strona główna
ważne wydarzenia
tablica ogłoszeń
innowacje szkoły
sport
dokumenty
kalendarium
historia
patron
projekty EFS/comenius
Szkoła z klasą 2.0
sponsorzy
ewaluacja
publikacje
chór Cantus Firmus
archiwum
sukcesy
 
Dyrekcja
Kadra Pedagogiczna
Pracownicy
Pedagog
Psycholog

 

WYDARZENIA 2015-2016

 

Uroczyste zakończenie klas 6

W zakończeniu roku szkolnego 2015/2016 przez klasy VI wzięli udział zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej oraz absolwenci. Podczas uroczystego apelu Pan Wójt Zenon Gałka i Pan Janusz Stróżyk po raz pierwszy przekazali najlepszym uczniom stypendia naukowe i Nagrody Wójta Gminy Kaźmierz. Uczniowie pożegnali panie Zdzisławę Śmieszek i Kamilę Szefler, które odchodzą na emeryturę. Pan Dyrektor i wychowawcy klas wręczyli świadectwa ukończenia szkoły, dyplomy i nagrody. Rodzice wyróżnionych uczniów otrzymali listy gratulacyjne. Pełną wzruszeń i łez uroczystość zakończył program artystyczny przygotowany przez panią Dorotę Wojtaś i występ zespołu tanecznego.

E.P.

zdjęcia...

Uroczyste zakończenie klas 4 - 5

24 czerwca był dniem długo wyczekiwanym przez uczniów Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu. Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016 klasy 4 i 5 rozpoczęły od mszy świętej. Następnie spędziły czas z wychowawcami w klasach, wręczone zostały świadectwa. Później wszyscy spotkali się w sali gimnastycznej. Podczas uroczystego apelu Pan Wójt Zenon Gałka i Pan Janusz Stróżyk po raz pierwszy przekazali najlepszym uczniom stypendia naukowe i Nagrody Wójta Gminy Kaźmierz. W dalszej części uroczystości wychowawcy klas wręczyli świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody książkowe. W części artystycznej klasa IVa zaprezentowała scenkę o zakończeniu roku. Dziewczynki z klasy Va pięknie wykonały piosenki. Apel zakończył Pan Dyrektor ogłaszając początek wakacji.

E.P.

 

zdjęcia...

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO W KLASACH II – III

24 czerwca nastąpił długo oczekiwany moment – koniec roku szkolnego i, tym samym początek wakacji. Uroczystość zakończenia roku szkolnego rozpoczęła się Mszą św., w której uczestniczyły  klasy I-V. Następnie uczniowie klas drugich i trzecich udali się do sali kinowej. Tam odbył się apel, na którym zostały wręczone nagrody za udział w konkursach oraz dyplomy „Wzorowego ucznia”. Trzecioklasiści, którzy przez całe trzy lata nauki szkolnej zdobywali takie dyplomy, otrzymali ponadto nagrody książkowe. Podczas apelu uczniowie pożegnali Panią Zdzisię, która rozpoczyna najdłuższe wakacje, czyli odchodzi na zasłużoną emeryturę. Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna przygotowana przez klasę IIIc. Dzieci przygotowały wiersze i piosenki o tematyce wakacyjnej. Miłym akcentem podczas występu było pożegnanie wychowawczyni  kl.IIIc – dzieci zaśpiewały piosenkę o swojej klasie i o swojej pani, którą ułożyła Hania Koput razem ze swoją babcią. Ten nieplanowany, zapowiedziany przez Franka Bączkiewicza  punkt programu był miłym zaskoczeniem. Na zakończenie uczniowie zatańczyli „Belgijkę” oraz „Czekoladę”. Po apelu klasy udały się do szkoły na spotkanie z wychowawcami.

Aleksandra Napierała

zdjęcia...

Uroczyste zakończenie klas I

zdjęcia...

Turniej MINI EURO

zdjęcia...

KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW

20 czerwca w Szkole Podstawowej odbył się po raz kolejny kiermasz używanych podręczników. W tym roku objął swym zasięgiem tylko grupę uczniów – klasy piąte mogły nabyć książki od kolegów i koleżanek z klas VI. Uczniowie zebrali się na boisku szkolnym i dokonywali zakupów. Kiermasz cieszył się zainteresowaniem ze strony uczniów. Zachęcamy do kupowania od siebie książek również w wakacje. Przypominamy, że wszystkie klasy mogą wymienić się podręcznikami do religii.

E.P.

zdjęcia...

„ Mój zawód-moja pasja”

W bieżącym roku szkolnym w Świetlicy Szkolnej w SP Kaźmierz, kontynuowany był projekt edukacyjny: „ Mój zawód-moja pasja”, realizowany przez: p. Krzysztofę Stankiewicz-Wajde i Dorotę Wojtaś. Celem projektu było m.in.: wzbudzenie zainteresowania uczniów pod kątem poznawania różnych zawodów, podkreślenie wartości pracy w życiu człowieka oraz poznanie narzędzi pracy i pamiątek związanych z wykonywaniem danego zawodu. W tym roku nasze zaproszenia przyjęli:

- pan Maciej Śmieszek – z zawodu elektronik, przeprowadził ciekawe eksperymenty z fizyki i chemii,

- pan Maciej Szelewski- związany z dziedziną metrologii przemysłowej i narzędziowej. Przedstawił naszym uczniom najnowsze urządzenie- skaner 3D.

- pani Bogusława Magdziarek i Maria Sobkowiak- z Biblioteki Publicznej, przedstawiły przenośny teatrzyk- kamishibai

- pani Anna Jankowiak- związana z Lotniskiem „ Ławica”, opowiedziała dzieciom o swojej pasji –bieganiu

- pan Piotr Pośpieszny- Dyrektor GOK Kaźmierz, opowiedział o swojej pracy i przedstawił swój ulubiony instrument- saksofon,

- pan Maciej Pol- światowej sławy iluzjonista, przeniósł nas w świat magii,

- pani Małgorzata Prendka- kontroler jakości- firma „Gizeh”, przygotowała dla dzieci warsztaty z decupage

- pan Waldemar Herman, pracownik GOK Kaźmierz, przygotował zajęcia ruchowe z akordeonem,

- pan Tomasz Drab, fryzjer- Wicemistrz Świata we fryzjerstwie Seul 2016r.

- pani Anna Słowik, nauczyciel języka niemieckiego, przygotowała dla dzieci warsztaty  językowe.

W każdym spotkaniu brało udział od 25 do 35 dzieci. Zaproszeni goście dawali z siebie wszystko, aby zaprezentować naszym podopiecznym swoje zawody i pasje. Nasi uczniowie zawsze byli zainteresowani kolejnymi wizytami i z wielką uwagą słuchali przybyłych osób. Sami mogli się też poczuć  jak to jest być: fryzjerem, słynnym magikiem czy chemikiem.

Wszystkim wspaniałym gościom , którzy przyjęli zaproszenia w tym roku szkolnym serdecznie dziękuje za mile spędzony czas oraz przeniesienie naszych wychowanków  w swój codzienny świat.

Koordynator projektu: Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

Tydzień matematyczny

W przedostatnim tygodniu nauki szkolnej, w świetlicy szkolnej dla pierwszoklasistów zorganizowany został : „Tydzień matematyczny”. Dzieci przez 6 dni rozwiązywały rozmaite testy i zadania. W ramach podsumowania samodzielnie skonstruowały własną grę matematyczną. Na koniec wyłoniliśmy najlepszych świetlicowych matematyków, którzy zostali nagrodzeni pamiątkowymi dyplomami i nagrodami. Najlepszymi okazali się:

1 miejsce: Marcin Szpulewski klasa I b

2 miejsce: Jagoda Wojtanowska €“klasa I b, Julia Kołodziejczak- klasa Ic, Bartosz Skibiński- klasa Id i   Antoni Nawrocki- klasa I b

3 miejsce: Katarzyna Grzybek- klasa I d, Julia Przybylska – klasa I c, Maja Wasyłyk- klasa Id

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!!!

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Lekcja języka niemieckiego

Ostatnim gościem świetlicy szkolnej w tym roku szkolnym była pani Anna Słowik- nauczyciel języka niemieckiego i  właścicielka szkoły „Annworks”. Opowiedziała naszym uczniom o swojej pracy i pasji. Przygotowała dla naszych wychowanków  prawdziwą lekcję języka niemieckiego. Mogliśmy się dowiedzieć : jak się przedstawić oraz jak się przywitać w innym języku. Pomocą dzieciom w nauce służył śliczny miś o imieniu „Theo”. Następnie w formie śpiewanej i zabaw ruchowych, utrwalaliśmy sobie nowo poznane zwroty.

Serdeczne podziękowania naszemu gościowi za przyjęcie zaproszenia i miło spędzone popołudnie składają  wychowawczynie świetlicy klas pierwszych: Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i Dorota Wojtaś.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Podchody

19 czerwca, w przepiękne niedzielne popołudnie, uczniowie klasy 1 f  brali udział w podchodach  w Kopaninie. Miały na celu zintegrować uczniów oraz rodziców. Rozpoczęły się od podzielenia uczestników na dwie drużyny. Ich zadanie polegało na kierowaniu się, umieszczonymi w chaszczach, wskazówkami prowadzącymi do skarbu. Drużyny za pomocą krótkofalówek łączyły się z organizatorami i odpowiadały na pytania umieszczone w balonikach. Po przekroczeniu mostu, odnalezieniu pięciu zwierząt pojących się przy rzeczce, jednej z drużyn udało się odkopać skarb. Podchody zakończyły się przygotowaniem ogniska i pieczeniem kiełbasek.

Dziękuję pani Annie Muszyńskiej i pani Annie Radomskiej za zapał i serce włożone w przygotowanie podchodów oraz pozostałym rodzicom za aktywny udział.

zdjęcia...

17.06.2016r. klasy drugie ze Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej, wraz z wychowawcami, udały się do Zagajników Radzyńskich. Zorganizowano tam pokaz zasad bezpieczeństwa obowiązujących w trakcie wakacji oraz udzielania pierwszej pomocy. Pokaz przygotowali i prowadzili ratownicy medyczni, ratownicy WOPR, strażacy oraz policjanci. Dzieci z dużym zainteresowaniem ćwiczyły technikę masażu serca oraz układania poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej. Uczniowie mieli także okazję obejrzeć z bliska ambulans, wóz strażacki i radiowóz policyjny. Na zakończenie uczestnicy otrzymali opaski odblaskowe.

Katarzyna Stachowiak 

zdjęcia...

SPOTKANIE PO LATACH W IIIc

22 czerwca do klasy IIIc zawitali niezwykli goście. Byli to przedszkolacy z grupy „Wiewiórki”, którzy przyszli zobaczyć, jak to jest być uczniem. Dzieci przyszły pod opieką pani Iwonki i pani Marylki. Panie te trzy lata temu były wychowawczyniami niektórych z obecnych trzecioklasistów. Nastąpiło więc „spotkanie po latach”, (trzech). Obustronnej radości, uściskom oraz okrzykom: „Jak ty urosłeś”, „Jaka ty już jesteś duża”, „Ledwo cię poznałam” nie było końca. Następnie przedszkolaki obserwowały zajęcia trzecioklasistów, na których dowiedziały się o drużynie zuchowej działającej w Kaźmierzu. Zuchy pokazały swoje mundury, znaczek zuchowy oraz wyjaśniły jego symbolikę. „Wiewiórki” poznały też sposób wykonania lalki-motanki, zabawki z czasów księcia Mieszka, którą zuchy samodzielnie zrobiły podczas ostatniego biwaku harcerskiego. Na koniec przedszkolaki zasiadły w szkolnych ławkach jak prawdziwi uczniowie. Niektórzy z nich próbowali nawet liczyć przy tablicy. Wizyta przedszkolaków zakończyła się zabawami na szkolnym placu zabaw. To spotkanie sprawiło wszystkim wiele radości, trzecioklasiści mogli się zobaczyć  po trzech długich latach ze swoją ulubioną panią Iwonką.

  Aleksandra Napierała

zdjęcia...

WYCIECZKA KLAS TRZECICH DO SZRENIAWY

19 maja klasy IIIa i IIIc udały się do Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. Celem naszej  wycieczki było zwiedzenie Muzeum oraz udział w lekcji muzealnej. Na początku powitała nas olbrzymia maszyna zwana lokomobilą, która kiedyś zastępowała traktor. Pani przewodnik nazwała ją pradziadkiem współczesnego traktora. Następnie udaliśmy się do kolejnego pawilonu, w którym poznawaliśmy historię rolnictwa. Zapoznaliśmy się ze sposobem wypiekania chleba oraz otrzymywania mąki. Oglądaliśmy dawniej używane narzędzia rolnicze, poznaliśmy zawody, które już dzisiaj nie istnieją. Bardzo zainteresowała nas historia pszczelarstwa. Pani przewodnik pokazała nam, w jaki sposób bartnicy, czyli dawni pszczelarze pozyskiwali miód. Długo staliśmy przy pawilonie z ptactwem oczekując, aż paw zdecyduje się na zaprezentowanie nam swego wspaniałego ogona. Zdecydował się dopiero w drodze powrotnej. Największą atrakcją wycieczki był nasz udział w lekcji na temat „Heca na 14 fajerek, czyli zapraszamy do kuchni”. Były to praktyczne zajęcia, podczas których mogliśmy samodzielnie wyrobić ciasto, wykroić ciasteczka, a następnie upiec je w piecu opalanym drewnem. Potem oczywiście nastąpiła degustacja. Z wycieczki wróciliśmy zadowoleni, pełni wrażeń oraz wzbogaceni o wiedzę wyniesioną podczas zwiedzania Muzeum i udziału w lekcji.

Aleksandra Napierała

zdjęcia...

JESZCZE MALI A JUŻ GIGANCI ODCINEK DZIESIĄTY – HARCERKI –GIMNASTYCZKI  HANIA KOPUT I WIKTORIA WŁODARCZAK

Hania i Wiktoria są wesołymi, energicznymi, uśmiechniętymi uczennicami klasy IIIc i obie są harcerkami.   Hania interesuje się akrobatyką, gimnastyką, tańcem, aktorstwem , harcerstwem i sportem. Do jej ulubionych dyscyplin należą pływanie, taekwondo i gra w badmintona.  Wiktoria także lubi sport, szczególnie dyscypliny zespołowe a poza tym harcerstwo, taniec i fryzjerstwo.  Razem tworzą zgrany duet przyjaciółek.   Podczas swojego występu opowiedziały nam o harcerstwie. Pokazały meldunek swojej gromady i wytłumaczyły co znaczą poszczególne znaki. Potem zaśpiewały hymn swojej gromady i zaprosiły wszystkich zebranych do zabawy w „Disco” i „Pląsów misia”. Po zabawie i tańcach pokazały mundury harcerskie, opowiedziały jak i za co  zdobywa się poszczególne sprawności.  Po harcerskim pokazie, zrzuciły mundury i rozpoczęły pokaz taneczny, w którym dominowały różne bardziej lub mniej skomplikowane figury akrobatyczne.   W takt skocznej muzyki wykonywały przewroty i szpagaty. Wszystkim zebranym  show harcerek-akrobatek bardzo się podobał. Zainspirowały i zachęciły  wielu z nich zarówno do harcerstwa, jak i gimnastyki.
 Bardzo dziękujemy wygimnastykowanych harcerkom za świetny występ i życzymy wielu sukcesów.

A.Pajzert

zdjęcia...

Bajka aborygeńska

16 czerwca ostatnie przedstawienie w tym roku teatrzyku dla uczniów klasy IId. Tym razem dzieci wraz z rodzicami obejrzały i wysłuchały bajkę aborygeńską. Na zakończenie trzeba było zrobić zaklinacz deszczu. Przy pomocy rodziców i zaangażowaniu dzieci instrumenty sprawiły radość wszystkim, którzy nie mają obaw przed posługiwaniem się młotkiem.
Dziękuję Pani Magdalenie Paluszak za zorganizowanie warsztatów.

E.H.

zdjęcia...

W drukarni Eurodruk w Tarnowie Podgórnym

15 czerwca uczniowie klasy IId odwiedzili drukarnię w Tarnowie Podgórnym. Zapoznali się z procesem drukowania od 18 kilometrowej beli białego papieru do kolorowych gazet. Wędrówce po halach produkcyjnych towarzyszyli pracownicy drukarni, którzy cierpliwie odpowiadali na dociekliwe pytania dzieci. Dużo radości sprawiło poszukiwanie chochlika, który schował się w magazynie z papierem. Wszyscy z zapałem ruszyli na poszukiwania, zwłaszcza, że na wszystkich czekała słodka nagroda. Do szkoły wróciliśmy z olbrzymim zdjęciem, które można obejrzeć w sali nr 1.
Za zaproszenie i pomoc w zorganizowaniu wyjazdu serdecznie dziękuję Pani Agnieszce Runowskiej.

E.H.

zdjęcia...

W bieżącym roku szkolnym wielu uczniów naszej szkoły brało udział w różnych konkursach historycznych. Wśród nich był I Ogólnopolski Konkurs Historyczny „Klio 2015” - Wielcy Polacy. W kategorii test konkursowy 6 miejsce w kraju i dyplom laureata otrzymał Tymoteusz Pawłowski z kl. VIb, w kategorii praca plastyczna dyplom laureata zdobyła Natalia Grzeszczyk z  kl. VIa, a w kategorii praca fotograficzna dyplom laureata otrzymała Julia Chudzichowska z kl. VIb.
W konkursie historycznym „Krąg” na temat „Dynastie królewskie panujące w Polsce” bardzo dobry wynik uzyskała Zuzanna Siwek z kl. VIc. Uczniowie klas V licznie wzięli udział w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Wielkopolsce. Do etapu powiatowego dostały się uczennice: Otylia Tomczak z Va oraz Dominika Grabarczyk i Zofia Majka z Vc.
Wielu uczniów naszej szkoły wzięło też udział w konkursie „Jestem Polakiem” zorganizowanym z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Gratuluję dzieciom sukcesów i dziękuję za wkład pracy, jaki włożyły w przygotowanie się do konkursów.

Magdalena Łyskanowska 

Zaczytana grupa piąta.

10 czerwca zostaliśmy zaproszeni przez panią bibliotekarkę Joannę Pawłowską na piknik czytelniczy w ramach akcji „Jak nie czytam jak czytam”. Dzieci z tej grupy uwielbiają czytać i piknikować dlatego ochoczo przyjęliśmy zaproszenie.  Na kocach,  na trawie, na słońcu i w cieniu pod drzewami  wszystkie dzieci przez godzinkę czytały swoje ulubione książki. W ten sposób pokazaliśmy innym: dzieciom, rodzicom, przechodniom i wszystkim, którzy przechodzili obok, że czytanie może być przyjemnością. Dziękujemy pani Asi za zaproszenie na to wyjątkowe wydarzenie.

A.Pajzert – wychowawca grupy piątej

zdjęcia...

PIKNIK CZYTELNICZY

„Jak nie czytam, jak czytam” – takie hasło przyświecało jak czerwcowe słoneczko piknikowi czytelniczemu zorganizowanemu 10.06.2016 r. dla świetlicowej grupy 5 przez p. Joannę Pawłowską (n-la bibliotekarza) i Annę Pajzert (opiekunkę grupy). Smutne statystyki pokazują, że 63% Polaków nie czyta książek, dlatego chcieliśmy udowodnić, że czytanie może być przyjemnością, przygodą i podróżą, w którą warto wyruszyć razem. Po godzinie wspólnego czytania zrelaksowani, zainspirowani lekturą, nasyceni słońcem i słodkim „co nieco” wróciliśmy do codziennych zajęć.

zdjęcia..

Wycieczka do Nadleśnictwa Dąbrowa – zajęcia edukacyjne w terenie.

Dnia 13 czerwca 2016 r. uczniowie klas drugich IIa i IIc wraz z wychowawcami wybrali się na wycieczkę do Dąbrowy. Celem wycieczki był Ośrodek Edukacyjny-Przyrodniczo Leśnyw Dąbrowie. Uczniowie pod przewodnictwem pana leśnika przemierzali wyznaczoną trasę i zgłębiali tajemnice szkółki leśnej. W tym czasie dzieci obejrzały ciekawe okazy egzotycznych roślin a także pospolite odmiany drzew.Dzieci miały okazję zobaczyć zwierzęta zamieszkujące las, poznać wiele ciekawostek na temat ich życia, dotknąć i zobaczyć eksponaty różnych zwierząt.  Po ciekawym spacerze trochę zmarznięci spotkaliśmy się przy ognisku przygotowanym przez pracowników ośrodka, smażone kiełbaski uzupełniły zapasy energii. Była to dobra okazja do rozbudzenia zainteresowań otaczającą nas przyrodą, wzbogacenia wiedzy na temat otaczającego środowiska. Wszyscy zadowoleni i uśmiechnięci powróciliśmy do szkoły.

Kinga Majka,  Grażyna Kubacka

zdjęcia...

6 czerwca 2016 roku uczniowie klas młodszych uczestniczyli w wyjątkowym przedstawieniu. W roli aktorów wystąpili rodzice uczniów z klasy 1 f i 2 a przedstawili kabaretową wersję ,,Rzepki’’ Juliana Tuwima. Chcieli w ten sposób uczcić, obchodzony parę dni temu, Dzień Dziecka. Pokazali, że mimo iż są dorośli, nie przestali być dziećmi. Podczas występu śmiechu było co nie miara. Rodzice wykazali się ogromnymi zdolnościami aktorskimi, brawurowo naśladowali odgłosy i gesty odgrywanych postaci. Dzieci na długo zapamiętają np. dziadka wjeżdżającego z taczką, sadzącego rzepkę w rytmie motywu przewodniego z filmu Benny Hill, czy też wywijającego najdziwniejsze wygibasy z babcią podczas utworu ,,Ona tańczy dla mnie’’. Pragniemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim rodzicom za współpracę, poświęcenie swojego wolnego czasu na próby, przygotowanie stroju, ale szczególnie za ogromne serca. Dzięki Wam spełniły się słowa Janusza Korczaka – ,,gdy uśmiecha się dziecko, uśmiecha się cały świat’’.
                                                                                                                                     Kinga Majka,  Julia Springer

Pożegnalna dyskoteka klas szóstych.

10-tego czerwca zorganizowana została pożegnalna dyskoteka klas szóstych, które za parę dni opuszczą mury Szkoły Podstawowej przechodząc na kolejny etap edukacji w Gimnazjum. Uczniowie bawili się świetnie i na długo tę zabawę zapamiętają. Dziękujemy wychowawcom p. Irenie Gruszka, p. Markowi Smolarkowi i p. Annie Pajzert za opiekę nad  młodzieżą w trakcie zabawy.

A.P

zdjęcia...

Papierowe zabawy grupy piątej.

Uczniowie z piątej grupy świetlicowej uwielbiają zabawy z papierem. Oprócz rysowania, kolorowania, malowania po nim zaginają, wycinają, składają papierowe kartki w najróżniejsze kształty. Pracują indywidualnie i w zespołach. Z przygotowanych papierowych dzieł tworzą wystawy. Papierowy zabawy korzystnie wpływają na ich rozwój a przy tym sprawiają dzieciom dużą przyjemność.

A.  Pajzert – wychowawca grupy piątej.

zdjęcia...

JESZCZE MALI A JUŻ GIGANCI ODCINEK DZIEWIĄTY – MAŁY SHOWMAN  FILIP DURALSKI

Filip wiecznie uśmiechnięty i ciągle w ruchu uczeń klasy IIIa. Chłopiec, którego wszędzie pełno, któremu usta się nie zamykają –zawsze ma coś do powiedzenia. Uwielbia wszystkie czynności, w których dominuje ruch. Kocha sport, ruch, przygody i występy publiczne. Filip to prawdziwy mały showman. Uwielbia występować przed publicznością, lubuje się  w kabaretach, których treść wymyśla na bieżąco. Lubi opowiadać różne historie i lubi jak go słuchają. Nam przedstawił kabaret o przygodach Mariolki.  Cudownie bawił swoim występem zebraną publiczność. Doskonale wcielając się w role narratora i głównej bohaterki wykonał swój pokaz. Widać było, że kocha to co robi i pracuje nad rozwijaniem  swojego talentu.
Gratulujemy wspaniałego występu i życzymy powodzenia . Z niecierpliwością będziemy czekać na kolejne pokazy.    
Bardzo dziękujemy naszemu koledze za solidną porcję rozrywki i śmiechu.

A. Pajzert

zdjęcia...

„Marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia”

Tym razem gościem świetlicy szkolnej w SP Kaźmierz był pan Tomasz Drab- fryzjer z pasją. Swoją przygodę z fryzjerstwem rozpoczął w 2010 r. u pana Roberta Grzempowskiego w Poznaniu, a edukację w Zespole Szkół nr 3 w Szamotułach. Kończąc naukę został najlepszym uczniem w historii szkoły zawodowej ze  średnią ocen- 5,94!!! W 2015 r. zdał  maturę w LO dla dorosłych. Rozpoczynając swoją pracę marzył o startach na dużych imprezach dla najlepszych. Sukcesy przychodziły jednak stopniowo, najpierw starty na Ogólnopolskich drużynowych konkursach fryzjerskich, potem indywidualne wygrane na Mistrzostwach Polski  i Dolnego Śląska. Ogromna wytrwałość i ciężka praca , przyczyniły się do wielkiego  sukcesu- zdobycia V miejsca indywidualnie oraz drużynowo Wicemistrzostwa Świata w Korei  Południowej w 2016r. Naszym podopiecznym opowiedział o swojej pasji do fryzjerstwa, pokazał sprzęt, którego używa się w salonie fryzjerskim. Wykonał też dla nas swoje mistrzowskie konkursowe  fryzury w rekordowym czasie kilkunastu  minut!!! Spośród  naszych uczniów wybrał kilku swoich asystentów, którzy pomagali mu w tworzeniu tych fryzur.

Serdecznie dziękujemy Panu Tomkowi za przyjęcie zaproszenia i  fantastycznie spędzony czas.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde Dorota Wojtaś

zdjęcia...

Mistrzostwa Województwa w Czwartkach Lekkoatletycznych Poznań, 9 czerwca 2016 r.

9 czerwca 2016 r., odbył się finał wojewódzki w czwartkach lekkoatletycznych. Zawodnicy przez pięć kolejnych czwartków uczestniczyliw zmaganiach lekkoatletycznych w swoich miastach, najlepsi przystąpili do rywalizacji na szczeblu wojewódzkim, który odbył się w Poznaniu na obiektach Olimpii. Z gminy Kaźmierz w finale wystąpiły trzy uczennice: Teresa Frąckowiak i Martyna Chmal ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu oraz Klaudia Stachowiak  z Gimnazjum.    
Dziewczęta zaprezentowały doskonałą formę, zdobywając wysokie lokaty  i ustanawiając swoje wyniki życiowe. Nieoficjalnie (wyniki będą znane za kilka dni):
Klaudia Stachowiak- finalistka w biegu na 60m- zawodniczka weszła do finału   i biegała w gronie ośmiu najszybszych zawodniczek- miejsce będzie znane później. Ustanowiłą też swoją “życiówkę”. W biegu eliminacyjnym nabiegała 8,98s a w biegu finałowym 9,04s. Teresa Frąckowiak w biegu na 600m wywalczyła V miejsce   i pobiła swoją “życiówkę” z czasem 2:00,82 min. Martyna Chmal w biegu na 600m była VI z czasem: 2:04,11 min.

Gratuluję sukcesów i rekordów

Anita Rutkowska

zdjęcia...

08.06.2016r. w Szkole Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu obchodzony był Dzień Szkoły bez Przemocy. W tym roku hasło główne obchodów brzmiało: „Nie przechodź na ciemną stronę mocy. Stop cyberprzemocy!”. Zorganizowany został przemarsz ulicami Kaźmierza. Uczniowie przygotowali transparenty z hasłami promującymi bezpieczne korzystanie z Internetu. Ponadto ogłoszono konkurs na najlepsze przebranie uczestników za postacie z sagi „Gwiezdne Wojny”. Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody, jednak wszystkie osoby, które się przebrały zostały nagrodzone drobnym upominkiem.
Po przemarszu dla uczniów zostało zorganizowane spotkanie z panem policjantem, st. post. Filipem Paciurą, który przeprowadził zajęcia profilaktyczne z zakresu cyberprzemocy. Uczniowie wykazali duże zainteresowanie, szczególnie spodobały im się filmy wyświetlane w trakcie spotkania.
Głównymi organizatorami wydarzeń podczas Dnia Szkoły bez Przemocy były p. Anna Pawłowska, p. Katarzyna Stachowiak oraz wychowawcy klas 4-6.

Katarzyna Stachowiak

zdjęcia...

Świetlica Szkoły Podstawowej w Mega Misji. 

Coraz większa grupa najmłodszych uczniów w Polsce surfuje po Internecie. Gry on-line dla dzieci, portale społecznościowe, strony  z aplikacjami czy filmami są dla nich codziennością. Nie wszyscy młodzi internauci wiedzą jednak, jak wiele wartościowych treści, ale i zagrożeń kryje sieć. Jak korzystać z niej w sposób bezpieczny?
Aby zachęcić dzieci do poznawania zasad bezpiecznego Internetu, przygotować je do korzystania z komputera i wykorzystania nowych mediów w sposób pożyteczny postanowiliśmy zgłosić naszą świetlicę do programu Mega Misja.
         Mega Misja to program edukacyjny Fundacji Orange, rozwijający kompetencje cyfrowe, przeznaczony dla świetlic szkół podstawowych.
Program ma charakter zabawy w cyfrowe laboratorium, a jego celem jest umożliwienie uczniom kontaktu z nowoczesną edukacją, budowanie i rozwój kompetencji cyfrowych oraz odkrywanie pożytecznych stron nowych technologii. Mega Misja to program nowoczesnej edukacji, który podnosi cyfrowe kompetencje nauczycieli, a dzieciom w świetlicy pomaga odkryć dobre i bezpieczne strony technologii. A wszystko w formie przyjaznej zabawy, w której uczniowie pomagają animowanym bohaterom złapać niesfornego psotnika, ucząc się przy tym ważnych zasad młodego internauty.

Pozostałe cele programu:
- rozwijanie wśród uczniów umiejętności pracy zespołowej;
- budowanie społeczności wychowawców świetlic;
- upowszechnianie wiedzy za pomocą nowoczesnych technologii;
- angażowanie rodziców w proces edukacji cyfrowej dzieci;
- doposażenie świetlic szkolnych w materiały edukacyjne.
Aby zakwalifikować się do Programu Mega Misja należało nagrać krótki 30 sekundowy film zgłoszeniowy. Doceniano jego atrakcyjność (pomysł, zaangażowanie w stworzenie go), obecność tematyki kompetencji cyfrowych i medialnych, świadczące o zrozumieniu idei programu Mega Misja oraz zaangażowanie dzieci, jako odbiorców inicjatywy.
         Grupa piąta wraz z wychowawcą podjęła się tego wyzwania. Wymyśliliśmy scenariusz, dialogi, przygotowaliśmy kostiumy, wystrój sali        i nagraliśmy 30-sekundowy filmik. Nie było to łatwym zadaniem, bo 30 sekund to bardzo mało czasu. Na wyniki czekaliśmy prawie miesiąc, aż do 30 maja. Wielka była nasza radość, gdy okazało się, że znaleźliśmy się w gronie 300 wybranych do programu szkół. Zwycięskie świetlice wyłoniła komisja konkursowa w składzie: Barbara Krywoszejew i Paulina Ołtusek z Fundacji Nowoczesna Polska, Katarzyna Ławecka z Fundacji Highlight/inaczej, Kamil Śliwowski z Centrum Cyfrowego, Anna Równy z Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu oraz Aleksandra Kozubska – ekspertka niezależna.
Przygodę z Mega Misją zaczynamy od września 2016r.
Link do Filmu zgłoszeniowego https://www.youtube.com/watch?v=nbhcYRvdYNk
Serdeczne podziękowania dla pani Joanny Pawłowskiej za nakręcenie filmu zgłoszeniowego.

 

Koordynator programu w naszej szkole i wychowawca grupy piątej –A. Pajzert

Klasy piąte nad morzem.

Wycieczka uczniów z klas 5-tych ze Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu szlakiem Międzyzdroje - Świnoujście - Szczecin w roku szkolnym 2015/2016.

zdjęcia...

Pierwszoklasiści w siodle.  

25 maja, w przepiękne,wiosenne przedpołudnie, uczniowie klas 1e i 1f odwiedzili urokliwą stajnie, znajdująca się w Rudkach Hubach. Właścicielka opowiadała dzieciom, jak należy pielęgnować konie, dokarmiać, a co najważniejsze - oswoić.  Uczniowie obejrzeli boksy, wybieg, poznali historię znajdujących się tutaj koni. Przeszli także kurs właściwego ,,wchodzenia" w siodło.  Jednak największą atrakcją było przerzucanie siana. Widły były wielokrotnie niewiele mniejsze od naszych śmiałków, ale to nie przeszkadzało im w wykonaniu zadania. Po ciężkiej pracy zajadaliśmy się hot
dog'ami i relaksowaliśmy obserwując ryby, znajdujące się w pobliskim stawie. 

zdjęcia...

Zielona Szkoła uczniów Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu

Doskonałą okazją do integracji przez naukę, wypoczynek i zabawę, zachęcanie do aktywnego, zdrowego stylu życia był udział naszych uczniów w dniach 23-25 maja  w Zielonej szkole w Rogoźnie.
Uczniowie klas III a,b,c wraz z wychowawcami przebywali w Regionalnym Centrum Profilaktyki dla Dzieci i Młodzieży. Realizowali elementy programów profilaktyki i wychowawczych ze szczególnym uwzględnieniem tematyki uzależnień od komputera oraz promowania zdrowia i aktywnych form wypoczynku. W ramach pobytu uczniowie oprócz zajęć tematycznych uczestniczyli w grach i zabawach sportowych, zajęciach z chustą animacyjną, dyskotece oraz zwiedzaniu miejscowego muzeum , gdzie mogli zobaczyć wystawę objazdową miłośników „Gwiezdnych wojen” oraz stałą ekspozycję przyrodniczą i historyczną. Były spacery brzegiem jeziora oraz wyprawa na lody. Podczas całego pobytu dopisywała wspaniała pogoda oraz humory, wszyscy uczestnicy zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do domu.
Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych dziękujemy za sfinansowanie dojazdu na zieloną szkołę.

  A. P.

zdjęcia...

więcej zdjęć...

MIĘDZYNARODOWY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO „ THE BIG CHALLENGE”

The Big Challenge jest międzynarodowym konkursem języka angielskiego adresowanym do uczniów w wieku 12-16 lat. Jego głównym celem jest motywowanie uczniów do nauki poprzez zabawę. Tegoroczna edycja konkursu miała miejsce 26 kwietnia. W naszej szkole w konkursie brały udział 33 osoby z klas V i VI. Konkurs miał formę testu i składał się z 45 pytań o różnym stopniu trudności. W tym roku po raz pierwszy w Polsce można było wziąć udział w wersji online konkursu The Big Challenge. Doskonałą pomocą w przygotowaniach do konkursu są bezpłatne gry językowe (zwłaszcza YES NO GAME) umieszczone na stronie organizatora http://www.thebigchallenge.com/pl
Oto uczniowie, którzy uzyskali najlepszy wynik w naszej szkole:
klasy V
I miejsce  - Filip Heś  
II miejsce  - Iwo Cieliczko
III miejsce - Julia Ziemniewska
klasy VI
I miejsce  - Tymoteusz Pawłowski
II miejsce  -   Nikodem Kupś  
III miejsce  -  Piotr Buluk  
Zwycięzcy konkursu odebrali wspaniałe nagrody: książeczki i kalendarze, a najlepszy uczeń w szkole otrzymał słownik oraz złoty medal  The School Award. Pozostali uczniowie, niezależnie od wyników, otrzymali w nagrodę dyplom oraz plakat Londynu i Nowego Jorku a także inne sympatyczne nagrody takie jak: książeczki, flagi ołówki i kalendarze.  
 
Serdecznie gratulujemy wyróżnionym uczniom i życzymy powodzenia w kolejnych edycjach konkursu.

Anna Heś i Kamila Szefler

zdjęcia...

Dzień Dziecka śpiewająco

Dzieci  z klas 4-6 ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu  spędziły Dzień Dziecka śpiewająco. Sala gimnastyczna, która dzięki p. I.Gruszka, M.Sosińskiej  oraz M.Tomczak  zmieniała się na chwilkę w scenę, tętniła  życiem, talentem, humorem i radością. Uczniowie śpiewali, tańczyli oraz dobrze się bawili co było widać na ich twarzach. Dzięki pomocy p. Piotra Pawełczyka cały konkurs karaoke przebiegał bardzo sprawnie. Nasze jury w składzie p. Z.Filipiak, p. Joanna Pawłowska oraz                     p. K. Szefler  bardzo uważnie słuchało występów naszych artystów.  Nasze talenty uwieczniał w postaci zdjęć  p.M. Smolarek.
Zwycięzcy  karaoke po polsku
I miejsce       Natalia Jóźwik, Otylia Tomczak   5a
II miejsce      Teresa Frąckowiak   6a     
III miejsce     Anna Góralczyk, Julia Ruś    6b
Wyróżnenie :
Alicja Ałtyn 5c
Iwo Cieliczko, Marek Werno, Bartek Antkowiak, Jakub Rusiłowski     5a
Klaudia Nowakowska, Dominika Augustyn   4a
Zwycięzcy   karaoke po angielsku
I miejsce    Gabriela Majka    6a
II miejsce    Dominika Borkowska  6a
III Hanna Luber, Zofia Paluszak    5b
III miejsce Maria Szczepkowska    4b
Wyróżnienie:
Julia Ziemniewska    5c
Jagoda Dłużewska, Otylia Zagórska   4a
Gratulujemy !!!

                                                                                                                                                                                 M.Szagżdowicz

zdjęcia...

POWIATOWY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO Macmillan Primary School Tournament.

Konkurs odbył się dnia  30 maja 2016r w Szkole Podstawowej nr 2 we WronkachSzkołę Podstawową w Kaźmierzu reprezentowały cztery osoby.
W  kategorii klas I-III:
Lena Burczyńska z kl IIIb oraz Franciszek Bączkiewicz z klasy III c.
W kategorii klas IV-VI
Filip Heś z kl Va oraz Tymoteusz Pawłowski z kl VI b

Konkurs przeprowadzony został w formie pisemnej. Był to test leksykalno – gramatyczno – komunikacyjny, zawierał również zadania sprawdzające umiejętność czytania ze zrozumieniem.

Wszyscy reprezentanci naszej szkoły osiągnęli bardzo wysokie wyniki.
Franciszek Bączkiewicz i Tymoteusz Pawłowski wywalczyli II miejsca w swojej kategorii wiekowej.
Serdecznie gratulujemy wyróżnionym uczniom i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.

A. H.

zdjęcia...

DUCH KSIĄŻKI

W okresie majowym w bibliotece szkolnej odbył się konkurs fotograficzny „Duch Książki”. Konkurs polegał na przebraniu kolegi, koleżanki, kogoś z rodziny lub siebie za wybraną postać literacką, przygotowaniu scenografii i wykonaniu zdjęcia, które wywołane i podpisane należało przynieść do biblioteki. Dzięki zaangażowaniu uczniów i rodziców powstały bardzo piękne, śmieszne oraz apetyczne zdjęcia co spowodowało że jury miało dużo kłopotów w wyłonieniu najlepszych prac. Po burzliwych obradach sędziowie w składzie Jadwiga Rabiega, Aldona Błochowiak i Jarosław Kulczyński - pracownicy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji w Poznaniu przyznali następujące miejsca:
I miejsce – Franciszek Bączkiewicz z kl. III c w książce „Koszmarny Karolek”
II miejsce – Karolina Fronczak z kl. I f w książce „Matylda i czekoladowe ciasteczko
III miejsce – Anna Runowska, Maksymilian Borowiak z kl. II d oraz Weronika Runowska w książce „Karolcia”
 Gratuluję i zapraszam za rok.

zdjęcia...

Dzieci z SP Kaźmierz stawiają na Rodzinę!

Uczniowie z klasy III b wraz z wychowawczynią Karoliną Pielucha oraz mali artyści uczęszczający na zajęcia dodatkowe z j. angielskiego prowadzone przez Panią Martę Bartkowiak przygotowali dla mieszkańców Kaźmierza dwie inscenizacje (polską i angielską) na podstawie baśni H. Ch. Andersena.  Występ odbył się w sali kinowej przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Kaźmierzu. Celem spotkania było łączenie pokoleń w ramach rozwijania zainteresowań  czytelniczych . Goście docenili wysiłek młodych aktorów  przekazując zabawki, które wzbogaciły bazę świetlic szkolnych przeznaczonych dla licznej grupy uczniów. Ponadto następnego dnia aktorzy z klasy III b wystąpili dla dzieci z Przedszkola „Krasnal Hałabała” w Kaźmierzu i już jako dojrzali absolwenci zaprezentowali swoje umiejętności sceniczne. Wszyscy uczestnicy spotkania mogli też podziwiać wystawę kl. III b pt. „Ruch to zdrowie” prezentującą zmiany w piramidzie prawidłowego odżywiania.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji Biblioteki Publicznej w Kaźmierzu za udostępnienie sali kinowej ,
Rodzicom małych aktorów za współpracę przy organizowaniu strojów,  przybyłym gościom za wspaniałe niespodzianki dla dzieci, wychowawcom Przedszkola w Kaźmierzu – szczególnie Pani E. Fronczak za współpracę w rozwijaniu czytelnictwa wśród dzieci i dorosłych.

Karolina Pielucha i Marta Bartkowiak

zdjęcia...

SPACER NAUKOWY  KLASY III B PO INSTYTUCIE ZOOLOGI UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO

Uczniowie klasy III b dzięki inicjatywie Pani Magdaleny Kaźmierczak mieli okazję zamienić się w małych odkrywców i spędzić Dzień Dziecka na warsztatach pod hasłem „Odkrywamy tajemnice zwierząt”. Przewodnikiem po najciekawszych miejscach instytutu był dr. hab. Marcin Komosa, który przygotował dla dzieci pasjonujące spotkanie przybliżające budowę wewnętrzną różnych zwierząt. Duże zainteresowanie wzbudził szkielet kangura. Dzieci dowiedziały się jak nazywają się określone kości, jakie mają znaczenie, mogły również dostrzec różnice w budowie wybranych zwierząt.
Kolejnym etapem wycieczki było spotkanie ze studentami Uniwersytetu Przyrodniczego, którzy podzielili się z dziećmi swoimi pasjami. Pani Agnieszka Graclik zaprezentowała hodowane przez siebie gatunki zwierząt. Dzieci mogły obejrzeć je z bliska,  a niektóre nawet dotknąć i pogłaskać. Były to m. in. agama brodata,  patyczaki rogate,  czarna wdowa, skorpion i in. Uczniowie byli bardzo zainteresowani prezentacją i dociekliwi, zadawali pytania i dokładnie obserwowali zachowanie prezentowanych zwierząt. Wiele ciekawostek na temat sów przekazał Pan Mateusz, prezentując wybrane okazy. Wycieczka okazała się strzałem w dziesiątkę – być może  niektórzy uczniowie zaszczepieni zostali pasją do odkrywania ciekawostek na temat zwierząt i  w przyszłości będą prowadzili własną hodowlę połączoną z badaniami na Uniwersytecie.

Dziękuję Pani M. Kaźmierczak za perfekcyjnie zorganizowaną wycieczkę oraz dr hab. Marcinowi Komosa za niezwykle ciekawe zajęcia.

Wychowawca kl. III b
Karolina Pielucha

zdjęcia...

Ogólnopolskie czytanie "Jeżycjady"

2 czerwca uczniowie klas VI Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu wzięli udział w akcji zorganizowanej przez wydawnictwo Akapit Press – Ogólnopolskie czytanie „Jeżycjady”. Koordynatorkami tego wydarzenia były panie Joanna Pawłowska i Emilia Przybylska. Jego celem było przybliżenie uczniom popularnego cyklu książek Małgorzaty Musierowicz i zachęcenie do zapoznania się z nimi. Uczniowie w przeprowadzonych zajęciach uczestniczyli aktywnie i z zaciekawieniem słuchali czytanych fragmentów „Szóstej klepki” i „Kłamczuchy”.

E.P.

zdjęcia..

Wycieczka do Dąbrowy

31 maja uczniowie klas IIb i IId wraz z opiekunkami odwiedzili Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Dąbrowie. Pracownik nadleśnictwa Pniewy pokazał dzieciom najciekawsze okazy drzew polskich, wskazując przy okazji ich charakterystyczne cechy. Uczniowie zobaczyli też drzewa, których ojczyzną jest Ameryka czy Azja. W czasie wędrówek alejkami można było również podziwiać różnokolorowe kwiaty, których woń roztaczała się wokół. Pobyt zakończyły wspólne zabawy i ognisko.

D.Pielucha  E.Hartwich

zdjęcia...

POWIATOWY KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO „Macmillan Primary School Tournament.”

Konkurs odbył się dnia 30 maja 2016r w Szkole Podstawowej nr 2 we Wronkach. Szkołę Podstawową w Kaźmierzu reprezentowały cztery osoby. W kategorii klas I-III:
Lena Burczyńska z kl IIIb oraz Franciszek Bączkiewicz z klasy III c.
W kategorii klas IV-VI
Filip Heś z kl Va oraz Tymoteusz Pawłowski z kl VI b

Konkurs przeprowadzony został w formie pisemnej. Był to test leksykalno – gramatyczno – komunikacyjny, zawierał również zadania sprawdzające umiejętność czytania ze zrozumieniem.Wszyscy reprezentanci naszej szkoły osiągnęli bardzo wysokie wyniki. Franciszek Bączkiewicz i Tymoteusz Pawłowski wywalczyli II miejsca w swojej kategorii wiekowej.
Serdecznie gratulujemy wyróżnionym uczniom i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach.

A. H.

zdjęcia...

JESZCZE MALI A JUŻ GIGANCI ODCINEK ÓSMY  - KOLEKCJONERKA  STAROCI  ZAFASCYNOWANA HISTORIĄ
DARIA ŁĄCZNA  
                      

Daria – wesoła, uśmiechnięta uczennica klasy IIc. Bardzo lubi rysować i śmiać się. Koleżeńska  i  pomocna.
Podzieliła się z nami swoją pasją do staroci, starych rzeczy, banknotów, zdjęć. Bardzo interesujące dla uczniów były stare czarno-białe zdjęcia  przedstawiające Kaźmierz w roku 1939, powojenny szpital, dawny strój pierwszokomunijny  oraz przedwojenne klasy szkolne z podziałem na dziewczęta  i chłopców.  Nie lada gratką okazał się podobno jeszcze działający stary aparat fotograficzny przyniesiony przez Darię. Wzbudził on wielkie zainteresowanie zebranych  i każdy chciał zajrzeć w obiektyw tego zabytkowego sprzętu. Prezentacja Darii rozbudziła zainteresowanie historią wśród wielu uczniów. Bardzo serdecznie dziękujemy Darii za wystąpienie i podziwiamy jej pasję.

 Anna Pajzert

zdjęcia...

 "LABORATORIUM  WYOBRAŹNI"

W dniu  11.05.2016r. klasy  IIa  oraz  IIc  szkoły  podstawowej  w  Kaźmierzu  były na wycieczce w  "Laboratorium Wyobraźni" w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Uczniowie  mieli  możliwość  uczestniczenia  w  interaktywnej  nauce  poprzez  zabawę  wśród  eksponatów prezentujących  zjawiska  z  różnych  dziedzin  nauki, np. hydrostatyka, hydrodynamika, ciśnienie, elektryczność, magnetyzm, światło  itp.  W  laboratorium  dzieci  przeprowadzały  doświadczenia  związane  z  wodą  oraz  obserwowały  zwierzęta  żyjące  w  zbiornikach  wodnych. Dużo  emocji  i  zainteresowania  wzbudziła  gra  akustyczna  "Knoocker", która  wymagała  nie  tylko  szybkiego  refleksu, ale  też  współpracy  w  grupie. Zajęcia  prowadzone  pod  okiem  ekspertów  z  pewnością  rozbudziły  wyobraźnię, ciekawość  świata  oraz  zainteresowanie naukami  ścisłymi. 

Grażyna  Kubacka

zdjęcia...

SUKCES ANNY KAŁEK W KONKURSIE LITERACKIM

Wroniecki Ośrodek Kultury, jak co roku,  ogłosił konkurs literacki, w którym dzieci i młodzież walczą o szczególną nagrodę – Złotą, Srebrną i Brązową Wronę. Temat był bardzo ciekawy, należało napisać przemówienie na odsłonięcie pomnika osiołka na wronieckim rynku. W gronie nagrodzonych znalazła się uczennica Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu Anna Kałek z klasy VIb, która zdobyła wyróżnienie. Warto dodać, że to kolejny sukces dziewczynki w konkursie literackim (w roku szkolnym 2014/2015 zajęła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim pt. „Zakładka z przeszłości. Historia spomiędzy kart”). 20 maja odbyła się uroczystość finałowa, na którą Ania pojechała razem z nauczycielką języka polskiego Emilią Przybylską. Zachęcam do zapoznania się z ciekawą historią wronieckiego osiołka i przeczytania wyróżnionej pracy.

E.P.

zdjęcia...

Szanowni Państwo !
Zebraliśmy się dzisiaj w tym miejscu, aby odsłonić pomnik legendarnego osiołka. To zwierzę zapisało się na kartach historii Wronek. W szybkim tempie zyskało sympatię mieszkańców, która zresztą przetrwała do dziś. Najpierw przypomnę historię osiołka.
Mroźny poranek 4 kwietnia 1940 roku przywitał mieszkańców Wronek. Gwar na ulicach nie był jednak taki, jak każdego innego dnia roboczego. Polacy w pośpiechu pędzili do pracy, a Niemców nie było widać. Było to spowodowane tym, że właśnie w tym dniu przypadały urodziny ich wodza – Adolfa Hitlera. Dla Niemców było to Święto Narodowe i równocześnie dzień wolny od pracy. Jednak nie zamierzali go spędzić siedząc w domu. Przygotowywali uroczystość – miała mieć ona charakter specjalny z tego względu, że były to pierwsze urodziny Hitlera w czasie okupacji.  Cała organizacja wystąpienia Niemców była dopięta na ostatni guzik i nie przewidywano żadnych „niespodzianek”. Uroczystość miała rozpocząć się o godzinie 10, lecz umundurowani Niemcy schodzili się na rynek już po godzinie 9. Na czele całego tego zamieszania stał Georg Rottenberg, jednak „spotkanie”, jak na razie, nie zgromadziło tłumów. Wódz przechadzał się wzdłuż rynku wydając różne komendy raz po raz.
W tym samym czasie pewien młody Polak pracujący w mleczarni rozwoził mleko, a pomagał mu w tym osiołek, który ciągnął za sobą drewniany wózek wypełniony baryłkami mleka. Wybiła godzina 10 i na wronieckim rynku rozpoczęły się uroczystości związane z urodzinami niemieckiego wodza. Przybyłe tłumy uważnie śledziły każdy ruch Rottenberga. Na jego komendę po rynku odbił się echem dźwięk trąb. Wśród zebranych nastąpiło nagłe poruszenie, a znajdujący się niedaleko tego całego przedsięwzięcia osiołek niespodziewanie usiadł na tylne łapy. Zwierzę uważnie przyglądało się temu całemu zamieszaniu. Na znak Rottenberga dwóch żołnierzy podeszło do masztu. Na komendę zaczęli wciągać na niego flagę. Jednak w tym momencie mleczarski osiołek wydobył z siebie donośne iiiiiihhhhhhaaaaa.  Rottenberg rzucił zdenerwowane spojrzenie na zwierzę, które najwidoczniej nie było zainteresowane jego obecnością. I znów po rynku rozniosło się donośne iiihhhaaa, a za nim kolejne. Rozbawieni Polacy śmiali się do rozpuku, a Niemcy strasznie się złościli. Najbardziej Rottenberg, o którym można powiedzieć, że dostał furii. Uroczystość nie przebiegła po myśli naszych okupantów i nic w tym dziwnego, że byli źli. Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że bardzo dostało się osiołkowi od Hitlerowców za jego odgłosy. Z polecenia burmistrza Wronek nie mógł sam znajdować się na rynku i  codziennie był kontrolowany przez okupantów.
Historia osiołka nie należy do kolorowych. Zasłużył on swym zwykłym czynem na pomnik upamiętniający tak bardzo trafne ośmieszenie Niemców. Można śmiało powiedzieć, że jest prawdziwym bohaterem, który swoją zwykłą, naturalną postawą umiał zadziwić wielu. I niech już tak pozostanie.
Anna Kałek kl. VIb

Zajęcia ruchowe z akordeonem

Kolejnym gościem świetlicy szkolnej w SP Kaźmierz był „człowiek orkiestra”-pan Waldemar Herman, pracownik Gminnego Ośrodka Kultury w Kaźmierzu. Zawodowo zajmuje się też prowadzeniem chórów: Moniuszko, Kaźmierzanki  i Fermata  oraz promowaniem naszej gminy w różnorodnych konkursach. Oprócz tego prowadzi wiele imprez w naszej gminie i powiecie. Naszym podopiecznym zaprezentował brzmienie i wygląd swojego ulubionego instrumentu-akordeonu. Przedstawił kilka utworów z muzyki rozrywkowej i ludowej. W czasie koncertu  nogi same rwały się do tańca, a ręce do klaskania. Podczas zabaw z muzyką dzieci właściwie reagowały na zmiany tempa i dynamiki.  Na koniec próbowaliśmy wspólnie tańczyć do ulubionych utworów. Nasz gość z łatwością nawiązał z naszymi uczniami ciepły, przyjazny kontakt, co z pewnością wpłynęło na ich aktywność i umożliwiło im tak przyjemne obcowanie z muzyką.

Serdecznie podziękowania panu Waldkowi za przyjęcie zaproszenia składają wychowawczynie świetlicy: Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i Dorota Wojtaś

zdjęcia...

Zajęcia kółka przyrodniczego w Ogrodzie Botanicznym.

     19 maja 2016r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu uczestniczący w zajęciach kółka przyrodniczego wybrali się na zajęcia terenowe do Ogrodu Botanicznego w Poznaniu. Z wielkim zainteresowaniem dzieci zwiedzały każdy kąt ogrodu, podziwiając zgromadzone w nim okazy roślin z całego niemal świata. Wypatrzyły również żółwie błotne leniwie pływające w ogrodowym stawku oraz skaczącą po drzewach wiewiórkę. Po spacerze uczniowie odwiedzili wystawę fotograficzną pt. „Ryby śpiewają nie tylko w  Ukajali” - śladami Arkadego Fiedlera – 80 lat później, a uwieńczeniem wycieczki były lody w ogrodowej kawiarni. Wszyscy pełni wrażeń wrócili do domów.

Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

KOCHAMY NASZE MAMY

Kochamy nasze mamy,  uśmiechy, życzenia i piękne kwiaty dla nich mamy.  Uczniowie ze świetlicy bardzo kochają swoje mamy i zawsze o nich pamiętają.  Z okazji ich święta prócz życzeń wykonali piękne kwiaty, które podarują mamom w dniu ich święta.

A.Pajzert – wychowawca grupy piątej.

zdjęcia...

PIKNIK GRUPY PIĄTEJ.

To było popołudnie pełne wrażeń. Rozpoczęło się od wymalowania dziecięcych buziek .  Następnie spakowaliśmy kosz, w którym znajdowały się różne pyszności. Zabraliśmy kocyk  i ruszyliśmy w teren.  Wszystko tak  pysznie smakowało na trawce wśród drzew. Po posiłku była porcja ruchu i zdrowej rywalizacji w grach zespołowych. Po wysiłku fizycznym jedzonko z koszyka jeszcze bardziej smakowało. Zjedliśmy wszystko.  Odpoczywając na kocu wśród szumu drzew, ciepłego wiatru i śpiewu ptaków, spoglądając w niebo poczuliśmy się jak na leśnej łące a byliśmy przecież opodal naszej szkoły.  Wróciliśmy wypoczęci i szczęśliwi. Musimy to powtórzyć! Najważniejsze jest to, że byliśmy razem, spędziliśmy ten czas razem i dobrze się bawiliśmy razem.

A.Pajzert –wychowawca grupy piątej

zdjęcia...

Majówka klas IV

       W dniach 23-24.05.2016r. uczniowie klas IV Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu uczestniczyli w wycieczce Biskupin – Kruszwica – Toruń. Dzieci bawiły się pod czujnym okiem wychowawców – pań :Moniki Skotnickiej – Stróżyk i  Emilii Przybylskiej oraz p. psycholog Katarzyny Stachowiak i Zbigniewa Filipiaka – nauczyciela w-f. Pierwszego dnia wycieczki uczniowie zwiedzili Biskupin – najbardziej znany rezerwat archeologiczny w Europie Środkowej ( chyba każdy zaopatrzył się tam w magiczny naszyjnik czy piszczałkę ) oraz Kruszwicę ( miejsce słynne z „Mysiej Wieży”). Wiele wrażeń dostarczył też rejs stateczkiem po jeziorze Gopło. Kolejnego dnia dzieci odwiedziły piękny Toruń. Podziwiały mury obronne miasta, Krzywą Wieżę, ruiny Zamku Krzyżackiego. Ekscytująca była wizyta w bunkrze przeciwlotniczym, Planetarium i Muzeum Żywego Piernika, w którym każdy własnoręcznie mógł wykonać swój piernik. Towarzysząca wycieczce piękna pogoda spowodowała, że wszyscy czuli się już jak na wakacjach. Niestety wszystko, co dobre  - szybko się kończy i trzeba było wracać do domu.  Zakończenie wycieczki nastąpiło około godz. 22.30 w Kaźmierzu.

Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

Słońce i gorące tańce podgrzewały atmosferę 

Szesnasty Festiwal Tańca odbył się 22 maja, jak zwykle przy Szkole Podstawowej. Trochę statystyki : 21 instruktorów tańca, 34 zespoły taneczne, 450 tancerzy na scenie z wielu zakątków Wielkopolski ( Szamotuł, Chodzieży, Poznania, Międzychodu, Wągrowca, Drezdenka, Lubasza, Kaźmierza, Przyborowa, Połajewa, Ujścia, Wyrzyska, Opalenicy, Czerwonaka, Wilcza, Gołańczy. Konkurs taneczny podziwiała liczna widownia, a oceniało profesjonalne jury .
Jury wytypowało następujących laureatów, którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy i puchary.
Grupa wiekowa klas 0 –III
I miejsce – Pati Dance Junior z Kwilcza
II miejsce -  Iskierki  z Wągrowca
III miejsce – Feedback Kids z Szamotuł
Grupa wiekowa klas IV – VI
I miejsce – Mini Okay z Opalenicy
II miejsce – Pati Dance z Kwilcza
III miejsce – Akcent z Chodzieży
Grupa gimnazjalna
I miejsce – Pati Dance Gim z Kwilcza
II miejsce – Arabeska z Chodzieźy
III miejsce – Paradise z Drezdenka
Wyróżnienia – Carpe Diem z Kaźmierza
                       i  Antree z Międzychodu
W tym roku atrakcją było zatańczenie na boisku szkolnym BELGIJKI przez wszystkich tancerzy uczestniczących w Festiwalu.
 Instruktorzy zespołów w samych superlatywach wyrażali się o organizacji Festiwalu. „Jesteśmy na Festiwalu w Kaźmierzu drugi raz i zamierzamy znowu przyjechać za rok” – Patrycja Waśkowiak kierująca zespołem Pati Dance. „ Co roku zauważa się wyższy poziom występujących zespołów” – Anita Rutkowska instruktorka zespołu Czirliderek z Gimnazjum w Kaźmierzu. „ Atmosferę imprezy podgrzewa wspaniały prowadzący” o Waldku Hermanie powiedziała Jadzia Nitek instruktorka z Ujścia. „ Przemiła atmosfera i cudowna publiczność przyciąga, nie mogło nas tutaj zabraknąć” -  Iwona Kasprzyk instruktorka z Chodzieży.
Jak co roku Festiwalowi towarzyszy Festyn Rodzinny, podczas którego szkoła prezentuje swój dorobek.  Na ORLIKU odbywały się mecze piłkarskie, na boisku dzieci uczestniczyły w konkurencjach sportowych. Dużym powodzeniem cieszyły się harce na dmuchanym zamku. Działała również loteria . Rada Rodziców wraz z kuchnią szkolną jak zwykle przygotowała bufet z przekąskami i napojami oraz dla uczestników Festiwalu poczęstunek.
Mam nadzieję, że prezentowany przez zespoły taniec dostarczył jego twórcom i obserwatorom wielu emocjonalnych wzruszeń związanych z jego wykonaniem i towarzyszącą mu  muzyką i estetyką. Zapraszam za rok na kolejne kaźmierskie spotkanie festiwalowe. Niech taniec stanie się jednym ze sposobów cudownego spędzenia wolnego czasu w gronie rodzinnym i w gronie przyjaciół Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu.
Dziękuję współorganizatorom: Starostwu Powiatowemu, Urzędowi Gminy, GOK, Radzie Rodziców, Dyrekcji, wszystkim nauczycielom i pracownikom Szkoły Podstawowej i licznym sponsorom.   

 Organizator XVI Festiwalu Tańca Zdzisława Śmieszek

zdjęcia (foto B. Kubiak)...

zdjęcia 2 (foto B. Kubiak)...

Podziękowanie Fundacji Stanisława i Wandy Niegolewskich

zdjęcie...

Czwartki lekkoatletyczne

         Trzeci czwartek lekkoatletyczny odbył się 19 maja 2016r. w Szamotułach. Kolejny raz uczestniczyły w nim uczennice szkoły podstawowej i gimnazjum w Kaźmierzu. Szczegółowe wyniki dzisiejszych zawodów znane będą po kolejnych rozgrywkach, które zostaną przeprowadzone po raz ostatni w Szamotułach 2 czerwca. Kolejny czwartek to finał wojewódzki, który odbędzie się 9 czerwca w Poznaniu.
Wyniki z dnia 12 maja:
Martyna Chmal SP              600m                            2:02,79                I miejsce
Teresa Frąckowiak                600m                            2:12,92                II miejsce
Klaudia Erens    SP              300m                   54,14s                  II miejsce
Teresa Frąckowiak                w dal                   3,86m                  II miejsce
Martyna Chmal   SP             w dal                   3,81m                  III miejsce
Klaudia Erens      SP              w dal                    3,86m                            IV miejsce

Gratuluję!!!!  

Anita Rutkowska

zdjęcia...

KLASA IVB W KRĘGIELNI „VECTOR”

11 maja 2016r. uczniowie klasy IVB Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu uczestniczyli wraz z wychowawcą w zajęciach sportowych na kręgielni „Vector” w Tarnowie Podgórnym. Była to nagroda ufundowana przez Radę Rodziców za zdobycie II miejsca w potyczkach klasowych, jakie odbyły się podczas „Kaźmierskiej Pyrlandii”. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem rywalizowały w rozmaitych konkurencjach proponowanych przez animatora kręgielni. Niestety czas przeznaczony na zabawę bardzo szybko minął, ale i tak wszyscy naładowani pozytywną energią wrócili do szkoły.

Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

JESZCZE MALI A JUŻ GIGANCI ODCINEK SIÓDMY– WOLTYŻERKA I JAZDA  KONNA ALEKSANDRA BADZIĄG

Ola – sympatyczna, spokojna dziewczynka z klasy IIb. Uwielbia rysować, tańczyć. Jest zwinna, sprawna, szybka. Zaprezentowała nam swoją największą pasję- konie. Opowiedziała o woltyżerce i jeździe konnej.
Ola  trenowała woltyżerkę przez  2 lata w Ośrodku Jeździecki  Pałac  Baborówko. Obecnie trenuje jazdę konną w Ośrodku Jazdy Konnej w Michałówce. Przyniosła ze sobą  strój do jazdy konnej –sztyblety, bryczesy, toczek. Miała także bacik.  Opowiedziała o początkach swojej przygody z końmi, która później przerodziła się w wielką pasję. Dowiedzieliśmy się między innymi ile trzeba ćwiczyć żeby stanąć i utrzymać się na grzbiecie konia w ruchu.  Wszyscy zebrani z zaciekawieniem wysłuchali koleżanki i obejrzeli przyniesione rekwizyty.  Być może ktoś bardziej zainteresuje się tym pięknym  sportem..Bardzo dziękujemy Oli za pokaz i opowieść.

Anna Pajzert

zdjęcia...

Pamiętamy –majowe święta.

Poczet sztandarowy ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu uczestniczył 3 maja w uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny. Później w Lesie Bytyńskim i na kaźmierskim cmentarzu oddał hołd poległym. Zostały złożono kwiaty i zapalono znicze.

Opiekun Su- A. Pajzert

zdjęcia...

WARSZTATY  KLASY  II c  W  LEROY  MERLIN

zdjęcia...

Czwartki lekkoatletyczne

Kolejna edycja czwartków lekkoatletycznych za nami. Do rywalizacji w tej licznie obsadzonej imprezie przystąpiło 3 zawodników z gminy Kaźmierz, tym razem wszystkie to uczennice szkoły podstawowej. Zawody przeznaczone są dla dzieci urodzonych w roku 2003 i młodszych. Rywalizacja odbywa się z podziałem na roczniki i płeć. Ponieważ dzisiejsze wyniki (z 12 maja 2016 r.) będą znane dopiero w następny czwartek prezentuję szczegółowe wyniki z czwartku 5 maja:
Klaudia Stachowiak Gimn 60m I miejsce 9,05s
Teresa Frąckowiak SP w dal I miejsce 4,05m
Teresa Frąckowiak SP 600m I miejsce 2:04,56
Martyna Chmal SP p.pal. II miejsce 28m
Martyna Chmal SP 600m II miejsce 2:08,93
Klaudia Stachowiak Gimn wzwyż IV miejsce 115cm

Z powyższych wyników widać doskonałą formę naszych zawodniczek, dziewczęta otrzymają dyplomy z rąk Dyrektora Szkoły. Gratuluję i życzę poprawy wyników już w najbliższy czwartek!!

opiekun Anita Rutkowska

zdjęcia...

Święta majowe

10 maja 2016 r. w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbył się uroczysty apel z okazji świąt majowych. Uczniowie wspominali Święto Pracy, 12. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, Święto Flagi, 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja i 71. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. Podczas apelu zwrócono uwagę na rolę pracy w życiu człowieka, a także na  korzyści wynikające z przystąpienia do unii, przypomniano, co symbolizują nasze barwy narodowe, ukazano trudną sytuację Rzeczpospolitej w XVIII wieku oraz przedstawiono próby ratowania Ojczyzny poprzez uchwalenie pierwszej polskiej konstytucji. Ostatnia część apelu poświęcona była II wojnie światowej. Uczniowie w skupieniu obejrzeli sceny ukazujące rzeczywistość czasów II wojny światowej. Patriotyczne wiersze i piosenki uświetniły uroczystość. Bardzo dziękuję p. J. Pawłowskiej, p. P. Pawełczykowi, p. I. Gruszce, p. M. Sosińskiej i p. M. Tomczak za pomoc w przygotowaniu uroczystości.

Magdalena Łyskanowska

zdjęcia...

Czwartki lekkoatletyczne

Rozpoczęła się rywalizacja w ramach czwartków lekkoatletycznych. Do rywalizacji w tej licznie obsadzonej imprezie przystąpiło 3 zawodników z gminy Kaźmierz, dwie ze szkoły podstawowej i jedna z gimnazjum. Zawody przeznaczone są dla dzieci urodzonych w roku 2003 i młodszych. Rywalizacja odbywa się z podziałem na roczniki i płeć. Szczegółowe wyniki będą znane za kilka dni, ale już dzisiaj wiemy, że Teresa Frąckowiak zajęła I miejsce, nie tylko w swoim 2004 roczniku, ale była najlepsza wśród startujących zawodników w skoku w dal (chociaż skakała pierwszy raz, nie mamy przecież warunków, aby to ćwiczyć) wynikiem 4,05 m BRAWO!!!!! i w drugiej konkurencji w biegu na 600m także zajęła I miejsce wynikiem 2:04,56 min (także zarówno w swoim roczniku jaki i wśród dziewcząt z rocznika wyżej). Gratuluję Tereska!!!! Martyna Chmal w biegu na 600m zajęła II miejsce (za naszą Teresą) wynikiem 2: 08,93 min. Klaudia Stachowiak, uczennica Gimnazjum w Kaźmierzu skoczyła wzwyż 120cm (brawo!!!!!). Pozostałe wyniki będą podane w przyszłym tygodniu. Zawody z cyklu "czwartki lekkoatletyczne" będą rozgrywane w cztery kolejne tygodnie, potem nastąpi finał wojewódzki, albo nawet krajowy.

opiekun Anita Rutkowska

zdjęcia...

MÓJ PIERWSZY MAIL

Uczniowie klas IV i V z naszej szkoły pod opieką p. Joanny Pawłowskiej przystąpili do Ogólnopolskiego Konkursu „Mój pierwszy mail. Bezpieczeństwo w Internecie”, którego organizatorem jest Grupa Wirtualna Polska a  patronat nad nim objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zgodnie z regulaminem przeprowadzono z uczniami lekcje na podstawie przekazanych przez organizatorów konkursu scenariuszy zajęć. W pełni udało się zrealizować zakładane cele. Wszyscy uczniowie założyli konta pocztowe, zapoznali się z usługami poczty, uczyli się wysyłać i odbierać wiadomości wraz z załącznikami. Dzięki tym lekcjom uczniowie wiedzą co to jest konto e-mail, znają podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z poczty, potrafią założyć i obsłużyć konto, znają usługi towarzyszące WP Poczcie, wysyłają wiadomość e-mail na wskazany adres oraz znają zasady bezpiecznego poruszania się w sieci i korzystania z Internetu. W związku z tym, że zagadnienia związane z bezpieczeństwem dzieci w sieci są bardzo ważne tematyce tej poświęcono jeszcze dodatkowe lekcje podczas których uczniowie wyszukiwali w Internecie  informacje na temat bezpieczeństwa i rozmawiali o zebranych materiałach. Mimo, że szkoła nie zdobyła nagrody to uczniowie zyskali nowe wiadomości i umiejętności.

Joanna Pawłowska

zdjęcie...

BAZGROŁ 2016

Pod koniec kwietnia został rozstrzygnięty Ogólnopolski Konkurs Plastyczno – Literacki „Bazgroł 2016”, którego organizatorem był portal kulturalny Duże Ka oraz Papierowy Pies. W konkursie mogły wziąć udział duety autorskie, które mogły przygotować bajkę -  baśń, komiks lub książkę artystyczną. Z naszej szkoły w konkursie wzięły udział dwa duety:
Aleksandra Grupka i Karolina Kupś z klasy III b, które przygotowały przepiękną bajkę pt. „Jak York Mika została modelką”
oraz Anna Kałek z kl. VI b i Jagna Pawłowska z kl. III b, które stworzyły śmieszną historyjkę pt. „Słoń w niebieskich trampkach”.
Mimo, iż dziewczynki nie zdobyły nagrody to należy podziwiać je za rozwijanie swoich pasji, a wszystkich zainteresowanych zapraszam do zapoznania się z ich twórczością.

DZIEŃ FLAGI w klasie I c

Dnia 29 kwietnia 2016r. dzieci z klasy I c Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu obchodziły Święto Flagi RP, które przypada na 2 maja. Z tej okazji pracując w grupach wykonały flagę naszego kraju wykorzystując różne materiały m.in. czerwone piórka, tekturę falistą, bibułę oraz kredki pastelowe. Podczas zajęć na dywanie uczniowie dowiedzieli się jakie znaczenie mają kolory wchodzące w skład Flagi Polski oraz pozostałe symbole narodowe czyli Godło i Hymn. W tym dniu naszym zajęciom towarzyszył kolor biało – czerwony na ubraniach. Rozmawiając o „majowych świętach” wspomnieliśmy również o Narodowym Święcie Konstytucji 3 Maja. Uczniowie poznali znaczenie słowa KONSTYTUCJA oraz zobaczyli jak ten dokument wygląda obecnie.
            Z biało – czerwonymi flagami dzieci chętnie pozowały do pamiątkowych zdjęć.

K. Tecław

zdjęcia...

Dnia 17.04.2016 r. absolwentka Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu - Zofia Kornatowska wraz z nauczycielką Dorotą Wojtaś, przekazały puchar przechodni "Mówimy Gwarą", podczas jubileuszowego już XX konkursu gwarowego u Bukówcu Górnym. Rok wcześniej własnie Zosia zajęła 4 miejsce oraz otrzymała puchar za sceniczność i grę aktorską. Przed przekazaniem pucharu aktualnemu zwycięzcy, na jego podstawę przyklejono kolejną pamiątkową tabliczkę z napisem " Zofia Kornatowska 2015 r.". W tym roku decyzją jury puchar powędrował na rok do Stanisława Czubały i Józefa Pietruchy- najmłodszych uczestników konkursu.

Dorota Wojtaś

„DZIEŃ ZIEMI”  W KLASACH  I-III 

 Najmłodsi uczniowie  klas I-III  Szkoły  Podstawowej  w  Kaźmierzu bardzo  angażują  się  w  zbiórkę  surowców  wtórnych. Tradycyjnie  już  na „Dzień  Ziemi” 22.04.2016r.  podsumowujemy całoroczną  działalność  ekologiczną  i  nagradzamy  uczniów  wyróżniających  się  w  zbiórce  surowców.  W  bieżącym  roku  szkolnym zebrano 84 kg aluminiowych puszek, 400 kg baterii, 82  telefony  komórkowe  oraz ok. 4 ton  makulatury. Poza  tym od kilku już lat w  naszej  szkole zbieramy  również plastikowe  nakrętki, pomagając w ten sposób niepełnosprawnemu chłopcu Waldkowi z Ostroroga. W klasach I-III  wyróżniono  i nagrodzono  w  sumie  86 uczniów. Poza  tym  uczniowie  brali  też  udział  w  ogólnopolskim  konkursie "Polub  baterie". Zwycięzcy  konkursu:

 • Projekt  pojemnika  na  baterie - Bartosz  Ciężki-klasa IIc  oraz  Adrian  Kupś -klasa Vb
 • Rymowanka - Adrian  Kupś - klasa Vb
 • imię  animowanej  postaci  Pani  Baterii - Martyna  Nowakowska - klasa IIIb..

Nagrody  dla  uczniów zakupione  zostały  z  pieniędzy  uzyskanych  ze  sprzedaży  puszek  oraz  z  dofinansowania  ze  strony  Rady  Rodziców oraz  Urzędu  Gminy  w  Kaźmierzu (za  co  dziękujemy)! Dziękujemy  również  wszystkim  rodzicom  zaangażowanym  w  naszą  akcję  ekologiczną.

Grażyna  Kubacka

zdjęcia...

JESZCZE MALI A JUŻ GIGANCI ODCINEK SZÓSTY – MŁODZI GITARZYŚCI NINA CUGIER I WIKTOR BANASZCZYK


NINA –to delikatna, łagodna, spokojna dziewczynka, chociaż czasami pokazuje swoje drugie temperamentne oblicze. Uwielbia rysować, malować, tańczyć , gry zespołowe i wszelkie zabawy ruchowe. WIKTOR- interesuje się informatyką, sportem, klockami lego, zwierzętami. Miły, kulturalny myśliciel lubiący dużo mówić.
Nina i Wiktor chodzą do tej samej klasy. Łączy ich także zamiłowanie do gry na gitarze. Uczą się tego na zajęciach sekcji gitarowej w Gminnym Ośrodku Kultury w Kaźmierzu. Obydwoje zgodnie twierdzą, że gitara zajmuje bardzo ważne miejsce w ich życiu.
Swoim koleżankom i kolegom w świetlicy przedstawili budowę gitary, opowiedzieli o początkach swojej gitarowej przygody, odpowiedzieli na pytanie dlaczego wśród wielu instrumentów wybrali gitarę. Pokazali jak czytać nuty , solo i w duecie zagrali kilka utworów. Wiktor akompaniował do śpiewu kolegi . Na koniec każde dziecko mogło dotknąć, potrzymać a nawet spróbować coś samemu zagrać.
Pięknie dziękujemy Ninie i Wiktorowi za prezentację swojej pasji, za świetną zabawę i niezapomniane chwile przy muzyce i z muzyką.

Anna Pajzert

zdjęcia...

Wiosenne bukieciki.

Przedstawiam kolejny bardzo ciekawy  sposób na wykonanie pięknych kwiatowych bukiecików w wykonaniu uczniów z piątej grupy świetlicowej. Prace dzieci zdobią gazetkę w świetlicy.

 A. Pajzert  - wychowawca grupy

zdjęcia...

JESZCZE MALI A JUŻ  GIGANCI ODCINEK PIĄTY – „MŁODY MUZYK” JAGNA PAWŁOWSKA

Wiecznie uśmiechnięta, wszechstronnie utalentowana, zawsze skłonna do pomocy uczennica klasy IIIb.   Gra, śpiewa, żywiołowa, miła, zainteresowana informatyką, sportem, językami, pracami ręcznymi. Chodzi do szkoły muzycznej w Tarnowie Podgórnym gdzie uczy się gry na flecie poprzecznym już 3 lata. Śpiewa podczas mszy św. w poznańskim kościele.
Wszystkim zebranym zaprezentowała swój instrument – flet poprzeczny . Rozpoczęła od budowy instrumentu, po czym zabrała kilka utworów. Następnie zorganizowała konkurs, w którym uczniowie odgadywali zagrane przez nią dźwięki. Słuchacze dobrze radzili sobie z muzycznymi zagadkami. W nagrodę można było zamówić u Jagny „utwór na życzenie”.

Pięknie dziękujemy Jagnie za wciągającą opowieść o muzyce, śpiewie, flecie  i cieszącą ucho muzykę .

                                                                                                                                            Anna Pajzert

zdjęcia...

BOGACENIE DZIEDZICTWA WIARY

Dnia 23 kwietnia 2016 r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej
im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu odbyła się XIII edycja Powiatowego Konkursu Recytacji Poezji i Prozy Świętego Jana Pawła II oraz utworów Jemu Poświęconych
i prezentacji piosenek religijnych.
Nad konkursem patronat objęli:

 • Starosta Powiatu Szamotulskiego – p. Józef Kwaśniewicz,
 • Wójt Gminy Kaźmierz – p. Zenon Gałka
 • Dziekan Dekanatu Szamotulskiego -  ks. Mariusz Marciniak
 • Proboszcz Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kaźmierzu -
  ks. Krzysztof Musiał,
 • Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierz –  p. Mariusz Pielucha

   Do Konkursu zgłosiło swój udział  22 uczestników,  którzy reprezentowali 11 szkół.
W grupie wiekowej klas  I – III – 7 uczniów
                                                    IV – VI – 10 uczniów
                                                    w grupie gimnazjum - 5 uczniów
Komisja w składzie:

 • Alina Chojnacka - dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu
 • dr Gabriela  Dziamska-Lenart – z Instytutu Filologii Polskiej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu
 • Piotr Nobik - Pierwszy puzonista w  Operze Poznańskiej, nauczyciel w szkole muzycznej, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu.

oceniała umiejętności wykonawców.
Po wysłuchaniu przygotowanych prezentacji, Komisja rozpoczęła obrady. W tym czasie wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany
w szkolnej świetlicy.
Po ukończeniu pracy przez Komisję, zebrani zajęli miejsca na sali. Jury ogłosiły wyniki
i nastąpiło wyczekiwane przez uczestników wręczenie nagród.
W grupie wiekowej klas I - III:

 • Hubert Warszawski – Szkoła Podstawowa w Przyborowie
 • Weronika Lis – Zespół Szkół nr 2 we Wronkach
 • Aleksandra Peda –Szkoła Podstawowa w Gaju Wielkim

Wyróżnienie: Paweł Gawroński – Szkoła Podstawowa w Mrowinie

W grupie wiekowej kl. IV – VI:

 • Oskar Nowak – Zespół Szkół w Grzebienisku
 • Maria Matysik – Szkoła Podstawowa nr 1 w Szamotułach
 •  Maksymilian Wolnicki - Szkoła Podstawowa w Przyborowie       

Wyróżnienie: Otylia Tomczak – Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu                 

W gimnazjum

 • Natalia Mendyk – Gimnazjum nr 1 w Szamotułach
 • Julia Dumna -  Zespół Szkół w Grzebienisku
 • Joanna Frąckowiak - Zespół Szkół w Grzebienisku

Uczestnicy przy wejściu na scenę otrzymali obrazek Pana Jezusa Miłosiernego. Ponadto wszyscy recytujący  otrzymali pamiątkowe dyplomy i piękne książki. Osoby, które zajęły czołowe miejsce i wyróżnienia, otrzymały specjalne dyplomy i cenne nagrody książkowe.
Serdeczne podziękowania składam osobom i firmom dzięki którym mogliśmy obdarować dzieci cennymi nagrodami książkowymi oraz słodkim poczęstunkiem.
Dziękuję:

 • Staroście Powiatu Szamotulskiego – p. Józefowi Kwaśniewiczowi,
 • Wójtowi Gminy Kaźmierz – p. Zenonowi Gałce
 • Radzie Rodziców SP Kaźmierz
 • Właścicielom Firmy Grassland Farms w Kaźmierzu,
 • Właścicielce miejscowej księgarni p. Małgorzacie Chudzichowskiej,
 • Właścicielowi firmy WAL – MAR Trucks,
 • Państwu Magdalenie i Dariuszowi Pawełczykom
 • Właścicielom firmy TRIADA
 • Właścicielom Piekarni w Tarnowie Podgórnym p. Zofii Zander
 • Zakładowi Usług Komunalnych w Kaźmierzu
 • Osobom, które pozostały anonimowe, a podzieliły się swoimi dobrami na konkurs.

Pragnę poinformować, że w dniu 27.04.2016 r. o  godz. 18.00 odprawiona będzie Msza Święta w intencji wszystkich darczyńców – tych, którzy ofiarowali swoją pracę, wkład finansowy, materialny oraz uczestników konkursu i ich opiekunów.
Hasło „Pozostańcie wierni temu dziedzictwu”, które przyświeca temu konkursowi, wzywa nas do realizacji przesłania, jakie stawia nam Święty Jan Paweł II  w swoich homiliach
i utworach poetyckich.
Pozostaje nam życzyć, aby ta okrągła rocznica 1050 Chrztu Polski była dla nas wezwaniem, abyśmy nie utracili dorobku wiary i kultury chrześcijańskiej, ale byśmy ją rozwijali w naszym codziennym życiu i byli bogaci w miłosierdzie Boże.
Konkurs prowadziła Julia Ziemniewska, a nad całością czuwała p. Alicja Szopa i Dyrektor Szkoły Podstawowej p. Mariusz Pielucha.

 Opracowała:    Alicja Szopa

zdjęcia...

Apel z okazji 76. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

            25 kwietnia 2016 roku w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbył się uroczysty apel poświęcony 76. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Uczniowie klasy VI a przedstawili atmosferę i tło historyczne tego wydarzenia. Oprócz realistycznych scenek pojawiły się też patriotyczne wiersze i piosenka. Uczniowie minutą ciszy uczcili pamięć polskich oficerów i policjantów zamordowanych w kwietniu 1940 roku przez Rosjan. Po apelu delegacja dzieci udała się pod pomnik upamiętniający  ofiary Zbrodni Katyńskiej z roku 1940 i Katastrofy Smoleńskiej z roku 2010 znajdujący się przy kaźmierskiej świątyni, by zapalić znicz i złożyć wiązankę kwiatów.

Magdalena Łyskanowska

zdjęcia...

WYCIECZKA  DO  TEATRU  MUZYCZNEGO

   W  dniu  20.04.2016r.  uczniowie  klas  Ib, IIa, IIb   oraz  IIc  byli  w  Teatrze  Muzycznym  w  Poznaniu, gdzie  obejrzeli  bajkę  muzyczną  pt. „Królewna  Śnieżka  i  siedmiu  krasnoludków”. Dla  większości  dzieci  był  to  pierwszy  pobyt  w  prawdziwym  teatrze. Dzieci  z  zapartym  tchem  oglądały  przedstawienie, podziwiając  bajeczną scenografię, stroje  aktorów, efekty  świetlne  i  dźwiękowe oraz  taniec  i  muzykę. Oglądanie  sztuki „na  żywo”  to  zupełnie  inne  przeżycie  niż  film  w  telewizji  czy  w  kinie.

Grażyna  Kubacka

zdjęcia...

  UDZIAŁ UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KAŹMIERZU W OGÓLNOPOLSKIM TURNIEJU W RUCHU DROGOWYM

21.04.2016r. odbył się w Pniewach, przy ul. Strzeleckiej Powiatowy Finał XXXIX Ogólnopolskiego Turnieju w Ruchu Drogowym. Organizatorem turnieju była Komenda Powiatowa Policji w Szamotułach.Uczestnicy turnieju musieli rozwiązać test z przepisów ruchu drogowego, następnie odbyła się jazda sprawnościowa po torze przeszkód i w Miasteczku Ruchu Drogowego. Naszą szkołę reprezentowała drużyna  składająca się z czterech osób: Julia Ruś, Gabriela Ruta, Teofil Bauza i Mateusz Nowak z klasy VIb. Uczniowie dzielnie zmagali się z trudnościami na torach sprawnościowych, a nie było to łatwe i w rezultacie zdobyli VI miejsce.Serdecznie gratulujemy 

Irena Gruszka

zdjęcia...

„Nakrętkowe wymyślanki”

Uczestnicy kółka plastycznego „Rysuję, maluję, tworzę” postanowili wykorzystać na zajęciach kolorowe, plastikowe nakrętki. Przy pomocy mazaków, kredek pastelowych i kolorowego papieru stworzyli ciekawe prace, zamieniając nakrętki w piękne pszczółki, biedroneczki, rybki, fantazyjne ślimaki i kwiaty. Pojawiło się również nakrętkowe morze, łąka pełna kwiatów, a nawet piesek i autobus. Prace pierwszaków zdobią tablicę przy sali nr 28. Zachęcam do oglądania wystawy i galerii zdjęć.

Karolina Tecław

zdjęcia...

Konkursu plastyczny „UKŁAD SŁONECZNY”

                Jak wygląda Układ Słoneczny? Jaką część zajmuje w nim nasza planeta Ziemia? Na te pytania znajdziecie odpowiedź odwiedzając wystawę przygotowaną przez organizatorki konkursu  pt. UKŁAD SŁONECZNY, która znajduje się na szkolnym korytarzu. Zobaczycie tam bardzo ciekawe i oryginalnie wykonane prace przestrzenne przedstawiające kolejne planety Układu Słonecznego.
Konkurs spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów z klas I –III, którzy wspólnie z rodzicami i rodzeństwem włożyli ogrom pracy w przygotowanie prac konkursowych.  Jury w składzie: p. Irena Gruszka – nauczyciel plastyki i techniki, p. Monika Skotnicka – Stróżyk – nauczyciel przyrody oraz p. Anna Pajzert – wychowawca świetlicy miało bardzo trudne zadanie oceniając prace. Ostatecznie udało się ustalić werdykt i przyznać miejsca na podium oraz wyróżnienia. Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas apelu z okazji obchodów Dnia Ziemi  w naszej szkole. Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, ciekawe nagrody w postaci książek, które ufundowała Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu oraz słodkie upominki. Koledzy i koleżanki nagrodzili uczestników konkursu wielkimi brawami. Na koniec zrobiono pamiątkowe zdjęcie. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do udziały w kolejnych szkolnych konkursach.

Wyniki konkursu „Układ Słoneczny”:
I miejsce:
Jakub Figas klasa I b
Filip Falak klasa I b
II miejsce:
Magdalena Plucińska klasa I c
Zuzanna Przybysz klasa I c i Filip Przybysz klasa II d
Jagna Pawłowska klasa III b i Marcel Pawłowski klasa I c
III miejsce:
Liwia Zielińska klasa I b
Lena Burczyńska klasa III b
Zuzanna Katner klasa III b
Mateusz Antkowiak klasa I e
Nagroda specjalna:
Grzegorza Pańczak z klasy I e.

Wyróżnienia:
Agata Magnowska klasa I e, Nikola Sobkowiak klasa I c, Julia Jeziorna klasa I e, Katarzyna Stokłos klasa II b, Helena Kwita klasa II b, Maciej Pacholak klasa I b, Anna Runowska klasa II d.
GRATULUJEMY!!!

Organizatorki konkursu: Karolina Tecław Karolina Hermann

zdjęcia...

Wyróżnienie dla Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu

W bieżącym roku szkolnym Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu uczestniczyła w programie organizowanym przez Centrum Rozwoju „Omega”, w ramach którego szkoły rozwijały swoje zdolności matematyczno-przyrodnicze z wykorzystaniem zasobów TIK szkoły. Ponadto praca uczniów dotyczyła działań przygotowujących do sprawdzianu kompetencji matematycznych w grupie uczniów kończących szkołę podstawową. Za dużą aktywność szkoły z wykorzystaniem zasobów matematycznych Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu otrzymała certyfikat „Szkoły z matematyką bez przeszkód”.

zdjęcie...

XIII Międzynarodowy Dzień Tańca

 Grupy taneczne ze Szkoły Podstawowej z Kaźmierza ( Biedroneczki oraz Dance Girls ) uczestniczyły 22 kwietnia w XIII  Międzynarodowym Dniu Tańca. Podziwiałyśmy kilkugodzinny pokaz tańca w Ujskim Domu Kultury.  Podczas występów panowała miła i przyjazna atmosfera. Nasze dziewczyny zaprezentowały się wspaniale.  Na twarzach uczestników widać było uśmiech i zadowolenie. Wszyscy bardzo dobrze się bawiliśmy. Wróciliśmy ze statuetką oraz dyplomem.  Za rok znowu tutaj wrócimy

M.Szagżdowicz,  Z.Śmieszek

zdjęcia...

MALI uczniowie idą do szkoły

Podsumowanie akcji UNICEF odbyło się podczas pokazu szkolnych Talentów 2016.  Tegoroczna edycja zapraszała uczniów szkół z Polski do stworzenia własnej ksiązki. Dochód ze sprzedaży został przeznaczony na zakup podręczników do szkół afrykańskiego kraju Mali. Dzieci tego państwa codziennie walczą o swoją edukacje przemierzając pieszo wiele kilometrów, po to aby spełnić swoje marzenia o lepszym życiu dla siebie i swoich rodzin. Miejsce, w którym się uczą najczęściej okazuje się większą nieco chatą, słabo wyposażoną w pomoce edukacyjne. Nierzadko brakuje również podręczników do nauki podstawowych przedmiotów. UNICEF co roku wspiera swoimi działaniami dzieci na całym świecie, a nasza Szkoła bardzo chętnie się włącza w te akcje. Uczniowie klas młodszych i starszych stworzyli bardzo interesujące projekty książek. Zainteresowanie niektórymi było tak duże, że musieliśmy dodrukowywać książki dla kilku odbiorców. Uczniowie zaprezentowali szeroki wybór gatunków, od kroniki piłkarskiej, poprzez kryminał, kończąc na opowieści obyczajowej. W swoje prace włożyli wiele pracy i serca. Serdecznie im wszystkim gratulujemy talentu i dziękujemy za poświęcony czas. Dzięki tym wysiłkom zebraliśmy 350 zł, które natychmiast zostały przekazane Stowarzyszeniu UNICEF.

Marta Bartkowiak

W „Laboratorium wyobraźni”.

       20.04.2016r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu  (uczestnicy kółka przyrodniczego dla klas IV i VI) wybrali się do poznańskiego „Laboratorium wyobraźni”. Dzieci wzięły udział
w pokazie w Planetarium, zorganizowanym w ramach „Poznańskiego Tygodnia Nauki i Sztuki”. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli dwa filmy. Pierwszy z nich -  „Mała Gwiazda, której się udało”- opowiadał w bardzo przystępny sposób o Układzie Słonecznym  i Słońcu jako gwieździe. Drugi natomiast pokazywał rubieże kosmosu, różnorodne galaktyki i ich zachowanie. Błyskawicznie minął czas przeznaczony na wizytę w Planetarium i dzieci z żalem, że to już koniec, ale zachwycone, że tak wiele się dowiedziały,  wróciły do domu.

 Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

22 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu

W dniu 20 kwietnia odbyło się podsumowanie obchodów Dnia Ziemi pod hasłem : Palący temat- niska emisja” dla klas  IV-VI . Tradycyjnie wszystkie klasy udały się na realizację zadań w zakresie działań ekologiczno-przyrodniczych.  Dzięki dobrej organizacji połączono przyjemne z pożytecznym o czym świadczą wypowiedzi uczniów oraz wychowawców klas. Działalność ekologiczna udaje się dzięki zaangażowaniu i współpracy z kołem wędkarskim w Kaźmierzu, stąd szczególne podziękowania kierujemy do pana Prezesa. Uczniowie mogli również wysłuchać prezentacji zadań przygotowanych przez kolegów i koleżanki. Zaprezentowano plakaty, transparenty oraz piosenki , których treść przedstawiała co robić, jak prowadzić tryb życia by być zdrowym.  Dowiedzieliśmy się jak szkodliwe jest palenie śmieci w gospodarstwach domowych, jedzenie niezdrowej żywności oraz brak aktywności fizycznej. Działania te odbyły się zgodnie z zadaniami zaplanowanymi w  programie wychowawczym oraz profilaktyki szkoły . Ze wszystkich konkurencji wyłoniliśmy zwycięzców.
I miejsce  Va
II miejsce VIc
III miejsce IVa

 Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz słodkie upominki.
GRATULUJEMY!!!

 Organizator: M.Szagżdowicz, I.Gruszka

zdjęcia...

JESZCZE MALI A JUŻ GIGANCI.  ODCINEK CZWARTY „ MŁODA TENISISTKA” HANNA  KAŹMIERCZAK

Hania to wzorowa uczennica z klasy IIIB, jej zainteresowania to przede wszystkim sport. Wśród preferowanych dyscyplin wyróżnić można piłkę nożną, kolarstwo, biegi, pływanie,koszykówkę. 
Dziś opowiedziała nam o dyscyplinie, którą szczególnie lubi czyli o tenisie, który Hania trenuje od kilku lat. Wystąpienie młodej tenisistki było bardzo widowiskowe, zaprezentowała  strój tenisistki, rakietę i piłkę tenisową. Dowiedzieliśmy się z jakich części składa sie rakieta. Zobaczyliśmy jak wygląda plecak do przenoszenia potrzebnego sprzętu. Hania ze szczegółami opowiedziała o swojej przygodzie z tenisem.  Hania pokazała jak wygląda  serwis i nauczyła kolegów i koleżanki jak prawidłowo to robić. Na koniec zobaczyliśmy „największy skarb” Hani –czapkę z daszkiem , na której swoje podpisy złożyli sławni tenisiści z całego świata.

Bardzo dziękujemy Hani za ciekawą prezentacje swojej pasji.        
                                                                                                                                                            Anna Pajzert

zdjęcia...

Wyniki  „Wiosennego Konkursu Recytatorskiego”

Dnia 8 kwietnia odbył się Szkolny Wiosenny Konkurs Recytatorski pod hasłem: „ Mały –wielki recytator”, dla klas I-III. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły prezentowali utwory o wiośnie wybranych przez siebie poetów. Konkurs cieszył się sporym zainteresowaniem , stąd udział blisko 40 osób. Komisja jury w składzie: pani Dorota Wojtas , pani Joanna Pawłowska i pani Krzysztofa Stankiewicz-Wajde nie miała łatwego zadania. Decyzją komisji konkursowej laureatami zostali:

- w kategorii klas I:

1 miejsce- Michalina Kozielczyk  - klasa I f

2 miejsce- Maja Bartkowiak         - klasa Ic

3 miejsce- Zofia Nowak               - klasa Ib

Wyróżnienie : Lilianna Dolna klasa Ie

- w kategorii klas II:

1 miejsce- Antoni Kaźmierski  -klasa IIc

2 miejsce- Zofia Szelewska     -klasa IIb

3 miejsce- Gabriela Tafelska    - klasa II a

- w kategorii klas III:

1 miejsce- Jagna Pawłowska            - klasa III b

2 miejsce- Franciszek Bączkiewicz   - klasa III c

                    Hanna Koput               - klasa III c

                    Filip Duralski              -  klasa III a

3 miejsce- Karolina Kupś                 - klasa III b

                   Wiktoria Włodarczak    - klasa III c

                   Klara Urlewicz              - klasa III c

Wyróżnienie : Amelia Czajkowska i Aleksandra Ziemniewska klasa III c

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

Wiosenne kwiaty widelcem i butelką malowane.

Pomysłowe dzieci ze świetlicy wykonały piękne malowane obrazy wiosennych kwiatów przy użyciu widelców oraz plastikowych butelek. To dowód na to, że można stworzyć prawdziwe dzieła przy użyciu materiałów, które każdy ma w domu. Gratuluje moim wychowankom kreatywności i zaangażowania.

Anna Pajzert – wychowawca grupy piątej

zdjęcia...

Uczennica Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu wyróżniona w IV Powiatowym Konkursie Piosenki Angielskiej Obrzycko 2016

8 kwietnia br. w Zespole Szkół w Obrzycku odbył się IV Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej. Szkołę Podstawową w Kaźmierzu reprezentowały 2 uczennice: Gabriela Majka z piosenką Photograph z repertuaru Eda Sheeran’a oraz Dominika Borkowska z piosenką Adele – Rolling In The Deep.
Jury oceniało stronę muzyczno-wokalną, poprawność językową, interpretacje wykonywanych piosenek oraz ogólny wyraz artystyczny. Wszyscy wykonawcy zaprezentowali wysoki poziom zarówno wokalny jak i językowy, a i nasze obie uczennice oczarowały wszystkich swoim występem. Za piękne wykonanie piosenki Photograph wyróżnienie otrzymała uczennica klasy VI a - Gabriela Majka. Obie dziewczynki przywiozły z Obrzycka pamiątkowe dyplomy i nagrody.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Kamila Szefler

zdjęcia...

JESZCZE MALI A JUŻ GIGANCI. ODCINEK TRZECI – „KONSTRUKTORZY LEGO” MAKSYMILIAN JANKOWIAK I MARCEL MICHALSKI

Masymilian chodzi do klasy IIIb, Marcel do IIc, obydwoje radośni,  pełni  życia, rozpiera ich energia.  Maks interesuje się sportem, grami zespołowymi, szczególnie piłką nożną a poza tym fascynują go gry planszowe.  Zainteresowania Marcela to także sport między innymi: koszykówka, pływanie, piłka nożna i tenis.
Obydwoje w szczególny sposób upodobali sobie klocki Lego i to co można z nich skonstruować.  Przedstawili nam wytwory swojej pracy – czyli to co sami z tych klocków skonstruowali.  Marcel zaprezentował zbudowane przez siebie ludziki, samoloty, statki kosmiczne, pojazdy i robota. Maksymilian pokazał czołg sterowany pilotem, który zbudował z klocków z niewielką pomocą taty. Czołg ten jeździ i strzela.  Wszyscy uczniowie zgromadzeni na widowni mogli dotykać i pobawić się przedstawionymi eksponatami.
Pięknie dziękujemy chłopcom za prezentacje i opowieść o swojej pasji.                      

Anna Pajzert

zdjęcia...

JESZCZE MALI A JUŻ  GIGANCI ODCINEK DRUGI – „KOLEKCJONER MINERAŁÓW”.

EMIL PRZYBYLSKI – radosny, żywiołowy, ruchliwy, inteligentny, skromny,  trochę wstydliwy dziewięciolatek z klasy IIb. Gaduła, ceniący niekonwencjonalne rozwiązania. Interesuje się sportem, posiada zdolności plastyczne, jest smakoszem, piecze pyszne ciastka owsiane.   Prócz tego interesuje go przyroda i informatyka. Przedstawił nam swoją największą pasję – kolekcje minerałów. Podziwiać mogliśmy między innymi: piryt, kalcyt, cytryn, kamień górski, agat, lapis lazuli, obsydian, kalcyt, aragonit, kamień ducha gór, minerał znaleziony na zakręcie śmierci w Szklarskiej Porębie.  Emil pokazując kolejne kamienie z jego licznej kolekcji opowiadał o miejscu z którego każdy z nich pochodził.
Prócz minerałów Emil zaprezentował kolekcję monet.  Można było dokładnie obejrzeć i dotknąć każdy zgromadzony eksponat i wysłuchać opowiadań na temat składu i budowy prezentowanych kamienie.
Bardzo dziękujemy Emilowi za prezentacje i opowieść o swoim oryginalnym hobby.

Anna Pajzert

zdjęcia...

JESZCZE MALI, A JUŻ GIGANCI

„Jeszcze mali, a już giganci” to projekt realizowany  przez uczniów klas drugich i trzecich  uczęszczających na zajęcia świetlicowe, prezentujący tych uczniów, ich pasje, ciekawe zainteresowania, oryginalne hobby. 
W ostatnim czasie w telewizji pojawiają się programy przedstawiające utalentowane i  uzdolnione dzieci, które w światłach jupiterów, śpiewają, tańczą, grają na różnych instrumentach czy też gotują. Audycje te stają się coraz bardziej popularne, podczas ich emisji znacznie wzrasta ilość widzów. Oglądamy, dopingujemy, podziwiamy, emocjonujemy się występami małych artystów ze szklanych ekranów.
Nasze dzieci, wnuki, uczniowie też są przecież „Małymi Gigantami” w przeróżnych dziedzinach. Są uzdolnieni, posiadają  ciekawe hobby i pasje.  Trzeba tylko umieć je dostrzec i pomóc im się rozwijać.
Celem projektu „Jeszcze mali, a już giganci” jest dostrzeżenie talentu, zdolności w każdym dziecku i jego promowanie. Pokazywanie światu, że nasze dzieci choć jeszcze małe to już giganci.
Projekt wstępnie będzie obejmował dzieci ze świetlicy. Następnie obejmie swoim zasięgiem zdolnych uczniów całej szkoły.

Anna Pajzert

ODCINEK PIERWSZY – „ MAŁY – WIELKI CHEMIK”

FRANCISZEK BĄCZKIEWICZ – wesoły, inteligentny dziesięciolatek  z klasy IIIc. Interesuje się harcerstwem, sportem, informatyką, chemią oraz przede wszystkim aktorstwem. Jest prawdziwym showman , często występuję prze dziećmi w świetlicy, wygrywa konkursy recytatorskie. Jak na showmana przystało zaprezentował nam swoją pasję do chemii i widowiskowych eksperymentów. Mogliśmy podziwiać między innymi: „Uciekający pieprz”, „Mieszam się czy nie mieszam”, „Błyszczce monety”, „Rękę Frankensteina”. Ponadto mogliśmy sami zbadać PH różnych substancji płynnych.
Pokaz Franka bardzo podobał się zgromadzonym na widowi uczniom i na długo go zapamiętają.
Dziękujemy naszemu koledze za zaangażowanie i prezentacje swojej pasji.        

Anna Pajzert

zdjęcia...

Bociany z recyklingu

Z ciepłych krajów wróciły już bociany co oznacza, że wiosna  na dobre do nas zawitała. Dzieci obserwują je ze szkolnych okien i z boiska. Przyglądają się jak naprawiają gniazdko na kominie, jak wyruszają w poszukiwaniu pożywienia i wypatrują młodych bocianków. Dzieci ze świetlicy podczas zajęć plastycznych wykonały swoje bociany  metodą Recyklingu ponownie wykorzystując odzyskane surowce.   Prace wyszły rewelacyjnie, podziwiać je można na gazetce w sali świetlicy.

 A.Pajzert – wychowawca grupy piątej

zdjęcia...

RANKING POWIATÓW WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO W BIEGACH PRZEŁAJOWYCH O PUCHAR MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO SOLEC 08.04.2016 r.

W piątek, 8 kwietnia 2016 r. w Solcu, odbyły się biegi przełajowe w ramach współzawodnictwa powiatów o Puchar Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W skład powiatu szamotulskiego weszło 9 zawodników z gminy Kaźmierz. Szkołę Podstawową w Kaźmierzu reprezentowali w biegu na 800m: Martyna Chmal (4 miejsce), Teresa Frąckowiak (6 miejsce), Klaudia Erens (22) oraz w biegu na 1000m: Łukasz Gorzelany (12) i Kacper Ciepły (40). Przedstawicielami z gimnazjum w biegu na 1000m była , w biegu na 1500m: Dorota Stokłos(68 miejsce) i Mateusz Baranek(16) a w biegu na 2000m Filip Kraszewski(11). Wszyscy zawodnicy zaprezentowali się rewelacyjnie zdobywając wysokie miejsca mając na uwadze, że w każdym biegu uczestniczyło około 80 zawodników. Najlepiej zaprezentowała się Martyna Chmal, która jeszcze 80m przed metą była pierwsza, niestety na ostatnich metrach osłabła i ostatecznie zajęła rewelacyjne, choć najbardziej przykre dla zawodnika, IV miejsce w województwie. Za jej plecami metę pokonała Teresa Frąckowiak, która zdobyła VI miejsce. Dziewczęta otrzymały nagrody rzeczowe. Ostateczne wyniki powiatu szamotulskiego będą dostępne za kilka dni, ale gwarantuję, że będziemy wysoko.

Anita Rutkowska

zdjęcia...

Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu rozpoczęła kampanię Zachowaj Trzeźwy Umysł

dokument

Dzieciaki sadzeniaki

30 marca uczniowie klasy IId zostali zaproszeni na warsztaty przyrodnicze do Leroy Merlin. Najpierw zapoznali się z prezentacją o roli roślin na świecie. Zobaczyli najmniejsze
i największe okazy flory na Ziemi. Przy okazji mogli się popisać swoimi wiadomościami.
Po przerwie dzieci wykorzystując informacje z prezentacji i życia codziennego przesadzały prymule, które obecnie zdobią ich parapety okienne.
Dziękuję Pani Karolinie Ziemniewskiej za zaproszenie na warsztaty.

E.H.

zdjęcia...

Warsztaty z decoupage

Dnia 21.03.2016 r. odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Mój zawód-moja pasja”. Tym razem z dziećmi spotkała się pani Małgorzata Prendka, która zapoznała pierwszoklasistów ze specyfiką swojej pracy. Pani Małgorzata pracuje jako kontroler jakości w firmie „Gizeh”, dba o to, aby wyprodukowane tam pojemniki, odpowiadały określonym parametrom i normom. Oprócz pracy zawodowej , nasz gość ma też inne pasje- potrafi wykonać techniką decoupage różne cudeńka. Naszym podopiecznym podczas warsztatów umożliwiła wykonanie tą techniką elementu wiosenno-wielkanocnego, w postaci świątecznego jajka-pisanki. Każdy sam mógł wybrać kolor, dowolne elementy i własnoręcznie umieścić je na swoim kolorowym jajku. Efekty przerosły ich oczekiwania. Uczniowie byli zafascynowani  rezultatami swojej pracy i z duma prezentowali swoje pisanki przed obiektywem aparatu.

Serdecznie podziękowania za przyjęcie zaproszenia składają wychowawczynie świetlicy: Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i Dorota Wojtaś.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde,Dorota Wojtaś

zdjęcia...

WYNIKI UCZNIÓW SP KAŹMIERZ W INDYWIDUALNYCH MISTRZOSTWACH POWIATU W BIEGACH NA PRZEŁAJ – SZAMOTUŁY 31.03.2016 r.: 

1 miejsce zajęła uczennica 5c Martyna Chmal, 3 m – Teresa Frąckowiak 6a, 6 m -  Łukasz Gorzelany  z 4b. Wymieniona trójka zakwalifikowała się do mistrzostw wojewódzkich. Pozostałe wyniki: 7 m zajął Mateusz Potaśnik z 6c, 10 m zajęła Anna Góralczyk z 6b, 11 m – Dominika Borkowska z 6a,  12 m – Gabriela Ruta z 6b, 17 m – Dominika Grabarczyk z 5c, 18 m – Aleksandra Bielejewska z 5b,19 m – Marta Jarocka z 5a i Adam Ginter z 6c.

Opiekunowie UKS „Sokół”: Małgorzata Szagżdowicz, Zbigniew Filipiak.

zdjęcia...

Twórczy Recykling czyli ekologiczna wiosna w świetlicy.

Uczniowie ze świetlicy tworzą swoje dzieła plastyczne według zasady Recyklingu- odzyskując  i ponownie wykorzystując surowce wtórne takie jak plastikowe nakrętki, tekturowe rolki, płyty CD, stare gazety i czasopisma  a także butelki, słoiki, puszki itd. Dziś przedstawiamy „Drugie życie nakrętek” w postaci wiosennych, kolorowych  kwiatów. 

Wychowawca grupy piątej –A. Pajzert

zdjęcia...

NAGRODY DLA UCZNIÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KAŹMIERZU W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM ''ZAPOBIEGAJMY POŻAROM"

Uczniowie Dominika Grabarczyk z klasy Vc i Dominik Strencioch z klasy Ib odebrali w Szamotułach , z rąk pani wicestarosty szamotulskiego, nagrody za wyróżnienie, w wojewódzkim Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym,, Zapobiegajmy pożarom''. Praca plastyczna Dominika Strenciocha przeszła do etapu centralnego.
Po uroczystym wręczeniu nagród uczniowie oglądali wystawę poświęconą historii straży pożarnej z powiatu szamotulskiego,oraz oglądali współczesny sprzęt strażacki.

zdjęcia...

Palić nie palić – oto jest pytanie?

 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szamotułach zaprosił uczniów klas V Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu „ Palić nie palić- oto jest pytanie?”
Konkurs jest jednym z działań na terenie powiatu szamotulskiego w ramach Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu.
 Cel konkursu

 • Poszerzenie wiedzy uczniów na temat negatywnych skutków palenia tytoniu.
 • Promowanie zdrowego stylu życia wolnego od palenia papierosów.
 • Kształtowanie postaw asertywnych wobec osób palących papierosy

 Tegorocznym zadaniem konkursowym było przygotowanie memu o tematyce antynikotynowej.
 Mem- to dowolna, chwytliwa porcja informacji, która może przybrać wiele form. Stąd też memy występują pod postacią obrazków, zdań, słów.  
 Uczniowie mieli możliwość wykonania pracy twórczej, w której przedstawią  pozytywne aspekty niepalenia i negatywne skutki palenia.
Zwycięzcą konkursu została Dominika Grabarczyk z klasy 5c.
Dziękuję bardzo p. I. Gruszka za pomoc w przeprowadzeniu konkursu.

M. Szagżdowicz

zdjęcia...

TALENTY 2015/2016

Już po raz szósty dnia 18.03.2016 roku w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbył się koncert dla przyjaciół szkoły, którzy rozumieją jej potrzeby, są zaangażowani w liczne przedsięwzięcia na rzecz rozwoju uczniów i jej placówki. Piątkowe spotkanie odbyło się pod hasłem „Szkoła Dialogu i Dobrego Wychowania” ponieważ nasza szkoła nie zamyka się na kulturę, sztukę, sport. Potrafi korzystać z tego, co ją otacza. Jest szkołą otwarta na pytania i ciekawość uczniów, uczy współpracy, mediacji, negocjacji. To szkoła, która w swoich działaniach dąży do kształtowania w uczniach otwartej i społecznej postawy, wspiera ich aktywność oraz umiejętność pracy zespołowej. 
            Prowadzącymi całą uroczystość były uczennice: Anna Minta z klasy VI a oraz Julia Ziemniewska z klasy V c. Jak co roku spotkanie zaczęło się od wręczenia przez dyrekcję szkoły pana Mariusza Pieluchę oraz przewodniczącą Rady Rodziców panią Natalię Jaźwiec podziękowań dla wszystkich aktywnie włączających się w pracę szkoły. Po tym ważnym momencie rozpoczął się koncert w wykonaniu uczniów, którzy w ten sposób chcieli podziękować przyjaciołom szkoły, rodzicom, nauczycielom za stwarzanie im możliwości rozwoju, zainteresowań, talentów i pasji. Przed publicznością zaprezentowało się 25 wykonawców, którzy śpiewali, tańczyli, recytowali, grali na różnych instrumentach oraz prezentowali swoje umiejętności sportowe w karate, tekwondo czy w woltyżerce. Po raz pierwszy zaprezentowano także pasję w robotyce i programowaniu, którą przedstawił uczeń klasy VI Tymoteusz Pawłowski demonstrując własnoręcznie zbudowanego i zaprogramowanego robota.
            Koncert minął szybko w miłej i twórczej atmosferze. Młodzi wykonawcy dając z siebie wszystko, zostali docenieni przez zgromadzą widownię licznymi i gromkimi brawami. Na zakończenie wystąpili absolwenci, którzy nadal rozwijają swoje talenty. Przed publicznością zaprezentował się Patryk Gawendowicz, Stanisław Paluszak, Oliwia Majka, Piotr Łuczak oraz Dominika Winiecka. 
            Całość imprezy przepleciona była prezentacją multimedialną pokazującą naszą młodzież, która została laureatami w różnych konkursach w 2015 roku. Jak co roku utalentowani uczniowie zostali obdarowani pamiątkowymi statuetkami i gromkimi brawami. Nie zapomniano też o wspólnym zdjęciu, aby uwiecznić zakończenie VI edycji Szkoły Talentów.
            Organizatorka pani Joanna Pawłowska dziękuje pani Irenie Gruszka za przepiękną dekorację sali gimnastycznej a panu Robertowi Winieckiemu za sprawną oprawę muzyczną koncertu.

GALERIA ZDJĘĆ   
TALENTY 2015/2016 - film
LAUREACI ROKU 2015 - prezentacja multimedialna

FINAŁ WOJEWÓDZTWA TURNIEJU „Z PODWÓRKA NA STADION O PUCHAR TYMBARKU” KATEGORI WIEKOWEJ U-10

Turniej odbył się w Grodzisku Wielkopolskim na obiektach tamtejszego klubu miejskiego Groclin Dyskoboli. W turnieju tym, którego była to już XV edycja wzięło udział 30 najlepszych drużyn województwa wielkopolskiego w tym uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu: Klapczyński Marcin, Szczepaniak Mateusz, Kudłaszyk Konrad, Strenciok Dominik, Popielarz Tomasz, Śmierzchalski Dominik, Bartos Kacper, Borowczak Jeremiasz, Maćkowiak Jan, Mucha Kacper.
Turniej przewidziany był dla uczniów klas III 2006r. Drużyna SP Kaźmierz składała się również z uczniów klas II 2007r. oraz I 2008r.(jeden zawodnik), więc pod względem fizycznym ustępowała rówieśnikom z innych drużyn. Po mimo to chłopcy wykazali ogromny hart ducha, zaangażowanie i poświęcenie w każdym z meczy. Na razie nie wystarczyło to do osiągnięcia sukcesu sportowego ale zebrane doświadczenie i przeżyte emocje okażą się bezcenne w przyszłości.

Hubert Czarny       

zdjęcia...

Gazetka Wielkanocna pierwszaków

Dzieci ze świetlicy szkolnej klas I samodzielnie wykonały gazetkę z okazji zbliżających się Świat Wielkanocnych. Jak zwykle nasi podopieczni doskonale się bawili i pracowali z dużym zaangażowaniem. Przy pracy naszym uczniom pomagały wychowawczynie świetlicy : Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i Dorota Wojtaś.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Warsztaty Wielkanocne artystycznej klasy III b

W ubiegły wtorek dzieci z klasy III b , wzięły udział w warsztatach świątecznych. W trakcie zajęć wykonywano m.in. kartki świąteczne.  Wszyscy wykazali się dużą kreatywnością i własną inwencją. Zapał i zaangażowanie uczestników kółka plastycznego zasługują na najwyższą pochwałę. W przyjaznej atmosferze czas upłynął bardzo szybko i niesamowicie twórczo. Wszystkim obecnym na warsztatach  dzieciom dziękuje za wspólnie spędzony czas i życzę Wesołych Świąt Wielkanocnych!

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Kolejny sukces uczennic Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu

W roku szkolnym 2014/2015 został zorganizowany ogólnopolski konkurs plastyczny „Jestem Polakiem”. Organizatorką konkursu była Posłanka na Sejm RP p. Maria Małgorzata Janyska. Celem konkursu było promowanie, uczenie szacunku dla polskich symboli narodowych, szczególnie dla flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Uczniowie mieli wykonać dowolną techniką prace plastyczne, które nawiązywały do symboli narodowych, patriotyzmu i Święta Flagi oraz pac przedstawiających artystyczną wizję flagi i symboli narodowych. W roku szkolnym 2015/2016 jury dokonało podsumowania konkursu. W ramach nagrody w III edycji konkursu „Jestem Polakiem – 25-lecie Samorządności w Polsce” uczennice Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu: Zuzanna Wierzowiecka i Dominika Borkowska 18.05.2016r. pojadą do Warszawy gdzie będą miały możliwość spotkania się z posłami oraz zwiedzenia Sejmu RP.

Irena Gruszka

zdjęcia...

„Mistrz Savoir – Vivre”

24.02.2016r. w szkole odbył się konkurs wiedzy „Mistrz Savoir – Vivre”. W konkursie wzięło udział dwoje uczniów z każdej klasy z poziomu 4-6, razem 16 uczniów. Uczniowie mieli dwa tygodnie na przygotowanie się. Materiały do nauki otrzymali od nauczyciela prowadzącego konkurs. Wszyscy uczniowie się przygotowali, poziom konkursy był bardzo wyrównany. Wyłoniono laureatów, którzy zostali nagrodzeni dyplomami „Mistrz savoir-vivre” oraz drobnymi nagrodami. Pozostali uczniowie również otrzymali dyplomy doceniające ich trud włożony w przygotowanie się do konkursu. Czołowe miejsca zajęli:

I miejsce: Weronika Siwek kl. IVa oraz Zuzanna Siwek kl. VIc
II miejsce: Krzysztof Stokłos kl. IVa
III miejsce: Julia Ruś kl. VIb

Serdecznie gratulujemy!

zdjęcia...

Półfinał rejonu w koszykówce dziewcząt

Nasze uczennice ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu  22 marca  walczyły w półfinale rejonu  w koszykówce, który miał miejsce w Rogoźnie. Dziewczyny wywalczyły III miejsce. 
Gratulujemy wspaniałej, sportowej walki!!!

Małgorzata Szagżdowicz

zdjęcia...

SPOTKANIE Z „ROBINSONEM CRUSOE”

         17.03.2016r. uczestnicy kółka przyrodniczego prowadzonego w SP w Kaźmierzu wybrali się pod opieką nauczycieli ( p. Moniki Skotnickiej – Stróżyk i p. Barbary Kubiak ) do CINEMA – CITY POZNAŃ PLAZA na film pt. „Robinson  Crusoe”. Ta klasyczna opowieść o rozbitku została przedstawiona z punktu widzenia zwierząt zamieszkujących bezludną wyspę, na którą trafił Robinson. W animowanym filmie można podziwiać wesołą papugę, kameleona, tapirzycę, kozę, jeżozwierza i zimorodka. Początkowo nieufne wobec dziwnego przybysza, zwierzęta zaprzyjaźniły się z nim i razem stawiły czoła niebezpieczeństwu, które zagroziło wyspie. Bohaterowie przeżyli wiele ciekawych, czasem śmiesznych przygód. Bardzo szybko minęło 90 minut filmu i wszyscy w świetnych nastrojach wrócili do domu.

Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

Dzieci SP Kaźmierz pożegnały zimę

W dniu 21 marca dzieci Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu pożegnały zimę, a powitały wiosnę. W tym dniu grupa 260 uczniów klas młodszych przemaszerowała w barwnym korowodzie ulicami Kaźmierza niosąc kukłę Marzanny i wiosenne gaiki. Zimę pożegnano na boisku szkolnym tańcząc i śpiewając wesołe rymowanki. Mieszkańcy Kaźmierza w bardzo miły i sympatyczny sposób postrzegali barwny korowód wesoło odpowiadając na głośne witanie „Dzień dobry, miłego dnia”. Szkolny korowód zabezpieczali strażacy z OSP Kaźmierz i Radzyny. Dzięki operatywności strażaków cały korowód w bezpieczny sposób mógł pokonać długą drogę ze szkoły podstawowej przez rynek na boisko przy gimnazjum. Dyrektor szkoły i nauczyciele serdecznie dziękują Straży Pożarnej za wsparcie i pomoc przy organizacji szkolnego korowodu.

zdjęcia...

Warsztaty Wielkanocne w świetlicy.

Podczas tygodniowych warsztatów dzieci wykonywały dekoracje wielkanocne. Powstały wesołe zajączki biegające po zielonej łączce wśród wiosennych kwiatków, jajeczka i króliczki na piku, które zdobią doniczki z pelargoniami na parapetach w świetlicy. Dzieci robiły także cudne, psotne zajączki z kolorowych, drewnianych patyczków. Ponadto żółciutkie, radosne  kurczaczki z papierowych talerzyków, bielutkie baranki oraz przepięknie zdobione pisanki.   W między czasie poznały tradycje i zwyczaje wielkanocne takie jak święcenie palm,  śmigus dyngus, malowanie jajek, święcenie potraw czy szukanie niespodzianek od „zajączka”. Był to pracowity a zarazem radosny czas oczekiwania na tę piękne święta .

A.Pajzert –wychowawca grupy piątej

zdjęcia...

KONKURS NA NAJCIEKAWSZĄ PREZENTACJĘ KSIĄŻKI

Kolejnym krokiem promującym czytelnictwo wśród dzieci klas I-III w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu było integracyjne spotkanie klas III. Stanowiło ono kontynuację akcji pt „Książka – moja wakacyjna towarzyszka. Podczas niego dzieci z kl. III b przygotowały prezentacje i wystawę ciekawych pozycji książkowych.
Uczniowie dyskutowali, zadawali pytania i mieli możliwość zagłosowania na najciekawszą prezentację i książkę, która ich zdaniem zasługuje na uznanie. Ostatecznie najwięcej głosów zebrała prezentacja oraz książka Hani Kaźmierczak, która zachęciła rówieśników do przeczytania lektury pt. „Londyn dla małych podróżników”.  Wszystkie dzieci, które wzięły udział w akcji pt. „Książka – moja wakacyjna towarzyszka” przygotowując fotografie, dostały wspaniałe torby z nadrukiem - tytułem KSIĄŻKOWEGO MOLA i oryginalnym hasłem.

Serdecznie dziękuję Radzie Rodziców w składzie p. M. Komosa-Kaźmierczak, p.  M. Nowakowska, p. A. Michalska za szczególną inicjatywę oraz organizację nagród dla dzieci, rodzicom którzy wspierali dzieci podczas przygotowań do prezentacji za zaangażowanie w działalność promującą czytelnictwo, wychowawcom klas III  p. A. Napierała oraz Z. Śmieszek za chęć współpracy podczas przeprowadzenia spotkania i głosowania.

Karolina Pielucha

zdjęcia...

zdjęcia2...

Złote jajko

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych uczniowie klasy IId obejrzeli kolejne przedstawienie teatru Kamishibaipt.,,Złote jajko”. Jednocześnie wzięli udział w wirtualnej podróży Koleją Transsyberyjską odwiedzając miedzy innymi stolicę Rosji- Moskwę. Zwieńczeniem spotkania było wykonanie pisanki wzorowanej na Jajku Faberge. W czasie warsztatów wszyscy przekonali się jak ważna jest cierpliwość i pomysłowość.
Dziękuję pani Magdalenie Paluszak za pomoc w zorganizowaniu warsztatów.

E.H.

zdjęcia...

Magik nad magikami

8 marca br. w  Szkole Podstawowej w Kaźmierzu zapanowała magiczna i tajemnicza atmosfera. A to za sprawą światowej sławy iluzjonisty-Macieja Pola, który odwiedził nasze szkolne progi i wprowadził nas w tajemniczy świat magii. Mogliśmy obejrzeć pokaz różnych sztuczek, m.in.: znikające pierścionki, przenikające przez stół papierowe kulki, ginące i pojawiające się chusteczki .Wszyscy byliśmy zachwyceni, prześcigaliśmy się w domysłach – „jak on to zrobił?”. Ochotnicy na chwilę stawali się asystentami magika, ale zdziwienie na ich twarzach pozwala wysunąć wniosek, iż tajemnice sztuczek pozostają nierozwiązane.

 Składamy wyrazy wdzięczności dla artysty wraz z koszem owoców-  za wspaniały pokaz. Osobne podziękowania  dla  pani Wioletty Koźbiał (Właścicielki Agencji Artystyczno-Reklamowej  IMPRESJA) za pomoc w organizacji tego spotkania ,składają wychowawczynie świetlicy Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i Dorota Wojtaś wraz z dziećmi.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

SZKOŁA PODSTAWOWA W KAŹMIERZU – ZATAŃCZ Z ,,KLASĄ” W SWOJEJ SZKOLE

 

W dniu 08.03.2016 w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbyło się spotkanie dzieci uczestniczących w zajęciach grupy ,,Hajdasz”, które zaprezentowały swoje osiągnięcia przed swoimi rodzicami. Sukcesem prowadzących jest to, że potrafią zgrać dzieci różne wiekowo do jednego artystycznego działania. Gratulujemy uczniom i opiekunom aktywności i sukcesu w postaci prezentacji dorobku.Działalność artystyczna sprzyja budowaniu możliwości dobrego dialogu wewnątrzszkolnego służącego dobremu wychowaniu poprzez aktywność artystyczną prezentowaną na forum rodziców, którzy wspierają pracę wychowawczą szkoły.

zdjęcia...

Podziękowanie od LKS Zamek Gorzanów w ramach wymiany młodzieży.

zdjęcie...

PODZIĘKOWANIE

Serdecznie dziękuję całej społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu, rodzicom, nauczycielom i wszystkim zaangażowanym w akcję zbiórki artykułów szkolnych „Zaczarowany ołówek”. Dzięki Wam udało się zebrać aż cztery kartony przyborów  szkolnych. Zostaną one posłane w najodleglejsze miejsca: do Afganistanu, Papui Nowej Gwinei, Kamerunu, Czadu  i Republiki Środkowej Afryki, aby mogły cieszyć wiele dzieci umożliwiając  naukę szkolną.

 Opiekun SU – A. Pajzert

zdjęcia...

Saksofon w roli głównej

W poprzedni piątek odwiedził naszą świetlicę bardzo miły Gość- pan Piotr- Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kaźmierzu. Muzyk opowiedział  o swojej pracy oraz zapoznał nas z wyglądem i brzmieniem saksofonu.  Uczniowie mogli nie tylko zobaczyć i posłuchać  ,ale też samodzielnie spróbować  gry na instrumencie.  Wszyscy poczuliśmy się jak na prawdziwym koncercie.  Dzieci były zachwycone występem i  wspólnym śpiewaniem. Wizyta pana Piotra była świetną okazją do radosnego i twórczego spędzania czasu. To był dzień wielu pozytywnych wrażeń..

Serdecznie podziękowania za przyjecie zaproszenia składają wychowawczynie świetlicy : Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i Dorota Wojtaś.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

Powiatowe Mistrzostwa w Koszykówce Dziewcząt

W piątek, 11 marca 2016 r., w Kaźmierzu odbyły się Mistrzostwa Powiatu w Koszykówce Dziewcząt. Do rywalizacji przystąpiły cztery drużyny, gospodarze, SP nr 1 z Szamotuł, SP nr 4 z Szamotuł oraz SP z Pniew. We wszystkich meczach nasze dziewczęta zaprezentowały się doskonale, obejmując prowadzenie od pierwszych chwil meczu i powiększając je z każdą minutą. Najwięcej punktów dla drużyny zdobyła Dominika Borkowska  a zaraz za Nią Dominika Grabarczyk. Skład naszej drużyny: Dominika Borkowska, Gabriela Ruta, Julia Ruś, Anna Minta, Małgorzata Przybylska, Angelika Oszmałek, Klaudia Erens, Martyna Wojtkowiak, Dominika Grabarczyk, Martyna Chmal, Dajana Baksalara, Julia Ziemniewska.  Zdobywając tytuł dziewczęta wywalczyły prawo startu w mistrzostwach rejonu, które odbędą się 22 marca 2016 r.
Dziękuję p. Anicie Rutkowskiej oraz p. Zbigniewowi Filipiakowi za sędziowanie meczy, a uczennicom Aleksandrze Klata oraz Zuzannie Borkowskiej za obsługiwanie stolika sędziowskiego.
I miejsce SP Kaźmierz
II miejsce SP Szamotuły nr 3
III miejsce  Pniewy
IV miejsce SP Szamotuły nr 1
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !!!!!!

Małgorzata Szagżdowicz

zdjęcia...

JUNIORZY MASTERCHEF ZDROWEGO ODŻYWIANIA W SP KAŹMIERZ

Klasa III b zakończyła pierwszy etap systemowego konkursu promującego odżywianie pt. „ZDROWO JEM - WIĘCEJ WIEM”, trwającego od września 2015 r. i przeznaczonego na cały rok szkolny 2015/2016.
Dotychczas zrealizowanych zostało 10 zadań, z których sporządzone zostały dwa raporty. Dzieci ułożyły i przeprowadziły pod kierunkiem wychowawcy grę terenową w której rywalizowali uczniowie klas I i III podczas „Dnia Pyry” , sporządziły „Klasową Księgę zdrowych Słodyczy”, przygotowały wystawy plakatów oraz wzięły udział w wielu lekcjach poruszających temat zdrowego odżywiania. Najbardziej atrakcyjnymi dla dzieci aktywnościami okazał się: „BAL U CUKROWEJ WRÓŻKI” (zajęcia na temat zawartości soli i cukru w produktach żywnościowych) oraz zabawa „CZY WIESZ CO JESZ? „(rozgrywki zespołowe w rozpoznawaniu warzyw i owoców na podstawie smaku i dotyku)

Każde wykonane zadanie było punktowane i mnożone przez określony wskaźnik.
Ostatecznie w I etapie uczniowie klasy III b wraz z wychowawcą jako jeden z 500 zespołów szkolnych biorących udział w rywalizacji zdobył  1 071,75 punktów zajmując zadowalające miejsce w rankingu. Do zwycięstwa zabrakło niewiele jednak świetna zabawa i wiedza którą zdobyli uczniowie, okazała się cenniejsza niż zwycięstwo.

Dziękuję wychowawcom klas I-III za włączenie się w nasze działania poprzez przygotowanie plakatów i zachęcenie dzieci do udziału w grze terenowej, rodzicom dzieci kl. III b za pomoc w przygotowaniu przepisów na zdrowe słodycze, p. Natalii Jaźwiec – przewodniczącej Szkolnej Rady Rodziców za organizację warsztatów plastycznych pt „Ekologiczny ogródek”, wychowawcom kl. I –p. Natalii Mocha, p. Julii Springer, p. Karolinie Tecław, Karolinie Herman za opiekę nad dziećmi podczas gry terenowej.

Karolina Pielucha

Poniżej fragment raportu fotograficznego. Całość udostępniona zostanie po zakończeniu wszystkich etapów konkursowych.

zdjęcia...

Między nami kobietkami

Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu od kilku lat uczestniczy w programie „Miedzy nami kobietkami”. Program „Między nami kobietkami” przeznaczony jest dla dziewcząt klas szóstych. Spotkanie w naszej szkole miało miejsce 8.03.2016 roku.
Program obejmuje działania edukacyjne upowszechniające wiedzę o:
· dojrzewaniu i zachodzących zmianach,
· anatomii człowieka,
· menstruacji,
· higienie,
· zdrowiu,
· napięciu i lękach.
Cele programu:
· zdobycie określonej wiedzy i lepsze zrozumienie przemian fizycznych i emocjonalnych zachodzących w okresie dojrzewania,
· przyswojenie prawidłowej terminologii dotyczącej części ciała, dorastania i rozwoju,
· zaakceptowanie siebie i złagodzenie stresów związanych z dorastaniem,
· uświadomienie sobie, że wraz z dojrzewaniem wzrasta odpowiedzialność za dbałość o swoje ciało i postępowanie.

Koordynator:    M.Szagżdowicz

zdjęcia...

KLASA III B PROMUJE CZYTELNICTWO W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KAŹMIERZU

Obserwując zainteresowanie czytaniem książek i częstotliwość odwiedzania bibliotek przed dzieci, już w roku szkolnym 2014-2015, zwrócono uwagę rodziców kl. III b na niechęć z jaką większość dzieci sięga po lektury. Zaproponowano więc stworzenie klasowej biblioteczki, w której dzięki współpracy z rodzicami znalazły się najnowsze pozycje książkowe udostępnione przez uczniów. Biblioteka klasowa obecnie prowadzona jest wyłącznie przez dzieci – to one są za nią odpowiedzialni, rejestrują wypożyczane książki, zapisują dane na oryginalnych kartach, prezentują ciekawe książki w gablocie na szkolnym korytarzu. Istotny wpływ na zainteresowanie dzieci literaturą miała akcja pt.”Książka – moja wakacyjna towarzyszka” zaproponowana przez przewodnicząca Rady Rodziców – Magdalenę Kaźmierczak. Skierowana była ona do uczniów klasy III b i ich rodziców. Wymagała dużego zaangażowania ponieważ zadanie trzeba było wykonać podczas wakacji. Polegało ono na wykonaniu fotografii z książką w ulubionym, ciekawym miejscu. Zgodnie z założeniem organizatorów czytanie książki miało kojarzyć się z mile spędzonym czasem. Zdjęcia wypadły fantastycznie. Nie spodziewano się,  że dzieci będą miały tyle niesamowitych pomysłów. Z wszystkich zdjęć stworzona została wystawa, którą można było podziwiać na szkolnym korytarzu podczas I semestru. W nagrodę za zaangażowanie cała klasa otrzymała nagrodę w postaci wycieczki. Tak zakończyliśmy pierwszy etap naszych działań.

Obecnie wystawę fotografii kl. III b obejrzeć można w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kaźmierzu.
Zbiegła się ona z przyjazdem autora książek dziecięcych – Grzegorza Kasdepke, zaproszonego przez Bibliotekę Publiczną w Kaźmierzu. Spotkanie będzie doskonałą okazją aby kontynuować nasze działania i rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci.

Organizatorzy
Karolina Pielucha – wychowawca kl. III b
Rada Rodziców (M. Nowakowska, M. Komosa-Kaźmierczak, A. Michalska)

zdjęcia...

Matematyczny sukces Adriana Koniecznego

13 lutego 2016r. w Poznaniu odbył się trzeci i ostatni etap Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego organizowanego przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Do tego etapu przeszło 148 uczniów, między innymi uczeń naszej szkoły – Adrian Konieczny. Większość uczestników konkursu było szóstoklasistami, natomiast Adrian chodzi do klasy 5c. Tym bardziej cieszymy się, że uczeń naszej szkoły został Finalistą Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. W marcu Adrian weźmie udział w dwóch innych konkursach matematycznych. Życzymy dalszych sukcesów.

Hanna Łuczak

zdjęcia...

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych poczet sztandarowy ze Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu uczestniczył we mszy świętej w intencji Ojczyzny.  W Eucharystii wzięli udział mieszkańcy gminy Kaźmierz, harcerze oraz kibice Lecha Poznań z sekcji Kaźmierz.  Po mszy świętej odbył się apel poległych w wykonaniu harcerzy. Następnie wszyscy zebrani prowadzeni przez poczet sztandarowy udali się na dziedziniec  Szkoły Podstawowej pod mural poświęcony pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego – jednego z Żołnierzy Wyklętych.  Tam złożono kwiaty i zapalono znicze. Następnie odśpiewano „Rotę”, a kibice Lecha zapalili race.

Opiekun SU – A. Pajzert

zdjęcia...

Warsztaty origami.

W czasie tygodniowych warsztatów orgiami w grupie piątej uczniowie opanowali technikę orgiami płaskiego z kół oraz próbowali swoich sił w orgiami przestrzennym.  Dzieci  mogły się przekonać jak wiele niesamowitych rzeczy można zrobić z papieru. Zajęcia zaowocowały pięknymi pracami. Powstały zwierzątka wodne i lądowe z kolorowych kółek a także śliczne wiosenne kwiaty.  Wystawę prac można oglądać w świetlicy szkolnej.

                   A.Pajzert – wychowawca grupy piątej.

zdjęcia...

Akcja zbiórki przyborów szkolnych dla dzieci z Afryki „Zaczarowany Ołówek”

„Zaczarowany ołówek” pod tym hasłem uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu zbierali przybory szkolne dla Fundacji Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio z Poznania.  Fundacja ta przekaże je do afrykańskich dzieci.  O pomoc proszą polscy żołnierze, którzy rozdadzą przybory szkolne w Afganistanie.  Również polscy misjonarze chcieliby zapewnić choćby zeszyty i ołówki dzieciom w zakładanych przez siebie szkołach. Z przyborów będą się cieszyć dzieci w Afganistanie, Papui Nowej Gwinei, Kamerunie, Czadzie i Republice Środkowej Afryki. Przybory zbierane były przez cały miesiąc luty. Zbierali młodsi, zbierali starsi uczniowie , razem udało nam się zebrać aż cztery kartony wyładowane po brzegi zeszytami, blokami, kredkami, mazakami, farbami, plasteliną, ołówkami, długopisami, linijkami, cyrklami, piórnikami i tornistrami.  Całość  została przewieziona 29 lutego do siedziby Fundacji  w Poznaniu.
Dziękuję wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w kolejną udaną akcję pomocy bliźniemu.     

Opiekun SU – A. Pajzert

zdjęcia...

Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu – realizuje program ,,Wygraj sukces swojej szkoły”

Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu przystąpiła do programu ,,Wygraj sukces swojej szkoły” skierowanego do organów prowadzących przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Celem programu jest doskonalenie pracy szkoły poprzez nowoczesny styl zarządzania, oparty  na budowaniu strategii partnerstwa, planowania rozwoju szkoły, wprowadzania zmian, rozpoznawania potrzeb szkoły, otwartości na środowisko lokalne, tworzenie stylu zarządzania   i relacji między partnerami szkoły – rodzicami, nauczycielami, dyrekcją  w kontekście budowania szkoły dialogu.

Program uzupełni realizację zdań wynikających z gromadzenia wiedzy w zakresie wewnątrzszkolnych programów zmierzających do debaty środowiska szkolnego (rodziców, uczniów, nauczycieli) w ramach projektu „UCZĘ, WYCHOWUJĘ, AKCEPTUJĘ”. Zapraszam Rodziców do wspólnego tworzenia ,,Szkoły dialogu i dobrego wychowania”.

zdjęcie...

ŚWIĘTO  SZKOŁY  W  KLASACH  I-III  POD  HASŁEM  ,,BOHATEROWIE  LEKTUR  SZKOLNYCH”

      Każdego roku Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu obchodzi w lutym Święto Patrona, którym jest pisarka Maria Dąbrowska. Również w tym roku uroczystość ta miała miejsce 12 lutego w sali kina w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kaźmierzu. Przewodnicząca klas I-III Joanna Mańczak przywitała nas bardzo serdecznie, a Klaudia Koput zapoznała z życiorysem i twórczością Marii Dąbrowskiej. Tematem naszego projektu było hasło ,,Bohaterowie lektur szkolnych”.
     Celem podejmowanych naszych działań było zdobycie wiedzy, korzystania z różnych źródeł informacji, rozwijania umiejętności współpracy w zespole. Uczniowie z każdej klasy zaprezentowali wyznaczone zadania. Można było usłyszeć wiersze, piosenki i tańce. Wykonane zostały także prace plastyczne dotyczące przedstawianej scenki. Na koniec uroczystości każda z klas otrzymała dyplom pamiątkowy za aktywne i twórcze zaangażowanie się w projekt. Pani Marii Sobkowiak dyrektorowi Biblioteki Publicznej w Kaźmierzu dziękujemy za udostępnienie nam pomieszczenia na tę uroczystość oraz za wsparcie z racji trudnych warunków lokalowych koniecznych do przeprowadzenia projektu dla tak licznej grupy uczniów Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu.

H. Kaczmarek

zdjęcia...

Techno-portrety

                Pewne lutowe popołudnie, kolorowe gazety, klej, nożyczki , dziecięca wyobraźnia i powstały oryginalne, ciekawe,  zabawne, zaskakujące „techno-portrety”. Ze swoich prac uczniowie ze świetlicy wykonali  gazetkę, którą podziwiać może każdy.

A.    Pajzert –wychowawca grupy piątej

zdjęcia...

Marshmallow Challenge w świetlicy.

 Marshmallow challenge to znane na całym świecie wyzwanie ćwiczące pracę zespołową.  Dzieci z grupy piątej  podjęły się tego wyzwania. Zadanie było następujące.  Mając do dyspozycji : 20 nitek nieugotowanego spaghetti, metr taśmy malarskiej,  metr sznurka i jedną piankę Marshmallow zespoły złożone z kilku osób musiały zbudować jak najwyższą, samodzielnie stojącą konstrukcję.  Czas przeznaczony na pracę od momentu rozdania materiałów , to 18 minut.  Pianka musiała być umieszczona na szczycie wieży/budowli. Minimalna wysokość, umożliwiająca zaliczenie zadania to 50cm. Wygra ten zespół , który zbuduje najwyższą konstrukcję.
Wszystkie zespoły dzielnie pracowały, wszystkie budowle z pianką na szczycie ustały samodzielnie co najmniej pięć minut.  Pomysłowość zespołów była godna podziwu. Nie było przegranych. Wszyscy wygrali!
Zadanie pokazuje między innymi, że w pracy zespołowej ważna jest wspólna koncentracja na celu i zaangażowanie wszystkich. Pokazuje też wielką moc działania grupowego, grupa zrobi coś, czego nie jest w stanie zrealizować pojedynczy człowiek.  Jeśli nie wierzysz – spróbuj sam ułożyć wieżę ze spaghetti, szybko zorientujesz się, że dwie ręce to za mało. Nie mówiąc o głowie i pomysłach na to, jak to zrobić. Zatem W GRUPIE SIŁA!

                                                    Wychowawca grupy piątej –A. Pajzert

zdjęcia...

Warsztaty w Castoramie

W dniu 9 lutego uczniowie klasy II b uczestniczyli  w warsztatach przygotowanych przez pracowników Castoramy. Dzieci miały okazję wykonać z drewna traktor i przyczepkę. Doskonale poradzili sobie z odczytaniem instrukcji, klejeniem i łączeniem drobnych elementów.  Każdy uczestnik warsztatów otrzymał dyplom oraz drobne upominki. Uczniowie mieli również okazję zobaczyć sklep oraz magazyny. Dziękujemy pracownikom Castoramy oraz państwu Przybylskim za organizację warsztatów. 

  D.Pielucha

zdjęcia...

ŚWIĘTO SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KAŹMIERZU

Tegoroczne Święto Szkoły odbyło się pod hasłem „Bohaterowie lektur szkolnych”. Celem projektu było nie tylko poznanie różnych lektur w klasach I-III,  ale przede wszystkim zwrócenie uwagi na wartości, jakie z sobą niosą. Zadaniem każdej z klas było przygotowanie przedstawienia opartego na wybranej lekturze, jej głównego bohatera w formie plakatu i  rymowanki lub piosenki.  Wychowawcy wraz z uczniami opracowali następujące lektury : „Brzechwa Dzieciom”, „Baśnie” J. CH. Andersena,” Kubuś Puchatek”, „Cudaczek -Wyśmiewaczek”, „Zaczarowana Zagroda”, „Królewna Śnieżka”,  „Dzieci z Bullerbyn”, „Baśń o dwunastu miesiącach”. Podczas uroczystości najlepsi uczniowie otrzymali dyplom „Wzorowego ucznia” za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Gratulujemy! Dziękuję wychowawcom i rodzicom za przygotowanie strojów, rekwizytów do przedstawień, dzieciom za wspaniałe występy, uczniowi z klasy II b za prowadzenie uroczystości,  p. Karolinie Pielucha  za oprawę muzyczną oraz Bibliotece Publicznej w Kaźmierzu za udostępnienie sali kinowej.

 D. Pielucha

zdjęcia...

Wspaniałe wyniki uczniów Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu w indywidualnych mistrzostwach powiatu Szamotulskiego w ramach współzawodnictwa sportowo - turystycznego gmin -10.02.2016 r.: Aleksandra Ziemniewska z IIIc zajęła dwukrotnie I miejsce (25 m stylem dowolnym i klasycznym), Marcin Kalinowski z VIb zajął również dwukrotnie II miejsce (50 m stylem dowolnym i klasycznym), Łukasz Słowik z Va zajął II miejsce (25 m stylem grzbietowym), Tymoteusz Pawłowski z VIb zajął  II miejsce (50 m stylem grzbietowym), Miłosz Tomczak z Vc zajął dwukrotnie III miejsce (25 m stylem dowolnym i klasycznym), Mateusz Kmiecik z IVb zajął III (25 m stylem grzbietowym) oraz IV miejsce    (25 m stylem dowolnym), ponadto IV miejsca zajęli: Mateusz Nowak z VIb i Weronika Marciniak  z Va (50 m stylem klasycznym) oraz Filip Heś z Va (25 m stylem grzbietowym). Nasi uczniowie razem z gimnazjalistami zdobyli w tych zawodach puchar za II miejsce wśród gmin powiatu.  Opiekun UKS, instruktor pływania Zbigniew Filipiak

zdjęcia...

Mój zawód-moja pasja

W miniony poniedziałek gościem świetlicy szkolnej w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu, była pani Ania. Opowiedziała naszym podopiecznym o swojej pracy na poznańskim  lotnisku Ławica oraz pasji do biegania. Przedstawiła prezentacje, z której mogliśmy się dowiedzieć, na czym dokładnie polega jej praca z klientem. Druga część spotkania dotyczyła opowieści o jej niezwykłej pasji-o bieganiu długich dystansów. Mogliśmy zobaczyć  zdjęcia z niezwykłych  występów w całej Polsce. Usłyszeliśmy też, co należy zrobić, aby rozpocząć  swoją własną  przygodę z bieganiem. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem obejrzały kolekcje wspaniałych medali. Serdecznie dziękujemy naszemu gościowi za przyjęcie zaproszenia i mile spędzony czas.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde, Dorota Wojtaś

zdjęcia...

LEKCJA ASTRONOMII

18 lutego 2016r. w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu  odbyło się spotkanie z Panem Łukaszem Wackowskim – pasjonatem/astronomem. Uczestniczyli w nim uczniowie wszystkich klas szóstych. W bieżącym roku szkolnym dzieci na lekcjach przyrody dowiedziały się o budowie Układu Słonecznego i planet wchodzących w jego skład. Podczas spotkania z astronomem mogły zapoznać się szerzej z tymi fascynującymi zagadnieniami. Pan Wackowski bardzo ciekawie i zajmująco przekazał część swojej ogromnej wiedzy. Pokazał zdjęcia różnych galaktyk, planet, a także sprzęty służące obserwacji nieba. Szybko minął czas przeznaczony tę oryginalną lekcję. Uczniowie opuścili salę gimnastyczną pełni wrażeń. Być może uda się kiedyś zorganizować nocne oglądanie nieba. Dzieci zainteresowane tą tematyką na pewno będą czekać na to z niecierpliwością.

                                                                                                    Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

"WIERSZE ŚMIESZNE I POCIESZNE"

Dnia 09.02.2016 roku 3 uczniów naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim zorganizowanym przez Spółdzielnię Mieszkaniową w Szamotułach pt. „Wiersze śmieszne i pocieszne”. W konkursie uczestniczyło sześć szkół z powiatu szamotulskiego (Szamotuły, Ostroróg, Kaźmierz) delegując po trzech recytatorów. Naszą szkołę reprezentowali: Franciszek Bączkiewicz z kl. III c z wierszem Ł. Dębskiego „Mucha w szklance wody”, który zajął III miejsce, Anna Minta z kl. VI a z wierszem Ł. Dębskiego „Czesława woli Wiesława”, która otrzymała wyróżnienie oraz Otylia Tomczak z kl. IV a z wierszem Ł. Dębskiego „Kanał”. Zwycięzcy otrzymali wspaniałe nagrody rzeczowe oraz dyplomy.

Joanna Pawłowska

zdjęcia...

1050 Rocznica Chrztu Polski – rekonstrukcyjna lekcja historii w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu.

 

W dniu 15.02.2016r. w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu przeprowadzono lekcję historii podczas której 497 uczniów w podziale na 3 grupy wiekowe mogło poznać historię orężem pisaną. Spotkanie z rycerzami było ważnym przeżyciem dla dzieci zwłaszcza pełnienie ról i możliwość przebrania i prezentacji siebie z orężem i elementami zbroi.
Spotkanie z grupą ,,Rekonstrukto” podsumowało działania wychowawcze szkoły poświęcone 1050 rocznicy Chrztu Polski, które rozpoczęło się Przeglądem Pieśni Patriotycznych w dniu 05.02.2016r.

zdjęcia...

OBCHODY DNIA PATRONA W KLASACH IV-VI

12 lutego uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu obchodzili Dzień Patrona – Marii Dąbrowskiej. Klasy IV-VI z wychowawcami spędziły ten dzień w sali gimnastycznej. Uroczystość prowadziła Dominika Borkowska, przewodnicząca samorządu uczniowskiego. Na początku głos zabrał Dyrektor szkoły. Skierował do uczniów słowa podsumowujące I semestr nauki i wręczył listy pochwalne uczniom wyróżniającym się bardzo dobrymi wynikami w nauce i wzorowym zachowaniem. Następnie nagrody w konkursach matematycznych wręczyła pani A. Stokłos. Otrzymali je P. Buluk VIa, M. Kalinowski i T. Pawłowski VIb oraz A. Konieczny Vc. W dalszej części apelu pani J. Pawłowska uhonorowała uczniów biorących udział w Szkolnym Konkursie Recytatorskim poświęconym poezji Łukasza Dębskiego. I miejsce zajęła A. Minta VIa, II J. Ziemniewska Vc i O. Tomczak Va, III J. Ruś VIb, D. Grabarczyk Vc. Później pani A. Pajzert wyróżniła uczniów za przygotowanie ozdób choinkowych. Dyplomy i nagrody utrzymały J. Ruś, Z. Waśkowiak, M. Kraft VIb, Z. Szczepaniak VIa i O. Zagórska IVa. Potem zostały wręczone nagrody za zadania związane z Marią Dąbrowską. Najciekawszą gazetkę na jej temat wykonały klasy IVa, Vc, VIb. W konkursie wiedzy na temat życia i twórczości Patronki najwyższe wyniki uzyskali w kategorii klas IV O. Zagórska, M. Stanisławiak, J. Dłużewska IVa. Wśród klas V W. Gorońska Vb, J. Andrzejewska Vc, J. Bujnowska Va, A. Kupś Vb. Z klas VI Z. Siwek VIc, M. Michalski VIa, J. Ruś VIb, K. Erens VIc. Wszyscy otrzymali dyplomy. W dalszej części obchodów Dnia Patrona klasy IV przypomniały wszystkim najważniejsze informacje z życia M. Dąbrowskiej oraz zaprezentowały mapy z miejscami, w których przebywała. Natomiast klasy V w śmiesznych reklamach zachęcały do zapoznania się z twórczością pisarki. Klasy VI przedstawiły krótkie scenki oparte o utwory Patronki, takie jak „Noce i dnie” oraz „Marcin Kozera”. Uczniowie zaprezentowali się znakomicie. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniach do Dnia Patrona oraz uczniom i wychowawcom za zrealizowanie zadań.

E.P

zdjęcia...

Szkolny konkurs tańca

Taniec jest jedną z rzadkich dziedzin działalności ludzkiej, gdzie człowiek angażuje bez reszty - ciało, dusze i umysł. Jest doskonałym środkiem poznania samego siebie, sposobem na osobisty rozwój, uzewnętrznieniem skrywanych emocji. Może być  również istotnym elementem terapii ze względu na jego dwa kluczowe elementy. Pierwszy to ruch, który znosi napięcie mięśniowe, emocjonalne, daje odprężenie, pobudza wydzielanie serotoniny - hormonu szczęścia.  Drugi to dotyk, który pełni funkcję komunikacyjną. Dzięki niemu możemy przekazywać informacje i emocje oraz otworzyć się na drugiego człowieka.
Jak  co roku o tej porze w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbył się szkolny konkurs tańca dla klas 4-6. Wzięło w nim udział 15 zespołów. Każda klasa mogła zaprezentować po dwa zespoły ,   w każdym do czterech osób. Poziom prezentowanych układów tanecznych był naprawdę wysoki. Najważniejszą sprawą jednak był uśmiech, który widzieliśmy na twarzach tańczących dziewczyn oraz dobrze bawiąca się wspaniała publiczność.  Nasze jury z dużym zainteresowaniem obserwowało występy. Skład jury to p. Zbigniew Filipiak, p. Anna Pawłowska , p. Katarzyna Stachowiak . Dziękujemy jury. Nad dekoracją  aby na scenie było ładnie czuwała p. Irena Gruszka ,p. Małgorzata Sosińska i Maria Tomczak, natomiast p. Marek Smolarek wykonywał zdjęcia a przy sprzęcie muzycznym pracował p. Piotr Pawełczyk. Dziękujemy Panu Dyrektorowi Mariuszowi Pielucha za możliwość przeprowadzenia tak wspaniałej imprezy szkolnej.

Wyniki
Klasy 4
I miejsce 4a Otylia Zagórska, Jagoda Dłużewska, Dominika Augustyn
II miejsce 4b  Agata Jędrzejczak, Małgorzata Galus, Patrycja Dubińska
III miejsce 4a Weronika Siwek, Alicja Rosiakowska, Maria Szczepaniak
Klasy 5-6
I miejsce ex aequo
5c Dominika Grabarczyk, Martyna Chmal
6b Gabriela Ruta, Julia Ruś, Julia Chudzichowska
6b  Marta Peda, Justyna Piwińska, Klaudia Kaźmierczak, Marta Jujka
6a   Gabriela Majka, Dominika Borkowska
Wyróżnienie
5a  Otylia Tomczak, Weronika Kulon, Weronika Marciniak

Wszystkim serdecznie gratulujemy !!!
                                                                                                                                                                               Małgorzata Szagżdowicz

zdjęcia...

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO DLA KLAS I-III „MASKA KARNAWAŁOWA”

Na konkurs wpłynęło bardzo wiele pięknych masek wykonanych różnymi technikami z ciekawych  materiałów. Wybór tych najpiękniejszych był bardzo trudny.
Oto zwycięzcy:
Pierwsze miejsce – Antonina Kirschke z klasy IIB
Drugie miejsce – Zofia Tafelska z klasy IE
Trzecie miejsce – Amelia Czajkowska z klasy IIIC
Przyznano także wyróżnienie dla : Patrycji Cegłowskiej z klasy IIC , Jakuba Michalak z klasy IC oraz Wiktorii Maćkowiak z klasy IC.

Zwycięzcą gratuluję J

A. Pajzert   

zdjęcia...

Święto Zakochanych –Walentynki w SP Kaźmierz

Tydzień przed Świętem Zakochanych Samorząd Uczniowski postawił na korytarzu „Walentynkową skrzynkę”, do której uczniowie, mali i duzi mogli wrzucać kartki i liściki z wyrazami sympatii dla swoich koleżanek i kolegów.  Laurki i karteczki wykonywane były w  trakcie  warsztatów plastycznych. 11 i 12 lutego sympatyczne listonoszki z klas szóstych roznosiły liściki i kartki do adresatów.

 Opiekun SU – A. Pajzert

zdjęcia...

Wyróżnienie w Konkursie Rzecznika Praw Dziecka

Nasza szkoła została wyróżniona przez Rzecznika Praw Dziecka, w związku z organizacją obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w naszej szkole. Szkoła otrzymała pakiet książek o tematyce związanej z prawami dziecka oraz gadżety dla uczniów.

Katarzyna Stachowiak

zdjęcia...

Spotkanie ze stowarzyszeniem SNAP

10.02.2016r. stowarzyszenie SNAP przeprowadziło spotkanie profilaktyczne dla uczniów klas 4-6  pt. STOP NARKOMANII, ALKOHOLIZMOWI, PRZEMOCY.  W trakcie spotkania poruszono takie tematy jak rodzina, uzależnienie od alkoholu, narkotyków oraz przemoc w rodzinie. Spotkanie prowadzone było przez p. Piotra Stępniaka, p. Elżbietę Stępniak i p. Małgorzatę Wnuk-Lipińską. Treści przedstawione  na spotkaniu były zgodne z realizowanymi w szkole programami: szkolnym planem wychowawczym, szkolnym programem profilaktyki oraz programem „Uczę, wychowuję, akceptuję”.

                                                         Katarzyna Stachowiak

zdjęcia...

1050 rocznica  Chrztu Polski - II Przegląd Pieśni Patriotycznych w SP Kaźmierz

W piątek 5 lutego 2016r. odbył się II Przegląd Pieśni Patriotycznych przygotowany przez liczną grupę uczniów Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie głos zabrał Dyrektor Szkoły - pan Mariusz Pielucha i Przewodnicząca Rady  Rodziców pani Natalia Jaźwiec, którzy wprowadzili zgromadzonych w podniosły historyczny nastrój mówiąc o  Ojczyźnie, wadze patriotyzmu w czasie pokoju i znaczeniu Chrztu Polski w historii narodu. Podniosłą atmosferę wzbogacił taniec z flagami krajów sąsiadujących z Polską  wykonany przez uczennice z klas V i VI.
Dalsza części uroczystości poświęcona była 1050. rocznicy Chrztu Polski. W tej części przedstawiono prezentację i  wyniki badań naukowców, którzy od wielu lat próbują ustalić dokładne okoliczności, czas, miejsce oraz celebransa, który udzielił chrztu księciu Mieszkowi I. Następnie chłopcy klas szóstych przebrani za średniowiecznych rycerzy, zaprosili pana Dyrektora GZO Janusza Stróżyka do odebrania pamiątkowych herbów Kaźmierza.
Po przerwie w której uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia szkoły i dokonania pamiątkowych wpisów w kronice szkoły rozpoczęła się druga część uroczystości poświęcona Powstaniu Warszawskiemu. Głos zabrała pani Urszula Kowzan, która poinformowała zebranych, że wraz z panem Edmundem Osesem ustalili, iż po II wojnie światowej na terenie gminy Kaźmierz mieszkały sieroty, których rodzice zginęli w Powstaniu Warszawskim. Wszyscy oni uczęszczali do tutejszej szkoły i ukończyli klasę siódmą.
Po tym wprowadzeniu rozpoczął się przegląd pieśni patriotycznych dotyczących Powstania Warszawskiego. Pieśni, które niegdyś zagrzewały do boju, wyrażały radość, a niekiedy rozpacz i klęskę wyśpiewali uczniowie naszej szkoły i licznie przybyła na uroczystość brać zuchowa i harcerska. 
W podsumowaniu uroczystości Dyrektor Szkoły pan Mariusz Pielucha podziękował wszystkim uczestnikom, dzieciom, kadrze pedagogicznej i obsłudze szkoły za wspaniałą lekcję historii, która na długo zostanie w pamięci. Szczególne podziękowania za profesjonalizm pracy pedagogicznej skierował do:
pana Roberta Winieckiego, pani Joanny Pawłowskiej, pani Małgorzaty Szagżdowicz i pani Magdaleny Łyskanowskiej, pani Anny Pajzert. Za dekorację i przygotowanie sali gimnastycznej  i sal dla gości i dzieci do  pani Ireny Gruszka, pani Marii Tomczak, pani Urszuli Derda i państwa Małgorzaty i Tomasza Sosińskich ,za  uszycie biało-czerwonych opasek do pani Róży Tecław i pani Honoraty Glinka.
Organizatorzy dziękują za udział w uroczystości zaproszonym gościom, którzy piątkowy wieczór zechcieli spędzić w towarzystwie dzieci, rodziców i nauczycieli Szkoły Podstawowej  w Kaźmierzu
Wójtowi Gminy Kaźmierz panu Zenonowi Gałce, ks. Krzysztofowi Musiołowi, Dyrektorowi Gminnego Zespołu Oświatowego panu Januszowi Stróżykowi oraz przedstawicielom Związku Kombatantów i Osób Represjonowanych:  panu Florianowi Grześkowiakowi, pani Irenie Tecław, panu Stanisławowi Rusiłowskiemu, pani Wandzie Krystkowiak, panu Marianowi Szafer, panu Stanisławowi Kwita, pani Barbarze Przybysz, pani Janinie Łuczak i panu Andrzej Pawłowskiemu, Panu Prezesowi OSP RP Kaźmierz Zenonowi Pawlaczykowi, przedstawicielom Rady Rodziców pani Natalii Jaźwiec i panu Grzegorzowi Majka, przedstawicielom Komitetu Odbudowy Cmentarza panu Mieczysławowi Piotrowskiemu i panu Andrzejowi Jaworskiemu, przedstawicielom „Wiara Lecha” Marcinowi Kozłowskiemu i Tomaszowi Litwiejko, fotoreporterowi wydarzeń lokalnych panu Jerzemu Osesowi, Prezesowi AS „Orlik” Kaźmierz Panu Tomaszowi Drab, Prezesowi TMWiZW panu Stanisławowi Jarząbowi, Prezesowi SnRRWR  Jarosławowi Pszczole.
Grupie Miłośników Historii Huzar – państwu Elwirze i Grzegorzowi Fronczak, Dyrektorowi Biblioteki Publicznej w Kaźmierzu pani Marii Sobkowiak i pani Bogumile Magdziarek, radnym -  pani Zdzisławie Śmieszek i panu Grzegorzowi Skabarze, pani Urszuli Kowzan, 7. Gromadzie Zuchowej „Rycerskie Zuchy” pod kierunkiem druhny Joanny Wesołowskiej i druhny Magdaleny Paluszak oraz 22. Drużynie Harcerek „Rwąca rzeka”, którą prowadzi drużynowa Zofia Frąckowiak, a opiekunem jest druhna Magdalena Paluszak, Próbnej Elitarna Drużynie Harcerzy im. I Dywizji Pancernej pod kierunkiem druha Zbigniewa Marciniaka, pani Annie Kubiak.

                                                                                                             Magdalena Łyskanowska

zdjęcia...

Taniec z Flagami - film

2 Przegląd Pieśni Patrotycznej - film

artykuł na stronie "kazmierz.com.pl" 

Taneczny Tłusty Czwartek w I c

W czwartkowe popołudnie, 4 lutego 2016r. uczniowie klasy I c ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu bawili się na karnawałowym balu przebierańców. Sala balowa, którą stała się sala nr 28  pełna kolorowych balonów, serpentyn i innych karnawałowych dekoracji zapraszała do wspólnej zabawy. Radosną atmosferę baliku pod hasłem „Potyczki Księżniczek i Rycerzy” dopełniały  barwne kotyliony doczepione do strojów dzieci. Uczniowie zaprezentowali ciekawe przebrania. Można było spotkać między innymi  Królewnę Śnieżkę, Myszkę, Hiszpankę, królewicza i księżniczkę Elzę, czarownicę, koty, Spidermena, bohatera gwiezdnych wojen, wampira i wiele innych. O odpowiedni klimat   i dobrą zabawę zadbała Pani Marta, mama Mai oraz Pani Natalia, mama Zosi, które serwowały najpopularniejsze dziecięce hity. Nie mogło zabraknąć pociągu, który rozpoczął imprezę,  wspólnego tańca „makareny” oraz zabawnych „kaczuszek”. Były również konkursy dla księżniczek i rycerzy: wyścig z jajkiem, marsz z książką na głowie, polowanie na smoka Dużo emocji dostarczyły tańce w parach z balonami i taniec na gazecie, która się kurczy. Uczniowie hasali w rytm żywiołowej muzyki, która rozbrzmiewała od 17.00 do 19.00, a w przerwie między tańcami i zabawą dzieci mogły spróbować słodkości przygotowanych przez rodziców. Na zakończenie karnawałowej imprezy każdy uczeń otrzymał  nagrodę – niespodziankę. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości małym i dużym, a to było głównym celem tego balu. 
Dziękuję rodzicom uczniów klasy I c za zaangażowanie w organizację i prowadzenie baliku oraz udokumentowanie imprezy w postaci zdjęć.

Karolina Tecław

zdjęcia...

SALAMANDRA 2016

      W dniu 6 lutego 2016r., w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbył się etap okręgowy Konkursu Przyrodniczego dla Uczniów Gimnazjów i Szkół Podstawowych pt. „Rośliny i zwierzęta polskich gór”, organizowany przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „SALAMANDRA”. Wzięło w nim udział 25 uczniów ze szkół w Kaźmierzu, Grzebienisku, Tarnowie Podgórnym  i  Baranowie. Pytania w tegorocznej edycji były jak zwykle bardzo trudne. Największą wiedzą wykazali się uczniowie z gimnazjum w Tarnowie Podgórnym – Bartosz Zwoliński i Natalia Zawidzka, którzy zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego konkursu ( do kolejnego etapu mogło przejść tylko dwóch uczniów o najwyższej liczbie punktów ). Świetny wynik osiągnęli również uczniowie kaźmierskich szkół: na trzecim miejscu uplasowali się gimnazjaliści – Anna Tomaszewska i Mikołaj Kubiak, na czwartym uczeń szkoły podstawowej – Tymoteusz Pawłowski ( należy podkreślić, że osiągnął on najlepszy wynik wśród wszystkich uczniów szkół podstawowych biorących udział w konkursie ) oraz gimnazjalista Mateusz Stróżyk.
Gratulujemy wiedzy wszystkim uczestnikom i życzymy sukcesów w kolejnych edycjach konkursu!

                                                                                               Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

Bezpiecznie to wiedzieć i znać!

W środę 03.02.2016 odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich z przedstawicielem policji, st. post. Filipem Paciurą. Spotkanie stanowiło podsumowanie realizacji policyjnego programu „Bezpiecznie to wiedzieć i znać” w trakcie pierwszego semestru. Pan policjant omówił wraz z uczniami podstawowe zasady bezpiecznej zabawy oraz bezpiecznego spędzania wolnego czasu, szczególnie w okresie zimowym. Ponadto uczniowie klas pierwszych otrzymali elementy odblaskowe, mające na celu zwiększenie ich bezpieczeństwa podczas poruszania się na drodze do i ze szkoły.                                                                                              

Katarzyna Stachowiak

zdjęcia...

CÓŻ  TO BYŁ ZA BAL…

Karnawałowy bal w świetlicy odbył się w środę 3 lutego  a bawiły się na nim dzieci z grupy piątej, z klas drugich i trzecich. Kilka dni wcześniej rozpoczęły  się przygotowania. Dzieci pieczołowicie wykonywały piękne, kolorowe, błyszczące  maski karnawałowe, a wychowawczyni obmyślała zabawy i niespodzianki…  Wreszcie nadszedł ten dzień, dzień balu, dzień radosnej zabawy.  Wszystkie dzieci, te przebrane i te, które o strojach zapomniały zostały zaproszone do wspólnych tańców i śpiewu. W przerwach można było zjeść małe co nieco aby zregenerować siły. Bal obfitował w szereg różnych konkursów z nagrodami, które cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów. Były to między innymi: taniec na gazecie, taniec w parach z balonami,  „papierowa mumia”, taniec z miotłą czy dmuchanie baloników na czas. Zabawę zwieńczył roztańczony, kolorowy pociąg przemierzający szkolne korytarze. Wszyscy uczestnicy zabawy wyszli zmęczeni i przede wszystkim zadowoleni   z wspólnej zabawy.  Bal prowadził „tygrysek” w towarzystwie „króliczka”.  

A. Pajzert

zdjęcia...

Ferie w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu

Jak co roku Szkoła Podstawowa  w Kaźmierzu jest  organizatorem półkolonii zimowych. Cieszą się one dużym zainteresowaniem. Oprócz zajęć w szkole, uczniowie mogli skorzystać z różnych wyjazdów. W poniedziałek było to kino Halszka w Szamotułach i dwa seanse dla różnych grup wiekowych. Młodsza grupa miała okazję obejrzeć animację "W głowie się nie mieści"  a starsi uczniowie najnowszą część "Gwiezdnych Wojen". Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się wtorkowy wyjazd na lodowisko w Tarnowie Podgórnym. W środę i piątek dzieci miały okazję skorzystać z Term w Tarnowie Podgórnym. Dopełnieniem był czwartek, w czasie którego starsza grupa skorzystała ze strzelnicy. Przez cały czas dzieci miały zagwarantowaną opiekę nauczycieli naszej szkoły, którzy wspierani byli przez pracowników kuchni  przygotowujących smaczne śniadanie dla wszystkich dzieci. Podziękowania należą się Urzędowi Gminy w Kaźmierzu za pomoc w organizacji dowozów, p. Zenonowii Pawlaczykowi oraz nauczycielom za zaangażowanie i poświęcenie swojego wolnego czasu.

zdjęcia...

Zima w naszej szkole

zdjęcia...

 DZIEŃ BABCI I DZIADKA            

„ Pędzą  wnuki ulicami
Z ogromnymi  laurkami.
Te laurki pełne kwiatów
Są dla wszystkich babć i dziadków.
A dziadkowie wraz z babciami
Już  czekają przed domami.
Przez lornetkę patrzą w dal
  Wystrojeni jak na bal”.             

Dzieci ze świetlicy bardzo kochają swoje babcie i dziadków , pamiętając o nich jeszcze przed feriami pieczołowicie przygotowywały podarki, które wręczą w dniu ich święta. 

                                                                                               A. Pajzert –wychowawca grupy piątej

zdjęcia...

SP KAŹMIERZ - PIERWSZY ETAP SPOTKAŃ DO DEBATY ,,UCZĘ, WYCHOWUJĘ, AKCEPTUJĘ”.

W dniu 15.01.2016r. w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbyły  się spotkania z rodzicami. Celem spotkań było podsumowanie półrocza oraz realizacja programu wychowawczego i profilaktyki przyjętego przez Radę Rodziców w bieżącym roku szkolnym. Ważnym elementem spotkania klas IV – VI był udział rodziców w programie zainspirowanym przez Radę Rodziców, którą przeprowadził rodzic p. Tomasz Majek. Dotyczyła różnorodności środków psychotropowych w dopalaczach dostępnych na rynku - postać kolekcjonerska oraz środków ukrytych w instrukcjach znajdujących się w sieci (susze i soki roślin egzotycznych).
Drugą część spotkania poprowadziła p. Małgorzata Koput przedstawiciel Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Szamotułach, która dla rodziców kl. I – III przygotowała prezentację pt. ,,Postawy rodzicielskie i ich wpływ na rozwój dziecka”.

zdjęcia...

Dzień seniora

          W związku ze zbliżającym  się Dniem Babci i Dziadka uczniowie klas IId i IIIa przygotowali drobne upominki dla podopiecznych Domu Opieki Społecznej. Market Leroy Merlin zwrócił się z prośbą do naszych uczniów, aby przygotowali kolorowe obrazki do zasponsorowanych przez nich ramek. Dodatkowo dzieci przygotowały okolicznościowe laurki, które zostały dołączone do obrazków.                                                                                                     

E. H. 

zdjęcia...

NOC BIOLOGÓW 2016

          15 stycznia 2016r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu uczestniczący  w zajęciach  kółka przyrodniczego, pod opieką pań: Moniki Skotnickiej  - Stróżyk oraz Emilii Przybylskiej udali się po raz kolejny na NOC BIOLOGÓW. Jest to cykliczna impreza organizowana na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Już od godziny 16 dzieci brały udział w ciekawych wykładach i warsztatach. Dowiedziały się, jak w przyklasztornym ogródku odkryto prawa genetyki, jak zwierzęta przystosowują się do różnych warunków klimatycznych, jakie jeziora są w Wielkopolskim Parku Narodowym. Podczas warsztatów „Pokój Małych Neurobiologów” sprawdzały się w quizach neurobiologicznych, poznały tajniki iluzji, a także wykonały własnoręcznie miniaturowe modele mózgu, które zabrały ze sobą do domów. Zwieńczeniem pobytu był wykład „Peruwiańskie opowieści”, dzięki któremu można było poznań inkaskich wodzów, andyjskie wulkany czy pływające wioski. W przerwach między zajęciami uczniowie mogli zagrać w różne gry, „upolować” pokarm (żelki) i odwiedzić salę ssaków, gdzie czekało na nich malowanie twarzy, kręcenie kołem fortuny, oglądanie filmów i słuchanie dźwięków wydawanych przez zwierzęta. Szybko minęło kilka godzin i niestety trzeba było wracać do domu.                                                                                                   

Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

Mini-warsztaty z e-podręcznika w SP Kaźmierz

Od 2013 roku po uruchomieniu e-podręcznika w ramach Projektu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013 w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu rozpoczęto systematyczną pracę nad przygotowaniem bazy multimediów do wykorzystania podręczników umieszczonych na stronie www.epodreczniki.pl
W dniach 11-15.01.2015r. nauczyciele wszystkich klas przeprowadzili mini-warsztaty z wykorzystania e-podręczników. Uczniowie zainteresowani i mający dostęp do sieci internetowej w miarę potrzeb edukacyjnych wykorzystują e-podręczniki w domu. Obecnie dostępne są podręczniki dla edukacji wczesnoszkolnej, języka polskiego, matematyki, historii, przyrody i zajęć komputerowych.

Mariusz Pielucha

zdjęcia...

Bezpieczne ferie zimowe

Uczniowie uczęszczający na zajęcia świetlicowe wspólnie z wychowawcą  zastanawiali się jak bezpiecznie i miło spędzić czas w zbliżające się zimowe ferie.  Razem ustalali zasady zachowania podczas zimowych zabaw na śniegu i lodzie ,a także przy uprawianiu zimowych sportów. Przypomnieli sobie numery alarmowe, pod którymi w razie zagrożenia mogą wzywać pomoc. Zapamiętali też zasady bezpiecznego przebywania na zimowiskach, półkoloniach i obozach zimowych.  Na koniec wykonali plakaty z hasłami dotyczącymi bezpieczeństwa w czasie zimowego wypoczynku. Wyposażeni w tę wiedzę, spędzą miło zimowy czas i pełni wrażeń wrócą do szkoły w lutym.

                                    A. Pajzert  -wychowawca grupy piątej

zdjęcia...

Konkurs matematyczny - etap rejonowy

8.01.2016 uczeń klasy 5c Adrian Konieczny wziął udział w etapie rejonowym konkursu matematycznego dla uczniów szkół podstawowych województwa wielkopolskiego. Wykazał się on ogromną wiedzą i zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego. Słowa uznania należą się tym bardziej, że jego rywalami byli w większości uczniowie klas 6. 

Gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszym etapie konkursu!

zdjęcia...

GRALI W KAŹMIERSKIEJ PODSTAWÓWCE…

W szeregu imprez organizowanych w ramach XXIV  Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy  w Szkole Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej  8 grudnia odbyła się „Orkiestrowa” dyskoteka, zorganizowana przez Samorząd Uczniowski z opiekunem. Impreza przeznaczona była dla uczniów starszych ale i młodsze dzieci dobrze się na niej bawiły.  Wolontariusze sprzedawali fanty, można było też kupić wodę i soki, sprzedawane przez uczniów podstawówki.  Zysk z imprezy po podliczeniu końcowym wyniósł 500zł. Pieniądze zostaną przekazane na konto Fundacji Owsiaka.
Dziękuję nauczycielom, rodzicom i uczniom za darowizny, fanty na licytację, opiekę  nad bawiącymi się dziećmi, wsparcie i pomoc w organizacji tego wydarzenia i niedzielnego baliku dla młodszych dzieci.

Opiekun SU –A. Pajzert

zdjęcia...

Zima, zima, zima….

                Wreszcie się doczekały, wreszcie jest, wreszcie jest śnieg i mróz. Wreszcie spadł długo wyczekany biały puch, który dotąd widniał na dziecięcych obrazkach.   A skoro już jest, to nie ma na co czekać, czapki, szaliki, ciepłe kurtki, rękawiczki i w ruch, w ten biały puch. Lepimy, rzucamy, turlamy, bawimy się na całego. Powstają niezliczone ilości bałwanów, bałwanków i innych śnieżnych stworzeń. Iglo budujemy  i jego granic pilnie strzeżemy. Organizujemy na śnieżki bitwy – korzystamy póki jeszcze jest, wyczekany śnieg.  Całe mnóstwo radości  z śnieżnych zabaw czerpały dzieci ze świetlicy.                                                   

Obserwowała, fotografowała, udział brała i spisała – A. Pajzert   

zdjęcia...

Prezent – nagroda dla uczniów Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu od firmy Lidl Polska

W dniu 22.12.2015r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu za pośrednictwem przedstawiciela pana Sławomira Słowika otrzymali wspaniały prezent od firmy Lidl w postaci 26 iPad 16GB ,,Apple” z opcją pracy dla dzieci młodszych i starszych.
Zestaw 26 tabletów zapewni uczniom aktywny udział w zajęciach nie tylko związanych z nauką posługiwania się sprzętem, ale pozwoli na pracę wykorzystując tablice multimedialne podczas innych zajęć jak j. polski, matematyka, przyroda itp. Zaletą sprzętu jest jego mobilność – łatwość instalacji i przenoszenia do różnych pracowni szkolnych.

zdjęcia...

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO "STRAŻACKI TRUD DLA CIEBIE I INNYCH"

W listopadzie odbył się konkurs plastyczny " STRAŻACKI TRUD DLA CIEBIE I INNYCH" .Po rozstrzygnięciu gminnego etapu , komisja konkursowa wyróżniła i  zakwalifikowała do etapu powiatowego prace uczniów Szkoły Podstawowej w Każmierzu:
              
              KLASY I-III

-Fronczak Karolina
-Strenciok Dominik
          

              KLASY IV-VI
-Erens Klaudia
-Grabarczyk Dominika
-Ziemniewska Julia

Wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy.

I. G.

zdjęcia...

Święta , święta i po świętach

Pomyślnie zakończona została przedświąteczna akcja zbiórki żywności dla uczniów z naszej szkoły. Trzydzieścioro dzieci i ich rodziny otrzymały paczki z długoterminową żywnością i słodyczami. Wszystkim uczniom , rodzicom bardzo dziękujemy za ogromne wsparcie i zaangażowanie.

Anna Pawłowska,  Katarzyna Stachowiak, Emilia Przybylska

zdjęcia...

Spotkanie opłatkowe - 18 grudnia

18 grudnia uczniowie klas: 1 f i 2a wystawili Jasełka na spotkaniu opłatkowym, zorganizowanym przez Parafię Kaźmierz i Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaźmierzu. Adresatami przedstawienia byli samotni mieszkańcy Kaźmierza oraz osoby niepełnosprawne. Na początku uczniowie zaczarowali gości delikatnym tańcem śnieżynek, będącym ich interpretacją fragmentu ,,Karnawału zwierząt’’. Następnie zaprosili gości do wysłuchania historii o narodzinach Pana Jezusa. Na scenę wkroczyły anioły, pasterze, królowie oraz Maryja z Józefem. Uczniowie zakończyli przedstawienie śpiewając pastorałkę ,,Pastuszek Bosy’’.

                                                                                                                     Julia Springer

zdjęcia...

,,PAMIĘCI NASZYCH PRZODKÓW- OBCHODY 97 ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KAŹMIERZU

            W poniedziałek 21 grudnia 2015 roku w Izbie Pamięci Narodowej w Szkole Podstawowej  w Kaźmierzu zorganizowano wystawę upamiętniającą 97. Rocznicę Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W tym roku przeprowadzono spotkania o charakterze prezentacji i zajęć projektowych. Podstawą była możliwość rozmowy z nauczycielem historii ze szczególnym uwzględnieniem elementów wystawy i prezentacji powstańców naszego regionu. Wielu uczniów odnajdywało w zbiorach swoich pradziadków i informacje związane z działaniami operacyjnymi na terenach Wielkopolski.
Wśród zgromadzonych przedmiotów znalazł się między innymi imienny spis kaźmierskich Powstańców, czapki powstańcze, zdjęcia, notki biograficzne, medale, dyplomy. Dzieci miały możliwość dokładnego przyjrzenia się wszystkim eksponatom. Szczególne zainteresowanie wzbudziły broń i elementy umundurowania. W czasie obchodów nauczycielka historii - Magdalena Łyskanowska przybliżyła uczniom fakty dotyczące Powstania Wielkopolskiego, kładąc nacisk      na  informacje dotyczące kaźmierskich Powstańców.
Taka forma obchodów została oceniona przez uczniów bardzo pozytywnie zwłaszcza atmosfera spotkań, która nacechowana była dumą narodową. Całość obchodów zakończono w dniu 27.12.2015 udziałem pocztu sztandarowego Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu, delegacji uczniów i nauczycieli, którzy podczas ceremonii honorowej zapalili znicze przy pomniku upamiętniającym Powstanie Wielkopolskie.

Magdalena Łyskanowska

zdjęcia...

Wyróżnienie w Konkursie Rzecznika Praw Dziecka

Nasza szkoła została wyróżniona przez Rzecznika Praw Dziecka, w związku z organizacją obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w naszej szkole. Uczniowie, wraz z nauczycielami, stworzyli film edukacyjny przedstawiający podstawowe prawa przynależne dzieciom. Przygotowano transparenty z hasłami nawiązującymi do praw dziecka, ponadto uczniowie przygotowali wyjaśnienia dotyczące poszczególnych praw. Film został zamieszczony na portalu Youtube. Zapraszamy do zapoznania się z filmem pod poniższym linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=P9bMTsAoKkE&feature=em-upload_owner

Szkoła otrzymała list gratulacyjny od Rzecznika oraz pamiątkowy dyplom, a także pakiet informacyjno-edukacyjny poświęcony prawom dziecka. Artykuł na temat obchodów Dnia Praw Dziecka, wraz z listą wyróżnionych placówek, można przeczytać pod następującym linkiem:

http://brpd.gov.pl/aktualnosci/ogolnopolski-dzien-praw-dziecka-tak-swietowano-w-calym-kraju

Zachęcamy do lektury!

Katarzyna Stachowiak

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO PT. „JESIENNY PEJZAŻ”.

W konkursie brali udział uczniowie z klas I-III, wykonali piękne i niepowtarzalne prace. Wybór zwycięzców był bardzo trudny. Jury po bardzo długich obradach wyłoniło zwycięzców:
Pierwsze miejsce ex aequo Kevin Duchnowski,  Maria Pisarczyk i Zuzanna Katner.
Drugie miejsce także ex aequo  przypadło Julii Michalak, Jakubowi Michalak, Julii Stefańskiej oraz Lenie Burzyńskiej.
Trzecie miejsce też ex aequo zdobyły: Patrycja Szcześniak, Monika Szcześniak, Gabriela Czajkowska, Magdalena Plucińska,  Julia Jeziorna i Katarzyna Stokłos.
Nagrody zostały wręczone podczas „Jasełek” w dniu 22 grudnia.  Na zdjęciach laureaci  z nagrodami i pamiątkowymi dyplomami. Dziękuję  za zainteresowanie i udział w konkursie i już dziś zapraszam do zainteresowania kolejnymi.

                                                                                                                 A. Pajzert

zdjęcia...

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO  ZORGANIZOWANEGO PRZEZ SAMORZĄD UCZNIOWSKI PT.: „OZDOBA CHOINKOWA”

Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczestnicy dostarczyli wiele różnorodnych i bardzo ciekawych prac. Wybór zwycięzców był ogromnie trudny.  Nagrody w kategorii klas I-III zostały wręczone podczas „Jasełek” w dniu 22 grudnia.  Na zdjęciach laureaci konkursu z nagrodami i pamiątkowymi dyplomami.
Pierwsze miejsce ex aequo zdobyli Martyna Szelerska , Aleksander i Przemysław Tatarkiewicz.
Drugie miejsce też ex aequo Maria Pisarczyk i Jan Maćkowiak.
Trzecie miejsca także ex aequo Nikola Sobkowiak i Dominik Strenciok.

Dziękuję  za zainteresowanie i udział w konkursie i już dziś zapraszam do zainteresowania kolejnymi.

 Opiekun SU A. Pajzert

zdjęcia...

Spotkanie Prezydium Rady Rodziców, Dyrektora szkoły   z Samorządem szkolnym.

18 grudnia 2015roku spotkało się Prezydium Rady Rodziców, Dyrektora szkoły  z Samorządem Szkolnym w czasie którego zostały przedstawione wnioski dzieci w zakresie zmian, które chciałyby aby nastąpiły w szkole. Dzieci zwróciły także uwagę, na rzeczy, które im się podobają w szkole.  Podczas spotkania wręczono nagrody i wyróżnienia klasom, które uczestniczyły w szkolnym konkursie dbałości o świąteczny wystrój klasy.  Zwycięskie klasy otrzymały puchary oraz słodycze.  Pierwsze miejsce wśród klas IV-VI zajęła klasa VIb, drugie Vb i trzecie klasa Va, Wśród klas młodszych pierwsze miejsce zajęła klasa IIIa, drugie klasa Ib, a trzecie  ex aequo klasa IIb i IId.  Najważniejszymi tegorocznymi wnioskami dzieci była potrzeba nowej, większej sali gimnastycznej, odnowienie podłogi w izbie lekcyjnej na piętrze, udział w wyjazdach do teatru i kina, zwiększenia bezpieczeństwa na klatkach schodowych przy wchodzeniu i schodzeniu z piętra w obu budynkach itp. Niektóre z wymienionych prze uczniów propozycji były zaplanowane do realizacji w bieżącym roku szkolnym.  Zadowala fakt, że uczniowie coraz bardziej uczą się demokratyzacji, samodzielności i samorządności. Całość spotkania zakończono wspólnym podzieleniem się opłatkiem i złożeniem życzeń świątecznych.

zdjęcia...

Świąteczna kartka dla naszego małego kolegi

Uczniowie klas pierwszych w ramach zajęć świetlicowych, własnoręcznie wykonywali kartki świąteczne dla naszego małego kolegi. Następnie nasi podopieczni  wrzucili swoje kartki do dużej skrzynki pocztowej w naszej szkole.Przy pracy naszym uczniom pomagały wychowawczynie świetlicy klas I: Dorota Wojtaś i Krzysztofa Stankiewicz-Wajde.

zdjęcia...

Warsztaty zimowe w świetlicy dla pierwszaków

 

W ramach warsztatów zimowych nasi uczniowie wykonali nowoczesną choinkę. Najpierw dzieci obrysowały swoje dłonie ,a następnie je wycinały. Potem wycięte dłonie trafiły na kartkę i tak powstała choinka. Nasi podopieczni doskonale się bawili i pracowali z ogromnym zaangażowaniem.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

WARSZTATY ŚWIĄTECZNE W KLASIE I C

 Rodzice dzieci z klasy I c uczestniczyli w świątecznych warsztatach plastyczno – technicznych, które odbyły się 3 grudnia 2015r. Wspólnie z dziećmi wykonywali bożonarodzeniowe i zimowe ozdoby. Na stołach pojawiły się pachnące zielone gałązki, szyszki, kolorowe papiery oraz inne materiały, z których wyczarowane zostały piękne papierowe gwiazdy, choinka z piórek, cekinowe bombki, brokatowe gwiazdki, kolorowy łańcuch na choinkę oraz ciekawe stroiki, które ozdobiły naszą salę lekcyjną. Bombki oraz łańcuchy wykonane na warsztatach ozdobią klasową choinkę. Część prac można było oglądać   i zakupić w czasie trwania kiermaszu świątecznego. Warsztaty były ciekawym przedsięwzięciem, które pracowicie wprowadziło nas   w świąteczny nastrój. Dziękuję rodzicom i dzieciom za udział w warsztatach i zapraszam za rok.

                                                                                                                    K. Tecław

zdjęcia...

CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA ….. Część czwarta  WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA….

                Był to długo oczekiwany dzień. Dzieci  dla niego uczyły się wierszyków i rysowały piękne, kolorowe obrazki.   Aż w reszcie pojawił się, cały w czerwieni z siwą brodą, a dzieci cieszyły się  i jednocześnie troszkę obawiały, zastanawiając w duchu czy byłam, czy  byłem w tym roku grzeczny?  Mikołaj po wysłuchaniu wierszyków  i obejrzeniu pięknych rysunków, rozdał wszystkim  słodkie  podarki, a dzieci, które były troszkę niegrzeczne sumiennie obiecały Mikołajowi poprawę zachowania. Na koniec  dzieci życzyły Mikołajowi wesołych świąt, a ten obiecał wizytę za rok..

A. Pajzert –wychowawca grupy piątej

zdjęcia...

Podsumowanie akcji pomocy dla schroniska w Przyborówku

W ubiegły czwartek 17.12.2015r. zakończyła się przeprowadzona w naszej szkole akcja pomocy dla zwierząt przebywających w schronisku w Przyborówku. W ramach akcji zbieraliśmy karmę suchą i w puszkach oraz naczynia do karmienia zwierząt, posłania i inne akcesoria.
I tym razem uczniowie oraz ich rodzice wykazali się wielką ofiarnością. Przez miesiąc trwania akcji udało się zebrać ponad 500 kg żywności, tak bardzo potrzebnej w schronisku zwłaszcza zimą. Pięknym zwieńczeniem akcji był wyjazd do schroniska uczniów z klasy IIc i przedstawicieli pozostałych klas. W dniu zakończenia zbiórki dzieci zawiozły zebrane dary czekającym na nie zwierzakom.
Wdzięczność podopiecznych Przytuliska u Wandy była ogromna, a poznać to można było po uśmiechniętych psich pyskach i merdających ogonkach, a także po smutnych psich spojrzeniach odprowadzających odjeżdżające dzieci.  
Organizatorki akcji: Grażyna Kubacka i Kamila Szefler  serdecznie dziękują uczniom i ich rodzicom, wychowawcom, panom kierowcom oraz wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób włączyły się do akcji.
Zapraszamy do udziału w akcji w przyszłym roku.

Kamila Szefler

zdjęcia...

SP KAŹMIERZ – „TAK” DLA DZIECI Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ W SZKOLE OGÓLNODOSTĘPNEJ

W dniu 14 grudnia 2015r. odbyła się w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu konferencja kadry pedagogicznej na temat: „Edukacja włączająca edukacją dla wszystkich”. W doskonaleniu uczestniczyli nauczyciele Szkoły Podstawowej z Gaju Wielkiego i Sokolnik Wielkich. Celem doskonalenia było integrowanie kadry pedagogicznej w wspólnym działaniu poświęconym łamaniu stereotypu myślenia w ramach potrzeby włączenia wszystkich dzieci bez względu na swoją niepełnosprawność do pobierania nauki w szkole najbliżej miejsca zamieszkania. Każdy człowiek ma prawo do pełnego uczestnictwa i równych szans edukacyjnych. Konferencja podsumowała działania szkół w ramach Ogólnopolskiego Projektu Praw Dziecka, który towarzyszył uczniom w październiku i listopadzie.

zdjęcia...

 23 listopada 2015 roku w pięknej sali kina „Halszka” w Szamotułach odbył się po raz trzeci Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznej. Organizatorem przeglądu była Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Szamotułach a patronat nad imprezą objął Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły oraz Starosta Powiatu Szamotulskiego. Na scenie prezentowali się soliści i zespoły wokalne ze szkół podstawowych znajdujących się  na terenie powiatu  szamotulskiego. Każdy wykonawca musiał zaprezentować jedną dowolną piosenkę o treści patriotycznej. Szkołę Podstawową w Kaźmierzu reprezentował duet uczennic z klasy szóstej: Dominika Borkowska i Gabriela Majka, które po raz kolejny nie zawiodły. Podczas przesłuchań wykonały piosenkę „Biały krzyż” Krzysztofa Klenczona i zdobyły drugą nagrodę. Oprócz pamiątkowych dyplomów otrzymały piękne nagrody książkowe. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Robert Winiecki

zdjęcia...

zdjęcia...

„Czyń coś powinien, będzie co może !”

W dniu 9 grudnia 2015r. uczniowie klas IV Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu uczestniczyli
w spotkaniu z Panią Wandą Górską – Niegolewską – córką Andrzeja Niegolewskiego, ostatniego właściciela majątku Bytyń. W zeszłym roku szkolnym , w ramach projektu „Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan” dzieci opracowały biogram tego zacnego człowieka. Można go obecnie przeczytać pod adresem: www.encyklopediawielkopolan.pl. Podczas rozmowy z uczniami Pani Górska – Niegolewska między innymi podziękowała za bardzo dobre jej zdaniem opracowanie biogramu oraz zwróciła uwagę na konieczność patriotycznego postępowania niezależnie od wieku człowieka, czy epoki, w której żyje. Maksyma rodowa Niegolewskich „Czyń coś powinien, będzie co może” jest ponadczasowa i powinna odnosić się co życia każdej odpowiedzialnej osoby.

Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA ….. Część trzecia.  UBIERAMY CHOINKĘ….

Nadszedł kolejny etap świątecznych przygotowań – ubieranie choinki. Dzieci ochoczo się za to zabrały. Z wielką radością zawieszały na gałązkach zielonego drzewka własnoręcznie robione ozdoby – bombki, choineczki, łańcuchy, a także tradycyjne szklane  i plastikowe bombki, kolorowe koraliki , drewniane figurki.  Coraz mocniej czujemy zbliżające się Święta Bożego Narodzenia.

Pajzert – wychowawczyni grupy piątej.

zdjęcia...

UZDOLNIONY UCZEŃ SZKOŁY PODSTAWOWEJ

W tegorocznym Wojewódzkim Konkursie Matematycznym sukces odniósł uczeń klasy Vc Adrian Konieczny. Najlepiej poradził sobie z zadaniami, wyprzedzając nawet kolegów z klas VI i tym samym weźmie udział w etapie rejonowym tego konkursu. O uzdolnieniach matematycznych chłopca świadczy również fakt, że w konkursie „Złota Żabka” również poszło mu najlepiej i będzie reprezentował naszą szkołę w II etapie. Adrianowi gratulujemy sukcesów i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach z królową nauk.

zdjęcia...

W dniach 8 – 13 grudnia 2015 r odbył się tradycyjny Kiermasz Świąteczny  z okazji nadchodzących świąt  Bożego Narodzenia.  Rękodzieło rodziców, uczniów i nauczycieli  Szkoły Podstawowej  wystawiono w różnych miejscach  w Kaźmierzu. W dni powszednie dekoracje i ozdoby, można było zobaczyć i kupić w Bibliotece Publicznej. Kiermasz zakończył się niedzielnym wspólnym kiermaszowaniem, w salce przy Kościele Parafialnym z 7 Gromadą Zuchową „Rycerskie Zuchy”, 22 Drużyną Harcerek „Rwąca Rzeka”, Próbną Elitarną Drużyną Harcerską im. I Dywizji Pancernej.
Niepowtarzalne bombki, stroiki, ozdoby choinkowe, kartki to tylko niewielka część ozdób świątecznych przygotowanych min. na szkolnych warsztatach klasowych z rodzicami. Serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy dostarczyli świąteczne „gadżety” na stoiska przyczyniając się do wsparcia naszej placówki, naszych dzieci. Podziękowania składamy także tym, którzy w spontanicznym odruchu serca  odwiedzili nasz kiermasz i dokonali zakupu. Środki zebrane z kiermaszu zasilą budżet Rady Rodziców i zostaną wykorzystane na nagrody dla uczniów.

Rada Rodziców SP
Natalia Jaźwiec

zdjęcia...

CORAZ BLIŻEJ ŚWIĘTA… Część druga.  OZDOBY ŚWIĄTECZNE.

W ramach  przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia , dzieci ze świetlicy brały udział  w zorganizowanych przez wychowawcę trzydniowych warsztatach świątecznych podczas, których wykonywały przeróżne i przepiękne ozdoby i dekoracje. Pierwszy dzień poświęcony był wycinaniu, wyklejaniu, dekorowaniu bombek o różnych kształtach i rozmiarach.  W dniu drugim pojawiły się papierowe choineczki i różnorakie dekoracje świąteczne. Natomiast  w dniu trzecim królowały łańcuchy choinkowe wykonywane z różnych elementów.  Dzieci chętnie i z dużym zaangażowaniem pracowały, a zarazem dobrze się bawiły podczas tych trzech dni warsztatowych. Dziękujemy pani Aleksandrze odbywającej praktyki studenckie w świetlicy za pomoc i wsparcie podczas warsztatów.  

A. Pajzert – wychowawczyni grupy piątej.

zdjęcia...

 

I BAL JESIENNO – ANDRZEJKOWY W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KAŹMIERZU

W tym roku po raz pierwszy w naszej szkole odbył się wspaniały Bal Jesienno – Andrzejkowy. W czwartek 26 listopada bawiły się dzieci z klas I. W piątek 27 listopada we wspólnej zabawie uczestniczyli uczniowie klas II i III. Pomysłodawcą balu była Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu, która przy współpracy wychowawców klas młodszych zajęła się organizacją przedsięwzięcia.
Dzieci z pomocą rodziców przygotowały cudowne i pomysłowe stroje. Można było spotkać policjantów, baletnice, koty, pszczółki. Batmana, Spidermana, smerfetkę, wróżkę i wiele innych ciekawych postaci. Do wspólnej zabawy wszystkich uczniów zaprosili sympatyczni animatorzy z firmy EventForKids, którzy przygotowali dla dzieci konkursy i wróżby. Zabawny klown i czarodziejka zadbali o radosny nastrój podczas imprezy. Uczniowie podzieleni na grupy kolejno uczestniczyli w konkurencjach sportowych przeciąganie liny i wyścigi w workach. Mieli okazję spróbować smacznych i zdrowych jabłek. Zaprezentowali też swoje talenty plastyczne tworząc woskowe obrazki. Na koniec sprawdzili co ich czeka w przyszłości przekłuwając papierowe serce i losując słodkiego lizaka z zabawną przepowiednią. Za udział w konkurencjach dzieci zdobywały punkty w postaci cukierków. Zwycięskie drużyny otrzymały garść słodkich cukierków, które były ukryte w kartonowym sercu. Między wróżbami i konkurencjami dzieci wspólnie z wychowawcami i rodzicami bawiły się przy muzyce. Tańcom towarzyszyła „Makarena”, „Chocolate choco choco” oraz muzyka z bajki „Kraina Lodu”. Rodzice przygotowali również dla uczestników balu owocowe przekąski i napoje.
Wspólne tańce i konkursy dostarczyły niezapomnianych wrażeń. Dzieci orzekły, że impreza była super.
Kierujemy serdeczne podziękowania do Rady Rodziców za inicjatywę, za pomysłowość na nowatorskie spędzanie czasu przy wspólnej zabawie.

K. Tecław K. Hermann

zdjęcia...

Andrzejki w świetlicy pierwszoklasistów

30 listopada nasza świetlica zamieniła się w magiczny salon, w którym zgodnie z tradycją, odbyły się różne wróżby i zabawy. Najpierw opowiedzieliśmy sobie o historii andrzejkowych tradycji.  Potem rozpoczęliśmy zabawę z przygotowanymi przez  panie wróżbami. Każdy chciał poznać swoją przyszłość, np. losując za pomocą czarodziejskiego klucza wróżbę  czy wybierając pewien atrybut przyszłości schowany pod kubeczkiem.  Oczywiście nie mogło zabraknąć andrzejkowej dyskoteki! Przy wspaniałej muzyce wszyscy bawili się doskonale! Było bardzo miło i wesoło. Oczywiście dzieci wiedzą,  że wszystkie wróżby traktujemy z przymrużeniem oka, jednak  Andrzejki mają niezaprzeczalnie magiczny klimat.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde, Dorota Wojtaś

zdjęcia...

W listopadzie klasa II b otrzymała zaproszenie do Biblioteki Publicznej w Kaźmierzu na spotkanie z pisarką literatury dziecięcej i ilustratorką Elizą Piotrowską. Stało się ono pretekstem do poznania niektórych książek tej autorki. Szczególne poruszenie wywołało opowiadanie „Żółte kółko. Mam na imię Inna”, której bohaterką jest dziewczynka z zespołem Dawna.  
Podczas spotkania Eliza Piotrowska przedstawiła nam pozostałe postacie pojawiające się w jej książkach: Ciocię Jadzię, jej bratanicę i wuja Zenka.  Pani Piotrowska jest wnikliwym obserwatorem otaczającego świata, a bohaterowie jej utworów są bardzo prawdziwi , zmagają się z różnymi problemami, ale też przeżywają ciekawe przygody.  Autorka bardzo dużo podróżuje. Przyjechała do nas prosto z Brazylii, gdzie aktualnie mieszka.    

zdjęcia...

„ CIEKAWA LEKCJA ASTRONOMII „

Dnia 8 grudnia klasy I e, I f i II a miały przyjemność spotkać się z Panem Łukaszem Wackowskim, którego pasją jest astronomia. Pan Łukasz przybliżył nam najciekawsze zjawiska atmosferyczne, opowiedział o ciałach niebieskich ich budowie, pochodzeniu, ruchach. W tym czasie dzieci miały możliwość zapoznać się z mapą nieba, dowiedziały się w jaki sposób powstały planety, gwiazdy, skąd się bierze energia słoneczna, czym jest Droga Mleczna. Wyjaśnił też, jak rozróżnić konstelacje gwiazd i gdzie szukać Gwiazdy Polarnej.Uczniowie z zainteresowaniemoglądali Ziemię i inne planety poruszające się po orbitach wokół Słońca. Obserwując Układ Słoneczny dzieci porównywały wygląd i wielkość planet. Uczniowie mieli okazję poszerzyć swoje wiadomości również na temat Słońca. Pan Łukasz odpowiadał dzieciom na wszystkie nurtujące pytania, dzieląc się swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem.Uczniowie mogli obejrzeć narzędzia do obserwacji nieba. To było bardzo niezwykłe doświadczenie. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy.Serdecznie dziękujemy naszemu gościowi za przyjęcie zaproszeniai zza ekscytującą „podróż” po nieboskłonie.

Kinga Majka

zdjęcia...

Warsztatyna WYDZIALE MATEMATYKI UAM - Poznań

W piątek 27 listopada troje uczniów naszej szkoły: Paweł Buluk, Marcin Kalinowski i Tymoteusz Pawłowski wzięło udział w Międzyszkolnych Warsztatach Matematycznych połączonych z drużynowym meczem matematycznym, które odbyły się na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dopiero tego samego dnia poznali temat warsztatów jakim była „Zasada szufladkowa Dirichleta”. Z tym zagadnieniem często spotykają się studenci studiów matematycznych, jednak mimo tego nasi chłopcy zdobyli w meczu ponad 50% punktów. Uczniowie byli pod wrażeniem wyglądu wydziału, bardzo spodobał im się również model wyobrażenia ruchu w czwartym wymiarze.

Wielkie gratulacje dla Pawła, Marcina i Tymoteusza za wysoki wynik.???????

Anna Stokłos

zdjęcia...

„Szkoła wolna od dopalaczy” – spotkanie z Policją.

02.12.2015r. w naszej szkole odbyło się spotkanie klas szóstych ze starszym posterunkowym Filipem Paciurą, pt. „Szkoła wolna od dopalaczy”. W trakcie spotkania uczniom przybliżone zostały podstawowe informacje na temat szkodliwości dopalaczy, ich podobieństwa do narkotyków oraz prawnych i zdrowotnych konsekwencji używania środków tego rodzaju. Na koniec spotkania uczniowie mogli zadać przedstawicielowi Policji pytania. Szóstoklasiści z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji policjanta oraz zadali wiele pytań

Katarzyna Stachowiak

zdjęcia...

SUKCES UCZENNIC, ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KAŻMIERZU, W XVII EDYCJI KONKURSU NA NAJŁADNIEJSZĄ SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ W POZNANIU.

Tradycyjnie, jak co roku zorganizowano konkurs na szopkę bożonarodzeniową w Poznaniu. Organizatorami konkursu były: Gimnazjum w Robakowie, Muzeum Etnograficzne- oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania. Prace konkursowe można oglądać w Muzeum Etnograficznym w Poznaniu przy ulicy Mostowej. Przepiękne szopki zostały wykonane różnymi technikami i z różnych materiałów (mech, kora, wosk, ciasto, masa solna itd.).  I miejsce w kategorii wiekowej 6-12 lat zdobyła uczennica Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu- Aleksandra Kłos z klasy VIc. Wyróżnienia otrzymały: Julia Maśluk, Julia Gawendowicz z klasy VIc , Gabriela Ruta, Julia Chudzichowska, Julia Ruś, Anna Kałek z klasy VIb, oraz Helena Przymusiak z klasy IVa

Organizatorką konkursu w szkole była Irena Gruszka.

http://wiadomosci.onet.pl/poznan/szopki-z-poznanskimi-symbolami-i-wielkopolskimi-budowlami/3fzy4b

zdjęcia...

WOJEWÓDZKI KONKURS PRZYRODNICZY

W dniu 27 listopada 2015r. w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego. Wzięło w nim udział 17 uczniów z klas V i VI. Najwyższy wynik - 25 punktów osiągnęli: Ania Kałek i Tymoteusz Pawłowski - oboje z klasy VIB. Niestety nie pozwoliło to na zakwalifikowanie się do kolejnego etapu konkursu, ponieważ limit wynosił 30 punktów na 40 możliwych do uzyskania.

Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

Mikołajkowa wycieczka do muzeum.

W dniu 3 grudnia 2015r. uczniowie klasy IVb Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu wybrali się pod opieką pań: Moniki Skotnickiej – Stróżyk ( wychowawcy ) i Barbary Kubiak ( n-la języka polskiego ) na wycieczkę do Szamotuł. Jej celem było zwiedzenie Muzeum Zamku Górków. Dzieci z wielkim zainteresowaniem obejrzały ciekawe ekspozycje muzealne, w tym wielką kolekcję pięknych ikon. Dużym zaskoczeniem była dla nich podobizna świętego Mikołaja widniejąca na jednej z nich. Potem uczniowie zwiedzili Basztę Halszki – wystawę archeologiczną przedstawiającą pradzieje Ziemi Szamotulskiej, komnatę Halszki oraz ekspozycje dotyczące dziejów miasta Szamotuły. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że wycieczka była zbyt krótka i chętnie zwiedzaliby to interesujące miejsce dłużej.

Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

KURATORYJNE KONKURSY SZKOLNE - SUCES MATEMATYKÓW

Koniec listopada w szkole Podstawowej w Kaźmierzu to czas konkursów przedmiotowych. 19 listopada 2015r. miał miejsce etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego. Wzięli w nim udział uczniowie klas V i VI, którzy przeczytali dodatkową lekturę – „Władcę Lewawu” D. Terakowskiej. Wyniki uczniów były dobre, niestety zabrakło kilku punktów i nikt nie zakwalifikował się do etapu rejonowego. 20 listopada odbył się etap szkolny Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Do etapu rejonowego zakwalifikował się Adrian Konieczny z klasy Vc.
Po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły mieli możliwość sprawdzenia swoich sił w konkursie organizowanym przez Fundację Edukacji Społecznej „EKOS” „Złota Żabka” w Dziedzinie Literatury i Języka Polskiego (18 listopada) i Dziedzinie Matematyki (19 listopada). Było to nowe, ciekawe doświadczenie i okazja do zmierzenia się z ciekawymi zadaniami. Najlepsze wyniki w szkole uzyskali Tymoteusz Pawłowski z klasy VIb w Dziedzinie Literatury i Języka Polskiego oraz Adrian Konieczny z Vc w Dziedzinie Matematyki. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

E.P.

zdjęcia...

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

20 listopada obchodzony jest w Polsce, z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka, Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Także w naszej szkole podjęto kilka inicjatyw, mających na celu przybliżenie uczniom wiedzę na temat własnych praw. 25.11.2015r. uczniowie wraz z nauczycielami stworzyli film. Przedstawia on podstawowe prawa przynależne dzieciom. Przygotowano transparenty z hasłami nawiązującymi do praw dziecka, ponadto uczniowie przygotowali wyjaśnienia dotyczące poszczególnych praw. Film został zamieszczony na portalu Youtube. Zapraszamy do zapoznania się z filmem pod poniższym linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=P9bMTsAoKkE&feature=em-upload_owner

            Ponadto w klasach 1-3 nauczyciele wychowawcy przeprowadzili z uczniami zajęcia dotyczące praw dziecka. Przy pomocy plakatów, które zostały zawieszone na gazetkach ściennych, przybliżyli oni najmłodszym uczniom czym są prawa dziecka oraz czego one dotyczą. Także podczas zajęć świetlicowych zostały przeprowadzone warsztaty nawiązujące do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka. Uczniowie otrzymali balony z informacjami o prawach dziecka, znajdującymi się wewnątrz balonów. Następnie, z pomocą tych informacji, przygotowali Karty Praw Dziecka, które zostały zawieszone w szkolnej świetlicy. Za organizację działań związanych z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka, nagrywanie oraz montaż filmu odpowiedzialne były p. Joanna Pawłowska, p. Katarzyna Stachowiak, p. Anna Pawłowska oraz p. Anna Pajzert.

Katarzyna Stachowiak

zdjęcia...

„Wycieczka do Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu”

Dnia 30 listopada 2015 roku uczniowie z klasy II a i II c, wyjechali na wycieczkę dydaktyczną do Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Dzieci wzięły udział w warsztatach teatralno- baletowych pt: „Baletowa podróż po teatrze”  Podróż zaczęła się w sali prób, miejscu niedostępnym dla publiczności.  Dzieci zobaczyły fragmenty najpiękniejszych przedstawień baletowych takich jak „ Dziadek do orzechów”, „Romeo i Julia” oraz „ Jezioro Łabędzie”. W tym czasie zostały zaprezentowane również tańce z różnych stron świata, piękne kostiumy oraz różnorodne rekwizyty. Uczniowie zapoznali się z terminologią tańca klasycznego. Po warsztatach uczniowie zostali zaproszeni na krótki spacer na scenę teatru oraz za kulisy. Największe wrażenie wywarła jednak na wszystkich scena główna oraz widziana z tej perspektywy widownia. Przewodnikzapoznał nas z historią poznańskiej Opery, opowiedział kilka ciekawych anegdot dotyczących pracy aktorów i ich występów na deskach scenicznych. Zwiedzający mogli zadawać nasuwające się w danym momencie pytania.Zwiedzanie teatralnych kulis zakończyliśmy wymianą wrażeń związanych z celem naszej wycieczki. Wróciliśmy do Kaźmierza zadowoleni i pełni wrażeń.

Kinga Majka

zdjęcia...

„ Warsztaty Bożonarodzeniowe” w klasie II a

Przed nami kolejne Święta Bożego Narodzenia, to czas który każdemu kojarzy się z zapachem choinki, Świętym Mikołajem , ciepłem rodzinnym.  Dlatego też w piątkowe popołudnie 4 grudnia 2015 roku odbyły się w klasie II a,kolejne Rodzinne Warsztaty Świąteczne. W trakcie warsztatów dzieci wykonały ozdoby świąteczne które zostały wykorzystane do przyozdobienia naszej sali lekcyjnej, natomiast rodzice dzielnie radzili sobie z realizacją tego zadania, czego dowodem jest pięknie przystrojona klasa. Udekorowane zostało drzewko świąteczne w kolorowe łańcuchy i bombki,zostały rozwieszone liczne ozdoby, które coraz bardziej wprowadzały nas w świąteczny nastrój. Uczestnictwo w warsztatach było kolejną okazją do lepszego poznania się, integracji klasy oraz dało możliwość kreatywnego spędzenia czasu co sprawiło nam wiele radości. Wszystkim uczestnikom warsztatów, uczniom, rodzicom jeszcze raz serdecznie dziękuję za współpracę i moc inspiracji.

Kinga Majka

zdjęcia...

UCZENNICA NASZEJ SZKOŁY W FINALE WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO.

21 listopada w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym odbył się półfinał  III Wielkopolskiego Konkurs Poezji Religijnej pt. "Na mich ustach zawsze Jego chwała". Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice: Julka Ziemniewska z kl. V c, Hania Koput z kl.III c i Zuzia Kartner z kl. III b. Dziewczynki przyjechały na konkurs pod opieką swoich mam. O godzinie 10.30 rozpoczęły się przesłuchania uczestników, które przebiegały równocześnie we wszystkich grupach wiekowych. Najliczniej, ( 30 osób), reprezentowane były grupy wiekowe klas I -III oraz IV - VI. Podczas oczekiwania na werdykt jurorów młodzi recytatorzy wraz z opiekunami mogli posłuchać wielkopolskich poetów: Izabeli Zioła i Zygmunta Dekierta, którzy prezentowali swoją twórczość. Uczcie duchowej towarzyszył poczęstunek, na który złożyły się drożdżówki i pizza. Przed ogłoszeniem wyników konkursu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a także zostali obdarowani drobnymi upominkami ufundowanymi przez Urząd Gminy w Tarnowie Podgórnym. Wreszcie nadszedł oczekiwany moment ogłoszenia wyników przez organizatora konkursu, Krzysztofa Matusiaka. Jedna z naszych uczestniczek, Hania Koput zakwalifikowała się do wojewódzkiego etapu konkursu, który odbędzie się w Poznaniu. Tam Hania zmierzy się z recytatorami z okolic Leszna i Konina. Trzymamy za nią kciuki! 

Alicja Szopa i Aleksandra Napierała

zdjęcia...

DZIEŃ KSIĄŻKI STAR WARS

10 października na całym świecie obchodziliśmy Dzień Książki Star Wars. Była to doskonała okazja, by zachęcić do czytania młodych i starszych miłośników „Gwiezdnych wojen”. To właśnie na kartach książek i komiksów z tej znanej na całym świecie sagi powstał olbrzymi świat pełen przygód, niezapomnianych bohaterów i wyjątkowej mitologii, która sięga dużo dalej niż filmowa opowieść. Z tej okazji nasza biblioteka wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie zorganizowanym przez wydawnictwa AMEET, ZIELONA SOWA, EGMONT i FOKSAL w ramach którego otrzymaliśmy zestaw książek STAR WARS.

ZDJĘCIA

n-l bibliotekarz J. Pawłowska

GMINNY KONKURS RECYTATORSKI "POETYCKIE BARWY JESIENI"

W godzinach popołudniowych dnia 25.11.2015 roku w Kinie w Bibliotece Publicznej w Kaźmierzu odbył się Gminny Konkurs Recytatorski „Poetyckie Barwy Jesieni” zorganizowany po raz kolejny przez Gminny Ośrodek Kultury. Wzięli w nim udział uczniowie szkól podstawowych oraz gimnazjum, przygotowując wiersz (kl. I-VI) oraz wiersz i prozę (kl. I – III gimnazjum) z terenu naszej gminy. Z naszej szkoły w konkursie wzięło udział 7 uczniów (Michalina Kozielczyk z kl. I f, Jakub Figas z kl.I b, Hania Koput i Franek Bączkiewicz z kl. II Ic, Otylia Tomczak z kl. V a, Julia Ziemniewska z kl. V c i Anna Minta z kl. VI a. ), którzy zostali wyłonieni w szkolnym konkursie recytatorskim, który odbył się 29 i 30.10.2015 roku. Wybrani uczniowie pod opieką p. Joanny Pawłowskiej rywalizowali z pozostałymi uczestnikami. Największa rywalizacja była pomiędzy uczniami klas I – III szkół podstawowych. Konkurs prowadził niezastąpiony p. Waldemar Herman, który wprowadzał swobodną i przyjazną atmosferę do recytacji. Wszyscy recytatorzy zostali usatysfakcjonowani "słodkim, małym co nieco", a laureaci nagrodzeni książkami i dyplomami.
Nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:
w kategorii klas I - III
Wyróżnienie - Hania Koput kl. 3 c
III miejsce - Michalina Kozielczyk kl.1f
I miejsce - Franciszek Bączkiewicz kl. 3 c

w kategorii klas IV - VI
III miejsce - Ania Minta kl. 6 a
II miejsce - Julia Ziemniewska kl. 5 c
I miejsce - Otylia Tomczak kl. 5 a

ZDJĘCIA

n-l bibliotekarz J. Pawłowska

TRADYCJA I ZABAWA – ANDRZEJKI W ŚWIETLICY.

W piątkowe popołudnie 27 listopada, wychowankowie grupy piątej świetnie się bawiły i przyszłość wróżyły. Wychowawczyni opowiedziała dzieciom o dawnych tradycjach i wierzeniach andrzejkowych oraz o tym, że obecnie  wszelkie wróżby mają jedynie charakter zabawowy, po czym zaprosiła dzieci do wspólnej zabawy. Był rzut zaczarowaną  monetą do naczynia z wodą, wróżba z magicznych kart i kości. Dużo emocji wzbudziła wróżba z papierowych serc, które nakłuwane odsłaniały imię przyszłej sympatii. Wiele radości dzieciom przyniosła wróżba z jajek niespodzianek – gdzie w środku skrywała się karteczka z nazwą zawodu, który będzie wykonywany w przyszłości. Dużą niespodzianką i wielką niewiadomą była wróżba z balonami. W każdym baloniku po przekłuciu go czekała wróżba na przyszłość i mały prezencik. W przerwach grała  taneczna muzyka i czekał słodki poczęstunek, o który zadbali wszyscy uczestnicy zabawy.  Serdecznie dziękujemy mamie Ninki pani Cugier za pyszne rogaliki, które na tę okazję dla nas upiekła. Dziękuję dzieciom za zaangażowanie i wspaniałą zabawę.  

Wychowawczyni grupy – A. Pajzert

zdjęcia...

„Powrót do szkoły”

Szkołę Podstawową już po raz kolejny  w ramach programu „Powrót do szkoły” odwiedziła pani Maria Galewska. Dawna mieszkanka Kaźmierza, na co dzień pracuje w Komisji Europejskiej w Brukseli. Spotkała się z uczniami klas VI prezentując swoją drogę do stolicy Belgii i zjednoczonej Europy oraz korzyści jakie daje Polakom przynależność do Unii Europejskiej i możliwości jej rozwoju. W spotkaniu nie zabrakło mini konkursów w których uczniowie mieli szanse otrzymać nagrody, nie zabrakło również gadżetów unijnych dla wszystkich uczestników spotkania.
Dyrektor naszej szkoły p. Mariusz Pielucha podziękował pani Marii Galewskiej za spotkanie, zaprosił na następny rok i wręczył album o ziemi szamotulskiej na pamiątkę miłego spotkania.

zdjęcia...

UCZENNICA NASZEJ SZKOŁY W FINALE WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO.

21 listopada w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Tarnowie Podgórnym odbył się półfinał III Wielkopolskiego Konkurs Poezji Religijnej pt. "Na moich ustach zawsze Jego chwała". Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice: Julka Ziemniewska z kl. V c, Hania Koput z kl.III c i Zuzia Kartner z kl. III b. Dziewczynki przyjechały na konkurs pod opieką swoich mam. O godzinie 10.30 rozpoczęły się przesłuchania uczestników, które przebiegały równocześnie we wszystkich grupach wiekowych. Najliczniej, ( 30 osób), reprezentowane były grupy wiekowe klas I -III oraz IV - VI. Podczas oczekiwania na werdykt jurorów młodzi recytatorzy wraz z opiekunami mogli posłuchać wielkopolskich poetów: Izabeli Zioła i Zygmunta Dekierta, którzy prezentowali swoją twórczość. Uczcie duchowej towarzyszył poczęstunek, na który złożyły się drożdżówki i pizza. Przed ogłoszeniem wyników konkursu wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, a także zostali obdarowani drobnymi upominkami ufundowanymi przez Urząd Gminy w Tarnowie Podgórnym. Wreszcie nadszedł oczekiwany moment ogłoszenia wyników przez organizatora konkursu, Krzysztofa Matusiaka. Jedna z naszych uczestniczek, Hania Koput zakwalifikowała się do wojewódzkiego etapu konkursu, który odbędzie się w Poznaniu. Tam Hania zmierzy się z recytatorami z okolic Leszna i Konina. Trzymamy za nią kciuki! 

Alicja Szopa i Aleksandra Napierała

PODZIĘKOWANIE

Pragnę serdecznie podziękować całej społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu, rodzicom, nauczycielom i wszystkim zaangażowanym w akcję „Podaj mydło”.  Dzięki Wam udało się zebrać 430 kostek mydła.  Dur brzuszny, cholera, czerwonka ostre biegunki to tylko niektóre z śmiertelnych chorób, które łączy to, że należą do tzw. chorób brudnych rąk. Dzięki Waszemu zaangażowaniu mogliśmy uchronić przed wymienionymi chorobami niejednego mieszkańca krajów tropikalnych.  Dziękuję za kolejną owocną zbiórkę .

Anna Pajzert

zdjęcia...

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA W ŚWIETLICY  -20 listopad

Dzień ten radośnie  obchodziły dzieci z klas drugich i trzecich ze świetlicy szkolnej. W ramach świętowania poznały najważniejsze prawa dziecka zapisane w Konwencji Praw Dziecka.  Następnie wykonały piękne plakaty ,na których zamieściły najważniejsze dziecięce prawa. Później wypuściły w powietrze  kolorowe balony- każdy symbolizujący inne prawo dziecka.  Zajęcia zakończyła wspólna balonowa zabawa  na boisku szkolnym.

Wychowawczyni grupy Anna Pajzert

zdjęcia...

Zawód-bibliotekarz

Tym razem świetlica szkolna miała zaszczyt gościć panie z Biblioteki Publicznej. Naszych uczniów w świat książek i swojej pracy wprowadziły: pani Maria i pani Bogusia. Panie bibliotekarki opowiedziały naszym podopiecznym m.in.: o tym w jaki sposób można zapisać się do biblioteki, jak z niej korzystać oraz jak należy dbać o książki. Jednak nowoczesna biblioteka to nie tylko książka, to także: spotkania autorskie, konkursy pięknego czytania, recytatorskie, konkursy plastyczne, czytanie bajek, gry i zabawy, wystawy i przedstawienia dla dzieci. Na zakończenie wizyty nasi wychowankowie przenieśli się w zaczarowany świat bajek, dzięki teatrzykowi- kamishibai.

Serdeczne podziękowania za odwiedziny składają wychowawczynie świetlicy: Krzysztofa Stankiewicz-Wajdei Dorota Wojtaś.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjecia...

Niebiański ogród

Każdy lubi dalekie wyprawy i niezwykłe opowieści. Uczniowie klasy IId we wtorek wyruszyli w niezwykłą podróż do Japonii dzięki bajce pt.,,Niebiański ogród”. Zapoznali się z ideą teatru Kamishibai. Poznali wiele ciekawostek związanych zkulturą japońską, świętami i zwyczajami. Jedna z nich dotyczy spełnienia marzeń, które zrealizują się po wykonaniu 1000 papierowych żurawi.Dzieci z ochotą zabrały się do pracy, aby ich marzenia również się spełniły. Co prawda udało zrobić się tylko pięć, ale były to największe żurawie wykonane techniką origami. Spotkanie z animatorką teatru Kamishibai, panią Magdaleną Paluszak, zakończyły się próbami jedzenia pałeczkami przy japońskiej piosence Tanabata. Jesteśmy jej ogromnie wdzięczni za poświęcony nam czas.

E.H.

zdjęcia...

Apel z okazji Święta Niepodległości 

We wtorek 10 listopada 2015 roku w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbył się uroczysty apel z okazji 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie pani wicedyrektor – Hanna Łuczak wyrecytowała patriotyczny utwór, który wprowadził zgromadzonych w podniosły nastrój.  Uczniowie z kółka historycznego pod kierunkiem Magdaleny Łyskanowskiej przypomnieli lata niewoli oraz historię walki narodu polskiego o wolność. Dzieci miały możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej o czasach zaborów i odzyskania niepodległości. Wystąpił też prowadzony przez pana Roberta Winieckiego zespół wokalny, który zaśpiewał patriotyczne pieśni. Apel, który odbył się w udekorowanej przez p. I. Gruszkę, p. M. Sosińską i p. M. Tomczak sali gimnastycznej, był ważną lekcją patriotyzmu.

Magdalena Łyskanowska

zdjęcia...

PROGRAM MINISTERIALNY MEN "KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ"

Uczniowie ze naszej szkoły mogą już się cieszyć z książek zakupionych w ramach realizacji ministerialnego projektu skierowanego do szkół podstawowych "Książki naszych marzeń"! Przedsięwzięcie Ministerstwa Edukacji Narodowej ma na celu poprawić kondycję czytelniczą najmłodszych uczniów. – Dlaczego właśnie dla nich?
"Uczeń szkoły podstawowej po raz pierwszy styka się w niej z lekturami. To od tego, czy są ciekawe, wciągające, inspirujące, zależy, czy uczeń będąc nastolatkiem, a później dorosłym, sięgnie po książki. To, co obecnie czytają uczniowie podstawówek, nie sprawdza się. Wybierane przez część nauczycieli książki nie rozbudzają ciekawości ucznia, opisują nieznaną dziecku rzeczywistość sprzed kilkudziesięciu lat. Efekt? Nasze nastolatki nie czytają. Dorośli podobnie. Chcielibyśmy to zmienić" – wyjaśniała była minister Joanna Kluzik-Rostkowska.

Już od 01 grudnia 2015 r. uczniowie będą mogli wypożyczać książki zakupione dzięki dotacji finansowej z Programu MEN „Książki naszych marzeń”. Otrzymane dofinansowanie umożliwiło zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych. Otrzymanie dotacji MEN w ramach programu było możliwe tylko przy 20% wsparciu organu prowadzącego nasza placówkę – za co bardzo dziękujemy..
Program przewiduje także organizację dodatkowych atrakcji czytelniczych dla dzieci. Oto plan działań promujących czytanie w naszej szkole:
PLAN
Program „Książki naszych marzeń” poprzedził Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, który w latach 2016-2020 będą wspólnie realizować 2 ministerstwa: Edukacji Narodowej oraz Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nasza szkoła zamierza również przystąpić do tego programu i spróbujemy pozyskać fundusze na zakup kolejnych książek do szkolnej biblioteki
ZDJĘCIA

n-l bibliotekarz J. Pawłowska

http://bibliotekaszkolna01.wix.com/bibliotekasp#!aktualnosci/cjg9

Apel z okazji Święta Niepodległości 

We wtorek 10 listopada 2015 roku w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbył się uroczysty apel z okazji 97. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie pani wicedyrektor – Hanna Łuczak wyrecytowała patriotyczny utwór, który wprowadził zgromadzonych w podniosły nastrój.  Uczniowie z kółka historycznego pod kierunkiem Magdaleny Łyskanowskiej przypomnieli lata niewoli oraz historię walki narodu polskiego o wolność. Dzieci miały możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej o czasach zaborów i odzyskania niepodległości. Wystąpił też prowadzony przez pana Roberta Winieckiego zespół wokalny, który zaśpiewał patriotyczne pieśni. Apel, który odbył się w udekorowanej przez p. I. Gruszkę, p. M. Sosińską i p. M. Tomczak sali gimnastycznej, był ważną lekcją patriotyzmu.

Magdalena Łyskanowska

zdjęcia...

LISTOPADOWE ŚWIĘTO.

W 97 rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości poczet sztandarowy ze Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu wziął udział w uroczystej mszy świętej w intencji naszej Ojczyzny.  Następnie uczestniczył w uroczystościach  odsłonięcia i poświęcenia pomnika pamięci  ofiar katyńsko-smoleńskich.

A. Pajzert

zdjęcia...

"BOHATEROWIE BAŚNI BRACI GRIMM"

W dniu 10 listopada 2015 r. nastąpiło rozstrzygnięcie Szkolnego Konkursu Plastycznego dla uczniów klas I - III, który w tym roku został ogłoszony pod hasłem: „Bohaterowie baśni braci Grimm”. Ponieważ na konkurs dostarczono zostało wiele przepięknych, kolorowych prac, Komisja Konkursowa miała niełatwe zadanie. Ostatecznie, po długich dyskusjach i naradach, Komisja zdecydowała się przyznać następujące nagrody:
w kategorii prac plastycznych płaskich
I miejsce - Hania Koput kl. 3c "O rybaku i złotej rybce"
I miejsce - Laura Smoczek kl. 3b "Żabi Król"
II miejsce - Olga Strosin kl. 2b "O rybaku i złotej rybce"
II miejsce - Aleksandra Prendka kl. 3a "Roszpunka"
III miejsce - Viviana Walkowiak kl. 2a "Trzy świnki"
III miejsce - Julia Kołodziejczak kl. 1c "Jaś i Małgosia"
Wyróżnienie - Julia Jeziorna kl. 1c "Roszpunka"
Wyróżnienie - Mateusz Augustyn kl. 1b "Bohaterowie baśni braci Grimm"
Wyróżnienie - Julia Kozłowska kl. 2c "O wilku i siedmiu koźlątkach"

w kategorii prac plastycznych przestrzennych
I miejsce - Martyna Nowakowska kl. 3b "Roszpunka"
II miejsce - Wiktoria Włodarczak kl. 3c "O rybaku i złotej rybce"
II miejsce - Zuzanna Katner kl. 3b "Czerwony Kapturek"
III miejsce - Anna Runowska kl. 2d "Pani Zamieć"

GALERIA PRAC
http://bibliotekaszkolna01.wix.com/bibliotekasp#!aktualnosci/cjg9

Kolejny gość w świetlicy szkolnej

Kolejnym gościem świetlicy szkolnej w bieżącym roku szkolnym był pan Maciej, który opowiedział dzieciom o swojej pracy i pasji. Jest on związany z dziedziną metrologii przemysłowej i narzędziowej. Przedstawił naszym uczniom najnowsze urządzenie- skaner 3D, który wykorzystuje się w przeróżnych sferach. Wspaniałym przeżyciem dla naszych podopiecznych było skanowanie przedmiotów, ich sylwetek i twarzy.  Serdeczne podziękowania za przyjęcie zaproszenia składają wychowawczynie świetlicy  : Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i Dorota Wojtaś.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

SALAMANDRA 2015

W dniu 10.11.2015r. odbył się szkolny etap Konkursu Przyrodniczego dla Uczniów Gimnazjów i Szkół Podstawowych organizowanego przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody SALAMANDRA. Temat był następujący: „Rośliny i zwierzęta polskich gór”. Pytania konkursowe związane były głównie z charakterystycznymi cechami gatunków występujących w polskich górach – z morfologią, biologią i ekologią. Dużą wiedzą z tego zakresu wykazali się następujący uczniowie: Adam Szenknecht, Tymoteusz Pawłowski i Piotr Lis – wszyscy z klasy VIB. Należy pogratulować im również cywilnej odwagi – podczas zajęć kółka przyrodniczego do konkursu przygotowywana była liczna grupa uczniów, ale tylko tych trzech śmiałków zdecydowało się wziąć w nim udział. Będą oni reprezentować naszą szkołę w kolejnym etapie konkursu.
Trzymajmy za nich kciuki!

Monika Skotnicka - Stróżyk

Mistrzostwa powiatu w piłce nożnej halowej

6 listopada 2015 r. chłopcy ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu zajęli, po zaciętej walce piąte miejsce w mistrzostwach powiatu w halowej piłce nożnej w Pniewach. Oto skład naszej reprezentacji: Mikołaj Lura,  Hubert Łuczak i Kacper Kredens z 6a, Adrian Andraszak, Mateusz Potaśnik, Adam Ginter, Tomasz Gnalicki i Dominik Hamera z 6c oraz Kacper Ciepły i Bartosz Mikołajczak z 5b.                      

Opiekun UKS „Sokół”: Zbigniew Filipiak

zdjęcia...

Jesienne warsztaty w świetlicy

W miniony piątek w świetlicy szkolnej odbyły się jesienne warsztaty, w których udział wzięli uczniowie klas I. Z przyniesionych kasztanów, żołędzi, szyszek i jarzębiny powstały piękne, jesienne ludziki i zwierzątka, które ozdobiły salę lekcyjną. Dzieci wykazały się niezwykłą kreatywnością, pomysłowością i starannością podczas realizacji swoich propozycji artystycznych.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

„PODAJ MYDŁO”  DZIECIOM Z AFRYKI.

Pod tym hasłem uczniowie Szkoły Podstawowej zbierali mydła dla Fundacji Pomocy Humanitarnej „ Redemptoris Missio” z Poznania.  Zbiórka trwała zaledwie kilka dni, a udało nam się uzbierać  aż 430 kostek mydła.   4 listopada uczennice z klas szóstych i trzecich wraz z opiekunem p. Anną Pajzert  zawiozły  mydła do siedziby Fundacji w Poznaniu. Przy okazji dzieci mogły obejrzeć pomieszczenia i podejrzeć  specyfikę pracy.  Już po raz drugi współpracowaliśmy z Fundacją „Redemptoris Missio” , w roku ubiegłym zbieraliśmy ołówki i artykuły szkolne dla afrykańskich dzieci. 

 Opiekun SU A.Pajzert

zdjęcia...

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

                Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów naszej szkoły do grona czytelników biblioteki szkolnej. W naszej szkole odbywa się ono zawsze w pierwszym semestrze, mimo tego iż pierwszaki nie poznały jeszcze wszystkich literek z elementarza. Celem spotkania, które odbyło się w dniach 2,3 i 5.11.2015 roku było przygotowanie uczniów do swobodnego i samodzielnego korzystania ze zbiorów bibliotecznych, zapoznania się z książką i tego jak należy się z nią obchodzić. Najważniejszym momentem na które dzieci z niecierpliwością oczekiwały było złożenie przyrzeczenia podczas którego przyrzekali, że będą kochać książki, dbać o nie, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie a na zakończenie uroczystości dzieci otrzymały pamiątkową książeczkę ufundowaną przez Radę Rodziców. Od tej chwili nasi najmłodsi uczniowie stali się pełnoprawnymi czytelnikami naszej biblioteki i mogą już samodzielnie wypożyczać książki.

ZDJĘCIA

Pod koniec ubiegłego roku szkolnego odbyła się akcja zbiórki środków opatrunkowych dla mieszkańców Afryki. Tym działaniom przewodniczyła p. Urszula Derda. Do zbiórki włączyli się nauczyciele, rodzice, pracownicy szkoły oraz uczniowie. O całej akcji szybko by zapomniano, gdyby nie list z Etiopii, który przyszedł na ręce pani Uli. List zawierał ciepłe i serdeczne podziękowania dla ofiarodawców z Polski. Nie po raz pierwszy możemy się przekonać, jak niewiele trzeba, aby pomóc drugiemu człowiekowi mieszkającemu w dalekiej Afryce.

zdjęcia...

Prawdziwy WF z klasą

Uczniowie Szkoły Podstawowej  w Kaźmierzu  dnia  4.11.2015r wzięli udział  w treningu  pokazowym koszykówki.
Młodzież klas szóstych miała okazję na lekcji wychowania fizycznego spróbować swoich sił w profesjonalnym treningu koszykarskim. Bardzo starannie wykonywali ćwiczenia i zadania, które były im powierzone. Trening prowadzili zawodnicy klubu Tarnovia Basket  z Tarnowa Podgórnego wraz z ich obecnym trenerem.

 Małgorzata Szagżdowicz

zdjęcia...

W piekarni

30 października uczniowie klasy IId odwiedzili piekarnię.Przechodząc przez kolejne stanowiska pracy, przekonali się, że zawód ten wymaga siły, cierpliwości, dokładności i nie jest przeznaczony dla śpiochów. Mimo tego, kilku chłopców zadeklarowało, że w przyszłości, chciałoby wypiekać chleby, bułki i bagietki. Na zakończenie każdy mógł spróbować, jak smakuje bułka prosto z pieca. Dziękuję pani Sylwii Siepka za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu.

 E.H.

zdjęcia...

VII EDYCJA SZKOLNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO DLA KLAS I - VI

29 i 30.10.2015 r. w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Recytatorskiego, którego organizatorkami była Biblioteka Szkolna. Celem konkursu było rozwijanie uzdolnień twórczych, doskonalenie umiejętności recytatorskich, rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji oraz upowszechnianie kultury żywego słowa wśród dzieci. W tym roku uczniowie zmierzyli się z wierszami Joanny Papuzińskiej (kl. I), Wandy Chotomskiej (kl. II - III) i Łukasza Dębskiego (kl. IV - VI). Recytatorzy przedstawili jeden dowolnie wybrany utwór danego autora. Poziom konkursu był wysoki, a więc komisja miała ciężki orzech do zgryzienia przy wyborze zwycięzców. Szczególnie recytacje najmłodszych uczestników zasługiwały na najwyższą pochwałę i były nagradzane gromkimi brawami. Komisja w składzie: pani Dorota Wojtaś, pani Anna Pawłowska, pani Krzysztofa - Wajde oraz pani Joanna Pawłowska, przesłuchała 52 recytatorów i wyłoniła laureatów. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.

LAUREACI
kategoria klas I:
I miejsce – Bartkowiak Maja kl. I c „Rozbrykanie”
I miejsce – Kozielczyk Michalina kl. I f „Tygryski”
II miejsce – Figas Kuba kl. I b „Pod Bajdułem”
II miejsce – Nowak Aleksandra kl. I b „Wodnik”
III miejsce – Kaźmierczak Julia kl. I a „Gość”
GALERIA ZDJĘĆ
w kat. klas II - III
I miejsce – Bączkiewicz Franciszek kl. III c „Koń z końtrabasem”
II miejsce – Kupś Karolina kl. III b „Koń u fryzjera”
II miejsce – Koput Hanna kl. III c „Koń u fryzjera”
III miejsce – Szalewska Zofia kl. II b „Kuce”
Wyróżnienie – Tafelska Gabriela kl. II a „Hipopotam”
GALERIA ZDJĘĆ
w kat. klas IV - VI
I miejsce – Minta Anna kl. VI a "Czesława woli Wiesława"
II miejsce – Ziemniewska Julia kl. V c "Kiwi"
II miejsce – Tomczak Otylia kl. V a "Kanał"
III miejsce – Ruś Julia kl. VI b "Miś"
III miejsce – Grabarczyk Dominika kl. V c "Sławek"
III miejsce – Cugier Pola kl. IV b "Sławek"
Wyróżnienie – Kulon Weronika kl. V a "Mucha w szklance"
Wyróżnienie – Galus Małgorzata kl. IV b "Zły Janek"
Wyróżnienie – Iwo Cieliczko kl. V a "Pięty"
GALERIA ZDJĘĆ

ZACZAROWANY ŚWIAT BAJEK WALTA DISNEYA

W ramach obchodów Święta Biblioteki i aby uczcić 50 rocznicę śmierci amerykańskiego producenta filmowego, reżysera, scenarzysty, animatora, wizjonera i filantropa Walta Disneya w dniach 22-23.10.2015 roku uczniowie klas I - III wzięli udział w potyczkach klasowych "Zaczarowany Świat Bajek W. Disneya". Dwuosobowe drużyny z każdej klasy I, II i III rywalizowały ze sobą w 6 konkurencjach, które polegały na odgadnięciu tytułu bajki lub imienia bohatera, mając do dyspozycji rekwizyt, portret bohatera, fragment filmu lub fragment piosenki. Za każdą trafną odpowiedź uczniowie otrzymywali punkt a klasa, który nazbierała ich najwięcej zwyciężała. Przy zażartej rywalizacji ale przy wspaniałej zabawie wyniki rozłożyły się następująco:

KLASY I
I miejsce - I c (11 punktów)
II miejsce - I d (10 punktów)
III miejsce - I b (8 punktów)
Wyróżnienie - IV miejsce - I e, f (7 punktów)
Wyróżnienie - V miejsce - I a (6 punktów)
ZDJĘCIA

 

KLASY II
I miejsce - II a (15 punktów)
II miejsce - II d (12 punktów)
III miejsce - II b (11 punktów)
Wyróżnienie - IV miejsce - II c (10 punktów)

ZDJĘCIA


KLASY III
I miejsce - III b (23 punktów)
II miejsce - III a (22 punktów)
III miejsce - III (21 punktów)
ZDJĘCIA

http://bibliotekaszkolna01.wix.com/bibliotekasp#!aktualnosci/cjg9

MALI FARMERZY ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KAŹMIERZU

Dnia 26.10.2015 klasa I c i III b uczestniczyły w programie pt. „Jestem farmerem” realizowanym w ośrodku agroturystycznym Kids Farm w Przecławiu. Dzieci dowiedziały się m.in. w jaki sposób uprawia się rośliny na polu, oraz jakie zwierzęta można tam spotkać. Uczestnicy „podróżowali” po polu siedząc na przyczepie i podziwiając widoki. Dostrzegli m. in. uciekające sarny, krążącego jastrzębia, dzikie gęsi oraz poszukującego pożywienia kruka. Największą radość sprawiło dzieciom zwiedzanie „Zaczarowanego ogrodu”(miejsce gdzie różne zwierzęta mieszkają w zgodzie) oraz wspólne zbieranie ziemniaków i dyni, które mogli zabrać do domu.

Wychowawcy klasy Ia i IIIb
Karolina Pielucha Karolina Tecław

zdjęcia...

zdjęcia...

Eksperymenty  z  fizyki  i  chemii  w  Świetlicy Szkolnej w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu

W nowym roku szkolnym , w ramach kontynuacji projektu „Mój zawód-moja pasja”, świetlicę szkolną odwiedził pan Maciej. Nasz gość opowiedział najmłodszym uczniom o swoim zawodzie- elektrotechnika, ale większość czasu poświęcił swojej pasji. Podczas zajęć przedstawił dzieciom, kilka ciekawych i prostych doświadczeń z dziedziny fizyki i chemii. Były to m.in. doświadczenia z powietrzem, wodą, ciśnieniem atmosferycznym i hydrostatycznym oraz z dwutlenkiem węgla. Zajęcia były dla naszych podopiecznych szczególnie pouczające, gdyż większość z eksperymentów mogli wykonać samodzielnie. Serdeczne podziękowania panu Maciejowi za wizytę i doskonałą zabawę składają wychowawczynie świetlicy klas I: Krzysztofa Stankiewicz-Wajde i Dorota Wojtaś.

Krzysztofa Stankiewicz-Wajde

zdjęcia...

W piątek 23 października uczniowie klasy IId gościli przedstawiciela Nadleśnictwa Pniewy panią Monikę Kubiak. Zabrała  ona wszystkich na niezwykłą wędrówkę po jesiennym lesie. Przygoda udała się dzięki prezentacji autorstwa pani leśnik i aktywnemu udziałowi naszych  dzieci. Najbardziej wszystkich zachwyciły niezwykłe grzyby i zabawa pt. ,,Nietoperze”. Było to niezwykle pouczające spotkanie. Dziękuję pani Ewelinie Przybysz za pomoc w zorganizowaniu spotkania.

E. Hartwich

zdjęcia...

DZIEŃ NAUCZYCIELA W NASZEJ SZKOLE

 14 października 2015r. odbyły się w naszej szkole obchody Dnia Edukacji Narodowej upamiętniające rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. Święto polskiej szkoły, to dzień szczególny, to święto uczniów, nauczycieli, pracowników obsługi i tych, co szkoły prowadzą i nadzorują. W tym dniu mamy okazję złożyć wszystkim nauczycielom nasze podziękowania za przekazywaną wiedzę i za trud włożony w kształtowanie naszych serc i umysłów. Za to, że dają najcenniejszy i najtrwalszy podarunek, jaki można dać dziecku –wykształcenie. Przepiękną laurką na tę okoliczność była niewątpliwie część artystyczna w wykonaniu uczniów przygotowana pod kierunkiem p. Joanny Pawłowskiej, p. Roberta Winieckiego i p. Małgorzaty Szagżdowicz.  Podczas uroczystości uczniowie zaprezentowali bogaty program artystyczny- tańczyli, śpiewali piosenki oraz przedstawiali wesołe scenki z życia szkoły.

zdjęcia...

DZIEŃ NAUCZYCIELA NA WESOŁO

W tym roku dzieci klas drugich i trzecich spędziły w nietypowy sposób Dzień Edukacji Narodowej. 14 października wszyscy uczniowie zebrali się w sali kina. Jednak zamiast okolicznościowych piosenek i wierszy w wykonaniu uczniów, na scenie pojawiły się panie wychowawczynie, które zostały zaproszone w podróż. Pociąg, którym podróżowały panie, zatrzymywał się na Stacji Sprawnych Rąk i Nóg, Stacji Artystycznej oraz na Stacji Mądra Głowa. Na poszczególnych stacjach panie miały zaprezentować swoje umiejętności. Okazało się, że nasze panie wspaniale skaczą na skakance (może nawet lepiej niż niektórzy uczniowie), bez trudu potrafią odczytać wiersz od końca i doskonale wycinają. Niektóre
 z wyznaczonych zadań wychowawczynie wykonywały wspólnie ze swoimi uczniami. Prezentacje pań przeplatane były występami poszczególnych klas. Podczas tego nietypowego Dnia Nauczyciela, oprócz drobnego stresu (nie wszystkie panie mają „doświadczenie sceniczne”), było wiele radości i zabawy, uczniowie mogli zobaczyć swoje wychowawczynie w innej niż na co dzień roli.

Aleksandra Napierała

 

KOLEJNY SUKCES W KONKURSIE GWAROWYM

15 października, w Szamotułach odbył się już po raz ósmy Amatorski Konkurs Gwarowy „GODEJMA PO NASZYMU”. Celem konkursu jest popularyzowanie gwary wielkopolskiej wśród dzieci i młodzieży. Konkursy takie jak szamotulski pozwalają odrodzić się naszej gwarze i przybliżyć ją młodemu pokoleniu, aby jej znajomość nie ograniczała się tylko do oklepanej już pyrki czy szneki z glancem. Szamotulski konkurs rozgrywał się w trzech grupach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Do południa odbywały się prezentacje uczestników zakończone werdyktem jurorów, a o godz. 17.30 miał miejsce Koncert Laureatów. Uczniowie szkół podstawowych przygotowali 24 prezentacje. Naszą szkołę reprezentowało siedmioro uczniów: Hania Koput i Ola Ziemniewska z tekstem „Jak Kaczmarkowa uczyła panią Nowak godać po naszymu”, Franek Bączkiewicz zaprezentował tekst „Szykne kwicie”, a Klaudia Erens opowiadała „O naszyj lani”. Teksty te zostały napisane przez p. A. Napierałę, która również przygotowywała uczniów do występu. Agatka Jędrzejczak, Julka Ziemniewska i Julka Przybylska zostały przygotowane przez p. D. Wojtaś.  Dziewczynki zaprezentowały teksty: „Buba”, „Siora” i „Lokomotywa”. Występy oceniali jurorzy: Juliusz Kubel, autor zabawnych gawęd pisanych gwarą wielkopolską oraz Jacek Hałasik, prezenter „Radia Merkury”, również propagator naszygoblubrania. Po występach nastąpiła przerwa, w czasie której uczestnicy futrowali szneki z glancem   i niecierpliwie oczekiwali na werdykt jury. Okazało się, że nasza kaźmierska drużyna zajęła całe podium i otrzymała dwa wyróżnienia. Bezkonkurencyjne okazały się Hania i Ola, które zajęły pierwsze miejsce w tegorocznym konkursie, drugie miejsce przypadło Frankowi, a trzecie Klaudii. Wyróżnienia otrzymały Agatka Jędrzejczak i Julka Przybylska. Kolejny raz nasi uczniowie potwierdzili wysoki poziom „naszygogodania”. Warto zauważyć, że na siedem edycji konkursu, reprezentanci naszej szkoły sześciokrotnie zajmowali pierwsze miejsca. Po południu odbył się Koncert Laureatów urozmaicony występem kapeli „Zza winkla”. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Mogli popisać się przed szerszym audytorium. Na widowni zasiadła już starsza wiara, która doskonale wiedziała „o co loto” w tym brawędzeniu, toteż występy laureatów co jakiś czas przerywane były gromkimi brawami publiczności. Podczas imprezy można było spróbować tradycyjnych wielkopolskich przysmaków. Na stołach pojawiły się pyry z gzikiem, chleb ze smalcem i oczywiście szneki z glancem.

Aleksandra Napierała

Sztafetowe mistrzostwa powiatu w pływaniu.    

Najlepsi pływacy ze szkoły podstawowej w Kaźmierzu wzięli 21 października 2015 r. udział w sztafetowych mistrzostwach powiatu w pływaniu, które odbyły się w Szamotułach. Nasi uczniowie (po 5 dziewcząt i 5 chłopców) zdobyli puchar za drugie miejsce i tym samym wywalczyli udział w mistrzostwach wojewódzkich, które odbędą się 10 listopada na terenie Term Maltańskich w Poznaniu. Oto skład naszej „srebrnej” drużyny: Anna Góralczyk, Marcin Kalinowski,  Mateusz Nowak i Tymoteusz Pawłowski z 6b, Adrian Andraszak z 6c, Wiktoria Przybylska i Filip Heś z 5a,  Hanna Luber z 5b, Dominika Grabarczyk, Alicja Ałtyn i Miłosz Tomczak z 5c oraz Aleksandra Ziemniewska z 3c. Życzymy powodzenia w zawodach wojewódzkich!       

   Opiekun UKS: Zbigniew Filipiak  

zdjęcia...

Turniej Tymbarka zagościł na Orliku w Kaźmierzu

W finale powiatu turnieju ,,Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku” udział wzięły cztery drużyny: Szkoła Podstawowa nr 2 z Wronek, Szkoła Podstawowa z Obrzycka, Szkoła Podstawowa z Gaju Małego i Szkoła Podstawowa z Kaźmierza.
Poziom turnieju był wyrównany a o końcowym wyniku decydowały detale i odrobina szczęścia.

Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:

SP Kaźmierz 0 – 1 SP Obrzycko
SP 2 Wronki 7 – 0 SP Gaj Mały
SP 2 Wronki 1 – 1 SP Obrzycko
SP Kaźmierz 7 – 0 SP Gaj Mały
SP Obrzycko 5 – 0 SP Gaj Mały
SP Kaźmierz 2 – 1 SP 2 Wronki

I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 2 Wronki
II miejsce: Szkoła Podstawowa Obrzycko
III miejsce: Szkoła Podstawowa Kaźmierz
IV miejsce: Szkoła Podstawowa Gaj Mały

W finale wojewódzkim nasz powiat reprezentować będzie  Szkoła Podstawowa nr 2 z Wronek. Nasza drużyna składała się głównie z chłopców rocznika 2005, a w pozostałych przeważał rocznik 2004.  Ostatecznie reprezentanci Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu zajęli III miejsce.

zdjęcia...

Uśmiech na medal!

            09.10.2015r. w Szkole Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu realizowano stomatologiczny program profilaktyczny „Uśmiech na medal”. Zespół specjalistów z poznańskiego gabinetu Dentista.pl. Stomatologia przeprowadził w klasach 1c, 2a, 2c, 3b zajęcia dotyczące właściwej pielęgnacji jamy ustnej. Uczniowie przeszli instruktaż prawidłowego szczotkowania zębów, obejrzeli film profilaktyczny na temat bakterii powodujących próchnicę, a także zapoznali się z wiadomościami dotyczącymi jedzenia zdrowego i niezdrowego dla zębów. Na koniec zajęć uczniowie otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Bardzo dziękujemy Zespołowi  Dentista.pl. Stomatologia za dbanie o uśmiechy naszych uczniów.

Katarzyna Stachowiak

zdjęcia....

"KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ"

Nasza szkoła przystąpiła do konkursu Ministra Edukacji Narodowej pod hasłem „Książki naszych marzeń”. Przedmiotem konkursu było przygotowanie listu 50 książek, o przeczytaniu których marzą uczniowie oraz nakręcenie 60 s. filmu w którym chcemy udowodnić, że to właśnie nasza szkoła powinna dostać książki. Film umieszczony jest na portalu YouTube pod nazwą „Nasze Wymarzone Książki”, występują w nim uczniowie klasy III b. Trzymajcie kciuki!

"Nasze Wymarzone Książki"
 (https://www.youtube.com/watch?v=FG0ixNz9wA4)

Joanna Pawłowska

Próbna ewakuacja w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu

W dniu 16.10.2015r. zgodnie z założeniem kontroli bezpieczeństwa przeciwpożarowego w Szkole Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu liczącej 500 uczniów przeprowadzono próbny alarm, którego celem było sprawdzenie znajomości planu ewakuacyjnego oraz procedur postępowania, kierunków przemieszczania się oddziałów klasowych, szybkości opuszczania budynków oraz kontroli stanu ilościowego dzieci na placu ewakuacyjnym. Do ewakuacji przygotowywały się wszystkie oddziały klasowe, gdyż istotą pierwszej tegorocznej próby był nacisk na sprawność i orientację kierunkową oraz dbałość  o stan ilościowy dzieci. Kolejna próba będzie niespodziewana i przeprowadzona przez upoważnione osoby z Powiatowej Straży Pożarnej w Szamotułach. Można zauważyć, że tego rodzaju próby usprawniają uczniów i pracowników szkoły w zachowaniu bezpieczeństwa ogólnego. Uczniowie opuścili szkołę w czasie 2 minut. Przy kolejnej próbie będzie można porównać czas oraz sprawność i realizację zadań ewakuacyjnych.

zdjęcia..

MŁODZI WYBIERALI czyli WYBORY DO SAMORZĄDU SZKOLNEGO W KAŹMIERSKIEJ PODSTAWÓWCE

7 października 2015r. w Szkole Podstawowej odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego poprzedzone miesięczną kampanią wyborczą. Uczniowie z klas czwartych, piątych i szóstych  wybierali jednego spośród dziewięciu kandydatów,  zakreślając przy nim krzyżyk. Nad prawidłowym przebiegiem wyborów czuwała komisja w składzie: Renata Grześkowiak, Tymoteusz Pawłowski  i Julia Chudzichowska.  Po dokładnym przeliczeniu głosów ogłoszono wyniki: Przewodniczącą szkoły została DOMINIKA BORKOWSKA z klasy VIa,  zastępcą JULIA ZIEMNIEWSKA z klasy Vc, sekretarzem została JULIA RUŚ z klasy VIb. Gratuluję wybranym i życzę owocnej współpracy.

                                                                                                                               Opiekun SU   A. Pajzert

zdjęcia...

KLASA III B W PIEKARNI

Dnia 8.09.2015 r. uczniowie klasy III b realizując założenia podstawy programowej mieli okazję obejrzeć jak przebiega proces tworzenia pieczywa w Piekarni Auchan Swadzim. Dzieci starały się określić z jakiego rodzaju mąki powstały różne odmiany pieczywa, próbowały ich i określały jakie dodatki wpływają na taki smak oraz jakie wartości odżywcze mają powstałe produkty. Dowiedziały się  na co należy zwracać uwagę podczas wyboru pieczywa. Duże wrażenie urządzenia niezbędne podczas produkcji chleba oraz takie, które ułatwiają pracę piekarzom. Na koniec spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali bochenki świeżutkiego chleba – prosto z pieca.

Serdecznie dziękuję pracownikom Piekarni za poświęcony czas i ciekawe spotkanie.

Wychowawca kl. III b Karolina P.

zdjęcia...

zdjęcia...

WYCIECZKA  NA  FARMĘ

Uczniowie  klasy  IIc  oraz  IId  Szkoły  Podstawowej  w  Kaźmierzu  w  dniu  7.10.2015r.  uczestniczyli  w  programie "Jestem  farmerem"  realizowanym w  gospodarstwie  agroturystycznym "Kids  Farm"  w  Przecławiu. Niezapomniane  wrażenie  wywarła  na  dzieciach  wizyta  w  stajni, gdzie  uczniowie  mieli  możliwość  bezpośredniego  obcowania  z  końmi  i  kucami oraz  wysłuchania  ciekawych  opowieści  gospodarzy  na  temat  zachowania  i trybu  życia  tych  zwierząt. W  gospodarstwie  dzieci  poznawały  też  inne  zwierzęta - krowy, owce,  kozy, świnki  wietnamskie, bażanty, kury, króliki, papugi, żółwie  czerwonolice. Dużą  atrakcją  była  niewątpliwie  przejażdżka  traktorem  na  pole  i  udział  w  pracach  polowych - zbieranie  dyni. "Pamiątką"  z  wycieczki  była  własnoręcznie  zerwana  na  polu  i  przywieziona  do  domu dynia.

                                                                                      Grażyna Kubacka

zdjęcia...

WYCIECZKA  DO  POMNIKA  PRZYRODY


 W  dniu  8.10.2015r. uczniowie  klasy  II c   Szkoły  Podstawowej  w  Kaźmierzu   wybrali  się  do  pomnika  przyrody  w   lesie  w  Kopaninie. Liczący  ponad  300  lat  okazały dąb  zrobił  duże  wrażenie  na  drugoklasistach. Dzieci  różnymi  sposobami  mierzyły obwód  drzewa. Aż  ośmioro  dzieci  potrzebnych  było, aby  objąć  pień  drzewa. W  wyniku  dokładniejszego  pomiaru  miarą   – okazało  się, że  obwód dębu  wynosi  6,5m. W  czasie  wycieczki  uczniowie  obserwowali  również  zmiany  zachodzące  w  przyrodzie  jesienią, a  także  rozpoznawali  rośliny i zwierzęta  leśne.      

  Grażyna  Kubacka

zdjęcia...

Sukces sportowy uczennicy Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu

Marta  Jarocka- uczennica 5 klasy SP w Kaźmierzu swój wolny czas spędza na treningach sztuki walki. Jak mówi : „ to jest jej jedna z pasji, którą bardzo chętnie chce rozwijać”. Jesteśmy bardzo dumni z Marty ponieważ jej  samozaparcie znajduje odzwierciedlenie w efektach jej pracy. Niedawno znalazła się na podium w zawodach taekwondo.
Taekwon-do (tekwondo) to obecnie najliczniej uprawiana sztuka walki na świecie. Technika ta pozwala na zdyscyplinowanie umysłu poprzez dyscyplinę ciała. Oprócz kształtowania charakteru, taekwon-do pozytywnie wpływa na zdrowie, pomaga utrzymać kondycję i ukształtować sylwetkę. Taekwon-do zapewnia utrzymanie doskonałej kondycji, dzięki temu, że jest to połączenie treningu wysiłkowego i siłowego. Przy tej sztuce walki ćwiczą wszystkie partie mięśni, dlatego łatwo jest zdobyć zgrabną, umięśnioną sylwetkę, a ponadto zadbać o koordynację ruchową. Taekwon-do kształtuje także charakter. Dzięki tej sztuce walki można nauczyć się precyzji, wytrwałości, a oprócz siły fizycznej zyskać także tę psychiczną. Ponadto ćwiczenie taekwon-do wpływa pozytywnie na naszą pamięć i koncentrację.
Życzymy Marcie wytrwałości i wielu sukcesów.

M.Szagżdowicz

zdjęcia...

Sukces biegaczy S.P. Kaźmierz

Uczniowie naszej szkoły powtórzyli osiągnięcia z lat 2011-2012 i zdobyli puchar za trzecie miejsce  w sztafetowych mistrzostwach powiatu w biegach na przełaj, które odbyły się, przy pięknej pogodzie  w Szamotułach 2 października 2015 r. Oto skład naszej reprezentacji: Dominika Borkowska, Teresa Frąckowiak, Zuzanna Szczepaniak, Kacper Kredens i Eryk Kredens z 6a, Gabriela Ruta z 6b, Klaudia Erens, Mateusz Potaśnik i Adrian Andraszak z 6c, Kacper Ciepły z 5b, Martyna Chmal z 5c i Łukasz Gorzelany z 4b.                                   

 Opiekunowie UKS: Małgorzata Szagżdowicz, Zbigniew Filipiak.

zdjęcia... 

Kaźmierska Pyrlandia 2015 dobra na powitanie jesieni

27 września całymi rodzinami społeczność kaźmierska ściągnęła na boisko przy Szkole Podstawowej, by kolejny raz uczestniczyć w tradycyjnej już Kaźmierskiej Pyrlandia, do której od 2013 dołączyła impreza biegowa Półmaraton Doliną Samy. Niezmienną popularnością cieszą się regionalne potrawy wielkopolskie przygotowane przez szkolną stołówkę i Radę Rodziców. Przepysznymi, szarymi kluchami z kapustą i plendzami zajadali się mali i duzi. „ Lato zakręcone w słoikach”, a więc przetwory owocowo – warzywne przyniesione ze spiżarni babci i mamy, kusiły kupujących kolorami i ciekawymi przepisami. W nastrój pięknej, polskiej, złotej jesieni wprowadził występ zespołu wokalnego pod kierunkiem Roberta Winieckiego. Refren „ te pyry gorące, te pyry z ogniska……najlepsze pod słońcem” towarzyszy festynowi od lat.
Tegoroczna Pyrlandia znowu przebiegała pod hasłem „ Potyczek klasowych z pyrą w tle”. Najmłodsze klasy uczestniczyły w grze terenowej promującej zdrowe odżywianie. Dzieci również rzucały pyrami  do poletek, wygrywając drobne upominki. Dorośli wystrugali najdłuższą obierkę z ziemniaka. Starsze klasy  zmagały się z zadaniami konkursowymi:  slalom sportowy z pyrą,  wiedza o gminie, obraz  z jesiennych nasion, rymowanki o ziemniaku, szacowanie ilości pyrek w worku, żonglowanie pyrami. Musiały się popisać znajomością gwary poznańskiej. Na scenie klasy zaprezentowały zapomniane zawody, miedzy innymi: repesarz pończoch, kowal, pszczelarz, introligator, parasolnik, kaletnik, liczyła się pomysłowość pokazu i entuzjazm. Po podliczeniu punktów okazało się, że I miejsce i wyjazd do Term Tarnowskich wygrała klasa VIa, II miejsce i bilety do Małpiego Gaju w  Kobylnikach klasa VIc , III miejsce i wyjazd do Kręgielni Vektor  klasa IVb. Nagrody dla zwycięskich klas ufundowała Rada Rodziców. Na scenie popis tańca ludowego z różnych regionów Polski dał zespół CHLUDOWIANIE z Chludowa. Zachwycili strojami, uśmiechem i żywiołowością.  Wystąpiły również  dziewczyny z zespołu Dance Girls w tańcu hiphopowym. Uczeń klasy IIIc  Franek  Bączkiewicz, przygotowujący się do Powiatowego Konkursu „Godejcie po naszymu” zaprezentował humorystyczny monolog gwarowy. Na scenie zaprezentowali się i odebrali medale  zwycięzcy 3 Półmaratonu i Pyrlandzkiej Dychy.  Jak co roku Szkoła Podstawowa wsparła organizatorów Półmaratonu. Po dekoracji medalowej dała koncert kapela „ Obłędni.” Dużo działo się też poza sceną: loteria fantowa, malowanie twarzy, splatanie warkoczyków. Na płycie boiska rozstawiły się liczne stragany ze słodkościami i zabawkami, atrakcją były dmuchane zamki. Całość imprezy prowadzili  Marta Bartkowiak i Grzegorz Majka oraz Zdzisława Śmieszek.
Za rok znowu zaprosimy wszystkich na pyry z gzikiem.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację festynu oraz licznym sponsorom. Na szczególne uznania zasługuje praca kuchni szkolnej, która w tym roku przerobiła 800kg ziemniaków.         

                                                                                                                         Zdzisława Śmieszek

zdjęcia (foto B. Kubiak)...

„NOC NAUKOWCÓW” 25.09.2015r.

W piątek, 25.09.2015r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu uczestniczący w zajęciach kółka przyrodniczego, jak co roku wybrali się do Poznania na NOC NAUKOWCÓW. Podczas wyjazdu opiekę nad nimi sprawowały panie: Monika Skotnicka – Stróżyk, Barbara Kubiak oraz Joanna Pawłowska. Tym razem dzieci odwiedziły Politechnikę Poznańską. W Centrum Wykładowym uczniowie wzięli udział w warsztatach z pierwszej pomocy, potem w chemiczno-biologicznych i sami wykonywali doświadczenia przy użyciu prostych składników. Dużo radości sprawiło wszystkim elektryzowanie włosów i przemiana w szalonych naukowców, a także możliwość zwiedzenia policyjnego radiowozu, spotkanie z policyjnym psem i uzyskanie pamiątki w postaci własnych odcisków palców. Dzieci obejrzały też dwa ciekawe filmy z telewizyjnej serii Da Vinci Learning, a na zakończenie wycieczki kupiły sobie różne pamiątki, które będą im przypominały o tym interesującym wydarzeniu. Po obejrzeniu wieczornych iluminacji świetlnych, wszyscy w świetnych nastrojach wrócili do domów.

Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu nagrodzona certyfikatem „WF z Klasą”

Rok szkolny 2014/2015 był dla społeczności Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej  w Kaźmierzu okresem bardzo aktywnym. Szkoła uczestniczyła bowiem w II edycji ogólnopolskiego programu „WF z Klasą”.
Program zorganizowany był przez Centrum Edukacji Obywatelskiej przy wsparciu „Gazety Wyborczej” i portalu sport.pl. Został objęty również honorowym patronatem Ministra Sportu i Turystyki oraz Ministra Edukacji Narodowej. W ramach tego projektu wiele się działo w kaźmierskiej podstawówce. Na samym początku odbyły się obrady przy Sportowym Okrągłym Stole, w czasie których uczniowie, rodzice i nauczyciele zastanawiali się nad zmianami, które można by było wprowadzić, aby uatrakcyjnić zajęcia wychowania fizycznego. Dzięki wnioskom uczniów, udało się wprowadzić w szkole wiele pozytywnych inicjatyw, które swoim zasięgiem objęły także rodziców.
Pod koniec roku szkolnego, dzięki zaangażowaniu wszystkich nauczycieli,  rodziców oraz pracowników szkoły, udało się zorganizować w Kaźmierzu Lokalną Akcję Sportową, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Głównym celem festynu była profilaktyka uzależnień i propagowanie zdrowego stylu życia, a także umocnienie relacji rodzic-dziecko. Wychowawcy i nauczyciele zatroszczyli się o mnóstwo atrakcji dla uczniów i ich rodziców.
Dzięki wysiłkowi i dużemu nakładowi pracy wszystkich pomocnych osób na początku września szkoła otrzymała certyfikat WF z Klasą.

Koordynator projektu : Małgorzata Szagżdowicz

zdjęcia...

Apel z okazji 17 września 1939r.

16 września 2015 r. w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbył się uroczysty apel z okazji 76. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę Tego dnia uczniowie należący do kółka historycznego przypomnieli tragiczny wrzesień 1939 r. Uczniowie podkreślili bohaterstwo polskich żołnierzy w obliczu najazdu dwóch wrogich państw.

  Magdalena Łyskanowska

zdjęcia...

Inauguracja Roku Sportowego 2015/2016

17 września 2015 r. w szkole podstawowej w Kaźmierzu odbyła się inauguracja roku sportowego. Tym razem z powodu przyjazdu cyrku, zawody z konieczności przeprowadzono wokół kompleksu boisk „Orlik”. Odbyło się sześć biegów na przełaj. Oto wyniki: klasy czwarte dz. – 1 m Otylia Zagórska 4a przed Gabrielą Grafką 4b i Darią Kazimierczak 4a, chł. – 1 m Łukasz Gorzelany przed Hubertem Garczyńskim obaj 4b i Oskarem Galusikiem 4a, klasy piąte dz. – 1 m Martyna Chmal 5c przed Martą Jarocką 5a i Dominiką Grabarczyk 5c, chł. – 1 m Kacper Ciepły 5b przed Erykiem Kredensem 6a (rocznik piątoklasisty) i Bartoszem Mikołajczakiem 5b, klasy szóste dz. – 1 m Dominika Borkowska przed Teresą Frąckowiak i Zuzanną Szczepaniak wszystkie 6a, chł. – 1 m Kacper Kredens 6a przed Mateuszem Potaśnikiem i Adrianem Andraszakiem obaj 6c. W klasyfikacji klas zwyciężyła 6a (175 pkt) przed 4b (163 pkt) i 4a (124 pkt). Dziękuję kol. Hubertowi Czarnemu  za pomoc w organizacji zawodów.

Organizator:   Zbigniew Filipiak

zdjęć....

Plenarne posiedzenie Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu

W dniu 11.09.2015r. odbyło się plenarne posiedzenie Rady Rodziców w którym uczestniczyły wszystkie trójki klasowe. Na spotkanie zaproszony został dyrektor szkoły oraz przedstawiciel PZU p. Teresa Kulik oraz organizator Kaźmierskiej Pyrlandii p. Zdzisława Śmieszek. Pani Teresa Kulik przedstawiła ofertę PZU dotyczącą wyboru wariantów ubezpieczenia NNW. Pani Zdzisława Śmieszek przedstawiła organizację Kaźmierskiego Festynu. W drugiej części spotkania dyrektor szkoły przedstawił wnioski z nadzoru pedagogicznego za rok szkolny 2014/2015 oraz koncepcję pracy szkoły ze zmianami wynikającymi z nadzoru. Rada pozytywnie zaopiniowała przedstawione przez dyrektora dokumenty służące organizacji pracy szkoły na bieżący rok szkolny.

zdjęcia....

Rada Rodziców – aktywnie włączyła się w życie szkoły

W dniu 3.09.2015r. odbyło się spotkanie Dyrektora Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu z rodzicami uczniów Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu na którym została przedstawiona organizacji pracy szkoły. Po spotkaniu w klasach odbyło się zebranie nowo wybranych przewodniczących zespołów klasowych oraz wybory prezydium Rady Rodziców. Za dotychczasową działalność dyrektor szkoły podziękował odchodzącym przedstawicielom rady działającej w 2014/2015 kwiatami, bukiet kwiatów złożył na ręce p. Renaty Augustyn. Nowa Rada Rodziców kierowana będzie przez p. Natalię Jaźwiec.

zdjęcia...

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2015/2016

Dzień 1 września tego roku był wyjątkowy. Do Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu przybyło 135 uczniów klas pierwszych. Organizacja przydziału do klas wymagała zabezpieczenia w postaci ławeczek, które nasi mali uczniowie szybko zajęli. Małym pierwszoklasistom towarzyszyła liczna grupa rodziców, którzy towarzyszyli im w drodze do kościoła na nabożeństwo oraz podczas spotkań z wychowawcami. Tradycyjnie uczniowie przekroczyli historyczną szkolną bramkę z napisem „Witamy w Szkole”. Atrakcją dla dzieci były jabłka które zakupił Wójt Gminy Kaźmierz. Mile powitał uczniów vicewójt Ryszard Gąska wspominając, że kiedyś też rozpoczynał szkołę tak jak obecne pierwszaki i stał z grupą kolegów w klasie Ib. Życzył dzieciom wspaniałego nowego roku szkolnego w przygotowanych salach szkolnych. Również Dyrektor Szkoły obdarował dzieci prezentami przekazanymi przez firmę Hochland, za które serdecznie dziękujemy, gdyż zestawy piórnikowe bardzo ucieszyły uczniów klas pierwszych. W tym dniu w rozpoczęciu roku wsparli przedstawiciele Straży Pożarnej, którzy zabezpieczyli przemarsz dzieci do kościoła.

zdjęcia....

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  
I
II
III
IV
V
VI
absolwenci
 
podręczniki/programy
plan lekcji
Samorząd Uczniowski
oferta edukacyjna
świetlica
działalnośc ekologiczna
biblioteka
talenty szkolne
gazetka szkolna
 
Rada Rodziców
zebrania