatunki drzew. Następnie wysłuchaliśmy koncertu na zabytkowych organach z ruchomymi figurkami. Po nim udaliśmy do Gdyni, gdzie mogliśmy samodzielnie wykonywać doświadczenia w Centrum Nauki Experyment. Później odwiedziliśmy jeszcze port i Skwer Kościuszki. Potem pojechaliśmy do Spotu, aby zobaczyć Krzywy Domek i pospacerować po molo. Dzień tradycyjnie zakończyliśmy nad morzem. Ostatnim punktem naszej wycieczki był Zamek Krzyżacki w Malborku, który zwiedzaliśmy w piątek. W trakcie wyjazdu pogoda i humory dopisywały. Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili zadowoleni.

zdjęcia...

E.P

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu pamiętają

W ciepłe majowe popołudnie uczniowie klasy IV c wraz z wychowawcą p. Markiem Smolarkiem oraz uczniowie klasy V b wraz z wychowawcą p. Moniką Skotnicką- Strózyk odwiedzili kaźmierskie mogiły poległych i pomniki. Dokonali tam niezbędnych prac porządkowych. Nasi wychowankowie posprzątali otoczenie pomników, zagrabili liście oraz usprzątnęli wypalone świece. Na zakończenie zapalili znicze i minutą ciszy uczcili pamięć poległych w naszej gminie.

zdjęcia...

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

PODZIĘKOWANIE DLA RODZICÓW DZIAŁAJĄCYCH NA RZECZ SP KAŹMIERZ

Dzięki inicjatywie i ogromnemu zaangażowaniu Pani Agnieszki i Pana Sławomira Gramsz szkoła pozyskała sponsora, który zamontował nową podłogę w sali nr 24 zamieniając wykładzinę dywanową na nowoczesne panele. Przedsięwzięcie niemogłoby być zrealizowane gdyby nie pomoc Pana Rafała Gładysiaka, Pana Mariusza Pydy, Pana Michała Kaczmarka oraz Pana Pawła Siłacz, którzy również poświęcili swój cenny czas przygotowując salę do remontu, a także zadbali o porządek po zakończeniu pracy przez fachowców. Dzięki wsparciu finansowym rodziców klasy 1b Pani Sylwia Siłacz wraz z Panią Mariką Nowicką zakupiły pojemniki na materiały dydaktyczne i zabawki. Sala stała się przytulna i przyjazna uczniom Dziękuję wszystkim rodzicom, którzy przyczynili się do poprawy miejsca nauki i zabawy dzieci. Dziękuję Pani Sylwii - przewodniczącej Rady Rodziców za przekazanie informacji dotyczących przeprowadzonego remontu. Teraz dzieci mogą uczyć się w bardzo atrakcyjnym pomieszczeniu klasowym.

zdjęcia...

Wychowawca kl. 1b Karolina Kozłowska

Czwartoklasiści we Wrocławiu

23 maja 2017r. klasy czwarte, Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu wyjechały na wycieczkę do Wroclawia , pod opieką p.Ireny Gruszki, p.Krzysztofy Stankiewicz-Wajde, P.Marka Smolarka i p.Zbigniewa Filipiaka. W tym pięknym mieście dzieci zwiedzały Hydropolis,ultranowoczesne centrum wiedzy o wodzie,które jest jedynym takim obiektem w Polsce i jedynym z nielicznych na świecie. Następnie podziwiali Panoramę Racławicką-wielkie malowidlo (15x114m),pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzielo tego rodzaju. Pomyslodawcą byl znany lwowski malarz Jan Styka , który zaprosił do wspólpracy znakomitego batalistę Wojciecha Kossaka. Na koniec dzieci zwiedzaly ZOO i Afrykanarium-obiekt prezentujący wody Afryki, łacznie znajduje się tam 19 basenów i zbiorników przedstawiających m.in. rafę koralową Morza Czerwonego. Zmęczeni, zadowoleni, szczęśliwi i pelni przeżytych wrażeń wrócieliśmy do domu.

zdjęcia...

Irena Gruszka

Spotkanie z Rodzicami kl. 6 w sprawie organizacji kl. 7 w roku szkolnym 2017/2018

W dniu 17.05.2017r. odbyło się spotkanie z Rodzicami kl. 6. Celem było zapoznanie ze zmianami organizacji pracy szkoły w roku szkolnym 2017/2018. Spotkanie w szczególności poświęcone było licznym szczegółowym pytaniom, na które po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora w zakresie opracowanego arkusza organizacyjnego można było udzielić odpowiedzi. Rodzice poznali przyszłych wychowawców klas 7 bez przydziału do konkretnej grupy. Wychowawcy wymienili się pierwszymi spostrzeżeniami. Z pewnością do dnia rozpoczęcia roku będą pojawiać się sprawy, które na bieżąco będą wyjaśniane. Myślę, że w sytuacji tak gwałtownych zmian konieczna jest cierpliwość i dobra wymiana informacji. Dla pewności informuję, że podręczniki dzieci otrzymają w szkole zgodnie z wyborem nauczycieli uczących dany przedmiot. Rodzice dzieci uczęszczających na religię zobowiązani są do zakupu podręcznika. Lista podręczników zostanie przedstawiona na stronie szkolnej po dopuszczeniu przez MEN. Niebawem odbędzie się spotkanie z rodzicami przyszłych klas pierwszych, którzy też oczekują na wyjaśnienia i informacje jak zorganizowany zostanie nowy rok szkolny 2017/2018 dla " pierwszaków".

zdjęcia...

Dyrektor Szkoły Mariusz Pielucha

Z PIRATAMI DOOKOŁA ŚWIATA

Właśnie w taką podróż wraz z kapitanem Chlupem w Nenufar Clubie w Kościanie wyruszyli 14 maja uczniowie klas I a i II e. towarzyszyły im panie Aleksandra Napierała, Natalia Mocha, Julia Winiecka, a całą grupą dowodziła piratka Pirania. Celem wyprawy było znalezienie ukrytego skarbu. Uczniowie po uroczystym mianowaniu na pirata i udekorowaniu stosownym medalem wyruszyli w drogę tratwami. Na trasie podróży znalazł się między innymi Egipt z piramidą i palmami oraz wioska indiańska. Ku wielkiej radości dzieci skarb został odnaleziony. To wydarzenie uczczono wesołymi tańcami. Na zakończenie wyprawy wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani lodami i mogli skorzystać z atrakcji na placu zabaw. Zmęczeni, ale zadowoleni i pełni wrażeń mali piraci wrócili do Kaźmierza.

zdjęcia...

Aleksandra Napierała

KLASA I a W PIEKARNI AUCHAN

Uczniowie klasy I a wraz z wychowawczynią panią Aleksandrą Napierałą oraz z panią Urszulą Derdą wybrali się do piekarni Auchan w Swadzimiu. Na miejscu dzieci zapoznały się z procesem wypieku chleba, bułek oraz innych rodzajów pieczywa. Największą atrakcją była możliwość samodzielnego przygotowania pizzy. Na przygotowanych spodach dzieci układały kompozycję z dodatków, które najbardziej lubią. Podczas pieczenia pizzy można było się przyjrzeć z bliska, jak wygląda praca w nowoczesnej piekarni oraz zajadać się pączkami, którymi poczęstowano uczestników wycieczki. Wyjęte z pieca gorące, pachnące pizze zapraszały do degustacji. Wycieczka była "przepyszna"! Dziękujemy Pani Anecie za pomoc w zorganizowaniu wycieczki.

zdjęcia...

Aleksandra Napierała

SP Kaźmierz - odnowienie elewacji zewnętrznej szkoły

W dniach majowych p. Tomasz Sosiński i p. Andrzej Kardacz przeprowadzili renowację ścian sali nr 12 oraz piętra nad pomieszczeniem kuchni i kotłowni. Remont elewacji zbiegł się z powiatowymi obchodami Dnia Strażaka. Dzięki tym działaniom jednostki straży mogły pięknie prezentować się podczas defilady oraz wręczania orderów, medali i innych nagród za wielką aktywność w niesieniu pomocy osobom poszkodowanym., Korzystając z okazji życzymy wszystkim strażakom dużo zdrowia i wytrwałości w pomocy potrzebującym. Uroczystość przygotowana przez p. Zenona Pawlaczyka w ocenie uczestników zrealizowana została na wysokim poziomie. Gratulujemy organizacji.

zdjęcia...

Dyrektor Szkoły Mariusz Pielucha

SP Kaźmierz - remont świetlicy inicjatywą rodziców Rady Rodziców

Podczas dni wolnych od zajęć dydaktycznych w świetlicy p. Tomasz Sosiński konserwator szkolny przeprowadził gruntowny remont podłogi. Usunięto podłoże - płytki i wykładzinę, wylano masę wyrównującą oraz założono nową wykładzinę przemysłową. Inicjatorami wymiany stała się Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu, która na ostatnim posiedzeniu organizacyjnym przekazała środki na zakup materiałów koniecznych do remontu. Dzięki dobrej współpracy Rady Rodziców z dyrektorem szkoły udało się stworzyć godne warunki pobytu w świetlico - jadalni. Za okazaną życzliwość i wsparcie działań w zakresie budowania jak najlepszych warunków pobytu dzieci w szkole Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu serdecznie dziękuje wszystkim rodzicom, którzy zauważają potrzebę wsparcia. Szczególne podziękowania kieruję do p. Sylwii Siłacz i p. Natalii Jaźwiec, które obecnie kierują zespołem wchodzącym w skład Rady Rodziców. Teraz świetlica zyskała bardziej estetyczny wygląd co zauważają dzieci naszej szkoły.

zdjęcia...

Dyrektor Szkoły Mariusz Pielucha

Wycieczka do Jump Areny

Dnia 16 maja uczniowie klas IV a i IV c wybrali się na skoczną wycieczkę do poznańskiej Jump Areny. Czas na wspaniałych trampolinach minął bardzo szybko. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wyprawy zwłaszcza, że w drodze powrotnej mogliśmy odwiedzić pobliskiego Mc Donalda. Serdeczne podziękowania dla p. Joanny Pawłowskiej i p. Katarzyny Stachowiak za pomoc w zorganizowaniu wycieczki i opiekę składają wychowawcy klas IV a -p. Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i wychowawca klasy IV c- p. Marek Smolarek.

zdjęcia...

Krzysztofa Stankiewicz - Wajde

Wizyta w Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie

Dnia 17 maja grupa uczniów z kółka historycznego ze Szkoły Podstawowej z Kaźmierza odwiedziła Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie. Na początku mogliśmy wysłuchać wspaniałego wykładu dotyczącego przyczyn wybuchu powstania, przebiegu oraz jego skutków ważnych dla odradzającej się państwowości polskiej. Następnie zobaczyliśmy wiele osobistych pamiątek uczestników powstania wielkopolskiego. Podsumowaniem wizyty było bliższe poznanie najważniejszej osoby z okresu powstania wielkopolskiego- jego dowódcy gen. Józefa Dowbor- Muśnickiego oraz historii jego dzieci. Na koniec odwiedziliśmy grób generała na lokalnym cmentarzu. Serdecznie podziękowania dla p. Joanny Pawłowskiej za opiekę i wspólną wyprawę składają uczniowie wraz z nauczycielem historii- p. Krzysztofą Stankiewicz-Wajde.

zdjęcia...

Krzysztofa Stankiewicz - Wajde

Szlakiem kaźmierskich zabytków

Dnia 15 maja grupa uczniów z kółka historycznego ze Szkoły Podstawowej z Kaźmierzu brała udział w niezwykłym spotkaniu. Tego dnia mieliśmy przyjemność posłuchać wspaniałego wykładu o lokalnych zabytkach- p. Bogusławy Magdziarek- regionalistki, pracownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Kaźmierzu. Grupa młodych historyków z naszej szkoły poznała wiele ciekawostek i legend, dotyczących naszej najbliższej okolicy . Serdecznie podziękowania dla p. Bogusi oraz p. dyrektor biblioteki za miłe przyjęcie składają uczestnicy spotkania wraz z nauczycielem historii- Krzysztofą Stankiewicz -Wajde.

zdjęcia...

Krzysztofa Stankiewicz - Wajde

"Opatrunek na ratunek"

W marcu we współpracy z Fundacją Redemtoris missio w Poznaniu zorganizowaliśmy w naszej szkole akcję "Opatrunek na ratunek". Głównym jej celem była zbiórka różnego rodzaju środków opatrunkowych, których bardzo brakuje chorym w szpitalach misyjnych w Afryce. Akcja spotkała się z dużym odzewem ze strony uczniów jak i rodziców. Wspólnie z dziećmi klas II i III zapakowaliśmy zebrane środki opatrunkowe, które następnie zostały przekazane do Fundacji Redemtoris misssio. Bardzo cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły pokazali jak otwarte i wrażliwe mają serca dla innych. Wszystkim tym, którzy włączyli się do akcji bardzo dziękujemy !!!

zdjęcia...

Anna Pajzert, Aleksandra Borowiak

LITERACKI SUKCES FRANCISZKA BĄCZKIEWICZA

Utalentowany uczeń Szkoły Podstawowej im. M. Dąbrowskiej odniósł duży sukces w Konkursie Literackim "O Złotą, Srebeną i Brązową Wronę". Franciszek Bączkiewicz z klasy IV c został laureatem IV edycji tego powiatowego konkursu - zdobył Brązową Wronę w kategorii szkół podstawowych. 12 maja odbyło się uroczyste wręczenie nagród w Kinoteatrze "Gwiazda" we Wronkach. Franek miał również okazję pięknie przeczytać swoją pracę, list dla mamy. Warto wspomnieć o tym, że w poprzednich latach wyróżnienia w tym konkursie zdobyły również Julia Chudzichowska i Anna Kałek, absolwentki Szkoły Podstaowej, obecnie uczennice Gimnazjum.

zdjęcia...

Emilia Przybylska

"Owocowo - warzywne szaszłyki w klasie II c "

Celem zajęć kulinarnych w dniu 11.05. w klasie IIc było uświadomienie dzieciom, że warzywa i owoce są niezbędne w ich diecie jako źródło cennych witamin, błonnika pokarmowego i składników mineralnych. Dzieci przygotowały się starannie do zajęć. Przyniosły deseczki do krojenia, plastikowe nożyki, ubrały się w fartuszki kuchenne. Samodzielnie, w oryginalny sposób komponowały owocowo - warzywne szaszłyki. Zajęcia przekonały uczniów, że jedzenie warzyw i owoców nie musi być nudne, a posiłki przygotowane w oparciu o owoce i warzywa są bardzo smaczne. Wcześniej, 21 kwietnia klasa IIc uczestniczyła w innych warsztatach kulinarnych, w czasie których uczniowie wyrabiali ciasto na pizzę, kroili do niej zdrowe dodatki. Warsztaty zakończyły się degustacją zrobionej przez każdego ucznia pizzy. Smakowała wyśmienicie!

zdjęcia...

Joanna Topolska

WYNIKI KONKURSU OLIMPUS

W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej Szkoły wzięli udział w Olimpiadzie Języka Angielskiego Olimpus. Przedstawiamy uczniów którzy wykazali się w tym konkursie największa wiedzą: W kategorii klas VI najlepiej poradziła sobie Lena Burczyńska z klasy IVb. Z klas V najlepszy wynik osiągnęła Maja Stanisławiak z klasy Va. W klasach szóstych najwięcej punktów zdobył Hubert Borysowski z klasy VIc. Serdecznie gratulujemy!

zdjęcia...

Majowe święta - budowanie wychowania w duchu pamięci historycznej -kontynuacja.

Dnia 8.05.2017r. Delegacje Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu, Kombatantów i Gimnazjum oddali hołd, złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod Pomnikiem Pomordowanych w Lesie Bytyńskim oraz na cmentarzu w Kaźmierzu.

zdjęcia...

Opiekun SU - A. Pajzert

Apel z okazji świąt majowych w SP Kaźmierz

Dnia 10 maja odbył się w naszej szkole apel poświęcony świętom majowym. Uczniowie klasy IV b pod opieką nauczyciela historii p. Krzysztofy Stankiewicz-Wajde przypomnieli dlaczego świętujemy 1, 3 i 8 maja. W swych wypowiedziach i wierszach odwoływali się do historii, definiowali patriotyzm i określali sens świątecznych majowych dni. Wsparci wokalnie przez uczennice szkolnego chóru pod kierownictwem p. Roberta Winieckiego , śpiewali m.in. o radości i dumie z bycia Polakiem. Przypomnieliśmy również, że 1 maja 2004 roku Polska dołączyła do struktury Unii Europejskiej oraz o rocznicy urodzin wielkiego Polaka- Papieża Jana Pawła II.Uczniom i nauczycielom, którzy przygotowali apel podziękowała p. wicedyrektor Hanna Łuczak. Kontynuacją obchodów świąt majowych będą wycieczki: uczestników kółka historycznego klas IV-VI do Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Lusowie oraz klas III do Pomnika Pomordowanych w 1939 r. w Grzebienisku.

zdjęcia...

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

SZKOLNY KONKURSY JĘZYKA ANGIELSKIEGO "BIG BEN" ROZSTRZYGNIĘTY

20 kwietnia w naszej szkole odbył się konkurs języka angieslkiego BIG BEN. Wzięło w nim udział prawie sześćdziesięciu uczniów z klas IV, V i VI. Oto wyniki: W kategorii klas IV: I miejsce - Franciszek Bączkiewicz z kl IVc II miejsce - Kacper Bartos z kl IVc III miejsce - Jeremiasz Borowczak z kl IVb W kategorii klas V i VI: I miejsce - Filip Heś z kl VIa II miejsce - Aleksander Styk z kl VIb III miejsce - Aleksandra Karnabol z kl VIb Wyróżnienie zdobyła Maja Stanisławiak uczennica klasy Va. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

zdjęcia...

A H

WYRÓŻNIENIE W JUBILEUSZOWYM KONKURSIE GWAROWYM

28 kwietnia w Domu Kultury Jubilat w Poznaniu odbył się już XXX Jubileuszowy Konkurs Gwary Poznańskiej "Godejcie po naszymu". Celem imprezy jest popularyzacja gwary poznańskiej, jej wartości literackiej i artystycznej, oraz zachowanie tradycji i zachęcenie do posługiwania się gwarą w życiu codziennym. Poziom tegorocznego Konkursu był bardzo wysoki, ponieważ do udziału w nim zaproszeni zostali laureaci poprzednich edycji Konkursu. Wśród nich nie mogło zabraknąć reprezentacji Kaźmierza. Przedstawicielami naszej szkoły były Hania Koput i Ola Ziemniewska, które wystąpiły w scence "O naszyj lani" oraz Franek Bączkiewicz z monologiem "Sztrojfelek knobloszka". Teksty napisała oraz uczniów przygotowała Aleksandra Napierała. Uczestnicy walczyli o miano Najlepszego Gawędziarza. Jury w składzie: Juliusz Kubel, Waldemar Kurowski i Lech Konopiński miało niełatwe zadanie - wybrać najlepszych spośród najlepszych. Niestety, w poznańskim Konkursie nie ma kategorii wiekowych, więc nasi uczniowie musieli stoczyć nierówną walkę ze starszymi, bardziej doświadczonymi blubraczami.  Poszło im bardzo dobrze! Otrzymali wyróżnienie - znaleźli się zaraz po Najlepszych Gawędziarzach. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i cenne nagrody. Tytuł najlepszych Gawędziarzy otrzymały nasze wychowanki, obecnie gimnazjalistki Klaudia Erens i Zosia Kornatowska. Cieszy nas również ich sukces, bo dowodzi on, że najważniejsze są dobre podstawy.

Aleksandra Napierała

W ŚWIECIE ARCYDZIEŁEK

Pod takim tytułem odbyła się lekcja w Muzeum Narodowym w Poznaniu, w której uczestniczyły klasy Ia i Ib wraz z wychowawczyniami panią Karoliną Kozłowską i panią Aleksandrą Napierałą oraz z panią Joanną Pawłowską. Było to pierwsze spotkanie uczniów z prawdziwą sztuką. W Muzeum dzieci podziwiały dzieła sztuki malarskiej oraz dowiedziały się, jakie są rodzaje malarstwa. Podczas lekcji muzealnej uczniowie wykonywali prace przedstawiające pejzaż, portret lub martwą naturę. Po wizycie w Muzeum klasy udały się na spacer po Starym Rynku, a następnie do rozgłośni radiowej. Tam dzieci mogły przedstawić się i powiedzieć kilka słów do radiowego mikrofonu. Na zakończenie wycieczki wszyscy z zadartymi głowami oglądali trykające się na wieży ratuszowej koziołki.

zdjęcia...

Aleksandra Napierała

W LABORATORIUM WYOBRAŹNI

26.04.2017r. uczniowie klas IV i V Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu należący do kółka przyrodniczego uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach w Laboratorium Wyobraźni w Poznaniu. Podczas tych warsztatów dzieci mogły same wykonać preparat mikroskopowy z korzonków cebuli i naocznie przekonać się, jak wyglądają chromosomy. Wyjazd dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń.

zdjęcia...

Monika Skotnicka - Stróżyk

POZNAŃSKI TYDZIEŃ NAUKI I SZTUKI

25.04.2017r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu uczestniczący w zajęciach kółka przyrodniczego wybrali się do Poznania na zajęcia zorganizowane na Uniwersytecie Przyrodniczym w ramach Poznańskiego Tygodnia Nauki i Sztuki. Dzieci wzięły udział w kilku ciekawych wykładach - "Języki ptaków", "Wszystkie odcienie tkanki tłuszczowej" i "Lasy tropikalne - każdy z nas może je ratować". Wiele radości sprawiły im też stoiska interaktywne, na których mogły własnoręcznie ozdobić modele chromosomów, zamrozić różę czy wykonać mikrokapsułki i różne doświadczenie fizyczne i biofizyczne. Wszyscy pełni wrażeń wrócili do domów.

zdjęcia...

Monika Skotnicka - Stróżyk

"DZIEŃ ZIEMI" W KLASACH I-III

Najmłodsi uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu obchodzili w tym roku "Dzień Ziemi" pod hasłem: " Polskie parki narodowe". Uczniowie przygotowali plakaty o parkach narodowych oraz krótki program artystyczny. Dzieci bardzo angażują się w zbiórkę surowców wtórnych, stąd też podsumowujemy całoroczną działalność ekologiczną i nagradzamy uczniów wyróżniających się w zbiórce surowców. W bieżącym roku szkolnym zebrano 86 kg aluminiowych puszek, 500 kg baterii, 160 telefonów komórkowych oraz ok. 5 ton makulatury. Poza tym od kilku już lat w naszej szkole zbieramy również plastikowe nakrętki, pomagając w ten sposób niepełnosprawnemu dziecku. W klasach I-III wyróżniono i nagrodzono 96 uczniów. Nagrody zakupione zostały z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży puszek oraz z dofinansowania ze strony Rady Rodziców oraz Urzędu Gminy w Kaźmierzu (za co dziękujemy)! Dziękujemy również rodzicom zaangażowanym w naszą akcję ekologiczną.

zdjęcia...

Grażyna Kubacka, Kinga Majka

Śniadanie daje moc!

Śniadanie to pierwszy posiłek zjadany przez dziecko w ciągu dnia. Jest podstawą zaspokojenia zapotrzebowania energetycznego na cały dzień. Powoduje, że organizm ma siłę do pracy i nauki. W ramach profilaktyki otyłości nasza szkoła prowadzi liczne akcje mające uświadomić rodzicom i dzieciom - jak ogromne znaczenie mają owoce i warzywa w zbilansowanej diecie. 12 kwietnia uczniowie klasy 2 F przygotowywali zdrowe śniadanie wielkanocne. Kroili, siekali, ozdabiali i spożywali różnobarwne kanapki. Parę dni wcześniej odwiedzili również Pana ,,Warzywko'', który zainspirował ich do szukania ulubionych , zdrowych przysmaków .

zdjęcia...

J.S.

Spotkania profilaktyczne dla Rodziców

05.04.2017r. w trakcie wywiadówki środsemestralnej odbyły się spotkania profilaktyczne. Dla rodziców klas 4-6 przeprowadziła spotkanie pani Marika Nowicka - psycholog, psychoterapeuta, natomiast dla rodziców klas 1-3 - pan Łukasz Karpiński: lekarz medycyny o specjalności neonatolog. Pani Nowicka przedstawiła rodzicom kwestię zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu. Skupiono się przede wszystkim na wpływie nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych na rozwój emocjonalny i społeczny dziecka. Pan Karpiński przedstawił natomiast rodzicom problem nadmiernego korzystania z lekarstw, suplementów diety oraz napoi energetyzujących. Zwrócono uwagę na kwestię kontrolowanego dostępu dzieci do leków oraz zagrożeń z tym związanych. Oba wystąpienia cieszyły się dużym zainteresowaniem.

zdjęcia...

Katarzyna Stachowiak

Międzynarodowy Dzień Tańca i roztańczone dziewczyny ze Szkoły Podstawowej z Kaźmierza

Zespół Dance Girls wraz p. M.Szagżdowicz oraz p. Dorotą Wojtaś wybrały się 21 kwietnia na obchody Międzynarodowego Dnia Tańca do Ujścia. Podziwiałyśmy kilkugodzinny pokaz tańca w Ujskim Domu Kultury.  Podczas występów panowała miła i przyjazna atmosfera. Nasze dziewczyny zaprezentowały się wspaniale.  Na twarzach uczestników widać było uśmiech i zadowolenie. Wszyscy bardzo dobrze się bawiliśmy. Wróciliśmy z medalem oraz dyplomem.  Za rok znowu tutaj wrócimy.

zdjęcia...

M.Szagżdowicz

Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu po raz kolejny bierze udział w kampanii ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ

CELE GŁÓWNE KAMPANII

- Wspieranie pozytywnych wyborów życiowych dzieci i młodzieży

- Uświadomienie siły wpływu grupy rówieśniczej na jednostkę

- Ograniczenie podejmowania przez dzieci i młodzież zachowań ryzykownych

- Wspieranie działalności wychowawczej szkół i placówek oświatowych w zakresie nowoczesnej edukacji prozdrowotnej (alkohol, papierosy, dopalacze, nowe narkotyki) poprzez prowadzenie zajęć profilaktycznych, spotkań, konkursów.

CELE DODATKOWE KAMPANII

Kształtowanie u dzieci i młodzieży postaw sprzyjających ich rozwojowi indywidualnemu i społecznemu, takich jak: umiejętność budowania relacji z otoczeniem, poczucie własnej wartości, szacunek dla innych ludzi, ciekawość poznawcza, kreatywność, przedsiębiorczość, kultura osobista, gotowość do uczestnictwa w kulturze, podejmowania inicjatyw oraz do pracy zespołowej.

- Przygotowanie uczniów do życia w społeczeństwie informacyjnym.

- Kształtowanie postaw prozdrowotnych.

Uczniowie wraz z nauczycielami rozpoczęli rozmowy, pogadanki a także rozwiązywanie zadań, które przygotowała kampania. Karty pracy dla uczniów zawierają proste ćwiczenia i zadania, dostosowane do wieku odbiorcy, ułatwiające zapoznanie i zapamiętanie treści przekazywanych w kampanii, związanych z pozytywnym lub negatywnym wpływem grupy rówieśniczej oraz podejmowaniem decyzji i dokonywaniem wyborów. Natomiast materiały dla rodziców będą zawierały wskazówki dotyczące rozpoznawania rodzaju wpływu grupy rówieśniczej na dziecko oraz podpowiadające sposoby niwelowania negatywnego wpływu rówieśników i otoczenia na młodego człowieka.

zdjęcia...

M.Szagżdowicz

WYNIKI OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY PRZEDMIOTOWEJ Z PRZYRODY OLIMPUS 2017

13 stycznia 2017r. dziewięcioro uczniów klas IV i V wzięło udział w olimpiadzie przedmiotowej z przyrody. Została ona przeprowadzona w naszej szkole. Polegała na wypełnieniu testu jednokrotnego wyboru, składającego się z 30 pytań. Wśród uczniów klas IV najwyższy wynik w naszej szkole uzyskał Franciszek Bączkiewicz ( 40 pkt ), a wśród uczniów klas V - Pola Cugier ( 36 pkt. ). Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy uznania, które zostaną wręczone podczas najbliższego apelu. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnej edycji konkursu za rok!

Monika Skotnicka - Stróżyk

Sukces Patrycji Dubińskiej

Patrycja Dubińska, uczennica klasy VB naszej szkoły otrzymała wyróżnienie w konkursie plastycznym "Moja kartka świąteczna - Wielkanoc 2017" zorganizowanym przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Wykonaną przez nią kartkę można było oglądać na wystawie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w dniach 10-19.04.2017r. Serdecznie gratulujemy!

Monika Skotnicka - Stróżyk

Międzynarodowy Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu

W dniu 19 kwietnia odbyło się podsumowanie obchodów Dnia Ziemi , które przygotowały p. I. Gruszka oraz p. M. Szagżdowicz pod hasłem "W kierunku natury". Wszystkie klasy udały się na realizację zadań w zakresie działań ekologiczno-przyrodniczych. Działalność ekologiczna udaje się dzięki zaangażowaniu i współpracy z kołem wędkarskim w Kaźmierzu, stąd szczególne podziękowania kierujemy do pana Prezesa. Uczniowie mogli również wysłuchać prezentacji zadań przygotowanych przez kolegów i koleżanki. Zaprezentowano plakaty, transparenty oraz piosenki , których treść przedstawiała informacje związane z ekologią, zdrowiem oraz ochroną natury. Dowiedzieliśmy się w jaki sposób możemy chronić naszą planetę , jak i co jeść aby być zdrowym . Na zakończenie upiekliśmy kiełbaski nad ogniskiem, które przygotował p. Tomasz Sosiński- dziękujemy bardzo. Działania te odbyły się zgodnie z zadaniami zaplanowanymi w  programie wychowawczo-profilaktycznym szkoły. Ze wszystkich konkurencji wyłoniliśmy zwycięzców. I miejsce  IVA, II miejsce VIc, III miejsce IVb

zdjęcia...

M.Szagżdowicz

Projekt eTwinning "Time captured in photos"

Wraz z nadejściem wiosny, uczniowie kl. 5 i 6 Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu włączyli się w kolejny projekt eTwinning "Time captured in photos". Przy współpracy ze szkołami z Warszawy, Słowacji oraz Turcji, dzieci robiły zdjęcia do odpowiednich kategorii, m.in. moja szkoła, czym jest miłość, moje hobby, moje ulubione jedzenie, moje ulubione miejsca itp. oraz podpisywały je po angielsku. Projekt miał na celu ulepszenie zdolności pisania w języku obcym oraz wzmocnienie świadomości kulturowej na temat życia codziennego kolegów i koleżanek z innych krajów. Album ze zdjęciami został zamieszczony na portalu eTwinning w zakładceTwinSpace oraz w aplikacji internetowej padlet - tzw. wirtualnej tablicy. Wszystkim uczestnikom gratuluję umiejętności wykonywania tak pieknych zdjęć oraz podpisywania ich w języku angielskim.

zdjęcia...

Anna Woźna

Kartka urodzinowa dla Królowej Elżbiety II

W poniedziałek 10 kwietnia zostały wysłane kartki urodzinowe dla Królowej Elżbiety II. Data 21 kwietnia jest niezwykle ważna dla wszystkich mieszkańców Wielkiej Brytanii, bowiem tego dnia ich królowa świętuje rocznicę swoich urodzin, w tym roku 91. Z tej okazji, nauczycielki języka angielskiego, pani Anna Woźna, pani Anna Heś i pani Marta Bartkowiak, ogłosiły konkurs dla uczniów klas 1-6 na najpiękniejszą kartkę urodzinową. Spośród przepięknie wykonanych prac niezwykle trudno było wyłonić zwycięzców, dlatego też postanowiłyśmy, że wszystkie kartki urodzinowe zostaną wysłane do pałacu Buckingam, siedziby królowej Elżbiety II. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursue i gratulujemy pomysłowości!

zdjęcia...

Anna Woźna, Anna Heś, Marta Bartkowiak

Spotkania profilaktyczne dla Rodziców

05.04.2017r. w trakcie wywiadówki środsemestralnej odbyły się spotkania profilaktyczne. Dla rodziców klas 4-6 przeprowadziła spotkanie pani Marika Nowicka - psycholog, psychoterapeuta, natomiast dla rodziców klas 1-3 - pan Łukasz Karpiński: lekarz medycyny o specjalności neonatolog. Pani Nowicka przedstawiła rodzicom kwestię zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu. Skupiono się przede wszystkim na wpływie nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych na rozwój emocjonalny i społeczny dziecka. Pan Karpiński przedstawił natomiast rodzicom problem nadmiernego korzystania z lekarstw, suplementów diety oraz napoi energetyzujących. Zwrócono uwagę na kwestię kontrolowanego dostępu dzieci do leków oraz zagrożeń z tym związanych. Oba wystąpienia cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Katarzyna Stachowiak

Wycieczka do Jump Areny

Na wspaniałą wycieczkę do Jump Areny wybrały się wraz opiekunami klasy 6a oraz 6c ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu. Były to dwie godziny wspaniale spędzonego czasu. Było aktywnie, śmiesznie i miło. Na twarzach uczniów widać było zadowolenie oraz uśmiech. Wszyscy wróciliśmy usatysfakcjonowani oraz szczęśliwi.

zdjęcia...

M. Szagżdowicz, H. Czarny, K. Stachowiak, J. Pawłowska

"W prawo, w lewo czy może prosto..?" Nauka kodowania w świetlicowej grupie piątej.

Od początku marca we wtorkowe popołudnia świetlicowa gr. 5 pod opieką pani A. Pajzert, poznaje tajniki kodowania - programowania. Co to jest...? Jest to język programistyczny (wcale nie taki trudny) który rozwija w dzieciach umiejętności analitycznego i kreatywnego myślenia, pozwala lepiej zrozumieć i wykorzystywać nowoczesne narzędzia technologii informacyjno-komunikacyjnej. Co najważniejsze jednak - jest źródłem doskonałej zabawy, sprawiającej radość i wyzwalającej twórcze pomysły. Uczniowie w różnym stopniu obsługują komputer. Dlatego bardzo prostym językiem należało im wytłumaczyć co to jest programowanie, a zajęcia z programowania, które prowadzi p. Joanna Pawłowska zaczęli od bardzo prostego programu LightBot. W tej prostej grze edukacyjnej to uczeń bawi się w programistę, który ustala zachowanie robota, który ma zapalić lampkę: czy ma iść prosto, czy może ma skręcić w lewo a może w prawo, a może ma podskoczyć.... a do tego wszystko musi być logicznie po kolei poukładane. Drugim już trochę trudniejszym programem bo w języku angielski była gra edukacyjna Cody Monky. Gdzie trzeba było napisać kod w taki sposób aby główna bohaterka - Małpka - odzyskała swoje banany. Natomiast na ostatnich zajęciach uczniowie pracowali na platformie studio.code.org, na której znajdują się idealne ćwiczenia do wprowadzenia uczniów do programu Scratch. Uczniowie byli zachwyceni i jak błyskawica przechodzili kolejne poziomy a poprzez zabawę uczyli się podstaw programowania. Bardzo dziękujemy pani Joannie za naukę poprzez zabawę i z niecierpliwością czekamy na więcej.

zdjęcia...

Grupa piąta z wychowawczynią A. Pajzert

Wielkanocne zajączki.

Wesołe kolorowe wielkanocne zajączki stworzyły dzieci z piątej grupy świetlicowej podczas zajęć plastyczno-technicznych. Każdy uczeń wykonał swojego niepowtarzalnego zajączka. Dzieci podczas zajęć wykazały się bardzo dobrą współpracą i wielką kreatywnością. Zajączki zostały wyeksponowane na świetlicowej gazetce.Dzieci z grupy piątej życzą wszystkim radosnych, pogodnych Świąt Wielkiej Nocy.

zdjęcia...

Wychowawca grupy - A. Pajzert

Ogłoszenie wyników konkursu Olimpus - język angielski

Dnia 11.01 br. uczniowie klas 4, 5 i 6 przystąpili do szkolnego etapu konkursu Olimpus z języka angielskiego. Pod koniec marca, po dokładnym podliczeniu punktów, organizatorzy ogłosili wyniki. Najwięcej punktów w naszej szkole zdobyli:

w klasach 4 Lena Burczyńska (43 punkty)

w klasach 5 Maja Stanisławiak (45 punktów)

w klasach 6 Hubert Borysowski (46 punktów)

Zarówno zwycięzcy, jak i pozostali uczestnicy, otrzymają dyplomy uznania, które wręczymy przy okazji najbliższego apelu. Wszystkim biorącym udział dzieciom składamy serdeczne gratulacje i zapraszamy do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji konkursu :)

Anna Woźna i Anna Heś

NASZE SZKOLNE AUDIOBOOKI

Zapraszamy do wysłuchania audiobooków nagranych przez uczniów klas IVb i IVc w ramach koła języka angielskiego. Uczniowie nagrali dwie wersje językowe (polską i angielską) opowiadania Ali Baba i czterdziestu rozbójników. Uczniowie z dużym zaangażowaniem podjęli się wykonania tego zadania. Było to prawdziwe wyzwanie jednak dostarczyło uczniom wiele radości. W nagraniu udział wzięli: Franciszek Bączkiewicz Jagna Pawłowska Hanna Koput Weronika Piechota Jonasz Kulon Aleksandra Ziemniewska Lena Burczyńska Nagranie zamieszczone jest na stronie biblioteki szkolnej:

nagrania...

zdjęcia...

Anna Heś

Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu ponownie na podium

III miejsce w turnieju koszykówki Dziewcząt-Półfinał Rejonu, zdobyły uczennice ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu. Pokazały swoja dużą wolę walki oraz wysoki poziom gry . Warto zaznaczyć, że nasze zawodniczki grały z zespołami ligowymi. Gmina Kaźmierz powinna być z Nich DUMNA. Skład naszego zespołu : Dominika Grabarczyk, Martyna Chmal, Julia Andrzejewska, Julia Ziemniewska, Dajana Baksalara, Paulina Kaczmarek, Marta Jarocka, Julia Bujnowska, Weronika Marciniak, Wiktoria Przybylska, Weronika Owsianna, Otylia Zagórska. Gratulujemy !!!!

zdjęcia...

M.Szagżdowicz

KANGUR

16 marca 2017 roku w naszej szkole odbyła się kolejna edycja konkursu matematycznego KANGUR. Uczniowie pisali test na trzech poziomach: żaczek, maluch i Beniamin odpowiednio dopasowanych do wieku uczestników. Testy zostały wysłane do komisji sprawdzającej, a my z niecierpliwością czekamy na wyniki. Niemniej już teraz gratulujemy uczestnikom odwagi i matematycznej pasji Czym jest Kangur? Kangur jest konkursem matematyczny dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Konkurs wywodzi się z Australii, gdzie został rozpropagowany przez  Petera O'Hallorana. W 1990 r. Kangur odbył się po raz pierwszy w Europie i za sprawą francuskich matematyków został rozpropagowany w wielu krajach świata. Francuski model konkursu rozprzestrzenia się dzięki organizacji "Kangur bez granic", od 1995 roku istniejącej pod egidą Rady Europy. Od 10 lat, pytania wybierane są przez reprezentantów 37 krajów Europy, Ameryki i Azji na corocznych spotkaniach organizacji "Kangur bez granic".Według organizatorów, główną umiejętnością badaną przez Kangura jest umiejętność myślenia logicznego, a nie czysta wiedza i znajomość wzorów. Kangur jest najpopularniejszym szkolnym konkursem matematycznym na świecie.

zdjęcia...

Anna Stokłos

HORYONTY MATEMATYKI

Dnia 10 marca 2017 roku grupa uczniów z klas Va, Vb, VIa, VIb, VIc reprezentowała naszą szkołę na warsztatach matematycznych Horyzonty Matematyki zorganizowanych przez Wydział Fizyki oraz na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu. Podobnie, jak w latach poprzednich, tegoroczna edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem, udział w niej wzięło około 250 uczniów z różnych części Wielkopolski. Uczniowie wysłuchali 45 minutowego wykładu z geometrii matematyki, podczas którego dowiedzieli się co to jest i do czego służy twierdzenie Pitagorasa, twierdzenie Talesa czy twierdzenie cosinusów. Następnie wzięli udział w konkursie, gdzie zmierzyli się z zadaniami związanymi z tą tematyką. W oczekiwaniu na wyniki uczniowie gimnazjum nr 12 w Poznaniu przygotowali ciekawe prezentacje pt.: "Jak zrobić film?" oraz "pseudara". Na zakończenie warsztatów każdy uczestnik otrzymał drobną nagrodę. Każdemu uczestnikowi warsztatów serdecznie gratulujemy i cieszymy się, że chcecie poszerzać swoje matematyczne horyzonty!

zdjęcia...

Anna Stokłos

Zajęcia terenowe na przyrodzie.

Niedawno zawitała do nas wiosna. Piękna pogoda zachęca do wyjścia w teren, zwłaszcza, że przy okazji można się też czegoś nauczyć. Uczniowie klas IV pod opieką nauczyciela przyrody udali się nad naszą lokalną rzekę - Samę. Odbyły się tam lekcje na łonie natury. Dzieci nauczyły się rozpoznawać kierunek biegu rzeki oraz określać, który brzeg rzeki jest prawy, a który lewy. Takie zajęcia na pewno na długo pozostawią ślad w ich pamięci.

zdjęcia...

Monika Skotnicka - Stróżyk

VII OSCAROWA GALA SZKOŁY TALENTÓW W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KAŹMIERZU

Piątkowy wieczór (17.03.201r.) upłynął w naszej szkole pod znakiem muzyki, tańca i śpiewu. Prezentowali się soliści, instrumentaliści, tancerze i kabareciarze. Już po raz siódmy w historii szkoły odbyła się uroczystość honorująca najbardziej utalentowanych uczniów a przygotowana została tradycyjnie przez panią Joannę Pawłowską i pana Roberta Winieckiego. Uczniowie dali koncert dla wszystkich tych, którzy szczerze i bezinteresownie pomagają naszej szkole. Na widowni zasiedli też zaproszeni goście, rodzice, absolwenci naszej szkoły oraz nasi uczniowie. Jak co roku spotkanie zaczęło się od wręczenia przez dyrekcję szkoły pana Mariusza Pieluchę oraz przewodniczącą Rady Rodziców panią Sylwię Siłacz podziękowań dla wszystkich aktywnie włączających się w pracę szkoły. Po tym ważnym momencie rozpoczęła się pierwsza część koncertu, w czasie którego przewijała się prezentacja multimedialna pokazującą naszą młodzież, która została laureatami w różnych konkursach w 2016 roku. Publiczność wysłuchała i obejrzała 17 niezapomnianych występów. Angelikę Wojczyńską i Helenę Przymusiak, które zaprezentowały swoją pasję do rysowania i malowania, Małgorzatę Galus w pięknym baletowym tańcu do piosenki Derniere danse Indilia, Antoniego Paluszaka z trąbką, Piotra Kapłona z gitarą, Jagnę Pawłowską i Natalię Jóźwik w utworach na flet poprzeczny, Polę Cugier i Kacpra Subsara w utworach na klarnet, Otylię Tomczak, która zagrała przepiękny utwór "Alleluja" na pianinie, Antoniego Kaźmierskiego, który zachwycił w piosence "Jak szło wojsko..."oraz Otylię Tomczak, Weronikę Kulon i Zuzannę Krupę w piosence własnego autorstwa pt. "Inka". Nie zabrakło także zespołu instrumentalnego prowadzonego przez pana Roberta Winieckiego. Jednakże największe brawa otrzymał szkolny kabaret "GaFi" w składzie Gabrysia Gnalicka i Filip Duralski. Po przerwie chcąc podkreślić fakt,że nasza szkoła już od 7 lat odkrywa i promuje uzdolnionych uczniów zaprezentowali się nasi wspaniali absolwenci - Dominika i Zuzanna Borkowska, Piotr Łuczak, Daniel Pacholak, Oliwia i Gabrysia Majka, Patryk Gawendowicz i Dominika Świergiel (Zespół Akustiko), Stanisław Paluszak, Anna Minta, Eryk Zawarty wraz kwartetem dętym blaszanym ze Szkoły Muzycznej w Tarnowie Podgórnym, Mateusz Stróżyk i Dominika Winiecka. Na zakończenie spotkania wystąpił gość specjalny Wójt Gminy Kaźmierz Zenon Gałka, który przy gromkich brawach zaśpiewał piosenkę Tadeusza Woźniaka "Zegarmistrz świata purpurowy." Koncert minął szybko w miłej i twórczej atmosferze. Młodzi i starsi wykonawcy dając z siebie wszystko, zostali docenieni przez zgromadzoną widownię licznymi i gromkimi brawami. Na zakończenie utalentowani wykonawcy otrzymali pamiątkowe statuetki - OSCARY a całość imprezy została uwieczniona na pamiątkowym zdjęciu.

GALERIA ZDJĘĆ

FILM Z KONCERTU

LAURECI ROKU 2016 - PREZENTACJA

FILM WSPOMNIENIOWY Z POPRZEDNICH EDYCJI SZKOŁY TALENTÓW

J. Pawłowska

CHMURA.. ZAJĘCIA KOMPUTEROWE ŚWIETLICOWEJ GR. PIĄTEJ

Czym jest chmura? Wszystkie dzieci wiedzą. Chmura to coś kłębiastego i przybierającego różne kształty. Jest bielutka lub ciemna w zależności od pogody i znajduje się na niebie. Ale czy na pewno .. bo przecież istnieje jeszcze chmura w internecie. To właśnie taką chmurę poznała świetlicowa grupa 5 pod opieką pani Ani Pajzert na zajęciach komputerowych prowadzonych przez panią Joannę Pawłowską. Uczniowie zapoznali się z możliwością wspólnej pracy nad jednym projektem i w tym samym czasie. Efekt. to stworzenie "Wirtualnego Muzeum", gdzie każdy mógł wyczarować własną galerię. I tak powstało "Wirtualne Muzeum Grupy 5". Zapraszamy do zwiedzania. Dziękujemy pani Joannie za bardzo ciekawe zajęcia.

Grupa piąta z wychowawczynią.

zdjęcia...

muzeum...

Wiosenne warsztaty w świetlicy.

Dzieci z grupy p. A. Borowiak i p. A. Pajzert spotkały się aby wspólnie przygotować barwne wiosenne ozdoby. Dzięki współpracy obu grup powstała barwna kwiecista wiosenna girlanda wyszła wspaniale. Za udaną wspólną pracę dziękujemy obu grupom.

A. Pajzert i A. Borowiak

zdjęcia...

Dzień wiosny w SP Kaźmierz.

21 marca 2017 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Dniu Wiosny. W tym roku wiosna nie do końca przegnała upartą zimę, ale nie daliśmy się jej i stworzyliśmy niezwykle miłą atmosferę. Klasy młodsze przygotowały różnobarwne gaiki, natomiast starsi uczniowie wykonali plakaty dotyczące ochrony lasów i drzew. Wyposażeni w kolorowe gaiki i transparenty, dumnie ruszyliśmy ulicami Kaźmierza. Wręczyliśmy wójtowi ,, zieloną'' petycję, podkreślając tym samym, że przyroda nie jest nam obojętna. Uczniowie w wiosennych nastrojach i z uśmiechami na twarzy wrócili do swoich codziennych zajęć mając nadzieję, że już niedługo nadejdą cieplejsze dni.

zdjęcia...

Psychoterapeuta gościem w świetlicy szkolnej

W miniony czwartek - 16 marca gościem świetlicy szkolnej grup najmłodszych była p. Marika Nowicka z zawodu psychoterapeuta i psycholog. Tym razem spotkanie rozpoczęliśmy nietypowo na szkolnym boisku, gdzie p. Marika przedstawiła naszym uczniom pewien eksperyment , związany z emocjami. Następnie opowiedziała na czym polega jej codzienna praca w gabinecie. Tym razem zadaniem naszych wychowanków było wskazanie wśród zdjęć osób smutnych i potrzebujących i tych, którzy są zadowoleni i nie mają żadnych problemów. Wizytę podsumowała piękna piosenka o tolerancji. Serdeczne podziękowania za przyjęcie zaproszenia i za miło spędzony czas składają wychowawczynie świetlicy : Dorota Wojtaś i Krzysztofa Stankiewicz-Wajde wraz z uczniami.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde, Dorota Wojtaś

zdjęcia...

"Przez Maryję do Chrystusa"

Pod takim hasłem odbyły się w naszej szkole rekolekcje wielkopostne. Konferencje odbywały się na sali gimnastycznej, w sali kina i w kościele. Pierwszego dnia rekolekcje prowadziły Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi z Szamotuł. Od Sióstr dzieci usłyszały o objawieniach Maryi w Fatimie, o wielkiej miłości Boga do każdego człowieka. Ważne jest, aby każdy miał serce jak gąbka, które mogłoby chłonąć spływającą łaskę Bożą. Gorzej, jeśli ktoś ma serce podobne do kamienia - wtedy łaska Boża " spłynie" po nim i nie umocni człowieka w dobru. W drugim i w trzecim dniu rekolekcje prowadzili diakoni Wyższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Obrze. Uczestnicy rekolekcji dowiedzieli się, że w życiu każdego człowieka są dwie drogi: dobra i zła. Należy wybrać drogę dobra i podążać za nią. Pan Bóg obdarza człowieka łaską i pomaga w czynieniu dobra. Niestety, grzech często uniemożliwia przenikanie Bożej łaski do serca człowieka. Diakoni mówili o konieczności walki z grzechem i potrzebie nawrócenia, pokucie i przyjęcia Chrystusa jako Obrońcy i Przyjaciela. W trzecim dniu odprawiona została Msza Św. i nauka wskazująca aktualności przesłania z Fatimy dla każdego człowieka we współczesnym świecie. Te rekolekcje skłoniły nas do wielu ważnych i ciekawych refleksji do których nieraz z pewnością warto będzie wracać.

Alicja Szopa

zdjęcia...

Plastyczny sukces Andżeliki

Uczennica klasy VI c - Andżelika Wojczyńska zdobyła wyróżnienie w wojewódzkim konkursie zorganizowanym przez Miejski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Koninie - poświecony Żołnierzom Wyklętym ""Niepokorna, niezłomna, wyklęta - Inka oczami dzisiejszych uczniów". Głównym celem konkursu było: propagowanie i pogłębianie najnowszej historii Polski oraz inspirowanie i zachęcanie młodych ludzi do podjęcia samodzielnych studiów nad przeszłością. Praca naszej uczennicy została doceniona i zauważona spośród licznej ilości nadesłanych rysunków - (łącznie ponad 50 ). Konkurs swoim patronatem objął Prezydent RP p. Andrzej Duda oraz Wielkopolski Kurator Oświaty. Serdecznie gratulujemy Andżelice i życzymy dalszych sukcesów!!!!

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Konkurs

Dnia 7 marca zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach o tematyce ,,Zapobiegajmy Pożarom". Konkurs rozstrzygnięty został w czterech kategoriach wiekowych: klasy szkoły podstawowej 1-3, 4-6, gimnazjum oraz osoby dorosłe. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikował się Jakub Michalak uczeń klasy 1a Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu. Serdecznie gratulujemy wygranej!

zdjęcia...

Powiatowe Mistrzostwa w Koszykówce Dziewcząt

W poniedziałek, 6 marca 2017 r., w Kaźmierzu odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Koszykówce Dziewcząt. Do rywalizacji przystąpiły trzy drużyny, gospodarze, SP nr 1 z Szamotuł, SP nr 4 z Szamotuł . We wszystkich meczach nasze dziewczęta zaprezentowały się doskonale, obejmując prowadzenie od pierwszych chwil meczu i powiększając je z każdą minutą. Najwięcej punktów dla drużyny zdobyła Dominika Grabarczyk  a zaraz za Nią Martyna Chmal. Skład naszej drużyny: Dominika Grabarczyk ,Martyna Chmal, Julia Andrzejewska, Julia Ziemniewska, Dajana Baksalara, Paulina Kaczmarek, Marta Jarocka, Weronika Marciniak, Julia Bujnowska, Wiktoria Przybylska, Weronika Owsianna, Otylia Zagórska .  Zdobywając tytuł dziewczęta wywalczyły prawo startu w mistrzostwach rejonu. Dziękuję p. Anicie Rutkowskiej oraz p. Zbigniewowi Filipiakowi za sędziowanie meczy, a uczennicom Weronice Windys oraz Zuzannie Borkowskiej za obsługiwanie stolika sędziowskiego.

I miejsce SP Kaźmierz

II miejsce SP Szamotuły nr 3

III miejsce SP Szamotuły nr 1

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!!!!

Małgorzata Szagżdowicz Foto: Liliana Augustyn

zdjęcia...

WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW -TEST KWALIFIKACYJNY-

10.03.2017 roku Bartek Skibiński z kl. 2d, Nadia Bałachowska z kl. 3a, Zosia Szelewska i Dominik Strenciok z kl. 3b wzięli udział w teście kwalifikacyjnym z książki A. A. Milnego "Chatka Puchatka" do półfinałów wojewódzkich z Ogólnopolskiego Konkursu Wielka Liga Czytelników. Po zażartym boju do półfinału zakwalifikowali się: Nadia, Zosia i Dominik. Duże gratulacje i podziękowania wszystkim uczestnikom i rodzicom, którzy znaleźli czas do wspólnego czytania ze swoimi pociechami. Następny etap to półfinały !! Trzymamy kciuki !!!

zdjęcia...

Carnival in Poland - eTwinning o karnawale

Na zajęciach koła języka angielskiego, w ramach projektu eTwinning "Let's get to know each other" trwającego już kilka miesięcy, uczniowie kl. 5a i 5b wykonali prezentację Carnival in Poland. Zaprezentowaliśmy naszym włoskim partnerom tradycje, potrawy oraz stroje karnawałowe, które obowiązują w tym wesołym okresie w naszym kraju. Dzieci, z pomocą pani Ani Woźnej przygotowały slajdy, na których zamieściły zdjęcia potraw, swoich szalonych karnawałowych wcieleń oraz tradycji związanych z zapustami. Nie zabrakło podkładu muzycznego oraz przepisu na nasz polski przysmak Tłustego czwartku - pączków. Zapraszamy do obejrzenia owocu naszej wspólnej pracy :)

Anna Woźna

prezentacja

Prezentujemy się po angielsku

Przez ostatnich kilka tygodni, uczniowie klas 6 i klasy 5a przygotowywali plakaty i prezentacje tematyczne. Dotyczyły one przerabianego na lekcji materiału, tj. człowieka, domów oraz imprez charytatywnych. Uczniowie w grupach wykonali kolorowe i staranne plakaty przedstawiające ciało ludzkie oraz domy w Polsce, a także plakaty zachęcające do wzięcia udziału w wymyślonych przez nich akcjach dobroczynnych. Niektóre uczennice z klasy 6a i 6c stworzyły prezentacje multimedialne, w których zawarły zdjęcia domów oraz ich opisy, jak również pokrótce opowiedziały o nich reszcie klasy. Wszyscy uczniowie bardzo się napracowali, a przygotowane przez nich plakaty zostały wywieszone w sali języka angielskiego w starej szkole :)

Anna Woźna

zdjęcia...

"Był sobie pies"

W miniony czwartek, 23.02.2017r. uczniowie klas IV i V uczestniczący w zajęciach kółka przyrodniczego wybrali się do kina CINEMA CITY POZNAŃ PLAZA. Obejrzeli tam bardzo ciekawy, a jednocześnie wzruszający film pt. "Był sobie pies". Jest to świetnie zrealizowana historia przyjaźni człowieka i psa. Oglądając ją można się pośmiać, ale też są momenty wyciskające łzy. Na pewno można polecić ten film wszystkim, niezależnie od wieku, a zwłaszcza tym, którzy kochają psy.

Opiekun kółka przyrodniczego Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

Dni Bezpiecznego Internetu

W lutym oraz marcu w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu organizowano Dni Bezpiecznego Internetu. W ramach akcji zorganizowano kilka przedsięwzięć. Jako pierwsze odbyło się spotkanie na temat cyberzagrożeń (dla klas piątych) prowadzone przez policjantów z Komendy Powiatowej w Szamotułach. Policjanci korzystali z kreskówek, na podstawie których wyjaśniali różne zdarzenia. Podczas spotkania ogłoszono konkurs na plakat dotyczący cyberprzemocy. Klasy przygotowały plakaty, które zostały zawieszone na gazetce w holu szkoły. Uczniowie zostali nagrodzeni plakatami oraz naklejkami DBI. Następnie odbyło się spotkanie dla klas czwartych, prowadzone przez psychologa szkolnego. W czasie spotkania korzystaniu z filmików "Owce w sieci". Jednocześnie zorganizowane było spotkanie dla klas szóstych podczas którego zrealizowano zajęcia według scenariusza "Lekcja bezpieczeństwa". Sposób zorganizowania Dni Bezpiecznego Internetu pozwolił na efektywnie przekazanie informacji dużej grupie uczniów. W przyszłym roku szkolnym ponownie podejmiemy powyższe działania.

Katarzyna Stachowiak

ŚWIĘTO SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KAŹMIERZU

Tegoroczne Święto Szkoły w klasach I-III odbyło się pod hasłem "Wielkopolska w legendach". Celem projektu było nie tylko poznanie różnych legend , ale przede wszystkim zwrócenie uwagi na region, z którego pochodzą. Zadaniem każdej z klas było przygotowanie przedstawienia opartego na wybranej legendzie oraz jej głównego bohatera w formie plakatu. Wychowawcy wraz z uczniami opracowali następujące legendy: "Założenie Poznania" "Król kruków", "Koziołki z ratuszowej wieży", "Skąd się wzięła nazwa Skoki", "Pustelnik i stara grusza", "Lech, Czech i Rus". Podczas uroczystości najlepsi uczniowie otrzymali dyplom "Wzorowego ucznia" za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Gratulujemy! Dziękuję wychowawcom i rodzicom za przygotowanie strojów, rekwizytów do przedstawień, dzieciom za wspaniałe występy, uczennicom z klasy III b za prowadzenie uroczystości oraz Bibliotece Publicznej w Kaźmierzu za udostępnienie sali kinowej.

D. Pielucha

zdjęcia...

DJ Jerzman gościem świetlicy szkolnej

Kolejnym muzycznym gościem świetlicy szkolnej w SP Kaźmierz był pan Michał Jerzyk- bardziej znany pod pseudonimem DJ Jerzman, który zajmuje się muzyką, a dokładniej całą oprawą muzyczną różnych imprez okolicznościowych oraz wesel. Naszym uczniom, opowiedział na czym polega zawód , który wykonuje. Wskazał też różnicę pomiędzy pracą konferansjera i wodzireja. Tak o sobie opowiadał ;"Dj na wesele jak i wodzirej na wesele jest to osoba, która potrafi umiejętnie porwać ludzi do tańca, niekoniecznie za wszelką cenę, ale jest tutaj bardzo ważna komunikacja między wodzirejem, a gośćmi bawiącymi się na weselu. Dlatego osobiście staram się bardzo indywidualnie podchodzić do każdej imprezy zarówno wesela jak i innej imprezy okolicznościowej bądź firmowej". Nasi podopieczni mogli też skreczować na profesjonalnym sprzęcie- tzn. kręcić winylową płytą w przód i w tył w celu otrzymania charakterystycznych efektów dźwiękowych oraz spróbować swoich sił w prowadzeniu profesjonalnej imprezy przez mikrofon. Wizyta ta na długo pozostanie w pamięci naszych wychowanków. Serdeczne podziękowania panu Michałowi za wspaniale spędzone chwile składają wychowawczynie świetlicy: Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i Dorota Wojtaś wraz z dziećmi.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

KONKURS CZYTELNICZY "KSIĄŻKOMANIA"

W lutym dwójka naszych uczniów Jagna Pawłowska z kl. 4b i Franciszek Bączkiewicz z kl. 4c wzięła udział w konkursie czytelniczym "Książkomania", zorganizowanym przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu i Katedrą Filmu, Telewizji i Nowych Mediów UAM w Poznaniu. Zadaniem konkursowym było nakręcenie krótkiego bo do 3 min. filmu reklamowego wybranej książki. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z województwa wielkopolskiego. Spośród nadesłanych prac jury konkursowe, pod przewodnictwem prof. UAM dra hab. Mikołaja Jazdona - filmoznawcy, wybrało najlepsze prace. W gronie tych prac w kategorii szkół podstawowych WYRÓŻNIENIE otrzymał Franek Bączkiewicz za reklamę książki Szymona Radzimierskiego "Dziennik łowcy przygód. Extremalne Borneo", który także docenił nagrodzoną pracę publikując reklamę Franka na swoim profilu facebookowym. Franciszek Bączkiewicz "Dziennik łowcy przygód. Extremalne Borneo" autorstwa Szymona Radzimierskiego.

film...

Jagna Pawłowska "Marysia Rebusek i tajemnica zaginionego szmaragdu" autorstwa Holly Webb

film...

n-l bibliotekarz J. Pawłowska

CZAROWANIE SŁOWEM

21.02.2017 roku odbył się Powiatowy Konkurs Recytatorski w Szamotułach, zorganizowany przez Spółdzielnię Lokatorsko - Własnościową. W tym roku w konkursie wzięli udział: Aleksandra Nowak z kl. 2 b z wierszem D. Strzemińskiej -Więckowiak "Garby i skarby", Antoni Kaźmierski z kl. 3 c z wierszem D. Strzemińskiej -Więckowiak "Włoska przygoda" i Otylia Tomczak z kl. 6 a z wierszem D. Strzemińkiej-Więckowiak "Rosyjska wyprawa". W konkursie w którym wystartowało 15 młodych recytatorów ze szkół Szamotulskich i okolic nasi uczniowie zajęli 2 miejsce (Otylia) i wyróżnienie (Antoni). Spółdzielnia dla zwycięzców ufundowała nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Konkurs odbył się przy współpracy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Szamotuły Filia nr 1.

n-l bibliotekarz J. Pawłowska

zdjęcia...

WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW - ETAP POWIATOWY, SZKOLNO-BIBLIOTECZNY

W okresie od października do połowy lutego 12 uczniów z naszej szkoły (Bartosz Skibiński z kl. 2d, Aleksandra Badziąg, Zofia Szelewska i Dominik Strenciok z kl. 3b,Wojtek, Kacper i Tomek Radomski z kl. 2f, Ania Runowska z kl. 3d, Nadia Bałachowska z kl. 3a, Jagna Pawłowska z kl. 4b, Weronika Kulon i Natalia Jóźwik z kl. VI a) wzięło udział III Ogólnopolskim Konkursie "Wielka Liga Czytelnicza", który promuje czytelnictwo i kreuje modę na czytanie. Sam konkurs przebiega w trzech etapach. Pierwszy etap, który właśnie się zakończył polegał na zdobyciu dziesięciu sprawności czytelniczych dzięki czemu uczeń mógł się zakwalifikować do testu kwalifikacyjnego a który ma wyłonić trzech półfinalistów - reprezentantów naszej szkoły w półfinałach wojewódzkich. Z 12 uczniów którzy brali udział do testu zakwalifikowali się; Dominik Strenciok i Zofia Szelewska z klasy 3b, Nadia Bałachowska z kl. 3a i Bartosz Skibiński z kl 2d. Test kwalifikacyjny odbędzie się 10.03.2017 roku i dotyczyć będzie treści książki "Chatka Puchatka" A. A. Milne'go.

n-l bibliotekarz J. Pawłowska

"Żeby Polska, była Polską."- III Przegląd Pieśni Patriotycznych

Dnia 24 lutego odbył się w naszej szkole III Przegląd Pieśni Patriotycznych. W tym roku uroczystość ta była poświęcona osobie Marszałka Józefa Piłsudskiego , z okazji rocznicy jego 150 urodzin. Na początku wszystkich gości przywitał p. dyrektor szkoły podstawowej Mariusz Pielucha. Pierwsza cześć uroczystości dotyczyła : życia i działalności Józefa Piłsudskiego do roku 1918, natomiast druga cześć po roku 1918. Całość uroczystości przepleciona została przepiękną prezentacją przygotowaną przez p. Joannę Pawłowską oraz pieśniami z okresu międzywojennego, wykonanymi przez chór p. Roberta Winieckiego .;natomiast przygotowaniem części artystyczno- recytatorskiej zajęła się p. Krzysztofa Stankiewicz-Wajde. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Wielkopolska Grupa Miłośników Historii "Wiarus" p. Piotra Magielskiego, Sekretarz Gminy p .Janusz Stróżyk, przedstawiciele Komitetu Odnowy Cmentarza pan Mieczysław Piotrowski ,pan Andrzej Jaworski i pan Marek Urlewicz, Grupa Miłośników Historii Huzar - państwo Elwira i Grzegorz Fronczak, radni - pani Zdzisława Śmieszek i pan Grzegorz Skabara , przedstawiciel Uniwersytetu III Wieku w Kaźmierzu p. Wanda Grzybek, Gromada Zuchowa "Rycerskie Zuchy" pod kierunkiem druhny Joanny Wesołowskiej i druhny Magdaleny Paluszak oraz 22. Drużyna Harcerek "Rwąca rzeka", którą prowadzi drużynowa Zofia Frąckowiak, a opiekunem jest druhna Magdalena Paluszak, przedstawiciele Związku Kombatantów i Osób Represjonowanych: pan Stanisław Kwita, pan Barbara Przybysz, pani Joanna Michalik, wiceprezes o/ZNP Kaźmierz pani Kazimiera Filipiak, przewodnicząca Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP w Kaźmierzu pani Wanda Skotarczyk, harcerze wraz z drużynowym panem Zbigniewem Marciniakiem, przedstawiciel Rady Rodziców pan Artur Cegłowski oraz przedstawiciel Kaźmierskiego Stowarzyszenia " Amazonki" pani Lidia Kukurenda. Za dekorację i przygotowanie sali gimnastycznej i sal dla gości i dzieci serdeczne podziękowania kieruję do: pani Ireny Gruszka, pani Marii Tomczak, państwa Małgorzaty i Tomasza Sosińskich . Natomiast za przygotowanie obsługę sprzętu i niezawodną pomoc w każdej sytuacji dziękuję panu Piotrowi Pawełczyk oraz pani Monice Osińskiej - Skrzypczak.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

film...

EKSPERYMENTY KLUCZEM DO ZROZUMIENIA NAUKI

W Szkole Podstawowej w Kaźmierzu czynnie działa kółko przyrodnicze dla uczniów klas IV i V. Podczas tych zajęć dzieci przeprowadzają pod czujnym okiem nauczyciela proste eksperymenty, które przybliżają im różne dziedziny nauki, a przy tym dają dużo satysfakcji z wykonanego dzieła. Starsi uczniowie są przygotowywani do różnych konkursów przyrodniczych. Chętni jeżdżą też na warsztaty organizowane na poznańskich uniwersytetach podczas NOCY NAUKOWCÓW czy NOCY BIOLOGÓW . W ramach zajęć zaplanowane są też wizyty w Ogrodzie Botanicznym, Ogrodzie Dendrologicznym oraz Zoo, a także wyjazdy do kina.

opiekun kółka przyrodniczego Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

Szkolny konkurs tańca

Taniec jest jedną z rzadkich dziedzin działalności ludzkiej, gdzie człowiek angażuje bez reszty - ciało, dusze i umysł. Jest doskonałym środkiem poznania samego siebie, sposobem na osobisty rozwój, uzewnętrznieniem skrywanych emocji. Może być również istotnym elementem terapii ze względu na jego dwa kluczowe elementy. Pierwszy to ruch, który znosi napięcie mięśniowe, emocjonalne, daje odprężenie, pobudza wydzielanie serotoniny - hormonu szczęścia. Drugi to dotyk, który pełni funkcję komunikacyjną. Dzięki niemu możemy przekazywać informacje i emocje oraz otworzyć się na drugiego człowieka. Jak co roku o tej porze w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbył się szkolny konkurs tańca dla klas 4-6. Wzięło w nim udział 11 zespołów. Każda klasa mogła zaprezentować po dwa zespoły , w każdym do czterech osób. Poziom prezentowanych układów tanecznych był naprawdę wysoki. Najważniejszą sprawą jednak był uśmiech, który widzieliśmy na twarzach tańczących dziewczyn oraz dobrze bawiąca się wspaniała publiczność. Nasze jury z dużym zainteresowaniem obserwowało występy. Skład jury to p. Zbigniew Filipiak, p. Joanna Pawłowska , p. Małgorzata Sosińska . Dziękujemy jury. Nad dekoracją aby na scenie było ładnie czuwała p. Irena Gruszka ,p. Małgorzata Sosińska i Maria Tomczak, natomiast p. Marek Smolarek wykonywał zdjęcia a przy sprzęcie muzycznym pracował p. Piotr Pawełczyk. Dziękujemy Panu Dyrektorowi Mariuszowi Pielucha za możliwość przeprowadzenia tak wspaniałej imprezy szkolnej.

Klasy IV

I miejsce Aleksandra Ziemniewska, Hanna Koput, Weronika Piechota 4c

II miejsce Lena Burczyńska, Karolina Kupś, Zuzanna Katner, Aleksandra Galus 4b

III miejsce Małgorzata Bednarz, Gabriela Gnalicka, Magdalena Waśkowiak 4a

Klasy V-VI

I miejsce Małgorzata Galus 5b

II miejsce Otylia Tomczak, Weronika Marciniak, Monika Marciniak, Martyna Nowicka 6b

III miejsce Dominika Grabarczyk, Martyna Chmal 6c

Wyróżnienia

4b Laura Smoczek, Monika Mosiężna, Martyna Nowakowska, Malwina Maćkowiak

5b Helena Przymusiak

6b Zofia Paluszak, Hanna Luber

Gratulujemy !!!

M.Szagżdowicz

zdjęcia...

OBCHODY DNIA PATRONA W KLASACH IV-VI

27 lutego uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu obchodzili Dzień Patrona - Marii Dąbrowskiej. Klasy IV-VI z wychowawcami spędziły ten dzień w sali gimnastycznej. Uroczystość prowadziła Julia Ziemniewska, przewodnicząca samorządu uczniowskiego. Na początku głos zabrał Dyrektor szkoły. Skierował do dzieci słowa podsumowujące I semestr nauki i wręczył listy pochwalne uczniom wyróżniającym się bardzo dobrymi wynikami w nauce i wzorowym zachowaniem. Następnie nagrody w konkursie historycznym wręczyła pani Krzysztofa Stankiewicz-Wajde, a pan Zbigniew Filipiak za osiągnięcia sportowe. Potem zostali uhonorowani uczniowie najlepiej znający życie i twórczość Marii Dąbrowskiej. Pierwsze miejsce zajęły: J. Dłużewska Va, J. Szyling VIb, A. Wojczyńska VIc; drugie miejsce A. Kupś VIb i H. Kaźmierczak IVb, trzecie O. Mierzwa i M. Kwaśniewicz Vb, K. Kredens IVa, J. Andrzejewska VIc. Wszyscy otrzymali dyplomy. W dalszej części obchodów Dnia Patrona mieliśmy okazję poznać bohaterów z książek M. Dąbrowskiej. Odwiedzili nas Bogumił i Barbara Niechcicowie z córką Agnieszką i Marcin Kozera. Warto zwrócić uwagę na piękne stroje z epoki, w których wystąpili uczniowie. Następnie każda klasa zaprezentowała scenkę, w której przedstawiła szkoły znane z lektur szkolnych. Było dużo śmiechu i zabawy. Uczniowie zaprezentowali się znakomicie. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniach do Dnia Patrona oraz uczniom i wychowawcom za zrealizowanie zadań.

E.P

zdjęcia...

WALENTYNKI I BALIK KARNAWAŁOWY W KLASIE IIc

14.02 obchodziliśmy klasowe WALENTYNKI. By podkreślić wyjątkowość tego dnia ubraliśmy się na czerwono. Wykonaliśmy pracę plastyczną " walentynkowe serce". Następnie w parach na tle "serca walentynkowego" pozowaliśmy do zdjęć. Imprezie towarzyszyła muzyka i nastrojowe piosenki. Bawiliśmy się wspaniale. Balik karnawałowy dla klasy II c miał miejsce 21 lutego. W tym dniu sala lekcyjna zamieniła się w zaczarowaną krainę wróżek, księżniczek, piłkarzy, piratów i innych barwnych postaci z bajek i kreskówek. Dzieci wyglądały fantazyjnie dzięki inwencji i staranności rodziców, którzy zapewnili również swoim pociechom słodki poczęstunek. Wszyscy bawili się wspaniale przy wtórze muzycznych hitów biorąc udział w różnych zabawach ( np. "Odgadnij, kim jestem", "Taniec z balonem").

Joanna Topolska

zdjęcia...

Bal karnawałowy

W piątek 17.02.2017 nasza grupa świetlicowa gościła u starszych kolegów i koleżanek z klasy III, którzy również uczęszczają na zajęcia świetlicowe. W tym dniu miało miejsce ważne wydarzenie - bal karnawałowy. Przebierańcy świetnie bawili się, uczestnicząc z wielką ochotą we wspólnych zabawach i konkursach. Skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała wszystkich do wspólnej zabawy. Mimo, że dzieci były z różnych grup, to wspólnie wesoło spędziły piątkowe popołudnie w karnawałowym nastroju. Dziękujmy wychowawczyni grupy V, pani Ani Pajzert oraz wszystkim dzieciom za zaproszenie i udaną wspólną zabawę. Naszym Rodzicom dziękujemy za przygotowanie pięknych strojów oraz słodyczy, którymi uraczyliśmy się podczas baliku.

Aleksandra Borowiak

zdjęcia...

Sukcesy pływaków z SP Kaźmierz!

Kadra naszych pływaków (szkoda, że tylko 16 mogło przystąpić do zawodów) wzięła udział w mistrzostwach powiatu w pływaniu o puchar starosty w dniu 22.02.2017 r. w Szamotułach. Oto najlepsze wyniki: Aleksandra Ziemniewska 4c (2x I miejsce w stylu dowolnym i klasycznym), Filip Przybysz 3d (I miejsce w stylu dowolnym i III w stylu grzbietowym), Franciszek Bączkiewicz 4c (I miejsce w stylu klasycznym i IV w stylu dowolnym), Adrian Kupś 6b (II miejsce w stylu dowolnym i IV w stylu grzbietowym), Lena Burczyńska 4b (III miejsce w stylu grzbietowym i VI w dowolnym), Miłosz Tomczak 6c (2x III miejsce w stylu dowolnym i klasycznym), Łukasz Słowik 6a (III miejsce w stylu grzbietowym). Oprócz medalistów, zdobywając punkty do rywalizacji gmin, w tych zawodach wzięli również udział: Hanna Kaźmierczak i Martyna Nowakowska z 4b, Hanna Luber z 6b, Weronika Marciniak i Wiktoria Przybylska z 6a, Dominika Grabarczyk i Stanisław Kruszona z 6c, Jan Maćkowiak z 3b oraz Mateusz Kmiecik z 5b. Zwycięzcy z naszej szkoły wywalczyli sobie udział w mistrzostwach wojewódzkich w Chodzieży. Życzymy im sukcesów w tych zawodach.

Opiekun UKS "Sokół" - instruktor pływania Zbigniew Filipiak

zdjęcia...

BEZPIECZNA ZIMA PIERWSZAKÓW

26 stycznia w Szkole Podstawowej nr 3 odbył się uroczysty finał akcji "Bezpieczna zima pierwszaków", której organizatorem jest Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach i Powiat Szamotulski. Celem akcji jest popularyzowanie wśród najmłodszych bezpiecznych zachowań podczas zabaw zimowych oraz bezpiecznego poruszania się po drogach. Pierwszaki wzięły udział w dwóch konkursach plastycznych. Jednym z nich był konkurs "Odblaskowo-Bezwypadkowo". W tym konkursie wyróżnienie otrzymała uczennica klasy Ia, Milena Templin. Podczas gali konkursowej wyróżnione dzieci otrzymały nagrody oraz kamizelki odblaskowe. W auli można było podziwiać prace wszystkich uczniów, którzy wzięli udział w konkursach. Gratulujemy Milence pierwszego ważnego sukcesu.

Aleksandra Napierała

zdjęcia...

BAL KARNAWAŁOWY W ŚWIETLICY

17 lutego świetlicowa grupa piąta zorganizowała karnawałowy bal, na którym gościliśmy dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe z klas drugich z wychowawczynią p. Aleksandrą Borowiak. Było głośno, tanecznie i radośnie. Dzieci poprzebierane w piękne stroje bawiły się wspaniale. Bal obfitował w szereg różnych konkursów z nagrodami, które cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci. Były to między innymi: taniec na gazecie, taniec w parach na gazecie, "papierowa mumia" czy taniec z miotą. W przerwach dzieci mogły korzystać z przygotowanego słodkiego poczęstunku. Wszyscy uczestnicy zabawy wyszli zmęczeni i zadowoleni ze wspólnej zabawy. Dziękujemy grupie klas drugich i pani Aleksandrze za przybycie i wspólną zabawę.

Grupa piąta z wychowawcą A. Pajzert

zdjęcia...

KSIĄŻKOMANIA

W celu popularyzacji czytelnictwa wśród uczniów, rozwijaniu umiejętności autoprezentacji, pobudzaniu twórczego myślenia i motywowania uczniów do wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnej dwójka uczniów z naszej szkoły wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Czytelniczym "Książkomania", zorganizowanym przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Zadaniem konkursowym było zareklamowanie ulubionej książki w formie krótkiego filmu. Franciszek Bączkiewicz z kl. IV c i Jagna Pawłowska z kl. IV b podjęli to wyzwanie dzięki czemu powstały dwie krótkie reklamy ich ulubionych książek. Mimo iż za rozstrzygnięciem konkursu trzeba czekać do końca lutego zapraszamy do oglądania i czytania reklamowanych książek.

Jagna Pawłowska "Marysia Rebusek i tajemnica zaginionego szmaragdu" autorstwa Holly Webb

film...

Franciszek Bączkiewicz "Dziennik łowcy przygód. Ekstremalne Borneo" autorstwa Szymona Radzimierskiego.

film...

J.P.

RANDKA W CIEMNO Z KSIĄŻKĄ

Z okazji Walentynek dla wszystkich zakochanych w literaturze zorganizowałyśmy w naszej bibliotece "Randkę w ciemno z książką". W 14 lutego można było wypożyczyć książki -niespodzianki. Tylko u nas czekały na czytelników tomy zapakowane w ozdobny papier z elementami walentynkowych dekoracji. Do każdego egzemplarza dołączono krótki opis, który prezentował ukryty wolumin i miał zachęcić do jego wypożyczenia. Opisy określały charakter utworu i tym samym zapowiadały klimat randki. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Książki, których tytuł pozostawał tajemnicą aż do rozpakowania tomu, bardzo intrygowały naszych czytelników.

J.P.

zdjęcia...

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

"My, uczniowie pierwszej klasy uroczyście przyrzekamy, że będziemy książki kochać, krzywdy zrobić im nie damy (...)"

Uroczystość pasowania uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej stała się już tradycją. Organizuje się ją, gdy pierwszaki znają już alfabet i potrafią czytać. Tegoroczni pierwszoklasiści zostali włączeni w poczet czytelników biblioteki szkolnej dnia 15 lutego 2017 r. Na wstępie Pani bibliotekarka - Joanna Pawłowska zapoznała pierwszaków z regulaminem biblioteki oraz z ogólnymi zasadami korzystania z biblioteki szkolnej i poszanowania książek. Uczniowie wysłuchali także prośby książki oraz dowiedzieli się dlaczego warto czytać. Kulminacyjnym punktem uroczystości było złożenie uroczystego przyrzeczenia. W ten oto sposób pierwszoklasiści zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymali książeczki ufundowane przez Radę Rodziców oraz słodkie co nieco.

J.P.

zdjęcia...

WYCIECZKA NA LOTNISKO ŁAWICA

Uczniowie klasy IIIa oraz IIIc Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu w dniu 16.01.2017r. uczestniczyli w programie edukacyjnym "POZnaj Ławicę". Dzieci miały okazję zapoznać się z zasadami funkcjonowania lotniska oraz procedurami, jakie musi przejść pasażer podróżujący samolotem. Otrzymawszy karty pokładowe przeszły tzw. "ścieżkę pasażera". Po odprawie i kontroli bezpieczeństwa uczniowie zwiedzali halę odlotów oraz halę przylotów, a na tarasie widokowym obserwowali lądowanie samolotów. Wycieczka była ciekawą i niezapomnianą lekcją. Brakowało tylko podróży samolotem.

G. Kubacka, K. Majka

zdjęcia...

Ferie w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu

Jak co roku Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu jest organizatorem półkolonii zimowych. Cieszą się one dużym zainteresowaniem, codziennie udział w zajęciach brało około 140 dzieci. Oprócz zajęć w szkole, uczniowie mogli skorzystać z różnych wyjazdów. W poniedziałek było to kino Halszka w Szamotułach dla grupy młodszej, natomiast starsze dzieci skorzystały ze strzelnicy. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się wtorkowy wyjazd na basen w Tarnowie Podgórnym. W środę klasy 1-3 bardzo licznie uczestniczyły w wyjeździe do Parku Rodzinki w Skórzewie. Dopełnieniem był czwartek, w czasie którego starsza grupa miała możliwość wyjazdu do kina Plaza w Poznaniu. W piątkowe przedpołudnie do naszej szkoły przyjechał teatrzyk magii, który zaprezentował się naszym najmłodszym pociechom. Przez cały czas dzieci miały zagwarantowaną opiekę przez bardzo dużą liczbę nauczycieli (40 ) naszej szkoły, którzy wspierani byli przez pracowników kuchni przygotowujących smaczne śniadanie dla wszystkich dzieci. Podziękowania należą się Urzędowi Gminy w Kaźmierzu za pomoc organizacji dowozów p. Zenonowi Pawlaczykowi oraz nauczycielom za zaangażowanie i poświęcenie swojego wolnego czasu.

M.Szagżdowicz

zdjęcia...

Ogromny sukces uczennicy Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu

Uczennica klasy VI a- Zuzanna Krupa zajęła II miejsce w wojewódzkim konkursie zorganizowanym przez Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 r -"Porozmawiajmy o tym jak było " stan wojenny widziany oczyma młodzieży". Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie reportażu z osobą żyjącą w czasie stanu wojennego i utrwalenie jej wspomnień. Przy okazji uczniowie pogłębiali swoją wiedzę o stanie wojennym i realiach życia w tym ciężkim dla Polaków czasie. Niektórzy odkryli ciekawe historie z życia swoich rodzin, sąsiadów czy znajomych, inni w postawach patriotycznych znaleźli wzory do naśladowania. Nie należy zapominać, że młodzież, biorąca udział w konkursie nauczyła się korzystać z archiwów i źródeł historycznych, a także poznała co to znaczy forma reportażowa. Patronat nad konkursem objął poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Nagrody wręczali dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Tomasz Łęcki, z-ca dyrektora, Sławomir Springer, przedstawiciel poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Witold Sobócki oraz kierownik Muzeum Powstania Poznańskiego Czerwiec 1956, Kinga Przyborowska. Listy z podziękowaniami wręczono również nauczycielom - opiekunom merytorycznym prac konkursowych. Serdecznie gratulujemy Zuzi i życzymy dalszych sukcesów!!!!

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Zimowe popołudnie w grupie piątej.

W środowe popołudnie dzieci z piątej grupy świetlicowej wraz z wychowawczynią wybrały się na saneczki. Zabawy i śmiechu nie było końca. Przy okazji przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie. Do szkoły wszyscy wracali zmęczeni, szczęśliwi z rumianymi policzkami...

A. Pajzert -wychowawca grupy

zdjęcia...

SALAMANDRA 2017

17.01.2017r. w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbył się etap szkolny Konkursu Przyrodniczego dla Uczniów Gimnazjów i Szkół Podstawowych organizowanego przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody SALAMANDRA. Tegorocznym tematem były "Ptaki Polski". Jedynym uczestnikiem konkursu była Pola Cugier z klasy VB. O tym, czy została zakwalifikowana do kolejnego etapu dowiemy się w terminie do 15 lutego. Trzymajmy za nią kciuki!

Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

WOŚP w SP Kaźmierz

W szeregu imprez organizowanych w ramach XXV Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w Szkole Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej 13 stycznia odbyła się "Orkiestrowa" dyskoteka zorganizowana przez Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem. Impreza przeznaczona była dla uczniów klas starszych .Wolontariusze z gimnazjum zorganizowali zabawę z fantami. W przerwie pomiędzy tanecznymi wygibasami strażacy z OSP Kaźmierz uczyli zgromadzonych udzielania pierwszej pomocy. Każdy mógł pod bacznym okiem strażaków - ratowników nauczyć się ratowania życia. Serdecznie dziękujemy druhom z OSP Kaźmierz za tę bezcenną lekcję.Zysk z imprezy po końcowym podliczeniu wyniósł 445zł . Pieniądze przekazane będą na konto Fundacji Owsiaka.

A. Pajzert

zdjęcia...

Warsztaty statystyczne

W środę 04.01 w naszej szkole odbyły się warsztaty statystyczne prowadzone przez Panią Annę Polińską oraz Panią Magdaleną Ancan, które na co dzień pracują w urzędzie statystycznym w Poznaniu. Uczniowie klas czwartych wzięli udział w warsztacie "Statystyka dla smyka", na którym zapoznali się z podstawowymi zagadnieniami statystyki. Zadaniem uczniów było sporządzenie wykresu, z którego odczytywano wzrost każdego z nich. Piąte klasy zmierzyły się z warsztatem "Ankieta dla Ankietera" podczas którego uczniowie tworzyli i rozwiązywali ankiety. Tematem warsztatu dla klas szóstych był "Rocznik statystyczny". Uczniowie dowiedzieli się co to właściwie jest, gdzie go znaleźć, a całość zajęć podsumował krótki film nt. historii tego dokumentu. Na koniec warsztatów wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni drobnymi upominkami. Serdecznie dziękujemy Pani Anie Polińskiej oraz Pani Magdalenie Ancan za poprowadzenie warsztatów.

Anna Stokłos

zdjęcia...

NOC BIOLOGÓW 2017

Uczestnicy kółka przyrodniczego dla klas IV i V organizowanego w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu wybrali się 13.01.2017r. na kolejną edycję Nocy Biologów. Ta ciekawa impreza odbywa się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tym razem uczniowie uczestniczyli w warsztatach "W poszukiwaniu Indiany Jonesa", obejrzeli wystawę roślin tropikalnych, mogli dotknąć prawdziwego węża i żółwia oraz z różnych materiałów wykonać "pasożyta". Uczestniczyli też w bardzo ciekawym wykładzie pt. "Jakie formy życia występują na zapomnianych lodowcach?". Na zakończenie wycieczki, większość uczestników zdecydowała się na wymalowanie twarzy w różne zwierzęce wzory. Niestety czas przeznaczony na udział w Nocy Biologów szybko dobiegł końca i wszyscy z żalem, ale zadowoleni z atrakcji i pełni wrażeń wrócili do domów.

Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

Niezapomniana lekcja historii

Dnia 11 stycznia br. klasa IV A wraz ze swoim wychowawcą p. Krzysztofą Stankiewicz-Wajde wzięła udział w niezwykłej lekcji historii, zorganizowanej w Bibliotece Publicznej w Kaźmierzu przez Wielkopolską Grupę Miłośników Historii "Wiarus". Podczas tej wspaniałej wystawy mogliśmy obejrzeć : mundury z okresu Powstania Wielkopolskiego i II wojny światowej, repliki broni oraz hełmy. Pięknym uzupełnieniem była ekspozycja dawnego sprzętu medycznego, militarnego, gazety oraz fotografie.Serdecznie dziękujemy p. Piotrowi Magielskiemu za zaproszenie i pouczajaco spędzony czas.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Wyniki konkursu historycznego upamiętniającego 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce (1981)

Z okazji 35 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu zorganizowano konkurs. Zadanie polegało na wykonaniu plakatu, upamiętniającego wyżej wymienione wydarzenie historyczne. Jury w składzie p. Krzysztofa Stankiewicz-Wajde, p. Irena Gruszka oraz p. Dorota Wojtaś wyłoniło następujących zwycięzców:

1 miejsce - Otylia Zagórska kl. VA i Zuzanna Katner kl. IV B

2 miejsce - Marta Jarocka kl. VI A>

3 miejsce - Oliwia Konieczna kl. IV C, Julia Bujnowska kl. VI a i Dajana Baksalara kl. VI C

Wyróżnienia: Julia Ziemniewska kl. VI C, Emilia Kubiak kl. IV A i Wiktor Środecki kl. V B

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

"Zima kocha dzieci najbardziej na świecie" a dzieci kochają zimę!

Dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicowe uwielbiają zabawy w śniegu. Wykazują się dużą kreatywnością przy tworzeniu śnieżnych budowli. Do woli korzystają ze śnieżnego puchu stawiając bałwany. Kiedy śniegu brakuje ,wykonują śnieżne pejzaże na papierze.

A. Pajzert

zdjęcia...

Kolejna nagroda dla dzieci od Mega Misji.

Dzieci ze świetlicy, dzięki swojemu ogromnemu zaangażowaniu w program i sumiennie wykonywanym zadaniom, w nagrodę otrzymały tablet. Sprzęt ten wzbogaci wyposażenie świetlicy i z pewnością zostanie wykorzystany do prowadzenia multimedialnych zajęć świetlicowych, robienia zdjęć, nagrywania krótkich filmików. Dzięki tabletowi zajęcia staną się bardziej atrakcyjne, dzieci będą uczyły się bezpieczeństwa w sieci oraz wykorzystywania technologii cyfrowych.

Wychowawca grupy - A. Pajzert

zdjęcia...

OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA PRZEDMIOTOWA Z PRZYRODY OLIMPUS

W piątek, 13.01.2017r. w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbyła się olimpiada z przyrody. Wzięło w niej udział dziewięcioro uczniów, w tym troje z klas V i sześcioro z IV. Wszyscy rozwiązywali test jednokrotnego wyboru, składający się z 30 pytań. Zawarte w nim były pytania o różnej skali trudności, dlatego wszyscy uczniowie mogli spróbować swych sił. Wyniki poznamy w marcu.

Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

13.01.2017r. w Bibliotece Publicznej w Kaźmierzu miał niejsce Finał Gminnego Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej 2017 odbywający się pod hasłem "Młodzież zapobiega pożarom". Wzięło w nim udział troje uczniów Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu: Julia Bujnowska i Wiktoria Nowińska z klasy VIA oraz Adrian Konieczny z klasy VIC. Wykazali się oni dużą wiedzą, o czym świadczy fakt, że zajęli pierwsze trzy miejsca w tym turnieju. Dziewczyny, które zajęły I i II miejsce będą reprezentować szkołę w kolejnym etapie turnieju. Gratulujemy i trzymajmy za nie kciuki!

Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

,,Świąteczna paczka''

Hojność i szczodrość rodziców i uczniów naszej szkoły pozwoliły nam z wielkim sukcesem zakończyć tegoroczną akcję ,,Świąteczna paczka,, .Przygotowanych zostało 26 paczek ,które wsparły rodziny naszych uczniów by te minione już święta Bożego Narodzenia upłynęły milej i dostatniej. Wszystkim zaangażowanym, którzy wsparli akcję serdecznie dziękujemy i życzymy szczęśliwego Nowego Roku 2017.

Anna Pawłowska, Emilia Przybylska, Katarzyna Stachowiak i Samorząd Uczniowski

zdjęcia...

Wigilia klasowa - 22 grudnia ,,Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy.''

Nasza szkoła poddała się magii Świąt Bożego Narodzenia. Piękne, pachnące choinki, bożonarodzeniowe dekoracje wprowadziły wszystkich w przyjemny nastrój. Dzieci z klas młodszych uczestniczyły we wspólnym kolędowaniu. Była to doskonała okazja do spotkania się ze starszymi i młodszymi kolegami. Po części artystycznej uczniowie klasy 2 F udali się do sali lekcyjnej. Tam wymieniali pomiędzy sobą dobre życzenia. Po wspólnym posiłku uczestniczyli w zabawie ruchowej i oczekiwali na prezenty. Wreszcie pojawił się Święty Mikołaj sygnalizujący swoje przybycie dzwonkami i świątecznymi okrzykami. Wyposażony w rózgę, którą wymachiwał w powietrzu, worek przepełniony prezentami, zrobił na uczniach niesamowite wrażenie.

Wychowawczyni klasy 2F

zdjęcia...

Obchody 98 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu

Dnia 22 grudnia 2016 r. odbył się uroczysty apel z okazji 98 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uczennice klas szóstych przedstawiły historię walki narodu polskiego o wolność Wielkopolski. W prezentacji multimedialnej przedstawiono: przyczyny wybuchu powstania oraz sylwetki naszych lokalnych bohaterów. Całość przeplatana była pieśniami patriotycznymi w wykonaniu chóru pod kierownictwem p. Roberta Winieckiego. W ramach podsumowania p. dyrektor Mariusz Pielucha złożył wszystkim najserdeczniejsze życzenia świąteczne oraz wszelkiej pomyślności w nowym roku.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Niezwykła lekcja historii w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu

W ostatnim tygodniu nauki szkolnej w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu miała miejsce niezwykła lekcja historii. Zaproszenie nauczyciela historii przyjęli: p. Stanisław Kwita i p. Mieczysław Piotrowski ,a słuchaczami byli uczniowie , uczęszczający na dodatkowe zajęcia kółka historycznego. Celem spotkania było wspólne zgłębianie historii na podstawie własnych doświadczeń . Pan Stanisław opowiadał o swoich przeżyciach związanych z II wojną światową oraz o akcji wysiedleń polskich rodzin z gminy Kaźmierz do Generalnej Gubernii w 1940 roku. Pan Mieczysław opowiadał o wydarzeniach poznańskiego czerwca 1956 roku i o czasach stanu wojennego. Naszych podopiecznych najbardziej zachwyciła niezwykła pamieć naszych gości . Mogliśmy poznać wiele szczegółów oraz zobaczyć wiele oryginalnych dokumentów .Spotkanie to na długo pozostanie w naszej pamięci.Uczniowie oraz nauczyciel historii serdecznie dziekują p. Stanisławowi i p. Mieczysławowi za przyjęcie zaproszenia i wspólnie spędzony czas.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Konkurs recytatorski poświęcony twórczości Jana Brzechwy

22 grudnia br. odbył się szkolny konkurs recytorski poświęcony twórczości ulubionego poety wszystkich dzieci - Jana Brzechwy. Najmłodsi uczniowie prezentowali dowolnie przez siebie wybrane wiersze. Do konkursu przystąpiła spora grupa naszych podopiecznych -ponad 30 osób. Komisja jurorów w składzie: p. Krzysztofa Stankiewicz -Wajde, p. Joanna Pawłowska i p. Dorota Wojtaś wysłuchała wielu zabawnych i wesołych utworów. Decyzją komisji konkursowej laureatami zostali:

KLASY I- II

1. miejsce - Michalina Kozielczyk - klasa II f

2. miejsce - Aleksandra Przybysz - klasa II a

2. miejsce - Maria Głuszak - klasa II b

3. miejsce - Zofia Nowak - klasa IIb

3. miejsce - Laura Erens - klasa II f

wyróżnienie - Jakub Celebucki - klasa I a

wyróżnienie - Iga Daroszewska - klasa I b

KLASY III

1. miejsce - Nadia Bałachowska - klasa III a

1. miejsce - Aleksandra Badziąg - klasa III b

2. miejsce - Aleksandra Kubiak - klasa III b

2. miejsce - Zofia Szalewska - klasa III b

3. miejsce - Daria Łączna - klasa III c

3. miejsce - Gabriela Tafelska - klasa III a

Wszystkich laureatom serdecznie gratulujemy!!!

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

Warsztaty plastyczno-świąteczne w klasie IIa

02 grudnia 2016r. w sali klasy IIa odbyły się warsztaty plastyczno-świąteczne, w których brali udział dzieci, ich rodzice oraz pani. Na warsztatach dzieci wykonywały ozdoby na choinkę, różne łańcuchy a także wiele ciekawych dekoracji. Pracowały z wielką chęcią, gdyż czekała ich ocena za wystrój świąteczny klasy. Rodzice wieszali ozdoby na oknach, a dzieci ubierały piękną, żywą choinkę, którą przywiózł tatuś Stasia. Bardzo dziękujemy! Czekamy na ocenę naszej klasy.

H.Kaczmarek

"WAW! Weather, air and water"

W tym roku szkolnym, uczniowie naszej szkoły uczestniczą w realizacji projektu eTwinning "WAW! Weather, air and water". Projekt ten jest realizowany wraz ze szkołami z Hiszpanii, Grecjii, Turcji i Rumunii. Uczniowie wykonują różne zadania w celu ulepszenia znajomości języka angielskiego, poznania innej kultury i zwyczajów, a także praktycznego zastosowania technologii informacyjnej. Pierwsze z zadań już zostały wykonane! Uczniowie z klasy szóstej wykonali prezentację multimedialną przedstawiającą naszą gminę. Z okazji świąt Bożego narodzenia zostały zrobione kartki świąteczne z życzeniami dla zaprzyjaźnionych szkół. Uczniowie klas szóstych podczas koła języka angielskiego stworzyli również prezentacje multimedialne dotyczące różnic w tradycjach Bożonarodzeniowych w Polsce i Wielkiej Brytanii, a także wykonali prace plastyczne przedstawiające naszą szkołę. Kolejne zadania przed nami!

Anna Heś

zdjęcia...

MegaMisja -kolejne obszary kompetencji zdobyte.

W listopadzie i grudniu przeszliśmy przez obszar drugi - dziecko w środowisku medialnym i trzeci - język mediów. Dzieci nabyły umiejętność przedstawiania przedstawiania się -nie tylko w internecie. Poznały różne style i rodzaje komunikatów. Znają zasady grzecznej i skutecznej komunikacji a także posiadły umiejętność odróżniania świata fikcji od rzeczywistości. W ramach tygodnia mediów dzieci poznały dziennikarza i fotografa pana Przemysława Graf, który opowiedział o pracy dziennikarza i zdradził tajemnice fotografii. W bloku dotyczącym języka mediów dzieci nauczyły dowiedziały się jak odróżniać programy edukacyjne od rozrywkowych. Potrafią wskazać role jaki pełnią programy telewizyjne. Podczas zajęć mogły same poprowadzić i wystąpić w programie informacyjnym "Wiadomości" i programie rozrywkowym "Talent show". Po zajęciach z obszaru trzeciego uczniowie odróżniają opinie od faktu, potrafią samodzielnie i poprawnie je sformułować . Poznali różnego rodzaju media takie jak: radio, telewizja, internet, audiobook, e-book, książka drukowana, plakat, prasa, kino. Słuchali audiobooka i samodzielnie tworzyli "Calineczkowy komiks". Nauczyli poruszania się w świecie informacji oraz świadomie rozróżniają i stosują emotikony i gesty. W okresie świątecznym wzięliśmy udział w wysyłaniu kartek z świątecznymi życzeniami do szkół biorących udział w programie MegaMisja. Wysłaliśmy łącznie 15 świątecznych kartek do szkół w całej Polsce. Sami też otrzymaliśmy piękne karteczki z życzeniami od naszych Megamisyjnych przyjaciół z innych szkół. Po przerwie wkraczamy w kolejny obszar kompetencji. Przed nami trudny obszar -Prawo. Czeka nas wiele pracy, dużo wiedzy do zdobycia i jeszcze więcej dobrej zabawy.

A. Pajzert

zdjęcia...

Pamiętamy ! Powstanie Wielkopolskie.

27 grudnia w 98 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego mieszkańcy Kaźmierza zebrali się przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Podczas wydarzenia obecny był Poczet Sztandarowy i delegacja ze Szkoły Podstawowej, która zapaliła znicze i oddała hołd poległym w tym zwycięskim Powstaniu.

A. Pajzert

zdjęcia...

SP Kaźmierz - Uczniowie nominowani do etapu rejonowego konkursu matematycznego i przyrodniczego

W dniach 24.11. i 1.12. odbyły się konkursy interdyscyplinarne Wielkopolskiego Kuratora Oświaty w Poznaniu. W Szkole Podstawowej w Kaźmierzu do etapu rejonowego z przyrody zakwalifikowała się Julia Szyling z klasy 6b, a do konkursu rejonowego z matematyki zakwalifikował się Adrian Konieczny z klasy 6c. Konkurs rejonowy z przyrody odbędzie się 16.02.16r. a z matematyki 23.02.16r. Gratulujemy zdolnym i ambitnym uczniom i życzymy kolejnego sukcesu.

zdjęcia...

Nagroda dla SP Kaźmierz - realizacja porozumienia AMAZON

W dniu 15.12.2016r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu uczestniczyli w wyjeździe do firmy AMAZON. Dzieci zwiedzając firmę śpiewały kolędy i pastorałki, które wspólnie z dziećmi przygotował p. Robert Winiecki. Celem I części porozumienia była promocja szkoły oraz podziękowanie za przekazanie "Kindloteki".

zdjęcia...

2e i 2f w KidsFarm

30 listopada klasy 2e i 2f wybrały się na wycieczkę do KidsFarm. Uczniowie mieli okazję poznać tamtejszych mieszkanców: konie, krowę, kozy i kucyki. Po przywitaniu się ze zwierzakami i poznaniu ich historii dzieci przystąpiły do wykonywania świątecznych dekoracji. Pracę przerwał odgłos zbliżającego się do farmy traktora, który prowadzony był przez ... Świętego Mikołaja! Uczniowie nie ukrywali radości z przybycia gościa. Mikołaj wybrał pomocników, którzy pomogli mu w rozdaniu wspaniałych prezentów. Po wspólnej zabawie, śpiewaniu i tańczeniu uczniowie rozwiesili na choinkach jabłka dla koni. To był świetnie spędzony czas!

Wychowawcy: Natalia Mocha i Julia Springer

zdjęcia...

Warsztaty bożonarodzeniowe w klasie 2e

8 grudnia w godzinach popołudniowych w klasie 2e odbyły się warsztaty bożonarodzeniowe. Wspólnie dekorowaliśmy bombki, tworzyliśmy łańcuchy, wycinaliśmy tekturowe choinki itp. Był to miło spędzony czas, za co dziękuję uczniom i ich rodzinom.

Wychowawca: Natalia Mocha

zdjęcia...

Dzieci mieszkańcom gminy

Dnia 11 grudnia w Bibliotece Publicznej odbył się uroczysty koncert twórczości uczniów Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu. Spotkanie to było powiązane ze sprzedażą świątecznych ozdób, przygotowanych przez rodziców i uczniów naszej szkoły. Na początku wszystkich gości przywitał p. dyrektor szkoły podstawowej Mariusz Pielucha.Zaprosił zebranych do obejrzenia przygotowanego programu i złożył wszystkim życzenia świąteczno-noworoczne.Zgromadzeni goście mogli zobaczyć prezentację multimedialną, przygotowaną przez p. Joannę Pawłowską oraz kilka scenek: chrzest Polski przygotowany przez p. Krzysztofę Stankiewicz-Wajde, humorystyczną scenkę z Dnia Edukacji Narodowej przygotowaną przez p. Emilię Przybylską i p. Joannę Pawłowską, występy gwarowe przygotowane przez p. Dorotę Wojtaś oraz taniec z flagami, przygotowany przez p. Małgorzatę Szagżdowicz. W muzyczny nastrój wprowadzał zgromadzonych chór p. Roberta Winieckiego. Pan wójt Zenon Gałka złożył wszystkim gościom życzenia świąteczno-noworoczne. Pięknym podsumowaniem imprezy był koncert kolęd w wykonaniu p. Łukasza Manteja.Składam serdeczne podziękowania Cukierni Rodzinnej p. Tafelskiej z Kaźmierza za dostarczenie słodkiego poczęstunku oraz serdeczne podziękowania za udostępnienie sali składamy: pani dyrektor biblioteki publicznej p. Marii Sobkowiak, a Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Kaźmierzu za użyczenie sprzętu.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Warsztaty z rodzicami

Dnia 05.12.2016 roku, już po raz trzeci, odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli rodzice i dzieci z klasy III a. Tego dnia wspólnie dekorowaliśmy salę lekcyjną. Dzieci zdobiły gwiazdy kolorowymi koralikami, które posłużyły nam do dekoracji parapetów, w tym czasie rodzice stroili pozostałą część sali. Wstążki, lampki, kokardy, pompony, nożyczki, taśma, klej poszły w ruch. Dzięki zaangażowaniu rodziców i dzieci nasza klasa zaświeciła pięknym blaskiem, szyku dodał przygotowany wcześniej przez Panią Izę i Filipa, bałwan, który dopełnił całości. Dziękuję bardzo rodzicom i dzieciom którzy wykonali piękne ozdoby, poświęcili swój cenny czas. Wiem, że było warto.

Kinga Majka

zdjęcia...

Spotkanie Prezydium Rady Rodziców, Dyrektora szkoły z Samorządem szkolnym.

9 grudnia 2016roku Prezydium Rady Rodziców i Dyrektor szkoły spotkali się z Samorządami Szkolnymi.Rade Rodziców reprezentowały pani Sylwia Siłacz -przewodnicząca Rady Rodziców wraz z panią Natalia Jaźwiec. Samorządy szkolne przybyły wraz z opiekunami: Mały Samorząd, klasy I-III - pani Hanna Kaczmarek, Samorząd Uczniowski -klasy IV-VI - pani Anna Pajzert. W czasie spotkania zostały przedstawione wnioski dzieci w zakresie zmian, które chciałyby aby nastąpiły w szkole. Dzieci zwróciły też uwagę, na rzeczy, które im się podobają w szkole. Podczas spotkania wręczono nagrody i wyróżnienia klasom, które uczestniczyły w szkolnym konkursie dbałości o świąteczny wystrój klasy. Zwycięskie klasy otrzymały puchary oraz słodycze. Pierwsze miejsce wśród klas IV-VI zajęły ex aeqo klasy IVa i VIa, drugie IVb i trzecie klasa Vb. Wśród klas młodszych pierwsze miejsce ex aeqo zajęły klasa Ib i IIIb, drugie klasa IIc, a trzecie IId. Aby umilić czas wszystkim zebranym dziewczynki z klasy drugiej recytowały świąteczne wierszyki, a uczniowie klas piątych i szóstych śpiewali kolędy. Najważniejszymi tegorocznymi wnioskami dzieci była potrzeba nowej, większej sali gimnastycznej, odnowienie podłogi w izbie lekcyjnej na piętrze, udział w wyjazdach do teatru i kina Zadowala fakt, że uczniowie coraz bardziej uczą się demokratyzacji, samodzielności i samorządności. Spotkanie uwieńczyło wspólne podzieleniem się opłatkiem i złożenie życzeń świątecznych.

opiekun Su - A. Pajzert

zdjęcia...

Przygotowania do świąt

Przygotowania do świąt ruszyły pełną parą. Na kółku języka angielskiego również sporo się dzieje - realizując kolejny program eTwinningu "Christmas Card project" tworzymy i wysyłamy kartki świąteczne do szkół z innych krajów. Chłopcy i dziewczynki z kółka dzielnie wykonali ponad 20 kartek, które przekazaliśmy pocztą tradycyjną naszym zagranicznym rówieśnikom. Do tej pory otrzymaliśmy kartki ze szkoły we Włoszech, dwóch szkół z Francji oraz kartkę od naszych rodaków z Brzezin. Mamy nadzieję, że do naszych rąk trafi jeszcze sporo europejskiej poczty - nie możemy się doczekać

Anna Woźna

zdjęcia...

WIECZÓR PEŁEN TWÓRCZYCH POMYSŁÓW RODZICÓW I DZIECI Z KLASY I B

W dniu poprzedzającym Mikołajki uczniowie kl. I b wraz z rodzicami uczestniczyli w warsztatach plastycznych, których celem było wykonanie świątecznych dekoracji . Rodzice i ich dzieci wykazali się ogromnym talentem plastycznym wykonując oryginalne księżyce oraz gwiazdki z płyt, które wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. W sali pojawił się m.in. czerwononosy renifer z zaprzęgiem pełnym prezentów , a nad tablicami rozbłysła świecąca, bałwankowa girlanda. Następnego dnia pod udekorowaną choinką Mikołaj zostawił list. a prezenty ukryte zostały w wykonanych przez Rodziców saniach. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom warsztatów za zaangażowanie i wspólną pracę.

Wychowawca kl. I b Karolina Kozłowska

zdjęcia...

OGÓLNOPOLSKI TEST BEZPIECZEŃSTWA 2016 W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KAŹMIERZU

Uczniowie klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu przystąpili do podsumowania wiedzy zdobytej podczas zajęć organizowanych w ramach programu edukacyjnego "Akademia Bezpiecznego Puchatka". Pierwszakom podczas testu towarzyszyli uczniowie klasy IV b -Borowczak Jeremiasz, Burczyńska Lena, Pawłowska Jagna, Kaźmierczak Hanna, Nowakowska Martyna. Starsi uczniowie odczytywali pytania, pomagając młodszym uczniom w obsłudze interaktywnego testu. Pierwszoklasiści wykazali się bardzo dobrą wiedzą odpowiadając niemal bezbłędnie na wszystkie pytania. Dziękuję p. Aleksandrze Napierała za pomoc w opiece nad dziećmi podczas przeprowadzania testu oraz uczniom kl. IV b za wrażliwość i troskę jaką wykazali się wobec młodszych uczniów.

Koordynator programu "Akademia Bezpiecznego Puchatka Karolina Kozłowska

zdjęcia...

Andrzejki w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu

Uczniowie klasy 6c wraz z wychowawcą zorganizowali sobie Andrzejki. Dzieci przygotowały wróżby oraz zabawy , które wprowadziły nas w świat magii. Było mnóstwo pozytywnej energii oraz dopisywała miła i przyjazna atmosfera. Wszystkie wróżby uczniowie potraktowali z przymrużeniem oka. Jednak" lekcja magii" zostanie w naszej pamięci.

M.Szagżdowicz

zdjęcia...

"Ćwicz oko i dłonie w obronie ojczyzny"

Kolejnymi gośćmi Świetlicy szkolnej w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu byli członkowie Strzeleckiego Bractwa Kurkowego z Tarnowa Podgórnego. Bractwo zostało założone w 1996 roku, jest stowarzyszeniem patriotyczno - kulturalno - rekreacyjnym. Głównymi celami bractwa są: pielęgnowanie postaw historycznych i patriotycznych wśród społeczeństwa i członków Bractwa , popularyzacja historii, w tym historii broni i barw wśród społeczeństwa i członków , upowszechnienie w społeczeństwie zainteresowania historią, sprawami Tarnowa Podgórnego i Wielkopolski, ich piękna i zabytków, popularyzowanie i uprawianie rekreacji w rywalizacji sportowej , rozwijanie sprawności sportowej w różnych rodzajach broni sportowej i dyscyplinach, w tym w miarę możliwości w konkurencjach łuczniczych broni małokalibrowej i palnej. Bardzo ważne wśród członków bractwa jest organizowanie królewskich imprez strzeleckich. Członkowie Bractwa oddają do tarczy po jednym strzale. Królem zostaje ten, którego strzał znajdzie się najbliżej środka , Rycerzami zaś ci, którzy swe strzały mają zbliżone do strzału króla. My mieliśmy okazję poznać siostry i braci z tego bractwa oraz tegorocznego króla- Stanisława. Podczas wizyty nasi uczniowie mogli zobaczyć tarcze strzeleckie , atrybuty króla kurkowego- order i łańcuch królewski oraz broń, która używana jest podczas turniejów. Widzieliśmy też wiele zdjęć , medali pamiątkowych z różnych zawodów strzeleckich oraz albumów z dwudziestoletniej działalności stowarzyszenia. Na koniec p. Dorota została obdarowana pamiątkową tarczą i przepięknym pucharem, a nasi wychowankowie za aktywne uczestnictwo w spotkaniu i zapamiętanie wielu szczegółów z działalności bractwa zostali nagrodzeni pamiątkowymi gadżetami. Serdeczne podziękowania kierujemy do p. Magdaleny Mazantowicz , która przyjęła nasze zaproszenie i przygotowała całe spotkanie składają wychowawczynie świetlicy: Dorota Wojtaś i Krzysztofa Stankiewicz-Wajde.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde, Dorota Wojtaś

zdjęcia...

Andrzejki klasy I b

Dnia 30.11.2016 uczniowie klasy I b wywróżyli sobie przyszłość uczestnicząc w zorganizowanych przez wychowawcę wróżbach. Zabawa była udana, szczególnie kiedy dzieci dowiedziały się jaki zawód będą wykonywały w przyszłości. Po zakończonych zabawach na wszystkich uczestników czekał stół pełen smakołyków. Serdecznie dziękuję rodzicom, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości .

Karolina Kozłowska

zdjęcia...

Warsztaty świąteczne w klasie VB.

Krótko przed Mikołajkami, w klasie VB odbyły się świąteczne warsztaty. Podczas zajęć uczniowie wykonywali różne świąteczne ozdoby, którymi później udekorowali swoją klasę. Chociaż do Bożego Narodzenia jeszcze ponad dwa tygodnie, wszyscy poczuli już magiczną atmosferę Świąt .Warsztaty dostarczyły dzieciom dużo radości, a samodzielnie wykonane ozdoby stały się powodem do dumy i zachęciły do ozdobienia domowych choinek właśnie takim rękodziełem.

Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

O KROK OD I MIEJSCA...

Jak co roku na początku grudnia (tj.03.12.2016r.) AS ORLIK KAŹMIERZ wziął udział w MIKOŁAJKOWYM TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ HALOWEJ w Suchym Lesie.Była to już 7 edycja tego turnieju, który organizowany jest dla uczniów Szkół Podstawowych klas 1-2 oraz 3-4. AS ORLIK KAŹMIERZ rywalizował w kategorii klas 3-4 i zajął II MIEJSCE!!!W tym miejscu warto wspomnieć, że w poprzednich latach zespoły AS ORLIK KAŹMIERZ również z powodzeniem reprezentowały Szkołę Podstawową oraz Gminę Kaźmierz zajmując czołowe miejsca, a w latach 2011/2012 wygrywały ten Turniej. Turniej ten cieszy się wielkim zainteresowaniem UKS-ów oraz Akademii Piłkarskich, a z roku na rok poziom sportowy jest coraz wyższy. Godne podkreślenia jest to, że w tegorocznej edycji udział wzięły zaproszone drużyny z Węgier oraz RED-BOX Katowice. Dzieci również bardzo chętnie uczestniczą w tym Turnieju ze względu na atrakcyjne nagrody, które można wygrać dla drużyny oraz indywidualnie. Dodatkową atrakcją jest akcja charytatywna, polegająca na zakupie kuponów za symboliczne 5zł, które umożliwiają wygrywanie atrakcyjnych i cennych nagród np. zegarki, klocki, samochody zabawki, koszulki sportowe i wiele innych...AS ORLIK KAŹMIERZ rywalizował w grupie A, gdzie stoczył zacięte pojedynki o wyjście z grupy z drużynami Suchego Lasu oraz RED-BOX Katowice. O końcowej klasyfikacji w tej grupie decydowała tzw. "Mała Tabela" i bezpośrednie pojedynki między tymi drużynami. Najlepszy bilans bramek w tej sytuacji zanotowała Nasza Drużyna i z I miejsca wyszła ze swojej grupy. W półfinale czkała na nas II drużyna z grupy B - UKS II Luboń, z którym po zaciętej rywalizacji w normalnym czasie gry AS ORLIK zremisował 0:0, ale okazał się lepszy w rzutach karnych wygrywając je 3:2. W FINALE czekała już drużyna z Suchego Lasu, z którą przegraliśmy w rozgrywkach grupowych 0:1, co dodawało jeszcze większego smaczku tej rywalizacji! AS ORLIK KAŹMIERZ przystąpił do meczu finałowego bardzo zmotywowany i skoncentrowany, z chęcią rewanżu za porażkę w grupie. Dobra postawa od początku meczu została nagrodzona zdobytą bramką z rzutu wolnego przez Damiana Hosałę, zdobyta bramka podrażniła gospodarzy, którzy wzięli się do odrabiania strat i po chwili było już 1:2 dla Suchego Lasu. AS ORLIK KAŹMIERZ tanio skóry nie sprzedał i 2min. przed końcem po składnej akcji strzałem głową wyrównał Dominik Strenciok. W normalnym czasie gry 2:2 i KARNE! Tym razem szczęście sprzyjało gospodarzą i to oni zwyciężyli 3:2! Nam II miejsce smakuje tak jak pierwsze, bo osiągnęliśmy je grając bez niektórych kolegów, którzy z powodów zdrowotnych musieli zostać w domu i nie mogli nam pomóc!

DZIĘKUJE ZA GRĘ Z PASJĄ, ZAANGAŻOWANIE I HART DUCHA

W turnieju udział wzięli: Leśniewski Wiktor, Klapczyński Marcin, Hosała Damian, Strenciok Dominik, Szczepaniak Mateusz, Śmierzchalski Dominik, Popielarz Tomasz, Nowakowski Kacper, Waśkowiak Magdalena - dla której był to pierwszy turniej z chłopakami :)

BRAWO WY!!!

Hubert Czarny

zdjęcia...

Między nami kobietkami

Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu od kilku lat uczestniczy w programie "Miedzy nami kobietkami", który realizowany jest zgodnie z założeniami Programu wychowawczo-profilaktycznego Szkoły. Program "Między nami kobietkami" przeznaczony jest dla dziewcząt klas szóstych. Spotkanie w naszej szkole miało miejsce 5.12.2016 roku.

- dojrzewaniu i zachodzących zmianach,

- anatomii człowieka,

- menstruacji,

- higienie,

- zdrowiu,

- napięciu i lękach.

Cele programu:

- zdobycie określonej wiedzy i lepsze zrozumienie przemian fizycznych i emocjonalnych zachodzących w okresie dojrzewania,

- przyswojenie prawidłowej terminologii dotyczącej części ciała, dorastania i rozwoju,

- zaakceptowanie siebie i złagodzenie stresów związanych z dorastaniem,

- uświadomienie sobie, że wraz z dojrzewaniem wzrasta odpowiedzialność za dbałość o swoje ciało i postępowanie.

Koordynator:    M.Szagżdowicz

zdjęcia...

Lekarz w świetlicy szkolnej w SP Kaźmierz

W miniony wtorek -6 grudnia , mieliśmy zaszczyt gościć p. Łukasza Karpińskiego - lekarza - neonatologa. Pan doktor zajmuję się małymi pacjentami, których waga to zaledwie 500 gramów. Opowiedział dzieciom o swojej trudnej i ciekawej pracy. Pokazał również kilka sprzętów, których używa w swojej codziennej pracy w szpitalu. Ciekawym pytaniom do naszego gościa nie było końca . Dzieci pytały m.in. : o to jak długo trzeba się uczyć by zostać lekarzem, jak wyglądają operacje oraz czy pan doktor lubi swoja pracę. Nasi uczniowie z dużą ciekawością wysłuchały wielu wiadomości, które pan doktor przekazał w bardzo przystępny sposób. Nasi wychowankowie dzięki tej wizycie poznały wiele nowych określeń tj. inkubator, wenflon oraz neurochirurg. Serdecznie podziękowania za przemiłą wizytę i wspaniale spełniony czas składają wychowawczynie świetlicy: Dorota Wojtaś i Krzysztofa Stankiewicz-Wajde.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Mikołajki na wesoło

Uczniowie klasy 6c wraz z wychowawcą oraz p. Joanną Pawłowską wybrali się do kina z okazji Mikołajek. Projekcję filmu poprzedziły warsztaty , które przybliżyły nam obyczaje bożonarodzeniowe panujące w różnych zakątkach świata. Wszyscy wróciliśmy zadowoleni i szczęśliwi.

M.Szagżdowicz

zdjęcia...

Klasy 2e i 2f w KidsFarm

30 listopada klasy 2e i 2f wybrały się na wycieczkę do KidsFarm. Uczniowie mieli okazję poznać tamtejszych mieszkanców: konie, krowę, kozy i kucyki. Po przywitaniu się ze zwierzakami i poznaniu ich historii dzieci przystąpiły do wykonywania świątecznych dekoracji. Pracę przerwał odgłos zbliżającego się do farmy traktora, który prowadzony był przez ... Świętego Mikołaja! Uczniowie nie ukrywali radości z przybycia gościa. Mikołaj wybrał pomocników, którzy pomogli mu w rozdaniu wspaniałych prezentów. Po wspólnej zabawie, śpiewaniu i tańczeniu uczniowie rozwiesili na choinkach jabłka dla koni. To był świetnie spędzony czas!

Wychowawcy: Natalia Mocha i Julia Springer

zdjęcia...

Wojewódzki Konkurs Przyrodniczy

24 listopada 2016r. w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego. Uczestniczyło w nim 21 uczniów z klas V i VI naszej szkoły. Najwyższy wynik - 33pkt. uzyskała Julia Szyling z klasy VIB. Taki rezultat pozwolił jej na zakwalifikowanie się do etapu rejonowego konkursu, który odbędzie się 16 lutego 2017r. Trzymajmy za nią kciuki!

Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

Andrzejki w świetlicy

Wczoraj dwie grupy świetlicowe- pierwszoklasistów i drugoklasistów, obchodziły w tradycyjne Andrzejki. Z tej okazji wróźyliśmy i marzyliśmy. Nasi uczniowie mogli się dowiedzieć kim zostaną w przyszłości oraz poznać imię swojej wybranki lub wybranka. Wszyscy doskonale się bawiliśmy i czekamy już na kolejny dzień z wróźbami.

Krzysztofa Stankiewicz - Wajde Dorota Wojtaś

Warsztaty świąteczne w klasie VB.

Krótko przed Mikołajkami, w klasie VB odbyły się świąteczne warsztaty. Podczas zajęć uczniowie wykonywali różne świąteczne ozdoby, którymi później udekorowali swoją klasę. Chociaż do Bożego Narodzenia jeszcze ponad dwa tygodnie, wszyscy poczuli już magiczną atmosferę Świąt .Warsztaty dostarczyły dzieciom dużo radości, a samodzielnie wykonane ozdoby stały się powodem do dumy i zachęciły do ozdobienia domowych choinek właśnie takim rękodziełem.

Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

Nowy talent piłkarski

Uczeń naszej szkoły z klasy IIIc Bartosz Śledź z Kaźmierza zawodnik Akademii Reissa w Szamotułach w ubiegłą sobotę (26 listopada) występował na turnieju REISS CUP 2016 w Rokietnicy. W turnieju udział wzięło 15 zespołów z tzw. regionu poznańskiego rocznik 2006-2007. Drużyna Bartka zdecydowanie wygrała turniej i zdobyła puchar. Zaś Bartek został królem strzelców i został wybrany najlepszym piłkarzem turnieju. W związku z ta nominacją Bartosz Śledź został powołany do Reprezentacji Akademii Reissa -rejon I Poznań. Obecnie trenuje w Barnowie razem z zawodnikami ww. Reprezentacji, w której występują tylko zawodnicy u których zaobserwowano wyraźne postępy. Udział w treningach Reprezentacji jest dużym wyróżnieniem i dobrym krokiem do piłkarskiej kariery. Dzięki treningom z rówieśnikami z zbliżonych umiejętnościach, jego rozwój będzie przebiegał płynniej i skuteczniej. Ponadto zyska prawo gry w większej liczbie prestiżowych turniejów. Będzie również profesjonalnie wspierany przez doświadczonych trenerów z pełnym przygotowaniem pedagogicznym. Zespół trenerski wdraża spójną metodologię pracy z młodymi zawodnikami opartą o wzorce katalońskie, holenderskie oraz portugalskie.

JS

zdjęcia...

BALIK ANDRZEJKOWY W KLASIE I a

25 listopada w sali nr 2 odbył się balik andrzejkowy, w którym uczestniczyli uczniowie klasy pierwszej a. Dzieci przyszły przebrane w bardzo ciekawe stroje, niektóre z nich z trudem można było rozpoznać. Zabawę wspaniale prowadziły klasowe didżejki, czyli pani Aneta, pani Joasia i pani Ania. Przygotowały i przeprowadziły wesołe konkursy z nagrodami. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku, o który zadbali rodzice przynosząc słodycze i napoje. Nie byłoby dobrej zabawy bez wodzireja. Na naszym baliku w tej roli wystąpiły pani Małgosia i pani Justyna, która poprowadziła węża przez cały szkolny korytarz. Dzieci świetnie bawiły się podczas baliku, z żalem ogłoszono koniec tej wspaniałej zabawy. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu imprezy.

Aleksandra Napierała

zdjęcia...

MegaMisja - pierwsza nagroda.

Uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe, biorący udział w programie MegaMisja za wytrwałość i ogromny wkład pracy włożony w wykonywanie MegaMisyjnych zadań w nagrodę otrzymali plastyczny zestaw kreatywny. Dzieci bardzo się cieszą z niespodzianki i z jeszcze większym zaangażowaniem przystępują do kolejnych zadań z programu.

wychowawca grupy - A. Pajzert

zdjęcia...

Andrzejkowe popołudnie w świetlicy.

30 listopada piąta grupa świetlicowa spędziła mile popołudnie. Dzieci poznały i wzięły udział w różnych wróżbach andrzejkowych. Bardzo chciały dowiedzieć co los przyniesie im w bliższej i dalszej przyszłości.. Na początku był rzut monetą przez ramię do wiaderka po to aby spełniły się marzenia. Następnie uczniowie dowiedzieli się kim zostaną i co robić będą jak dorosną. Później nadszedł bardzo ekscytujący moment poznania imienia przyszłej żony i przyszłego męża... Nie zabrakło wróżby z butów, w której okazać się miało, którą pierwszą czeka zamążpójście. Wszystko przeplatane było tańcami i poczęstunkiem. Oczywiście wszystkie wróżby dzieci potraktowały z przymrużeniem oka...najważniejsza była wspaniała wspólna zabawa.

wychowawca grupy - A. Pajzert

zdjęcia...

Wycieczka do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego

Dnia 26 listopada uczniowie klas 6 uczęszczający na zajęcia kółka historycznego wybrali się na wycieczkę do Międzyrzecza. Mieliśmy tam okazję zwiedzić zespół niemieckich umocnień ciągłych zbudowanych tuż przed wybuchem II Wojny Światowej. W dzisiejszych czasach mroczne zakamarki MRU stały się idealnym miejscem schronienia dla nietoperzy, uwielbiających warunki panujące w podziemiach systemu - stała temperatura 8-10 stopni, niezmienna wilgotność oraz mrok. Przyciąga to co zimę ok. 35 000 "latających myszy". Właśnie ze względu na ochronę przesypiających zimę nietoperzy większość podziemnych tuneli udostępniona jest turystom tylko w okresie letnim - od kwietnia do października. Podziemia, prócz niewielkich skrzydlatych stworzeń kryją także mnóstwo tajemnic, w dużej części zgłębionych przez przewodników. Na MRU, oprócz ok. 300 obiektów naziemnych, miała powstać także ogromna podziemna sieć korytarzy. Plan ten zrealizowano w niewielkim stopniu - powstało ok. 30 km tuneli oraz około 100 obiektów naziemnych.Uczniowie wraz z opiekunem serdecznie dziękują panu Mieczysławowi Piotrowskiemu oraz panu Markowi Urlewiczowi za wspaniale zorganizowaną wyprawę i za niesamowite wrażenia.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

FINAŁ PROJEKTU KINDLOTEKA

24.11.2016 r. w naszej szkole odbył się uroczysty finał programu Kindloteka. Była to nagroda ufundowana przez Amazon dla 5 zwycięskich szkół z naszego województwa, wyłonionych w głosowaniu przez pracowników centrum logistycznego. W tym gronie znalazła się także nasza szkoła, która została zgłoszona do udziału w projekcie Kindloteka przez p. Joannę Pawłowską. Przedstawiciele centrum logistycznego Amazon w obecności wójta gminy p. Zenona Gałki, p. Janusza Stróżyka dyr. Gminnego Zespołu Oświaty, dyr. naszej szkoły p. Marusza Pieluchy, n-la bibliotekarza pani Joanny Pawłowskiej, uczniów z klas III-ich i uczennic z kl.VI b przekazali do szkolnej biblioteki:

100 książek w tradycyjnej papierowej formie,

50 książek elektronicznych

oraz 10 czytników e-booków Kindle.

Wcześniej został urządzony kącik czytelniczy „Kocham czytać” z miejscem do przechowywania czytników. Szkoła otrzymała 100 tytułów nie przypadkowych książek, lecz takich, jakie chcieli otrzymać uczniowie naszej szkoły. Są to nowości beletrystyczne zarówno dla najmłodszych i starszych (książki przygodowe, obyczajowe, biograficzne, fantastyczne i komiksy). Natomiast na czytnikach znalazło się 50 książek w języku angielskim, dzięki czemu uczniowie będą mogli doskonalić swoją naukę języka obcego. Dyrekcja szkoły, nauczyciel bibliotekarz oraz uczniowie serdecznie dziękują wszystkim osobom, które oddały swój głos na naszą szkołę. Wielką radość sprawił nam ten dar, ale przede wszystkim to, że nasza szkoła ma tak wielu sympatyków, o czym świadczą wyniki głosowania. Zapraszamy uczniów do czytania nowości wydawniczych oraz skorzystania z czytników.

Joanna Pawłowska

zdjęcia...

zdjęcia ...

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Wszyscy kochają misie! 25 listopada nasi pluszowi ulubieńcy obchodzili swoje święto i dlatego nie mogło ich zabraknąć w naszej szkole. Misiaki panoszyły się i na przerwach, i na lekcjach. Pełno ich było także w bibliotece szkolnej. Mało tego, niektóre nawet wypożyczały książki! Wszystkie misie i ich właściciele chętnie pozowali do zdjęć.

ZDJĘCIA

FILM

DOROTA STRZEMIŃSKA-WIĘCKOWIAK "CO KRAJ TO OBYCZAJ"

10.11.2016 roku w naszej szkole odbyła się VIII edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego dla klas 3-ich, 4-tych, 5-tych i 6-tych. Tegoroczny konkurs nosił nazwę „Co kraj to obyczaj” i poświęcony został poezji Doroty Strzemińskiej - Więckowiak. Do konkursu zgłosiło się 30 uczestników, którzy zabrali nas w niezapomnianą podróż do odległych oraz całkiem bliskich krajów  m.in. do wiśniowej Japonii, antycznej Grecji, eleganckiej Francji, herbacianych Indiaii i tak dalej. Po wysłuchaniu młodych artystów, jury w składzie: Dorota Wojtaś i pani Krzysztofa Stankiewicz - Wajde wyłoniło następujących zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych.

Kategoria klas III - IV

1 miejsce – Franciszek Bączkiewicz IV c

2 miejsce – Kaźmierski Antoni III c

2 miejsce – Koput Hanna IV c

3 miejsce – Badziąg Aleksandra kl. III b


Kategoria klas V – VI

1 miejsce – Ziemniewska Julia kl. VI c

1 miejsce – Tomczak Otylia kl. VI a

2 miejsce - Szczepkowska Marysia kl. V a

3 miejsce – Ałtyn Alicja kl. VI c

3 miejsce – Mierzwa Oliwia kl. V b

Wyróżnienie – Kulon Weronika kl. VI a

Wyróżnienie – Iwo Cieliczko kl. VI a


Organizator konkursu dziękuje bardzo rodzicom, wychowawcą za przygotowanie młodych artystów a samym wykonawcą za fantastyczną zabawę. Składa także podziękowanie wspaniałemu i niezastąpionemu jury: p. Dorocie Wojtaś i pani Krzysztofie Stankiewicz-Wajde i zaprasza za rok.

ZDJĘCIA

GMINNY KONKURS RECYTATORSKI "POETYCKIE BARWY JESIENI"

W godzinach popołudniowych dnia 24.11.2016 roku w Kinie przy Bibliotece Publicznej w Kaźmierzu odbył się Gminny Konkurs Recytatorski „Poetyckie Barwy Jesieni” zorganizowany po raz kolejny przez Gminny Ośrodek Kultury. Wzięli w nim udział uczniowie szkól podstawowych oraz gimnazjum, przygotowując wiersz (kl. I-VI) oraz wiersz i prozę (kl. I – III gimnazjum) z terenu naszej gminy. Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział 13 uczniów ( Klara Silacz z I b, Ola Nowak i Zosia Nowak z II b, Julia Kaźmierczak z II a, Kozielczyk Michalina z II f, Badziąg Aleksandra z III b, Kaźmierski Antoni z III c, Franciszek Bączkiewicz i Hanna Koput z IV c, Szczepkowska Marysia z V a, Tomczak Otylia z VI a, Alicja Ałtyn i Julia Ziemniewska z VI c) , którzy zostali wyłonieni w szkolnym konkursie recytatorskim, który odbył się 03 i 11.11. 2016 roku. Wybrani uczniowie pod opieką p. Joanny Pawłowskiej rywalizowali z pozostałymi uczestnikami. Największa rywalizacja była pomiędzy uczniami klas I – III szkół podstawowych. Konkurs prowadził niezastąpiony p. Waldemar Herman, który wprowadzał swobodną i przyjazną atmosferę do recytacji. Po długich obradach jury w składzie: Aleksandra Słomińska (Szamotulski Ośrodek Kultury) oraz Marek Urbański  (Powiatowa Biblioteka Publiczna w Szamotułach) wytypowało z pośród uczestników konkursu najlepszych recytatorów. Z naszej szkoły laureatami zostali:

w kategorii klas I-III

I miejsce – Aleksandra Nowak  z II b

II miejsce – Antoni Kaźmierski  z kl. III c

III miejsce – Julia Kaźmierczak  z kl. II a

Wyróżnienie – Michalina Kozielczyk z kl. II f

w kategorii klasy IV-VI

I miejsce – Otylia Tomczak z kl. VI a

II miejsce – Franciszek Bączkiewicz z kl. IV c

III miejsce – Julia Ziemniewska  z kl. VI c

Wyróżnienie – Hanna Koput z kl. IV a

Wszyscy recytatorzy zostali usatysfakcjonowani "słodkim, małym co nieco", a laureaci nagrodzeni książkami i dyplomami. Gratuluję wszystkim uczestnikom odwagi i pięknej recytacji a rodzicom i opiekunom dziękuję za przygotowanie młodych artystów.

ZDJĘCIA

"Let's get to know each other"

W tym roku szkolnym, uczniowie klas 5 uczęszczających na kółko języka angielskiego, w ramach projektu eTwinning "Let's get to know each other", współpracują z uczniami włoskiej szkoły podstawowej. Przez kilka miesięcy będą wymieniać się e-mailami, filmikami oraz prezentacjami w celu ulepszenia zdolności językowych, poznania innej kultury i zwyczajów, a także praktycznego zastosowania technologii informacyjnej. W ubiegły wtorek na zajęciach tworzyliśmy awatary prezentujące nas w świecie wirtualnym. Już wkrótce zaprezentujemy kolejne odsłony naszych zmagań z realizowaniem zadań projektu, a także przedstawimy kolejny, tym razem związany ze świętami Bożego Narodzenia.

Anna Woźna

zdjęcia...

Dziecko jest najważniejsze” Doskonalenia w ramach współpracy szkół.

W dniu 22.11.2016r. na zaproszenie Dyrektora Szkoły Podstawowej w Gaju Wielkim p. Violetty Sikorskiej odbyło się doskonalenia kadry pedagogicznej Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu, Gaju Wielkim i Sokolnikach na temat „Indywidualizacji nauczania przez tworzenie warunków do psychologicznego i pedagogicznego wspierania uczniów z SPE zgodnie z wymaganiem 6 „Szkoła wspomaga rozwój ucznia z uwzględnieniem indywidualnych sytuacji””. Liczny zespół pedagogów gościł w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu w której doskonalenie przeprowadziła Pani Teresa Bilkiewicz-Siemińska z ODN Poznań i przedstawiciel PPP w Poznaniu. Spotkania pedagogów sprzyjają integracji kadry pedagogicznej w Gminie Kaźmierz oraz tworzą lepsze warunki w zakresie wykorzystania środków przeznaczonych na doskonalenia zawodowe. Kolejne spotkanie odbędzie się w dniu 15.02.2017r. na zaproszenie Dyrektora Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu Mariusza Pieluchy. Tematem będzie „Zmiana w dokumentacji szkolnej ze szczególnym naciskiem na elektroniczne przygotowanie świadectw w oparciu o e-dziennik i pracę w tzw. „chmurze””.

zdjęcia...

Pracownia komputerowa firmy Hochland dla Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu.

W dniu 18.11.2016r. firma Hochland przekazała uczniom Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu pracownie komputerową dla grup 4-6. Przekazania na ręce Dyrektora Mariusza Pieluchy dokonali p. Jacek Wyrzykiewicz PR&Marketing Service Manager, p. Jacek Kostka Dyrektor Finansowy, p. Dariusz Brzostowki IT Manager, p. Magdalena Ciszak Kierownik ds. sprawozdawczości. W spotkaniu uczestniczył również Wójt Gminy Kaźmierz p. Zenon Gałka, Dyrektor Gminnego Zespołu Oświatowego p. Janusz Stróżyk oraz Prezes Stowarzyszenia Kaźmierz p. Andrzej Pawłowski.

Społeczność szkolna dziękuje firmie Hochland za tak wspaniały dar. Przyczyni się on do usprawnienia pracy szkoły oraz zwiększy możliwości edukacyjne w zakresie posługiwania się multimediami w sieci internetowej.

Dyrektor Szkoły Mariusz Pielucha

zdjęcia...


Zamek Górków

W listopadzie klasy trzecie odwiedziły Zamek Górków w Szamotułach. Wędrując po zamkowych komnatach poznawały meble, naczynia, obrazy i inne sprzęty jakimi kiedyś otaczali się mieszkańcy tej rezydencji. Bardzo duże zainteresowanie, zwłaszcza wśród chłopców, wzbudziła sala rycerska i zgromadzone tam eksponaty. Po zakończeniu zwiedzania wszyscy udali się na zajęcia edukacyjne pt. ,,Atrament i stalówka”. Po części teoretycznej nastąpiło sprawdzenie umiejętności posługiwania się stalówką i kałamarzem. Wszyscy bardzo się starali, chociaż niektórym najczęściej towarzyszył kleks. Każdy wrócił do domu z pamiątkowymi próbami tekstu pisanego atramentem.

E. H.

zdjęcia...

Warsztaty rękodzieła klas II e i II f


21 listopada klasy II e i II f, w czasie przebywania na świetlicy, wzięły udział w warsztatach artystycznych prowadzonych przez Panią Annę Przymusiak. Zadaniem uczniów było wykonanie świątecznego obrazka. Uczniowie mogli wykorzystać przygotowane przez prowadzącą materiały: serwetki z motywem świątecznym, białe ramki, klej i brokat. Efekt? Wystarczy spojrzeć na załączone w artykule zdjęcia :).

Wychowawca świetlicy : Natalia Mocha

zdjęcia...

PODZIĘKOWANIE AKCJA KUP PAN SZCZOTKĘ

Serdeczne podziękowania składam uczniom, rodzicom, nauczycielom i wszystkim, którzy włączyli się w akcję zbiórki szczoteczek i past do zębów dla Afrykańskich dzieci. Między innymi dzięki Wam ponad 70 tysięcy szczoteczek i past do zębów trafi do Afryki. Transport o łącznej wadze 6 ton z pomocą humanitarną do Kamerunu i Republiki Środkowej Afryki wyruszył 15 listopada z Poznania, z siedziby fundacji Redemptoris Missio. Transport ma dotrzeć do Kamerunu w połowie grudnia. Dary z Poznania pojadą najpierw do Wrocławia, tam zostaną zapakowane do kontenera, przy współpracy z Fundacją „Serce dla Afryki” wyruszą do Gdyni i drogą morską do portu Duala w Kamerunie. Na miejscu dary przejdą przez cały Kamerun aż do Republiki Środkowej Afryki, a misjonarze rozdysponują pomoc między prowadzone przez siebie placówki.

"Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów. Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi."
- Jan Paweł II

zdjęcia...

Mega Misja – pierwsze zadania.

Trzy pierwsze zadania z działu KORZYSTANIE Z INFORMACJI już za nami.

Zadanie 1. Bałagan w Encyklopedii Internetowej -podczas zajęć dzieci poszukiwały różnych źródeł informacji i wykonywały plakaty ilustrujące wyszukane przez nich źródła wiedzy. Następnie korzystając z wielu poznanych źródeł wiedzy pomogły bohaterom MegaMisji Julce i Kubie wyszukać jak najwięcej informacji o żółwiu, którego Kuba i Julka chcieliby mieć w domu. Efekt pracy na zajęciach – dzieci informacji szukają w wielu różnych źródłach, porównują je, kiedy trzeba proszą o pomoc w poszukiwaniu informacji osoby dorosłe.

Zadanie 2. Dzielni poszukiwacze informacji -Ustalenie nowych planów wakacyjnych bliźniaków. Zadanie polegało na udzieleniu pomocy Julce i Kubie w decyzji gdzie pojadą na ferie. Julka chciała pojechać na Sycylię a Kuba na Islandię. Naszym zadaniem było zebranie jak informacji o tych miejscach i pomoc w podjęciu decyzji. Postanowiliśmy „przenieść się w te miejsca i sprawdzić, jak się tam żyje, jaki panuje klimat, jakie są atrakcje itp. Efekty naszej pracy można obejrzeć w filmiku https://www.youtube.com/watch?v=kct03cF1yeI&feature=youtu.be .

Zadanie 3. Złapiemy Psotnika - prawda czy fałsz? Ustalenie wiarygodności posiadanych źródeł informacji. W czasie tych zajęć dzieci dowiedziały się, że informacje, które otrzymują lub te, które sami znajdują w różnych źródłach, mogą być prawdziwe lub fałszywe. Wiedzą też że informacje trzeba je sprawdzić najlepiej w kilku źródłach, ponieważ nie wszystkie te źródła muszą być wiarygodne. Ponadto uczniowie wiedzą w jaki sposób sprawdzić prawdziwość informacji.

Przed nami kolejne ciekawe Mega zadania .

A. Pajzert

zdjęcia...

Mój zawód - moja pasja

W roku szkolnym 2016/2017 kontynuujemy  projekt edukacyjny „ Mój zawód â��moja pasja”. Pierwszym gościem świetlicy szkolnej była pani Anna Przymusiak, która  przygotowała dla naszych uczniów warsztaty plastyczne. Zadaniem drugoklasistów  było wykonanie i ozdobienie  świątecznych puszek. Dzieci z ogromną radością zabrały się do pracy, oczywiście pod okiem naszego eksperta. Pani Ania chętnie pomagała naszym podopiecznym  przy pracy, w wyniku czego powstały piękne ozdoby na świąteczny stół.

Na koniec pani Ania pokazała naszym wychowankom jeszcze inne prace plastyczne, wykonane różnymi technikami. Zaprosiła też do udziału w organizowanych  przez nią warsztatach. Serdecznie dziękujemy naszemu gościowi za przemiłą  wizytę i poświęcony czas.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM

10 listopada uczniowie klasy IIId gościli w swojej klasie pracownika Nadleśnictwa Pniewy. W czasie spotkania pan Maciej opowiadał o zwierzętach żyjących w naszych lasach i ich sposobach przygotowania się do przetrwania zimy. Dzieci zadawały pytania, czasami bardzo szczegółowe, ale dzięki temu poznały dużo ciekawostek z życia polskich ssaków leśnych. Na zakończenie otrzymały drobne upominki. Dziękuję Państwu Przybysz za pomoc w zorganizowaniu spotkania.

E.H.

zdjęcie...

Warsztaty decupage w grupie piątej

W środę 16 listopada odbyły się warsztaty decupage, które przygotowała i poprowadziła pani Anna Przymusiak. Dzieci poznały technikę decupage, dowiedziały się jaki są kolejne etapy zdobienia przedmiotów tą techniką. Uczniowie pod okiem pani Ani wykonały przepiękne obrazki świąteczne, które mogą stanowić doskonałą ozdobę domu lub być idealnym prezentem dla bliskich. Warsztaty bardzo podobały się dzieciom z grupy piątej, chętnie pracowali i cieszyli się z efektów swojej pracy. Pani Ania pokazała dzieciom kilka innych przedmiotów zdobionych techniką decupage oraz wiele innych rzeczy wykonanych technikami plastycznymi , których można się nauczyć na warsztatach przez nią prowadzonych. Bardzo dziękujemy pani Ani za czas, który nam poświęciła, cierpliwość i radość, którą wywołała na dziecięcych buziach dumnych ze swoich prac.

Dzieci z grupy piątej z wychowawczynią A. Pajzert

zdjęcia...

Mega Misja się rozkręca.

Przygodę z MegaMisją rozpoczęliśmy od paczki powitalnej, którą do nas wysłała Fundacja Orange. Na dobry początek w pakiecie startowym dzieci uczestniczące w programie otrzymały albumy MegaMisji, kolorowanki, naklejki oraz linijki. Wychowawca otrzymał biuwar oraz notatnik z długopisem. W paczce znalazła się także tablica z logotypem MegaMisji, która została umieszczona w widocznym miejscu na ścianie świetlicy.
Już dziś zabieramy się do pracy poznając kompetencje cyfrowe, medialne i informacyjne.

A. Pajzert

zdjęcia...

Obchody 11 listopada klas II e i II f

10 listopada klasy II e i II f świętowały Narodowe Święto Niepoległości i imieniny ulicy Św. Marcin. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali Pani Julii Springer, która przedstawiła im tło historyczne niniejszego wydarzenia. Po rozmowie na temat odzyskania niepodległości, uczniowie podzieleni na grupy, wykonywali krzyżówki, dotyczące najważniejszych zabytków Polski. Cała grupa udała się na spacer w celu odwiedzenia Pomnika Powstańców Wielkopolskich. Uczniowie z kółka artystycznego Pani Natalii Mocha pochwalili się umiejętnościami recytatorskimi i przygotowali uroczysty apel. Następnie uczniowie oglądali prezentację, dotyczącą świętego Marcina i obchodów jego imienin. Na sam koniec dzieci zajadały się smacznymi rogalikami.

Natalia Mocha

zdjęcia...

e-Twinning – priorytet aktywności międzynarodowej w
Szkole Podstawowej w Kaźmierzu

            Wraz z nowym rokiem szkolnym wznawiamy współpracę międzyszkolną w ramach programu e -twinning.
Nowe projekty zaplanowane do realizacji:

  • „Poznajemy zwyczaje Bożonarodzeniowe w Polsce i innych krajach” -  projekt realizowany wraz z polskimi szkołami, przeznaczony głównie dla klas I-III (klasy IV pomogą młodszym kolegom jedynie w realizacji trudniejszych zdań np. w wykonaniu prezentacji multimedialnej). Nad realizacją projektu będzie czuwać pani Marta Bartkowiak.
  • „Let's get to know each other!”  (koordynatorem projektu jest pani Anna Woźna)
  • „WAW-  weather, air and water project”  (koordynatorem projektu jest pani Anna Heś)

Oba projekty przeznaczone są dla uczniów klas IV-VI. Są to projekty międzynarodowe. Językiem projektów jest język angielski, w związku z czym uczniowie będą mieli okazję doskonalić umiejętności językowe.

Więcej szczegółów wkrótce.

A. Heś

certyfikat...

SP KAŹMIERZ -11 Listopada- budowanie wychowania w duchu pamięci historycznej

W dniu 09.11.2016r. delegacja Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod Pomnikiem Pomordowanych w Lesie Bytyńskim oraz na cmentarzu w Kaźmierzu. Ważnym elementem wychowania młodzieży jest budzenie świadomości patriotycznej poprzez pamięć historyczną.

zdjęcia...

SZKOŁA PODSTAWOWA W KAŹMIERZU  – PROJEKT AMAZON KINDLOTEKA
,,Czytanie poziom wyżej ”

W Szkole Podstawowej w Kaźmierzu rozpoczęto realizację projektu AMAZON KINDLOTEKA polegającego na urządzeniu kącika czytelniczego z półką na 10 czytników Kindle oraz ufundowaniu e-booków w języku angielskim, a także 100 książek w formie papierowej, które zostały zaproponowane przez uczniów. Szkoła Podstawowa została wybrana jako jedna z 4 szkół spośród 42 w regionie. O wyborze zdecydowała aktywność biblioteki szkolnej w zakresie rozwijania kompetencji czytelniczych realizowana przez Joannę Pawłowską- bibliotekarza szkolnego i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu.  W dniu 08.11.2016r. rozpoczął się pierwszy etap przygotowań w postaci montażu ściany multimedialnej do czytników Kindle.
W przygotowaniach uczestniczył Wójt Gminy Kaźmierz Zenon Gałka, który docenił aktywność szkoły w zakresie budowania bazy elektroniczno-technicznej usprawniającej proces edukacyjny.
Oficjalne otwarcie „elektronicznej biblioteki” nastąpi 24.11.2016r. o godz. 12.30, w której uczestniczyć będą przedstawiciele reprezentujący koordynatora projektu Firmy Amazon oraz zaproszeni goście.

zdjęcia...

SP Kaźmierz – 11 Listopada

Kontynuacją budowania wychowania w duchu pamięci historycznej było prócz uczestnictwa w uroczystym apelu upamiętniającym Narodowe Święto Niepodległości  było uczestnictwo  Pocztu Sztandarowego w uroczystej mszy świętej w intencji wolnej Ojczyzny.

zdjęcia...

Narodowe Święto Niepodległości w Świetlicy

W bieżącym roku przypada 98 rocznica odzyskania  przez nasz kraj niepodległości.  Z tej okazji uczniowie grup świetlicowych klas pierwszych ( 1 a i 1b) i drugich ( 2a i 2b), uczestniczyli w specjalnie przygotowanych zajęciach. Najpierw obejrzeliśmy prezentacje multimedialną o polskich symbolach narodowych i  przeprowadziliśmy pogadankę o ich znaczeniu w życiu każdego Polaka. Następnie rozwiązywaliśmy krzyżówki  i  quizy tematyczne. Pięknym podsumowaniem dnia było wykonanie prac plastycznych, związanych z polskimi symbolami narodowymi.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde, Dorota Wojtaś

zdjęcia...

Listopad 2016- Narodowe Święto Niepodległości w SP Kaźmierz

Narodowe Święto Niepodległości uczczono w naszej szkole podczas odświętnego  apelu, który odbył się 9 listopada. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klas piątych i szóstych pod kierunkiem nauczyciela historii- Krzysztofy Stankiewicz- Wajde, nauczyciela muzyki- p. Roberta Winieckiego oraz nauczyciela bibliotekarza p. Joanny Pawłowskiej. Nad dekoracjami i czuwała p. Irena Gruszka-nauczyciel plastyki. Pamięć minionych dni i dumę z odzyskanej niepodległości przywołały wiersze i pieśni o tematyce patriotycznej, wzbogacone prezentacją multimedialną. Wszyscy uczestnicy apelu mogli przyłączyć się do wspólnego śpiewania utworów, które towarzyszyły naszym przodkom w drodze ku wolności. Artyści i organizatorzy spektaklu zebrali zasłużone brawa. Apel uświadomił wszystkim uczniom, jak ważna jest Polska - nasza Ojczyzna oraz co w dzisiejszych czasach znaczy słowo: Wolność.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Niezapomniana lekcja histori

11 listopada to dla nas Polaków jedna z najważniejszych dat w historii. Uczniowie klas IIa oraz IIb na zajęciach w świetlicy szkolnej przygotowywali się do uczczenia Święta Niepodległości.Zajęcia były wzbogacone krótką lekcją historii o tworzeniu naszego państwa po 123 latach. Podczas zajęć plastycznych dzieci wykonywały prace dotyczące symboli naszej państwowości, m.in. biało-czerwone flagi, godła z białym orłem w koronie.
To była niezapomniana lekcja historii.

Aleksandra Borowiak

zdjęcia...

Żyj zdrowo i kolorowo!

Dzieci, uczęszczające na świetlicę mieszczącą się w Gimnazjum, po raz kolejny uczestniczyły w zajęciach propagujących zdrowy tryb życia. Przygotowywały podwieczorek ze swoich  ulubionych owoców. Uczniowie klasy 2 E ozdobili  świetlicę  plakatami  dotyczącymi żywności  bez sztucznych  składników. Zajęcia okazały się doskonałym pretekstem do uświadomienia uczniom, jak ogromne znaczenie mają  zdrowe nawyki żywieniowe.

Wychowawcy grupy 4. Julia Springer, Natalia Mocha. 

zdjęcia...

PAŹDZIERNIKUS

Ruszyła akcja "Zostań najlepszym czytelnikiem rok szkolnego 2016/2017-Pożeraczem książek". Październikowymi Pożeraczami Książek zostali: Tatarkiewicz Przemysław i Aleksander z kl. 3 C, Słowik Oliver i Nowakowski Kacper z kl. 3 D, Strenciok Dominik z kl. 3 B, Przybysz Aleksandra i Wasecka Aleksandra z kl. 2 A, Pietroń Oliwia z kl. 2 D i Adamczyk Patryk z kl. 2 D. W nagrodę otrzymali odznakę z październikowym pożeraczem książek którego szybko ochrzcili PAŹDZIERNIKUS oraz małe co nieco.
Gratuluję.

ZDJĘCIA

DOROTA STRZEMIŃSKA-WIĘCKOWIAK WIERSZYKI O ZWIERZĘTACH

03.11.2016 roku w naszej szkole odbyła się VIII edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego dla klas 1-szych i 2-ich. Tegoroczny konkurs nosił dumnie nazwę „W ZOO” i poświęcony został poezji Doroty Strzemińskiej - Więckowiak. Do konkursu zgłosiło się 27 uczestników, którzy recytowali zabawne rymowane historyjki o podwodnej orkiestrze, o żyrafie w szaliku, o hipopotamie cyrkowcu i wielu innych zwierzakach zamieszkujących ZOO. Po wysłuchaniu młodych artystów, jury w składzie: Dorota Wojtaś i pani Krzysztofa Stankiewicz - Wajde wyłoniło następujących zwycięzców:

I miejsce - Michalina Kozielczyk z kl. 2 f w wierszu „Bananowa ślizgawka”
I miejsce – Julia Kaźmierczak z kl. 2 a w wierszu „Zaloty”

II miejsce – Klara Siłacz z kl. 1 b w wierszu „Bananowa ślizgawka”
II miejsce – Zofia Nowak z kl. 2 b w wierszu „Urodziny”

III miejsce – Liliana Dolna z kl. 2 e w wierszu „Wielkie pranie”
III miejsce – Aleksandra Nowak z kl. 2 b w wierszu „Garby i skarby”

Wyróżnienie – Kuba Celebucki z kl. 1 a w wierszu „Białe chmury i lemury”
Wyróżnienie – Zofia Szczepkowska z kl. 1 b w wierszu „Bananowa ślizgawka”
Wyróżnienie – Martyna Szymczak z kl. 2 b w wierszu „Cyrkowe sztuczki”

ZDJĘCIA

DAR DLA BIBLIOTEKI

W ubiegłym roku szkolnym nasza biblioteka współpracowała z Wydawnictwem Drugi Tom. W ramach współpracy otrzymaliśmy możliwość wybrania nowości beletrystycznych za sumę 262 zł. Dzięki tak pięknemu gestowi w naszej bibliotece pojawiły się fantastyczne książki zarówno dla starszych i młodszych.

zdjęcia...

 Taki duży, taki mały może świętym być

31 października 2016 r. w Kaźmierzu odbył się już po raz trzeci Korowód Świętych. Dzieci przebrane za patronów i świętych zebrały się na placu szkoły. Tam czekała na nich słodka niespodzianka. Wszystkich zebranych powitał dyrektor szkoły p. Mariusz Pielucha i proboszcz naszej parafii ks. Krzysztof  Musiał. O godz. 19.00 z zapalonymi światłami, przy dźwiękach orkiestry dętej i śpiewie radosny podążał korowód do kościoła. Tam została odmówiona Litania do Wszystkich Świętych. Uczestnicy przed ołtarzem zaprezentowali swojego patrona, świętego. Dzieci otrzymały obrazki, a dorośli myśli świętych na kolorowych karteczkach.
            Biorący udział w korowodzie mieli okazję poznać patronów i świętych, a także promować ich jako wzór do naśladowania. Udział w korowodzie to wspólne spędzenie wieczornego czasu w gronie rodzinnym, któremu towarzyszyły ciekawe atrakcje.

zdjęcia...

Kasztanowe cuda!

3 listopada uczniowie klas 2E i 2 F, uczęszczający do świetlicy w Gimnazjum, brali udział w zajęciach plastyczno – technicznych z wykorzystaniem darów jesieni. Z kasztanów i plasteliny stworzyli prawdziwe cuda. Powstały gąsienice, ślimaki, pszczoły, muchy oraz biedronki. Zajęcia wymagały od uczniów precyzji i cierpliwości. Wszyscy spisali się na 5+.

Wychowawca grupy 4. Julia Springer

zdjęcia...

Jesienne warsztaty w świetlicy

W miniony wtorek w szkolnej świetlicy urządziliśmy warsztaty jesienne. Tym razem swoje siły połączyli: klasy I i klasy II. Połączeni w pary wykonali piękne jesienne witraże z kolorowych liści oraz ozdobili nimi drzewka. Wszystkie dzieci były bardzo zadowolone z zajęć i z niecierpliwością oczekują kolejnych takich spotkań.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Owocowy zawrót głowy

27 października  uczniowie klas: 2 E i 2 F, uczęszczający do świetlicy  mieszczącej  się  w Gimnazjum, przygotowywali podwieczorek ze swoich ulubionych owoców.  Natykali je na patyczki do szaszłyków i stworzyli zdrowego jeża. Uczniowie klasy 2 F przygotowali wcześniej przepiękne serwetniki, które okazały się przydatne przy degustacji owoców. Dzieci rozmawiały  na temat walorów  zdrowotnych i smakowych owoców.  Wymyśliły również  ciekawe hasła  promujące  racjonalne odżywianie.

Wychowawca: Julia Springer.

zdjęcia...

Szczoteczki i pasty już dostarczone.

27 października przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem udali się do Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio w Poznaniu w celu przekazania zebranych przyborów do higieny jamy ustnej.
Podczas szkolnej zbiórki udało się zgromadzić taką ilość past do zębów i szczoteczek, że z trudem mieściły się w trzech dużych kartonach. Szkolni „Szczotkozbieracze” spisali się na piątkę. Zebrane pasty i szczoteczki pomogą dzieciom z terenów Afryki zadbać o piękny i zdrowy uśmiech.Bardzo dziękuję, uczniom, rodzicom i nauczycielom za włączenie się w akcję.

Anna Pajzert – opiekun SU

zdjęcia...

KOLOROWA JESIEŃ

W grupie piątej jesień jest wesoła i kolorowa. Na zajęciach ruchowych zbieramy barwne liście i bawimy się nimi. Podczas zajęć plastycznych malujemy je farbami i odbijamy na tekturach tworząc kolorowe kompozycje.

Wychowawca grupy piątej – A. Pajzert

zdjęcia...

W krainie mchu i paproci

25 października uczniowie klas 2 E i 2 F odwiedzili leśniczego – pana Andrzeja Rzeszuto.
 Z  ogromnym zaciekawieniem słuchali opowieści na temat jego pracy, zwierząt żyjących w lesie,  ich ochrony oraz  właściwego zachowania w kontakcie z otaczającą przyrodą. Pan Andrzej  mówił im  o trudach życia zwierząt w czasie zimy i znaczącej roli człowieka w ich dokarmianiu. Wyjaśnił również, że ludzie są  gośćmi w lesie i muszą szanować zwyczaje gospodarzy. Z całą pewnością informacje dotyczące naszej przepięknej natury oraz jej ochrony na długo pozostaną w pamięci uczniów.  Ten dzień stał się doskonalą okazją do propagowania  proekologicznych zachowań oraz kształtowania prawidłowych postaw wobec otaczającej nas przyrody.  Dziękujemy panu leśniczemu za spędzenie z nami czasu i ciekawe opowieści na temat lasu.

Wychowawczynie: Julia Springer, Natalia Mocha.

zdjęcia...

Kilka dni temu chłopcy z klasy IIa wraz z wychowawcą udali się do Concordii Design do Poznania. Pojechali tam z okazji Dnia Chłopca. Celem tej wycieczki było rozwijanie umiejętności manualnych i technicznych. Możliwość projektowania różnych działających robotów z klocków. Dla chłopców była to świetna zabawa i wspaniałe doświadczenie. Pracowali z wielkim zainteresowaniem, bo takiej wyprawy jeszcze nie zaznali. U niektórych można było zobaczyć rumieńce na twarzy. Robotyka to fascynująca dziedzina, która z pewnością  wciągnie nie tylko dzieci, ale też rodziców!

Wychowawca  H. Kaczmarek

zdjęcia...

KAŹMIERSCY BLUBRACZE ZNÓW NIEPOKONANI

19 października w Szamotułach odbył się już po raz dziewiąty Amatorski Konkurs Gwarowy „GODEJMA PO NASZYMU”. Celem konkursu jest popularyzowanie gwary wielkopolskiej wśród dzieci i młodzieży. Szamotulski konkurs rozgrywał się w trzech grupach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne oraz osoby dorosłe. Do południa odbywały się prezentacje uczestników zakończone werdyktem jurorów, a o godz. 17.30 miał miejsce Koncert Laureatów. Uczniowie szkół podstawowych przygotowali 22 prezentacje. Naszą szkołę reprezentowało pięcioro uczniów: Hania Koput i Ola Ziemniewska wystąpiły
 w scence pt. „O naszyj lani”, Franek Bączkiewicz zaprezentował tekst „Sztrojfelek knobloszka”, a Laura Erens recytowała zabawny wierszyk pt. „Pkła”. Teksty te zostały napisane przez p. A. Napierałę, która również przygotowała uczniów do występu. Zosia Majka została przygotowana przez p. D. Wojtaś.  Zaprezentowała tekst: „Amiś”, napisany przez S. Strugarka. Występy oceniał znawca gwary wielkopolskiej  Juliusz Kubel. Warto dodać, że pan Kubel jest autorem „przekładu” na gwarę poznańską słynnego „Małego księcia”. Po naszymu tytuł brzmi „Książę szaranek” i już w grudniu będzie można książkę zakupić. Po występach nastąpiła przerwa, w czasie której uczestnicy futrowali szneki
z glancem   i niecierpliwie oczekiwali na werdykt jury. Okazało się, że nasza kaźmierska drużyna zajęła całe podium i otrzymała wyróżnienie. Bezkonkurencyjny okazał się Franek Bączkiewicz, który zajął pierwsze miejsce w tegorocznym konkursie, drugie miejsce przypadło Hani i Oli , a nasza debiutantka Laura, uczennica klasy II e zajęła trzecie miejsce. Wyróżnienie otrzymała Zosia Majka.  Był to kolejny, ósmy już sukces naszych uczniów w szamotulskim konkursie. Po południu odbył się Koncert Laureatów urozmaicony występem kapeli „Zza winkla”. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Podczas wieczornej gali wyróżniona i nagrodzona została także p. A. Napierała. Laureaci występowali już bez tremy, która towarzyszyła im podczas zmagań konkursowych. Mogli popisać się przed szerszym audytorium, które stanowiła starsza wiara, doskonale znająca się na „naszym godaniu”. Młodzi artyści dali więc popis swoim umiejętnościom aktorskim, a ich występy co jakiś czas przerywane były wybuchami śmiechu i  gromkimi brawami publiczności. Podczas imprezy można było spróbować tradycyjnych wielkopolskich przysmaków. Na stołach pojawiły się pyry z gzikiem, chleb ze smalcem i oczywiście szneki z glancem.

A.N.

zdjęcia...

http://szok.info.pl/godejma-po-naszymu-2016-fotorelacja/

 Zajęcia fitness w świetlicy

Piątkowe popołudnie dzieci ze świetlicy spędziły bardzo aktywnie. Odwiedził nas pan Maciej Dekiert –trener sportów siłowych, fitnesu, zajmujący się także treningiem funkcjonalnym. Na początku opowiedział o sobie, kim jest, czym się zajmuje oraz  o tym jak ważna dla zdrowia i dobrego samopoczucia  jest aktywność fizyczna.  Uczniowie dowiedzieli się jak ważna jest rozgrzewka przed jakimikolwiek ćwiczeniami i rozciąganie po zakończeniu ćwiczeń. Dzieci nauczyły się prawidłowo wykonywać przysiad, pompki, zakroki i wykroki. Ćwiczyły również „krzesełka”, „pajączki” i „robaczki”. Zajęcia przeprowadzone przez pana Macieja bardzo podobały się uczniom z świetlicy.  

Bardzo dziękujemy panu Maciejowi za świetnie przeprowadzone zajęcia.

Wychowawca –A. Pajzert  wraz z grupą

zdjęcia...

Tropiciele z klasy 2F

11października uczniowie klasy 2F wybrali się na spacer do parku. Poszukiwali darów jesieni, rozmawiali o zmianach,które zaszły w przyrodzie. Po powrocie do szkoły przygotowali kosze, w których umieścili skarby jesieni.

zdjęcia...

Sukcesy pływaków SP Kaźmierz            

19 października 2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w drużynowych mistrzostwach powiatu w pływaniu w Szamotułach. W tym roku nastąpiła zmiana regulaminu rozgrywania tych zawodów – wystąpiły dwie drużyny osobno osiem dziewcząt i osiem chłopców (po dwóch w każdym roczniku). Obie nasze ekipy wywalczyły puchary za drugie miejsce w powiecie i tym samym zakwalifikowały się do mistrzostw województwa na Termach Maltańskich w Poznaniu. Oto składy naszych drużyn: Wiktoria Przybylska z 6a, Hanna Luber z 6b, Alicja Ałtyn, Stanisław Kruszona i Miłosz Tomczak z 6c, Weronika Siwek z 5a, Pola Cugier i Mateusz Kmiecik z 5b, Kamil Fudala z 4b, Aleksandra Ziemniewska, Franciszek Bączkiewicz i Michał Wieczerzak  z 4c, Julia Kalinowska i Antonina Kirschke z 3b, oraz Pola Chudzichowska i Marcel Michalski z 3c. Gratulujemy!

Życzymy sukcesów w województwie!

Opiekun UKS instruktor pływania: Zbigniew Filipiak

zdjęcia...

ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

Zgodnie z tradycją naszej szkoły, przy okazji  Dnia Edukacji Narodowej miała miejsce uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. W tym roku szkolnym naukę rozpoczęło trzydzieścioro siedmioro dzieci. Uroczysty apel odbył się w dniu 14 października na sali gimnastycznej. Uczestniczyli w nim wszyscy  uczniowie klas I – II wraz   z wychowawcami. Na apelu  nie zabrakło ciepłych słów skierowanych do nauczycieli z okazji ich święta. Okolicznościowe wiersze wygłosiły uczennice z klasy IIa.  W dalszej części uroczystości każda z klas pierwszych zaprezentowała się w piosence.  Po występach nastąpił najważniejszy moment, czyli ślubowanie. Przeprowadził je pan dyrektor Mariusz Pielucha. Następnie każdy pierwszak   przy pomocy czarodziejskiego ołówka został uroczyście pasowany   przez 
p. Dyrektora na ucznia Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu i otrzymał z rąk swojej wychowawczyni pamiątkowy dyplom. Było to pierwsze ważne wydarzenie w szkolnym życiu naszych pierwszoklasistów i na pewno na długo zapisze się w ich  pamięci.

Aleksandra Napierała

zdjęcia1...

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

14 października w Dzień Edukacji Narodowej, zgodnie z tradycją ,społeczność Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu obchodziła święto szkolnictwa. O godzinie 8.20 w „KINIE” odbyła się uroczysta akademia wszystkich klas III. Uczniowie klasy III a i III c pod kierownictwem p. Grażyny Kubackiej i p. Kingi Majka przygotowali przedstawienie. Wszyscy uczniowie piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień w roku szkolnym. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli. Uroczystą akademię zakończyły potyczki międzyklasowe w teleturnieju „Jeden z dziesięciu” na wesoło. Miłym akcentem uroczystości było wręczenie nauczycielom wykonanych przez dzieci kolorowych laurek.

Kinga Majka

zdjęcia2...

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

14 października uczniowie i nauczyciele naszej szkoły spotkali się w sali gimnastycznej, aby wspólnie świętować Dzień Nauczyciela. Uroczysty apel poprowadziła Julia Ziemniewska z klasy VIc. Po raz pierwszy zostały wręczone statuetki dla nauczycieli. Uczniowie w głosowaniu wybrali nauczyciela: najbardziej uśmiechniętego – pan Hubert Czarny, takiego, któremu można zaufać – pani Małgorzata Szagżdowicz, który prowadzi najciekawsze lekcje – pani Krzysztofa Stankiewicz-Wajde, najmilszego – pani Emilia Przybylska i najbardziej wymagającego – pani Barbara Kubiak. Następnie pani M. Szagżdowicz, pan Z. Filipiak i H. Czarny wręczyli dyplomy za osiągnięcia sportowe. W dalszej części apelu miał miejsce szkolny przegląd piosenki „Wygraj szansę”. Zaprezentowały się uczennice obdarzone talentem wokalnym: N. Jóźwik, W. Kulon, O. Tomczak z VIa, J. Dłużewska z Va i W. Piechota z IVc. Otrzymały pamiątkowe dyplomy i plecaki. Następnie klasa Va zaprezentowała scenkę „Dzień z życia ucznia”. Po niej zespół wokalny pana Roberta Winieckiego zaśpiewał piosenkę. Na koniec zatańczyły dziewczyny z zespołu tanecznego „Dance Girls”. Podczas apelu panowała radosna atmosfera, uczniowie mieli możliwość zaprezentowania swoich talentów.

E.P.

zdjęcia3...

 Warsztaty z uczenia się w klasie VB.

14.10.2016r., w Dzień Edukacji Narodowej, podczas zajęć klasy VB z wychowawcą odbyły się warsztaty z uczenia się. Miały one na celu integrację grupy, budowanie poczucia własnej wartości u uczniów, rozwijanie umiejętności współpracy i integrację klasy. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się m. in. , co determinuje proces efektywnego uczenia się i jak znaleźć przepis na skuteczną naukę. Już wiedzą, że współpraca zawsze się opłaca, znają też ćwiczenia, które „lubi” mózg. Warsztaty dostarczyły wszystkim dużo radości, a przy okazji utrwaliły ćwiczenia wprowadzające w odpowiedni stan do nauki. Dzieci poznały podstawowe wiadomości o budowie mózgu  i o tym, jak mózg „się uczy”. Wiedzą, że warto robić coś razem i przestrzegać ustalonych zasad.

Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

CZY ZNASZ BAŚNIE ANDERSENA ???

W ramach obchodów Święta Biblioteki 17.10.2016 roku uczniowie klas II-ich wzięli udział w potyczkach klasowych "W świecie baśni Andersena". Dwuosobowe drużyny z każdej klasy rywalizowały ze sobą w 6 konkurencjach m.in. musiały skojarzyć ilustrację, rekwizyt, fragment filmu, baśni, piosenki z tytułem jednej z baśni napisanej przez Hansa Christiana Andersena. Za każdą trafną odpowiedź uczniowie otrzymywali cukierki a klasa, który nazbierała ich najwięcej zwyciężała. Przy zażartej rywalizacji ale przy wspaniałej zabawie wyniki rozłożyły się następująco
I miejsce - II b
II miejsce - II e
III miejsce - II f
IV miejsce - II c
V miejsce - II a
VI miejsce - II d

n-l bibliotekarz J. Pawłowska

zdjęcia...

DAWNO, DAWNO TEMU.... - LEGENDY POLSKIE

Jak sól znalazła się w Polsce? Kto założył najstarszą stolicę Polski? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań odpowiadali uczniowie klas VI-tych którzy wzięli udział w potyczkach między klasowych poświęconych baśniom polskim. Dwuosobowe drużyny, z każdej klasy szóstej rywalizowały ze sobą w 5 konkurencjach. Było dużo śmiechu i zabawy a punkty rozłożyły się następująco:
I miejsce - VI b (14 punktów)
II miejsce – VI a (13 punktów)
III miejsce – VI c (12 punktów)
Drużyny otrzymały pamiątkowe dyplomy, dla klasy, nagrody oraz słodkie co nieco.

n-l bibliotekarz J. Pawłowska

zdjęcia...

Doświadczenia sensoryczne na zajęciach świetlicowych.

Dzieci z piątej grupy, samodzielnie przygotowywały masę plastyczną do zajęć. Uczniowie  odmierzali odpowiednie proporcje składników potrzebnych do masy. Według ustalonej kolejności  dodawali i wlewali składniki do miski. Następnie wspólnie dokładnie mieszali dodane do naczynia produkty. Uczniowie pamiętali o zasadach bezpieczeństwa prosząc wychowawczynię o dolanie do masy wrzątku. Później  starannie i z wielkim zaangażowaniem wyrabiali i ugniatali ciasto.  Gdy ciastolina była już gotowa rozdzielili kawałki między sobą i zaczęła się zabawa w ugniatanie, lepienie, barwienie, tworzenie trwająca kilka godzin.  Podczas zajęć wypróbowaliśmy kilka rodzajów ręcznie robionych mas plastycznych, pachnących, miłych w dotyku, twardszych, miękkich…  Dotykanie składników i samego ciasta, ugniatanie, formowanie , wąchanie, spontaniczna  zabawa  to niezwykłe doświadczenie sensoryczne, które dzieci mają ochotę powtarzać częściej.

  Wychowawca grupy piątej – A. Pajzert

zdjęcia...

„SPRAWNIE I BEZPIECZNIE”- COROCZNA PRÓBA EWAKUACJI SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KAŹMIERZU

W dniu 12.10.2016 r. w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu przeprowadzono kolejną próbę ewakuacji dzieci na wypadek wystąpienia pożaru. W tym roku zwrócono uwagę na poprawność wyprowadzania zespołów klasowych (zwartość grupy, uporządkowanie, sprawność poruszania i opuszczania obiektu). Najsprawniej w uporządkowanej kolumnie poruszały się zespoły klas młodszych. Uczniowie opuścili szkołę w czasie 3 minut. Przeprowadzane próby przygotowują uczniów do odpowiedzialności za siebie i kolegów oraz uczą świadomości postępowania w nagłych zdarzeniach. 

Mariusz Pielucha

zdjęcia...

ZATAŃCZ – KLASA – w ramach projektu WF z klasą.

 W ramach umożliwienia dzieciom maksymalnych możliwości rozwoju ruchowego poprzez taniec w dniu 10.10.2016 r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu odbył się pokaz różnych rodzajów tańca zaprezentowany przez instruktorki firmy Hajdasz.
Od wielu lat Hajdasz współpracuje ze szkołą przedstawiając ofertę zajęć tanecznych dla dzieci. Pokazy zespołów odbywają się podczas „ Dni otwartych ” na Targach Edukacyjnych w Poznaniu. Spotkanie dla całego pionu nauczania wczesnoszkolnego dało dzieciom dużo radości i wyładowania energii.

Mariusz Pielucha

zdjęcia...

Szkolenie antyterrorystyczne dla pracowników Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu.

            05.10.2016r. odbyło się szkolenie antyterrorystyczne  dla pracowników Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu, przeprowadzone w ramach Narodowego Programu Antyterrorystycznego na lata 2015-2018. W szkoleniu uczestniczyli zarówno nauczyciele, jak i pracownicy administracji i obsługi szkoły. Tematyka szkolenia dotyczyła sytuacji podłożenia ładunku pirotechnicznego na terenie placówki oraz wtargnięcie na teren szkoły osoby z karabinem. Omówiono procedury postępowania w wymienionych sytuacjach, policjanci zaprezentowali także film instruktażowy. Szkolenie przyniosło pozytywny skutek, gdyż wielu z pracowników szkoły zauważyło przestrzeń, w której mogą wystąpić zagrożenia mimo już wprowadzonych systemów nadzoru nad obiektem z wykorzystaniem monitoringu wewnętrznego i zewnętrznego.

Katarzyna Stachowiak 

zdjęcia...

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO NA ROK  SZKOLNY 2016/2017

6 października 2016r. w Szkole Podstawowej odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego poprzedzone kampanią wyborczą. Uczniowie klas starszych czwartych, piątych i szóstych wybierali jednego spośród czworga kandydatów. Uczniowie głosowali stawiając krzyżyk przy nazwisku jednego kandydata na specjalnie przygotowanych kartach wyborczych. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała komisja w składzie: Dominika Grabarczyk, Aleksander Styk  i Julia Bujnowska.  Uprawnionych do głosownia było 213 uczniów, głos oddało 197 uczniów, kandydatów było 4. Po dokładnym przeliczeniu głosów wyniki są następujące: nową przewodniczącą Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu na rok szkolny 2016/2017 została Julia Ziemniewska z klasy VIC, zastępcą przewodniczącej Weronika Kulon z klasy VIA, sekretarzem został Jakub Zamiara z klasy VIC.
Zwycięzcom gratulujemy!

Opiekun SU –A. Pajzert

zdjęcia...

Sukcesy biegaczy SP Kaźmierz 2016.10.03.

3 października 2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w sztafetowych mistrzostwach powiatu w biegach na przełaj. Z uwagi na remont boisk piłkarskich zawody odbyły się na terenie letniego basenu w Szamotułach. Od tego roku szkoły mogły wystawić dwie reprezentacje: osobno chłopcy  i dziewczęta (po osiem uczniów). Obie nasze drużyny zdobyły puchary za trzecie miejsce. Oto ich skład: Kamerona Kredens z 4a, Aleksandra Ziemniewska i Franciszek Bączkiewicz z 4c, Oskar Galusik  i Otylia Zagórska z 5a, Patrycja Dubińska, Hubert Garczyński, Łukasz Gorzelany oraz Gabriela Grafka     z 5b, Łukasz Słowik z 6a, Kacper Ciepły (rez.), Bartosz Mikołajczak, Aleksander Styk i Adam Zamiara  z 6b, Julia Andrzejewska, Martyna Chmal i Dominika Grabarczyk z 6c. Szkoda, że w tych zawodach nie mogło wziąć udziału trzech wartościowych biegaczy z naszej szkoły (względy zdrowotne). Należy dodać, że biegi odbyły się w wyjątkowo trudnych warunkach pogodowych – ciągłe opady deszczu.

Opiekunowie UKS: Małgorzata Szagżdowicz, Zbigniew Filipiak

zdjęcia...

Razem można więcej - Kaźmierska Pyrlandia i Kaźmierski Półmaraton

Tegoroczną Pyrlandię tradycyjnie rozpoczęliśmy występem Chóru Kameralnego pod kierunkiem pana Roberta Winieckiego. Zgromadzonych gości powitał na scenie pan Mariusz Pielucha, dyrektor Szkoły, w towarzystwie Wójta Gminy Kaźmierz – pana Zenona Gałki, pana Janusza Stróżyka oraz przewodniczącej Rady Rodziców – pani Sylwii Siłacz. Na naszej scenie zagościła Gminna Orkiestra Dęta z Rokietnicy. Pod batutą pana Zbigniewa Starosty zaprezentowano wspaniałe utwory z lat sześćdziesiątych, które niemalże poderwały widzów do tańca. Podziwialiśmy również regionalne przyśpiewki Zespołu Pieśni i Tańca Chludowianie pod kierunkiem pani Renaty Banaszewskiej. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu śpiewały, grały na flażoletach oraz przedstawiły dramę gwarową.
Malowniczo zaprezentowali się uczniowie klas IV – VI , w konkurencji na eko – strój, będącej jednym z elementów Potyczek z Pyrą. Oprócz tej modowej rywalizacji uczniowie wykazali się wiedzą o Gminie Kaźmierz, rozpoznawali znaczenie gwarowych wyrażeń oraz zajadali się gzikiem w jak najkrótszym czasie. Młodsze klasy zmierzyły się na torze przeszkód w drużynowych zawodach. Wszystkie klasy otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrodę w postaci dofinansowania wycieczki klasowej przez Radę Rodziców, a trzy pierwsze miejsca pamiątkową deskę.
Zgromadzone liczne atrakcje przyciągnęły wielu gości, którzy cały rok czekają na to niezwykłe wydarzenie. Największym zainteresowaniem niezmiennie od lat cieszy się kulinarna odsłona Dnia Pyry – szare kluchy, pyry z gzikiem oraz plendze. Można było również uzupełnić domową spiżarnię przetworami zgromadzonymi na ogromnym stole. Dzieci częstowały się owocami, korzystały z malowania twarzy, waty cukrowej, dmuchanych zamków. Odbyły się również warsztaty papierowe i zawody w rzucie pyrą. Dorośli szacowali ilość ziemniaków w worku oraz obierali ziemniaki aby uzyskać jak najdłuższą obierkę. Zwycięzcy zostali nagrodzeni upominkami  ufundowanymi przez przyjaciół Szkoły.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w Kaźmierską Pyrlandię: rodzicom, sponsorom oraz nauczycielom i pracownikom Szkoły. Dzięki wspólnej pracy, nasze niedzielne popołudnie mogło być tak wspaniałe i radosne. Zapraszamy na kolejne spotkanie.

Marta Bartkowiak

zdjęcia...

zdjęcia (foto B. Kubiak)...

Drugi rzut czwartków lekkoatletycznych

                Wczoraj, 29 września 2016 r. w Szamotułach po raz drugi w sesji jesiennej odbyły się zawody z cyklu "Czwartki lekkoatletyczne". W zawodach brało udział 17 uczniów ze szkoły podstawowej   i gimnazjum w Kaźmierzu. Najlepiej w swoich kategoriach wiekowych spisali się:
Martyna Chmal               300m                   53,77s                                 I miejsce
Marta Jarocka                300m                    57,20s                                I miejsce
Teresa Frąckowiak        600m                    2:03,21 min                        I miejsce
Otylia Zagórska             600m                    2:10,05 min                        I miejsce
Patrycja Cegłowska       600m                    2:23,33 min                        I miejsce
Bartosz Mikołajczak       p.pal.                    31m                                    I miejsce
Kameron Kredens           60m                      9,80s                                  II miejsce
Bartosz Mikołajczak       300m                    55,97s                                II miejsce
Łukasz Gorzelany           300m                    56,92s                                II miejsce
Adam Zamiara                p.pal                     30,50m                               II miejsce
Gratuluję wszystkim, którzy biorą udział w rywalizacji. Na starcie stanęło wczoraj 150 dzieci!
                                                                                                                             Anita Rutkowska

Jesienne wariacje plastyczne grupy piątej.

W czasie zajęć plastyczno-technicznych dzieci wykonały przepiękne prace plastyczne w jesiennej tematyce.   Zwinne  wiewióreczki poszukujące smacznych orzechów,  kolczaste jeżyki, nocne sówki. Powstawały także kasztanowe, szyszkowe i żołędziowe ludziki oraz kolorowe liściaste bukieciki.  W czasie jesiennych zabaw można było przemienić się w skaczącą wiewióreczkę bądź kłującego jeżyka.

  A.Pajzert – wychowawca grupy piątej

zdjęcia...

,,SPRZĄTANIE ŚWIATA"

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu jak co roku wzięli udział w akcji,,sprzątania Świata".
W dniu 21.09.2016r. zaopatrzeni w rękawiczki i worki, które otrzymali z Urzędu Gminy wyruszyli w teren,aby posprzątać za tych, którzy niestety nie rozumieją, że śmiecąc, szkodzą sami sobie.Uczniowie klas I-III sprzątali teren w pobliżu szkoły, natomiast uczniowie klas IV-VI-dalsze ulice Kaźmierza.Zebrane śmieci zostały odpowiednio posegregowane.W nagrodę dzieci otrzymały niespodziankę w postaci batoników i zdrowych soczków ufundowanych przez Urząd Gminy
w Kaźmierzu.

zdjęcia...

NOC NAUKOWCÓW 2016

W piątek, 30.09.2016r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu uczestniczący w zajęciach kółka przyrodniczego wybrali się pod opieką pań: Moniki Skotnickiej – Stróżyk, Emilii Przybylskiej i Joanny Pawłowskiej po raz kolejny na NOC NAUKOWCÓW. Celem wycieczki była Politechnika Poznańska. Ze względu na ogromną liczbę osób chętnych do przeprowadzenia eksperymentów, nie udało się niestety zrealizować wszystkich punktów  zaplanowanych w programie wyjazdu. Dzieci zobaczyły jednak laboratorium Ignacego Łukasiewicza, dowiedziały się jak wydobywa się gaz, wzięły udział w doświadczeniach z ciekłym azotem i obejrzały kilka filmów telewizji edukacyjnej Da Vinci Learning. Odkryły też możliwości klocków LEGO – dużo radości sprawiły im roboty zbudowane z klocków. Wszyscy pełni wrażeń wrócili do domów.    

Monika Skotnicka – Stróżyk.

zdjęcia...

Apel z okazji rocznicy agresji sowieckiej na Polskę - 17 września 1939 r.

W środę 21 września br. odbyła  się w naszej  uroczystość upamiętniająca rocznicę wybuchu II wojny światowej. 77 lat temu -  1 września 1939 r. wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, rozpoczynając   II wojnę światową, 17 września rozpoczęła się inwazja  sowiecka. Dwa totalitarne mocarstwa: Trzecia Rzesza   i Związek Sowiecki na mocy tajnego porozumienia podjęły decyzję o starciu Polski z mapy Europy .
Klasa IV c  pod opieką nauczycielki  historii  przygotowała krótkie  przedstawienie pod hasłem: „ 17 września 1939 â��Pamiętamy”. Recytacje wierszy przeplatane były krótkim komentarzem historycznym.  Pamięć walczących i poległych Polaków ,którzy poświęcili się służbie  dla niepodległości i suwerenności kraju jest wyrazem naszego hołdu i wdzięczności.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Spektakl on-line. ,,Tajemnica Wesołego Miasteczka’’.

19 września uczniowie klas 2 e i 2 f  uczestniczyli w niezwykłej projekcji. Oglądali za pomocą łącza internetowego przedstawienie, które było odgrywane na żywo na deskach krakowskiego teatru. Uczniom przypadło do gustu takie urozmaicenie toku lekcyjnego, będące namiastką prawdziwego obcowania ze sztuką teatralną.

J.S. 

zdjęcia...

Spotkanie Prezydium Rady Rodziców

W dniu 12.09.2016 odbyło się spotkanie Rady Rodziców z Dyrektorem Szkoły w sprawie opiniowania i zatwierdzenia koncepcji pracy szkoły, planu budżetowego na rok 2016-17 oraz organizacji i planowania bieżącego roku szkolnego.

 

zdjęcia...

Klasa 2 F na komisariacie.

19 września uczniowie klasy 2 F odwiedzili komisariat w Kaźmierzu. Dowiedzieli się, że praca policjanta nie polega tylko na łapaniu ,,piratów’’ drogowych, ale wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i nieustanną gotowością do pełnienia służby. Uczniowie z zachwytem słuchali opowieści o niezwykłych interwencjach. Dowiedzieli się, kiedy mogą prosić o pomoc  policjanta oraz w jaki sposób bezpiecznie poruszać się po drodze. Największą atrakcją wizyty na komisariacie była możliwość zobaczenia radiowozu oraz założenia kajdanek. Wielu uczniów z błyskiem w oczach przyznało, że chcieliby w przyszłości zostać policjantami.

J.S.

zdjęcia...

 MEGAMISJA – ZJAZD LIDERÓW ŚWIETLIC

9-10 września odbył się dwudniowy Zjazd Liderów świetlic MegaMisja. Do Warszawy przyjechało aż 300 liderów z całej Polski, by dowiedzieć się jak wykorzystywać nowe technologie w edukacji. To były  dwa dni pełne inspiracji, ale również świetna okazja do wymiany doświadczeń i nawiązania znajomości. Na to mega niesamowite spotkania zaproszono także nas – Lidera projektu. Annę Pajzert, której towarzyszyła p. Joanna Pawłowska. Podczas zjazdu uczestnicy mogli bliżej poznać strukturę i założenia projektu, a także wziąć udział w szeregu konferencji z udziałem twórców programu i zaproszonych gości.
       Ministerstwo Cyfryzacji objęło MegaMisję honorowym patronatem - mówił Piotr Woźny, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. Podczas Zjazdu Liderów świetlic programu MegaMisja odbyła się debata na temat: ”Dzieci w cyfrowym świecie - jak wskazać im drogę?”.  Wzięli w niej udział: Justyna Dżbik-Kluge - prowadząca debatę,   Drożdż - Dyrektor Wykonawczy ds. Korporacyjnych Orange Polska, Ewa Krupa - Prezes Fundacji Orange, Alina Tukaj - Przedstawicielka Liderów świetlic, prof. Grażyna Gajewska – pedagog.
W programie zjazdu ujęto także następujące zagadnienia:
• MegaMisja, czyli cyfrowa edukacja w świetlicy szkolnej.
• Technologia iskrą kreatywności dla nauczyciela i ucznia.
• Przewodnik po MegaMisji.
• Prawo autorskie i otwarte zasoby edukacyjne w pracy wychowawcy świetlicy,
• Pierwsze kroki w programowaniu i wiele innych .  
MEGAMISJA – OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY
MegaMisja, to nieodpłatny ogólnopolski program edukacyjny dla szkół podstawowych, w których działają świetlice. Adresowany jest do wychowawców świetlicy oraz dzieci w wieku 6-10 lat, które spędzają w nich czas i uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych. Celem jego jest podniesienie wiedzy i cyfrowych kompetencji zarówno wychowawców świetlic, jak i uczniów.
Aby trafić w potrzeby dzieci, wyzwania (zadania zawarte w każdym scenariuszu) oparte są na mechanizmie gry edukacyjnej. Pojawiają się w niej animowani bohaterowie, którzy mają mnóstwo pytań i kłopotów z pewnym cyfrowym wynalazkiem. Dzieci, pracując w grupie, podejmują kolejne zadania w MegaMisji i zdobywają punkty, aby móc wymieniać je na nagrody pomocne w realizacji zajęć: sprzęt multimedialny, książki, materiały plastyczne, pomoce edukacyjne, które wzbogacą wyposażenie placówki. Przy realizacji wyzwań, uczą się, jakie treści można publikować w Internecie, jak chronić swoją prywatność, unikać niebezpieczeństw w sieci, przestrzegać „netykiety” i praw autorskich, jak znaleźć wiarygodne informacje w Internecie, tworzyć i obrabiać proste grafiki, dźwięki i filmy.
 
Rozpoczynamy naszą mega  przygodę w Cyfrowym Laboratorium wraz  z bohaterami MegaMisji; Julką, Kubą i Psotnikiem. Czeka nas wiele wyzwań, poznawania cyfrowego świata i dużo świetnej zabawy.

Lider projektu, wychowawca grupy piątej – Anna Pajzert

zdjęcia...

INAUGURACJA ROKU SPORTOWEGO 2016/2017  SZKOŁA PODSTAWOWA W KAŹMIERZU - 08.09.16 r.  (bieg na przełaj ok. 1200 m)               

DZIEWCZĘTA
klasy 6 (roczniki 2004/2003):
1m. Chmal Martyna - 6c - 3.10,04
2m. Bielejewska Aleksandra - 6b - 3, 35.29
3m. Paluszak Zofia - 6b - 3,36,79
Klasy 5 i 6 (rocznik 2005)
1m. Zagórska Otylia - 5a - 3.32,30
2m. Jarocka Marta - 6a - 3,38,42
3m. Dubińska Patrycja - 5b - 3,43,74
Klasy 4 i 5  (roczniki 2006/2007)
1m.  Kredens Kamerona - 4a - 3,47,74
2m.  Ziemniewska Aleksandra - 4c - 3,48,18
3m. Gnalicka Gabriela - 3,54,93
CHŁOPCY
Klasy 6 (roczniki 2003/2004):     
1m. Gąsiorek Michał - b - 3:27,15                                                                                  
2m. Mikołajczak Bartosz - b - 3:28,53                                                                                    
3m. Zamiara Adam - b - 3:29,41                                                                 
Klasy 5 i 6 (rocznik 2005):
1m. Ciepły Kacper - 6b - 3,08,41
2m.Gorzelany Łukasz - 5b - 3,09,39
3m.Garczyński Hubert - 5b - 3,13,32
Klasy 4 i 5 (roczniki 2006/2007):
1m. Galusik Oskar - 5a - 3,20,35
2m. Bączkiewicz Franciszek - 4c - 3,28,70
3m. Kudłaszyk Konrad - 4a - 3:30,03

Sędzia główny: Zbigniew Filipiak

zdjęcia...

,,Żyj zdrowo na sportowo’’ Inauguracja roku sportowego – klasy 2 E, 2 F i 3 A.

8 września, gdy promienie słoneczne nieśmiało przebijały się przez leniwe, poranne chmury, uczniowie klas 2 E, 2 F i 3 A, pełni pozytywnej energii rozpoczęli nowy sezon sportowy.
Po ćwiczeniach rozciągających, rozmowach na temat korzyści wynikających z uprawiania sportu, wybrani uczniowie reprezentowali klasy w biegach długodystansowych. Inni
w tym czasie pokonywali  tor przeszkód. Uczniowie czuli ducha rywalizacji, obiecali sobie, że częściej będą umawiali się na rozgrywki międzyklasowe.
Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodkie nagrody.

zdjęcia...

Spotkanie z Rodzicami – organizacja roku szkolnego

W dniu 07.09.2016 r. odbyło się pierwsze spotkanie z rodzicami kl. I-VI. Celem spotkania było przedstawienie organizacji pracy szkoły oraz zwrócenie uwagi na mocne i słabe strony w oparciu o analizę SWOT 2015-16.
W tym dniu odbyły się spotkania z wychowawcami podczas których powołano rady klasowe. Przewodniczący rad klasowych podczas spotkania, które odbyło się po zakończeniu zebrań klasowych w glosowaniu wybrali prezydium Rady Rodziców. W bieżącym roku szkolnym przewodniczącą Rady Rodziców została Pani Sylwia Siłacz, natomiast zastępcą Pani Natalia Jaźwiec.

 Dyrektor Szkoły  Mariusz Pielucha

zdjęcia...

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

Gorące słońce przywitało tegorocznych pierwszoklasistów, zgromadzonych na ławeczkach przy budynku „starej szkoły”. Wraz z grupą rodziców powitali swoich nowych wychowawców. W tym czasie pozostałe klasy odbywały spotkania w salach. W asyście Ochotniczej Straży Pożarnej z Kaźmierza, uczniowie całej Szkoły udali się na uroczystą mszę świętą. Dzięki wspaniałej organizacji i wsparciu strażaków przemarsz ulicami Kaźmierza przebiegał sprawnie. Po powrocie do szkoły Pan Dyrektor powitał wszystkich zgromadzonych na apelu rozpoczynającym rok szkolny 2016/2017. Uczniowie pierwszych klas otrzymali śniadaniówki. Tradycyjnie wszyscy przechodzący przez  „bramkę szkolną” częstowali się jabłkami, w tym roku ufundowane przez Radę Rodziców.

Marta Bartkowiak

zdjęcia...

Przygotowanie szkoły do rozpoczęcia roku szkolnego

Bieżące wakacje upłynęły pod kątem remontów szkolnych. Dbając o właściwe warunki nauki dzieci niepełnosprawnych dokonano przebudowy korytarza dolnego w celu przygotowania sali do zajęć indywidualnych. Na piętrze dostosowano pomieszczenie pełniące zadanie zaplecza dla potrzeb pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Dzięki tym salom nowi uczniowie mogą w dobrych warunkach realizować obowiązek szkolny.
W budynku nr 2 przebudowano instalację grzewczą wymieniając całą sieć kaloryferów we wszystkich salach. Przebudowa przyczyni się do znacznych oszczędności energetycznych jakie pochłaniały duże pojemne zestawy grzewcze. Cały remont przeprowadził konserwator szkolny Pan Tomasz Sosiński i Pan Andrzej Kardacz.   

 Dyrektor Szkoły Mariusz Pielucha

zdjęcia...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  
I
II
III
IV
V
VI
absolwenci
 
podręczniki/programy
plan lekcji
Samorząd Uczniowski
oferta edukacyjna
świetlica
działalnośc ekologiczna
biblioteka
talenty szkolne
gazetka szkolna
 
Rada Rodziców
zebrania
e-dziennik
obiady