strona główna
ważne wydarzenia
tablica ogłoszeń
sport
dokumenty
kalendarium
historia
patron
projekty EFS/comenius
Szkoła z klasą 2.0
sponsorzy
ewaluacja
publikacje
chór Cantus Firmus
archiwum
sukcesy
 
Dyrekcja
Kadra Pedagogiczna
Pracownicy
Pedagog
Psycholog

 

WYDARZENIAAbsolwenci Szkoły w Kaźmierzu – zakończenie roku.

Ten rok 2013/2014 dla uczniów klas VI Szkoły Podstawowej był rokiem podsumowującym zdobytą wiedzę i osiągnięcia z czego uczniowie wywiązali się wspaniale. Można zauważyć że wyniki uzyskane przez uczniów klas VI są właściwą formą podziękowania nauczycielom i wychowawcom za trud włożony w sześcioletni okres przygotowania do nauki na wyższym szczeblu edukacji. W grupie 83 uczniów świadectwo z wyróżnieniem otrzymało 27 uczniów, nagrody książkowe 9 uczniów, Listem Gratulacyjnym dla rodziców wyróżniono aż 8 uczniów, wpisem do Księgi Prymusów wyróżniono 8 uczniów, wpisem do Kroniki Szkolnej wyróżniono 8 uczniów, w Księdze Sportu odnotowano sukcesy aż 20 uczniów. Gratulujemy uczniom sukcesu edukacyjnego, Rodzicom gratulujemy skutecznego wspierania działań wychowawczych i edukacyjnych szkoły przygotowującej do kolejnego szczebla nauki. Wszystkie nagrody dla uczniów w grupie I-III, IV-V i absolwentów ufundowała Rada Rodziców Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu.
Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu - zakończenie roku klas IV – V

W grupie uczniów starszych liczących 346 uczniów świadectwem z wyróżnieniem wyróżniono 54 uczniów. Nagrody książkowe za wzorowe zachowanie i wysokie wyniki w nauce uzyskało aż 21 uczniów. Uczniowie klas IV – V przygotowali program pod opieką pani Doroty Wojtaś, Joanny Pawłowskiej i Roberta Winieckiego który uświetlił zakończenie roku szkolnego uczniów IV – V.
Najmłodsza grupa Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu - zakończenie roku

W bieżącym roku szkolnym dzieci młodsze z racji liczebności grup spotkały się w sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu. Podczas spotkania wyróżniono uczniów dyplomami wzorowy uczeń oraz nagrodami książkowymi za wysokie wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Z grupy  178 uczniów różnego rodzaju nagrodami wyróżniono aż 103 uczniów, a 59 nagrodami książkowymi. Najmłodsi uczniowie podziękowali wychowawcom, nauczycielom oraz pracownikom szkoły, kwiatami i przygotowanym występem artystycznym opracowanym według harmonogramu opiekuna samorządu szkolnego panią Hannę Kaczmarek i wychowawców zespołów klasowych.„Odpowiedzialny kierowca” akcja w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu    W trosce o bezpieczeństwo dzieci w dniu 24 czerwca rodzice przywożący dzieci do szkoły otrzymywali ulotki w ramach akcji „Odpowiedzialny kierowca – po alkoholu nie jadę”. Ulotki informowały kierowców o prawnej odpowiedzialności prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu. Temat wydaje się bardzo ważny szczególnie ze względu na zbliżające się wakacje i częste podróże dzieci z rodzicami oraz przypadki śmiertelnych wypadków w okolicy naszej szkoły.


Klasa III a z wizytą w fabryce serów Hochland

W ostatnim tygodniu roku szkolnego uczniowie klasy III a odwiedzili największy zakład pracy na terenie Kaźmierza. Przed bramą powitał nas pan Gruszka, który był naszym przewodnikiem. Dzieci podziwiały wielkość obiektu, magazyny, pakownię, w której przyglądały się pracy ludzi tam zatrudnionych. Wielkie zadowolenie i zaciekawienie wywołała odzież ochronna, w której poczuli się jak prawdziwi pracownicy. Uczniowie mieli możliwość degustacji serów. Wszystkim bardzo smakowały, z zadowoleniem powtarzali hasło reklamowe „Hochland - to jest pyszne!”. Dziękujemy dyrekcji zakładu za umożliwienie wstępu na jego teren oraz za smaczny upominek, a także panu Marianowi za zaangażowanie i poświęcony nam czas.

D.P.

zdjęcia...


Wędrowali przez rok !


Klub Turystyczny ,,Wędrowniczek’’ przy Szkole Podstawowej w Kaźmierzu podsumował kolejny rok działalności. W roku szkolnym 2013-2014 odbyły się 4 wycieczki, ponad 80 dzieci miało okazję rozpocząć swoją  przygodę na turystycznych ścieżkach Wielkopolski. Młodzi turyści 3 razy wędrowali po Wielkopolskim Parku Narodowym poznając kolejno jeziora: Kociołek, Skrzynka, Góreckie, Jarosławskie. Odwiedzili przy okazji Muzeum Rolnictwa w Szreniawie, wdrapali się na pobliską wieżę widokową w Mauzoleum Bierbaumów. Z brzegu jeziora Góreckiego obserwowali ruiny zamku Klaudyny Potockiej zniszczonego przez działa Prusaków w roku 1848.
Kolejnym miejscem, do którego dotarli młodzi turyści był Kórnik. Zwiedzili zamek, zabytkową rezydencję historycznych rodów Górków i Działyńskich, poznali tajemniczą historię Białej Damy i odwiedzili Kórnickie Arboretum podziwiając zgromadzone tam rośliny.
Choć dzieci wytrwale wędrowały na własnych nogach, to wycieczki te  możliwe były tylko dzięki uprzejmości pana Dyrektora Mariusza Pieluchy, który udostępnił autokar dowożący dzieci na start kolejnych rajdów. Od strony turystycznej opiekę pełnił pan Waldemar Kubiak – przewodnik terenowy. Jego opowieści i historie  pozwoliły dzieciom poznać lepiej miejsca, do których dotarły.

    K.M., B. K.Zakończenie sezonu

Ostatnia wycieczka klubu turystycznego „Wędrowniczek” w roku szkolnym 2013/2014 odbyła się, po raz kolejny, do Wielkopolskiego Parku Narodowego. Tym razem trasa przebiegała od Mosiny wzdłuż jezior: Kociołek , Skrzynka i Góreckiego do Jezior. Jest to jeden z najbardziej atrakcyjnych i malowniczych fragmentów WPN.
                                     
   B.K.

SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY KLAS IV-VI

Od połowy maja do początku czerwca w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbył się Szkolny Konkurs Ortograficzny. Uczniowie klas IV-VI pisali dyktando, ale w zupełnie innej formie, bo przy użyciu komputera. Ten sposób bardzo spodobał się dzieciom. Najwyższą liczbę punktów z klas IV zdobyli A. Minta, G. Majka, H. Łuczak, M. Michalski z IVa i A. Szenknecht z IVb. Wśród klas V najlepiej poradzili sobie A. Wójcik, N. Dolata z Vb i J. Koryl z Vc. W klasach VI zwyciężyły M. Peda i J. Szagżdowicz z VIa oraz J. Rutkowska z VIb. Wszystkim gratulujemy. Za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu Konkursu Ortograficznego dziękuję p. J. Pawłowskiej i p. M. Smolarkowi.
E.P.

KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW


23 czerwca w Szkole Podstawowej odbył się po raz kolejny kiermasz używanych podręczników. Uczniowie zebrali się na szkolnym korytarzu podczas jednej z przerw  i dokonywali zakupów. Tradycyjnie księgarnia Omnibus przygotowała dla uczniów podręczniki do języka angielskiego w atrakcyjnych cenach. Kiermasz, jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów i rodziców.
E.P.

Uczniowie Szkoły Podstawowej z Kaźmierza w murach Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej

Kancelaria Sejmu pod patronatem marszałek Sejmu Ewy Kopacz zorganizowała konkurs plastyczny pt. „Kolory wolności”, który miał na celu zainteresowanie uczniów zagadnieniami związanymi z wydarzeniami sprzed 25 lat – przełomowymi wyborami do Sejmu w 1989 r. Szkołę Podstawową w Kaźmierzu spotkało wielkie wyróżnienie, ponieważ prace aż dwóch uczennic: Ani Pacholak i Klaudii Stachowiak zostały wybrane spośród 3353 nadesłanych na konkurs i znalazły się w gronie kilkudziesięciu, które zaprezentowano na specjalnej plenerowej wystawie zorganizowanej w podcieniach naprzeciwko wejścia głównego do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej.  Wyróżnione dziewczęta otrzymały dyplomy, nagrody oraz zaproszenie do zwiedzenia budynku parlamentu. Wyjazd odbył się we wtorek 17.06.2014r., a wizyta została zarezerwowana na godz. 11.00. Szkołę, oprócz wyróżnionych w konkursie dziewcząt, reprezentowali następujący uczniowie: Aleksandra Wójcik, Julia Heś, Julia Ziemniewska, Oliwia Majka, Zofia Kornatowska, Kamila Majka, Julia Chudzichowska i Mateusz Stróżyk.  W wyznaczonym dniu przybyliśmy do budynku parlamentu, a po krótkich formalnościach, naszą grupę zaproszono do sali Wszechnicy Sejmowej, gdzie powitała nas pani Wioletta Zakrzewska, pracownica Biura Korespondencji i Informacji Kancelarii Sejmu i wygłosiła krótki wykład dotyczący historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu.  Następnie pod opieką pani Zakrzewskiej rozpoczęliśmy zwiedzanie wybranych pomieszczeń sejmowych m.in. galerii Sali Posiedzeń Sejmu, hallu głównego z makietą kompleksu budynków sejmowych, z tablicą upamiętniającą posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, z tablicą upamiętniającą parlamentarzystów, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem i z gablotą z laskami marszałkowskimi, Sali Kolumnowej, „korytarza marszałkowskiego” oraz Sali Posiedzeń Senatu (dość rzadko udostępnianej zwiedzającym).  Nasza opiekunka uzmysłowiła młodym obywatelom z Kaźmierza, że już po ukończeniu szkoły podstawowej mogą spróbować swoich sił w „polityce” uczestnicząc w obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży, do czego gorąco zachęcała. Sejm Dzieci i Młodzieży zbiera się raz do roku, 1 czerwca w Międzynarodowym Dniu Dziecka
Wizyta w sejmie RP była dużym przeżyciem zarówno dla młodzieży jak ich opiekunek. Czujemy się wyróżnieni i zaszczyceni, że mogliśmy odwiedzić miejsce, w którym tworzy się historia naszego państwa.
Do wyróżnionych prac naszych uczennic doprowadzi następujący link:           
                   
                          


Kamila Szefler

Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu utrzymuje wzrostową tendencję egzaminacyjną
– raport OKE

 

Zgodnie z przedstawionym raportem OKE w bieżącym roku szkolnym uczniowie kl. VI uzyskali bardzo zadowalający wynik punktowy ze sprawdzianu kompetencji. W powiecie szamotulskim Szkoła plasuje się na trzecim miejscu w wynikach egzaminacyjnych zajmując stanin średni. Uczniowie naszej szkoły osiągnęli wynik wyższy od wyniku w okręgu, województwa i powiatu. Gratuluję nauczycielom sukcesu dydaktycznego a uczniom takiego wyniku. Mam nadzieję że dobre przygotowanie w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu zaowocuje kolejnym sukcesem w Gimnazjum. Rodzicom dziękuje za aktywne motywowanie dzieci do zaprezentowania swojej wiedzy a uczniom stosownego podejścia do pierwszej poważnej próby egzaminacyjnej.

zdjęcia...

„Mini Mundial Brasil 2014”

W dniu 12.06.2014r. z okazji rozpoczynających się Mistrzostw Świata w piłce nożnej w Brazylii  na naszym Orliku odbył się Turniej Piłki Nożnej „Mini Mundial” Brasil 2014. Uczestniczyć w nim mogły wszystkie Szkoły Podstawowe z Gminy Kaźmierz w kategorii IV klasy oraz V i VI. Zgłaszające się drużyny musiały przyjąć nazwy oraz barwy reprezentacji narodowych, które zakwalifikowały się na Mundial w Brazylii. Turniej rozpoczęli 11-stolatkowie z IV klas, a konkretnie drużyny Niemiec, USA i Brazylii. Drużyny grały systemem każdy z każdym. Najlepsza okazała się Brazylia, która wygrała wszystkie swoje mecze, drugie miejsce przypadło USA, które wyprzedziło Niemcy lepszym bilansem bramkowym .
1.    Brazylia 6 pkt.
2.    USA 1 pkt.
3.    Niemcy 1 pkt. 
Następnie do rywalizacji przystąpili uczniowie klas V i VI. Zostali oni podzieleni na dwie grupy:

GR. A             pkt    kl.                                          GR. B                            pkt.    kl.
1. Francja        0      IV                                       1. Hiszpania                      6       II
2. Niemcy       9       I                                         2. Chorwacja                     3      III
3. Belgia         6       II                                        3. Brazylia                         9       I
4. Portugalia   3      III                                        4. Argentyna (SP Bytyń)   0      IV

Po zaciętej rywalizacji w grupach do półfinałów z Gr. A z pierwszego miejsca awansowali Niemcy, a z drugiego Belgia, z Gr. B Brazylia i Hiszpania.

I półfinał

Niemcy 2- 0 Hiszpania

II półfinał

Brazylia 2-1 Belgia

Mecz o 3 miejsce

Hiszpania 3-1 Belgia

Mecz o 1 miejsce

Niemcy 3-1 Brazylia

A jak będzie naprawdę, przekonamy się już niedługo!!!Szkoła Podstawowa z Kaźmierza
na Ogólnopolskim Festiwalu Szkoły z Klasą 2.0

     Uczniowie SP w Kaźmierzu uczęszczający na kółko komputerowe przy bibliotece i prowadzone przez p. Joannę Pawłowską w obecnym roku szkolnym uczestniczyli w Ogólnopolskim programie Szkoła z Klasą 2.0 organizowanym przez CEO i Gazetę Wyborczą. Szkoła z Klasą 2.0  upowszechnia wśród uczniów wiedzę i postawy potrzebne we współczesnym świecie, pomaga rozwijać umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, stosować nowe technologie do uczenia się a nie tylko rozrywki, odpowiedzialnie korzystać ze źródeł, stosować szkolną wiedzę w praktyce, bezpiecznie korzystać z Internetu. Od września 2010 roku w ramach kolejnej odsłony akcji, Szkoły z Klasą 2.0, skupia się na mądrym wprowadzaniu i wykorzystywaniu nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w codziennej pracy szkolnej.     Jednym z zadań z jakimi musieli zmierzyć się nasi uczniowie w ramach programu było przygotowanie projektu edukacyjnego. Grupa sześciu uczniów z kl. IV b (Tymoteusz Pawłowski, Mateusz Nowak, Bartek Goroński, Adam Szenknecht, Piotr Lis i Teofil Bauza) pod opieką p. Joanny Pawłowskiej przygotowali projekt pt. "Na tropach ciekawej książki". Wcielając się w detektywów ze szkolnej agencji detektywistyczno-reklamowej "Koszmarek"  poszukiwało ciekawych książek. Odbywali wirtualne podróże po całym świecie, aby poznać autorów oraz  kraje z których pochodzą. Efektem tak szeroko zakrojonego śledztwa jest prezentacja multimedialna w której znajduje się: sześć książek po które warto sięgnąć, plakaty zaprojektowane w programie Gloogster oraz reklamy książek wykonane w programie Scratch.     Projekt ten, który starał się pokazać jak w twórczy i mądry sposób można wykorzystywać nowe technologie w promowaniu czytelnictwa został doceniony przez organizatorów programu Szkoła z Klasą 2.0, zaproszeniem na Ogólnopolski Festiwal w Warszawie na którym miało zaprezentować się 50 najlepszych szkół z ponad 5 tys., które wzięło udział w programie. W dniach 17 - 18.06.2014 roku dwóch uczniów z kl. IV b (Tymoteusz Pawłowski i Mateusz Nowak) pod opieką p. Joanny Pawłowskiej i p. Agaty Bator - Mysłek zaprezentowało się na Ogólnopolskim Festiwalu Szkoły z Klasą 2.0, który odbył się w Warszawie. Festiwal objęty został  Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Pani Anny Komorowskiej, partnerem Festiwalu i gospodarzem wydarzenia było Centrum Nauki Kopernik, partnerem wspierającym było British Council. Pierwszego dnia wszyscy zaproszeni mieli okazję zwiedzać Centrum Nauki Kopernik a drugiego odbyła się oficjalna część Festiwalu czyli prezentacje działań szkół oraz odwiedziny ekspertów na stoiskach uczniowskich. Nasi uczniowie na potrzeby Festiwalu stworzyli agencję detektywistyczno - reklamową "Koszmarek" w której przedstawiali swoją prezentację multimedialną oraz uczyli innych jak tworzyć reklamę w programie Scratch oraz plakaty w programie Gloogster. Można było także zapoznać się z ofertami podróży do takich miejsc jak Narnia, Śródziemie, Szkocja, Anglia czy USA a także oglądnąć listy gończe m.in za Grupą Przestępczą Dzieci z Bullerbyn, czy za poszukiwanym Hobbitem. Na naszym stoisku mieliśmy okazję gościć zarówno wybitnych ekspertów m.in. Grzegorza Piechotę - szefa akcji społecznych w Gazecie Wyborczej, Piotra Pacewicza - dziennikarza Gazety Wyborczej , jak i nauczycieli innych szkół, także gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, przedstawicieli instytucji i organizacji sponsorujących festiwal oraz uczniów przybyłych na festiwal czyli naszych kolegów z innych miejscowości. Mieliśmy okazję wiele się nauczyć, podpatrzeć metody pracy w innych szkołach, wysłuchaliśmy rad ekspertów, a nade wszystko godnie reprezentowaliśmy naszą szkołę, co potwierdzali goście naszego stoiska festiwalowego.Obecny na festiwalu były minister cyfryzacji pan Michał Boni, który także odwiedził nasze stoisko zapowiedział przyszłoroczną imprezę o charakterze międzynarodowym i prawdopodobnie odbywającą się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Na koniec uhonorowano nas pamiątkowym dyplomem. Do domu wróciliśmy zmęczeni ale pełni wrażeń i zadowoleni.

Joanna Pawłowska ZAKRĘCENI  CHARYTATYWNIE  - POMAGAMY  DZIECIOM  I  PRZYRODZIE       
                      
Program  zbierania  plastikowych  nakrętek  działa  w  Polsce  od  2008r.  Jest  to  wspaniała  akcja, dzięki której  dzieci  niepełnosprawne  mogą otrzymać  dofinansowanie  na  leczenie  i  rehabilitację.  Szkoła  Podstawowa  w  Kaźmierzu  uczestniczy  w  akcji  od  początku  jej  powstania. Natomiast  od 4  lat  zbieramy  nakrętki  dla  konkretnej  osoby, tzn. dla  Waldka  z  Ostroroga.  Corocznie  otrzymujemy  od  Waldka i  jego  rodziców  pozdrowienia  z  turnusów  rehabilitacyjnych  oraz  podziękowania  za  całoroczną  akcję. Podziękowania  należą  się  całej  społeczności  szkolnej-uczniom, rodzicom, nauczycielom  i  pracownikom  szkoły. Cieszymy  się, że  możemy  pomóc chłopcu, tym  bardziej, że  nic  to  nie  kosztuje, a dodatkowo  przyczynia  się  do  ochrony  środowiska.

                                                                                                        Grażyna  Kubacka
„Dzień Szkoły bez Przemocy” w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu

 

Cała społeczność szkolna przeszła ulicami Kaźmierza z transparentami głoszącymi hasła przeciw przemocy. Naszym przemarszem chcieliśmy zamanifestować i zdecydowanie opowiedzieć się za codziennością bez jakiejkolwiek formy przemocy. Cały korowód wraz z przedstawicielami SU z Gimnazjum przeszedł pod budynek Urzędu Gminy, gdzie na spotkanie wyszli z-ca wójta p.Marek Jakubowski oraz przedstawiciel organu prowadzącego p.Janusz Stróżyk od których otrzymaliśmy ulotki i foldery dotyczące naszej gminy. „Bądź bohaterem bez przemocy” – pod takim hasłem odbyły się tegoroczne obchody „Dnia Szkoły bez Przemocy”. W związku z tym zadania do wykonania były ściśle z takimi bohaterami związane. Uczniowie klas młodszych mieli za zadanie wybrać z pośród postaci bajkowych takie, które nie stosują przemocy. Uczniowie klas IV-VI mieli natomiast samodzielnie wybrać postać książkową lub filmową, która nie stosuje żadnej przemocy i agresji i opisać jej zachowanie w różnych sytuacjach oraz zapisać czego możemy się od tej postaci nauczyć, szczególnie w rozwiązywaniu trudnych i konfliktowych sytuacji. Dzień szkoły bez przemocy był tez okazją do zakończenia projektu Unicef ,uczniowie klas starszych mieli okazje wybrać ambasadorów i szeryfów praw dziecka, osoby które szczególnie przestrzegają praw ucznia i dziecka, szanują ich godność, zawsze są sprawiedliwe.Wybrani przez dzieci nauczyciele otrzymali gwiazdy Szeryfa Praw Dziecka.

                                                                                               Agata Bator - Mysłek,  Anna Pawłowska zdjęcia...


ŚWIĘTO RODZINY W RADZYNACH

13 czerwca uczniowie klasy I c wraz z rodzicami i wychowawczynią zgromadzili się w gospodarstwie agroturystycznym pana Jacka Pszczoły w Radzynach, aby uczcić najważniejsze święta w roku: Dzień Matki, Dzień Ojca i oczywiście Dzień Dziecka. Pogoda nam nie sprzyjała, były nawet propozycje, aby imprezę przełożyć. Ale co tam zimno i deszcz – klasowa Rada Rodziców zarządziła, żeby zabrać kalosze oraz ciepłe ubranie i przybyć nad Zalew. Na miejscu powitało nas piękne słońce, a następnie… rzęsisty deszcz. Rodzice, w przeciwieństwie do swoich pociech, chronili się pod zadaszeniem, a dzieci biegały po trawie nie zwracając uwagi na to, co leci z góry. Z niemałym trudem zostały odwołane od wspaniałej zabawy, aby przedstawić rodzicom przygotowany „program artystyczny”. Po występie i rozdaniu laurek, czekało rodziców trudne zadanie – musieli wykazać się znajomością szkoły swojego dziecka. Podzieleni na dwie grupy toczyli zażartą rywalizację, która zakończyła się remisem. W tym czasie deszcz przestał padać i można było rozegrać konkurencje sportowe i nie tylko, przygotowane przez rodziców. Najwięcej emocji było podczas przeciągania liny. Gdy okazało się, że słaba płeć jest jednak silniejsza, panowie ze zdwojoną energią przystąpili do konkurencji. Nie bacząc na krew i łzy, które prawie zaczęły się pojawiać, pokazali, kto tu naprawdę rządzi. Wśród zabaw ruchowych takich jak: ubieranie mumii, zwijanie żółwia,  dzieci wzięły udział także w zabawie dydaktycznej. Miały wykazać się znajomością alfabetu – ułożyć przygotowane literki w kolejności alfabetycznej. W ten sposób uczniowie „zaliczyli” znajomość alfabetu, a pani nie będzie musiała odpytywać w klasie. Po przerwie przeznaczonej na pieczenie kiełbasek, tatusiowie musieli zmierzyć się z kolejnym zadaniem – próbowali rozpoznać się na portretach namalowanych przez swoje pociechy. Gdyby nie ułatwienia w postaci ulubionej bluzki taty, zaznaczonej Formuły 1, nie poszłoby im tak łatwo. Czas zabawy dobiegł końca i trzeba było wracać do domu. A tak chciałoby się powtórzyć jeszcze niektóre konkurencje. Spotkanie w Radzynach sprawiło wszystkim uczestnikom dużo radości. Było okazją do integracji nie tylko zespołu klasowego, ale i całych rodzin, które miały okazję do wspólnego spędzenia czasu na zabawie i pobycia  ze sobą. Dziękujemy pani Karolinie Ziemniewskiej i osobom towarzyszącym, które zatroszczyły się o ciało oraz państwu Renacie i Karolowi Bączkiewiczom, którzy byli animatorami naszego spotkania – przygotowali wspaniałe zabawy i potrzebne do ich przeprowadzenia rekwizyty. W planie mamy kolejne imprezy. 

Aleksandra Napierała 

zdjęcia...


10 czerwca uczniowie klas Ia i IIIc  wraz z opiekunami  odwiedzili Owińska,  gdzie zwiedzili plac orientacji przestrzennej przy szkole dla dzieci niewidomych i niedowidzących.Zobaczyliśmy cudowne, kwitnące rośliny, które można podziwiać wszystkimi zmysłami, a przede wszystkim dotykiem i węchem. Był też fragment , w którym dzieci bezbłędnie rozpoznawały warzywa. Gościli nas również uczniowie klas I i III. Ich pani opowiedziała nam krótko o ich umiejętnościach. Daria specjalnie dla nas zagrała na pianinie dwa swoje ulubione utwory. Wszyscy zachwycaliśmy się jej grą. Pobyt zakończył się na placu zabaw, którego trudno było opuścić, ze względu na zgromadzone tam atrakcje.
                                                                                                                                                                E.H. zdjęcia...

WYRÓŻNIENIE DLA ANI I KLAUDII

Uczennice Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu Anna Pacholak i Klaudia Stachowiak zdobyły  wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie plastycznym pt. ” Kolory wolności”. Konkurs, był pod patronatem Marszałka Sejmu Pani Ewy Kopacz i był skierowany  do uczniów szkół podstawowych. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów zagadnieniami związanymi z wydarzeniami sprzed 25 lat-przełomowymi wyborami do Sejmu w 1989 roku. Dziewczęta otrzymały dyplomy i wspaniałe nagrody oraz zaproszenie do Warszawy, w celu zwiedzania budynku Sejmu.
                                                                                                           I.Gruszka


Bardzo smaczna wycieczka.

Klasa VIa w środę odbyła prawie trzy godzinną wycieczkę do Hohlandu. Dzieci rozpoczęły zwiedzanie od założenia uroczych czepków, obejrzeć wielkie magazyny, gdzie znajdowały się produkty do wyrobu sera. Następnie pan Marian Gruszka zafundował uczniom degustację produktów. Najbardziej dzieciom smakowały serki smakowe wiśniowo- żurawinowe oraz jabłkowo- gruszkowe. Smakowało bardzo!  To był dopiero początek atrakcji przygotowanych przez naszego przewodnika. Następnie uczniowie zostali podzieleni na grupy, by w szatni  ubrać sterylne białe kombinezony, czapki i maski na twarz oraz obuwie ochronne. Przypominało to trochę wizytę w szpitalu, ale wymogi sanitarne to nie żarty, dzieci przekonały się jak mocno w tym miejscu dba się o to by żadne zarazki nie przedostały się na halę produkcyjną. Wszyscy musieli dokładnie umyć ręce oraz zdezynfekować je. Dzieci na własne oczy obejrzały jak w wielkich przemysłowych „garnkach” produkuje się ser topiony. Olbrzymie ilości sera żółtego, dwudziestokilogramowe kostki masła, duże ilości naturalnych przypraw i warzyw na ich oczach zamieniały się w ser topiony. Następnie obejrzały maszyny pakujące oraz odwiedziły laboratorium, które czuwa nad jakością wytwarzanych produktów.  Opuszczali zakład uśmiechnięci; bogatsi o wiedzę jak produkuje się ser i obdarowani licznymi prezentami. Firmowa maskotka –mała krówka  jako breloczek wesoło huśta się przy kluczach 26 uczniów, którzy poznali tajemnice największego zakładu w naszym regionie. Uradowane dzieci razem z wychowawczynią oraz opiekunką J. Pawłowską serdecznie podziękowały panu M. Gruszce za miło spędzony czas i ciekawe informacje dotyczące świata serów.

K. Matelska

Wycieczka klas IV do Torunia

Uczniowie klas czwartych ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu wraz  z opiekunami p. I. Gruszka, p.  M. Smolarkiem,  p. M. Łyskanowską, p. Z.Filipiakiem  uczestniczyli w wycieczce do Torunia, Kruszwicy oraz Biskupina. W Toruniu obejrzeliśmy seans w planetarium, zwiedziliśmy stare miasto, ruiny zamku krzyżackiego , katedrę oraz robiliśmy pierniki. Kolejny dzień zaczęliśmy rejsem po jeziorze Gopło, zwiedziliśmy Mysią Wieżę oraz Kolegiatę św. Piotra i Pawła w Kruszwicy a na końcu muzeum archeologiczne w Biskupinie. Pogoda dopisała i wszyscy wróciliśmy bardzo szczęśliwi i zadowoleni.

M. S.PIKNIK  RODZINNY  KLASY III b

W  dniu  6  czerwca  2014r.  uczniowie  kl. III b  szkoły  podstawowej  w  Kaźmierzu  zaprosili  swoich  rodziców, aby  wspólnie  uczcić   rodzinne  święta-Dzień  Matki, Dzień  Ojca  oraz  Dzień  Dziecka.  Spotkanie  odbyło  się  w  gospodarstwie  agroturystycznym „Dom  Nad  Zalewem”  Pani  Violetty  Wawszczak. (za  co  bardzo  dziękujemy). Oprócz wierszy, piosenek, dzieci  przygotowały dla rodziców  program „Mam  talent”  oraz  teleturniej „Jeden  z  dziesięciu”  na  temat  „Co  wiem  o  szkole, do  której  uczęszcza  moje  dziecko”.  Były  też  życzenia i  upominki  dla  dzieci  i rodziców,  no  a  potem - ognisko  z  kiełbaskami  i  zajęcia  rekreacyjne. Dziękuję  wszystkim  rodzicom  zaangażowanym  w  zorganizowanie  spotkania.                                                                                               
                                                                   Grażyna  KubackaWycieczka klas V

Uczniowie klas piątych ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu wraz  z opiekunami p. B. Kubiak, p.  K. Matelską,  p. E. Przybylską, p. J. Pawłowską  uczestniczyli w wycieczce do Ojcowa, Krakowa i Wieliczki.
W pierwszy dzień pojechaliśmy do Ojcowskiego Parku Narodowego – nasz spacer przerwała burza i nie mieliśmy możliwości obejrzenia wszystkich zaplanowanych miejsc, a zamiast Jaskini Łokietka zwiedziliśmy Jaskinię Nietoperzy. Cały drugi dzień to podziwianie zabytków Krakowa: Wawelu, Smoczej Jamy, Sukiennic, ołtarza Wita Stwosza w kościele Mariackim a także spacer uliczkami Kazimierza. Na koniec dnia relaks – godzinny rejs statkiem po Wiśle. Celem trzeciego dnia była Wieliczka. Zwiedziliśmy Kopalnię Soli i Muzeum Żup Krakowskich. Atrakcją tego ostatniego dnia był obiad w kopalni. Najzabawniejszą kupioną pamiątką okazał się smok wawelski z kolorowych piórek. Wróciliśmy zadowoleni z głowami pełnymi zapamiętanych obrazów i sytuacji.

    B.K.

3 czerwca 2014 roku w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbył się uroczysty apel poświęcony rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, który całe swoje życie poświęcił walce ze zbrodniczymi dyktaturami XX wieku. Wzięli w nim udział uczniowie klas IV – VI wraz z opiekunami. Na początku głos zabrał Pan Dyrektor. Następnie uczniowie z klasy VI a przybliżyli sylwetkę tego wielkiego Polaka. Podczas apelu dzieci dowiedziały się kim był ten niezłomny bohater, wyklęty przez komunistyczny system, który całe swoje krótkie życie oddał służbie Ojczyźnie. Zespół wokalny pod kierunkiem pana Roberta Winieckiego wykonał patriotyczne piosenki. Na koniec apelu Pan Dyrektor wręczył pani Małgorzacie Szagżdowicz oraz uczniom  Certyfikat ,,Szkoły w Ruchu” oraz nagrody za udział w konkursie plastycznym zorganizowanym przez Zakłady Azotowe w Puławach. Pani Emilia Przybylska odebrała dyplom dla Julii Chudzichowskiej za wyróżnienie w Konkursie Literackim „O Złotą, Srebrną i Brązową Wronę”.


                                        Magdalena Łyskanowska


LEKCJA MUZEALNA W MUZEUM NARODOWYM

3 czerwca klasy I c i IV a pod opieką swoich wychowawczyń p. M. Łyskanowskiej i p. A. Napierały oraz p. J. Pawłowskiej udały się na wycieczkę do Galerii Malarstwa i Rzeźby w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Uczniowie poznali rodzaje malarstwa: malarstwo rodzajowe, pejzaż, portret oraz rzeźbę. Dużą frajdę sprawiła dzieciom możliwość zmiany nastroju obrazu. Dzieci próbowały rozweselić smutną dziewczynkę przedstawioną na portrecie Józefa Pankiewicza. Dokładały elementy obrazu: zabawki, uśmiech, wesołe oczy itd. Pierwsza wizyta w Muzeum zainteresowała zwiedzających, zarówno pierwszoklasistów, jak i starszych kolegów z klasy czwartej. W przyszłym roku planujemy kolejną wycieczkę do Muzeum.

Aleksandra Napierała 

zdjęcia...


MINISTERIALNY TYTUŁ SZKOŁY W RUCHU DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KAŻMIERZU


W dniu 2 czerwca 2014r. podczas  posiedzenia rady pedagogicznej poświęconej Szkoła Demokracji – Szkoła Samorządności nastąpiło uroczyste wręczenie „Certyfikatu Szkoły w Ruchu” w obecności pani Teresy Simińskiej koordynatora projektu z ramieniem ODN w Poznaniu. Wręczenia dokonał dyrektor Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu Mariusz Pielucha doceniając dużą aktywność zespołu nauczycieli wychowania fizycznego: koordynator Małgorzata Szagżdowicz, członkowie: Zbigniew Filipiak i Hubert Czarny. Prace zespołu wraz   z zaangażowaniem młodzieży można zobaczyć na stronie www.spkazmierz.com.pl/sport.html.
MEN ogłosiło rok szkolny 2013/2014 Rokiem Szkoły w Ruchu. Celem programu było wzmacnianie kondycji fizycznej i psychicznej, promowania aktywności fizycznej  i zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży.

W ramach podejmowanych działań na rzecz Roku Szkoły w Ruchu MEN chciał zwrócić uwagę między innymi na:

•    uświadomienie uczniom, że ruch to nie tylko obowiązkowe zajęcia wf, lecz każda aktywność fizyczna podejmowana w ciągu dnia
•    konieczność zaplanowania w ciągu dnia czasu na naukę i czasu na aktywny wypoczynek, w celu zachowania zdrowego i higienicznego trybu życia
•    związek między aktywnością fizyczną i zdrowym odżywianiem a zdrowiem, dobra kondycją i dobrym samopoczuciem
•    uświadomienie uczniom że aktywny tryb życia jest droga do osiągania życiowych sukcesów, pozawala zwiększyć wiarę w siebie i we własne możliwości
•    podkreślenie roli nauczycieli wychowania fizycznego jako ważnych animatorów życia szkolnego oraz ich roli w procesie Edukacji zdrowotnej          i wychowania młodych ludzi.
To wspaniałe, że dzieci aktywnie wykorzystały propozycje nauczycieli zauważając potrzebę ruchu . dbałości o zdrowie fizyczne. Teraz „Pora na pomidora” który może ograniczyć szybki przyrost wagi i tym samym otyłość. Zapraszamy do udziału w akcji propagowanej przez Federację Branżowych Producentów Rolnych.


Koordynator: M. SzagżdowiczWizyta pierwszaków na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

2.06 dzieci z klasy I b zostały zaproszone przez pana profesora Andrzeja Komosę do Stacji Doświadczalnej Uniwersytetu Przyrodniczego, aby mogły zobaczyć  pierwszą i jedyną w Polsce hodowlę roślin w powietrzu. Przy pomocy studentów brały również udział w sadzeniu roślin. Na zakończenie wycieczki zostały zaproszone na słodki poczęstunek, pograły w piłkę i otrzymały prezenty w postaci pięknie pachnącej lawendy. 

zdjęcia...


ZOSTAŃ DZIEDZICEM PRZESŁANIA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II

Dnia 1 czerwca 2014 r. w Sali Gimnastycznej Szkoły Podstawowej
im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu odbyła się XI edycja Powiatowego Konkursu Recytacji Poezji i Prozy Jana Pawła II oraz utworów Jemu Poświęconych.
Hasło konkursu „Pozostańcie wierni temu dziedzictwu”, które przyświeca temu konkursowi, wzywa nas do realizacji przesłania, jakie stawia nam Święty Jan Paweł II
 w swoich homiliach i utworach poetyckich.
Nad konkursem patronat objęli:
•    Starosta Powiatu Szamotulskiego – p. Paweł Kowzan,
•    Dziekan Dekanatu Szamotulskiego-  ks. Mariusz Marciniak
•    Proboszcz Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kaźmierzu -
ks. Krzysztof Musiał,
•    Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierz – p. Mariusz Pielucha
Cele poświęcające temu konkursowi to:
•    szerzenie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o poezji i prozie Ojca Świętego Jana Pawła II,
•    popularyzacja utworów Tego Dostojnego Autora oraz utworów Jemu poświęconych,
•    udział w dziedzictwie przekazany przez Proboszcza świata,
•    możliwość prezentacji wybranych utworów przez uczniów,
•    rozwijanie swych talentów,
•    realizacja przesłania Ojca Świętego Jana Pawła II
   Do Konkursu zgłosiło swój udział 16 uczestników,  którzy reprezentowali 11 szkół.
W grupie wiekowej klas  I – III – 6 uczniów
                                                    IV – VI – 6 uczniów
                                            w grupie gimnazjum - 4 uczniów
Komisja w składzie:
•    p. dr Agnieszka Krygier-Łączkowska – Instytut Filologii Polskiej
•    dr Gabriela  Dziamska-Lenart – wykładowca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza
w Poznaniu,
•    Aleksandra Wyganowska – dziennikarka Radia Emaus
oceniała umiejętności wykonawców.
Po zaprezentowaniu się wszystkich uczestników, Komisja rozpoczęła obrady. W tym czasie wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany
w szkolnej świetlicy.
Koniec pracy Komisji oznajmił historyczny dzwon szkoły. Wówczas zaproszeni goście
wraz z wszystkimi zgromadzonymi powrócili na salę.
Komisja ogłosiła laureatów konkursu:
W grupie wiekowej klas I-III:
1.    Julianna Skroka- Kierończyk – SP nr 1 im. Stanisława Staszica w Szamotułach
2.    Alicja Kęsy -Zespół Szkolno - Przedszkolny w Napachaniu
3.    Julia Ziemniewska – SP w Kaźmierzu
W grupie wiekowej kl. IV – VI:
1.    Wiktoria Wykrota - SP nr 1 im. Stanisława Staszica w Szamotułach
2.    Patrycja Richert – Zespół Szkół z Otorowa
3.     Katarzyna Zaraś -  SP w Przyborowie
W gimnazjum
1.    Wojciech Biniek – Zespół Szkół im Zbigniewa Herberta we Wronkach
2.    Anna Napierała -  Gim. Im Adama Mickiewicza w Kaźmierzu
3.    Kufel Klaudia -  Zespół Szkół w Otorowie
Uczestnicy przy wejściu na scenę otrzymali Miserikordyne - różaniec. Upominki wręczyła koleżanka z klasy IV Julia Ruś. Ponadto wszyscy recytujący  otrzymali pamiątkowe dyplomy i piękne książki. Osoby, które zajęły czołowe miejsce i wyróżnienia, otrzymały specjalne dyplomy i cenne nagrody rzeczowe i książkowe.
Serdeczne podziękowania składam osobom i firmom dzięki którym mogliśmy obdarować dzieci cennymi nagrodami książkowymi oraz słodkim poczęstunkiem.
Dziękuję:
•     Dziekanowi ks. Mariuszowi Marciniak
•    Proboszczowi ks. Krzysztofowi Musiał,
•    Starostwu Powiatowemu w Szamotułach
•    Właścicielom Firmy Grassland Farms w Kaźmierzu,
•    Właścicielom sklepu Chata Polska,
•    Właścicielom Sklepu Ogrodniczo – Przemysłowego w Kaźmierzu –
Janinie i Zbigniewowi Smolarek,
•    Właścicielce firmy PET-ZELT nieruchomości
•    Właścicielce miejscowej księgarni p. Małgorzacie Chudzichowskiej,
•    Właścicielom Gospodarstwa Rolnego Agro – Duet z Chlewisk,
•    Właścicielowi firmy WAL – MAR Trucks,
•    Radzie Rodziców SP Kaźmierz
•    Zarządowi Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Kaźmierzu
•    Osobom, które pozostały anonimowe, a podzieliły się swoimi dobrami na konkurs.

Pragnę poinformować, że w dniu 04.06.2014r. odprawiona będzie msza Święta w intencji wszystkich darczyńców – tych co ofiarowali swoją pracę, wkład finansowy, materialny, uczestników konkursu
i ich opiekunów.
Pozostaje nam życzyć, aby przesłanie Świętego Jana Pawła II każdy z nas realizował
w codziennym życiu.
Konkurs prowadziła Anna Kałek, a nad całością czuwała p. Alicja Szopa i Dyrektor Szkoły Podstawowej p. Mariusz Pielucha.

                                                                                          Opracowała:    Alicja Szopa


SPOTKANIE UCZNIÓW Z KLASY IIA Z PISARZEM ŁUKASZEM WIERZBICKIM

   W ostatnim tygodniu maja uczniowie z klasy IIa wraz z wychowawcą zostali zaproszeni przez panie bibliotekarki do Gminnej Biblioteki Publicznej na spotkanie z pisarzem Łukaszem Wierzbickim. Pisarz ten bardzo ciekawie opowiadał nam, jak zaczynał pracę z pisaniem książek. Dużo mówił o książkach pt.,,Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana”,
,,Dziadek i niedźwiadek”, ,,Afryka Kazika”, „Machiną przez Chiny” oraz ,,Mój chłopiec, motor i ja”. Podczas spotkania opowiadał, że jego marzeniem jako 6 – letniego chłopca, było zostanie pisarzem. I to marzenie się ziściło. Pan Łukasz rozdał nam rekwizyty do treści książki ,,Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana”, a my dzielnie naśladowaliśmy
to, co nam pan opowiadał. Bardzo nam się to podobało i obiecaliśmy sobie, że jeszcze się kiedyś spotkamy.

                                                                                                          H. KaczmarekPark Orientacji Przestrzennej

W dniu 27 maja uczniowie klasy II b i III a, korzystając z zaproszenia, odwiedzili Ośrodek Szkolno- Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Mieli nie tylko okazję obejrzeć szkołę, ale  mogli uczestniczyć w zajęciach klas I i III. Poznali specyfikę pracy dzieci niewidomych, zapoznali się z pismem Braille’a oraz obejrzeli przybory i urządzenia wykorzystywane w nauce w tej szkole.
Spotkali się z ciepłym przyjęciem i życzliwością ze strony nauczycieli oraz mieszkających w ośrodku rówieśników.  Wielką atrakcją był Park Orientacji Przestrzennej zbudowany na potrzeby osób niewidomych, służący rekreacji oraz wszechstronnemu poznawaniu świata różnymi zmysłami. Dzieci doskonale bawiły się na obszernym plac zabaw, gdzie mogły zjeżdżać na linie, wspinać się, skakać i biegać.Wokalny sukces uczennicy Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu

Oliwia Majka, uczennica klasy VIc, po pięknym występie w II Powiatowym Konkursie Piosenki Anglojęzycznej „Just English” zorganizowanym 29.05.2014r. przez Zespół Szkół w Obrzycku, zajęła doskonałe III miejsce. Oliwia zaśpiewała po angielsku balladę „I see fire”  Eda Sheeran’a, a jej sukces cieszy tym bardziej, że pozostałe uczestniczki konkursu, w tym  Zuzanna Borkowska z VIb, prezentowały bardzo wysoki poziom zarówno wokalny jak i językowy. Ponieważ  dziewczęta  już kończą szkołę podstawową, życzymy im wielu sukcesów muzycznych na kolejnym etapie edukacyjnym.

Kamila Szefler

„Tydzień dobrego wychowania „ w SP Kaźmierz


Po raz kolejny w naszej szkole w dniach 20 – 27.05.2014 odbył się „Tydzień dobrego wychowania”. Uczniowie klas młodszych zapoznawali się z dobrymi manierami za pomocą kolorowanek,rebusów i krzyżówek. Starsi natomiast na lekcjach godziny wychowawczej przypomnieli sobie zasady savoir vivre obowiązujące m.in. w teatrze, autobusie, w szkole czy przy stole oraz magiczne słowa : proszę , przepraszam, dziękuję, które powinny na stałe wejść do ich słownika .Podsumowaniem ich pracy były kolorowe plakaty. Na zakończenie przeprowadzono ankietę z której wynika ,że uczniowie naszej szkoły znają zasady dobrego wychowania, ale nie zawsze je stosują.                                J. Pawłowska A. Pawłowska


FESTIWAL TAŃCA

Przepiękna, wymarzona, słoneczna pogoda i gorące rytmy taneczne towarzyszyły XIV Festiwalowi Tańca. Jak co roku boisko przy Szkole Podstawowej w Kaźmierzu zamienia się w miejsce radości roześmianych i roztańczonych dzieciaków, począwszy od przedszkola po gimnazjum. W tym roku odeszliśmy od konkursowej formuły Festiwalu, poprzestając na prezentacji zespołów, które przyjechały z różnych miejscowości, aby popisać się swoimi umiejętnościami tanecznymi. Na scenie wystąpiło 31 zespołów: z Szamotuł, Sierakowa, Chodzieży, Międzychodu, Kaźmierza, Wągrowca, Opalenicy, Ujścia, Wronek, Dusznik, Zielonejgóry koło Obrzynka, Drezdenka, Tarnowa Podgórnego, Lubasza. W przerwach między występami tanecznymi grał zespół młodych perkusistów z Kamieńca. Na koniec wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe statuetki. Wójt Gminy Kaźmierz wyróżnił Wisienki z Sierakowa pucharem za rozwijanie umiejętności i pasji tanecznej. Organizatorzy przyznali puchar najmłodszej grupie Misie z Przedszkola w Kaźmierzu i najliczniejszej grupie tanecznej z Chodzieży. Wiceprzewodniczący Rady Powiatu dwoma pucharami nagrodził organizatorów.
Festiwal zatacza coraz szersze kręgi, bo gościliśmy grupę aż z Drezdenka. Kto raz przyjechał do nas, to wraca na następny rok, bo przyciąga wspaniała atmosfera imprezy, którą między innymi tworzy, „czadowo” prowadzący Waldek Hermann. Bawiliśmy się wszyscy świetnie.

Festiwalowi Tańca, tak samo jak w ubiegłych edycjach, towarzyszy Festyn Rodzinny Dzieci – Rodzicom, Rodzice – Dzieciom. Jak co roku rodzice i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu dołożyli wszelkich starań, aby zaprezentować dorobek szkoły, przygotować stoiska i atrakcje sportowe dla uczniów i gości. Całe boisko szkolne było zastawione różnymi straganami. Przy takim upale, jaki był w niedzielę, można było orzeźwić się chłodnymi napojami lub lodami, kto był głodny znalazł coś smacznego w bufecie obsługiwanym przez Radę Rodziców i kuchnię szkolną.
Niech kolejne Festiwale będą okazją do wspólnych spotkań dzieci, młodzieży i dorosłych w Kaźmierzu, niech kolejne Festiwale promują naszą szkołę i rozwijają zainteresowania taneczne, jako inna formę spędzania wolnego czasu.
Zapraszam za rok na następne kaźmierskie spotkanie festiwalowe.

Organizatorka IV Festiwalu Tańca Zdzisława Śmieszek


Przegląd Twórczości Seniorów przeszedł do historii

Sobotni (24 maja 2014 r.) Przegląd Twórczości Seniorów zorganizowany został na terenie Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu w przeddzień Festiwalu Tańca – imprezy, która na stałe zagościła w kaźmierskim kalendarzu wydarzeń kulturalnych. Imprezę zorganizowali wspólnie Gminny Ośrodek Kultury w Kaźmierzu oraz Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu. Konferansjerem podczas przeglądu był, dobrze czujący się w tej roli, Waldemar Hermann z Kaźmierza. Gościem specjalnym przeglądu był zespół SONO TUO, wykonujący znane i lubiane szlagiery włoskie.

W imprezie uczestniczył Zastępca Wójta Gminy Kaźmierz Marek Jakubowski.

  LEKCJA  MUZEALNA

 Uczniowie klasy  III b oraz IIa  Szkoły  Podstawowej  w  Kaźmierzu  w  dniu  22.05.2014r.  byli na  wycieczce w Muzeum Narodowym w Poznaniu. W Galerii Malarstwa i Rzeźby dzieci poznawały podstawowe tematy malarskie: portret, krajobraz, martwa natura oraz scena rodzajowa. W czasie lekcji muzealnej brały też udział w warsztatach plastycznych, podczas których wykonywały własne prace plastyczne. Zajęcia w muzeum były doskonałą okazją do rozwijania kreatywności oraz zainteresowań sztuką.
                                  G. Kubacka


Pamiętamy

W dniu 14 maja uczniowie klas III a, b, c Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu odwiedzili mogiłę pomordowanych w lesie bytyńskim. Dla wielu uczniów było to pierwsze spotkanie z miejscem , w którym w październiku 1939 r. zostało zamordowanych 72  mieszkańców Poznania i okolic. Dzieci złożyły wiązankę kwiatów i zapaliły znicze oraz minutą ciszy uczciły ich pamięć.
                                                                                                                                                            D.P  zdjęcia...

Nenufar Klub

W dniach 12 i 15 maja uczniowie klas I a, b, c oraz III a, c odwiedzili Nenufar Klub w Kościanie. Atrakcji było co niemiara. Najpierw pojawili się piraci i zabrali dzieci na tratwę, którą rozpoczęła się podróż ku poszukiwaniu zaginionego skarbu. Piraci pokazali pierwszą część mapy, a uczniowie z czasem odnajdywali pierwsze wskazówki, które były ukryte przy miniaturach budowli świata. W tym miejscu spotkali kolejnych animatorów, od których otrzymali „Dyplom poszukiwacza skarbu”. Był on przepustką do następnego etapu, w którym przewodnikami byli Indianie. Na koniec uczniowie odnaleźli skarb. Podczas pobytu w Nenufar Klubie dzieci miały okazję bawić się przy muzyce i na placu zabaw oraz zjeść ciepły posiłek.

FESTIWAL 2.O

Dnia 14 maja w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kaźmierzu odbył się Festiwal 2.0. To podsumowanie całorocznej pracy w projekcie Szkoła z Klasą 2.0, w którym Szkoła Podstawowa z Kaźmierza bierze udział. Program zakłada mądre wprowadzanie i wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w pracy szkolnej. Uczestniczyli w nim dyrektor, nauczyciele i uczniowie. Rezultaty wspólnych wysiłków zostały zaprezentowane podczas Festiwalu. Wydarzeniu towarzyszyli zaproszeni goście: pan Zenon Gałka, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Szamotulskiego, pan Karol Hartwich sekretarz Gminy Kaźmierz, pan Janusz Stróżyk dyrektor Gminnego Zespołu Oświatowego, pani Bogumiła Magdziarek przewodnicząca Komisji Zdrowia, Opieki Społecznej, Oświaty i Kultury, pani Maria Sobkowiak dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kaźmierz, pan Piotr Pospieszny dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. Po krótkim powitaniu przez prowadzącą pan dyrektor Szkoły Podstawowej Mariusz Pielucha podziękował uczniom i nauczycielom za zaangażowanie i wysiłek włożony w realizację projektu. Następnie rozpoczęły się pokazy uczniów, którzy prowadzili miniwykłady ilustrowane prezentacjami multimedialnymi (do obejrzenia na szkolnej stronie internetowej). Dzieci przygotowały je pod kierunkiem nauczycieli, opiekunów danych grup. Tematyka pokazów była różnorodna. Dotyczyły zdrowego stylu życia, wynalazków dnia codziennego, podróży dookoła świata, najciekawszych miejsc w gminie Kaźmierz, biogramów A. Stróżyka i ks. W. Faustmanna. Jedna z prezentacji, przygotowana przez grupę pani Joanny Pawłowskiej „Na tropach ciekawych książek” została zakwalifikowana przez organizatorów projektu na Ogólnopolski Festiwal Szkoły z Klasą 2.0, który odbędzie się w czerwcu w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Pomiędzy prezentacjami uczniów wystąpiły zespoły wokalny i flażoletowy, przygotowane przez pana Roberta Winieckiego i taneczny, pod kierunkiem pani Małgorzaty Szagżdowicz. W przerwach dzieci mogły wziąć udział w krótkim quizie. Prezentacje podobały się zgromadzonym uczniom klas IV-VI. Na koniec autorzy wszystkich prac zostali nagrodzeni dyplomami. Za pomoc w organizacji Festiwalu 2.0 dziękuję panu dyrektorowi Szkoły Podstawowej, panu Piotrowi Pospiesznemu, wszystkim nauczycielom biorącym udział w projekcie, panu Robertowi Winieckimu, pani Małgorzacie Szagżdowicz za przygotowanie zespołów i pani Irenie Gruszce za pomoc w zrobieniu dekoracji.

Emilia Przybylska – koordynator projektu

„Polska i Polacy w UE”

W związku z rocznicą wejścia Polski do Unii Europejskiej oraz realizację w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu projektu „Bezpieczna szkoła obywatelska” zorganizowano  konkurs plastyczny pod tytułem „ Polska i Polacy w Unii Europejskiej”. Najlepsze prace zostały nagrodzone na etapie szkolnym ,byli to uczniowie :
I miejsce - Laura Zgoła  kl.Vc
II miejsce – Anna Pacholak kl. Vb
III miejsce Mateusz Stróżyk kl. Va oraz Piotr Lis i Tymoteusz Pawłowski kl. IV b
Nagrodzone prace wezmą udział w II etapie konkursu i zostaną wysłane do Punktu Informacji Europejskiej  Europe Direct w Poznaniu.

Irena Gruszka Anna Pawłowska

Międzyszkolny Turniej Języka Angielskiego

Miło nam poinformować, że 08 maja 2014 roku w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbył się Międzyszkolny Turniej Języka Angielskiego Macmillan Primary School Tournament. Do zadań naszej szkoły należało udostępnienie pomieszczeń oraz organizacja, przygotowanie i przeprowadzenie Turnieju. Opiekę merytoryczną nad Konkursem sprawowało wydawnictwo Macmillan. Wydawnictwo było także pomysłodawcą i fundatorem dyplomów i nagród.        
W Macmillan Primary School Tournament wzięło udział:
•    21 uczniów  z klas I-III z 12 szkół powiatu szamotulskiego (SP1 Szamotuły, SP3 Szamotuły, SP Biezdrowo, SP Otorowo, SP Przyborowo, SP Ostroróg, SP Obrzycko, SP Zielonagóra, SP Bytyń, SP Kaźmierz, SP2 Wronki i SP Grzebienisko) oraz
•    44 uczniów z klas IV-VI z 12 szkół powiatu szamotulskiego (SP 1 Szamotuły, SP3 Szamotuły, SP Biezdrowo, SP Otorowo, SP Przyborowo, SP Ostroróg, SP Obrzycko, SP Pniewy, SP Bytyń, SP Kaźmierz, SP Wronki i SP Grzebienisko).
Uczestnikom konkursu towarzyszyli wspierający ich nauczyciele języka angielskiego lub opiekunowie. Konkurs trwał 45 min. Zadaniem uczniów było poprawne rozwiązanie niełatwego testu gramatyczno-leksykalnego przygotowanego przez wydawnictwo Macmillan. Był to test jednokrotnego wyboru, co oznacza, że tylko jedna odpowiedź była prawidłowa.
Po trudach zmagań konkursowych uczniowie mogli chwilę odpocząć oglądając film i korzystając z poczęstunku. W tym samym czasie Komisja, składająca się z towarzyszących uczestnikom konkursu nauczycieli języka angielskiego, wyłoniła zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych.  Poziom wiedzy wszystkich uczestników był bardzo wysoki i poza zwycięzcami, wielu uczniów uzyskało doskonały lub bardzo dobry wynik. Uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom turnieju odbyło się tego samego dnia po obliczeniu wyników w sali gimnastycznej.
Oto nazwiska nagrodzonych uczniów:
W kategorii klas I-III
I miejsce – Jakub Michalski, SP nr 1 w Szamotułach
II miejsce – Julia Ziemniewska  SP Kaźmierz
II miejsce – Aleksander Korman, SP nr 3 w Szamotułach
III miejsce – Olga Nych, SP nr 1 w Szamotułach
 W kategorii klas IV-VI
I miejsce – Jaśmina Dymek, SP nr 1 Szamotuły
II miejsce – Aleksandra Wójcik, SP Kaźmierz
III miejsce – Julia Heś, SP Kaźmierz
Serdecznie dziękujmy patronowi Turnieju - wydawnictwu Macmillan, uczniom i ich opiekunom za przybycie i udział w Turnieju, a Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu za umożliwienie przeprowadzenia Turnieju i ogromne wsparcie.

Kamila Szefler

Wyniki Ogólnopolskiej Olimpiady z Języka Angielskiego "Olimpus".

W dniu 9 stycznia bieżącego roku w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu po raz kolejny odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Przedmiotowa z Języka Angielskiego Olimpus (sesja zimowa 2014), w której wzięło udział 38 uczniów.
Niekwestionowanym zwycięzcą został Mateusz Stróżyk, który startując w kategorii klas V rozwiązał test bezbłędnie i został jak dotąd jedynym naszym laureatem 1 stopnia tego konkursu. Uzyskanie tak doskonałego wyniku jest ogromnie trudne, gdyż zadania konkursowe nie należą do łatwych, a za każdą nieprawidłowo zaznaczoną odpowiedź, uczestnik otrzymuje minusowe punkty.
Oprócz Mateusza konkurs wyłonił jeszcze dwóch laureatów. Aleksandra Wójcik została laureatką 7 stopnia w kategorii klas V i 9 stopnia w kategorii klas VI; Jonasz Koryl został laureatem 7 stopnia w kategorii klas V.
Nagrody książkowe otrzymali wszyscy uczniowie, którzy uzyskali najlepsze wyniki w szkole. Byli to:
•    w kategorii klas IV:
1 miejsce – Tymoteusz Pawłowski
2 miejsce – Gabriela Majka
3 miejsce – Julia Maśluk
•    w kategorii klas V:
1 miejsce  - Mateusz Stróżyk (laureat 1 stopnia)
2 miejsce – Jonasz Koryl (laureat 7 stopnia)
2 miejsce – Aleksandra Wójcik (laureatka 7 stopnia)
3 miejsce – Michał Armon
•    w kategorii klas VI:
1 miejsce – Aleksandra Wójcik (laureatka 9 stopnia)
2 miejsce – Jan Luber
3 miejsce – Julia Heś
Wszystkim zwycięzcom i pozostałym uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy doskonałych wyników!

Kamila Szefler

Apel z okazji świąt majowych

7 maja 2014 roku w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbył się uroczysty apel z okazji świąt i ważnych rocznic majowych: Święta Pracy, 10. rocznicy wstąpienia Polski do struktur Unii Europejskiej, Święta Flagi, 223. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i 69. rocznicy zakończenia II wojny światowej. W roli aktorów wystąpili uczniowie z kółka historycznego. W pierwszej części uroczystości ukazano trudną sytuację Rzeczpospolitej w XVIII wieku oraz przedstawiono próby ratowania Ojczyzny poprzez uchwalenie pierwszej polskiej konstytucji. Druga część apelu poświęcona była II wojnie światowej. Patriotyczne wiersze i piosenki w wykonaniu zespołu wokalnego i zespołu  flażoletowego uświetniły uroczystość.

Magdalena Łyskanowska

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu dziękuje organizacji ,,Wiara Lecha”

W dniach od 28.04 do 03.05.2014r zorganizowana grupa ,,Wiary Lecha” aktywnie pracowała przy wykonaniu muralu Witolda Pileckiego.  Praca wymagała dużej charyzmy ze względu na przestrzeń, którą należało wypełnić kolorem i właściwie rozmieścić elementy obrazu. Efekt pracy jest rewelacyjny. Wszystkim wykonawcom, którzy poświęcili swój czas  i zaangażowali się w pracę związaną z wykonaniem obrazu bardzo dziękuję. Szczególnie głównemu malarzowi Damianowi Chajec oraz Szymonowi Sobkowskiemu, Marcinowi Kozłowskiemu, Witoldowi Graczyk, Danielowi Bekas, Jakubowi Sobkowskiemu, Rafałowi Gustowskiemu, Tomaszowi Litwiejko, Witoldowi Tecław.


Z wyrazami uznania
Dyrektor Szkoły
Podstawowej w Kaźmierzu
Mariusz PieluchaMAJOWE   ŚWIĘTA

Aby uczcić kolejną rocznice uchwalenia Konstytucji 3 Maja Poczet Sztandarowy ze Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu wziął udział w uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny. Następnie pamiętając o rocznicy zakończenia II Wojny Światowej Poczty Sztandarowe udały się do Lasu Bytyńskiego  i na kaźmierski cmentarz  oddać hołd pomordowanym, złożyć kwiaty i zapalić znicze.  Następnie wzięły udział w uroczystym apelu upamiętniającym  święta majowe.

A.    Pajzert

SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY „MISTRZ ORTOGRAFII” W R.SZK. 2013/2014  ZOSTAŁ PODSUMOWANY


         Szkolny Konkurs Ortograficzny „Mistrz Ortografii” odbył  się na przełomie marca i kwietnia 2014 roku w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu. Do konkursu  przystąpili uczniowie z klas II i III. Uczniowie zmierzyli się z zadaniami, w których wykazali się znajomością zasad pisowni polskiej oraz umiejętnością poprawnego pisania trudnych wyrazów.
        Główne cele konkursu to: wzmacnianie motywacji uczenia się w zakresie poprawnej pisowni, kształtowanie umiejętności i nawyku poprawności ortograficznej  w zakresie opracowanego słownictwa i poznanych zasad.
Tytuły  MISTRZÓW ORTOGRAFII zdobyli ci, dla których pisownia wyrazów z trudnościami ortograficznymi jest po prostu przyjemnością. A oto zwycięzcy wyłonieni podczas konkursu:

Klasy III
-    I miejsce -  Koliński Mateusz kl.IIIc
-    II miejsce -  Ziemniewska Julia kl.IIIc
-    III miejsce –  Jóźwik Natalia kl.IIIa

Wyróżnienia:
      -  Rusiłowski Jakub kl.IIIa
       -  Przybył Kamila kl.IIIa
       -  Weronika Kulon kl.IIIa
       -  Styk Aleksander kl.IIIb


Klasy II
-    I miejsce – Kosowska Klara  kl.IIa 
-    II miejsce – Dubińska Patrycja kl.IIb
-    III miejsce – Stokłos Krzysztof kl.IIa

Wyróżnienia:
      -  Dłużewska Jagoda  kl.IIa
      -  Kwaśniewicz Maria  kl.IIb
      -  Szukała Mateusz  kl.IIb
      -  Kotlarz Julia  kl.IIa
      -  Siwek Weronika  kl.IIa
 
    Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki ufundowane przez Radę Rodziców.
Konkurs Ortograficzny przydatny był szczególnie uczniom klas III, bowiem w maju bieżącego roku zostaną oni poddani ogólnopolskiemu sprawdzeniu sprawdzianem przygotowanym przez
Centralną Komisję Egzaminacyjną w Warszawie. Życzymy im połamania piór.

                                                                                                                                            Hanna Kaczmarek
                                                                                                                                                SP Kaźmierz

Wycieczka dzieci do Krakowa

Uczniowie klas szóstych ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu wraz  z opiekunami p. H.Łuczak-organizator, p.  K.Matelską,  p. M.Szagżdowicz, p. Z.Filipiakiem  oraz p. A.Mysłek uczestniczyli w wycieczce do Wieliczki, Krakowa oraz Ojcowa. Zwiedziliśmy między innymi Wieliczkę, Wawel, Kościół Mariacki, Rynek Główny, ”Ogród  Doświadczeń” a także mieliśmy przyjemność spacerować w Ojcowskim Parku Narodowym. Oglądaliśmy Zamek w Pieskiej Skale, Maczugę Herkulesa oraz Grotę Łokietka. Wszyscy wróciliśmy bardzo szczęśliwi i zadowoleni.
    M.Szagżdowicz

XI Międzynarodowy Dzień Tańca

  Grupy taneczne ze Szkoły Podstawowej z Kaźmierza ( Biedroneczki oraz Dance Girls ) uczestniczyły 25 kwietnia w kolorowym korowodzie tancerzy, który przeszedł ulicami 600-letniego miasta.   Później podziwiałyśmy kilkugodzinny pokaz tańca w Ujskim Domu Kultury.  Podczas występów panowała miła i przyjazna atmosfera. Nasze dziewczyny zaprezentowały się wspaniale.  Na twarzach uczestników widać było uśmiech i zadowolenie. Wszyscy bardzo dobrze się bawiliśmy.  Dziękujemy  p.  D. Wojtaś za pomoc w opiece nad dziećmi.
Z. Śmieszek, M. Szagżdowicz

                                              „DZIEŃ ZIEMI”  W KLASACH  I-III 

 Najmłodsi uczniowie  klas I-III  Szkoły  Podstawowej  w  Kaźmierzu obchodzili „Dzień Ziemi 29.04.2014r. Każda klasa przygotowała krótki występ artystyczny, po czym podsumowano całoroczną  działalność  ekologiczną, a  przede  wszystkim  zbiórkę  surowców  wtórnych. W  bieżącym  roku  szkolnym zebrano 53 kg aluminiowych puszek, 135 kg baterii, 66  telefonów komórkowych  oraz 4940 kg makulatury. Poza  tym od kilku już lat zbieramy  również plastikowe  nakrętki, pomagając w ten sposób niepełnosprawnemu chłopcu Waldkowi z Ostroroga. W  zbiórce  surowców  wtórnych  w  klasach I-III  wyróżniono  i nagrodzono 93  uczniów.  Dzieci  otrzymały  nagrody, które  m.in. ufundowała Rada Rodziców oraz  Urząd  Gminy  w  Kaźmierzu (za  co  dziękujemy)! Mamy  nadzieję, iż  prowadzona  w  szkole  edukacja  ekologiczna  zaowocuje  w  przyszłości –zgodnie  ze  znanym  powiedzeniem: „Czym  skorupka  za  młodu…”.                                                                                                                                                                                      

                                                                                                         Grażyna  Kubacka

zdjęcia...

     

PODSUMOWANIE  AKCJI „EKOSZKOŁY” – ZBIÓRKA   ZUŻYTYCH  TELEFONÓW  KOMÓRKOWYCH  W  SZKOLE  PODSTAWOWEJ  W  KAŹMIERZU

 

Akcja  trwała  od    1.11.2013r. do 31.01.2014r.   Zebrano  66  telefonów.   

                                                                                                       

               UCZNIOWIE  WYRÓŻNIENI  W  KONKURSIE:

MIEJSCE

IMIĘ

 I  NAZWISKO

KLASA

ILOŚĆ  TELEFONÓW

I

Michał  Osiński

III b

26

II

Emilia  Kaczmarek

IV a

7

III

Bartek  Nadobnik

II a

6

WYRÓŻNIENIA

Krzysztof  Stokłos

Natalia  Jóźwik

Adrian  Kupś

Mikołaj  Szkopek

II a

III a

III b

V c

3

3

3

3

 

                                      KLASYFIKACJA  KLAS:

I  miejsce – klasa  III b – 30 telefonów

II  miejsce – klasa  II a – 18  telefonów 

III  miejsce – klasa IV a – 7 telefonów

 

 

22 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu

W dniu 23 kwietnia odbyło się podsumowanie obchodów Dnia Ziemi pod hasłem : ”Zmieniaj nawyki - nie klimat” dla klas  IV-VI . Tradycyjnie wszystkie klasy udały się na realizację zadań w zakresie działań ekologiczno-przyrodniczych. Dzieci miały możliwość  nauki oraz odprężenia po sprawdzianie kompetencji klas szóstych i sprawdzianie próbnym klas piątych. Dzięki dobrej organizacji połączono przyjemne z pożytecznym o czym świadczą wypowiedzi uczniów oraz wychowawców klas. Działalność ekologiczna udaje się dzięki zaangażowaniu i współpracy z kołem wędkarskim w Kaźmierzu, stąd szczególne podziękowania kierujemy do pana Prezesa oraz organizatorów biesiady nad stawem pod lasem. Uczniowie mogli również wysłuchać prezentacji zadań przygotowanych przez kolegów i koleżanki. Zaprezentowano plakaty, transparenty oraz piosenki , których treść przedstawiała co robić, jak prowadzić tryb życia by być zdrowym.  Dowiedzieliśmy się jak szkodliwe jest palenie papierosów, jedzenie niezdrowej żywności oraz brak aktywności fizycznej.W ramach  Dnia Ziemi zasadziliśmy również drzewko, które zostanie nazwane imieniem szkoły. Działania te odbyły się zgodnie z zadaniami zaplanowanymi w  programie wychowawczym oraz profilaktyki szkoły . Ze wszystkich konkurencji wyłoniliśmy zwycięzców.
I miejsce  VIc
II miejsce Vb
III miejsce IVb
 Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz słodkie upominki.

GRATULUJEMY!!!


                                                     Organizator: Małgorzata Szagżdowicz, Irena Gruszka

   ABY ŚWIĘTA WIELKANOCNE BYŁY RADOSNE

16.04.2014r.uczniowie z Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu w towarzystwie strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaźmierzu udali się do Domu Dziecka Rodziny Maryi w Szamotułach ze świątecznymi darami, które zbieraliśmy przez dwa tygodnie. W paczkach znajdowały się między innymi słodycze, żywność, zabawki i artykuły szkolne, które przekazaliśmy na ręce dyrektor placówki siostry Beaty Jank. W podziękowaniu otrzymaliśmy babę wielkanocną i książki o Papieżu Janie Pawle II.  Z pewnością jeszcze będziemy tam wracać z pomocą.

Kaźmierz gwarą stoi

Dnia 11.04.2014 roku trzy uczennice (Klaudia Erens z kl. IV c przygotowana przez p. Aleksandrę Napierała oraz Kamila Majka z kl. VI b i Zofia Kornatowska z kl. V b przygotowane przez p. Dorotę Wojtaś) ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu wzięły udział w XXVII Amatorskim Konkursie Gwary Poznańskiej w Poznaniu.
Eliminacje przeszły wszystkie dziewczyny. Jednak w finałowej rozgrywce najlepsza okazała się Zosia Kornatowska, która jako jedyna z reprezentantów szkół kaźmierskich wywalczyła tekstem Juliusza Kubla „Galony” II miejsce i cenne nagrody.
Imprezę prowadził pan Jacek Hałasik a w jury zasiadali znawcy gwary poznańskiej: Juliusz Kubel, Lech Konopiński oraz Waldemar Kurowski. Prezentacje gwarowe urozmaicała swym występem Kapela „Mechaniczna Pyra” a gościem specjalnym, który wystąpił w czasie obrad jury był Krzysztof Respondek z kabaretu „Rak””, który rozbawiał widownię tańcem, piosenką i oczywiście gwarą śląską.
Wszystkim uczestnikom a zwłaszcza laureatce gratuluję.
                                          Święta tuż, tuż.

W piątek uczniowie klasy IIIc przygotowywali dekoracje wielkanocne. Praca była podzielona na dwa etapy . Najpierw wybranymi przez siebie technikami ozdabiali drewniany stojak. Następnie wykorzystując cekiny, koraliki , piórka tworzyli na styropianowych jajkach niepowtarzalne wzory.  Każdy stworzył jedyną, niepowtarzalną pisankę, która ozdobi niejeden wielkanocny stół.
Za pomoc w przygotowaniu i  przeprowadzeniu zajęć dziękuję Paniom: Justynie Chmal, i Karolinie Ziemniewskiej.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu z wielkim zaangażowaniem realizują  wszelkie projekty związane z ekologią i ochroną środowiska. Z ogromnym zapałem przystąpili też do Akademii Przyjaciół Pszczół. Podczas cyklu zajęć prowadzonych w ramach kółka przyrodniczego, dzieci dowiedziały się wiele o pszczołowatych, w tym również o pszczole miodnej. Wykorzystano ciekawe scenariusze otrzymane w ramach projektu, a każde zajęcia kończyły się nagrodami dla wszystkich uczestników – były to zeszyty, linijki, notesiki, długopisy i inne gadżety otrzymane  od organizatora. Sprawiły one dzieciom wiele radości. Tak samo jak zabawy ruchowe prowadzone w ramach zajęć. Uczniowie bawili się w rój, na chwilę stawali się pilotami, sprawdzali, jak różne zapachy wpływają na samopoczucie. Dowiedzieli się, jak pszczoły wpływają na rośliny i jak składniki krajobrazu wpływają na pszczołowate. Z wielką starannością wykonali modele kwiatów i pszczół. Omawiali też, jak należy zachować się podczas użądlenia i jak można zrekompensować pszczołowatym szkody, jakie wywołuje człowiek. Ciekawym doświadczeniem było dla nich zaprojektowanie bazy pokarmowej  oraz domków dla  pszczołowatych . Zdobyte wiadomości uczniowie zamierzają przekazać swoim kolegom z innych klas podczas Międzynarodowego Dnia Ziemi corocznie organizowanego w naszej szkole, który w tym roku będzie miał miejsce 23.04.2014r. Wykonane przez nich prace plastyczne ozdobiły pracownię przyrodniczą.
Projekt „Akademia Przyjaciół Pszczół’ jest bardzo ważny i ciekawy i będzie kontynuowany w naszej szkole w kolejnych latach. Jesteśmy przekonani, że dzięki niemu dzieci zrozumieją, jak ważną rolę pszczoły odgrywają w naszym życiu.

Monika Skotnicka - Stróżyk  XVII Poznański Festiwal Nauki i Sztuki

      W dniu 08.04.2014r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu pod opieką pań: A. Pawłowskiej ( pedagoga ) oraz M. Skotnickiej – Stróżyk ( n. przyrody ) uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Tematem zajęć były najmniejsze rośliny naszej planety, czyli glony. Uczniowie najpierw  dowiedzieli się wielu interesujących faktów o glonach podczas przygotowanej dla nich prezentacji multimedialnej, a potem samodzielnie wykonywali preparaty mikroskopowe. Oglądanie tych małych organizmów okazało się ekscytującym doświadczeniem. Wszyscy z wielkim zaangażowaniem „szukali” w polu widzenia mikroskopu obiektów swoich obserwacji i każde „znalezisko” było zaznaczone okrzykiem radości. Mimo późnej pory warsztatów ( 19.15-20.45 ) nikomu nie chciało się spać. Dzieci bardzo żałowały, że zajęcia tak szybko minęły i trzeba już wracać do domu.
 Monika Skotnicka - Stróżyk

"Umiem pływać"

W ramach powszechnej nauki pływania ,,Umiem pływać ”uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu biorą udział w projekcie organizowanym przez Wielkopolskie Stowarzyszenie LZS . W każdą środę, podczas zajęć na basenie, dzieci uczą się pływać, ale przede wszystkim przełamują swój strach przed kontaktem z wodą. Po zajęciach z ratownikami – instruktorami jest też czas na swobodną zabawę. Zajęcia odbywać się będą przez kolejnych 10 tygodni. 
  E.H.


Zmiana elewacji Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu

W ostatnim czasie przystąpiono do prac remontowych mających na celu ocieplenie zewnętrznych ścian sali gimnastycznej. Część sali przygotowana jest do wykonania przez przedstawicieli Wiary Lecha graffiti rotmistrza Pileckiego. Pozostałe ściany będą na bieżąco poddawane odnowie.
HORYZONTY MATEMATYCZNE

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu: Julia Heś, Piotr Łuczak, Daniel Pacholak, Bartosz Ziemniewski, Antonina Frąckowiak, Karol Suterski oraz Grzegorz Przybył 4.03.2014r. wzieli udział w konkursie ,,Horyzonty matematyki”.
Organizatorem konkursu było Gimnazjum nr 12 w Poznaniu przy współudziale Wydziału Fizyki UAM w Poznaniu, na którym konkurs się odbywał.
Formuła konkursu była nietypowa, albowiem uczniowie wysłuchali najpierw wykładu dotyczącego kombinatoryki (dział matematyki omawiany w szkole średniej), potem mieli możliwość zadawania pytań, a następnie każdy z nich rozwiązywał test.

Konkurs cieszył się bardzo dużym powodzeniem, gdyż zgłosiło się około 200 chętnych. Członkowie jury sprawdzali testy, a uczniowie w tym czasie obejrzeli krótką prezentację związaną z matematyką przygotowaną przez uczniów Gimnazjum nr 12 w Poznaniu.
Następnie jury nagrodziło zwycięzców, a każdy uczestnik otrzymał upominek. Nasi uczniowie wprawdzie nie zdobyli głównych nagród, ale wypadli bardzo dobrze, mimo iż ,,zmierzyli się” z bardzo trudnym działem matematycznym.
Dzieci miały okazję przebywać na Wydziale Fizyki i na Wydziale Matematyki i Informatyki UAM. Jest to piękny kompleks, w którym studenci zdobywają wiedzę. Może, któryś z naszych uczniów będzie w przyszłości tam studiować. Dziękujemy organizatorom za pomysł i świetnie przygotowany konkurs i obiecujemy, iż w przyszłym roku również stawimy się z następną grupą szóstoklasistów, aby wziąć udział w tym ciekawym konkursie.

Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu – Nowa forma sprawdzianu w 2015r.

W dniu 02.04.2014r. 86 uczniów kl. V po raz pierwszy przystąpiło do sprawdzianu zgodnie z nowymi procedurami. Przyszłoroczny sprawdzian będzie realizowany w dwóch częściach. Pierwsza część 80 min poświęcona jest zadaniom z matematyki i j.polskiego. Po 30 minutowej przerwie uczniowie przystępują do 45 minutowego testu językowego (angielski). Przeprowadzona próba ma na celu przygotowanie do właściwego analizowania zadań, wzmocnienia poczucia pewności siebie oraz zmiany spojrzenia na nowy typ sprawdzianu. Wyniki sprawdzianu posłużą do przygotowania prób i sprawdzianu głównego z analizy zauważonych elementów koniecznych do poprawy i uzupełnienia.

Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu – Sprawdzian OKE

W dniu 01.04.2014r. został przeprowadzony sprawdzian kompetencji uczniów kl. VI. Rok 2013/2014 był ostatnim w którym funkcjonowała procedura całościowego podsumowania wiedzy poprzez  wystandaryzowany system sprawdzianu. Tegoroczni uczniowie kl. VI w bardzo ambitny sposób przystąpili do zaprezentowania wiedzy zdobytej w ciągu 6 lat nauki. Życzymy uczniom jak najlepszych wyników i sukcesu na miarę ubiegłego roku szkolnego.

Wokalny sukces uczennicy Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu

Oliwia Majka, uczennica klasy VIc, po pięknym występie w II Powiatowym Konkursie Piosenki Anglojęzycznej „Just English” zorganizowanym 29.05.2014r. przez Zespół Szkół w Obrzycku, zajęła doskonałe III miejsce. Oliwia zaśpiewała po angielsku balladę „I see fire”  Eda Sheeran’a, a jej sukces cieszy tym bardziej, że pozostałe uczestniczki konkursu, w tym  Zuzanna Borkowska z VIb, prezentowały bardzo wysoki poziom zarówno wokalny jak i językowy. Ponieważ  dziewczęta  już kończą szkołę podstawową, życzymy im wielu sukcesów muzycznych na kolejnym etapie edukacyjnym.

Kamila Szefler


KANGUR 2014

Jak co roku Szkoła Podstawowa wzięła udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur. Tym razem do konkursu przystąpiła bardzo liczna grupa 88 uczniów. Konkurs odbył się w trzech kategoriach.
1) Żaczek – klasy drugie
2) Maluch – klasy trzecie i czwarte
3) Benjamin – klasy piąte i szóste

Po oddaniu kart odpowiedzi dzieci mówiły, że testy były trudne ale mamy nadzieję, że mimo to, dzieci naszej szkoły osiągną sukces. Na wyniki niestety musimy poczekać do maja. Gratuluję wszystkim, którzy lubią matematykę i odważyli się wziąć udział w wyżej wymienionych konkursach.

                                        Hanna Łuczak
zdjęcia...


WYCIECZKA KLAS PIERWSZYCH DO KRZESIN

27 marca klasy I b i I c pod opieką pań wychowawczyń D. Ossowskiej i A. Napierały oraz p. D. Wojtaś wybrały się na wycieczkę o tematyce  historyczno – militarnej. Pierwszym punktem naszej wyprawy była 31 Baza Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Przejeżdżając przez teren Bazy oglądaliśmy pozostałości po niemieckiej fabryce Wulf produkującej przed wojną myśliwce Luftwaffe. Na lotnisku zapoznaliśmy się z wyposażeniem samochodu strażackiego. Niektórzy z nas mogli nawet usiąść za kierownicą pojazdu. Następnie oglądaliśmy specjalistyczny sprzęt spadochronowy używany podczas akcji ratowniczych. Dużą atrakcją była możliwość obejrzenia startujących samolotów F-16. Niestety, z powodu próbnego alarmu nie mogliśmy zobaczyć samolotów z bliska. Druga część wycieczki zorganizowana była przez Wielkopolską Grupę Miłośników Historii „Wiarus”, którą przygotował dla nas tato naszego kolegi Mikołaja, pan Piotr Magielski. Przy porcie Lotniczym Ławica zwiedzaliśmy bunkier, w którym miłośnicy historii zgromadzili pamiątki o tematyce wojskowej. Po przyjeździe na miejsce czekali na nas przedstawiciele grupy „Wiarus” w mundurach oficera  z czasów II wojny światowej oraz marynarza biorącego udział w Powstaniu Wielkopolskim. W schronie mogliśmy zobaczyć hełmy polskie, niemieckie, rosyjskie, mundury wojskowe, elementy wyposażenia żołnierzy  oraz wiele innych eksponatów.   Obok schronu znajdowała się betonowa budka strażnicza, z której próbowaliśmy obserwować pobliski teren. Niestety, widoczność była ograniczona z powodu naszego wzrostu. Gdy przyjedziemy tu w szóstej klasie, na pewno będziemy mogli zobaczyć więcej. Wycieczka była udana, serdecznie dziękujemy Wielkopolskiej Grupie Miłośników Historii „Wiarus” za wzbogacenie programu naszej wycieczki.
Aleksandra Napierała
zdjęcia...


Moja droga do świętości


W dniach 24-26 marca 2014r. odbyły się rekolekcje szkolne. Ćwiczeniom duchowym przewodziła Siostra Sancja ze Zgromadzenia Sióstr Służebnych z Lubonia. Zgromadzenie to założył błogosławiony Edmund Bojanowski – jak Go nazwano - ,,serdecznie dobry człowiek”. To Wielkopolanin pochodzący z Grabonoga koło Gostynia w województwie wielkopolskim.
    Siostra Sancja przez 3 dni prowadziła nauki w Kościele. Pierwszego dnia przedstawiła dzieciom drogę do świętości na przykładzie błogosławionego Edmunda Bojanowskiego. Tego dnia w szkole uczniowie na kartkach i plakatach przedstawiali swoją drogę do świętości.
    Drugiego dnia w kościele dzieci uczestniczyły w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. W tym dniu zadania wykonywane w szkole były bardzo zróżnicowane. Najmłodsi malarze kolorowali stacje Drogi Krzyżowej. Reżyserzy z kl. II tworzyli taśmę filmową - ,,Jak chciałbym spędzić dzień święty”. Artyści malarze wykonywali ilustracje związane z Mszą św. Projektanci domów z kl. IV narysowali dom i szkołę. Na fundamentach budynku umieścili najważniejsze wartości w życiu człowieka,  na kolorowych cegłach domu elementy, które tworzą miłą atmosferę domu;  a na dachu – zasady zgodnego życia w domu i w szkole. Klasy V i VI miały różnorodne zadania. Potem mieli w swoim wierszu zachęcili do pamiętania o narodowych tradycjach i zwyczajach. Dziennikarze i redaktorzy pisali artykuł  do gazety o spotkaniu z błogosławionym E. Bojanowskim. Pracownicy mennicy wykonywali banknot symbolizujący dobroć człowieka.
    Twórcy komiksu przedstawili wydarzenia z życia błogosławionego. Inna grupa projektowała okładkę do książki w której, przedstawiono najważniejsze wartości w życiu człowieka. Grupa szósta wykonała plakat reklamowy, w którym myślą główną miał być patriotyzm.
    W ostatnim dniu w GOK-u uczniowie śpiewali pieśni wielkopostne. W Kościele tego dnia odprawiona została Msza św. dla grupy starszej. Podczas kazania uczniowie zaprezentowali swoje prace. Grupa dzieci młodszych podczas nabożeństwa zaprezentowała swoje prace. Były interesujące, wykonane ciekawie, różnymi technikami. Postać błogosławionego Edmunda Bojanowskiego może być wzorem dla nas. Był człowiekiem świeckim, który został wyniesiony na ołtarze. Jego słowa: ,,Każda dusza jest jako ta świeca, która sama się spala, a innym przyświeca” mogą stanowić dla nas refleksję: Czy także potrafimy być ,,dobrą duszą” – wzorem do innych – w domu, szkole, w najbliższym otoczeniu? Uczniowie stwierdzili, że świętość jest dostępna dla każdego.

Przygotowanie uczniów Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu do nowych zasad sprawdzianu OKE 2015

W dniu 24.03.2014r. uczniowie klas V Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu przystąpili do pierwszej próby sprawdzianu kompetencji z języka angielskiego przeprowadzonego z wykorzystaniem krzeseł „studyjnych” ułatwiających wykonywanie zapisów w formie tzw. „zamkniętej”. Próba polegała na skupieniu uwagi i dużej aktywności w zakresie słuchania lektora prowadzącego cykl zadań opracowanych w wersji papierowej. Główny cel próby to obycie się z miejscem i sposobem przeprowadzania sprawdzianu językowego, ramami czasowymi, ilością zadań (tj od 35 – 45 zadań zamkniętych). Uczniowie bardzo pozytywnie zaakceptowali przygotowaną formę sprawdzianu.

Talenty 2014 SP Kaźmierz
„SZKOŁA W RUCHU”
 
Po raz czwarty dnia 21.03.2014 roku w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbył się koncert dla przyjaciół szkoły, którzy rozumieją jej potrzeby, są zaangażowani w liczne przedsięwzięcia na rzecz rozwoju uczniów i jej placówki.
Piątkowe spotkanie odbyło się pod hasłem „Szkoła w Ruchu”. Prowadzącą całą uroczystość była uczennica klasy IV b Anna Kałek.
Jak co roku spotkanie zaczęło się od wręczenia przez dyrekcję szkoły pana Mariusza Pieluchę i panią Hannę Łuczak oraz wiceprzewodniczącego Rady Rodziców pana Grzegorza Majkę podziękowań dla wszystkich aktywnie włączających się w pracę szkoły.
Po tym ważnym momencie rozpoczął się koncert w wykonaniu uczniów, którzy w ten sposób chcieli podziękować przyjaciołom szkoły, rodzicom, nauczycielom za stwarzanie im możliwości rozwoju, zainteresowań, talentów i pasji.
Przed publicznością zaprezentowało się 22 wykonawców, którzy śpiewali, tańczyli, recytowali, grali na różnych instrumentach oraz prezentowali swoje umiejętności sportowe w karate i szermierce.
Koncert minął szybko w miłej i twórczej atmosferze. Młodzi wykonawcy dając z siebie wszystko, zostali docenieni przez zgromadzą widownię licznymi i gromkimi brawami.
Na zakończenie utalentowani uczniowie otrzymali pamiątkowe statuetki a całość imprezy została uwieczniona na pamiątkowym zdjęciu.
Mamy nadzieję, że tradycja tych spotkań nie zaniknie i spotkamy się znów za rok.

Organizatorki: Dorota Wojtaś
Joanna Pawłowska
zdjęcia...

DZIECI  SADZĄ  LAS

Uczniowie klas III  Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu należący do kółka „Ekoludek” pierwszy dzień wiosny spędzili na wycieczce w lesie. Spotkaliśmy się z leśniczym, Panem Andrzejem Rzeszuto, który ciekawie opowiadał o lesie, roślinach i zwierzętach. Dzieci miały też niepowtarzalną okazję uczestniczyć w sadzeniu lasu. Każde dziecko zasadziło dąb, a niektórzy nawet nadali mu imię i obiecali, że będą odwiedzać swoje  drzewko. W ten sposób najmłodsi mieszkańcy naszej gminy zostawili swój trwały ślad na planecie Ziemi. Na zakończenie wycieczki odbyła się ulubiona zabawa w „podchody”. Dziękujemy  Panu Andrzejowi Rzeszuto za spotkanie i możliwość uczestniczenia w sadzeniu lasu.
opiekun  koła: Grażyna  Kubacka


Karaoke – śpiewać każdy może……

Pierwszy dzień wiosny umiliły nam występy uczniów klas 4-6. Młodzież wcieliła się w różnych wykonawców. Za oknem świeciło słońce, natomiast w Szkole Podstawowej  w Kaźmierzu panowała gorąca i miła atmosfera.
Komisja w składzie : Zbigniew Filipiak, Zuzanna Moroz oraz Anna Pajzert przyznały :
Piosenka po angielsku
I miejsce Emilia Kaczmarek 5a oraz Zuzanna Borkowska 6b
II miejsce Oliwia Majka 6c
III miejsce Klaudia Erens i Julia Maśluk 4c
Piosenka po polsku
I miejsce Daniel Pacholak, Jakub Sękowski, Bartek Cichy 6a                                                                            
II miejsce Kamil Piasecki, Jakub Glinka, Michał Szulc 6a
III miejsce  Zuzanna Tomaszewska, Wiktoria Mysior 6c oraz Teresa Frąckowiak 4a

Dziękuję  pani I. Gruszka za dekoracje oraz naszemu uczniowi z klasy 6a Patrykowi Prentki  za robienie zdjęć.
Gratulujemy!!!
    M.Szagżdowicz
zdjęcia...
zdjęcia...

Mini Playback ShowPalić nie palić – oto jest pytanie?

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Szamotułach zaprosił uczniów klas V Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu „Palić nie palić – oto jest pytanie”.
Konkurs jest jednym z działań na terenie powiatu szamotulskiego w ramach Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu. Celem  konkursu jest:
•    promowanie mody na niepalenie wśród uczniów szkół podstawowych:
-           „Nie palę, jestem cool!”,
-           „Nie palę, jestem wolny!”,
-           „Palenie jest szkodliwe!”,
-           „Palenie powoduje poważne choroby!”,
•    uświadomienie uczniom negatywnych skutków palenia tytoniu.
Zadanie konkursowe polega na zaprojektowaniu graffiti  o tematyce  antytytoniowej. Graffiti jest to ogół różnorodnych elementów wizualnych np. rysunków, obrazów, podpisów, które umieszczone są w przestrzeni publicznej (ściany budynków, mury) lub prywatnej. Istnieje wiele odmiennych rodzajów i technik ich wykonywania spośród których najpopularniejsze jest malowanie tzw. „z ręki” za pomocą farb lub przy użyciu szablonów. Najczęściej do wykonania graffiti używa się farb w aerozolu.
Uczniowie mieli możliwość wykonania pracy twórczej, w której przedstawią  pozytywne aspekty niepalenia i negatywne skutki palenia.
Zwycięzcy konkursu:
I miejsce Julia Nowak 5c
II miejsce Anna Pacholak 5b
III miejsce Klaudia Stachowiak 5c
Dziękuję bardzo p. I. Gruszka za pomoc w przeprowadzeniu konkursu.
M. Szagżdowicz
zdjęcia...


Dziewczyny ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu wywalczyły Mistrzostwo Powiatu w Koszykówce Dziewcząt


W dniu 12.03. 2014 odbyły się zawody w piłce koszykowej dziewczyn klas 4-6.
Do hali gimnazjum przyjechały cztery drużyny: SP Szamotuły nr 1,  SP Szamotuły nr 2, SP Pniewy oraz  gospodarz  turnieju SP Kaźmierz. Zawody były rozgrywane systemem „każdy z każdym”.  Wszystkie drużyn grały na wysokim poziomie i co ważne według zasady „fair play”.
Dziękuję sędziom, p. Anicie Rutkowskiej oraz p. Zbigniewowi Filipiakowi.
Dyrektorowi Gimnazjum , panu Włodzimierzowi Malinowskiemu dziękujemy za udostępnienie hali sportowej na czas rozgrywek.
I miejsce SP Kaźmierz
II miejsce SP Pniewy
III miejsce SP nr 1
IV miejsce SP nr 3
Wszystkim   serdecznie GRATULUJEMY.

M.Szagżdowicz
zdjęcia...

Mistrzostwa powiatu w koszykówce chłopców

11 marca 2014 r. w Pniewach  reprezentacja chłopców SP Kaźmierz wzięła udział w mistrzostwach powiatu  w koszykówce i zdobyła puchar za III miejsce. Do wyróżniających się naszych zawodników należeli: Daniel Pacholak z 6a, Mikołaj Hajdacz, Paweł Komorski  i Jakub Konieczny z 6b. Oto pozostały skład drużyny: Bartosz Cichy, Bartosz Ziemniewski oraz Jakub Glinka z 6a, Grzegorz Przybył i Jan Luber z 6b, Michał Koźbiał i Mateusz Baranek z 6c oraz Jakub Bartosz z 5b.

zdjęcia...

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu informuje:

 

W dniu 04.03.2014r. konserwator skierowany  przez firmę INTERFLORA dokonał sprawdzenia konstrukcji i mocowań elementów placu zabaw. Wymienione zostały uchwyty i belki w podestach. Wszystkie podesty odświeżono. W najbliższym czasie odnowione będą belki konstrukcyjne w celu utrzymywania jak najwyższej sprawności i estetyki placu. Zgodnie z normami został wymieniony piasek w piaskownicy. Cały czas plac jest dostępny dla dzieci z przerwami koniecznymi na malowanie.

Prosimy osoby dorosłe o zwracanie uwagi na estetykę i kształcenie poczucia odpowiedzialności za wspólne dobro – miejsce wypoczynku i rekreacji.

zdjęcia...

Sukcesy pływaków SP Kaźmierz

26 lutego 2014 r. liczna grupa naszych uczniów wzięła udział w indywidualnych mistrzostwach powiatu w pływaniu, które odbyły się na basenie w Szamotułach.  W tegorocznych zawodach wzięła udział rekordowa grupa uczniów szkół powiatu w liczbie ponad dwustu. Z naszej szkoły najlepsze wyniki osiągnęli: Bartosz Ziemniewski z 6b, który wywalczył dwa I miejsca w stylu dowolnym (50 m – 35,18 sek.) oraz w stylu grzbietowym (50 m – 41,67 sek), Mateusz Nowak z 4b II miejsce w stylu grzbietowym (25 m – 27,15 sek.) i V w stylu dowolnym,  Marcin Kalinowski z 4b II w stylu dowolnym (25 m – 23,32 sek.) oraz III w stylu klasycznym (25 m – 31,54 sek.), Patrycja Frąckowiak z 6c II w stylu grzbietowym (50 m – 49,65 sek.) oraz IV w stylu klasycznym (50 m – 1:00,72 min.), Anna Góralczyk z 4b III w stylu klasycznym (25 m – 27,32 sek. ((rekord szkoły)) oraz IV w stylu grzbietowym (25 m – 27,56 sek.), Zuzanna Śledź z 6c III w stylu klasycznym
(50 m – 1:00,32 min. ((rekord szkoły)) oraz IV w stylu dowolnym (50 m – 42,95 sek.),  Marta Zając z 5b III w stylu grzbietowym (50 m- 51,99 sek.) oraz V w stylu dowolnym (50 m – 46,79 sek.), Jacek Ziemniewski z 5b IV w stylu klasycznym (50 m – 1:01,65 min.) oraz XI w stylu grzbietowym, Jolanta Góralczyk z 5b IV w stylu grzbietowym
(50 m – 54,28 sek.) oraz VII w stylu klasycznym, Julia Stasik z 6a VII w stylu dowolnym i X w stylu grzbietowym, Jan Luber dwa VII w stylu dowolnym i grzbietowym, Grzegorz Przybył z 6b IX w stylu dowolnym, Weronika Mazankiewicz z 6b IX w stylu grzbietowym  i X w stylu dowolnym, Michał Armon z 5b IX w stylu grzbietowym i X w stylu dowolnym.  Należy dodać, iż Bartosz Ziemniewski zakwalifikował się do reprezentacji powiatu na mistrzostwa wojewódzkie w Chodzieży (niestety ze względów zdrowotnych był zmuszony się z nich wycofać). 

zdjęcia...  

Klasy III w Rogoźnie

Uczniowie klas III ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu w dniach 24 – 26 lutego przebywali w Regionalne Centrum Profilaktyki Uzależnień dla Dzieci i Młodzieży w Rogoźnie.
Dzieci uczestniczyły w zajęciach profilaktyczno – wychowawczych, których celem było nabywanie umiejętności życiowych ułatwiających funkcjonowanie w społeczeństwie.
Zajęcia odbywały się w małych grupach, podczas których uczyli się rozwiązywania konfliktów, współpracy w grupie, komunikowania się, tolerancji oraz dbania o swoje zdrowie.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry rekreacyjno – sportowe na boisku i w sali, karaoke, zabawy z chustą oraz decoupage.
Na koniec pobytu w ośrodku, każdy uczeń otrzymał dyplom potwierdzający uczestnictwo w zajęciach.
Dziękujemy GKRPA za pokrycie kosztów przewozu dzieci. 

Wspaniała inicjatywa ,,Wiary Lecha”

 

W lutym organizacja ,, Wiara Lecha” za pośrednictwem p. Witolda Tecława podjęła działania w celu oddania hołdu ,,Żołnierzom Wyklętym”.

            Z inicjatywy organizacji w porozumieniu z Wójtem, Dyrektorem Gminnego Zespołu Oświatowego i Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu podjęto decyzję o wykonaniu  graffiti na zewnętrznej ścianie sali gimnastycznej. Tematem graffiti stał się rotmistrz Witold Pilecki. W najbliższym czasie nastąpi przygotowanie ściany do precyzyjnego wykonania graffiti z wykorzystaniem sprzętu projekcyjnego i umiejętności artystycznych wykonawców.

Całość prac malarskich wykonanych będzie nadzorował koordynator organizacji ,,Wiara Lecha” włącznie z pozyskaniem środków na wykonanie graffiti.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu Mariusz Pielucha składa podziękowania za wsparcie i pomoc w budowaniu postaw patriotycznych oraz podnoszenia estetyki obiektu szkolnego.

Dyrektor szkoły

Mariusz Pielucha

zdjęcie...

Ćwiczyć każdy może

W ramach akcji „ Ćwiczyć każdy może” w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu uczniowie mieli możliwość spędzania przerw aktywnie. Każdego dnia na dużej przerwie można było poćwiczyć. Poskakać przez skakankę, porzucać do kosza, sprawdzić swoją zwinność  w biegu 4x 10 metrów, chłopcy mogli sprawdzić się w żonglerce piłką a także pokonać tor przeszkód na czas. Wyłoniliśmy zwycięzców.
Aktywne przerwy
-Wyniki-
Skakanka
I  Klaudia Erens, II Aleksandra Klata, III Katarzyna Siłacz
I Kacper Słomiński, II Kacper Kredens, III Hubert Łuczak
Rzuty do kosza
I Julia Szagżdowicz, II Aleksandra Klata i Julia Stasik
I Dawid Bielejewski, II Mikołaj Hajdacz, III Daniel Pacholak i Jakub Flis
4x10m
I Julia Szagżdowicz, II Antonina Frąckowiak, III Weronika Windys
I Dawid Bielejewski, II Mikołaj Hajdacz, III Jakub Sobkowski
Żonglerka piłką
I Kacper Słomiński, II Mikołaj Hajdacz, III Bartosz Ziemniewski
Tor przeszkód
I Julia Troszczyńska i Agnieszka Popielska , II Julia Antkowiak
I Kajetan Stochaj, II Adrian Uznański, III Gracjan Plebański

Sezon jazdy na rolkach w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu rozpoczęty.

Korzystając z pięknej, słonecznej pogody oraz w ramach akcji  „Ćwiczyć każdy może”, dziewczyny     z klasy szóstej  rozpoczęły sezon jazdy na rolkach. Jazda na rolkach jest świetną rozrywką i relaksem dla każdego – niezależnie od wieku. Zamiast siedzieć w domu przed telewizorem, skorzystaj z możliwości, jakie dają rolki. Korzyści płynące z jazdy na rolkach to m.in. zgrabna sylwetka, dobra kondycja, zdrowy wygląd i wzmocnione mięśnie nóg. Sportowy tryb życia jest modny, dlatego na ulicach i w parkach coraz częściej można zobaczyć ludzi jeżdżących na rolkach. Liczba zapalonych skaterów z dnia na dzień rośnie. Spróbuj i TY.

WIOSENNE PORZĄDKI

W czwartek 20 lutego gdy słonko ciepło grzało i bawić się na dworze zachciało  dzieci z młodszej grupy świetlicowej zaopatrzone w worki i foliowe rękawiczki postanowiły posprzątać plac zabaw, boisko i teren przy szkole. Udało nam się nazbierać pięć worków śmieci. Po trudach wiosennego sprzątania radośnie bawiliśmy się na czyściutkim placu zabaw. Postanowiliśmy w ramach akcji ekologicznych regularnie dbać o czystość i porządek terenów naszych przyszkolnych zabaw i zachęcać do tego innych uczniów.
Wychowawca grupy młodszej A. Pajzert

SZKOŁA Z KLASĄ 2.0

W Szkole Podstawowej trwa realizacja programu Szkoła z Klasą 2.0. Odbyła się już debata szkolna, w trakcie której powstały zapisy do Kodeksu 2.0. To ważny dokument, wszyscy uczniowie są zobowiązani do przestrzegania go. Nauczyciele biorący udział w projekcie przeprowadzili lekcje z wykorzystaniem TIK. Każda z nich odnosiła się do wybranych punktów Kodeksu. Przed nami kolejne zadania w programie.
Kodeks 2.0 Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu
1.Wykorzystujemy komputer i Internet pamiętając, że są źródłem wiedzy, nie służą tylko do zabawy.
2. Posługując się Internetem, szukamy informacji na sprawdzonych i bezpiecznych stronach.
3. Jesteśmy uczciwi, nie kradniemy cudzych tekstów, podajemy adresy stron, z których korzystamy.
4. Nie używamy telefonów komórkowych w trakcie lekcji.
5. Dbamy o szkolny sprzęt komputerowy.
6. Nie podajemy danych osobowych w sieci.
7. Często rozmawiamy na temat zagrożeń w sieci.
8. Przekazujemy wiedzę o TIK rodzicom, starszym.

Między nami kobietkami

Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu od kilku lat uczestniczy w programie „Miedzy nami kobietkami”. Program „Między nami kobietkami” przeznaczony jest dla dziewcząt klas szóstych. Spotkanie w naszej szkole miało miejsce 19.02.2014 roku.
Program obejmuje działania edukacyjne upowszechniające wiedzę o:
• dojrzewaniu i zachodzących zmianach,
• anatomii człowieka,
• menstruacji,
• higienie,
• zdrowiu,
• napięciu i lękach.
Cele programu:
• zdobycie określonej wiedzy i lepsze zrozumienie przemian fizycznych i emocjonalnych zachodzących w okresie dojrzewania,
• przyswojenie prawidłowej terminologii dotyczącej części ciała, dorastania i rozwoju,
• zaakceptowanie siebie i złagodzenie stresów związanych z dorastaniem,
• uświadomienie sobie, że wraz z dojrzewaniem wzrasta odpowiedzialność za dbałość o swoje ciało i postępowanie.

Koordynator:    M.Szagżdowicz

 zdjęcia...

Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu – kontynuacja poprawy warunków pracy szkoły.

 

W okresie ferii zimowych w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu nastąpiły zdecydowane zmiany w zakresie estetyki i bezpieczeństwa. Przygotowując się do przyjęcia dzieci klas pierwszych przeprowadzono wymianę okien w dwóch salach nauczania wczesnoszkolnego , zadanie to wykonała firma ,Miodas”. Odnowiono górny korytarz z wymianą drzwi do trzech pomieszczeń na piętrze. Dokonano wymiany wieszaków oraz tablic prezentacyjnych. Remontu przeprowadzili p. Andrzej Kardacz i konserwator szkolny p. Tomasz Sosiński.

W najbliższym czasie nastąpi wymiana nawierzchni podłogowej w sali nr 101 i sali nr 1 oraz instalacja nowej serwerowni i sieci wi-fi, która umożliwi wprowadzenie w szkole systemu informatycznego umożliwiający rodzicom nadzór nad edukacją dzieci. Narzędziem służącym temu celowi będzie dziennik elektroniczny. Decyzję dotyczącą realizacji tego zadania zostanie poddana ogólnym konsultacjom z Radą Rodziców Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu podczas najbliższych spotkań organizacyjnych.

Dziękuję firmie Miodas oraz p. Kardaczowi i p. Sosińskiemu za sprawne wykonanie remontów i przystosowaniu szkoły do realizacji zadań oświatowych w estetycznych i bezpiecznych pomieszczeniach.

 Dyrektor szkoły

Mariusz Pielucha

zdjęcia...

Półkolonie w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu

Jak co roku Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu przygotowała ciekawą ofertę zajęć dla uczniów pozostających w domu rodzinnym podczas ferii zimowych. Dzieci wyjechały do  kina Cinema City w Poznaniu, Parku Wodnego Octopus w Suchym Lesie, kręgielni i na lodowisko Misiałek w Tarnowie Podgórnym. Codziennie do szkoły przychodziło ponad 110 uczniów, którzy chętnie korzystali z naszej oferty. Kolejny raz mogliśmy liczyć na wsparcie: GKRPA w Kaźmierzu, która pokryła koszty dowożenia uczniów. Od wielu lat nasi uczniowie otrzymują  świeże pieczywo  od firmy p. Zofii Zander  z Piekarni w Tarnowie Podgórnym oraz smaczne sery firmy Hochland.  Tak bardzo liczną grupą opiekowało się codziennie 7 nauczycieli naszej szkoły, którzy wspierani byli przez pracowników kuchni przygotowujących smaczne śniadanie dla wszystkich dzieci.

Dziękujemy sponsorom,  nauczycielom i pracownikom szkoły.

Danuta Pielucha

zdjęcia...

Kontrola Kuratorium Oświaty w Poznaniu – ewaluacja problemowa w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu.

 

 

W Szkole Podstawowej w Kaźmierzu przeprowadzona została ewaluacja problemowa zgodnie z wytycznymi organizacji nadzoru sprawowanego przez Kuratora Oświaty   w Poznaniu. Badanie zostało zrealizowane w dniach 06-01-2014 – 24-01-2014 przez zespół wizytatorów ds. ewaluacji, w skład którego weszli: st. wiz. Dorota Śliwińska,   st. wiz. Bernadeta Polak. Badaniem objęto 169 uczniów (ankieta i wywiad grupowy),  117 rodziców (ankieta i wywiad grupowy) i 46 nauczycieli (ankieta i wywiad grupowy). Przeprowadzono wywiad indywidualny z dyrektorem placówki, grupowy z przedstawicielami samorządu lokalnego i partnerów szkoły, grupowy z pracownikami niepedagogicznymi,  a także obserwacje lekcji, placówki i analizę dokumentacji. Na podstawie zebranych danych został sporządzony raport, który obejmuje podstawowe obszary działania szkoły  lub placówki.

Analizie poddano wymagania w zakresie:

1.     Procesy edukacyjne są zorganizowane w sposób sprzyjający uczeniu się.

2.     Uczniowie nabywają wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej.

3.     Respektowane są normy społeczne.

Opracowany raport znajduję się na stronie Systemu Ewaluacji Oświaty strona www.ko.poznan.pl. W ocenie ewaluatorów szkoła uzyskała bardzo pozytywną ocenę świadczącą o właściwym sprawowaniu nadzoru pedagogicznego przez dyrektora szkoły. Informacje z raportu są istotne do przygotowania wniosków na przyszłość.
Dziękuję zespołowi nauczycieli Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu za sprawny, aktywny udział w przeprowadzonej ewaluacji oraz rodzicom za aktywne i wiarygodne informacje przekazane w formie badania ankietowego oraz wywiadu z ewaluatorem p. Bernadetą Polak i p. Dorotą Śliwińską.
Przeprowadzona analiza wykazała iż wielu rodziców jest aktywnym uczestnikiem procesu edukacyjnego i wychowawczego. Wyniki uzyskane z przeprowadzonej ewaluacji posłużą szkole do usprawnienia działań edukacyjno-wychowawczych oraz współpracy dwóch ważnych środowisk jakimi są rodzice i nauczyciele, wpływający na budowanie poczucia wartości i odpowiedzialności własnej uczniów za poziom zdobywanej wiedzy oraz kreowaniu i przestrzeganiu norm i wartości społecznych. 

zdjęcia...

UCZNIOWIE TWORZĄ CYFROWĄ ENCYKLOPEDIĘ

Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu bierze udział w projekcie „eSzkoła Wielkopolska – Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan”. Dzięki niemu placówka otrzymała trzy tablety i dwa laptopy oraz nowoczesną serwerownię. Partnerami są  Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu oraz Ogólnopolska Fundacja Edukacji Komputerowej. W styczniu 2014r. rozpoczęły się dodatkowe zajęcia z grupą 24 chętnych  do pracy uczniów klas IV i V. Są one prowadzone przez p. Emilię Przybylską – nauczycielkę języka polskiego oraz p. Monikę Skotnicką – Stróżyk – nauczycielkę przyrody. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach ( o czym świadczy fakt, że przychodzą do szkoły również w czasie ferii ) i z wielkim zaangażowaniem gromadzą materiały do opracowania biogramów czterech wybitnych mieszkańców Gminy Kaźmierz. Już odwiedzili Bibliotekę Publiczną Gminy Kaźmierz, byli też na Cmentarzu Parafialnym w Kaźmierzu i oczywiście „przetrząsają” Internet w poszukiwaniu informacji.  Projekt będzie prowadzony dwa lata. W bieżącym roku uczniowie opracują biogramy następujących osób: ks. Wacława Faustmanna, Antoniego Stróżyka, Franciszka Przybylskiego i Stanisława Tobisa. Znajdą się one potem w Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan i każdy zaglądający do Internetu będzie mógł się z nimi zapoznać. Dzięki temu wszyscy dowiedzą się o lokalnych bohaterach, których posiada każda społeczność, ale często pozostają w zapomnieniu.

                                                                                           Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

                                                          Szkolny konkurs tańca

Taniec jest jedną z rzadkich dziedzin działalności ludzkiej, gdzie człowiek angażuje bez reszty - ciało, dusze i umysł. Jest doskonałym środkiem poznania samego siebie, sposobem na osobisty rozwój, uzewnętrznieniem skrywanych emocji. Może być  również istotnym elementem terapii ze względu na jego dwa kluczowe elementy. Pierwszy to ruch, który znosi napięcie mięśniowe, emocjonalne, daje odprężenie, pobudza wydzielanie serotoniny - hormonu szczęścia.  Drugi to dotyk, który pełni funkcję komunikacyjną. Dzięki niemu możemy przekazywać informacje i emocje oraz otworzyć się na drugiego człowieka.
W dniu 31.01.2014 roku odbył się konkurs tańca w klasach IV-VI. Wzięło w nim udział 15 zespołów. Każda klasa mogła zaprezentować po dwa zespoły ,   w każdym do czterech osób. Poziom prezentowanych układów tanecznych był naprawdę wysoki. Najważniejszą sprawą jednak był uśmiech, który widzieliśmy na twarzach tańczących dziewczyn oraz dobrze bawiąca się wspaniała publiczność.  Nasze jury z dużym zainteresowaniem obserwowało występy. Skład jury to p. Zbigniew Filipiak, p. Joanna Pawłowska, p. Małgorzata Sosińska . Dziękujemy jury.
Dziękuję również za przygotowanie dekoracji p. I. Gruszka, a także uczniowi Patrykowi Prendki  z  klasy 6a, który przez całą imprezę robił zdjęcia.
Oto zwycięzcy :
Klasy  4
I miejsce  klasa 4c  : Zuzanna Gołąb, Julia Gawendowicz, Izabela Napierała, Gabrysia Słowik
II miejsce klasa  4a : Julia Chudzichowska, Gabriela Ruta, Zuzanna Waśkowiak
III miejsce klasa 4c : Zuzanna Siwek, Natalia Florczak, Julia Maśluk
Klasy 5-6
I miejsce klasa 6b: Zuzanna Borkowska , Julia Rutkowska, Kamila Majka
II miejsce klasa 6a: Julia Heś, Julia Szagżdowicz, Aleksandra Klata, Weronika Mazankiewicz
III miejsce   ex aequo  klasa 6a: Weronika Windys, Wiktoria Włodarczak  i  5a : Natalia Messyasz, Julia Antkowiak, Liliana Augustyn

 Gratulujemy !!!

M.Szagżdowicz

zdjęcia...

Dzień Patrona w Szkole Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej – kl. IV – VI

 

31 stycznia w Szkole Podstawowej odbył się Dzień Patrona. To święto mające przybliżyć uczniom postać Marii Dąbrowskiej i zintegrować społeczność szkolną.

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru a poprowadził ją Karol Suterski

z kl. VI a przewodniczący samorządu uczniowskiego. W pierwszej części głos zabrała pani Hanna Łuczak vice dyrektor szkoły, która dokonała podsumowania pracy i zachowania uczniów w pierwszym semestrze. Podczas apelu zostały również podsumowane konkursy, które odbyły się w ostatnim czasie w szkole. Pani M. Szagżdowicz wręczyła nagrody w konkursie wiedzy o sporcie a pani J. Pawłowska ogłosiła wyniki turnieju wiedzy na temat życia i twórczości Patronki oraz konkursu plastycznego „Jest na świecie jeden zawód, jedno jedyne powołanie – być dobrym dla drugiego człowieka” gdzie I miejsce przypadło kl. V a, II miejsce kl. Vc a miejsce III kl. VI c . W konkursie wiedzy o Patronce, który po raz pierwszy został przeprowadzony formie elektronicznej I miejsce zajął Ślugaj Patryk kl. V c oraz Przybył Grzegorz kl. VI b, II miejsce przypadło Gabrieli Słowik z kl. IV c, Mateuszowi Stróżykowi z kl. V a, Erykowi Zawartemu z kl. VI b i Karolowi Suterskiemu z kl. VI c, III miejsce zajął Luber Jan kl. VI c a wyróżnienie otrzymała Ruś Julia kl. IV b. W

W drugiej części obchodów Dnia Patrona uczniowie obejrzeli film przygotowany przez Daniela Pacholaka z kl. VI a o życiu i twórczości Marii Dąbrowskiej.

Ponadto każda klasa zaprezentowała na scenie krótką scenkę teatralną lub prezentację multimedialną o szkole z wybranej lektury lub innej książki. Poznaliśmy szkoły z Harrego Pottera, Mikołajka, Dzienniczka Cwaniaczka, Akademii Pana Kleksa oraz Tomka w Krainie Kangurów. Wszystkie klasy wypadły znakomicie. Na koniec tego pełnego wrażeń dnia odbył się Szkolny Turniej Tańca.

zdjęcia...

ŚWIĘTO SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KAŹMIERZU

Tegoroczne Święto Szkoły odbyło się pod hasłem „Z legendą przez Polskę”. Celem projektu było nie tylko poznanie legend z różnych rejonów Polski, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi na wartości, jakie z sobą niosą: miłość matczyną i braterską, pomoc słabszym, odwagę i wytrwałość, dążenie do celu, grzeczność na co dzień.
Zadaniem każdej z klas było przygotowanie przedstawienia opartego na wybranej legendzie, herbu miasta w postaci plakatu i przyporządkowanie go określonego miejsca na mapie Polski. Każdej z nich towarzyszyła muzyka ludowa z  danego regionu.
Wychowawcy wraz z uczniami przygotowali osiem przedstawień: kl. I a - „Toruńskie pierniki” (Toruń),  I b - „Wars i Sawa” (Warszawa),  I c - „Smok wawelski” (Kraków), II a – „Poznańskie koziołki” (Poznań). II b – „Żywa woda” (Wrocław), III a – „Bratki” (Olsztyn), III b -  „Legenda o orlim gnieździe” (Gniezno), III c – „Janosik” (Zakopane).
Podczas uroczystości najlepsi uczniowie otrzymali dyplom „Wzorowego ucznia” za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie. Gratulujemy!
Dziękuję wychowawcom i rodzicom za przygotowanie strojów, rekwizytów do przedstawień, dzieciom za wspaniałe występy, uczennicom z klasy III a za prowadzenie uroczystości,  p. Mirosławie Ogrodnik za oprawę muzyczną oraz Bibliotece Publicznej w Kaźmierzu za udostępnienie sali kinowej.

D. Pielucha

zdjęcia...

Spotkanie z terapeutą w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu

 

29.01.2014r. podczas  wywiadówki  semestralnej z rodzicami odbyło się spotkanie z p. Robertem Humskim  - terapeutą uzależnień. W spotkaniu uczestniczyli rodzice uczniów klas IV – VI. Rodzice dowiedzieli się, jak ważne są dobre relacje z własnym dzieckiem, szczera rozmowa i wspieranie go we wszystkich problemowych sytuacjach. Prowadzący przedstawił wiele informacji związanych z uzależnieniami oraz ich negatywnych i długotrwałych skutkach. Poznali skalę zjawiska uzależnień narastającego wraz z rozwojem cywilizacji, oraz że zagrożona jest młodzież nie tylko w dużych miastach ale i w mniejszych miejscowościach i wsiach. Usłyszeli również  jak ważne jest by dzieci umiały radzić sobie z presją otoczenia, rówieśników oraz  nauczyli się sztuki odmawiania.

Spotkanie zakończyło się propozycją ze strony rodziców, by zorganizować warsztaty , dotyczące profilaktyki uzależnień  dla uczniów i  chętnych rodziców.

Pogadanka została zorganizowane dzięki  współpracy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kaźmierzu.

Anna Pawłowska

zdjęcia...

Zdobywamy fundusze dla szkoły

Dzieci z klasy IIIb bardzo uciszyła wiadomość, że ich praca plastyczna, na którą głosowali w Leroy Merlin dorośli, zwłaszcza rodzice zatytułowana „ Na dzikim Zachodzie”, zdobyła III miejsce. Dzięki temu nasza szkoła otrzymała talon wartości 1000 zł do wykorzystania w sklepie Leroy Merlin, a dzieci ucieszyły upominki. Wszystkim, którzy głosowali na naszą pracę bardzo dziękujemy.

Dorota Ossowska

zdjęcia...

Wiemy, że musimy bezpiecznie bawić się podczas ferii zimowych

Komenda Policji w Szamotułach po raz kolejny zorganizowała dla pierwszoklasistów konkurs pt. „ Bezpieczna zima pierwszaków”. Na I miejsce zapracowała uczennica klasy I b Karolinka Kupś, która wraz z rodzicami odebrała wspaniała nagrodę w Komendzie Policji w Szamotułach.

Dorota Ossowska

zdjęcia...

SUKCES UCZENNICY SZKOŁT PODSTAWOWEJ W KAŹMIERZU KATARZYNY SZCZEPAŃSKIEJ

29. 01. 2014r. W Bibliotece Publicznej w Kaźmierzu odbył się gminny finał Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem  „ Młodzież Zapobiega Pożarom’’ organizowany przez Zarząd Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych R P w Kaźmierzu. W I grupie wiekowej- szkoły podstawowe, Katarzyna Szczepańska, uczennica klasy VI c zdobyła I miejsce i awansowała do finału konkursu powiatowego. Serdecznie gratulujemy.

Irena Gruszka

zdjęcia...

DZIKIE Z NATURY

Wszyscy wiemy jak ważna jest równowaga w przyrodzie. Jeśli jeden człowiek tę równowagę zaburzy  drugi stara się ją naprawić. Jak to jest trudne, przekonali się o tym uczniowie z klas Ia, Ic, i IIIc podczas wyjazdu na seans filmowy pt.,,Dzikie z natury”, połączonego z warsztatami. Można było się poczuć jak podczas egzotycznego wyjazdu do Azji czy Afryki.


E.H.

zdjęcia...

Powiatowy Konkurs Recytatorski dla Szkół Podstawowych
"Wiersze Doroty Gellner"

Dnia 23.01.2014 rok trzy uczennice: Julia Ziemniewska z kl. III c, Klaudia Erens z kl. IV c i Anna Mina z kl. IV a pod opieką pani D. Wojtaś wzięły udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim dla Szkół Podstawowych "Wiersze Doroty Gellner. Więcej na stronie:

http://bibliotekaszkolna01.wix.com/bibliotekasp#!aktualnosci/cjg9

ETAP OKRĘGOWY KONKURSU PRZYRODNICZEGO DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW I SZKÓŁ PODSTAWOWYCH „SALAMANDRA”

    W dniu 18.01.2014r. w Baranowie odbył się etap okręgowy Konkursu Przyrodniczego dla Uczniów Gimnazjów i Szkół Podstawowych organizowanego przez PTOP SALAMANDRA. Tematem konkursu byli: „Skrzydlaci mieszkańcy naszych lasów”. Szkołę Podstawową w Kaźmierzu reprezentowało czworo uczniów: Jagna Kosowska z klasy VB, Mateusz Stróżyk z klasy VA, Julia Troszczyńska z klasy VA i Jędrzej Cichy z klasy IVB. W tym roku pytania były bardzo trudne, dotyczyły głównie owadów latających. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą – Jagna Kosowska i Mateusz Stróżyk  ( z tą samą liczbą punktów ) osiągnęli na konkursie najlepszy wynik spośród wszystkich uczestniczących w konkursie uczniów szkół podstawowych i ostatecznie uplasowali się na 5 miejscu konkursu, w którym brali udział głównie gimnazjaliści. Gratulujemy ogromnej wiedzy i życzymy powodzenia w kolejnej edycji konkursu w przyszłym roku!

Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

Dobra lekcja współpracy - 22 FINAŁ WOŚP – 12.01.2014r.

W niedzielne styczniowe popołudnie Samorząd Uczniowski i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej wraz z Samorządem Gimnazjum oraz Gminny Ośrodkiem Kultury zorganizowali balik, na który licznie przybyły poprzebierane w piękne stroje dzieci wraz z rodzicami. Podczas zabawy nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w składzie p. Irena Gruszka, p. Barbara Kubiak i p. Anna Pajzert  prowadzili loterię fantową. Wsparciem służyły także panie Dorota Wojtaś, Danuta Pielucha, Zdzisława Śmieszek, Kinga Matelska, Anna Pawłowska , Joanna Pawłowska, Ewa Hartwich . Los kosztował 2zł i zakup każdego był nagradzany. Podczas samej loterii fantowej udało  się zebrać 1150zł. Dalsze zyski pochodziły z  wstępu,  licytacji przedmiotów podczas baliku i indywidualnych darczyńców.  W momencie zakończenia zabawy dla dzieci zebrana kwota przekroczyła 5 tysięcy złotych.  Dziękujemy rodzicom, którzy wraz z swoimi dziećmi tak licznie przybyli na zabawę bo to głównie dzięki nim udało się zebrać tak dużą kwotę pieniędzy na tak szlachetny cel.

Opiekun Samorządu Uczniowskiego SP Kaźmierz A. Pajzert

zdjęcia...

ETAP REJONOWY WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PRZYRODNICZEGO

     10.01.2014r. w  SP nr 3 w Obornikach odbył się etap rejonowy Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego. Jest to konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych i obejmuje zagadnienia omawiane podczas nauki w klasach IV – VI. Uczestniczyło w nim  sześcioro uczniów SP w Kaźmierzu – Piotr Łuczak z klasy VIB, Mateusz Stróżyk z klasy VA, Julia Nowak z klasy VC, Mikołaj Różalski z klasy VC, Patryk Ślugaj z klasy VC i Aleksandra Wójcik z klasy VB. Uczniowie klas V musieli wcześniej zapoznać się z zagadnieniami konkursowymi, które zgodnie z programem nauczania omawiane są dopiero w klasie VI. W tym celu uczestniczyli w dodatkowych zajęciach prowadzonych w szkole przez nauczycielkę przyrody – p. Monikę Skotnicką – Stróżyk. Największą ilość punktów - 28 uzyskał Mateusz  Stróżyk z klasy VA. Aby zakwalifikować się do etapu wojewódzkiego należało zdobyć co najmniej 32 punkty na 40 możliwych. O wysokim poziomie trudności tego konkursu świadczy fakt, że na 103 uczniów uczestniczących w etapie rejonowym, do etapu wojewódzkiego zakwalifikowały się tylko 4 osoby. Uczestnikom należy pogratulować wiedzy i życzyć powodzenia w przyszłym roku szkolnym.

Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

NOC BIOLOGÓW 2014

     W dniu 10.01.2014r. uczestnicy kółka przyrodniczego prowadzonego w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu, wraz z opiekunkami – p. Dorotą Wojtaś oraz p. Moniką Skotnicką – Stróżyk po raz kolejny wybrali się na NOC BIOLOGÓW organizowaną na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Dzieci podczas bardzo ciekawego wykładu pt. „Świat zmysłami roślin odbierany” dowiedziały się jak rośliny odbierają świat zewnętrzny, jak odczuwają światło, dźwięki i zapachy. Najwięcej wrażeń dostarczyło jednak spotkanie z prawdziwymi, żywymi wężami – do pogłaskania tych fascynujących stworzeń od razu ustawiła się długa kolejka ! Podobnie było podczas pokazu pt. „Jak wyhodować smoka?” Na nim uczniowie dowiedzieli się jak prowadzić odpowiedzialny chów legwana zielonego. W przerwach między pokazami można było spróbować pysznych ciasteczek z glonami – oczywiście wszyscy skorzystali z tej okazji. Zaplanowany czas pobytu na tej ciekawej imprezie niestety bardzo szybko minął  i wszyscy bardzo żałowali, że już trzeba wracać.

Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

Ogólnopolska Olimpiada z Języka Angielskiego Olimpus

09 stycznia bieżącego roku, wzorem lat ubiegłych , w naszej szkole odbyła się w Ogólnopolska Olimpiada Przedmiotowa z Języka Angielskiego Olimpus. Z zadaniami konkursowymi zmagało się 38 uczniów. Uczestnicy konkursu otrzymali do rozwiązania test składający się z 30 pytań.  Do każdego pytania były podane 4 odpowiedzi, z których tylko jedna mogła być poprawna. Uczniowie mieli  także możliwość wstrzymania się od odpowiedzi na dane pytanie.
Rozwiązania zadań konkursowych już są dostępne na stronach organizatora olimpiady !!!

http://www.olimpus.edu.pl/j-angielskia Wyników konkursu spodziewamy się w marcu bieżącego roku.

Kamila Szefler

zdjęcia...

 

Szkoła Podstawowa w hołdzie Powstańcom Wielkopolskim – WIECZORNICA

W dniu 27.12.2013 roku – w 95 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, przed pomnikiem przy ulicy Powstańców Wielkopolskich w Kaźmierzu hołd poległym złożyli przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu. W imieniu nauczycieli, pracowników szkoły oraz rodziców i dzieci kwiaty złożył Dyrektor Szkoły Pan Mariusz Pielucha wraz z opiekunami samorządu uczniowskiego Panią Anną Pajzert i Panią Hanną Kaczmarek. Szkołę Podstawową reprezentował poczet sztandarowy w składzie Daniel Pacholak, Zuzanna Śledź i Zofia Kasprzyk oraz liczna grupa uczniów należących do 65 Drużyny Harcerzy pod opieką Pani Magdaleny Paluszak i Pani Joanny Wesołowskiej.

zdjęcia...

Spotkanie Prezydium Rady Rodziców z samorządem szkolnym

W dniu 19.12.2013r. odbyło się spotkanie Prezydium Rady Rodziców z samorządem szkolnym podczas którego zostały przedstawione wnioski dzieci w zakresie zmian,  które chciałyby aby nastąpiły w szkole. Spotkanie miało również na celu wręczenie nagród  i wyróżnienie zespołów, które uczestniczyły w szkolnym konkursie dbałości o wystrój klasy. Wyróżnione klasy otrzymały puchary oraz pakiet słodyczy. Pierwsze miejsce wśród klas IV - VI zajęła klasa Vb, drugie klasa IVa i trzecie klasa IVb. Wśród klas młodszych pierwsze miejsce zajęła klasa IIIa, drugie klasa Ia, a trzecie klasa IIIb. Najważniejszymi tegorocznymi wnioskami dzieci była potrzeba odnowienia i zmiana wieszaków w szatni sali gimnastycznej, zwiększenie liczby dyskotek, udział w wyjazdach do teatru i kina, nowa sala gimnastyczna, „niepytajka”, propozycja przebierania się na różne kolory w ramach świąt Bożonarodzeniowych, pierwszego dnia wiosny i itp. Niektóre z wymienionych uczniów propozycji były zaplanowane do realizacji w bieżącym roku szkolnym między innymi zmiana wieszaków w szatni w sali gimnastycznej. Zadowalającym jest, że uczniowie coraz bardziej uczą się demokratyzacji, samodzielności i samorządności. Całość spotkania zakończono wspólnym podzieleniem się opłatkiem i złożeniem życzeń noworocznych.

zdjęcia...

Święta coraz bliżej

Święta coraz bliżej. Najwyższy czas, aby pomyśleć o przygotowaniu ozdób i stroików. 18 grudnia uczniowie z klasy IIIc wzięli się do pracy. Wycinali, wydzierali, kleili i suszyli aż każdemu udało się stworzyć niepowtarzalną bombkę. Efekty pracy można podziwiać na zamieszczonych zdjęciach. Serdeczne podziękowania za pomoc w zorganizowaniu zajęć składam Paniom Karolinie i Annie.

E. Hartwich

zdjęcia...

Spotkanie Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu - ,, Wspólny pomost wychowawczy”.

W dniu 18.12.2013r. w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbyło się spotkanie prezydium Rady Rodziców z Radą Pedagogiczną szkoły.
Celem spotkania było przedstawienie wniosków, propozycji, inicjatyw obu stron, sprecyzowanie oczekiwań. Zwrócenie uwagi na różne problemy, które niesie za sobą nowoczesna cywilizacja - fascynowanie się mediami i przekazami internetowymi. Szczególnie wspólne wypracowanie inicjatywy z obu stron. Zwrócenie uwagi na zapisy w programach wychowawczych i profilaktyki.
Podsumowaniem spotkania było złożenie sobie życzeń z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku oraz docenienie pracy wychowawczej środowiska pedagogicznego Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu i utrzymanie dobrych relacji między szkołą a rodzicami.

zdjęcia...

Chwała Zwycięzcom Powstania Wielkopolskiego

Dnia 18.12.2013 roku młodzież klas IV – VI uczestniczyła w obchodach kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przygotowanego przez p. Dorotę Wojtaś i p. Joannę Pawłowską. Po raz pierwszy uczniowie mieli możliwość przypomnienia sobie wiadomości o tym ważnym dla naszego regionu wydarzeniu, słuchając i oglądając prezentację multimedialną uzupełnioną narracją uczennic klasy V b. Zawierała ona fotografie, filmy, wspomnienia o jedynym zrywie niepodległościowym, które zakończyło się sukcesem. Uczniowie mieli też okazję zobaczyć zdjęcia ochotników z naszej gminy, którzy także walczyli o wyzwolenie i przyłączenie Wielkopolski do macierzy. Całość apelu była przepleciona pieśniami patriotycznymi w wykonaniu zespołu wokalnego pod kierunkiem pana Roberta Winieckiego. Atmosfery tym wydarzeniom dodała piękna dekoracja sali w wykonaniu pani Ireny Gruszka.

D. Wojtaś, J. Pawłowska

zdjęcia...

WIZYTA W MUZEUM POWSTAŃCÓW WIELKOPOLSKICH

        18.12.2013r. uczniowie klasy VA Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu wraz z opiekunkami – p. Moniką Skotnicką – Stróżyk oraz p. Krzysztofą Wajde wybrali się do Lusowa do Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Generała Józefa Dowbora Muśnickiego. Wszyscy z dużym zaciekawieniem wysłuchali wykładu przewodnika, który z ogromną pasją opowiedział o losach Powstania Wielkopolskiego. Zainteresowaniem cieszyły się też zgromadzone eksponaty, a zwłaszcza mundury, medale i numizmaty. Uczniowie znacznie powiększyli swoją wiedzę dotyczącą Powstania Wielkopolskiego i pełni wrażeń wrócili do szkoły.

Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

Mikołajkowy  występ na sportowo i wesoło

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło dla szkół akcję „Rok szkoły w ruchu”. Nasza Szkoła Podstawowa zgłosiła swój udział i będzie ubiegała się o certyfikat. W ramach akcji „Ćwiczyć każdy może „  dziewczyny dwa razy w tygodniu ćwiczą i tworzą taniec na zajęciach dodatkowych.  Jak widać są rezultaty. Mamy wiele zadań do wykonania w ramach projektu a poszczególne zadania można obserwować na facebooku na stronach Rok szkoły w ruchu.
Dziewczyny z klas 4-6 pokazały swój mikołajkowy występ przed szkolną publicznością. Było dużo wrażeń i emocji. Nie zabrakło uśmiechu na twarzach dzieci i samych występujących.

Małgorzata Szagżdowicz

zdjęcia...

„Świąteczna paczka”

Sukcesem zakończyła się tegoroczna akcja „Świąteczna paczka”. Zebrane produkty o długoterminowej dacie przydatności do spożycia oraz słodycze trafiły do potrzebujących rodzin uczniów  naszej szkoły.
Wszystkim rodzicom  i uczniom dziękujemy za ogromne zaangażowanie.

Anna Pawłowska Emilia Przybylska

zdjęcia...

"Bibliofilki" na XIV Powiatowym Przeglądzie Teatrów Dziecięcych w Szamotułach

Dnia 12.12.2013 roku odbył się XIV Powiatowy Przegląd Teatrów Dziecięcych o Statuetkę Czarnej Księżniczki zorganizowany jak co roku przez Szamotulski Ośrodek Kultury i prowadzony przez p. A. Słomińską. W przeglądzie wzięło udział 7 zespołów teatralnych: Grupa Artystyczna z Chełmna, Zespół Teatralny „Chochlik" z Przyborowa, Teatr „Piątki" z Grzebieniska, Teatr „Bibliofilki” ze SP w  Kaźmierzu, Teatr Młodego Widza ze SP  w Otorowie, Teatr „Koszałki-Opałki” ze SP nr 2 w Szamotułach oraz Gimnazjalne Kółko Teatralne z Otorowa.

Więcej na stronie: http://bibliotekaszkolna01.wix.com/bibliotekasp#!aktualnosci/cjg9

Debata szkolna nad punktami Kodeksu Szkoły z klasą 2.0.

Debata szkolna w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbyła się 11 grudnia 2013 roku i trwała 45 minut. Wzięli w niej udział przedstawiciele każdej klasy IV-VI, kółka informatycznego i dziewczyny piszące bloga, w sumie około 30 uczniów. Debata odbyła się w sali gimnastycznej. Uczniowie i nauczyciele przygotowywali się do debaty od kilku tygodni. Podczas lekcji wychowawczych były poruszane zagadnienia związane z realizacją projektu Szkoła z Klasą 2.0. Uczniowie zostali zapoznani z przykładowymi punktami Kodeksu, zaproponowanymi przez organizatorów. W każdej klasie przygotowania do debaty wyglądały inaczej: uczniowie pracowali w grupach, dyskutowali, poszukiwali informacji dotyczących projektu w Internecie, zadawali pytania wychowawcom korzystając z poczty mailowej. Dlatego do debaty wszyscy przedstawiciele klas byli bardzo dobrze przygotowani. Na początku powitałam przybyłych uczniów i pana dyrektora. Debatę rozpoczęłam od przedstawienia zasad, jakie będą podczas niej obowiązywały. Uczniowie chęć zabrania głosu sygnalizowali podniesieniem ręki, w trakcie głosowania nad zapisami Kodeksu posługiwali się zielonymi i czerwonymi karteczkami. 
Następnie przedstawiłam krótki plan spotkania, czyli najważniejsze elementy, nad którymi będziemy dyskutowali. Rozpoczęliśmy rozmowę od tego, w jaki sposób, do tej pory, w naszej szkole wykorzystujemy TIK. Uczniowie wyrażali się bardzo pozytywnie, zwracali uwagę na łatwość dostępu do komputerów i możliwość sprawdzenia sobie informacji potrzebnych na lekcje. Pojawiły się również głosy, co można by było zmienić, np. komputery w każdej klasie. W dalszej części debaty, posługując się prezentacją multimedialną, przypomniałam uczniom, co to jest Kodeks, do czego służy. Dalej przedstawiciele klas przedstawiali swoje propozycje, wypracowane podczas spotkań w klasach. Wypowiedzi uczniów uzupełniali ich koledzy, gdy pojawiała się jakaś sporna kwestia np. dotycząca używania telefonów komórkowych w czasie lekcji, uczniowie spokojnie przedstawiali argumenty i przekonali kolegów, że komórki na lekcjach nie są dobrym pomysłem. Po omówieniu każdego punktu odbywało sie głosowanie nad najlepszą propozycją do zapisania w Kodeksie. Gdy wszystkie punkty zostały omówione, zakończyłam debatę i podziękowałam wszystkim za udział. Uczniowie zgłaszali swoje propozycje przez podniesienie ręki. Poglądy wymieniali swobodnie i kulturalnie. Nad ostatecznym kształtem Kodeksu uczniowie głosowali podnosząc czerwone lub zielone karteczki. Byli zgodni. Uczniowie nabrali przekonania, że mają głos i mogą wpływać na przepisy obowiązujące w szkole, do których również będą musieli się stosować. Cała debata przebiegła w dobrej atmosferze. 
Robocza wersja Kodeksu 2.0 w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu.
1.Wykorzystujemy komputer i Internet pamiętając, że są źródłem wiedzy, nie służą tylko do zabawy.
2. Posługując się Internetem, szukamy informacji na sprawdzonych i bezpiecznych stronach.
3. Jesteśmy uczciwi, nie kradniemy cudzych tekstów, podajemy adresy stron, z których korzystamy.
4. Nie używamy telefonów komórkowych w trakcie lekcji.
5. Dbamy o szkolny sprzęt komputerowy.
6. Nie podajemy danych osobowych w sieci.
7. Często rozmawiamy na temat zagrożeń w sieci.
8. Przekazujemy wiedzę o TIK rodzicom, starszym.

Koordynator projektu – Emilia Przybylska

zdjęcia...

Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu – realizacja profilaktyki dotyczącej bezpieczeństwa

W dniu 10 grudnia 2013 roku odbyła się pogadanka na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym, niebezpieczeństwach wynikających w kontaktach z obcymi, konsekwencji karnych związanych z narkotykami i innymi środkami odurzającymi, sposobami reagowania na dzikie i bezdomne zwierzęta. Do Szkole Podstawowej w Kaźmierzu oddelegowany, przez Panią rzecznik Powiatowej Komendy Policji w Szamotułach Panią Sandrę Śrama, został dzielnicowy naszej miejscowości starszy sierżant Adrian Roszak. Przedstawił prezentację multimedialną związaną z tematyką bezpieczeństwa drogowego oraz odpowiedzialności karnej za popełnione czyny zgodnie z kodeksem karnym. Zademonstrował użycie kajdanek proponując to wychowawcy świetlicy Pani Annie Pajzert. Umożliwił dzieciom zadawanie pytań, na które chętnie odpowiadał.

zdjęcia...

„Dzieci dla Ziemi”

6 grudnia odbyła się w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu kolejna zbiórka odzieży dla Fundacji „Dzieci dla Ziemi”. Wspólnie uzbieraliśmy 768 kilogramów odzieży co w przeliczaniu dało nam 384,15 zł – całość zostanie przekazana na zakup pomocy do świetlicy szkolnej. Pierwsze miejsce uzyskała klasa V c, zebrała 170,5 kg drugie miejsce klasa III a,  natomiast miejsce trzecie klasa IV b.  Zwycięska klasa otrzyma 50 zł na potrzeby klasowe.
Wszystkim rodzicom serdecznie dziękujemy za pomoc i zaangażowanie przy zbiórce.

A. Pawłowska

zdjęcia...

   W KRAINIE LODU

5 grudnia w ramach działalności Koła Filmowego uczniowie klas I-III pojechali do kina w Poznaniu na film pt. ,,Kraina lodu”. Wraz z bohaterkami filmu przenieśliśmy się do krainy lodu, śniegu i reniferów .Być może ten film był zapowiedzią magicznego czasu, który nadejdzie wraz z Bożym Narodzeniem.

D.Pielucha E.Hartwich

zdjęcia...

Rozstrzygnięto konkurs foto

 Na konkurs fotograficzny „ Bieg Doliną Samy”, organizowany przez Szkołę Podstawową w Kaźmierzu, wpłynęła niewielka ilość zdjęć. Żadne z nich nie spełniało jednego z kryteriów, jakim miała być anonimowość fotografii. Mimo to jury w składzie Anna Skwarek ( fotograf zawodowy ), Katarzyna Słowik ( fotograf zawodowy ) i Włodzimierz Malinowski ( fotograf amator ) postanowiło przyznać następujące miejsca:

I miejsce – Maciej Rybarczyk
II miejsce – Patryk Prędki
III miejsce – Anna Włodarczyk

Gratulacje!

Wyróżnione prace są eksponowane na wystawie w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu. Nagrody zostaną rozdane na specjalnej gali „ Pokaz Talentów” w styczniu. O terminie gali laureaci konkursu zostaną powiadomieni.

 Z. Śmieszek

zdjęcia...

Mikołaj w świetlicy u dzieci młodszych.

                6 grudnia w piątek przed godz. 13.00 pierwszaków ze świetlicy odwiedził św. Mikołaj. Gość przybył niespodziewanie  przyniósł rózgę i czekoladki. Na szczęście rózgi nie musiał używać bo dzieci były bardzo grzeczne i każde z nich dostało czekoladkę i mogło zrobić sobie zdjęcie z św. Mikołajem.

A. Pajzert

zdjęcia...

W KRAINIE LODU

5 grudnia w ramach działalności Koła Filmowego uczniowie klas I-III pojechali do kina w Poznaniu na film pt. ,,Kraina lodu”. Wraz z bohaterkami filmu przenieśliśmy się do krainy lodu, śniegu i reniferów .Być może ten film był zapowiedzią magicznego czasu, który nadejdzie wraz z Bożym Narodzeniem.

D.Pielucha E.Hartwich

zdjęcia...

Świąteczna dekoracja sali lekcyjnej

W dniu 4. 12. 2013 r z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia dzieci klasy I b wraz ze swoimi rodzicami i wychowawcą uczestniczyli w warsztatach plastycznych i własnoręcznie przygotowanymi ozdobami udekorowali salę lekcyjną.

Dorota Ossowska

zdjęcia...

Reprezentacja Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu do rejonowych konkursów Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

W bieżącym roku szkolnym liczna grupa uczniów podjęła wysiłek, zmierzenia się z trudnymi zadaniami trzech konkursów interdyscyplinarnych przygotowanych przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

W wyniku eliminacji szkolnych wysokie wyniki uzyskało kilkoro uczniów, którzy zakwalifikowali się do etapu rejonowego.

W konkursie przyrodniczym wezmą udział:

1. Mateusz Jarosław Stróżyk             V a
2. Piotr Antoni Łuczak VI a
3. Aleksandra Maria Wójcik V b
4. Mikołaj Damian Różalski V c
5. Julia Joanna Nowak V c
6. Patryk Ślugaj V c

W konkursie matematycznym

1. Julia Anna Heś VI a

W konkursie polonistycznym

1. Julia Rutkowska VI b
2. Piotr Antoni Łuczak VI a

 

Gratulujemy uczniom wysokiego wyniku i życzymy sukcesu na poziomie rejonowym.

zdjęcia...

Historyczny sukces szkoły podstawowej w Kaźmierzu!

Po wygranych mistrzostwach powiatu, nasza szkoła zajęła II miejsce w mistrzostwach rejonu w halowej piłce nożnej i zakwalifikowała się do mistrzostw wojewódzkich. Zdarzyło się to po raz pierwszy w historii tych rozgrywek. Oto autorzy tego sukcesu: Jakub Glinka, Daniel Pacholak, Jakub Sękowski i Bartosz Ziemniewski z 6a, Mikołaj Hajdacz i Grzegorz Przybył  z 6b oraz Dawid Bielejewski i Jakub Bartosz z 5b. Życzymy dalszych sukcesów na arenie wojewódzkiej.

Opiekun UKS:
Zbigniew Filipiak

zdjęcia...

Odznaczenie dla Dyrektora Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu.

W 2.12.2013 r. Związek Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej odznaczył Dyrektora Mariusza Pieluchę Krzyżem Jubileuszowym 95 lat Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej.

zdjęcia...

Jesienny projekt e -Twinning zakończony

Wraz z ostatnim dniem jesieni zamknęliśmy międzynarodowy projekt "View from my classroom window".  Efekty pracy uczniów ze szkół z Grecji, Turcji, Polski oraz uczniów  naszej szkoły można zobaczyć na platformie e-twinning pod adresem:
 http://new-twinspace.etwinning.net/c/portal/layout?p_l_id=27031534

koordynator projektu
Anna Heś

Wyróżnienie Krakowskiej Akademii Profilaktyki

W bieżącym roku Krakowska Akademia Profilaktyki wyróżniła Dyrektora Mariusza Pieluchę i koordynator p. Małgorzatę Szagżdowicz za aktywność w realizacji zadań w kontaktach ze środowiskiem rodzinnym ( lokalnym ) w programie ,,Postaw na rodzinę!”.

 

zdjęcia...

DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA.

28 listopada 2013r. odbyła się w Szkole Podstawowej dyskoteka andrzejkowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. Bawiło się na niej ponad stu uczniów z klas IV-VI.  Za opiekę nad uczniami podczas dyskoteki dziękuję nauczycielom i pracownikom szkoły.                                                                                            

   Opiekun SU A. Pajzert

zdjęcia...

„ŚWIAT  PRZYRODY  W  TRÓJWYMIARZE”

W  dniu  28.11.2013r.  uczniowie  klas IIa, IIb, IIIa oraz IIIb  Szkoły Podstawowej  w  Kaźmierzu  uczestniczyli  w  zajęciach  edukacyjnych  w  kinie „IMAX” w Poznaniu. Dzieci  obejrzały  najpierw  wzruszającą  opowieść  o  miłości, poświęceniu  i  nadzwyczajnej  więzi  między  ludźmi  a  zwierzętami   w  filmie  pt. „Dzikie  z  natury. Niezwykły  sierociniec  dla  zwierząt” . Film  ten  ukazuje  osierocone  orangutany  i  słonie  oraz  ludzi, którym  udało  się  je nie  tylko  uratować  i  wychować, ale  również przystosować ich do życia w naturalnym  środowisku. Po  filmie  odbyły  się  warsztaty  edukacyjne, w trakcie których uczniowie „spotkali się” z żywymi zwierzętami- jaszczurką agamą oraz pająkiem ptasznikiem. Dzieci poznawały też instrumenty etniczne oraz tańce afrykańskie. Podglądanie  świata  przyrody  w  trójwymiarze  oraz bezpośrednie  obcowanie  ze  zwierzętami  to  naprawdę  niezwykłe  przeżycie.

 Grażyna  Kubacka

Projekt ,, Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan” w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu – realizacja

 

W dniach 26 – 28 listopada 2013 roku rozpoczął się kolejny etap przygotowania realizacji projektu ,,Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan” w związku z czym odbyło się przygotowanie koordynatorów realizacji projektu – dyrektorów szkół  do przeprowadzenia działań w zakresie przystosowania systemu informacji i technologii komputerowej w szkole. Spotkanie odbyło się w Stęszewie podczas którego przedstawiono zadania dla szkół, terminy realizacji oraz zabezpieczenie szkół w nowoczesny sprzęt komputerowy i informatyczny. Cały projekt jest pierwszą próbą w Polsce realizacji zadań prowadzonych przez dziecięce zespoły prowadzone przez nauczycieli specjalistów chcących opracować pierwszą wielkopolską encyklopedię osób zasłużonych w danym regionie. W Szkole Podstawowej w Kaźmierzu realizacją projektu zajmują się: p. Emilia Kuźniak  – nauczyciel języka polskiego oraz p. Monika Skotnicka–Stróżyk – nauczyciel przyrody. Wraz z czterema zespołami szkolnymi podejmą próbę odszukania osób, które w naszym rejonie zasłużyły się dla społeczności lokalnej. Pierwsze spotkania dla nauczycieli odbyły się w Tarnowie Podgórnym w terminach 27 - 29 listopada 2013 roku. W spotkaniach prowadzących projekt uzyskali konkretne informacje dotyczące poprawności wykonania zadań. Już rozpoczęły się pierwsze prace organizacyjne zespołów w którym prym biorą uczniowie. Projekt bardzo zainteresował uczniów i otworzył szerokie pole aktywności  i samorealizacji w naszej lokalnej społeczności. Życzymy sukcesów i uzyskania jak najlepszej opinii kapituły cyfrowej.

zdjęcia...

Wycieczka do kina

Miesiąc minął od Dnia Pyry podczas , którego klasa 6a w ,,Potyczkach klas’’ wygrała wyjazd do kina. Warto było najszybciej trzeć ziemniaki oraz najlepiej nimi żonglować by w nagrodę wtorek 26 listopada popołudnie spędzić w Poznaniu w kinie Plaza. Grupą 48 uczniów opiekowała się Barbara Kubiak i Kinga Matelska. Uczniowie zdecydowali się na film ,,Thor-mroczny świat’’ Oczywiście na seansie nie zabrakło popcornu, natchos i mocno słodzonych napoi. Jednym słowem było fantastycznie nie tylko za sprawą filmu z gatunku fantasy.

Kinga Matelska

zdjęcia...

Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu wspiera Caritas - akcja ,,SŁODKI ANIOŁEK”

Świetlica Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu wykonała aniołki dla Caritasu przy Kościele Parafialnym w Kaźmierzu, dla parafian chcących wziąć udział w akcji ,, SŁODKI ANIOŁEK”. Paczki zostaną przygotowane dla dzieci z rodzin objętych pomocą żywnościową z unijnego programu ,,Dostarczanie nadwyżek żywności najuboższej ludności UE’’.

M. Szudrzyńska

zdjęcia...

Szkolny etap WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU MATEMATYCZNEGO

W dniu 28 listopada 2013 r. odbył się szkolny etap Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. W konkursie wzięło udział 45 uczniów z klas piątych i szóstych. Konkurs zawierał pytania zamknięte, gdzie należało wybrać poprawną odpowiedź z czterech możliwych oraz pytania otwarte. Zadania w tym roku były trudne. Uczniowie maksymalnie mogli uzyskać 40 punktów. Za wszystkich uczestników trzymamy kciuki!

Kinga Matelska, Hanna Łuczak

zdjęcia...

Wycieczka na lodowisko

W listopadowe popołudnie klasa 6c ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu, wybrała się wraz  z  wychowawcą p. M. Szagżdowicz oraz p. Z. Filipiakiem na lodowisko do Tarnowa Podgórnego.  Była to nagroda za zdobycie trzeciego miejsca w potyczkach klasowych z okazji Dnia Pyry. Atmosfera była gorąca  pomimo  niskiej temperatury. Dzieci na tafli lodowej jeździły uśmiechnięte i zadowolone. W przerwie na ciepłą herbatę wszyscy mieliśmy tzw. zdrowe rumieńce na twarzy.  Wspólnie z panem  Filipiakiem zachęcaliśmy dzieci do udziału  w rodzinnych wyjazdach na lodowisko. Do Kaźmierza wróciliśmy  szczęśliwi oraz pełni wspaniałych wrażeń.

M.Szagżdowicz

zdjęcia...

Wielki sukces uczennicy Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu!

Uczennica Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu Antonina Frąckowiak zajęła II miejsce w Mistrzostwach Wielkopolski Szkół Podstawowych w szpadzie podczas „XX Memoriału Tadeusza Mieleszyńskiego”. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

zdjęcia...

Powtórzony sukces sprzed dwóch lat!

22 listopada 2013 r. reprezentacja chłopców Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu powtórzyła sukces sprzed dwóch lat i zdobyła puchar za I miejsce w mistrzostwach powiatu w halowej piłce nożnej, które odbyły się w gimnazjum w Pniewach! W turnieju tym wyróżnili się: Bartosz Ziemniewski z 6a (zdobywca czterech goli), Dawid Bielejewski z 5b (trzy bramki), Jakub Sękowski z 6a i Mikołaj Hajdacz z 6b (po dwa gole) oraz Jakub Glinka, bramkarz z 6a, któremu przeciwnicy strzelili w całym turnieju tylko jedną bramkę (po rykoszecie od własnego obrońcy). Oprócz nich wystąpili: Daniel Pacholak z 6a, Grzegorz Przybył, Jan Luber i Jakub Konieczny z 6b oraz Jakub Bujnowski z 5a. Dzięki temu występowi nasza szkoła awansowała do mistrzostw rejonu, które odbędą się 2 grudnia w Nowym Tomyślu.

Opiekun UKS: Zbigniew Filipiak 

zdjęcia...

Wojewódzki Konkurs Przyrodniczy

21 listopada 2013r. 33 uczniów klas V i VI Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu wzięło udział w szkolnym etapie Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego. Test, jaki musieli rozwiązać uczestnicy konkursu obejmował pytania otwarte i zamknięte. Maksymalnie można było uzyskać 40 punktów, a aby zakwalifikować się do etapu rejonowego należało zdobyć co najmniej 30 punktów. Największą wiedzą wykazało się sześcioro uczniów: Mateusz Stróżyk z klasy VA, Julia Nowak z klasy VC, Piotr Łuczak z klasy VIA, Mikołaj Różalski z klasy VC, Patryk Ślugaj z klasy VC  i Aleksandra Wójcik z klasy VB. Wymienieni uczniowie zakwalifikowali się do etapu rejonowego konkursu. Trzymajmy za nich kciuki!  

Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

DZIEŃ PRACOWNIKA SOCJALNEGO

Dzień 21 listopada ustanowiono Dniem Pracownika Socjalnego. To święto wszystkich pracowników służb społecznych, realizujących zadania na rzecz osób i rodzin potrzebujących wsparcia w rozwiązywaniu problemów życia codziennego. Z wyrazami uznania i w podziękowaniu za współpracę w realizacji zadań opiekuńczo-wychowawczych, uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu, wychowankowie świetlicy szkolnej pod opieką p. Marii Szudrzyńskiej w dniu 21.11.2013r. udali się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaźmierzu. Dzieci wręczyły laurki i złożyły życzenia sukcesów w życiu osobistym i zawodowym wszystkim pracownikom Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Maria Szudrzyńska

zdjęcia...

II miejsce dla Zespoły Wokalnego „PRYMKA”

Dnia 20.XI.2013 roku zespół wokalny „PRYMKA” (Zuzanna Borkowska, Jolanta Góralczyk, Aleksandra Wójcik, Marta Zając) ze Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu pod kierunkiem pana Roberta Winieckiego, wziął udział w I Przeglądzie Pieśni Patriotycznej w Szamotułach, gdzie zdobył II miejsce w kategorii „zespoły” śpiewając piosenkę pt.: „ Leguny w niebie”. Organizatorem przeglądu była Szkoła Podstawowa nr 2 w Szamotułach., która zaprosiła do udziału uczniów szkół podstawowych powiatu szamotulskiego. Honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem obiął Starosta Szamotulski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Szamotuły.

http://sp2szamotuly.szkoly.interklasa.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=686&Itemid=86

http://szamotuly.pl/PL/292/2948/I_POWIATOWY_PRZEGLAD_PIESNI_PATRIOTYCZNEJ_juz_za_nami/

http://szamotuly.naszemiasto.pl/artykul/galeria/2074995,powiatowy-przeglad-piesni-patriotycznej-w-szamotulach,id,t.html

zdjęcia...

Listopadowe święta.

Poczty sztandarowe ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu w asyście kombatantów, dzieci z Przedszkola, gimnazjalistów i harcerzy 30 października oddały hołd pomordowanym w Lesie Bytyńskim. Uczniowie zapalili znicze i złożyli wiązanki. Następnie udali się na kaźmierski cmentarz, aby oddać hołd pomordowanym tam spoczywającym.
Rankiem pierwszego listopada uczniowie z Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu składali wiązanki i zapalali znicze na Mogile Pomordowanych w czasie II Wojny Światowej a także na grobach powstańców i zmarłych nauczycieli.
11 listopada w Narodowe Święto Niepodległości poczet sztandarowy ze Szkoły Podstawowej uczestniczył w uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny.
13 listopada zakończyliśmy obchody listopadowych świąt uroczystym, patriotycznym apelem.

A. Pajzert

zdjęcia...

Podsumowanie projektu
„Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – Rok Tuwima”

            Już po raz kolejny w Szkole Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej obchodzono Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Październik stał się okazją, żeby przypomnieć uczniom o działaniach bibloteki, zachęcić ich do odwiedzenia i korzystania z niej. Podczas obchodów biblioteka, starała się wypromować jako miejsce przyjazne i gościnne dla uczniów. Celem było także promocja święta biblioteki oraz Roku Tuwima w środowisku szkolnym, aktywizowanie i utrwalenie postaw czytelniczych, kreowanie postaw twórczych – teatralnych, recytatorskich, plastycznych i muzycznych.
            W ramach ogłoszonego święta przeprowadzono różne konkursy. Uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności i talenty w różnych dziedzinach. Już 4.10.2013 roku odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania w którym rywalizowali ze sobą ucziowie w czterech kategoriach wiekowych (kl. I, II – III, IV, V – VI) czytając fragmenty tekstu braci Grimm, O. Preusslera, D. Terakowskiej oraz K. Makuszyńskiego. Zwycięzcami zostali:
 w kategorii klas I
I miejsce – Kaźmierczak Hanna kl. I b
II miejsce – Bartos Kacper kl. I c
III miejsce – Pawłowska Jagna kl. I b
III miejsce – Kredens Kamerona kl. I a

kategoria klas II - III
I miejsce – Ziemniewska Julia kl. III c
II miejsce – Stokłos Krzysztof kl. II a
II miejsce – Koliński Mateusz kl. III c
III miejsce – Cieliczko Iwo kl. III a
III miejsce – Dubińska Patrycja kl. II b

kategoria klas IV
I miejsce – Minta Anna kl. IV a
I miejsce – Sieczkarek Oskar kl. IV c
II miejsce – Majka Gabrysia kl. IV a
III miejsce – Maśluk Julia kl. IV c
III miejsce – Dubińska Patrycja kl. II b

kategoria klas V - VI
I miejsce – Zięba Maciej kl. VI c
II miejsce – Wandelt Sebastian kl. VI b
III miejsce – Łuczak Piotr kl. VI a
III miejsce – Pacholak Daniel kl. VI a
Wyróżnienie – Antkowiak Julia kl. V a

            Dnia 21.10.2013 chętni uczniowie wzięli udział w Szkolnym Konkursie Recytatorskim, który został poświęcony poezji lubianego i znanego poety Juliana Tuwima z racji obchodzonego Roku Tuwima. Jury w składzie A. Pawłowska, J. Pawłowska i D. Wojtaś oceniając opanowanie pamięciowe, dykcję, interpretację i interpunkcję w skali od 1 – 5 pkt. wyłoniono następujących laureatów:
w kategorii klas I
I miejsce – Koźbiał Jakub kl. I b „Spóźniony słowik”
II miejsce – Nowakowska Martyna kl. I b „Zosia Samosia”
III miejsce – Koput Hanna kl. I c „Zosia Samosia”
III miejsce – Konieczna Oliwia kl. I c „Idzie Grześ”

kategorii klas II – III
I miejsce – Ziemniewska Julia kl. III c „Spóźniony słowik”
I miejsce – Grabarczyk Dominika kl. III c „Zosia Samosia”
II miejsce – Cugier Pola II b „Spóźniony Słowik”
II miejsce - Ałtyn Alicja kl. III c „Dyzio Marzyciel”
III miejsce – Jędrzejczak Agata kl. II b „Abecadło”
III miejsce – Owsianna Weronika kl. III b „Bambo”

kategorii klas IV
I miejsce – Kałek Anna kl. IV b „Pasie radio”
II miejsce – Erens Klaudia kl. IV c „Ptasie radio”
III miejsce – Anna Minta kl. IV a „Rycerz Krzykalski”
Wyróżnienie – Bauza Teofil kl. IV b „Spóźniony Słowik”

kategorii klas V – VI
I miejsce – Wójcik Aleksandra kl. V b „Kapuśniaczek”
II miejsce – Szagżdowicz Julia kl. VI a „Rzepka”
III miejsce – Sękowski Jakub kl. VI a „O Panu Tralalińskim”
III miejsce – Maciej Zięba kl. VI c „O Grzesiu kłamczuchu”
Wyróżnienie – Łuczak Weronika V c „Spóźniony Słowik”
Wyróżnienie – Luber Jan VI b „Rycerz Krzykalski”
Wyróżnienie – Rutkowska Julia kl. VI b „Cuda i dziwy”

            Dnia 29.10.2013 odbył się konkurs „Tuwim w Piosence” oraz „Tuwim w Teatrze”, gdzie klasy przedstawiały własną wersję inscenizacji wierszy Tuwima a jury (M. Szudrzyńska, J. Pawłowska i D. Wojtaś) mając bardzo trudne zdanie wyłoniło następujących zwycięzców.
            W Konkursie „Tuwim w Teatrze” w kategorii klas III – IV  pierwsze miejsce zajęła klasa III b przedstawiając „Rzepkę”, drugie miejsce przyznano klasie IV a za„Spóźnionego słowika”a trzecie miejsce klasie III a za „Okulary” natomiast w kategorii klas V – VI pierwsze miejsce wywalczyła klasa VI b inscenizując wiersz „O Grzesiu kłamczuchu”, drugie miejsce klasa VI a interpretując „Okulary” a trzecie miejsce  klasa VI c „Rzepkę”.           
            Natomiast w konkursie „Tuwim w Piosence” w kategorii klas III – I miejsce zajęła klasa III a śpiewając z ciekawym podkładem „Lokomotywę”, drugie miejsce wywalczyła klasa III c z „Ptasimi plotki”a trzecie miejsce klasa III b z „Murzynkiem Bambo”. A w kategorii klas V – VI pierwsze miejsce wywalczyła klasa VI a z „Murzynkiem Bambo”, drugie miejsce przyznano klasie V c za „Trudny rachunek” a trzecie miejsce klasie VI b za „Abecadło”.
            Nie zapomnieliśmy także o najmłodszych uczniach naszej szkoły. Już 1.10.2013 roku do naszej biblioteki zapukały pierwszaki, które po zapoznaiu się z regulaminem biblioteki i zasadami wypożycznia książek złożyły uroczyste ślubowannie i zostały pasowane na czytelnika. Na pożegnanie otrzymały książeczki ufundowane przez Radę Rodziców, zakładki do książki z godzinami otwarcia biblioteki oraz foldery z programem obchodów Święta Biblioteki.
            W dniach 9 i 16.10.2013 roku uczniowie poszczególnych klas spotykały się w bibliotece na mini konkursie pt. „W świecie wierszy Juliana Tuwima” w którym musiały wykazać się znajomością wierszy Tuwima. I tak w kategorii klas I najlepszą okazała się klasa I c, drugie miejsce zajęła Ia a trzecie I b. W kategorii klas II pierwsze miejsce wywalczyła po zażartej walce II b a drugie miejsce przypadło klasie II a. Natomiast w kategori klas III pierwsze miesce otrzymała klasa III a, drugie III c a trzecie III b.
            Pod koniec października rozstrzygnięto także konkurs plastyczny dla klas I - III „Wiersze Juliana Tuwima” oraz „Tuwim w Komiksie” dla klas IV – VI. W klasach I – III jury w składzie (I. Gruszka i D. Wojtaś) przyznało nagrody w dwóch kategoriach. W  kategorii prac przestrzennych:
I miejsce – Alicja Ałtyn III c - „Idzie Grześ”
II miejsce – Wiktoria Wachowiak kl, I c - „Ptasie radio”
III miejsce – Kamerona Kredens kl. I a -„Kotek”
a w kategorii prac plastycznych płaskich:
I miejsce – Franciszek Bączkiewicz I c – „Lokomotywa”
Jakub Zawiasa I c –„Lokomotywa”
II miejsce – Julia Ziemniewska III c – „Abecadło”
Damian Hosała I a„Bambo”
Wiktoria Włodarczak I c –„Lokomotywa”
III miejsce– Emilia Kubiak I a „Słoń Trąbalski”
Jagna Pawłowska I b – „Kotek”
Karolina Kupś I b – „Dyzio Marzyciel”
Wyróżnienie– Maja Stanisławiak II a –„Bambo”
Patrycja Dubińska II b„Lokomotywa”
W klasach IV – VI pierwsze miejsce otrzymała Laura Zgoła, Agnieszka Kwita i Klaudia Szafrańska z klasy V c za pracę „Ptasie radio” a drugie miejsce otrzymali Maciej Tym oraz Bartosz Ziemniewski z kl. VI a z pracę „Bambo”.
            Przez cały miesiąc trwała także akcja „Podaruj książkię bibliotece” dzięki wszystkim ofiarodawcom Biblioteka wzbogaciła się o wiele pięknych i wartościowych książek dla dzieci.
            W Święcie Biblioteki wzięła udział znaczna część naszych uczniów. Zwycięzcy dzięki uprzejmości Rady Rodziców, Banku Spółdzielczego, pani M. Chudzichowskiej i Chaty Polskiej zostali nagrodzeni przepięknymi nagrodami rzeczowymi i książkowymi a także dyplomami.Oraganizatorzy święta dziękują uczniom, nauczycielom, sponsorom i rodzicom za zaangażowanie i zachęcają do udziału w następnym roku.

Joanna Pawłowska, Dorota Wojtaś

zdjęcia...

Szkolny Konkurs Plastyczny - wyniki

6.10.2013 roku został rozstrzygnięty szkolny konkurs plastyczny "Wiersze Juliana Tuwima" i "Tuwim w Komiksie". Jury w składzie pani Irena Gruszka (n-l plastyki) i pani Dorota Wojtaś (n-l bibliotekarz) wyłoniły następujących zwycięzców…
więcej na stronie: http://bibliotekaszkolna01.wix.com/bibliotekasp#!aktualnosci/cjg9

GMINNY KONKURS RECYTATORSKI "Poetyckie Barwy Jesieni"

W godzinach popołudniowych dnia 5.11.2013 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Kaźmierzu odbył się Gminny Konkurs Recytatorski „Poetyckie Barwy Jesieni”. Wzięli w nim udział uczniowie szkól podstawowych oraz gimnazjum, przygotowując wiersz (kl. I-III) oraz wiersz i prozę
(kl. IV – VI i kl. I – III gimnazjum).
Więcej na stronie: http://bibliotekaszkolna01.wix.com/bibliotekasp#!aktualnosci/cjg9

SALAMANDRA 2013

     W dniu 05.11.2013r.w Szkole Podstawowej  w Kaźmierzu odbył się szkolny etap Konkursu Przyrodniczego dla Uczniów Gimnazjów i Szkół Podstawowych organizowany przez PTOP „Salamandra”. Tematem tegorocznego konkursu są „Skrzydlaci mieszkańcy naszych lasów” –owady latające, ptaki, nietoperze. Pytania dotyczyły również płazów, gadów i ssaków występujących w polskich lasach. W konkursie wzięło udział 17 uczniów z klas IV i V. Wszyscy uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą. Największą ilość punktów ( 17 pkt ) uzyskała Jagna Kosowska z klasy VB,II miejsce zajął Mateusz Stróżyk ( 16 pkt ) z klasy VA. Na III miejscu  uplasowały się 3 osoby z taką samą ilością punktów ( 13 pkt ): Julia Troszczyńska z klasy VA, Natalia Dolata z klasy VB i Jędrzej Cichy z klasy IVB.
Wyżej wymienieni uczniowie będą reprezentować szkołę w etapie okręgowym Konkursu.
Trzymajmy za nich kciuki!

M. Skotnicka-Stróżyk

zdjęcia...

Konkurs antynikotynowy

Uczniowie klas  4-6 ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu brały udział w konkursie antynikotynowym pt: „ Palić, czy nie palić” ? – oto jest pytanie. Dzieci miały przygotować plakaty o tematyce antynikotynowej oraz wykonać pudełka papierosów z hasłami antynikotynowymi. Celem konkursu było m.in. promowanie mody na niepalenie wśród uczniów szkół podstawowych oraz wyrażenie własnych przemyśleń i spostrzeżeń w formie graficznej na temat pozytywnych aspektów niepalenia tytoniu i negatywnych skutków palenia.  Jury w składzie p. I. Gruszka, p. A. Pawłowska  oraz p. Agata Mysłek  wybrały najciekawsze prace. 

I miejsce    4b
II miejsce  6b
III miejsce  6c
Gratulujemy !!!

M. Szagżdowicz

zdjęcia...

 

Sukces naszych pływaków!

4 listopada 2013 r. reprezentacja szkoły podstawowej w Kaźmierzu zdobyła puchar za drugie miejsce w sztafetowych mistrzostwach powiatu w pływaniu - 10 x 25 m stylem dowolnym (po 5 dziewcząt i 5 chłopców) z czasem 3:24,63 min. ustanawiając przy okazji rekord szkoły. Oto skład naszej kadry: Julia Stasik i Bartosz Ziemniewski z 6a, Jan Luber i Grzegorz z 6b, Patrycja Frąckowiak i Zuzanna Śledź z 6c, Jolanta Góralczyk, Marta Zając i Michał Armon    z 5b, Anna Góralczyk, Marcin Kalinowski i Mateusz Nowak z 4b. Najlepsze czasy na swojej zmianie uzyskali Jolanta Góralczyk i Bartosz Ziemniewski. Drugie miejsce, jakie zajęliśmy zakwalifikowało naszą kadrę do mistrzostw województwa, które odbędą się 15 listopada na terenie Term Maltańskich w Poznaniu.

Opiekun UKS, instruktor pływania:
Zbigniew Filipiak

zdjęcia...

"Powrót do szkoły" (Back to School)

W dniu 30 października 2013 roku gościem Szkoły Podstawowej była Pani Maria Galewska, dawna uczennica naszej szkoły, a obecnie przedstawicielka Komisji Europejskiej. Pani M. Galewska odwiedziła szkołę w ramach akcji Komisji Europejskiej skierowanej  do młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych pt "Powrót do szkoły" (Back to School). Dzięki tej inicjatywie wielu uczniów na terenie całej Polski będzie miało szansę poznać osobiście urzędnika europejskiego, który kiedyś chodził do tej samej szkoły. Pani Maria Galewska spotkała się z trzema najstarszymi klasami naszej szkoły. Podczas spotkania Pani Maria Galewska przedstawiła swoją ścieżkę kariery od uczniowskiej ławki w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu do mianowania na urzędnika Komisji Europejskiej w Brukseli. Rozmawiała z uczniami na różne tematy dotyczące UE, podawała praktyczne, dla nas na co dzień niezauważalne przykłady, tego co Unia Europejska robi  dla każdego obywatela np: brak kontroli na granicach, przepisy regulujące bezpieczeństwo zabawek, żywności, kartę praw pasażera pociągów i linii lotniczych, stypendia zagraniczne dla uczniów i studentów, swobodę pracy i życia w innym kraju UE, ochronę środowiska itd. Pani Maria chętnie dzieliła się z dziećmi swoimi doświadczeniami z pracy w instytucjach unijnych, odpowiadała na pytania dzieci a także zachęcała do bycia aktywnym obywatelem Unii Europejskiej. Na koniec zajęć odbył się konkurs wiedzy o Unii, a jego uczestnicy otrzymali drobne upominki. Poprzez swoją osobistą historię Pani Maria Galewska chciała przybliżyć uczniom ideę Unii Europejskiej i możliwości jakie Unia Europejska oferuje młodemu pokoleniu.

zdjęcia...

Międzyklasowy konkurs „Tuwim w Teatrze i w Piosence”

29.10.2013 roku uczniowie naszej szkoły zaprezentowali piosenki i scenki teatralne
do wierszy Juliana Tuwima. Konkurs zorganizowany w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz Roku Tuwima zgromadził dużą widownię, która wraz z młodymi aktorami bawiła się i śmiała.
Jury w składzie M. Szudżyńska, J. Pawłowska oraz D. Wojtaś oceniając kreatywność, pomysłowość i zaangażowanie wyłoniło następujących zwycięzców …

Więcej na stronie: http://bibliotekaszkolna01.wix.com/bibliotekasp#!aktualnosci/cjg9

Projekt „Szkoła Demokracji – Szkoła Samorządności” w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu

Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu przystąpiła do pilotażowego programu Szkoła Demokracji – Szkoła Samorządności. Projekt ma na celu podniesienie kompetencji nauczycieli koniecznych do realizacji edukacji obywatelskiej i edukacji na rzecz praw człowieka. Edukacja obywatelska podkreśla wielkie znaczenie w przygotowaniu młodych ludzi do jak najpełniejszego życia  i działania w demokratycznym społeczeństwie, czyli zachęcanie i wspieranie uczniów,  by stali się aktywnymi, świadomymi i odpowiedzialnymi obywatelami, co oznacza m.in.: znajomość swoich praw i obowiązków obywatelskich, orientację w wydarzeniach społecznych i politycznych, troskę o dobro innych, jasne wyrażanie własnych opinii  i przekonań, aktywność w społeczności lokalnej, odpowiedzialność za własne czyny.
Cykl spotkań z Rada Pedagogiczną prowadzi Pani Teresa Siemińska z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.
                                                                                                                     

Anna Pawłowska

zdjęcia...

ówkaPRESS

Nowa redakcja w składzie Aleksandra Wójcik i Jolanta Góralczyk z kl. VB, Anna Góralczyk z kl. IV b i Mateusz Stróżyk z kl. V a zapraszają na specjalne wydanie gazetki ówkaPress.

http://www.juniormedia.pl/redakcje/panel/owkapress

Wyróżnienie dla Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu !

W dniu 25 października 2013 roku kapituła programu „Wiarygodna Firma” nadała Szkole Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu certyfikat „Wiarygodna Firma. Szkoła 2012/2013” numer 10099887 przyznany na podstawie danych pochodzących z bazy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz Instytutu Badań Edukacyjnych. W wyniku weryfikacji szkoła uzyskała maksymalną ilość punktów w zakresie osiągnięć edukacyjnych i bezpieczeństwa. Na szczególną uwagę zasługują wynik sprawdzianu kompetencji oraz dbałość o bezpieczeństwo uczniów potwierdzone certyfikatami „Bezpieczna Szkoła” i „Szkoła bez przemocy”. Sukces jest wynikiem działań środowiska pedagogicznego szkoły, pracowników administracji i obsługi, Rady Rodziców, organu prowadzącego oraz instytucji i przyjaciół dbających o właściwy rozwój dzieci Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu.

certyfikat

„Tuwimowskie Rymy”

Dnia 21.10.2013 w Bibliotece Szkolnej w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski poświęcony poezji Juliana Tuwima. W konkursie wzięło udział 40 uczniów, z których 21 zostało nagrodzonych.
Uczniowie rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych kl. I, II - III, IV oraz V - VI.
Jury w składzie (A. Pawłowska, J. Pawłowska, D. Wojtaś) oceniało opanowanie pamięciowe, dykcję, interpretację i interpunkcję w skali od 1 – 5 pkt.

Więcej na stronie: http://bibliotekaszkolna01.wix.com/bibliotekasp#!aktualnosci/cjg9

 

Pierwsze kroki cyfrowej szkoły w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu

Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu uruchomiła platformę fundacji Panotykom dzięki której uczniowie i nauczyciele mogą bezpiecznie korzystać z Internetu. Pracując z „cyfrową wyprawką” uczniowie mogą korzystać z ciekawych zajęć edukacyjnych, tłumaczących wpływ Internetu i nowych technologii na własne życie. W bazie cyfrowej wyprawki można odnaleźć szereg informacji sprawdzających poziom wiedzy oraz słowniczek służący do zrozumienia nowych technologii. Platforma umożliwia głębsze zrozumienie pojęć TIK w programie „Szkoła z klasą 2.0”.

 

 

zdjęcia...

DYREKTOR ODZNACZONY

W piątek 18 października 2013 r. Mariusz Pielucha Dyrektor Szkoły Podstawowej  w Kaźmierzu odebrał Brązowy Krzyż Zasługi przyznany przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Medale wręczali Piotr Florek – Wojewoda Wielkopolski i Elżbieta Walkowiak – Wielkopolski Kurator Oświaty. W uroczystości uczestniczył również Piotr Waśko – Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego.

zdjęcia...

MINI KONKURS „W ŚWIECIE WIERSZY JULIANA TUWINA”
dla klas II i III

W ramach obchodów Święta Biblioteki 16.10.2013 roku uczniowie klas II i III wzięli udział
w mini konkursie „W świecie wierszy Juliana Tuwima”, w którym musiały wykazać się znajomością wierszy tego wspaniałego i uwielbianego poety. Dwóch uczniów z klasy z każdej kategorii wiekowej  rozwiązywało rebusy, odszyfrowywało tytuły i odpowiadało na pytanie związane z wierszami. W ten sposób mali czytelnicy nie tylko wykazali się znajomością wierszy  ale także uczcili 60 rocznicę śmierci autora, który od lat podbija serce małych
 i dużych.

Więcej na stronie: http://bibliotekaszkolna01.wix.com/bibliotekasp#!aktualnosci/cjg9

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W KAŹMIERSKIEJ PODSTAWÓWCE

Jak co roku w naszej szkole uroczyście obchodzono DEN przygotowany przez Zespół Teatralny „Bibliofilki” pod kierunkiem pani Doroty Wojtaś i przy współpracy pani Joanny Pawłowskiej i pana Roberta Winieckiego.
            Nauczyciele i uczniowie zostali zaproszeni do obejrzenia humorystycznego przedstawienia z przymrużeniem oka, by podziękować szanownym pedagogom i pracownikom szkoły za wysiłek włożony w przekazywanie wiedzy i wychowanie.

Więcej na stronie: http://bibliotekaszkolna01.wix.com/bibliotekasp#!aktualnosci/cjg9

 

ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

Zgodnie z tradycją naszej szkoły, przy okazji  Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole miała miejsce uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. W tym roku szkolnym naukę rozpoczęło sześćdziesięcioro dzieci. Uroczysty apel odbył się w dniu 13 października. Uczestniczyli w nim wszyscy  uczniowie klas I – III wraz   z wychowawcami. Na apelu  nie zabrakło ciepłych słów skierowanych do nauczycieli z okazji ich święta. Okolicznościowe wiersze wygłosiły uczennice z klasy IIa, a zespół flażoletowy „Białe łabędzie” zagrał dwa utwory. W głównej roli wystąpiły pierwszaki, które z przestraszonych, nieśmiałych „kotków” miały stać się prawdziwymi uczniami.  Jak przystało na prawdziwe koty, dzieci pojawiły się na sali gimnastycznej w kocich wąsach. Każdy „kociak” musiał wypić mleczko z kubeczka. Po wykonaniu zadania mamy wycierały swoim kotkom „pyszczki” i zdejmowały kocie wąsy.   W dalszej części uroczystości każda z klas pierwszych zaprezentowała się w piosence. Po występach nastąpił najważniejszy moment, czyli ślubowanie. Przeprowadził je pan dyrektor Mariusz Pielucha. Następnie każdy pierwszak został uroczyście pasowany  przez p. Dyrektora na ucznia Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu i otrzymał z rąk swojej wychowawczyni pamiątkowy dyplom. Było to pierwsze ważne wydarzenie w szkolnym życiu naszych pierwszoklasistów i na pewno na długo zapisze się w ich  pamięci.

Aleksandra Napierała

zdjęcia...

DZIECI Z KAŹMIERSKIEJ SZKOŁY NAJLEPIEJ GODAJĄ PO NASZYMU

10 października, w Szamotułach odbył się już po raz szósty Amatorski Konkurs Gwarowy „GODEJMA PO NASZYMU”. Celem konkursu jest popularyzowanie gwary wielkopolskiej wśród dzieci i młodzieży. Mimo, że dziś dużo słyszymy w Polsce o potocznym języku kresowym, góralskim czy śląskim, to my Wielkopolanie jakoś nie potrafimy chwalić się swoją mową. Konkursy takie jak szamotulski pozwalają odrodzić się naszej gwarze i przybliżyć ją młodemu pokoleniu, aby jej znajomość nie ograniczała się tylko do oklepanej już pyrki czy szneki z glancem. Szamotulski konkurs rozgrywał się w trzech grupach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Do południa odbywały się prezentacje uczestników zakończone werdyktem jurorów, a o godz. 17.30 miał miejsce Koncert Laureatów. Uczniowie szkół podstawowych przygotowali 17 prezentacji. Były to głównie gawędy autorstwa „klasyków” naszej gwary, St. Strugarka i J. Kubla. Publiczność stanowiły młode gzubki, które nie zawsze wiedziały, o co loto w tym brawędzeniu. Trudno się temu dziwić - gwara używana jest dziś coraz rzadziej, przeważnie przez starsze osoby, a uczniowie zobowiązani są stosować język ogólnopolski. Naszą szkołę reprezentowały cztery dziewczynki: Klaudia Erens z tekstem „Nad jęziorem” napisanym przez panią Krystynę Glanc (babcię Klaudii), a przygotowanym przez p. Aleksandrę Napierałę oraz  Ola Wójcik, Zosia Kornatowska i Kamila Majka, które przygotowywała p.Dorota Wojtaś. Dziewczynki zaprezentowały teksty autorstwa J. Kubla. Występy oceniali jurorzy: Juliusz Kubel, autor zabawnych gawęd pisanych gwarą wielkopolską oraz Jacek Hałasik, prezenter „Radia Merkury”, również propagator naszygo blubrania. Po występach nastąpiła przerwa, w czasie której uczestnicy futrowali szneki z glancem   i niecierpliwie oczekiwali na werdykt jury. Pierwsze miejsce w tegorocznym Konkursie zajęła Klaudia Erens, drugie miejsce przypadło Zosi Kornatowskiej, a Kamila Majka i Ola Wójcik otrzymały wyróżnienia. Była to ogromna radość dla całej naszej kaźmierskiej drużyny. Kolejny raz nasi uczniowie potwierdzili wysoki poziom „naszygo godania”. Warto zauważyć, że na sześć edycji Konkursu reprezentanci naszej szkoły pięciokrotnie zajmowali pierwsze miejsca. Po południu odbył się Koncert Laureatów prowadzony przez J. Hałasika. Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Mogli zaprezentować się przed szerszym audytorium Podczas imprezy można było spróbować tradycyjnych wielkopolskich przysmaków. Na stołach pojawiły się pyry z gzikiem, chleb ze smalcem i oczywiście szneki z glancem.

Aleksandra Napierała

zdjęcia...

Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu nominowana do Ogólnopolskiego Programu „Wiarygodna Szkoła”

W bieżącym roku szkolnym Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu została nominowana do Ogólnopolskiego Programu „Wiarygodna Szkoła”. Podstawą udziału w programie stało się uzyskanie przez szkołę wysokiego wyniku sprawdzianu i tym samym zajęcie trzeciego miejsca wśród szkół powiatu szamotulskiego. Uzyskany wynik stał się podłożem do analizy pracy szkoły i weryfikacji działalności na trzech poziomach. W zakresie edukacji, bazy i bezpieczeństwa. W dniu 11.10.2013r. szkoła przeszła pierwszy poziom weryfikacji i zakwalifikowała się do kolejnego etapu programu. W dniu 15.10.2013r. przeprowadzono weryfikację na poziomie bazy i bezpieczeństwa. Istotnym elementem weryfikacji było zrealizowanie programów w zakresie  bezpieczeństwa, które szkoła zdobyła realizując programy „Bezpieczna Szkoła” i „Szkoła bez Przemocy”. Do 20.10.2013r. szkoła przygotuje dokumentację z przeprowadzonej weryfikacji i oczekiwać będzie na decyzję kapituły programu „Wiarygodna Szkoła”.

 

 

 

 

MINI KONKURS "WIERSZE JULIANA TUWIMA"

W ramach obchodów Święta Biblioteki 9.10.2013 roku klasy I wzięły udział w mini konkursie "Kwadrans dla Biblioteki - Wiersze Juliana Tuwima".
Więcej na http://bibliotekaszkolna01.wix.com/bibliotekasp#!aktualnosci/cjg9

Na pyry z gzikiem z całej Polski

Stało się tradycją, że na przełomie września i października Szkoła Podstawowa zaprasza mieszkańców Kaźmierza na pyry z gzikiem. Tym razem było inaczej, bo Pyrlandię 2013 rozpoczęliśmy półmaratonem i biegiem na 10km, dlatego na tradycyjne potrawy wielkopolskie mieliśmy smakoszy z wielu regionów Polski. Wielkie uznanie należy się zespołowi kuchennemu kierowanemu przez p. Andrzeja Stachowiaka, który od trzech dni przygotowywała się do szeregu dań między innymi: szare kluchy z kapustą, plendze i pyry z gzikiem ( zużyto ponad pół tony ziemniaków); zaś panie z Rady Rodziców uwijały się w okienkach, aby obsłużyć licznych zgłodniałych klientów, którzy postanowili niedzielny obiad zjeść na Festynie naszej szkoły.
W nastrój imprezy wprowadził zespół wokalny, wykonując piosenkę „ Te pyry gorace”. Na scenie wystąpili „Chludowianie”, pokazując się w przepięknych tańcach i strojach ludowych, tym razem zespół przyjechał z młodszą grupą tancerzy. Starsze dzieci naszej szkoły znowu zmagały się w konkurencjach z pyrą na wesoło: tarcie ziemniaków na czas, żonglowanie dwoma pyrami, wiedza o naszej gminie, znajomość gwary poznańskiej, wykonanie wianka z jesiennych darów, szacowanie ilości ziemniaków w worku i konkurencje sportowe z pyrą. Młodsze dzieci rzucały pyrkami do poletek, wygrywając umieszczone tam upominki. Wraz z rodzicami wykonały również piękne, jesienne bukiety, eksponowane w pobliżu sceny. Była także konkurencja dla dorosłych – wystruganie najdłuższej obierki.
 Po podliczeniu punktów okazało się, że I miejsce i bilety do kina zdobyła klasa VIa, II miejsce i wyjście na pizzę klasa Vb, III miejsce i bilety na lodowisko klasa VIc. Nagrody dla zwycięskich klas ufundowała Rada Rodziców. Boisko szkolne było obstawione licznymi straganami : robótki szydełkowe, krzewy ozdobne, zabawki, stoisko z przetworami owocowo – warzywnymi pod hasłem „ Lato zakręcone w słoikach” przez babcie i mamy . Atrakcją dla dzieci był zamek dmuchany i przejażdżki na zwierzątkach – pluszakach. Jak zwykle ogromnym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa, której kulminacyjnym punktem było losowanie cennych nagród : drukarki, tabletu, pontonu, namiotu. Na scenie wystąpiły również zaproszone zespoły muzyczne między innymi REVERS i Kapela z Orliczka. W sali gimnastycznej można było podziwiać wystawę fotograficzną zatytułowaną „ My tu mieszkamy”  Barbary i Waldemara Kubiaków. Całość imprezy prowadzili Zdzisława Śmieszek i niezastąpiony Waldemar Hermann, nad dobrą akustyką czuwał Jeremiasz Kupś.

Za rok znowu zaprosimy wszystkich na ………….pyry z gzikiem.

 

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację festynu oraz licznym sponsorom.

Zdzisława Śmieszek

zdjęcia...

zdjęcia(foto B.Kubiak)...

zdjęcia2(foto B.Kubiak)...

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO NA ROK SZKOLNY 2013/2014.

W Szkole Podstawowej realizujemy projekt „Edukacja obywatelska. Żyć i uczyć się w demokracji” w związku z tym tegoroczne wybory do Samorządu Uczniowskiego, które odbyły się  drugiego października miały odmienny niż dotąd charakter, poprzedzone zostały kampanią wyborczą podczas której kandydaci przedstawiali swoje propozycje działań w Samorządzie Uczniowskim. Uczniowie z klas IV-VI głosowali na kartach wyborczych zaznaczając krzyżykiem jedną osobę spośród ośmiu kandydatów. Nad poprawnością przebiegu wyborów czuwała komisja wyborcza w składzie: Zofia Kasprzyk, Zuzanna Sledź   i Daniel Pacholak. Po sprawdzeniu i podliczeniu głosów komisja wyborcza sporządziła protokół wyborczy. Do władz Samorządu Uczniowskiego wyłoniono troje kandydatów z największą liczbą głosów. Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu został Jakub Sękowskiz klasy VIa, zastępcą przewodniczącego została Julia Szagżdowicz z klasy Via , sekretarzem została Oliwia Majka z klasy VIc.

Opiekun SU A. Pajzert

zdjęcia...

Omnibus sportowy 2013

Jak co roku w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu zorganizowano konkurs wiedzy o sporcie dla klas 4-6. Młodzież odpowiadała na pytania zawarte w teście, który składał się z dziesięciu pytań.  W sumie wzięło w nim udział 42 osoby. 
Cele konkursu:
- rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej sportu i wszelkich form aktywności ruchowej,
- propagowanie idei olimpizmu,
- zachęta do aktywnej obserwacji wydarzeń sportowych w kraju i na świecie,
- zainteresowanie innymi często mniej popularnymi dyscyplinami sportu,
- wyłonienie i wyróżnienie tych, którzy posiadają wiedzę przekraczającą ogólnie przyjęte standardy.
- mobilizowanie członków sekcji sportowych działających w szkole do udziału w przygotowaniu części pytań oraz pomocy w przeprowadzeniu konkursu.
Wyniki konkursu :
Klasy VI
I miejsce Piotr Kalinowski 6b
II miejsce Aleksandra Klata  6a, Grzegorz Przybył 6b
III miejsce Jakub Glinka 6a, Julia Szagżdowicz 6a
Klasy V
I miejsce  Jonasz Koryl 5c,
II miejsce  Michał Armon 5b, Jacek Ziemniewski 5b
III miejsce  Mateusz Stróżyk 5a, Marta Zając 5b, Maciej Paluszak 5c, Jolanta Góralczyk 5b
Klasy IV
I  miejsce Zuzanna Szczepaniak 4a
II  miejsce Klaudia Erens 4c
III  miejsce Martyna Wojtkowiak 4c

                                               Wszystkim uczestnikom gratulujemy!!!

organizator: M. Szagżdowicz

 

Szkolny Konkurs Pięknego Czytania

4.10.2013 roku odbył się konkurs pięknego czytania. W tym roku uczniowie klas I - VI zmierzyli się z fragmentami tekstu braci Grimm ("Jaś i Małgosia" - kl. I), Otfrieda Preussler’a ("Mała Czarownica" - kl. II - III), Doroty Terakowskiej ("Władca Lewawu" - kl. IV) oraz Kornela Makuszyńskiego ("Szaleństwa panny Ewy" - kl. V - VI). W konkursie wzięło udział 34 uczniów, którzy oceniani byli pod kątem iterpretacj tekstu, płynności czytania, bezbłędności i interpunkcji. 

Więcej na stronie: http://bibliotekaszkolna01.wix.com/bibliotekasp#!aktualnosci/cjg9

Próba alarmu przeciwpożarowego w Szkole Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu

            W dniu 02.10.2013r. zgodnie z założeniem kontroli bezpieczeństwa przeciwpożarowego w Szkole Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu przeprowadzono próbny alarm, którego celem było sprawdzenie znajomości planu ewakuacyjnego oraz procedur postępowania, kierunków przemieszczania się oddziałów klasowych, szybkości opuszczania budynków oraz kontroli stanu ilościowego dzieci na placu ewakuacyjnym. Można zauważyć, że tego rodzaju próby usprawniają uczniów i pracowników szkoły w zachowaniu bezpieczeństwa ogólnego.

zdjęcia...

PASOWANIE NA CZYTELNIKA


1 października  w naszej bibliotece mała miejsce uroczystość przyjęcia uczniów klas I w szeregi czytelników. Razem z wychowawczyniami dzieci odwiedziły bibliotekę gdzie miały możliwość poznania biblioteki i księgozbioru. Bardzo aktywnie brały udział w dyskusji o tym, jak należy dbać o książki i jak należy zachowywać się w bibliotece. Dowiedziały się, po co jest pieczątka, numer książki i karta książki. Najważniejszym momentem spotkania było złożenie uroczystego przyrzeczenia. Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkową książeczkę pt. „Jak Smok Zenobiusz ogniem ziać zaczął” ufundowaną  przez Radę Rodziców oraz zakładki do książki.
Uśmiechnięci i zaczytani ledwo mieli czas, aby pożegnać się z paniami bibliotekarkami.

J. P.

Dzień Chłopca w 3a

Tegoroczny Dzień Chłopca był wyjątkowy. Nasi chłopcy zostali mile zaskoczeni inicjatywą podjętą przez dziewczęta. Po lekcjach pod opieką nauczyciela własnoręcznie malowały koszulki. Każda z nich miała przedstawiać zainteresowania chłopców. Znalazły się na nich emblematy zagranicznych klubów piłkarskich, nowoczesne samochody, samolot, konie i traktor. Każda koszulka została podpisana imieniem lub pseudonimem.

Radości było co niemiara, ponieważ dziewczynkom udało się zaspokoić oczekiwania kolegów. Wszyscy wracali w nich do domu.

zdjęcia...

WĘDROWNICZEK

Klub Wędrowniczek przy Szkole Podstawowej w Kaźmierzu rozpoczął dwunasty rok działalności. Pierwsza wycieczka w tym roku szkolnym odbyła się do Wielkopolskiego Parku Narodowego w sobotę 28 września. Trasa piesza prowadziła szlakami turystycznymi z Mosiny do Szreniawy wzdłuż jezior: Kociołek, Góreckiego i Jarosławieckiego. Atrakcją było wejście na wieżę widokową w pobliżu Osowej Góry ( teren Gminy  Mosina) i na taras widokowy wieży mauzoleum Bierbaumów  w Szreniawie. Opiekunowie wycieczki klubowej: Barbara Kubiak, Kinga Matelska. Grupę prowadził przewodnik terenowy Waldemar Kubiak.

Tekst i zdjęcia B. Kubiak

zdjęcia...

Więcej zdjęć na stronie klubu www.klub.turystyczni.pl

„NOC NAUKOWCÓW” 2013

W piątkowe popołudnie, 27.09.2013r. uczniowie klas IV i V Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu uczestniczący w zajęciach kółka przyrodniczego wybrali się pod opieką pań: Moniki Skotnickiej – Stróżyk, Ireny Gruszki i Anny Pawłowskiej do Poznania na „NOC NAUKOWCÓW”. Dzieci wzięły udział w atrakcjach przygotowanych przez Uniwersytet Przyrodniczy – najpierw były na prawdziwym wykładzie dotyczącym koni i jeździectwa, a potem odwiedziły przygotowane dla nich stoiska interaktywne. Każdy mógł zobaczyć, jak wyglądają chromosomy i pokolorować ich modele. Chętni mogli też zrobić odcisk własnego palca oraz wykonać model DNA. Wszyscy wrócili pełni wrażeń i bardzo zadowoleni.

Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

„NIE  WYRZUCAJ  ŚMIECI – JAK  LECI!”

Uczniowie Szkoły  Podstawowej  w  Kaźmierzu kolejny  raz  wzięli  udział  w  akcji  „Sprzątania  Świata”. W  dniu 26.09.2013r. „uzbrojeni” w  rękawiczki  i  worki  wyruszyli  w  teren, aby  posprzątać  za  tych, którzy  jeszcze  niestety  nie  rozumieją, że  śmiecąc, szkodzą  sami  sobie. Młodsi  uczniowie  sprzątali  teren  w  pobliżu  szkoły, natomiast  starsi - dalsze  ulice  Kaźmierza. Zebrane  śmieci  zostały  odpowiednio  posegregowane. Miłą  niespodzianką  były  soki  i  wafelki  dla  wszystkich  uczniów  ufundowane  przez  Urząd  Gminy  w  Kaźmierzu.
Jednocześnie  przypominamy, iż  w  naszej  szkole  cały  czas  trwa  zbiórka  surowców  wtórnych: makulatura, puszki, nakrętki, baterie, a  także - w  ramach  ogólnopolskiej akcji „Ekoszkoły” – zbiórka  zużytych  telefonów  komórkowych. Podsumowanie  zbiórki  surowców  odbędzie  się  w  kwietniu z  okazji „Dnia  Ziemi”.

Grażyna  Kubacka, Irena  Gruszka

zdjęcia...

eSzkoła Wielkopolska w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu

Rusza projekt „eSzkoła Wielkopolska - Cyfrowa Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan” realizowany jest przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu w partnerstwie  z Ogólnopolską Fundacją Edukacji Komputerowej.
Głównym celem projektu jest wdrożenie do roku 2015 we wszystkich wielkopolskich gminach w 226 szkołach podstawowych programów rozwojowych w zakresie stosowania w kształceniu metody projektów i nauczania problemowego.
Jego rezultatem będzie przyłączenie objętych projektem szkół do Wielkopolskiego Gridu Edukacyjnego stanowiącego sieć połączonych ze sobą szkół, głównie poprzez wykorzystywane w nauczaniu technologie informacyjne i komunikacyjne (TIK) oraz utworzenie Cyfrowej Dziecięcej Encyklopedii Wielkopolan.
Okres realizacji projektu od 1 maja 2013 roku do 30 czerwca 2015 roku. Projekt swoimi działaniami obejmie 226 szkół podstawowych województwa wielkopolskiego. Zaangażowanych zostanie 9040 uczniów oraz 678 przedstawicieli kadry oświatowej tych szkół. W Szkole Podstawowej w Kaźmierzu z grupą uczniów pracować będą koordynatorzy p.Monika Skotnicka –Stróżyk nauczyciel przyrody  i p.Magdalena Łyskanowska nauczyciel historii. Ukierunkowanie pracy zespołu będzie prowadziło do stworzenia bazy wiedzy historycznej i przyrodniczej.
Jesteśmy przekonani, że uczniowie zwiększą swoje zainteresowanie przedmiotami przyrodniczymi i historią. Swoboda w wyborze tematów, określanie celów i sposobów ich realizacji przez samych uczniów to czynniki zdecydowanie wpływające na traktowanie uczenia się przez uczniów, jako osobistego wyzwania, zwłaszcza życiowego. Przyjmujemy, że osiągnięcia w ramach pracy pozalekcyjnej wpłyną na osiągnięcia szkolne uczniów. 
Przede wszystkim jednak wierzymy, że na skutek większej dozy swobody i samodzielności uczniowie, którzy dotąd mieli niskie osiągnięcia i byli na skutek tego marginalizowani, mogą wykazać się nieodczytanymi dotąd zdolnościami i zainteresowaniami przyrodniczymi  i matematycznymi, a także powiązań tych dziedzin nauki z takimi jak sztuka, historia, język polski czy języki obce.
Wreszcie projektowane i wykonywane działania przez uczniów w ramach projektu mogą kształtować systemowe, spójne i całościowe myślenie o jakichkolwiek wykonywanych zadaniach i pracach. 
Niewątpliwie działania zaplanowane w projekcie wpłyną także na wzrost popularności samych zajęć pozalekcyjnych.

 

Pierwszoklasiści uczą się oszczędzać

Dnia 24 września uczniowie klas I otrzymali swoje pierwsze książeczki SKO. Przedstawicielka Banku Spółdzielczego w Dusznikach wręczyła dzieciom książeczki z wkładem 10 zł oraz drobne upominki zafundowane przez bank. Nauka oszczędności od najmłodszych lat  oraz zarządzanie zgromadzonym wkładem przyda się na przyszłość.

Opiekun SKO
Dorota Ossowska

zdjęcia...

Rocznica 17 września 1939r.

18 września 2013 r. w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbył się uroczysty apel z okazji 74. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Tego dnia uczniowie klasy VI a w krótkim  przedstawieniu pt. "Lekcja historii" przypomnieli tragiczny wrzesień 1939 r. Uczniowie podkreślili bohaterstwo polskich żołnierzy w obliczu najazdu dwóch wrogich państw. W apelu wystąpił też prowadzony przez pana Roberta Winieckiego zespół wokalny, który wykonał patriotyczną piosenkę.

M. Łyskanowska

zdjęcia..

Wycieczka do Dąbrowy

17 września uczniowie klas trzecich odwiedzili Ośrodek Edukacji  Przyrodniczo- Leśnej w Dąbrowie. Wraz z przewodnikiem przeszli szlak od nasiona,poprzez szkółkę leśną do potężnego drzewa w lesie. W czasie spaceru mogli zobaczyć również drzewa, których nie spotykamy w Polsce, a rosną w innych częściach świata np. sekwoja, miłorząb japoński. Po przejściu ścieżki edukacyjnej dzieci zwiedziły wystawę prezentującą narzędzia i przedmioty użytkowe stosowane niegdyś w leśnictwie, wyposażenie wiejskiej kuchni  i wiele innych , które już dawno wyszły z użytku. Wyjazd zakończył się pieczeniem kiełbasek i wspólną zabawą.

E. H.

zdjęcia..

Szkoła Podstawowa i Internetowy Teatr TVP dla szkół

Szkoła Podstawowa wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dzieci i rodziców podjęła współpracę z Telewizją Polską – portal dla dzieci pod nazwą „Internetowy Teatr TVP dla szkół”. Pośród licznej grupy kandydatów w bieżącym roku szkolnym nasza szkoła została wybrana do realizacji pakietu teatralnego. Chcąc przybliżyć wartości kulturalne jakie niesie ze sobą teatr w dniu 19 września 2013 roku szkoła otrzymała loginy umożliwiające włączenie 3 stacji internetowych do projekcji teatru pod tytułem: "Bajka o przedsiębiorczym Janku i jego niemądrych braciszkach”. Pierwsze spotkanie z teatrem odbędzie się 20 września 2013 roku o godzinie 10 w przygotowanych salach Szkoły Podstawowej. Liczymy, że ta forma odciąży finansowo budżety rodzinne, pozwoli na kontakt z różnymi teatrami całej Polski i poszerzy ofertę edukacyjną szkoły w bieżącym roku szkolnym. Mimo tej propozycji szkoła nadal będzie kontynuowała realizację zadań wychowawczych z pełnym udziałem uczniów w teatrach poznańskich.

zdjęcia.

Szkoła Podstawowa dziękuje „Wiarze Lecha”

Zachowując dobre relacje z młodzieżą gromadzącą się w stowarzyszeniu „Wiara Lecha” serdecznie dziękuję za wykonanie pięknego graffiti na elewacji sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu. Szczególne podziękowania kieruje do pana Witolda Tecława i wykonawców, którzy zainicjowali współpracę i pozytywnie zmieniają wygląd Szkoły Podstawowej oraz dają dowody życzliwości i wsparcia dla organizacji pracy szkoły.

zdjęcia..

Podziękowanie dla strażaków

zdjęcie.

W Szkole Podstawowej w Kaźmierzu kolejne zmiany

W bieżącym roku (czas wakacji) zgodnie z zamierzeniami koncepcji pracy szkoły nastąpiły zmiany w modernizacji bazy – klas lekcyjnych. Poddano gruntownym remontom salę plastyki i salę matematyki. Całe zamierzenie polegało na zerwaniu odpadających płytek, wyrównaniu i wzmocnieniu posadzki i założeniu nowych wykładzin. Obie sale po wymalowaniu zostały przystosowane do wprowadzenia sprzętu multimedialnego – zestawów projekcyjnych Cyfrowej Szkoły. Całość prac wykonał konserwator szkoły Pan Tomasz Sosiński. Ponadto odświeżone zostały klatki schodowe i drzwi wejściowe do klas. W najbliższej perspektywie nastąpią kolejne remonty klas 107 i 102 oraz górny korytarz. Obecnie można prowadzić perspektywiczne remonty, gdyż w bieżącym roku szkolnym w całości został wyremontowany dach nowej szkoły i nie istnieje już niebezpieczeństwo zamoknięcia sufitów.   Koszty remontów dachu to około 30 000,00 złotych. Te zmiany pozytywnie wpływają na komfort nauki uczniów już w estetycznych klasach.

zdjęcia..

INAUGURACJA ROKU SPORTOWEGO

zdjęcia(foto B.Kubiak)..

Powołanie Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu

W dniu 2.09.2013r. po spotkaniu ogólnym rozpoczynającym rok szkolny na sali gimnastycznej zgromadzili się przewodniczący rad klasowych którzy zapoznali się z obowiązkami, prawami i zadaniami jakie należą do obowiązku Rady Rodziców. Dyrektor szkoły zwrócił uwagę na przepisy oświatowe (ustawa o systemie oświaty) w których można odnaleźć najważniejsze zadania dla Rady Rodziców. W czasie spotkania dokonano wyboru komisji skrutacyjnej,  prezydium, komisji rewizyjnej oraz członków rady. W czasie spotkania rada podjęła decyzje o przygotowaniu programu wychowawczego i programu profilaktyki oraz harmonogramu pracy na bieżący rok szkolny.

 

PREZYDIUM RADY RODZICÓW

Przewodniczący: Paweł Przymusiak klasa II a
Zastępca: Grzegorz Majka klasa  VI c
Skarbnik: Danuta Żywalewska-Koryl klasa V c
Sekretarz: Marta Nowakowska klasa I b

 

CZŁONKOWIE
KLASA                                             PRZEWODNICZĄCY

I a                                                       Dariusz Radziewicz
I b                                                      Marta Nowakowska
I c                                                       Tomasz Majek
II a                                                     Paweł Przymusiak
II b                                                     Aleksandra Cugier
III a                                                    Marta Marciniak
III b                                                   Agnieszka Szyling
III c                                                    Katarzyna Stefańska
IV a                                                    Minta Joanna
IV b                                                   Magdalena Lis
IV c                                                    Białkowska Lucyna
V a                                                     Augustyn Aneta
V b                                                     Góralczyk Paweł
V c                                                     Kordylasińska Justyna
VI a                                                    Cicha Katarzyna
VI b                                                   Łucja Borkowska
VI c                                                    Majka Grzegorz

KOMISJA REWIZYJNA

Paweł Góralczyk klasa V b
Dariusz Radziewicz klasa I a
Aleksandra Cugier klasa II b

KOMISJA SKRUTACYJNA

Joanna Minta klasa IV a
Agnieszka Szyling klasa III b
Tomasz Majek klasa I c

zdjęcia...

Przedstawienie organizacji i nadzoru pracy szkoły przez dyrektora – spotkanie z rodzicami

W związku z rozpoczynającym się rokiem szkolnym 2013/2014 w dniu 4.09.2013r. odbyło się spotkanie grona pedagogicznego oraz dyrektora szkoły z Radą Rodziców Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu. W tym dniu dyrektor szkoły przedstawił organizacje pracy szkoły na bieżący rok, przedstawił koncepcje pracy szkoły, zwrócił uwagę na bezpieczeństwo zmiany organizacji dowożenia, przedstawił krótkie informacje dotyczące obowiązującej dokumentacji szkolnej odwołując się do spotkań klasowych podczas których wychowawcy klas dogłębnie zapoznają rodziców z obowiązującymi w szkole dokumentami. Dyrektor szkoły zachęcał do współpracy, wsparcia i wspólnej działalności w zakresie wychowania i działalności ogólno dydaktycznej. Podczas spotkania zapraszał do szerszej działalności   w ramach wyboru klasowych rad oraz rady szkoły. Spotkanie pozwoliło również na poznanie opinii i propozycji dotyczących organizacji pracy szkoły. Po spotkaniu dyrektor zaprosił nowo wybranych przewodniczących rad klasowych do sali gimnastycznej w celu ukonstytuowania prezydium Rady Rodziców.

zdjęcia...

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

Wakacje się skończyły, uczniowie Szkoły Podstawowej rozpoczęli nowy rok szkolny. Klasy I-VI wspólnie udały się do kościoła, aby uczestniczy we Mszy św. Po nabożeństwie uczniowie udali się na apel, który z powodu niesprzyjającej pogody odbył się w sali gimnastycznej. Uczniowie tradycyjnie przeszli pod bramą z napisem „SZKOŁA”. Zgromadzonych gości, rodziców, nauczycieli i uczniów powitał Dyrektor Mariusz Pielucha. Przypomniał obecnym o rocznicy wybuchu II wojny światowej. Następnie wielu sukcesów w nowym roku szkolnym życzył wszystkim Dyrektor Gminnego Zespołu Oświatowego pan Janusz Stróżyk. Uczniowie udali się do klas, otrzymali plany lekcji, aby od wtorku rozpocząć naukę w roku szkolnym 2013/2014.

E. K.

zdjęcia (foto B.Kubiak)..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  
I
II
III
IV
V
VI
absolwenci
 
podręczniki/programy
plan lekcji
Samorząd Uczniowski
oferta edukacyjna
świetlica
działalnośc ekologiczna
biblioteka
talenty szkolne
gazetka szkolna
 
Rada Rodziców
zebrania