strona główna
ważne wydarzenia
tablica ogłoszeń
sport
dokumenty
kalendarium
historia
patron
projekty EFS/comenius
sponsorzy
ewaluacja
publikacje
chór Cantus Firmus
archiwum
sukcesy
 
Dyrekcja
Kadra Pedagogiczna
Pracownicy
Pedagog
Psycholog

wydarzenia
 
 

Zasłużony sukces szóstoklasistów Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu

W bieżącym roku 2013 uczniowie klas VI Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu dali dowody swojej odpowiedzialności i wiedzy w zakresie właściwych relacji wewnątrzszkolnych. Prowadzony system motywowania zarówno ze strony szkoły jak i rodziców dał uczniom poczucie wartości i wiary we własne siły.  Wypracowany model pracy na bazie ćwiczeń, testów i zajęć rozwijających prowadzony przez nauczycieli od klasy I – VI zaowocował wysokimi wynikami sprawdzianu. Najistotniejsze jest jednak właściwe nastawienie i pozytywny stosunek w relacjach nauczyciel – uczeń. Obecnie można wyciągnąć wnioski analizując coroczne wyniki szkoły. Są one zróżnicowane i zachowują systematyczną tendencję wzrostową określaną przez ewaluatorów Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Daje to podstawy do stwierdzenia, że Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu właściwie przygotowuje uczniów do kolejnego etapu edukacyjnego. Można zauważyć, badając losy absolwentów w ramach ewaluacji pracy szkoły, że roczniki o wysokich wynikach  sprawdzianu osiągają również wysokie wyniki     na egzaminach gimnazjalnych.

  2008 2009 2010 2011 2012 2013
Liczba piszących 54 73 73 58 70 67
Średnia w szkole 24,50 21,25 22,50 25,64 20,96 26,4
Średnia w gminie 24,66 19,91 21,90 24,12 20,98 24,46
Średnia powiatu 24,28 20,97 23,43 24,16 29,16 22,91
Średnia okręgu 25,35 22,03 23,79 24,65 22,01 23,37
Średnia wojewódzctwa 25,36 21,9 23,76 24,69 21,98 23,37
Średnia kraju 25080 22,64 24,56 25,27 22,75 24,03
Stanina 5 średni 5 średni 5 średni 6 wyżej średni 5 średni 7 wysoki

Kończąc pięcioletnią kadencję na stanowisku dyrektora szkoły dziękuję uczniom,  że nie zawiedli oczekiwań pedagogów, rodzicom za wsparcie w budowaniu poczucia wartości dzieci, nauczycielom za konsekwentne równoważenie wymagań, życzliwość i otwartość na potrzeby uczniów. 

Dyrektor Szkoły Podstawowej
Mariusz Pielucha

 

 

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO KLASY VI

zdjęcia...

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO KLASY IV-V

zdjęcia...

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO KLASY I-III

zdjęcia...

Dzień Sportu

KIERMASZ PODRĘCZNIKÓW

19 czerwca odbył się kiermasz używanych podręczników. Uczniowie naszej szkoły doskonale znają jego zasady. Wcześniej przygotowali swoje książki, aby sprzedać je młodszym kolegom. Wszyscy zebrali się na boisku szkolnym podczas przerwy obiadowej i dokonywali zakupów. Po raz kolejny księgarnia Omnibus przygotowała dla uczniów podręczniki do języka angielskiego w atrakcyjnych cenach. Kiermasz, jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów i rodziców.

E.K.

zdjęcia...

RODZINNY PIKNIK UCZNIÓW Z KLASY IA W BRZEŹNIE

      W czerwcowy, słoneczny i popołudniowy dzień dzieci wraz z wychowawcą zorganizowali dla rodziców  w Gospodarstwie Agroturystycznym w Brzeźnie piknik z okazji Święta Mamy i Taty. Uczniowie w pięknych przebraniach za zwierzątka wystawili przedstawienie pt. ,,Za co kochamy nasze mamusie i tatusiów”. Recytowali piękne wiersze, zaśpiewali kilka piosenek oraz przygrywał zespół flażoletów, który zagrał też utwór ,,Sto lat”. Rodzice zostali obdarowani miłymi upominkami. Gromkimi brawami oklaskiwali swoich małych aktorów. Atrakcją naszego spotkania był duży samochód strażacki, który zorganizował tata naszego kolegi Igora, pan Maciejczyk, który na sygnale przewoził nim wszystkie dzieci. Dziękujemy panu Maciejczykowi, bo radości było bardzo wiele.
       Na stołach było mnóstwo ciasta, słodyczy, owoców i napojów przygotowanych przez mamy.
Tatusiowie zajmowali się pieczeniem kiełbasek na grillu. Dzieci mogły się bawić, gonić, grać a przede wszystkim skorzystać z przejażdżki na koniu pod opieką pani Ani Banaszczyk.
       Na pikniku wszystkim dopisywał humor, dzieci były tak rozbawione, że nie chciały wracać do domu. Serdecznie pragniemy podziękować pani A. Banaszczyk za wspaniale przygotowany teren na łonie natury, panu Piotrowi Pośpiesznemu za wypożyczenie sprzętu nagłaśniającego z Gminnego Ośrodka Kultury w Kaźmierzu oraz panu Robertowi Winieckiemu za uruchomienie tego sprzętu i poświęcenie swojego czasu.
Jeszcze raz dziękujemy i do zobaczenia za rok.

H. Kaczmarek

zdjęcia...

W dniach 21 -22.06.2013 roku uczniowie naszej szkoły byli na wycieczce w Warszawie zorganizowanej przez p. B. Kubiak i p. K. Matelską. Głównymi punktami programu było zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego w pierwszy dzień i pobyt w Centrum Kopernika w drugi. Oprócz tego odbył się wieczorny spacer po Starówce zakończony obejrzeniem spektaklu kolorowych fontann, spacer po Łazienkach i krótki objazd stolicy.

B. Kubiak, K. Matelska
Zdjęcia pochodzą ze zbioru uczestnika wycieczki.

zdjęcia...

18 czerwca uczniów klasy IIc odwiedzili młodsi koledzy z przedszkola z grupy Wiewiórek . Przekonali się ,że w szkole jest tak samo przyjemnie i miło jak u nich. Był czas na zabawę, ale i naukę. Mali goście ochoczo zasiedli w ławkach i z chęcią wcielili się w uczniów klasy I, zwłaszcza, że zadania okazały się dla nich łatwe i zrozumiałe. Na zakończenie starsi koledzy pożegnali gości wręczając im upominki . Do zobaczenia we wrześniu. 

E.H.

zdjęcia...

Zbliża się koniec roku szkolnego, więc uczniowie klasy IIc postanowili wierszem i piosenką podziękować rodzicom za opiekę,  jaką byli otaczani przez ostatnie miesiące. Po części oficjalnej, przy poczęstunku przygotowanym przez rodziców, chętni sprawdzili swoją wiedzę z zakresu klasy II i wysłuchali wyników ankiety,  jaką wypełniły dzieci. Niektórzy byli bardzo zaskoczeni odpowiedziami, jakich udzieliły ich pociechy.
Dziękuję wybranym rodzicom za pomoc w zorganizowaniu rodzinnego popołudnia.

E.H.

zdjęcia...

WYCIECZKA KLAS TRZECICH DO SZRENIAWY

28 maja klasy IIIa, IIIb i IIIc udały się do Muzeum Rolnictwa w Szreniawie. Celem naszej  wycieczki było zwiedzenie Muzeum oraz udział w lekcji muzealnej. Na początku powitała nas olbrzymia maszyna zwana lokomobilą, która kiedyś zastępowała traktor. Przewodnik nazwał ją pradziadkiem współczesnego traktora. Następnie udaliśmy się do kolejnego pawilonu, w którym poznawaliśmy historię rolnictwa. Oglądaliśmy dawniej używane narzędzia rolnicze, poznaliśmy zawody, które już dzisiaj nie istnieją. Dowiedzieliśmy się, czym się zajmował bednarz, garncarz oraz kołodziej. Niektórzy z nas mieli okazję popracować przy warsztacie tkackim. Bardzo zainteresowała nas historia pszczelarstwa. Pan przewodnik pokazał nam, w jaki sposób bartnicy, czyli dawni pszczelarze pozyskiwali miód. Dużo śmiechu było podczas dojenia krowy, niestety tylko sztucznej. Największą atrakcją wycieczki był nasz udział w lekcji na temat „Masło i ser”. Były to praktyczne zajęcia, podczas których mogliśmy zobaczyć, (a nawet samodzielnie przy tym popracować) jak poprzez ubijanie śmietanki powstaje masło. Oglądaliśmy także sposób wyrabiania sera  z kwaśnego mleka. Gotowe produkty mogliśmy spróbować, a także zabrać do domu. Niektórzy z nas spróbowali zrobić sobie masło w domu i nawet im się to udało. Z wycieczki wróciliśmy zadowoleni, pełni wrażeń oraz wzbogaceni o wiedzę wyniesioną podczas zwiedzania Muzeum i udziału w lekcji.

A. Napierała

zdjęcia...

Współpraca Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu ze Stowarzyszeniem  „Jeden Świat” z Poznania

Współpracując ze Stowarzyszeniem „Jeden Świat” w kwietniu i maju Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej zorganizował zbiórkę darów dla dzieci uchodźckich . Udało nam się zebrać łącznie ponad 50kg materiałów papierniczych, przyborów szkolnych, drobnego sprzętu sportowego, żywności i słodyczy. W czerwcu dostarczyliśmy zebrane dary do siedziby Stowarzyszenia „Jeden Świat” w Poznaniu  stamtąd trafią one do Ośrodka dla Uchodźców w Dębaku gdzie latem pracują wolontariusze z Poznania .
                Serdecznie dziękuję całej społeczności uczniowskiej za wielkie zaangażowanie się w akcję. Była to dobrze odrobiona lekcja życzliwości , zrozumienia i wsparcia wobec innych.

zdjęcia...

„DZIECI Z KAŹMIERZA – DZIECIOM AFGAŃSKIM „ - PODZIĘKOWANIE  OD  WOJEWODY WIELKOPOLSKIEGO  PIOTRA  FLORKA  ZA  UDZIAŁ  W  AKCJI  HUMANITARNEJ.

Podziękowanie to otrzymaliśmy za zbiórkę pluszaków, która odbyła się w lutym tego roku,  w ramach akcji humanitarnej „WIELKOPOLSKA - DZIECIOM AFGAŃSKIM” zorganizowanej przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu na prośbę Sił Zbrojnych biorących udział w misji ISAF w Islamskim Państwie Afganistanu.
                Podziękowaniami tymi dzielę się z całą społecznością uczniowską i rodzicielską Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu, bo to dzięki Wam udało nam się uszczęśliwić buzię i serca afgańskich dzieci.

zdjęcia...

ŻEGNAMY SIĘ Z FILHARMONIĄ POMYSŁÓW

        W bieżącym roku szkolnym 2012/2013 uczniowie z klas I-III Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu mieli wspaniałą okazję towarzyszyć w odkrywaniu muzycznych tajemnic Dźwiękolandii. Odkrycia te
odbywały się w Gminnym Ośrodku Kultury. Dzięki muzycznej wyobraźni uczniowie mogli zwiedzić siedem Wysp Dźwiękolandii i poznać nowe gry i zabawy muzyczne. Podczas podróży po Dźwiękolandii
dzieci z pomocą Gąsienicy Reni odkrywały i ratowały wszystkie wyspy. Wyspy te nazywały się następująco: Wyspa Gumowego Ucha, Klaszczących Rączek, Galopującej Wyobraźni, Śpiewających Gardełek, Przezroczystej Tęczy, Dźwiękozwierząt i Tupiących Nóżek. Poznali również Sekrety Polihymnii. Na każdej wyspie dzieci musiały zmierzyć się z muzycznymi zadaniami, które wykonywali znakomicie. Na koncertach była doskonalona umiejętność śpiewania i poruszania się w rytmie muzyki.
Proponowane zabawy miały na celu rozbudzić dziecięce zainteresowania w kierunku sztuki aktorskiej. Tematyka Filharmonii Pomysłów wprowadzała nie tylko uczniów ale i wychowawców w dobry nastrój.  Artyści Filharmonii znakomicie wszystkich rozbawiali wraz z Gąsienicą Reni. Dzieci do szkoły wracały w świetnych humorach i z pełnym zapałem do nauki.
        Z niecierpliwością czekamy już na muzyczną podróż po Akukustycznej Republice Bimbombastycznej w nowym roku szkolnym.

H. Kaczmarek

zdjęcia...

Warsztaty plastyczne w klasie Ia

      13 czerwca 2013r. w klasie Ia odbyły się warsztaty plastyczne prowadzone przez panią Annę Przymusiak. Na warsztatach dzieci wykonywały zakładki do książek metodą, która nazywa się
SCRAPBOOKING. Polega ona na oklejaniu różnych przedmiotów papierem i ozdabianiu ciekawymi, kolorowymi elementami. Praca ta wszystkim bardzo się podobała i każdy ją wykonywał z wielką chęcią, gdyż zakładki te otrzyma każda mama i tata na pikniku klasowym. Zakładki zostały wykonane wspaniale, a rodzice na pewno będą z nich zadowoleni.
      Dziękujemy pani Ani za podarowane materiały oraz za poświęcenie nam swojego czasu.

H. kaczmarek

zdjęcia...

Klasa Ia i IIb w poszukiwaniu skarbu w Kościanie

     14 czerwca 2013r. dzieci z klasy Ia i IIb pojechały z opiekunami do Nenufar Clubu do Kościana szukać skarbu. W ciężkich zmaganiach małym poszukiwaczom pomagali animatorzy. Byli to Piraci i Karaibki. W trakcie  zabawy dzieci płynęły tratwą i otrzymały dyplomy poszukiwaczy skarbu. Program ten miał charakter zarówno rekreacyjny jak i edukacyjny, gdyż atmosferę przygody kształtowało odnajdywanie wskazówek m.in. przy miniaturach budowli świata. Jednym z punktów programu było też ,,MINI DISCO SHOW”, czyli taniec z lalką, a także atrakcyjny plac zabaw. Była też możliwość zakupu pamiątek. Kolejną atrakcją było smażenie kiełbasek na ognisku. Wycieczka była udana, dzieci do domu wróciły rozbawione, zadowolone i pełne wrażeń.

H. Kaczmarek

zdjęcia...

„TYDZIEŃ DOBREGO WYCHOWANIA” w szkole Podstawowej w Kaźmierzu

W ramach realizacji Szkolnego Programu Wychowawczego przeprowadzony został w naszej szkole „Tydzień dobrego wychowania”. Głównym celem naszego projektu było przekazanie dzieciom podstaw dobrego wychowania w tym przede wszystkim mówienia „ DZIEŃ DOBRY”. Uczniowie wszystkich klas znają doskonale słowa grzecznościowe – proszę , dziękuję i przepraszam. Zostali zapoznani również z zasadami savoir vivre na co dzień (w szkole, na ulicy, autobusie, w kinie, w teatrze i przy stole). Uczniowie z klas I- III przygotowali krótkie prezentacje mające zachęcić kolegów i koleżanki do mówienia „ DZIEŃ DOBRY”. Maluchy przedstawiły piosenki i wierszyki oraz przygotowały kwiatki i emblematy z napisem przypominającym o mówieniu „ DZIEŃ DOBRY”.  Wszystkie prezentacje były pięknie i starannie wykonane – brawo !
Uczniowie klas starszych mieli za zadanie przygotować plakat przypominający o mówieniu „ DZIEŃ DOBRY” oraz wypromować to słowo w dowolnie wybrany przez klasę sposób. Wykorzystali do tego zadania koszulki na których umieścili napisy m.in. „Jestem kulturalny”, „Mówię dzień dobry” , „Dzień Dobry” (przód) i „Do Widzenia” (tył).
Mimo, iż głównym celem projektu było wdrażanie wśród wszystkich uczniów nawyków  związanych z dobrym wychowaniem w życiu codziennym, głownie mówienia „DZIEŃ DOBRY” uczniowie nadal zapominają o tej podstawowej zasadzie. Należy zwrócić uwagę,  iż żadna klasa starsza nie wywiązała się z tego najprostszego  punktu projektu i nadal NIE MÓWIĄ DZIEŃ DOBRY!

A. Pawłowska, J. Pawłowska

zdjęcia...

Fotoreportaż ze wspólnego grillowania klasy 5c.

Dzieci z klasy 5c wraz z rodzicami oraz wychowawcą p. M. Szagżdowicz spędzali miło i aktywnie czas nad stawem wędkarskim w Kaźmierzu. Wszyscy dobrze się bawili. Były kiełbaski, placki upieczone przez mamy.      Ale najważniejsze  było to, że mogliśmy spotkać się wszyscy razem.

M. Szagżdowicz

zdjęcia(foto J. Koszczoł)...

Zakończona zbiórka darów i wizyta w schronisku w Przyborówku

W ubiegłym tygodniu w naszej szkole zakończyła się akcja pomocy zwierzętom przebywających w schronisku w Przyborówku. Zbiórkę rozpoczęliśmy w kwietniu i zakończyliśmy w ubiegłym tygodniu.
Uczniowie oraz ich rodzice wykazali się dużą ofiarnością. W ramach akcji udało nam się zebrać sporo karmy psów i kotów, a także inne potrzebne w schronisku rzeczy, takie jak: posłania, naczynia do karmienia zwierząt i inne akcesoria.
Dnia 12.06.2013r. przedstawiciele poszczególnych klas naszej szkoły oraz uczniowie z Ekoludków wraz z opiekunkami p. Grażyną Kubacką i p. Kamilą Szefler odwiedzili schronisko w Przyborówku przekazując przyniesione przez dzieci dary.
Pani Wanda Jeżyk – gospodyni schroniska - serdecznie dziękuje za dobre serce wszystkim osobom, które w jakikolwiek sposób włączyły się do akcji.

G. Kubacka, K. Szefler

zdjęcia...

"Zielona Szkoła" klas III

W dniach 13 - 15 czerwca 2013 roku uczniowie klasy III a, III b i III c przebywali w Centrum Profilaktyki i Uzależnień w Rogoźnie. Uczestniczyli w  zajęciach, takich jak : zapobieganie agresji i przemocy, rozwiązywanie konfliktów, rozwijanie umiejętności komunikacji. Poznali ciekawą technikę plastyczną - decoupage, a prace własnoręcznie wykonane  zabrali do domu. Wieczorem brali udział w kalamburach i dyskotece z konkursami. Zwiedzili również Muzeum Regionalne. W przerwach między zajęciami dzieci korzystały z doskonale przygotowanego  terenu sportowego oraz placu zabaw. Na zakończenie pobytu każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom. Całkowite koszty pobytu i przejazdu pokrył Urząd Gminy w Kaźmierzu, za co wszyscy dziękujemy.

D. Ossowska, Z. Śmieszek, A. Napierała, D. Wojtaś

zdjęcia...

Dzień Dziecka w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego Poznań - Krzesiny

Uczniowie klas IIa i IIc skorzystali z zaproszenia i uczestniczyli w organizowanym od wielu lat Dniu Dziecka w  Bazie Lotniczej w Krzesinach. Na odwiedzających czekało mnóstwo atrakcji. Oprócz samolotu F-16 i innych starszych jednostek muzealnych, dużym zainteresowaniem cieszyły się samochody Straży Pożarnej, broń krótka i długa, którą można było dokładnie obejrzeć. Największą atrakcją były jednak starty i lądowanie samolotów F-16 oraz skoki spadochronowe.

D.P  E.H

zdjęcia...

„DZIEŃ SZKOŁY BEZ PRZEMOCY”

 12.06. br. to w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu   „Dzień Szkoły bez przemocy", który jest świętem całej społeczności szkolnej, chcącej sprzeciwić się przemocy i agresji. Obchody tego dnia rozpoczęły się od przemarszu nauczycieli i  wszystkich uczniów  z klas I - VI. Barwny korowód z hasłami o nieagresji wyruszył spod Szkoły Podstawowej  w kierunku Urzędu Gminy, gdzie na spotkanie wyszli nam zastępca wójta gminy p. Marek Jakubowski oraz dyrektor Gminnego Zespołu Oświatowego p. Janusz Stróżyk.
Przemarsz był również kontynuacją trwającej przez cały rok w naszej szkole i gminie akcji „Postaw na rodzinę” – propagując działania, które przyczyniają się do wzmocnienia więzi w rodzinie. Relacja z rodzicami tak ważna dla wszystkich dzieci, stanowi najważniejszy czynnik chroniący przed raniącymi doświadczeniami.
Dalsza część planu obchodów  realizowana była w klasach podczas lekcji wychowawczych, kiedy to uczniowie klas starszych wraz z wychowawcą  tworzyli własne klasowe kodeksy zasad. Natomiast dzieci młodsze odciskiem własnej rączki składały deklaracje pod hasłem „Ta ręka nie bije i nie popycha”.
Dzięki tym działaniom, mamy nadzieję, wzmocniła się więź pomiędzy nauczycielami, uczniami w klasie i szkole, którzy zjednoczyli się we wspólnym działaniu przeciwko zjawisku przemocy. Dostarczenie uczniom wiedzy o sposobach zapobiegania agresji, pokojowego rozwiązywania konfliktów, stworzenie jasnych reguł zwalczania zachowań agresywnych i utrwalanie zachowań nieagresywnych ma na celu poprawienie relacji koleżeńskich, kształtowanie postaw tolerancyjnych w szkole, tak by wszyscy czuli się w niej bezpiecznie.

A. Pawłowska, M. Szagźdowicz

zdjęcia...

Rodzinne Święto w klasie IVc.

5 czerwca w świetlicy szkolnej Szkoły Podstawowej miało miejsce spotkanie dla rodziców dzieci z klasy IVc. Z okazji Dnia Matki uczniowie przygotowali krótką scenkę. Później był czas na rozmowy przy kawie. Spotkanie było również formą podziękowania dla Rodziców, za ich zaangażowanie w mijającym roku szkolnym. Dzięki udzielonemu wsparciu udało się zakupić nowe tablice korkowe i rolety do sali 23, klasa została również odmalowana. W tym miejscu chciałabym po raz kolejny złożyć Rodzicom serdeczne podziękowania.

E. Kuźniak

zdjęcia...

Wizyta w „Starym” ZOO

W dniu 13.06.2013r. uczniowie klas  IV i VI Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu uczestniczący w zajęciach kółka przyrodniczego wybrali się pod opieką nauczycielki przyrody -  Moniki Skotnickiej - Stróżyk na wycieczkę do Poznania. Celem wyjazdu było odwiedzenie  Muzeum Wiedzy o Środowisku oraz Starego ZOO. Uczniowie w ekspresowym tempie, ale z dużym zainteresowaniem obejrzeli eksponaty zgromadzone w muzeum. Najwięcej wrażeń dostarczyła im jednak wizyta w ZOO i kontakt z żywymi "okazami". Wszyscy podziwiali żółwie, małpy, lamy, osiołki i inne zwierzęta zgromadzone w tym ogrodzie. Wycieczce sprzyjała piękna, letnia pogoda. Dzieci wróciły do szkoły zadowolone i w bardzo wakacyjnym nastroju.

M.Skotnicka-Stróżyk

zdjęcia...

„Dzień  Matki”, „Dzień  Ojca” i „Dzień  Dziecka”  w  kl. II b

W  dniu  7  czerwca  2013r.  uczniowie  kl. II b zaprosili  swoich  rodziców, aby  wspólnie  uczcić   rodzinne  święta. Spotkanie  odbyło  się  w  gospodarstwie  agroturystycznym „Dom  Nad  Zalewem”  Pani  Violetty  Wawszczak. (za  co  bardzo  dziękujemy). Oprócz wierszy, piosenek, dzieci  „ opowiedzialy”  rodzicom  bajkę pt. „Królewna  Przyroda  i  siedmiu  krasnoludków”. Były  też  życzenia i  upominek  dla  rodziców  w  postaci  pamiątkowego  albumu, no  a  potem - ognisko  z  kiełbaskami. Najwięcej  emocji  wywołał  mecz „Dwa  ognie”- rodzice  kontra  dzieci. Wprawdzie  wygrali  rodzice, ale  tylko  z  minimalną  przewagą.

G. Kubacka

zdjęcia...

Uczniowie klas trzecich SP w Kaźmierzu byli na wycieczce w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo - Leśnej w Dąbrowie pod Pniewami. Najpierw spacerowali po arboretum oglądając ciekawe rośliny drzewiaste, krzewy i pnącza. Dłużej zatrzymali się przy Dębie Papieskim. Potem poszli do szkółki leśnej, gdzie sieje się i sadzi około miliona drzew, którymi później obsadza się kwatery leśne. Zwiedziły również wystawę związaną tematycznie z lasem, były tam wypchane zwierzęta leśne zamieszkujące teren Nadleśnictwa Pniewy, można było zobaczyć zasuszone owady - szkodniki drzewostanu leśnego.Na koniec były zabawy na powietrzu i pieczenie kiełbasek przy ognisku.

Z. Śmieszek

zdjęcia...

 

Biedroneczki w Międzychodzie


Zespół taneczny BIEDRONECZKI ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu pod kierunkiem Zdzisławy Śmieszek wystąpił w Międzychodzie na II Przeglądzie Tanecznym "Zatańcz ze mną". Układ taneczny Biedroneczek zdobył wyróżnienie, dziewczynki wróciły ze statuetką i medalami. Gratulujemy i życzymy więcej takich sukcesów.

Z. Śmieszek

zdjęcia...

Koło Filmowe 29 maja dla fascynatów kina zorganizowało wyjazd na film pt. „Przyjaciele Zielonego Królestwa”. Tym razem pojechali chętni uczniowie z klas I-III. Po projekcji dziewczynki zachwycały się wymyślnymi strojami bohaterów, piękną kolorystyką. Natomiast chłopcy nadal walczyli razem z Liścianami, aby pokonać wrogów Zielonego Królestwa.

D.Pielucha, E.Hartwich

zdjęcia...

Uczniowie z klasy II c już w środę uczcili swoje święto. Z okazji Dnia Dziecka przygotowali z pomocą rodziców deser owocowo-lodowy.  Każde dziecko przyrządziło go według własnego pomysłu i upodobań smakowych. Emocji i wspaniałej zabawy nie zabrakło podczas wytężonej pracy. Za pomoc w zorganizowaniu zajęć dziękuję paniom : Karolinie Antoniewskiej, Ewelinie Borysowskiej i Katarzynie Stefańskiej .

E. H.

zdjęcia...

Bawiąc się rozwijamy talenty

Z okazji Dnia Mamy i nadchodzącego Dnia Taty uczniowie klasy III b wystawili przedstawienie  pt. „ Koziołek Niematołek”, które oglądnęli rodzice uczniów w sali kinowej Biblioteki Gminnej w Kaźmierzu. Mali artyści zaprezentowali fragmenty kilku bajek, które przeplatane były piosenkami, tańcami oraz rozmowami uczniów o naszej szkole. Dwa dni później przedstawienie oglądnęli także uczniowie Szkoły Podstawowej w Sokolnikach oraz uczniowie klas I naszej szkoły.

D. Ossowska, J. Pawłowska

zdjęcia...

Festiwal Tańca 2013. Mimo chłodu – gorąca atmosfera.


Trzynasty, nie pechowy Festiwal Tańca odbył się 26 maja, jak zwykle przy Szkole Podstawowej. W konkursie tanecznym brało udział blisko 470 tancerzy, podziwiała ich zmagania liczna widownia, a oceniało jury w składzie: Beata Dudek – instruktor tańca nowoczesnego, Roksana Nowak – instruktor fitness i Robert Byliński – instruktor tańca towarzyskiego. Zespoły przyjechały z różnych zakątków Wielkopolski, aby popisać się w Kaźmierzu swoimi, niejednokrotnie profesjonalnymi, umiejętnościami tanecznymi.
Jury wytypowało następujących laureatów, którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy i puchary.
Grupa wiekowa klas 0 –III
I miejsce -  Wisienki 1 z Sierakowa
II miejsce -  Iskierki Baby z Biezdrowa
III miejsce - Biedroneczki z Kaźmierza
Wyróżnienie Mini Akcent z Chodzieży
Grupa wiekowa klas IV – VI
I miejsce – Miraz II z Wronek
II miejsce Wisienki 2 z Sierakowa
III miejsce – Iskierki Bis z Biezdrowa
Wyróżnienie Akcent z Chodzieży
                    Pa-mar-sze Młodsze z Rogoźna
Grupa gimnazjalna
I miejsce – Pa-mar sze z Rogoźna
II miejsce - Miraż I z Wronek
III miejsce – Arabeska z Chodzieży
Wyróżnienie Wisienki 3 z Sierakowa

Poza tym wójt naszej gminy Wiesław Włodarczak wręczył puchar zespołowi Biedroneczki za promowanie Gminy Kaźmierz. Natomiast wiceprzewodniczący Rady Powiatu Zenon Gałka wręczył puchar zespołowi Czirliderki za uświetnianie swoimi występami wielu imprez na terenie naszej gminy. Instruktorzy taneczni zespołów w samych superlatywach wyrażali się o organizacji Festiwalu. „Jesteśmy u Was trzynasty raz, bo  w Kaźmierzu jest zawsze super impreza” – Aleksandra Elsner instruktorka Zespołu Tanecznego z Przyborowa. „ Co roku zauważa się wyższy poziom występujących zespołów” – Dorota Sikucińska instruktorka zespołu TĘCZA. „ Macie wspaniałego prowadzącego imprezę” o Waldku Hermanie powiedziała Marietta Kiszka ze studia tanecznego Gabi w Wągrowcu.
„ Przemiła atmosfera przyciąga, dlatego przyjeżdżamy kolejny już raz do was”- Julita Knutowicz instruktorka zespołu Angels.
Jak co roku Festiwalowi towarzyszył Festyn Rodzinny, podczas którego szkoła prezentuje swój dorobek. Rada Rodziców wraz z kuchnią szkolną przygotowała bufet, na ORLIKU odbywały się mecze piłkarskie, na boisku konkurencje sportowe dla dzieci. Dużym powodzeniem cieszyły się przejażdżki na pluszowych zwierzakach i harce na dmuchanym zamku. Działała również loteria wstążkowa. Zespół ratowników medycznych z szamotulskiego szpitala przyjechał ambulansem i każdy mógł zbadać sobie poziom cukru, ciśnienie i wydolność płuc. W tym dniu jednak największą atrakcją były pokazy taneczne.
Mam nadzieję, że prezentowany przez zespoły taniec dostarczył jego twórcom i obserwatorom wielu emocjonalnych wzruszeń związanych z jego wykonaniem i towarzyszącą mu  muzyką i estetyką. Zapraszam za rok na kolejne kaźmierskie spotkanie festiwalowe. Niech taniec stanie się jednym ze sposobów cudownego spędzenia wolnego czasu w gronie rodzinnym i w gronie przyjaciół Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu.
Dziękuję współorganizatorom: Starostwu Powiatowemu, GOK, Radzie Rodziców, Dyrekcji, wszystkim nauczycielom i pracownikom Szkoły Podstawowej, Urzędowi Gminy, strażakom i licznym sponsorom.

Organizator XIII Festiwalu Tańca Zdzisława Śmieszek

zdjęcia(foto B.Kubiak)...

Pozdrowienia od Waldka

zdjęcia...

  „Ekoludki”  w   ZOO

Uczniowie  z  kółka  „Ekoludek” Szkoły  Podstawowej  w  Kaźmierzu 
w  dniu  23  maja  2013r.r.  byli  na  wycieczce  w  Nowym  ZOO  w  Poznaniu. Dzieci  miały  okazję  zobaczyć  m. in. słonie, nosorożce, żyrafy, wielbłądy, tygrysa  syberyjskiego, kangury, nietoperze, leniwce, jelenie  oraz  różnorodne  ptaki. Specjalnie  dla  nas rozłożył  swój  piękny  ogon  paw, co  udało  nam  się  uchwycić  na  zdjęciu. Odwiedziliśmy  też  „Pawilon  Zwierząt  Nocnych”, a  także  „Dziecięce  Zoo”. Dodatkową  atrakcją  był  przejazd  kolejką „Zwierzynka”.

opiekun  koła: Grażyna Kubacka

zdjęcia...

 

KLASY  IA i IB W TEATRZE MUZYCZNYM W POZNANIU

 14 maja 2013r. obie klasy z wychowawcą oraz opiekunami udały się do Teatru Muzycznego do Poznania na spektakl ,,Kopciuszek". Jest to słowno - baletowa bajka dla najmłodszych widzów Teatru.
Któż z nas nie zna biednej dziewczyny, której jedna noc na balu odmieniła życie. Kopciuszek zachwycał
nasze babcie, mamy, zachwyca nas i zapewne zachwyci nasze dzieci. Mieliśmy okazję obejrzeć na żywo  balet w wykonaniu wszystkich aktorów, podziwiać piękne kostiumy oraz dekorację sceny.
,,Kopciuszek" to spektakl, który ma szansę zostać na długo w pamięci naszych uczniów. Bowiem po wyjściu z Teatru mówili, że bajka bardzo im się podobała.

H. Kaczmarek

zdjęcia...

Uczennica z naszej szkoły została zwyciężczynią konkursu języka angielskiego - MACMILLAN PRIMARY SCHOOL TOURNAMENT

15 maja 2013 odbył się konkurs języka angielskiego MACMILLAN PRIMARY SCHOOL TOURNAMENT. Organizatorem konkursu była Szkoła Podstawowa nr 2 we Wronkach, a partnerem konkursu Wydawnictwo Macmillan Polska Sp. z o.o. Konkurs został podzielony na dwie grupy wiekowe: klasy I - III oraz IV - VI. W grupie wiekowej I - III wystartowały 2 uczennice:  Julia Ziemniewska oraz Anna Kałek; klasy IV - VI reprezentowały 3 uczennice: Anna Tomaszewska, Aleksandra Koryl oraz Aleksandra Wójcik.
Konkurs nie był łatwy, ale nasze uczennice poradziły sobie bardzo dobrze.
I miejsce w kategorii klas IV - VI - zajęła uczennica z naszej szkoły - Aleksandra Wójcik z klasy IV b. Zwyciężczyni konkursu oraz wszystkim uczestniczkom serdecznie gratulujemy!

zdjęcia...

Kolejna udana akcja

Dnia 17.05.2013 odbyła się w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu zbiórka odzieży.  Akcję przeprowadziła Fundacja „Dzieci dla Ziemi”, była to już trzecia zbiórka w naszej szkole. W klasach I – VI zebrano 818,8 kilogramów odzieży. Największą ilość 121kg zebrała  klasa IIa , niewiele mniej bo 119kg miała klasa IVa. Klasa, której udało się zwyciężyć otrzyma dodatkowo od fundacji 100zł, które będzie mogła przeznaczyć na własne klasowe potrzeby. Za zebrane kilogramy Rada Rodziców otrzyma 409,40zł dzięki, którym zostaną zakupione pomoce dydaktyczne do świetlicy szkolnej.

Wszystkim bardzo dziękujemy za zaangażowanie się w akcję.

A. Pawłowska

zdjęcia...

SZKOLNY KONKURS ORTOGRAFICZNY „MISTRZ ORTOGRAFII”
ZOSTAŁ PODSUMOWANY

 

         Szkolny Konkurs Ortograficzny „Mistrz Ortografii” odbył  się na przełomie marca i kwietnia 2013 roku w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu. Do konkursu  przystąpili uczniowie z klas II i III. Uczniowie zmierzyli się z zadaniami, w których wykazali się znajomością zasad pisowni polskiej oraz umiejętnością poprawnego pisania trudnych wyrazów.
        Główne cele konkursu to: wzmacnianie motywacji uczenia się w zakresie poprawnej pisowni, kształtowanie umiejętności i nawyku poprawności ortograficznej  w zakresie opracowanego słownictwa i poznanych zasad.
Tytuły  MISTRZÓW ORTOGRAFII zdobyli ci, dla których pisownia wyrazów z trudnościami ortograficznymi jest po prostu przyjemnością. A oto zwycięzcy wyłonieni podczas konkursu:

Klasy III

 • I miejsce -  Monika Tomiak - kl.IIIc
 • II miejsce -  Tymoteusz Pawłowski - kl.IIIb
 • III miejsce – Anna Minta - kl.IIIa

       -    III miejsce – Julia Chudzichowska - kl.IIIb

Klasy II

 • I miejsce – Julia Ziemniewska - kl.IIc 
 • II miejsce – Mateusz Koliński - kl.IIc
 • III miejsce – Aleksandra Karnabol - kl.IIb

 
    Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki ufundowane przez Radę Rodziców.
Konkurs Ortograficzny przydatny był szczególnie uczniom klas III, bowiem w maju bieżącego roku zostaną oni poddani ogólnopolskiemu badaniu umiejętności przygotowanym przez
Centralną Komisję Egzaminacyjną w Warszawie. Życzymy im połamania piór.

Hanna Kaczmarek

zdjęcia...

Z wizytą w jednostce straży pożarnej w Kaźmierzu

      8 maja 2013 roku klasa Ia ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu z wychowawcą oraz opiekunem udała się do jednostki straży pożarnej w Kaźmierzu. Wcześniej pani zapoznała nas z lekturą Czesława Janczarskiego pt. ,,Jak Wojtek został strażakiem”. Dowiedzieliśmy się o czym marzył chłopiec. Chciał zostać strażakiem. Uratował z pożaru małego Henia. Więcej o pracy strażaków i sprzętów używanych przez nich dowiedzieliśmy się od pani Sylwii Szczepańskiej i pani Małgosi Musielskiej, które są strażakami oraz strażaka pana Włodka Graczyka. Widzieliśmy samochody strażackie, do których mogliśmy wejść. Pokazali miejsca w samochodzie, gdzie przewozi się sprzęt strażacki m.in. drabinę, wąż, bosaki, haki, liny, nożyce. Strażacy mówili nam do czego one służą. Pan Andrzej Nowacki włączył syrenę, która była bardzo głośna. Wczuliśmy się też na chwilę w rolę strażaka wkładając na głowę hełm strażacki. Strażacy mieli na wieszakach swoje azbestowe ubranie, powleczone aluminium, które jest ognioodporne i nie przepuszcza ciepła. Podobała nam się latarka strażaka.
      Zadawaliśmy wiele pytań, na które strażacy nam odpowiadali. W tej pracy wymaga się współdziałania
całej drużyny strażackiej. Dziękujemy raz jeszcze za miłe spotkanie, ciasteczka i napój. Życzymy naszym strażakom wiele odwagi, siły, zdrowia i jak najmniej wyjazdów na akcje strażackie.

H. Kaczmarek

zdjęcia...

Dzień Zwycięstwa w Szkole Podstawowej.

8 maja 2013 roku w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbył się uroczysty apel z okazji 222. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i 68. rocznicy zakończenia II wojny światowej. W pierwszej części uroczystości ukazano trudną sytuację Rzeczpospolitej w XVIII wieku oraz przedstawiono próby ratowania ojczyzny poprzez uchwalenie pierwszej polskiej konstytucji. W roli aktorów wystąpili uczniowie klasy VIa, którym udało się połączyć podniosłość obchodów tej rocznicy z przystępnym przekazaniem wiedzy.
            Druga część apelu poświęcona była II wojnie światowej.
W przedstawieniu wykorzystano bardzo wyraziste fragmenty nagrań archiwalnych przedstawiające napad wojsk niemieckich i radzieckich na Polskę we wrześniu 1939 roku. Patriotyczne wiersze i piosenki uświetniły uroczystość.

zdjęcia...

Wycieczka do rozgłośni radiowej

Dzieci z klasy IIIa 6 kwietnia wybrały się do radia EMAUS. Zapoznały się z pracą dziennikarzy radiowych. Zwiedziły studia radiowe, uczestniczyły w nagraniu piosenki, którą zaśpiewały. Miały wiele pytań dotyczących powstawania audycji radiowych słownych i muzycznych. Kilkoro uczniów chciało by w przyszłości zostać dziennikarzami.
Za zorganizowanie wycieczki dziękujemy Panu Grzegorzowi Majka.

zdjęcia...

Wszystko o roślinach

Klasa IIIa 29 kwietnia pojechała do Leroy Merlin, aby uczestniczyć w zajęciach poświęconych roślinom. Podczas prezentacji dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek o świecie roślin, rozwiązywały zagadki związane z tematyką roślinną i pracami w ogrodzie. Wspólnie ustaliły, co sprzyja wzrostowi i rozwojowi rośliny. Na koniec przygotowały i posadziły sadzonki pelargonii do doniczek. Posadzone przez siebie kwiaty zabrały do domu. Zdobytymi wiadomościami i umiejętnościami mogły się pochwalić rodzicom.
Za zorganizowanie wycieczki dziękujemy Pani Ziemniewskiej.

zdjęcia...

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu bezkonkurencyjni!

26.04.2013 roku w Bibliotece Publicznej w Kaźmierzu odbył się Gminny Konkurs Pięknego Czytania dla uczniów szkół podstawowych z terenu naszej gminy.
Nasza szkoła reprezentowana przez 17 uczniów (z każdej klasy po 1 uczniu) zdobyła aż 14 nagród. Uczniowie rywalizowali w czterech kategoriach wiekowych: kl. I, II- III, IV, V – VI.
A oto zwycięzcy:
kat. klas I

 • I miejsce - Krzysztof Stokłos kl. I a
 • II miejsce – Patrycja Dubińska kl. I b

kat. klas II - III

 • I miejsce – Julia Szyling kl. II b oraz Anna Minta kl. III a
 • II miejsce – Julia Ziemniewska kl. II c oraz Anna Góralczyk kl. III b

kat. kl. IV

 • III miejsce – Jakub Bujanowski kl. IV a
 • wyróżnienie – Aleksandra Wójcik kl. IV b

kat. klas V - VI

 • I miejsce – Zofia Kasprzyk kl. V b
 • II miejsce – Piotr Łuczak kl. V a
 • III miejsce – Maciej Zięba kl. V c oraz Weronika Wichura kl. VI c
 • wyróżnienie – Agata Stachowiak kl. VI a oraz Zuzanna Dolna VI b

zdjęcia...

LISTY DLA ZIEMI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KAŹMIERZU

     Fundacja ekologiczna ARKA przygotowała w dniach 15 – 30 kwietnia 2013r. akcję ekologiczną LISTY DLA ZIEMI, w której uczestniczyło około 1 miliona osób! Wśród nich znaleźli się również uczniowie klas IV – VI ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu ( czyli ponad 200 osób ! ). Od 15 do 20 kwietnia, podczas zajęć lekcyjnych z przyrody, uczniowie zostali zapoznani z celami tej akcji oraz z innymi działaniami Fundacji Ekologicznej ARKA i napisali listy „dla Ziemi” skierowane do dorosłych.  Zostały one przygotowane na specjalnym papierze listowym, wydrukowanym na makulaturze. Tematyka tych listów dotyczyła gospodarki odpadowej, recyklingu, ekologicznego stylu życia, poruszała też zagadnienia związane z gospodarką leśną, oszczędzaniem wody i energii,  zmianami klimatu i ochroną oraz opieką nad zwierzętami. Dzieci oczywiście samodzielnie wybierały interesujący je temat i formę listu. Niektórzy pisali „prawdziwe” listy, inni rysowali, pisali wiersze lub układali ekologiczne hasła. Praca nad listami sprawiła wszystkim wiele radości. Najciekawsze listy zostały zaprezentowane podczas happeningu zorganizowanego w szkolnym DNIU ZIEMI 23 kwietnia 2013r. Podczas tego dnia uczniowie promowali nie tylko zagadnienia związane z ekologią, ale również ze zdrowym trybem życia – świadczyły o tym ich transparenty oraz przygotowane na tę okazję wiersze i piosenki. Działaniom dzieci sprzyjała nawet pogoda – tego dnia świeciło słońce i wszyscy przyjemnie oraz pożytecznie spędzili czas w otoczeniu pięknej przyrody – miło szumiał las, a na pobliskim stawie pływały kaczki. W takiej scenerii odbył się również pokaz mody ekologicznej – własnoręcznie wykonanych strojów z papieru i innych materiałów „ z odzysku”. Po zakończeniu prezentacji i powrocie do szkoły, uczniowie zabrali swoje listy do domów. Tam mieli pochwalić się swoimi pracami i zachęcić rodziców do wspólnego wypełnienia 3 deklaracji ekologicznych działań. Oczywiście później cała rodzina powinna je zrealizować. W taki sposób dzieci będą mogły edukować dorosłych, a akcja obejmie o wiele więcej osób ( dzieci plus ich rodzice to już ponad 600 osób, a przecież często mają jeszcze rodzeństwo, a  rodziny są wielopokoleniowe więc można dodać jeszcze dziadków, kuzynów, ciocie, wujków itd…. ). Miejmy nadzieję, że nasze wspólne działania odniosą zamierzony skutek. Być może z naszego lasu znikną dzikie wysypiska śmieci,  nasi sąsiedzi przestaną palić śmieci w domowych piecach i zaczną segregować odpady. Oby tak się stało !!!

M. Skotnicka - Strózyk

zdjęcia...

X Międzynarodowy Dzień Tańca

  Grupy taneczne ze Szkoły Podstawowej z Kaźmierza ( Biedroneczki oraz Dance Girls ) uczestniczyły 26 kwietnia w kolorowym korowodzie tancerzy, który przeszedł ulicami 600-letniego miasta.   Później podziwiałyśmy kilkugodzinny pokaz tańca w Ujskim Domu Kultury.  Podczas występów panowała miła i przyjazna atmosfera. Nasze dziewczyny zaprezentowały się wspaniale.  Na twarzach uczestników widać było uśmiech i zadowolenie. Wszyscy bardzo dobrze się bawiliśmy.  Dziękujemy  p.  D. Wojtaś za pomoc w opiece nad dziećmi , a p. A. Rutkowskiej za oprawę fotograficzną.

Z. Śmieszek, M. Szagżdowicz

zdjęcia...

22 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ziemi

W dniu 23 kwietnia odbyło się podsumowanie obchodów Dnia Ziemi dla klas     IV-VI . Tradycyjnie wszystkie klasy udały się na realizację zadań w zakresie działań ekologiczno-przyrodniczych. Dzieci miały możliwość  nauki oraz odprężenia po sprawdzianie kompetencji klas szóstych i sprawdzianie próbnym klas piątych. Dzięki dobrej organizacji połączono przyjemne z pożytecznym o czym świadczą wypowiedzi uczniów oraz wychowawców klas. Działalność ekologiczna udaje się dzięki zaangażowaniu i współpracy z kołem wędkarskim w Kaźmierzu, stąd szczególne podziękowania kierujemy do pana Prezesa oraz organizatorów biesiady nad stawem pod lasem, p. Szymańskiego. Uczniowie mogli również wysłuchać prezentacji zadań przygotowanych przez kolegów i koleżanki. Zaprezentowano plakaty, transparenty oraz piosenki , których treść przedstawiała co robić, jak prowadzić tryb życia by być zdrowym.  Dowiedzieliśmy się jak szkodliwe jest palenie papierosów, jedzenie niezdrowej żywności oraz brak aktywności fizycznej. Działania te odbyły się zgodnie z zadaniami zaplanowanymi w  programie wychowawczym oraz profilaktyki szkoły .
Dziękuję jury za pomoc w organizacji imprezy: p. A. Heś, p.K. Szefler oraz
 p. R.Winieckiemu. Za oprawę fotograficzną  dziękuję p. B. Kubiak.
Zwycięzcy to :
I miejsce klasa IVc
II miejsce klasa VIa
III miejsce klasa IVb
Wyróżnienie dla klasy VIb. Warto tu dodać,  iż wszystkich mile zaskoczył wiersz napisany przez Stanisława Paluszaka.

Z miną ponurą, rękoma w kieszeni
wędruje niechluj po zielonej ziemi
rozsiewa wokół mnóstwo śmieci
dając tym brzydki przykład dla dzieci
buzią wciąż mlaska i drzwiami trzaska
"Dzień dobry" nie mówi więc nikt go nie lubi
Tuż za nim idzie wesoły chłopaczek
"Dzień dobry" woła i wesoło skacze
budzi we wszystkich miłe uczucia
on żadnych śmieci wokół nie rzuca
raczej je zbiera i segreguje
bo kocha przyrodę i ją szanuje
Nagle spotyka przed sobą niechluja:
"Dzień dobry kolego cóż widzę tu złego
piękno przyrody zasnute śmieciami
a twoje oblicze złymi grymasami
posprzątajmy proszę tę stertę rupieci
a zły czar pryśnie i niechluj uleci
zniknie z twej twarzy wyraz ponury
ze świeżym powietrzem łykniesz kultury
odmienisz życie poprawisz obyczaje
taka przemiana w człowieku zostaje"
Niechluj nań spojrzał
i olśnienia doznał:
"To dla mnie nowość przemowa taka
rozmowa miła nie żadna draka
prosi mnie grzecznie z wesołym obliczem
trudno odmówić takiej logice
niech więc tak będzie zmienię swe życie!"
I razem sprzątali całą okolicę
uśmiechali się szeroko do ludzi na ulicach
każdy kto na nich patrzył szedł prędko w ich ślady
by nie zostać niechlujem być kulturalnym
Bo prawda jest taka każdy o tym wie:
"PRZYRODA I KULTURA TO PIĘKNE SIOSTRY DWIE !!!"

Gratulujemy!

M.Szagżdowicz,  I.Gruszka

zdjęcia(foto B. Kubiak)...

„O  CO  ZIEMIA  PROSI  LUDZI? ”

Pod  takim  hasłem  uczniowie  klas I-III  Szkoły  Podstawowej  w  Kaźmierzu  obchodzili  23  kwietnia  2013r.  „Dzień  Ziemi”. Dzieci z kółka „Ekoludek” zaprezentowały ekologiczną inscenizację pt. „Królewna Przyroda i siedmiu krasnoludków”. Tradycyjnie  już  w  tym  dniu  podsumowujemy  całoroczne  działania  ekologiczne  w  naszej  szkole, a  przede  wszystkim  zbiórkę  surowców  wtórnych. W  bieżącym  roku  szkolnym zebrano 85 kg aluminiowych puszek, 260 kg baterii, 183  telefony komórkowe  oraz 2840 kg makulatury. Poza  tym od kilku już lat zbieramy  również plastikowe  nakrętki, pomagając w ten sposób niepełnosprawnemu chłopcu Waldkowi z Ostroroga. W  zbiórce  surowców  wtórnych  w  klasach I-III  wyróżniono  i nagrodzono 73  uczniów, natomiast  w  klasach  IV-VI – 29  uczniów. Dzieci  otrzymały  nagrody, które  m.in. ufundował  Urząd  Gminy  w  Kaźmierzu (za  co  dziękujemy).
               Mamy  nadzieję, iż  prowadzona  w  szkole  edukacja  ekologiczna  zaowocuje  w  przyszłości –zgodnie  ze  znanym  powiedzeniem: „Czym  skorupka  za  młodu…”.

      PODSUMOWANIE  AKCJI „EKOSZKOŁY” – ZBIÓRKA   ZUŻYTYCH TELEFONÓW  KOMÓRKOWYCH  W  SZKOLE  PODSTAWOWEJ  W  KAŹMIERZU

Akcja  trwała  od  1.10.2012r.  do  28.02.2013r. Zebrano  193  telefony.       
                                                                                                      UCZNIOWIE  WYRÓŻNIENI  W  KONKURSIE:


MIEJSCE

IMIĘ  I  NAZWISKO

KLASA

   ILOŚĆ  TELEFONÓW

I

Michał  Osiński

II b

62

II

Maciej  Zięba

V c

27

III

Oliwia  Lurka
Wojtek  Zarębski
Emilia  Kaczmarek

I b
II b
IV a

10
9
7

WYRÓŻNIENIA

Natalia  Florczak
Zosia  Majka
Bartosz  Przybylski
Kamila  Mermela
Jakub  Sękowski
Dorota  Stokłos

III c
II c
III c
IV b
V a
VI a

5
4
4
4
4
4

                                      KLASYFIKACJA  KLAS:
I  miejsce – klasa  II b – 75  telefonów
II  miejsce – klasa  V c – 29  telefonów
III  miejsce – klasa I b – 22  telefony

G. Kubacka

zdjęcia...

Adrian Szambelan ze SP znów na podium !!

Dnia 19.04.2013 roku uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu (Dominika Augustyn, Kamila Majka, Adrian Szambelan), przygotowani przez panią Dorotę Wojtaś wzięli udział w XXVI Amatorskim Konkursie Gwary Poznańskiej „Godejcie po naszymu” w Poznaniu.
Po przeprowadzonych eliminacjach, do finału zakwalifikował się Adrian Szambelan z kl. VIa, który w konkursie rywalizował z uczestnikami w różnym wieku z terenu województwa wielkopolskiego. Finaliści oceniani byli przez najlepszych fachowców zajmujących się gwarą (Lech Konopiński, Juliusz Kubel, Waldemar Kurowski), którzy bardzo wysoko ocenili występ Adriana przyznając mu II miejsce.
Imprezę jak zwykle prowadził niezastąpiony Jacek Hałasik. Występy urozmaicała kapela „Mechaniczna pyra” a gościem specjalnym był Grzegorz Poloczek z kabaretu „Rak”, który rozweselał zebranych na sali miłośników naszej gwary.

D. Wojtaś

zdjęcia...

Indywidualne mistrzostwa województwa w biegach na przełaj

20 kwietnia 2013 r. w Żerkowie k/Jarocina odbyły się indywidualne mistrzostwa wielkopolskiego w biegach na przełaj, w których wzięła udział trzyosobowa reprezentacja Szkoły Podstawowej z Kaźmierza. Bardzo dobre wyniki osiągnęli w nich dwaj nasi chłopcy: Filip Ruta z 6a zajął 12 a Filip Kraszewski z 6b 15 miejsce (na 130 zawodników z całej Wielkopolski). Oprócz nich w tych zawodach wzięła udział Julia Strosin z 6a, która              po wyczerpującym biegu zajęła miejsce w czwartej dziesiątce. Cała wymieniona trójka zdobyła sporo punktów dla szkoły, gminy oraz powiatu.

Opiekun UKS „Sokół” Zbigniew Filipiak

zdjęcia...

SALAMANDRA 2013

W ostatnią sobotę, tj. 20.04.2013r. odbył się w Poznaniu etap wojewódzki Konkursu Przyrodniczego dla Uczniów Gimnazjów i Szkół Podstawowych pt. „Ptaki Polski zagrożone wyginięciem”, organizowany przez PTOP „SALAMANDRA”. Szkołę Podstawową w Kaźmierzu reprezentowało aż trzech uczniów, którzy należeli do laureatów etapu okręgowego tego konkursu. Byli to: Mateusz Stróżyk z kl. IVA, Adrian Szambelan z kl. VIA i Marcel Wolniewicz z kl. VIA.  Wszyscy chłopcy wykazali się ogromną wiedzą. Najwyższą liczbę punktów z tej trójki uzyskał Mateusz, któremu tylko jeden punkt zabrakł do zakwalifikowania się do etapu ponadwojewódzkiego konkursu. Dziękujemy rodzicom tych uczniów za dowiezienie ich na konkurs do Poznania i życzymy sukcesów w kolejnej edycji konkursu za rok !

Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

SPOTKANIE DZIECI Z KAŹMIERZA  Z  GENERAŁEM  MIROSŁAWEM  HERMASZEWKIM.

17 kwietnia dzieci z klasy II a Szkoły Podstawowej wraz z opiekunami panią D. Pielucha i A. Pajzert wyruszyły do kina „Halszka” w Szamotułach na spotkanie z Generałem Mirosławem Hermaszewskim. Spotkanie zorganizował dostawca „Doskonałego Mleka” dla szkół pan Mariusz Zawodny.  Prócz uczniów naszej szkoły w wydarzeniu tym brały udział także dzieci z innych szkół powiatu szamotulskiego. Na początku przedstawiciele Agencji Rynku Rolnego przedstawili  szereg korzyści  dla zdrowia dzieci  wynikających  ze spożywania mleka i jego przetworów.  Następnie na salę wkroczył honorowy gość Generał Mirosław Hermaszewski przywitany gromkimi brawami. Generał przedstawił prezentacje dotyczącą swojego życia i marzeń, począwszy od lat najmłodszych aż do teraz.  Pokazał planety i budowę rakiety. Opowiedział o przygotowaniach i wreszcie o samym locie w kosmos. Słuchaliśmy tej opowieści z zapartym tchem, bo to pierwszy i jedyny do tej pory Polak, który był w kosmosie. Generał cierpliwie odpowiadał na wszystkie pytania  i pozował do zdjęć. Na zakończenie spotkania każdy otrzymał zdjęcie Generała wraz z autografem. Przy wyjściu na każdego ucznia czekał kartonik świeżego mleka i słodka drożdżówka. Wróciliśmy do szkoły z przekonaniem, że warto marzyć nawet o wielkich rzeczach  - bo marzenia się spełniają co udowodnił nam Generał Mirosław Hermaszewski.

A. Pajzert

zdjęcia...

VI miejsce dla SP w Kaźmierzu na Powiatowym Finale XXXVI Ogólnopolskiego Turnieju o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym .

18.04.2013 roku dziewięć szkół podstawowych z powiatu szamotulskiego wzięło udział w Powiatowym Finale XXXVI Ogólnopolskiego Turnieju o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym zorganizowanym przez Komendę Powiatowej Policji Szamotułach, który odbył się w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Pniewach. Nasza szkoła , która po raz pierwszy wzięła udział w tym turnieju wywalczyła VI miejsce. Drużyna w składzie Patryk Gawendowicz, Norbert Troszczyński i Krystian Stasik wykazała się znajomością przepisów ruchu drogowego na teście pisemnym, jazdą sprawnościową po torze przeszkód oraz jazdą sprawnościową po Miasteczku Ruchu Drogowym. Nad całością turnieju czuwali policjanci, którzy skrupulatnie liczyli punkty i obserwowali jak młodzież stosuje się do przepisów ruchu drogowego.

J.P.

zdjęcia...

UDZIAŁ W REALIZACJI DZIEDZICTWA BŁOGOSŁAWIONEGO              JANA PAWŁA II

Dnia 14 kwietnia  2013 r. w sali Gimnastycznej Szkoły Podstawowej
im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu odbyła się kolejna edycja Powiatowego Konkursu Recytacji Poezji i Prozy Jana Pawła II oraz utworów Jemu Poświęconych.
Hasło konkursu „Pozostańcie wierni temu dziedzictwu”, które przyświeca temu konkursowi, wzywa nas do realizacji przesłania, jakie stawia nam Ojciec Święty Jan Paweł II
 w swoich homiliach i utworach poetyckich.
Nad konkursem patronat objęli:

 • Starosta Powiatu Szamotulskiego – p. Paweł Kowzan,
 • Dziekan Dekanatu Szamotulskiego-  ks. Zdzisław Błaszczyk,
 • Proboszcz Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kaźmierzu -
  ks. Krzysztof Musiał.
 • Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierz –                p. Mariusz Pielucha

Cele poświęcające temu konkursowi to:

 • szerzenie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o poezji i prozie Ojca Świętego Jana Pawła II,
 • popularyzacja utworów Tego Dostojnego Autora oraz utworów Jemu poświęconych,
 • udział w dziedzictwie przekazany przez Proboszcza świata,
 • możliwość prezentacji wybranych utworów przez uczniów,
 • rozwijanie swych talentów,
 • realizacja przesłania Ojca Świętego Jana Pawła II

   Do Konkursu zgłosiło swój udział 34 uczestników, którzy reprezentowali 21 szkół.
W grupie wiekowej klas  I – III – 13 uczniów
                                                    IV – VI – 15 uczniów
                                                    w grupie gimnazjum - 6 uczniów
Komisja w składzie:

 • p. Justyna Szychowiak – nauczyciel, konsultant ODN w Poznaniu ds. religii i przedmiotów artystycznych
 • dr Gabriela Dziamska-Lenart – wykładowca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza
  w Poznaniu,
 • dr Katarzyna Zagórska – Instytut Filologii Polskiej

oceniała umiejętności wykonawców.
Po zaprezentowaniu się wszystkich uczestników, Komisja rozpoczęła obrady. W tym czasie wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany
w szkolnej świetlicy.
Koniec pracy Komisji oznajmił historyczny dzwon szkoły. Wówczas zaproszeni goście wraz
z wszystkimi zgromadzonymi powrócili do sali.
Komisja ogłosiła laureatów konkursu:
W grupie wiekowej klas I-III:

 • Renata Grześkowiak SP Sokolniki Wielkie
 • Wiktor Til SP nr 2 Szamotuły
 • Kacper Gucia SP nr 2 Wronki

Wyróżnienie: Dominika Marcinkowska SP Pniewy
W grupie wiekowej kl. IV – VI:

 • Sandra Kaczmarek SP Przyborowo
 • Joanna Szablewska SP Nowa Wieś
 • Wojciech Nowak SP nr 2 Wronki

Wyróżnienie: Norbert Jeruzal ZS Specjalnych Szamotuły
W gimnazjum

 • Paweł Napierała Gim. Kaźmierz
 • Sandra Wojtkowiak Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza SYCHEM Szamotuły
 • Paweł Hojzer Placówka Opiekuńczo – Wychowawcza NEGEB Szamotuły

Uczestnicy przy wejściu na scenę otrzymali książeczki z poezją o ziemi kaźmierskiej, które przy wejściu na scenę wręczały Weronika Rzepecka i Agata Stachowiak. Osoby recytujące otrzymały pamiątkowe dyplomy, piękne książki. Laureaci, którzy zajęły czołowe miejsca i wyróżnienia otrzymały dyplomy i cenne nagrody książkowe, a także zegar z widokiem Kaźmierza lub Kościoła kaźmierskiego. Każde dziecko otrzymało także dla osłody czekoladę. Po wręczeniu nagród była losowana nagroda specjalna – męski zegarek na rękę, który przypadł jednej z uczestniczek konkursu. Nagrodę ufundował Parafianin z Kaźmierza. W przerwach między występami poszczególnych grup zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły: Piotr Łuczak, Stanisław Paluszak i Patryk Gawendowicz.
Konkurs prowadziła Dominika Augustyn, a nad całością czuwała p. Alicja Szopa i Dyrektor Szkoły Podstawowej p. Mariusz Pielucha.
Serdeczne podziękowania składam osobom i firmom dzięki którym mogliśmy obdarować dzieci cennymi nagrodami książkowymi oraz słodkim poczęstunkiem.
Dziękuję:

 • Dziekanowi ks. Zdzisławowi Błaszczykowi,
 • ks. Proboszczowi Krzysztofowi Musiałowi,
 • ks. Dobrodziejowi Maciejowi Przybylakowi,
 • Starostwu Powiatowemu w Szamotułach,
 • Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
 • Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Kaźmierzu,
 • Właścicielce miejscowej księgarni p. Małgorzacie Chudzichowskiej,
 • Właścicielom Chaty Polskiej w Kaźmierzu,
 • Właścicielce Piekarni w Tarnowie Podgórnym – p. Zofii Zander,
 • Zarządowi firmy SAURESSING,
 • Właścielowi firmy WAL – MAR Trucks,
 • p. Mieczysławie Petzelt – właścicielce Petzelt Nieruchomości,
 • Właścicielom sklepu wielobranżowego  Ranacie i Zenonowi Kaźmierczakom,
 • p. Tadeuszowi Siłaczowi,
 • Cukierni Rodzinnej p. Leszka Tefelskiego,

Specjalne podziękowania dla osób, które pozostały anonimowe, a podzieliły się swoimi dobrami na konkurs.

Pragnę poinformować, że w dniu 24.04.2013r. o godzinie 18 w naszej parafii zostanie odprawiona Msza Święta w intencji wszystkich darczyńców – tych co ofiarowali swoją pracę, wkład finansowy, materialny, uczestników konkursu i ich opiekunów.
Pozostaje nam życzyć, abyśmy swoim życiem, poglądami i zachowaniem stawiali się na wzór Ojca Świętego Jana Pawła II, który był wielkim patriotą wobec Boga, świata i naszego kraju – Polski.

A. Szopa

zdjęcia...

Indywidualne sukcesy biegaczy SP Kaźmierz!

12 kwietnia 2013 r. reprezentanci naszej szkoły wzięli udział w indywidualnych mistrzostwach powiatu w biegach na przełaj, które odbyły się w Szamotułach (biegi te ze względu na długą zimę były dwukrotnie przekładane). Filip Ruta z 6a skopiował ubiegłoroczny sukces Filipa Kraszewskiego z 6b i zajął pierwsze miejsce ! Tuż za nim na drugim miejscu bieg ukończył właśnie Filip Kraszewski.  Trzecie miejsce wśród dziewcząt zajęła Julia Strosin z 6a, która wraz z wymienionymi wcześniej kolegami zakwalifikowali się do mistrzostw województwa, które 20 kwietnia odbędą się tradycyjnie w Żerkowie koło Jarocina. Trzeba podkreślić również dobrą postawę Jakuba Hajdacza z 6c – szóste, Zuzanny Śledź z 5c – ósme, Doroty Stokłos z 6a i Mikołaja Hajdacza z 5b – dziewiąte oraz Sebastian Conrad z 6c – dziesiąte miejsce.

Opiekun UKS: Zbigniew Filipiak

zdjęcia...

Akcja UNICEF  „Wszystkie Kolory Świata”

Zakończona i podsumowana została akcja UNICEF  „Wszystkie Kolory Świata” na terenie naszej szkoły. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu dzieci i rodziców uszyto ponad 40 kolorowych, różnorodnych i ślicznych laleczek – szmacianych dzieł sztuki. W sumie zebraliśmy 400 złotych, które zostały przekazane na konto UNICEF, organizacji wspierającej działania na rzecz dzieci w Czadzie. Pomogą one zaszczepić kilkadziesiąt maluchów przeciw najgroźniejszym chorobom wieku dziecięcego. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli ten projekt -  wymagał on ogromnego wysiłku, tym bardziej jesteśmy wdzięczni za włożoną pracę.
W wyniku głosowania przez wszystkich uczniów wybrana została najładniejsza laleczka KUMIKO, która zostanie w szkolnej gablotce na pamiątkę uczestnictwa w akcji UNICEF.

zdjęcia...

Projekt e-twinning  “Winter in my country” zakończony

W grudniu w  Szkole Podstawowej w Kaźmierzu rozpoczęliśmy realizację projektu e twinning  pt. „ Winter in my country”.  Projekt  ten  realizowaliśmy przez ponad  trzy miesiące wspólnie ze szkołami z Holandii, Bułgarii, Turcji i Hiszpanii.
W ramach projektu uczniowie zrealizowali  wiele zadań plastycznych związanych z tematyką zimową  (plakaty, kartki z życzeniami świątecznymi, prace plastyczne - zima w moim kraju), prowadzili zimowy kalendarz pogody, nagrywali „zimowe piosenki”, utrwalali  tegoroczną zimę w kadrze obiektywu.
Zdjęcia i inne materiały związane z realizacją projektu dostępne są na  platformie e-twinning:
http://new-twinspace.etwinning.net/web/p93857
 Zachęcamy do obejrzenia efektów pracy naszych uczniów oraz uczniów z zaprzyjaźnionych szkół.

Koordynatorzy  projektu
Anna Heś i Joanna Pawłowska

 

3 kwietnia uczniowie klasy IIc zostali ponownie zaproszeni do Leroy Merlin, tym razem na zajęcia edukacyjne pt. ,,W świecie roślin”. Dzięki prezentacji dzieci odbyły wycieczkę po świecie roślin. Poznały czynniki, które warunkują prawidłowy ich wzrost  i znalazły odpowiedź na pytanie, po co w ogóle na świecie potrzebne są rośliny. Przekonały się, że rekordzistów znajdziemy   w lesie, ogrodzie: największe, najmniejsze, najstarsze te określenia dotyczą również roślin.  Na zakończenie odbyły się zajęcia praktyczne, po których dzieci zdobyły dyplom Dzieciaki Sadzeniaki. Za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu dziękuję Pani Karolinie Ziemniewskiej.

E. H.

zdjęcia...

„Być solą ziemi”

            Takie hasło przyświecało tegorocznym rekolekcjom, które odbywały się w dniach 13 – 15 marca 2013r. Uczniowie przez dwa dni w Sali gimnastycznej słuchali nauk głoszonych przez grupę młodych ludzi z Diakonii Ewangelizacji. Wskazywali oni na osobę Jezusa, który przychodzi każdemu z pomocą, jeśli się Go o to prosi. Dzieci brały udział w scence biblijnej o dobrym pasterzu, gdzie usłyszały, że Pan Bóg tak jak pasterz, troszczy się o tych, którzy oddalili się od Niego. Udział uczniów w „operacji chirurgicznej” serca przybliżył i uświadomił, na czym polega nasza przemiana w sakramencie pokuty. Oglądając scenę obrony przed rozbójnikami uczniowie doszli do wniosku, że w każdej trudnej sytuacji należy zwrócić się do Pana Jesusa. Wyświetlone filmy przybliżyły Boga – kochającego Ojca, od którego dostajemy łaskę – pomoc w czynieniu dobra. List od Pana Boga – czyli Pismo Święte, Słowo Boże powinniśmy jak najczęściej czytać, słuchać i Nim żyć.
            Podczas drugiego dnia rekolekcji dzieci, oprócz nauki uczestniczyły w śpiewie pieśni wielkopostnych w G.O.K. Później w klasach uczniowie wykonywali prace plastyczne dotyczące X Przykazań Bożych – jakie wynikają z nich obowiązki oraz czego zabraniają. Zajęcia z wychowawcami były urozmaicone, wykorzystano hasła reklamowe, las pomocy, mapę niebezpieczeństw, konkursy, „gwoździe zła”, klisz filmową.
            W trzecim dniu uczniowie uczestniczyli we Mszy Świętej w kościele, a następnie  w sali kinowej oglądały występ swoich kolegów pt. „Złoty Promyczek”.
            Były to trzy dni rekolekcji, zamyślenia nad sobą i swoim postępowaniem. Uczniowie próbowali sobie odpowiedzieć na pytanie: „Czy ktoś idąc moimi śladami dojdzie do Boga?” Być solą ziemi – to być człowiekiem szukającym relacji z Jezusem i starającym się ją pogłębiać przez modlitwę, sakramenty, słuchanie Słowa Bożego.
            Ludzie nas obserwują – nasze słowa, a zwłaszcza nasze czyny. Na ich podstawie mogą stwierdzić czy rzeczywiście jesteśmy uczniami Chrystusa i czy potrafimy na co dzień służyć drugiemu człowiekowi.
A więc starajmy się naśladować Jezusa, kierując się w swoim postępowaniu, przede wszystkim wartościami Bożymi, pragnieniem podobania się Bogu, a nie ludziom. Wtedy swoim życiem oddajemy chwałę Bogu i jesteśmy „solą ziemi”.

A. Szopa

zdjęcia...

Kangur 2013 w Szkole Podstawowej

21 marca 2013 roku  odbyła się już XX edycja Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny" głównym organizatorem w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu, przeprowadzające konkurs pod patronatem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Naszą szkołę reprezentowała grupa ponad 60 dzieci z klas II- VI. Zmierzyli się z zadaniami trudnymi i podchwytliwymi. Za wszystkich uczestników trzymamy kciuki. Wyniki poznany w maju 2013.

K.M.

zdjęcia...

Karaoke – śpiewać każdy może……

Pierwszy dzień wiosny umiliły nam występy uczniów klas 4-6. Młodzież wcieliła się w różnych wykonawców. Za oknem padał śnieg, natomiast w Gminnym Ośrodku Kultury       w Kaźmierzu panowała gorąca i miła atmosfera. Komisja w składzie : Kamila Szefler, Dorota Wojtaś oraz Karolina Tecław przyznały :
I miejsce Roksana Nowak, Daria Łopata, Weronika Adamowicz 6a
II miejsce ex aequo  Oliwia Majka 5c oraz Zuzanna Borkowska 5b
III miejsce Anna Pacholak, Aleksandra Wójcik, Marta Zając, Zofia Kornatowska
Serdeczne podziękowania dla pana Waldka Hermanna, za pomoc w organizacji imprezy.
Dziękuję również pani I. Gruszka za dekoracje oraz p. B. Kubiak za robienie zdjęć.

Wszystkim gratulujemy !

zdjęcia(foto B.Kubiak)...

MINI PLAYBACK SHOW

W dniu 21 III 2013 r. z okazji I Dnia Wiosny dzieci z klas I - III wzięły udział w mini playback show. Impreza ta kolejny raz cieszy się dużym powodzeniem. Dzieci fantastycznie wcieliły się w role wybranych wykonawców i z ogromnym zaangażowaniem przypominały oryginalnych artystów. Komisja w składzie : Anna Skwarek, Joanna Pawłowska i Piotr Pawełczyk przyznała:

I miejsce Julii Ziemniewskiej z kl. II c jako Nicy Minaj oraz Gabrysi Majka z III a jako Merlin Monroe 
II miejsce Zosi Paluszak z II b jako Łucji Prus oraz Julii Chudzichowskiej, Gabrysi Ruta z III b i Dominice Grabarczyk ( II c)  jako Carly Rae Jepsen
III miejsce Otylce Zagórskiej, Ali Rosiakowskiej, Dominice Augustyn, Mai Stanisławiak, Radkowi Nowakowskiemu i Krzysiowi Stokłos z I a jako Bajm,  Agacie Jędrzejczak z I b jako Maryla Rodowicz, Natalii Jóźwik, Marcie Jarockiej, Weronice Kulon, Zuzi Krupie, Weronice Marciniak, Wiktorii Przybylskiej, Kamili Przybył, Otyli Tomczak z II a , Oli Karnabol z II b jako Ewelina Lisowska, Alicji Ałtyn z II c  jako Ewelina Lisowska, Ani Mintaj z III a jako Ania Wyszkoni, Izie Napierale, Adrianowi Andraszakowi z III c.
Wszystkie dzieci biorące udział w zabawie otrzymały upominki, a dzieci kibicujące słodycze.

Dorota Ossowska

zdjęcia...

ZAMBEZIA

12 marca uczniowie klas IIc i IIIa  przenieśli się na kilka godzin do słonecznej, ciepłej Afryki. Było to możliwe dzięki wyjazdowi do kina w Szamotułach na film   pt. ,,Zambezia”. Z  bohaterami opowieści zobaczyli miejsca, w których przez kilka miesięcy przebywają bociany między innymi i te z Polski.  Po projekcji zwiedzili zaplecze kina , zobaczyli jak kiedyś wyglądały taśmy filmowe, a jak obecnie wyświetla się filmy. Pobyt zakończył się warsztatami plastycznymi,  których efekty można obejrzeć w salach nr 1 i 3 w naszej szkole.  Za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu serdecznie dziękuję Pani Renacie Kruszona.  

E. H.

zdjęcia...

Konkurs  „ Palić,  nie palić” ? - oto jest pytanie.

Organizatorzy i współorganizatorzy konkursu:
· Wojewódzka Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Poznaniu - Oddział Oświaty
Zdrowotnej i Promocji Zdrowia,
· Kuratorium Oświaty w Poznaniu,
· Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu.
· Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej – Oddział Terenowy w Poznaniu.
Cele konkursu:
· zaprojektowanie znaku graficznego - ekslibrisu o tematyce antytytoniowej,
· promowanie mody na niepalenie wśród uczniów szkół podstawowych:
- nie palę, jestem cool!,
- nie palę, jestem wolny,
- palenie jest szkodliwe,
- palenie powoduje poważne choroby,
· wyrażanie własnych przemyśleń i spostrzeżeń w formie graficznej na temat pozytywnych aspektów niepalenia tytoniu i negatywnych aspektów palenia. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu przystąpili do konkursu .  Z pośród prac komisja oceniająca, w składzie:  koordynator do spraw zdrowia p. M. Szagżdowicz, p. I.Gruszka  wybrały najlepszą, która będzie reprezentowała naszą szkołę w etapie powiatowym w Szamotułach. Zwycięzcą został  Patryk Prendki z klasy 5a.
Gratulujemy i życzymy powodzenia .

M. Szagżdowicz

zdjęcia...

Gdzie jesteś wiosno?

Zbliża się wiosna, ale za oknem wciąż raczej zima. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na jej przyjście. Dzieciom taka aura nie przeszkadza. Potrafią wspaniale bawić się i cieszyć z każdej pogody.

D. Pielucha

zdjęcia...

15.03.2013- OGÓLNOPOLSKI TURNIEJ WIEDZY POŻARNICZEJ

15 marca 2013 roku w Bibliotece Publicznej w Kaźmierzu odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Szkołę Podstawową w Kaźmierzu reprezentowało 3 uczniów:
Mateusz Szczepański z klasy VIa
Weronika Rzepecka z klasy Va
Katarzyna Szczepańska z klasy Vc

Wszyscy wyżej wymienieni uczniowie wykazali się ogromną wiedzą z zakresu pożarnictwa, a do ścisłego finału zakwalifikowało się dwoje uczniów: Mateusz Szczepański, który zajął I miejsce w turnieju w ramach grupy wiekowej uczniów szkół podstawowych oraz Weronika Rzepecka, która zajęła miejsce II. Uczniowie ci będą reprezentować naszą gminę konkursie powiatowym, który odbędzie się w Szamotułach 27 marca bieżącego roku. Trzymamy za nich kciuki!

W listopadzie uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu brali udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Kaźmierzu. W tym roku komisja konkursowa po dokonaniu oceny walorów plastycznych i zgodności prac z tematem i zasadami regulaminu konkursu wyróżniła na szczebel powiatowy prace uczniów:
Julii Heś
Pauli Kordylasińskiej
Karoliny Łopaty

Powiatowa komisja konkursowa zakwalifikowała do etapu wojewódzkiego prace uczennic: Julii Heś i Pauli Kordylasińskiej.

I. Gruszka

zdjęcia...

Rusza plac zabaw po przeglądzie technicznym.

W związku ze zbliżająca się porą wiosenną i zwiększonym zainteresowaniem placem zabaw przeprowadzono prace remontowe i przegląd techniczny placu przez firmę  Inter-FLORA. Zgodnie z zaleceniami uzupełniono braki piasku oraz wymieniono piasek  w piaskownicy dla dzieci młodszych. Przez krótki okres niektóre elementy zostały wyłączone z eksploatacji ze względu na poprawę wzmocnień oraz malowanie.

Wspólnie zadbajmy o czystość i estetykę na placu zabaw. Zwracajmy uwagę na niewłaściwe korzystanie z placu zabaw zarówno w stosunku do dzieci jak i dorosłych. Obowiązuje regulamin placu. Szczególnie zwróćmy uwagę na wyprowadzanie psów, rozrzucanie butelek, pudełek po jogurtach, niedopałków papierosów.

Życzymy miłego korzystania z placu zabaw.

Dyrektor Szkoły
Mariusz Pielucha

zdjęcia...

 

UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W MUZEUM NARODOWYM

26 lutego uczniowie klasy V i VI Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu, razem z opiekunkami p. A. Pawłowską, J. Pawłowską i E. Kuźniak, pojechali do Muzeum Narodowego w Poznaniu. Celem wizyty była lekcja muzealna „Opisuję obraz”. Uczniowie w mniejszych grupach wysłuchali instrukcji o tym, jak należy poprawnie patrzeć na obrazy. Pojawiły się takie terminy jak m.in. kompozycja, kolorystyka, perspektywa. Później dzieci zdobytą wiedzę wykorzystywały w praktyce, opisując wybrane dzieła ze zbiorów muzeum. Lekcja i kontakt z obrazami zrobiły na uczniach duże wrażenie. Pozwoliły również powtórzyć zasady opisywania obrazów w ciekawy sposób.

E.K.

zdjęcia...

WIELKI SUKCES W WOJEWÓDZKIM KONKURSIE HUMANISTYCZNYM

Uczeń klasy VIb Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu, Stanisław Paluszak jest laureatem Wojewódzkiego Konkursu Humanistycznego. Etap wojewódzki Konkursu odbył się 1 marca w Szkole Podstawowej nr 15 w Poznaniu, gdzie zebrali się zwycięzcy etapów rejonowych. Uczestnicy musieli wybrać jeden z trzech tematów. Stanisław napisał opowiadanie, do którego inspiracją były słowa J. Korczaka „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Praca ta została oceniona na 36 punktów (na 40 możliwych), aby otrzymać tytuł laureata należało zdobyć 34 punkty. To ogromny sukces Stasia! GRATULUJEMY!

E.K.

zdjęcia...

DZIECI Z KAŹMIERZA - DZIECIOM AFGAŃSKIM.

Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu włączył się do humanitarnej  akcji "WIELKOPOLSKA  - DZIECIOM AFGAŃSKIM" zorganizowanej przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu na prośbę Sił Zbrojnych biorących udział w misji ISAF w Islamskim Państwie Afganistanu. W zaledwie jeden dzień udało nam się zebrać aż 11 worków pluszaków, które z pewnością wywołają uśmiech na wielu dziecięcych buziach. Zabawki wraz z liścikami i rysunkami z pozdrowieniami zostały przekazane do Starostwa Powiatowego w Szamotułach, skąd zostaną przetransportowane do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego  następnie drogą lotniczą dotrą do afgańskich dzieci.                    


SAMORZĄD  UCZNIOWSKI  SZKOŁY  PODSTAWOWEJ  W KAŹMIERZU  SERDECZNIE DZIĘKUJE  WSZYSTKIM  DZIECIOM     I  ICH RODZICOM  ZA  ZAANGAŻOWANIE  W HUMANITARNĄ  AKCJĘ  "WIELKOPOLSKA - DZIECIOM AFGAŃSKIM". DZIĘKI WAM, W TAK KRÓTKIM CZASIE  UDAŁO  SIĘ ZEBRAĆ AŻ 11 WORKÓW PLUSZAKÓW, KTÓRE Z PEWNOŚCIĄ PRZYWOŁAJĄ UŚMIECH NA BUZIACH AFGAŃSKICH DZIECI.

Opiekun SU A. Pajzert

zdjęcia...

 

Sukcesy SP Kaźmierz na mistrzostwach powiatu w pływaniu w ramach współzawodnictwa gmin.!

20 lutego reprezentacja naszej szkoły wzięła udział z powodzeniem w mistrzostwach powiatu w pływaniu w ramach współzawodnictwa gmin w 2013 r. Oto nasze osiągnięcia: I miejsce sztafety 4x25 m stylem dowolnym, rocznik 2002 i młodsi (2 dziewczęta + 2 chłopców) w składzie – Marta Zając, Michał Armon i Kacper Słomiński z 4b oraz Klaudia Szafrańska z 4c,  II miejsce sztafety 4x50 m stylem dowolnym chłopców, rocznik 2000 i 2001 w składzie – Bartosz Ziemniewski z 5a, Jan Luber i Grzegorz Przybył z 5b oraz Jan Wichura z 6c, III miejsce sztafety 4x50 m dziewcząt, rocznik 2000 i 2001 w składzie – Julia Stasik    i Weronika Mazankiewicz z 5a oraz Zuzanna Śledź i Patrycja Frąckowiak z 5c. Indywidualnie: I miejsca: Dominik Nowak z 4b na 25 m stylem grzbietowym oraz Bartosz Ziemniewski na 50 m stylem dowolnym, II miejsca: Michał Armon z 4b na 25 m stylem dowolnym, Anna Góralczyk z 3b i Jacek Ziemniewski z 4b na 25 stylem klasycznym oraz Patrycja Frąckowiak z 5c na 50 m stylem grzbietowym, III miejsca: Marta Zając z 4b na  25 m stylem dowolnym i Zuzanna Śledź z 5c na 50 m stylem dowolnym.

Opiekun UKS
Zbigniew Filipiak

zdjęcia...

 

AS ORLIK KAŹMIERZ WYGRYWA!!!

Dnia 09.02.2013 odbyła się II Edycja Turnieju Halowej Piłki Nożnej AS ORLIK CUP 2013. W tym roku patronat nad turniejem sprawował Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Szamotulskiego Pan Zenon Gałka. Dużą niespodziankę sprawili wychowankowie AS Orlik Kaźmierz rocznik 2000-2001 wygrywając cały turniej. Królem strzelców został Jakub Hajdacz zawodnik AS Orlik Kaźmierz. Warto przypomnieć, że rok temu podczas I Edycji Turnieju ta sama drużyna zajęła III i IV miejsce więc sukces tym bardziej zasługuje na słowa uznania. Zadowolony   powinien być również trener Pan Hubert Czarny, gdyż ciężka praca jaką wykonuje z chłopcami na treningach zaczyna powoli przynosić efekty.

Przebieg Turnieju
AS Orlik 3 – 0 MTS Tarnowiak 2001
Suchary S.L. 2000 1 – 2 Rokita Rokietnica
Korona Zakrzewo 0 – 1 Suchary S.L. 2001
Grom Dopiewo 0 – 3 SPN Szamotuły
MTS Tarnowiak 2001 0 - 0 Suchary S.L. 2001
Rokita Rokietnica 0 – 0 Grom Dopiewo
MTS Tarnowiak 2000 0 – 0 Suchary S.L. 2000
AS Orlik 3- 0 Korona Zakrzewo
SPN Szamotuły 2 – 0 Rokita Rokietnica
Grom Dopiewo 0 – 6 MTS Tarnowiak 2000
Korona Zakrzewo 0 – 0 MTS Tarnowiak 2001
SPN Szamotuły 1 – 1 MTS Tarnowiak 2000
Suchary S.L. 2000 4 – 0 Grom Dopiewo
Suchary S.L. 2001 0 – 3 AS Orlik
SPN Szamotuły 1 – 0  Suchary S.L. 2000
Rokita Rokietnica 0 – 2 MTS Tarnowiak 2000
Mecze Półfinałowe
(A2) Suchary S.L. 2001 1 – 0 SPN Szamotuły (B1)
(B2) MTS Tarnowiak 2000 0 – 2 AS Orlik (A1)
Mecz o III miesce
MTS Tarnowiak 2000 0 – 1 SPN Szamotuły
Mecz finałowy
Suchary S.L. 2001 1 – 1 AS Orlik
 (karne 2 - 3)

Skład zwycięskiej drużyny ( Patryk Gawendowicz, Mikołaj Hajdacz, Bartosz Ziemniewski, Norbert Troszczyński, Jakub Hajdacz, Jędrzej Hamrol, Jakub Pasternak, Daniel Pacholak, Filip Ruta, Filip Kraszewski).

GRATULUJEMY!!!

Klasyfikacja końcowa AS ORLIK CUP 2013

1. AS ORLIK KAŹMIERZ
2. SUCHARY SUCHY LAS 2001
3. SPN SZAMOTUŁY
4. MTS TARNOWIAK 2000
5. ROKITA ROKIETNICA
6. MTS TARNOWIAK 2001
7. SUCHARY SUCHY LAS 2000    
8. KORONA ZAKRZEWO
9. GROM DOPIEWO

zdjęcia...

 

Puchar za III miejsce!

15 lutego 2013 r. chłopcy z S.P. Kaźmierz zdobyli puchar za III miejsce w mistrzostwach powiatu w koszykówce, które odbyły się w Pniewach. W pierwszym meczu ulegliśmy gospodarzom (jak się potocznie określa „pomagają im ściany”). W następnych było już dużo lepiej, rozgromiliśmy S.P. nr 1 z Szamotuł oraz w walce o III miejsce S.P. z Gaju Małego.   Oto skład naszej „brązowej” reprezentacji: Mikołaj Dzieńdziura z 6a,  Patryk Gawendowicz, Jędrzej Hamrol, Paweł Zając i Filip Kraszewski z 6b, Jan Wichura, Sebastian Conrad oraz Kacper Kamiński z 6c, Jakub Sękowski i Bartosz Ziemniewski z 5a oraz Mikołaj          Hajdacz z 5b. Należy dodać, że tuż przed turniejem rozchorował się jeden z lepszych zawodników – Norbert Troszczyński z 6b.

Opiekun UKS:
Zbigniew Filipiak

zdjęcia...

 

Kolejny turniej

Halowy Turniej Piłkarski o Puchach Wójta Gminy Kaźmierz w kategorii Orlik został rozegrany w sobotę 16 lutego 2013 r. W sali gimnastycznej Gimnazjum w Kaźmierzu do rywalizacji stanęło 6 ekip.
Rywalizację wygrali młodzi piłkarze UKS Skra Wielkopolska z Otusza przed drugą ekipą kaźmierskiego AS ORLIK i pierwszą ekipą Tarnowiaka. Na czwartym miejscu rywalizację zakończył Grom Dopiewo, na piątym – I ekipa AS ORLIK, a na szóstym – II ekipa Tarnowiaka. Królem strzelców został Bartosz Berdychowski z Otusza. Najlepszym bramkarzem wybrano Dominika Hamerę z Kaźmierza. Najlepszym zawodnikiem turnieju został Bartosz Bielejewski z Kaźmierza.
Młodych Kaźmierzan w turnieju prowadził Marcin Majewski. Zarząd AS Orlik Kaźmierz podczas turnieju reprezentowała Karolina Ziemniewska, a Wójta Gminy reprezentował Andrzej Odwrot z Urzędu Gminy w Kaźmierzu. Jak zawsze,  w przygotowanie i sprawne przeprowadzenie turnieju włączyli się Marek Kalinowski, Maciej Augustyn oraz Leszek Glapa.

zdjęcia...

SALAMANDRA 2013

     W dniu 16.02.2013r., w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbył się etap okręgowy Konkursu Przyrodniczego dla uczniów Gimnazjów i Szkół Podstawowych pt. „Ptaki polski zagrożone wyginięciem”, organizowanego przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody SALAMANDRA. Wzięło w nim udział 32 uczniów, którzy przyjechali do Kaźmierza z Przeźmierowa, Przyborowa, Grzebieniska, Szamotuł i  Tarnowa Podgórnego. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się aż trzech uczniów Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu,  przygotowywanych przez nauczycielkę przyrody – p. Monikę Skotnicką – Stróżyk. I miejsce zajął Mateusz Stróżyk z kl. IV A Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu, a  II miejsce - Szymon Strzykała z Gimnazjum w Grzebienisku.  Miejsce III zajęło aż pięcioro uczniów, ponieważ zdobyli taką samą liczbę punktów: Adrian Szambelan i Marcel Wolniewicz ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu, Maciej Antkowiak z Gimnazjum w Baranowie, Agata Zdrojewska i Kamila Kiełb ze Szkoły Podstawowej w Baranowie. Ww uczniowie będą uczestniczyć w etapie wojewódzkim konkursu, który odbędzie się 16.03.2013r. w Poznaniu. Trzymajmy za nich kciuki !

Wszystkim uczestnikom gratulujemy ogromnej wiedzy!

Monika Skotnicka-Stróżyk

zdjęcia...

 

UCZNIOWIE  Z  KLASY  IA  NA  BALU

8 lutego br. o godz. 17.00 w świetlicy w Chlewiskach odbył się Bal Przebierańców
zorganizowany przez wychowawcę i rodziców uczniów z klasy Ia.
Było to wyjątkowe popołudnie, ponieważ dzieci a także dorośli mogli przebrać się za fantastyczne postacie i założyć kolorowe stroje.
W pięknie udekorowanej świetlicy można było podziwiać różne postacie z bajek i filmów  wśród dzieci a także dorosłych. W trakcie zabawy kosztowaliśmy wypieków przygotowanych przez mamy. Były także słodycze, owoce i napoje. Oprawę muzyczną zapewnił nam Pan Waldek Herman. Dzieci i rodzice chętnie uczestniczyli w konkursach i świetnie się bawili przy różnych utworach muzycznych. Wspólnym tańcem zakończyliśmy nasz karnawałowy bal dziękując Panu Waldkowi za mile spędzone chwile.
      Szczególne podziękowania dla państwa  A. A. Maciejczyków, którzy poświęcili swój czas na przygotowanie świetlicy do zabawy.

Hanna Kaczmarek

zdjęcia...

Ogólnopolski Program Edukacyjny "Trzymaj Formę!" promujący zasady zbilansowanej diety i aktywności fizycznej wśród młodzieży szkolnej.

Jego celem jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety w oparciu o odpowiedzialność indywidualną  i wolny wybór jednostki.
W Szkole Podstawowej w Kaźmierzu gościliśmy panie: Renata Lubczyńska i Katarzyna Janikowska. Studentki I roku studiów "Pielęgniarstwo" na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.
Panie w bardzo atrakcyjny sposób przedstawiły młodzieży szkolnej wiedzę dotyczącą prawidłowego odżywiania, a także sposoby i metody, które powinniśmy stosować przy higienie jamy ustnej.

Małgorzata Szagżdowicz

zdjęcia...

ŚWIĘTO  SZKOŁY  W  KLASACH  I-III

      Każdego roku  Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu obchodzi w lutym Święto Patrona, którym jest pisarka Maria Dąbrowska. Również w tym roku uroczystość ta miała miejsce 8 lutego w sali kina w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kaźmierzu. Zespół nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej wspólnie postanowił, aby przybliżyć na zajęciach życiorys naszej patronki oraz przygotować uczniów do realizacji projektu pt. ,,Moja miejscowość – miejsce sercu bliskie”.
     Celem podejmowanych naszych działań było zdobycie wiedzy o naszej miejscowości. Wszystkie klasy włączyły się do szukania informacji na temat przeszłości, zabytków, obiektów przyrodniczych, krajobrazu, charakterystycznych cech i miejsc swojej miejscowości Kaźmierz. Uczniowie z każdej klasy zaprezentowali wyznaczone zadania. Można było usłyszeć wiersze, rymowanki, fragmenty tekstów, list, wywiad, przewodnika oraz zobaczyć ludowy taniec szamotulski. Wykonane zostały także prace plastyczne. Na koniec uroczystości każda z klas otrzymała dyplom pamiątkowy za aktywne i twórcze zaangażowanie się w projekt.
    Projekt został zrealizowany, a uczniowie wiele dowiedzieli się o ,,miejscu sercu bliskim”.
Pani Marii Sobkowiak dyrektorowi Biblioteki Publicznej w Kaźmierzu dziękujemy za udostępnienie nam pomieszczenia na tę uroczystość oraz za wsparcie z racji trudnych warunków lokalowych do przeprowadzenia projektu dla tak licznej grupy uczniów Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu.

H. Kaczmarek

zdjęcia...

Omnibus sportowy w Szkole Podstawowej

Jak co roku w uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu wzięli udział w konkursie wiedzy o sporcie. Do pierwszej tury przystąpili prawie wszyscy z klas IV-VI.  Natomiast do tury drugiej dostało się 22 uczniów.  Cele konkursu:
- rozpowszechnianie wiedzy dotyczącej sportu i wszelkich form aktywności ruchowej,
- propagowanie idei olimpizmu,
- zachęta do aktywnej obserwacji wydarzeń sportowych w kraju i na świecie,
- zainteresowanie innymi często mniej popularnymi dyscyplinami sportu,
- wyłonienie i wyróżnienie tych, którzy posiadają wiedzę przekraczającą ogólnie przyjęte standardy.
- mobilizowanie członków sekcji sportowych działających w szkole do udziału w przygotowaniu części pytań oraz pomocy w przeprowadzeniu konkursu.
Oto przykładowe pytania wraz z odpowiedziami:
1. Ilu zawodników liczy drużyna siatkarzy? - drużyna siatkarzy liczy 6 zawodników
2. Ile kół tworzy flagę olimpijską? - flagę olimpijską tworzy 5 kół
3. Gdzie odbyły się pierwsze Igrzyska Olimpijskie?- pierwsze Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Atenach.
4. Co ochrania nagolennik?- nagolennik ochrania goleń, piszczel.
5. Jakie nakrycie głowy nosi pływak? - pływak nosi czepek.
Laureaci konkursu:
I miejsce Patryk Gawendowicz VIb
II miejsce ex aequo  Paweł Zając VIb oraz Bartosz Ziemniewski Va

Gratulujemy

M. Szagżdowicz

zdjęcia...

 Konkurs tańca w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu

Taniec jest jedną z rzadkich dziedzin działalności ludzkiej, gdzie człowiek angażuje bez reszty - ciało, dusze i umysł. Jest doskonałym środkiem poznania samego siebie, sposobem na osobisty rozwój, uzewnętrznieniem skrywanych emocji. Może być  również istotnym elementem terapii ze względu na jego dwa kluczowe elementy. Pierwszy to ruch, który znosi napięcie mięśniowe, emocjonalne, daje odprężenie, pobudza wydzielanie serotoniny - hormonu szczęścia.  Drugi to dotyk, który pełni funkcję komunikacyjną. Dzięki niemu możemy przekazywać informacje i emocje oraz otworzyć się na drugiego człowieka.
W dniu 8.02.2013 roku odbył się konkurs tańca w klasach IV-VI. Wzięło w nim udział 15 zespołów. Każda klasa mogła zaprezentować po dwa zespoły ,   w każdym do czterech osób. Poziom prezentowanych układów tanecznych był naprawdę wysoki. Najważniejszą sprawą jednak był uśmiech, który widzieliśmy na twarzach tańczących dziewczyn oraz dobrze bawiąca się wspaniała publiczność.  Nasze jury z dużym zainteresowaniem obserwowało występy. Skład jury to p. Zbigniew Filipiak, p. Joanna Pawłowska, p. Anna Pawłowska oraz      p. Agata Mysłek. Dziękujemy jury. Na koniec zatańczyli dla nas Jacek Sakłak oraz Jakub Hajdacz do piosenki „Ona dla mnie tańczy”.  Występ był tak interesujący, że nie obyło się bez „bis”- powtórki tańca.
Dziękuję również za przygotowanie dekoracji p. I. Gruszka, p. B. Kubiak za robienie zdjęć w trakcie całego spotkania.

Oto zwycięzcy:
Klasy IV
I miejsce IVc – Klaudia Szafrańska, Dominika Głowacka, Julia Nowak
II miejsce  IVb – Zofia Frąckowiak, Marta Zając, Jolanta Góralczyk
III miejsce  IVa – Natalia Messyasz, Julia Antkowiak, Agnieszka Gorzelana
Klasy V-VI
I miejsce Vc -  Katarzyna Szczepańska, Zuzanna Tomaszewska, Magdalena Kuśnierz
II miejsce Vb -  Zuzanna Borkowska, Julia Rutkowska, Zofia Kasprzyk
III miejsce VIb – Dominika Augustyn, Karolina Łopata, Paulina Surdyk

Gratulujemy

M. Szgżdowicz

zdjęcia(foto B.Kubiak)...

Dzień Patrona – Marii Dąbrowskiej w Szkole Podstawowej – klasy 4-6.

8 lutego w Szkole Podstawowej odbył się Dzień Patrona. To święto mające   przybliżyć uczniom postać Marii Dąbrowskiej i zintegrować społeczność szkolną. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru, poprowadziła ją Dominika Augustyn z klasy VIb, przewodnicząca samorządu uczniowskiego. Na początku głos zabrał Dyrektor szkoły. Skierował do dzieci krótką pogadankę, w której wspomniał Franciszka Chybę – kierownika szkoły przed II wojną światową. Następnie, najlepsi uczniowie w pierwszym semestrze otrzymali z rąk wychowawców listy pochwalne. Pani M. Szagżdowicz wręczyła nagrody w konkursie wiedzy o sporcie. II miejsce zajęli B. Ziemniewski Va i P. Zając VIb, a najlepszym okazał się P. Gawendowicz VIb. Najciekawszą gazetkę na temat Marii Dąbrowskiej wykonały klasy VIb, Vb i Vc. W turnieju wiedzy na temat życia i twórczości Patronki wśród klas IV zwyciężyła Anna Pacholak IVb, z klas V Karol Suterski Vc, z klas VI Weroniki Popielska VIc. Wszyscy otrzymali dyplomy. W dalszej części obchodów Dnia Patrona klasy IV prezentowały krótkie scenki dotyczące życia M. Dąbrowskiej, a klasy V-VI przybliżyły swoim kolegom i koleżankom wybrane utwory pisarki takie jak „Marcin Kozera”, „Noce i dnie”, „Wilczęta z czarnego podwórza” i inne. Wszystkie klasy wypadły wspaniale. Dzięki temu w łatwy i ciekawy sposób uczniowie przypomnieli sobie najważniejszych bohaterów z tekstów M. Dąbrowskiej. Szczególne podziękowania należą się pani I. Gruszce za przygotowanie dekoracji i wychowawcom klas za pomoc w przygotowaniu prezentacji. 

E.K.

zdjęcia(foto B.Kubiak)...

„ New Year Wishes” -  wymiana życzeń  noworocznych!

W grudniu  Szkole Podstawowej w Kaźmierzu rozpoczęliśmy realizację projektu e twinning  pt „ New Year Wishes” Projekt  ten  realizujemy wspólnie ze szkołami ze Słowacji  i Łotwy.
W ramach projektu uczniowie klas młodszych naszej Szkoły (I – III)  nauczyli  się składać  życzenia  noworoczne w językach naszych partnerów – po słowacku, łotewsku i rosyjsku.
Oto efekty ich pracy:

filmik 1

filmik 2

filmik 3

filmik 4

filmik 5

Dzieci ze Słowacji poradziły  sobie świetnie z opanowaniem polskich życzeń 

filmik

Oto bezpośredni link do strony projektu na  e twinning:
 

 

Koordynator projektu Anna Heś

Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu objęta programem OECD – TALIS 2013

Szkoła Podstawowa im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu została wybrana w ramach Międzynarodowego Badania Nauczania i Uczenia się (TALIS – Teaching and Learning International Survey).
Na 47 badanych szkół nasza szkoła wylosowana została na 16 miejscu.
Międzynarodowe Badanie Nauczania i Uczenia się jest poświęcone sposobom i warunkom pracy, poglądom na nauczanie, klimatowi szkoły, systemowi zarządzania, aktywności zawodowej nauczycieli i dyrektora. Badanie na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej przeprowadzi Instytut Badań Edukacyjnych za pośrednictwem SMG/KRC Poland Media SA.
Termin badania styczeń 2013 – kwiecień 2013. Obecnie szkoła jest gotowa do wnikliwej analizy i pracy biorąc pod uwagę mocne i słabe strony pracy dydaktyczno wychowawczej  i organizacyjnej.

zdjęcia...

Mistrzostwa Powiatu w Koszykówce Dziewcząt

W czwartek , 31 stycznia 2013r., reprezentacja Szkoły Podstawowej  z Kaźmierza w składzie: Wiktoria Strosin, Julia Strosin, Roksana Nowak, Patrycja Pisarczyk, Anna Tomaszewska, Weronika Fronczak, Dominika Augustyn, Daria Łopata , Julia Szagżdowicz, Julia Rutkowska, Weronika Mazankiewicz, Aleksandra Klata uczestniczyły w Mistrzostwa Powiatu w Koszykówce w Kaźmierzu. Do rywalizacji przystąpiły trzy drużyny: SP Szamotuły1, SP Szamotuły3 i Kaźmierz. Odbyły się trzy spotkania systemem "każdy z każdym‘’. Nasze dziewczyny wywalczyły drugie miejsce w powiecie. Gratulujemy.
Dziękuję stolikowi sędziowskiemu za protokołowanie oraz p. Z Filipiakowi za sędziowanie.
I miejsce SP Szamotuły 3
II miejsce Kaźmierz
III miejsce SP Szamotuły 1

Małgorzata Szagżdowicz

zdjęcia...

Ogólnopolska Olimpiada Przedmiotowa „Olimpus” - język angielski

W styczniu trzydziestu dwóch uczniów z klas IV, V i VI Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu przystąpiło do Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej z języka angielskiego „Olimpus”.
            Konkurs miał na celu zachęcenie zainteresowanych uczniów do wspólnej zabawy i lepszego poznania języka angielskiego. Do konkursu uczniowie przygotowywali się  zarówno na lekcjach jak i na zajęciach dodatkowych z języka angielskiego. Poznawali tajniki angielskiej gramatyki, przyswajali informacje na temat zwyczajów i kultury krajów anglojęzycznych.  
Wszyscy uczniowie bardzo starali się aby wypaść jak najlepiej. Czekamy na wyniki trzymając kciuki za naszych uczniów.

Anna Heś

„Śladami Trzech Króli”.

Taką nazwę nosi coroczne spotkanie zespołów flażoletowych w Katedrze Poznańskiej.  12 stycznia b.r. po raz XVII do Katedry Poznańskiej zjechały zespoły nie tylko z Wielkopolski. W spotkaniu uczestniczyło około 1500 młodych flażolecistów. Wśród nich była 18- osobowa grupa uczniów klas IV, V i VI ze Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu. Organizatorem spotkania jest Poznańskie Stowarzyszenie na rzecz Efektywnych Metod Nauczania „EMU”. Każdy uczestnik otrzymał od organizatora śpiewnik z przygotowanymi na spotkanie kolędami. Nabożeństwo prowadził i słowo do dzieci wygłosił Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Grzegorz Balcerek. W czasie nabożeństwa dzieci zagrały 10 kolęd przy akompaniamencie wspaniale brzmiących organów katedralnych, przy których zasiadał organista katedralny Krzysztof Wilkus. Po spotkaniu była okazja na pamiątkowe zdjęcie z księdzem biskupem i zwiedzenie katedry. Wyjazd na spotkanie zorganizował nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu Robert Winiecki.

zdjęcia...

NOWE OKNA W KLASIE Ia

      Wreszcie doczekaliśmy się nowych okien w naszej klasie. Stare były już bardzo zniszczone, nieszczelne i brzydkie. Mamy też ładne, nowe parapety w klasie i na zewnątrz. Jeszcze tylko rodzice dokonają różnych prac malarskich i będziemy mogli poszczycić się naszą klasopracownią. W chwili obecnej cieszymy się z okien i dziękujemy tym osobom, które dokonały wymiany na nowe.

Hanna Kaczmarek

zdjęcia...

Półkolonie w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu

Podczas tegorocznych półkolonii w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu dzieci na pewno się nie nudziły. Oprócz zajęć w szkole uczniowie mogli skorzystać z różnych wyjazdów.
Tradycyjnie było to kino Cinema City w Poznaniu, park wodny w Suchym Lesie, lodowisko w Tarnowie Podgórnym oraz kręgielnie w Suchym Lesie i Tarnowie Podgórnym. Codziennie do szkoły przychodziło ponad 120 uczniów, którzy chętnie korzystali z naszej oferty.
Kolejny raz mogliśmy liczyć na wsparcie: GKRPA w Kaźmierzu, która pokryła koszty dowożenia uczniów. Od wielu lat nasi uczniowie otrzymują  świeże pieczywo  od firmy p. Zofii Zander z Piekarni w Tarnowie Podgórnym oraz smaczne sery firmy Hochland. Również  GOK w Kaźmierzu włączył się w pomoc naszym dzieciom, pokrywając  koszty autokaru  do kina.
Tak bardzo liczną grupą opiekowało się codziennie 7 – 8 nauczycieli naszej szkoły, którzy wspierani byli przez pracowników kuchni przygotowujących smaczne śniadanie dla wszystkich dzieci.

Dziękujemy sponsorom,  nauczycielom i pracownikom szkoły. Do zobaczenia za rok.

Danuta Pielucha

zdjęcia...

UCZENNICA  KLASY  I A  LAUREATKĄ  KONKURSU  PLASTYCZNEGO

             W ramach akcji pod nazwą ,,Bezpieczna Zima Pierwszaków” mającej na celu propagowanie bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych najmłodszych dzieci został ogłoszony konkurs plastyczny pod hasłem ,,My się zimy nie boimy, bezpieczeństwa się uczymy”. Konkurs ten przeznaczony był dla wszystkich pierwszoklasistów powiatu szamotulskiego. W tym konkursie wyróżniona została Kinga Winiecka uczennica klasy Ia
Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu. Kinga otrzymała dyplom oraz wspaniałe nagrody. Organizatorem konkursu była Komenda Powiatowa Policji oraz Starostwo Powiatowej Policji w Szamotułach.
               Gratulujemy Kindze!!

H. Kaczmarek

zdjęcia...

II Kuratoryjny Konkurs Przyrodniczy

W dniu 11.01.2013r. odbył się w Obornikach etap rejonowy II Kuratoryjnego Konkursu Przyrodniczego dla uczniów szkół podstawowych. Szkołę Podstawową w Kaźmierzu reprezentowało sześcioro uczniów: Anna Tomaszewska, Weronika Popielska, Mikołaj Dzieńdziura, Szymon Gorzelany, Mikołaj Kubiak i Stanisław Paluszak. Dwoje z nich, tj. Weronika Popielska i Szymon Gorzelany uzyskało bardzo dobry wynik – 29 punktów ( na 40 możliwych do uzyskania ). Niestety, żeby przejść do kolejnego etapu, należało zdobyć co najmniej 32 punkty. Tegoroczna edycja konkursu okazała się bardzo trudna również dla pozostałych uczestników etapu rejonowego – na 109 uczniów biorących udział w konkursie do kolejnego etapu zakwalifikowało się tylko czworo.

Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

„NOC BIOLOGÓW” 2013

W dniu 11.01.2013r. uczestnicy kółka przyrodniczego wraz z opiekunem – p. Moniką Skotnicką-Stróżyk uczestniczyli w „NOCY BIOLOGÓW”. To interesujące wydarzenie miało miejsce na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, na Wydziale Biologii. Podczas „NOCY BIOLOGÓW” uczniowie uczestniczyli w bardzo ciekawych wykładach na temat życia i odżywiania się nietoperzy, wzięli udział w warsztatach pt. „Krzyk na bagnach czyli mroczna historia chruścieli”, podczas których poznali ptaki z rodziny chruścieli i ciekawostki z ich życia. Najwięcej wrażeń dostarczył im udział w laboratorium pt. „Zobacz własne DNA i przekonaj się, że Czarny też może być kolorowy”. Dzieci wyizolowały własne DNA za pomocą środków dostępnych w każdej kuchni oraz poznały prostą metodę rozdziału mieszanin. Wszyscy wracali do domów bardzo zadowoleni, z postanowieniem, że wrócą w to miejsce za rok.

Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

IIc w Leroy Merlin

Po świętach też czas na wielkie porządki .Uczniowie klasy IIc pojechali w tym celu do Leroy Merlin , aby nauczyć się utrzymywać ład w szafach i znaleźć sposób na dziecięce skarby, które czasami trudno odszukać wśród zabawek. Najpierw każde dziecko musiało zaprojektować idealnie wyposażoną szafę, a efekty ich pracy można podziwiać podczas pobytu w markecie, tuż przy kasach. Zapraszamy! Następnie przyszedł czas na przygotowanie skrzyni, w której znajdą swoje miejsce pamiątki znad morza i inne rzeczy, które jeszcze mogą się przydać. Dzieci świetnie się bawiły i pracowały z dużym zaangażowaniem. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i miłe przyjęcie.

zdjęcia...

,,ODBLASKI” OD POLICJANTA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KAŹMIERZU

          Każdego roku organizowana jest akcja pod nazwą ,,Bezpieczna Zima Pierwszaków” mająca na celu propagowanie bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych wsród najmłodszych dzieci. Celem akcji jest zaangażowanie  środowiska szkolnego do współpracy z policją w zakresie działań profilaktycznych.
Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu też bierze udział w tej akcji. W związku z powyższym klasy pierwsze odwiedził przedstawiciel Posterunku Policji w Kaźmierzu Przemysław Kaźmierczak wraz z Radnym Powiatu panem Zenkiem Gałka. Pan policjant przyniósł dzieciom znaczki odblaskowe, które mogą umocować do tornistra lub kurtki, aby być widocznym na drodze. Obiecał także, że przyjdzie do szkoły jeszcze przed feriami zimowymi i wygłosi pogadankę na temat bezpiecznych zabaw zimowych.

H. Kaczmarek

zdjęcia...

zdjęcia2...

Pamięci Powstańców – 27 grudnia 2012r.

W dniu 27.12.2012r. odbyło się uroczyste spotkanie przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. W tym dniu realizując zadania wychowawcze szkoły Dyrektor Szkoły Mariusz Pielucha wraz z opiekunkami samorządu uczniowskiego klas młodszych i starszych Panią Hanną Kaczmarek i Panią Anną Pajzert oraz pocztem sztandarowym złożyli wiązankę i zapalili znicz przy pomniku upamiętniającym zaangażowanie kaźmierskich powstańców w walkach narodowyzwoleńczych – Powstanie Wielkopolskie. Od chwili powstania pomnika dzień 27 grudnia na stałe wpisał się w kalendarz uroczystości szkolnych.

zdjęcia...

Nowe okna w starym budynku

Czas przedświąteczny stał się okazją do realizacji zadania polegającego na wymianie okien w budynku starej szkoły. Realizacją tego zadania zajęła się firma MIODAS – Rafał Pisarczyk. Dzięki operatywności i sprawności pracowników udało się zrealizować przedsięwzięcie i tym samym w trzech klasach nastąpiła zdecydowana zmiana w zakresie utrzymania temperatury pomieszczenia. Zmieniła się również estetyka wewnętrzna i zewnętrzna szkoły. W okresie ferii zostaną wymienione jeszcze okna w sali nr 1 oraz przeprowadzony zostanie remont uzupełniający polegający na pomalowaniu ścian, wymianie oświetlenia oraz zamontowaniu sprzętu multimedialnego służącego do realizacji działań dydaktycznych – cyfrowa szkoła.

zdjęcia...

„KSIĄŻKI  ZA  MAKULATURĘ”

           W szkole podstawowej w Kaźmierzu od wielu już lat zbieramy surowce wtórne,  m.in. makulaturę. W tym  roku wzięliśmy udział w konkursie „Słuszna racja-segregacja” zorganizowanym przez dwa Związki Międzygminne „Obra” oraz „Selekt”. Konkurs polegał na zebraniu jak największej ilości makulatury w dniach od 10 września do 31 października 2012r. Zebraliśmy 2.840 kg makulatury, co dało nam III miejsce w ilości zebranej makulatury wśród 46 placówek zgłoszonych do konkursu, a 18-ste miejsce w przeliczeniu na liczbę uczniów (7 kg na jednego ucznia). W nagrodę nasza szkoła otrzymała dyplom oraz zestaw
39-ciu książek.

G. Kubacka

zdjęcia...

WIGILIA  W  „WESOŁEJ  ZAGRODZIE”

W tym roku najmłodsi uczniowie klas I-III szkoły  podstawowej z Kaźmierza spędzili wigilię w  gospodarstwie agroturystycznym „Wesoła zagroda” w Witoldzinie. Impreza odbyła się w dniach od 17 do 19 grudnia 2012r. Dzieci pisały list do gwiazdora, wykonywały ozdoby świąteczne, ubierały choinkę, ozdabiały pierniki, śpiewały kolędy. Składały sobie też życzenia świąteczne, dzieląc się opłatkiem. Wreszcie przyszedł długo wyczekiwany gwiazdor, któremu dzieci wręczyły swoje listy i który przyniósł wszystkim drobne upominki. Szkoda tylko, że ze względu na pogodę nie mógł odbyć się zaplanowany wcześniej kulig.

G. Kubacka

zdjęcia(foto G. Kubacka)...

SPOTKANIE WIGILIJNE W KLASIE  Ia

       W ostatnim tygodniu przed Świętami Bożego Narodzenia do klasy Ia zostali zaproszeni rodzice, aby wspólnie spędzić wieczór wigilijny z dziećmi i wychowawczynią. Z niecierpliwością oczekiwali św. Mikołaja, ale On wcale nie przyszedł tak szybko... 
   Kiedy rodzice zasiedli przy pięknie nakrytych i obfitych stołach w blasku świec, wtedy uczniowie odegrali przedstawienie świąteczne pt. ,,Przygoda choinki”.
W przedstawieniu wystąpiła choinka, drzewka, ptaki, anioły i dzieci.
Były śpiewane kolędy. Zespół małych flażolecistów zagrał również dwie piękne kolędy. Błysków fleszy i ogromnych braw nie było końca.
     Następnie było dzielenie się opłatkiem i składanie sobie życzeń.
Po smacznym poczęstunku przyszedł wreszcie oczekiwany Mikołaj, który rozdawał prezenty, a także chętnie sobie z każdym uczniem porozmawiał. Bardzo się cieszyliśmy, że o nas pamiętał.
      Z radością i zadowoleniem rozeszliśmy się tego wieczoru do domów.
Dziękujemy rodzicom za pomoc w organizacji tej uroczystości.

H. Kaczmarek

zdjęcia(foto H. Kaczmarek)...

WYCIECZKA DO FABRYKI OZDÓB CHOINKOWYCH ,,KADPOL”

          Przed Świętami Bożego Narodzenia klasa Ia i IIb wybrały się na wycieczkę do Gniezna, której celem było zwiedzenie Fabryki Bombek i Ozdób Choinkowych.
       W fabryce poznaliśmy procesy tworzenia bombek. Dzieci miały okazję przyjrzeć się tradycyjnej, ręcznej produkcji tych najbardziej znanych ozdób choinkowych. Wszystkie te ozdoby produkowane są przez osoby o dużych zdolnościach manualnych i wyobraźni plastycznej. Mieliśmy możliwość z bliska przyjrzeć się kolejnym etapom produkcji ozdób choinkowych. Te etapy to: dmuchanie szkła, srebrzenie, lakierowanie i dekorowanie. Nieodzownym etapem tworzenia bombek jest proces pakowania. Punktem kulminacyjnym zwiedzania Fabryki była wizyta w sklepie firmowym, gdzie dzieci miały możliwość zakupu pięknych ozdób. Największe niespodzianki były przewidziane jednak na koniec wycieczki. Każdy z uczestników otrzymał bombkę ze swoim imieniem.
      Wycieczka wprowadziła uczestników w świąteczny nastrój i przybliżyła im tradycje i zwyczaje związane ze świętami Bożego Narodzenia. 

H. Kaczmarek

zdjęcia(foto H. Kaczmarek)...

Spotkanie sekcji emerytów pionu oświatowego

            W dniu 19.12.2012 w Szkole Podstawowej  w Kaźmierzu odbyło się wigilijne spotkanie koła emerytów prowadzonego przez p. Wandę Skotarczyk. Tradycyjnie grupa emerytów podsumowała bieżący rok oraz przełamała się opłatkiem.
Miłym akcentem były występy dzieci, które przygotowała p. D. Wojtaś.
Życzymy sekcji dalszej owocnej współpracy oraz dużo zdrowia i energii w budowaniu pozytywnego wizerunku emeryta pionu oświatowego.

zdjęcia...

W środę 19 grudnia 2012 roku w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbył się uroczysty apel z okazji 94. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie uczniowie klasy VIa pod kierunkiem p. Magdaleny Łyskanowskiej przedstawili historię walki narodu polskiego o wolność Wielkopolski. Zaprezentowane zostały okoliczności wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz zaangażowanie w Powstanie kaźmierskich ochotników. Grupa chłopców złożyła przysięgę, którą składali Powstańcy przed wyruszeniem w bój. W przedstawieniu pojawiły się też wiersze o tematyce powstańczej oraz patriotyczne piosenki. Uczniowie przygotowani przez p. Roberta Winieckiego zaśpiewali pieśni: "Kocham Cię, Polsko"i "Rotę". Dzieci uczestniczyły też w Apelu Poległych ku czci Powstańców.
            Na koniec przedstawione zostały wyniki konkursu wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim.  Wyróżniono następujących uczniów:
I miejsce: Michał Sitkowiak                                     
II miejsce: Szymon Ślugaj
III miejsce: Weronika Rzepecka

Magdalena Łyskanowska

zdjęcia...

Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu – Przygotowanie do realizacji „Cyfrowej szkoły”

W dniu 17.12.2012r. w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbyło się szkolenie dotyczące sposobu realizacji zadań wynikających z uruchomieniem programu cyfrowej szkoły. Obecnie zespół nauczycieli został przeszkolony w zakresie korzystania z systemu centralnego zarządzania siecią wewnętrzną z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. W tej chwili w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu zafunkcjonuje 6 tablic interaktywnych wykorzystywanych głównie w pracy z młodszą grupą uczniów.
Jest to drugi krok po uruchomieniu przenośnej pracowni komputerowej (15 mobilnych zestawów komputerowych). Cel główny organizacji multimedialnej szkoły to wyposażenie pracowni matematycznej, przyrodniczej i historycznej w zestawy projekcyjne.

zdjęcia...

Konkurs szopek bożonarodzeniowych „Żłobek wielkopolski”

Uczniowie Szkoły Podstawowej co roku chętnie biorą udział w konkursie szopek bożonarodzeniowych. W tym roku odbyła się już XIV edycja. Organizatorami konkursu są: Gimnazjum w Robakowie, Muzeum Etnograficzne w Poznaniu, Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania. Dzieci utrwalają symbole bożonarodzeniowe, promują region Wielkopolski. W tym roku zgłosiliśmy do konkursu 10 szopek, aż 7 z nich otrzymało wyróżnienia! Uczniowie, którzy wykonali nagrodzone szopki to: K. Szymańska VIb, J. Rutkowska i Z. Borkowska Vb, J. Jędrzejczak IIIc, Z. Kornatowska IVb, K. Łopata VIb, P. Kordylasińska IVc, M. Jarocki Vb. Jędrzej Jędrzejczak z klasy IIIc za swoją szopkę zdobył również wyróżnienie na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Dyplomy zostały wręczone 19 grudnia. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Irena Gruszka

zdjęcia...

ŚWIĄTECZNA PACZKA

Po raz kolejny w Szkole Podstawowej odbyła się świąteczna zbiórka żywności dla potrzebujących. Dzieci przyniosły ryż, makaron, mąkę, cukier i słodycze. Organizatorki akcji Anna Pawłowska i Emilia Kuźniak przygotowały paczki. Uczniowie Jędrek Hamrol z VIb i Mikołaj Różalski z IVc pomogli dostarczyć je do wyznaczonych klas. Akcja udała się dzięki dużemu zaangażowaniu rodziców i dzieci. Podobnie jak w zeszłym roku najwięcej podarowały dzieci z klas I-III. Wszystkim uczniom i rodzicom za udział w zbiórce składamy ogromne podziękowania. To wspaniałe, że potrafimy dzielić się z innymi. DZIĘKUJEMY!

zdjęcia...

Wigilia Samorządów.

                14 grudnia w świetlicy szkolnej odbyło się świąteczne  spotkanie Samorządów Uczniowskich Szkoły Podstawowej, ich opiekunów, przedstawicieli Rady Rodziców oraz dyrektorów szkoły. Była to okazja do wręczenia nagród w corocznym konkursie na najpiękniej udekorowaną klasę w klimacie bożonarodzeniowym. Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach. Pierwsza kategoria klasy I-III, druga to klasy IV – VI. Jury w składzie: p. Paweł Przymusiak - przewodniczący Rady Rodziców, p. Anna Pajzert – opiekun Samorządu Uczniowskiego oraz p. Karolina Tecław dokładnie obejrzało każdą salę przyznając punkty. Po zsumowaniu punktów wyłoniono tegorocznych zwycięzców. W kategorii klas   I-III zwyciężyła klasa IIa, natomiast wśród klas IV-VI najpiękniej salę przystroiła klasa IVb.  Zwycięskie klasy odebrały przechodnie puchary, pamiątkowe dyplomy oraz słodycze od przewodniczącego Rady Rodziców pana Pawła Przymusiaka oraz opiekunów Samorządów Uczniowskich. Doceniono także trud pracy pozostałych klas nagradzając pamiątkowymi dyplomami oraz słodyczami ufundowanymi przez Radę Rodziców. Po złożeniu życzeń i połamaniu się opłatkiem przystąpiliśmy do konsumpcji słodkości. Po czym nastąpił moment w którym to głos przejęli uczniowie opowiadają o tym co im się podoba w szkole, z czym mają problemy i co według nich można by w szkole zmienić. Dorośli natomiast uważnie słuchali i dołożą wszelkich starań aby dzieciom w szkole było jeszcze lepiej. Nie obyło się też bez prezentów – każdy uczestnik spotkania został obdarowany słodkim upominkiem.

A.P.

zdjęcia....

          Każdego roku organizowana jest akcja pod nazwą ,,Bezpieczna Zima Pierwszaków” mająca na celu propagowanie bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych najmłodszych dzieci. Celem akcji jest zaangażowanie  środowiska szkolnego do współpracy z policją w zakresie działań profilaktycznych. Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu też bierze udział w tej akcji. W związku z powyższym klasy pierwsze odwiedził przedstawiciel Posterunku Policji w Kaźmierzu Przemysław Kaźmierczak wraz z Radnym Powiatu panem Zenkiem Gałka. Pan policjant przyniósł dzieciom znaczki odblaskowe, które mogą umocować do tornistra lub kurtki, aby być widocznym na drodze. Obiecał także, że przyjdzie do szkoły jeszcze przed feriami zimowymi i wygłosi pogadankę na temat bezpiecznych zabaw zimowych.

Warsztaty w świetlicy.

W popołudnie 13 grudnia w świetlicy szkolnej odbyły się świąteczne warsztaty plastyczne  dla dzieci z rodzicami. Warsztaty prowadziły panie z  Akademii rękodzieła i plastyki „Ładne rzeczy” A. Przymusiak i D. Stokłos wspomagane przez nauczycielki ze szkoły podstawowej p.I. Gruszkę, p. A. Pajzert i p. K. Tecław. Na zajęciach wykonano obrazek o tematyce zimowej metodą  decupage.

zdjęcia...

Klasy II w Urzędzie Gminy w Kaźmierzu

11 grudnia uczniowie klas IIa i IIc odwiedziły Urząd Gminy w Kaźmierzu. Zapoznały się z istotą funkcjonowania administracji. W Sali Ślubów wysłuchały informacji dotyczących meldunków, wydawania dowodów osobistych, zawierania związków małżeńskich. Każdy chętny miał możliwość zasiąść w fotelu  wójta i sprawdzić swoje umiejętności pieczętowania dokumentów.

zdjęcia...

Klasy II w Palmiarni

6 grudnia uczniowie klas IIa i IIc wyjechali na wycieczkę do Palmiarni w Poznaniu. Dzieci przeszły przez kilka stref klimatycznych, a przy okazji zobaczyły i poczuły jak wygląda np. drzewo laurowe, cynamonowe i wiele innych okazów nie spotykanych w naszych ogrodach, sadach i lasach. Największe wrażenie zrobiły jednak na wszystkich ryby, których widok wywoływał okrzyki zachwytu. Po powrocie z wycieczki, w sali oczekiwały na dzieci  niespodzianki pozostawione przez Świętego Mikołaja.

zdjęcia...

I MIEJSCE SP KAŹMIERZ NA TURNIEJU MIKOŁAJKOWY W SUCHYM LESIE.

W ostatni weekend 8-9 grudnia 2012 w pięknej hali widowiskowej w Suchym Lesie, odbył się
II Turniej Mikołajkowy o Puchar Wójta Gminy Suchy Las
w dwóch kategoriach wiekowych – w soboty klasy IV-VI oraz w niedzielę klasy I-III.
Zwycięzcami klas IV-VI okazała się drużyna z SP z Kaźmierza, drugie miejsce Szkoła Podstawowa w Parkowie, trzecie miejsce Szkoła Podstawowa w Łopuchowie, kolejne miejsca Dębinka Poznań, SP Przeżmierowo, SP Da Vinci Poznań, SP Śrem,                SP Oborniki, SP Olimpijczyk Poznań, SP Chludowo, SP Biedrusko.

Wyniki SP KAŹMIERZ w drodze po pierwsze miejsce!
SP BIEDRUSKO – SP KAŹMIERZ 0:3
SP 2 OBORNIKI – SP KAŹMIERZ 0:4
SP PRZEŹMIEROWO – SP KAŹMIERZ 0:2
SP OLIMPIJCZYK POZNAŃ – SP KAŹMIERZ 0:4
SP DĘBINKA POZNAŃ – SP KAŹMIERZ 1:1

FINAŁ: SP KAŹMIERZ – SP PARKOWO 1:0
Warto wspomnieć, że turniej organizowany był przy udziale salonu sportowego RED BOX. Dzięki temu Zwycięzca turnieju oprócz pamiątkowego pucharu i medali otrzymał bony na zakupy sprzętu sportowego o wartości 300,00 zł. 

Dużą atrakcją dla wszystkich uczestników były (w sobotę i niedzielę) widowiskowe pokazy:
Kohorta Red Box - pokazy sztuk walki,
Red Box Akademia Kreatywnego Futbolu -trening pokazowy prawidłowego biegu i sprintu oraz innych nowoczesnych rozwiązań do podnoszenia umiejętności sportowych,
Red Box Smart Therapy -trening pokazowy czucia głębokiego piłki nożnej,
Treningi pokazowe cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród młodych piłkarzy, którzy aktywnie i chętnie brali w nich udział.

Architektami sukcesu byli: Stasik Krystian, Gawendowicz Patryk, Zając Paweł, Ziemniewski Bartosz, Troszczyński Norbert, Hamrol Jędrzej, Jakub Hajdacz, Jakub Pasternak, Jakub Kapłon, Mikołaj Hajdacz, Filip Kraszewski, Filip Ruta oraz opiekun Pan Hubert Czarny.
WIELKIE SŁOWA PODZIĘKOWANIA DLA Pana Sylwestra Przybyła dzięki którego zaangażowaniu mogliśmy wziąć udział w tym turnieju.

DZIĘKUJEMY!!! 

zdjęcia...

Kultywujemy tradycje świątecznych ozdób – rękodzieła rodzinnego.

W dniu 9.12.12 r. w Gminnym Ośrodku Kultury odbył się kiermasz świąteczny, w którym brali udział rodzice uczniów Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu.
Dziękujemy za tak liczne zaangażowanie się rodziców w wykonanie ozdób świątecznych przeznaczonych na kiermasz świąteczny.
Dzięki Państwa życzliwości i ofiarności udało się zebrać ponad 800 złotych na potrzeby Rady Rodziców. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce tych rodziców, którzy pełnili dyżur poświęcając niedzielne popołudnie dla dobra społeczności szkolnej.

zdjęcia...

UCZMY SIĘ RAZEM ŻYĆ  Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu na rzecz integracji dzieci z niepełnosprawnością w szkołach ogólnodostępnych .

W dniu 6.12.2012r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Kaźmierzu odbyło się spotkanie dzieci Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu z uczniami Zespołu Szkół Specjalnych nr 5 z Szamotuł. Celem jaki nakreśliła sobie Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu i współorganizatorzy kampanii było łamanie barier, jakie niesie ze sobą niepełnosprawność człowieka oraz tolerancja i akceptacja inności.
Podczas spotkania dzieci obu szkół uczestniczyły w zabawie z iluzjonistą oraz czarodziejską wróżką.
Szósty grudnia to Mikołajki, a więc wszystkie dzieci obdarowywują się prezentami. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu spełnili tę rolę „małych Mikołajów” pod hasłem „I Ty możesz być Świętym Mikołajem”.
Wszystkie dzieci zostały obdarowane prezentami. Dyrekcja Szkoły szczególnie dziękuje właścicielom sklepu „Hubertus” w Tarnowie Podgórnym, którzy ufundowali paczki dla dzieci ze Szkoły Specjalnej nr 5 w Szamotułach.
Spektakl i pozostałe prezenty ufundowane zostały przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kaźmierzu, Parafię Rzymsko-Katolicką p.w. Narodzenia NMP w Kaźmierzu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Kaźmierzu. Tegoroczna kampania połączyła ze sobą siły szkoły, GOPS, GOK i Parafii co sprawiło, że zaprzyjaźnione  dzieci w miłej świątecznej atmosferze spędziły godzinny ranne  w Gminnym Ośrodku Kultury.
Obecnie przygotowuje się grupa dzieci Szkoły Podstawowej, która w lutym wyjedzie do ZSS w Szamotułach i tam będzie uczestniczyła w  integracyjnym spotkaniu łamiąc bariery niepełnosprawności i tolerancji.

zdjęcia...

Andrzejki w II a

W dniu 27 listopada w klasie II a odbył się andrzejkowy wieczór wróżb i zabaw.  Była to doskonała okazja do wspólnych tańców przy współczesnych przebojach muzycznych, przebrania się w ulubiony kostium oraz poznania swojej przyszłości.  Dzieci znakomicie się bawiły.

zdjęcia (foto D. Pielucha)...

 

Bombki

4 grudnia uczniowie klasy II c rozpoczęli przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia od przyozdobienia własnoręcznie bombek. Każdy starał się wykonać oryginalne wzory i wykorzystać zgromadzone materiały do dekoracji . Powstały bombki brokatowe, guzikowe, pierzaste, każda inna, niepowtarzalna. Zajęcia sprawiły dzieciom dużo radości i satysfakcji . Za pomoc w zorganizowaniu warsztatów dziękuję pani Karolinie Ziemniewskiej.

zdjęcia (foto E. Hartwich)...


Pracowite warsztaty

W tym roku uczniowie klasy II a wraz  z rodzicami kolejny raz uczestniczyli w warsztatach plastycznych, których celem było przygotowanie ozdób świątecznych. Na spotkanie stawili się licznie ojcowie, którzy zbudowali okazałą stajenkę. Mamy wykonały natomiast figurki świętych oraz różnorodne anioły. Ponadto dzieci wykonały ozdoby na choinkę.

zdjęcia (foto D. Pielucha)...

Talenty 2012 w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu

W piątek dnia 7.12.2012 roku odbyła się III edycja Młodych Talentów pod hasłem „TALENT USKRZYDLA – SZKOŁA Z PASJĄ”. Organizatorami imprezy były nauczycielki biblioteki szkolnej panie Dorota Wojtaś i Joanna Pawłowska. Młodzi utalentowani uczniowie zaprezentowali się muzycznie, teatralnie, wokalnie, tanecznie, recytatorsko i sportowo przed licznym gronem zaproszonych gości, przyjaciół szkoły, rodziców, nauczycieli oraz przed swoimi koleżankami i kolegami.
Nasza szkoła ma bardzo wielu utalentowanych uczniów i koncert trwał kilka godzin, podczas których goście mieli możliwość wysłuchania i obejrzenia 22 uczniów i 5 zespołów. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu, trudowi, poświęceniu ze strony naszych nauczycieli, którzy wspierają i umożliwiają rozwój talentów uczniów w szkole, ale także nauczycieli w różnych klubach, sekcjach na terenie naszej gminy i powiatu szamotulskiego.
W scenariuszu imprezy zostały zaplanowane dwie przerwy. Podczas pierwszej goście mogli obejrzeć prezentację multimedialną, gazetki, wystawę z osiągnięciami uzdolnionych uczniów w roku 2012, wymienić się wrażeniami, spostrzeżeniami oraz poczęstować ciastem i kawą. Drugą przerwę uświetnił pokaz sztucznych ogni zaprezentowanych przez firmę Dragon z Poznania. Fajerwerki mogli też obejrzeć mieszkańcy Kaźmierza, którzy licznie przybyli na boisko szkolne.
Po prezentacji talentów uczniowskich, zostały wręczone pamiątkowe statuetki i był czas dla fotoreporterów, którzy uwiecznili wszystkich uczestników na zdjęciach.
Wielu uczestników spotkania wyraziło wielkie uznanie w zakresie organizacji, promocji i budzenia zainteresowań różnymi rodzajami aktywności. Prezentacja uczniów pozwala dostrzec potencjał intelektualny dzieci naszego lokalnego środowiska. To oni w przyszłości będą kreować wizję rozwoju naszej gminy. Możemy być dumni z tak aktywnych uczniów, którzy z pewnością będą błyszczeć na wyższym szczeblu edukacji – gimnazjum. Tylko doświadczeni i aktywni nauczyciele mogą kontynuować dostrzeżone i rozwinięte umiejętności twórcze.
W następnej edycji, mimo iż szkoła posiada tak wielu utalentowanych uczniów ze względów czasowych planowane jest ograniczenie imprezy do ok. 2 godzin.

Zapraszamy za rok.

Laureaci 2012

Joanna Pawłowska
Dorota Wojtaś

zdjęcia (foto B. Kubiak)...

zdjęcia 2(foto B. Kubiak)...

DYSKOTEKA   ANDRZEJKOWA

29 listopada w godzinach od 17.00 – 20.00 odbyła się dyskoteka andrzejkowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. W szkole na sali gimnastycznej  doskonale bawiło się prawie sto uczniów.

                                                                                                      A.P

„Alternatywne źródła energii = czyste powietrze”

Pod takim hasłem Wydział Ochrony Środowiska , Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Wodnej Starostwa Powiatowego w Szamotułach zorganizował konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych. Do konkursu zgłoszono 85 prac. Uczennica klasy Vc Zuzanna Śledź otrzymała wyróżnienie. Cieszą kolejne sukcesy uczniów Szkoły Podstawowej. Gratulujemy.

Irena Gruszka

zdjęcia...

Szkoleniowa rada pedagogiczna w Szkole Podstawowej

19 listopada nauczyciele Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu, podczas rady pedagogicznej wzięli udział w szkoleniu. Tematem były „Prawa i obowiązki nauczycieli”. Spotkanie prowadziła pani Izabela Grabowska z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Poruszyła i przypomniała ważne kwestie m. in. obowiązki nauczycieli wynikające z Karty Nauczyciela, Ustawy o systemie oświaty, podstawy programowej. Zwróciła również uwagę na prawa nauczycieli. Nauczyciele aktywnie uczestniczyli w spotkaniu.

E.K.

zdjęcia...

Wyróżnienie w konkursie ekologicznym.

Uczennica klasy VIb Karolina Łopata wzięła udział w konkursie organizowanym przez firmę G.EN GAZ ENERGIA z Tarnowa Podgórnego. Wykonała makietę nowoczesnego/ekologicznego domu ogrzewanego gazem ziemnym. Do konkursu przystąpiło 14 szkół. Karolina zdobyła wyróżnienie, co jest dużym sukcesem. Gratulujemy.

Irena Gruszka

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wojewódzkich Konkursach

W ostatnim czasie uczniowie klas V i VI Szkoły Podstawowej spróbowali swoich sił w Konkursach Wojewódzkich organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu. 23 listopada odbył się szkolny etap Konkursu Humanistycznego, w którym wzięło udział 29 uczniów. Troje z nich zakwalifikowało się do etapu rejonowego. Wymaganą liczbę punktów zdobyli: Weronika Popielska VIc, Stanisław Paluszak VIb, Sebastian Przybysz VIa. 29 listopada 44 uczniów rozwiązywało zadania z Konkursu Matematycznego. Niestety, nikt nie zakwalifikował się do etapu rejonowego. 30 listopada miał miejsce szkolny etap Konkursu Przyrodniczego. Z pytaniami zmierzyło się 45 uczniów. Aż sześcioro z nich weźmie udział w etapie rejonowym. Są to: Weronika Popielska VIc, Anna Tomaszewska VIc, Mikołaj Dzieńdziura VIa, Szymon Gorzelany VIb, Mikołaj Kubiak VIb, Stanisław Paluszak VIb. Konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Za uczestników etapów rejonowych trzymamy kciuki.

E.K.

 

Z Kazikiem i niedźwiadkiem Wojtkiem przez Afrykę


Nie co dzień zdarza się spotkać i porozmawiać z pisarzem, który jest autorem książek dla dzieci i dorosłych. Taka możliwość zaistniała 14 listopada, gdy uczniowie klas II szkoły Podstawowej
w Kaźmierzu otrzymali zaproszenie z Biblioteki Publicznej w Kaźmierzu na spotkanie autorskie z pisarzem Łukaszem Wierzbickim.
Dzieci były zachwycone, gdy autor wystąpił w roli podróżnika i wykorzystując projekcje multimedialną oraz różne rewizyty opowiedział uczniom o swoich książkach "Dziadek i niedźwiadek" oraz "Afryka Kazika". Pierwowzorami postaci literackich misia i Kazika, byli - niedźwiedź Wojtek, towarzyszący polskim żołnierzom podczas II wojnie światowej oraz Kazimierz Nowak, który samotnie przemierzył Afrykę na rowerze. Ciekawostką dla uczestników spotkania była relacja pisarz z udziału
w sztafecie śladami Kazimierza Nowaka.
Bezpośredni kontaktu z pisarzem, pamiątki z Afryki oraz zebrane książki wzbudziły duże zainteresowanie najmłodszych czytelników. Serdecznie dziękujemy pracownikom biblioteki za zaproszenie i ciekawą ofertę edukacyjną.

zdjęcia (D. Pielucha)...

"Ekoludki" w Palmiarnii

Uczniowie z kółka "Ekoludek" oraz z kl. II b Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu w dniu 22.11.2012r. byli na wycieczce w Palmiarni. Poznańska Palmiarnia jest największym w kraju i jednym z największych w Europie sztucznym zbiorowiskiem roślin tropikalnych. Pierwszy budynek otwarto już w 1910r. Obecnie zajmuje obszar ok. 0,5 ha, na którym znajduje się 12 pawilonów. Dzieci miały okazję zobaczyć m. In. palmy, bananowce, kawę, cytryny, figę, pomarańcze, bawełnę, trzcinę cukrową, kaktusy, piękne storczyki czy też rośliny, z których pochodzą nasze przyprawy, np. cynamon, pieprz, wanilia. Widziały też największą trawę świata-bambus, która osiąga wysokość do 40m, a także baobab - drzewo, które może żyć nawet 5000 lat. Z dużym zainteresowaniem uczniowie słuchali ciekawych opowieści przewodnika na temat, w jaki sposób rośliny przystosowują się do życia w określonym środowisku. W akwarium podziwiały np. piranie, olbrzymiego suma czy ślepca jaskiniowego. Rozbudzanie zainteresowania światem przyrody i uwrażliwianie na jego piękno z pewnością przyczyni się do rozbudzania świadomości ekologicznej naszych uczniów.

G. Kubacka

zdjęcia (B. Kubacka)...

Zbiórka odzieży

22 listopada, po raz drugi, w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbyła się zbiórka odzieży używanej. Organizatorem akcji była fundacja "Dzieci dla Ziemi". W klasach I-VI zebrano łącznie 1348,3 kg. To o ponad 200 kg więcej, niż podczas zbiórki w kwietniu! Największą ilość (152,9 kg) zebrała klasa Ib, która otrzymała nagrodę pieniężną. Na drugim miejscu IVc z wynikiem 138,6 kg, na trzecim IIa 130,5 kg. Za zebraną odzież fundacja przekazała 674,15 zł na rzecz szkoły. Kwota ta zostanie wykorzystana na doposażenie świetlicy szkolnej w niezbędne pomoce np. gry planszowe. Rada Rodziców, Dyrekcja, Nauczyciele Szkoły Podstawowej składają serdeczne podziękowania wszystkim rodzicom, którzy tak aktywnie włączyli się w akcję. Kolejna okazja do "przewietrzenia szaf" wiosną.

E.K.

zdjęcia...

Próba alarmu przeciwpożarowego w Szkole Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu

W dniu 31.10.2012r. zgodnie z założeniem kontroli bezpieczeństwa przeciwpożarowego w Szkole Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu przeprowadzono próbny alarm. W ewakuacji udział wzięły wszystkie oddziały klasowe. Uczniowie szybko opuścili szkołę wraz z nauczycielami, którzy na placu ewakuacyjnym policzyli ilość dzieci. Próba alarmu przebiegła sprawnie.

zdjęcia...

Sukces pływaków SP Kaźmierz!

5 listopada 2012 r. nasz szkoła wzięła udział w kolejnych sztafetowych mistrzostwach powiatu w pływaniu, które odbyły się na basenie w Szamotułach. Nasza reprezentacja zdobyła puchar za trzecie miejsce! Najlepiej spisał się uczeń klasy 5a Bartosz Ziemniewski, który na swojej zmianie uzyskał bardzo dobry czas 15,82 sek. Oto pozostali zawodnicy naszej sztafety: Jolanta Góralczyk i Marta Zając z 4b, Julia Stasik, Julia Szagżdowicz i Daniel Pacholak z 5a, Grzegorz Przybył i Jan Luber z 5b, Zuzanna Śledź i Patrycja Frąckowiak z 5c, Mikołaj Dzieńdziura z 6a i Paweł Zając z 6b. Gratulujemy!

Opiekun UKS, instruktor pływania:

Zbigniew Filipiak

zdjęcia...

Fabryka Kawy pomaga dzieciom.

Po raz kolejny uczniowie klasy III b Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu mogli liczyć na pomoc finansową Fabryki Kawy Strauss Cafe w Swadzimiu. Najpierw były montowane okna i malowane kolorowe ściany w sali nr 24, a teraz dzieci otrzymały piękną wykładzinę dywanową. Mogły również skorzystać z wycieczki do poznańskiej Palmiarni. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę pana Tomasza Ruś, który przyczynił się w zdobyciu funduszy oraz wraz z panami: Filipem Chudzichowskim i Pawłem Kałek przeznaczyli swój popołudniowy wypoczynek na pracę społeczną na rzecz szkoły. W takiej klasie jest miło wypoczywać, bawić się i uczyć.

Dorota Ossowska

zdjęcia...

UCZNIOWIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ PAMIĘTAJĄ

Przygotowania do listopadowych uroczystości zaczęły się już w październiku. Wtedy Samorząd Uczniowski zorganizował zbiórkę wiązanek i zniczy. Przed dniem Wszystkich Świętych uczniowie z panią Magdaleną Łyskanowską posprzątali zbiorową mogiłę zamordowanych w lesie bytyńskim, groby powstańców wielkopolskich i zmarłych nauczycieli na kaźmierskim cmentarzu. 1 listopada zapalono na nich znicze. Uczniowie oddali również hołd poległym w walce o niepodległość. 9 listopada poczet sztandarowy (opiekunem jest pani Anna Pajzert) złożył wiązankę i zapalił znicze przy pomniku w lesie bytyńskim i na zbiorowej mogile. W 94 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości poczet sztandarowy uczestniczył w uroczystej Mszy świętej. Ostatnim elementem obchodów tego święta był uroczysty apel, który odbył się 12 listopada. Tego dnia wszyscy uczniowie nosili przypięte biało-czerwone kotyliony na znak radosnego obchodzenia 11 Listopada.

E.K.

W poniedziałek 12 listopada 2012 roku w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbył się uroczysty apel z okazj 94. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie uczniowie z klasy VI a pod kierunkiem Magdaleny Łyskanowskiej w przedstawieniu pod tytułem "Lekcja historii " przypomnieli lata niewoli oraz historię walki narodu polskiego o wolność. Dzieci wielokrotnie nawiązywały do historii najbliższej okolicy, pojawiły się również patriotyczne wiersze o tematyce niepodległościowej, wykonane przez uczniów z klasy VI b. Wystąpił też prowadzony przez pana Roberta Winieckiego zespół wokalny, który zaśpiewał dwie pieśni: "Piechotę" i "Rotę". Uczniowie w wielkim skupieniu wysłuchali również innych patriotycznych piosenek. Na koniec apelu dziewczynki z klasy VI a, aby podkreślić radosny charakter tego święta, wykonały piosenkę w stylu rap, również nawiązującą do wydarzeń z 1918 roku. Przez cały czas trwania apelu utrzymywał się podniosły nastrój, a sama uroczystość była ważną lekcją patriotyzmu.

zdjęcia...

zdjęcia(foto B.Kubiak)...

Z wizytą w Muzeum Wiedzy o Środowisku

W dniu 08.11.2012r. uczniowie klasy IVA uczestniczący w zajęciach kółka przyrodniczego wybrali się pod opieką pań: Moniki Skotnickiej - Stróżyk ( nauczycielki przyrody ) oraz Joanny Pawłowskiej ( nauczyciela biblioteki ) na wycieczkę do Poznania. Celem wyjazdu było odwiedzenie Muzeum Wiedzy o Środowisku oraz Starego ZOO. Uczniowie z zaciekawieniem obejrzeli eksponaty zgromadzone w muzeum, a jeszcze więcej wrażeń dostarczyła im wizyta w ZOO i kontakt z żywymi "okazami". Mimo chłodu i zupełnie już jesiennej aury, można było jeszcze popodziwiać małpie igraszki oraz kozy i owce, a także osła i lamę. Widocznie tym zwierzętom jeszcze zima nie straszna. Wszyscy wrócili z wycieczki bardzo zadowoleni, z postanowieniem, że wrócą w to interesujące miejsce wiosną.

Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

Gminny Konkurs Recytatorski "Poetyckie Barwy Jesieni"

Jak co roku Szkoła Podstawowa z Kaźmierza wzięła udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim pt. "Poetyckie Barwy Jesieni", który organizował 6.10.2012 roku GOK w Kaźmierzu. Wzięło w nim udział 31 uczestników z całej gminy (szkoły podstawowe i gimnazjum). 

Więcej na stronie: www. bibliotekasp.blog.onet.pl

Obchody Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek

Każdy bez względu na wiek ma swojego ulubionego bohatera bajkowego lub baśniowego. Dzieciństwo często kojarzy się nam z bajkami opowiadanymi przez mamę lub babcię a potem czytanymi samodzielnie. 
Dlatego też w ramach kalendarza świąt dziwnych i mniej znanych uczniowie klas I - III w dniu 6.11.2012 roku obchodzili Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. W tym dniu nasza szkoła stała się prawdziwą "krainą bajek" a uczniowie zamienili się w bajkowych bohaterów. W klasach grasowały wiedźmy i dumnie przechadzały się księżniczki, po korytarzach spacerowały wróżki, kopciuszki i koty w butach, porządku pilnował rycerz, Zorro i Spider-Man.

Więcej na stronie: www.bibliotekasp.blog.onet.pl

Podsumowanie Szkolnego Konkursu Plastycznego


W dniu 6.11.2012 roku odbyło podsumowanie konkursu plastycznego pt. "Wróżki w świecie bajek" dla klas I - III oraz "Plakat na Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych" dla klas IV - VI zorganizowanego w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Na konkurs wpłynęło łącznie 56 prac ( kl. I - III - 50 prac, kl. IV - VI - 6 prac), wykonane różnymi technikami plastycznymi. Niezwykle ciekawe okazały się prace przestrzenne. 

Więcej na stronie: www.bibliotekasp.blog.onet.pl

Międzynarodowy program edukacyjny "Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich. Drive the change" Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu.


Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu w dniu 5 października 2012 roku przystąpiła do międzynarodowego programu "Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich. Drive the change". Zajmując 108 miejsce wśród 2 tysięcy zgłoszonych szkół. Zwracając uwagę na cele zawarte w programie profilaktyki i programie wychowawczym szkoła rozpoczęła realizację programu poprzez cztery narzędzia służące do realizacji zadań zawartych w programie. 01 pakiet edukacyjny dla szkół. 02 e-learnig - zasady bezpieczeństwa. 03 Twój pomysł Twoja inicjatywa. 04 Szkolny klub bezpieczeństwa. Patronat honorowy nad programem sprawuje Ministerstwo Edukacji Narodowej i Rzecznik Praw Dziecka, KRBRD, ITS, RENAULT Polska.

zdjęcia...

 

23 października uczniowie klasy IIc odwiedzili Posterunek Policji w Kaźmierzu. Sierżant Patrycja Roszak opowiedziała dzieciom, gdzie pracują policjanci, których spotykamy na ulicach naszej miejscowości i na czym polega ich praca. Niektórzy mogli zobaczyć jak wyglądają ich linie papilarne, inni zasiedli za kierownicą radiowozu, a jeszcze inni wcielili się w rolę przestępców. Śmiechu i emocji było przy tym co nie miara. Dziękujemy za możliwość odwiedzenia Posterunku i zapoznania się z zadaniami jakie wykonuje policja.

galeria...

Szkolny Konkurs Pięknego Czytania tekstów I. Landau, A. Lindgren, A. Bahdaja i J. Verne'a


Dnia 31.10. 2012 roku uczniowie naszej szkoły jak co roku wzięli udziałw Szkolnym Konkursie Pięknego Czytania, który odbył się w Bibliotece Szkolnej w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Uczniowie rywalizowali ze sobą w czterech kategoriach wiekowych (kl. I, II - III, IV, V - VI) czytając teksy Ireny Landau, Astrid Lindgren, Adama Bahdaja i Juliusza Verne'a.

Więcej na stronie www.bibliotekasp.blog.onet.pl

 

"Powrót do szkoły" (Back to School)

W dniu 29 października 2012 gościem Szkoły Podstawowej była Pani Maria Galewska, dawna uczennica naszej szkoły a obecnie przedstawicielka Komisji Europejskiej. Pani M. Galewska odwiedziła szkołę w ramach akcji Komisji Europejskiej skierowanej do młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych pt "Powrót do szkoły" (Back to School). Dzięki tej inicjatywie wielu uczniów na terenie całej Polski będzie miało szansę poznać osobiście urzędnika europejskiego, który kiedyś chodził do tej samej szkoły. Pani Maria Galewska spotkała się z trzema najstarszymi klasami naszej szkoły. Podczas spotkaniai Pani Maria Galewska przedstawiła swoją ścieżkę kariery od uczniowskiej ławki w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu do mianowania na urzędnika Komisji Europejskiej w Brukseli. Rozmawiała z uczniami na różne tematy dotyczące UE, podawała praktyczne, dla nas na co dzień niezauważalne przykłady, tego co Unia Europejska robi dla każdego obywatela np: brak kontroli na granicach, przepisy regulujące bezpieczeństwo zabawek, żywności, kartę praw pasażera pociągów i linii lotniczych, stypendia zagraniczne dla uczniów i studentów, swobodę pracy i życia w innym kraju UE, ochronę środowiska itd. Pani Maria chętnie dzieliła się z dziećmi swoimi doświadczeniami z pracy w instytucjach unijnych, odpowiadała na pytania dzieci a także zachęcała do bycia aktywnym obywatelem Unii Europejskiej. Na koniec zajęć odbył się konkurs wiedzy o Unii, a jego uczestnicy otrzymali drobne upominki. Poprzez swoją osobistą historię Pani Maria Galewska chciała przybliżyć uczniom ideę Unii Europejskiej i możliwości jakie Unia Europejska oferuje młodemu pokoleniu.

zdjęcia...

Bezpieczeństwo dzieci priorytetem Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu

 

Dbając o bezpieczeństwo dzieci w Szkole Podstawowej przeprowadzono szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Motywacją do tej decyzji stała się potrzeba praktycznego poznania zasad i sposobów postępowania w przypadku nagłego wypadku z utratą przytomności. Szkolenie przeprowadziła Pani Agnieszka Haremska instruktor prowadzący szkolenia z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. W szkoleniu uczestniczyli wszyscy nauczyciele Szkoły Podstawowej w Kaźmierz oraz nauczyciele Szkoły Podstawowej w Gaju Wielkim. Zajęcia praktyczne dały podstawy do właściwego reagowania i postępowania w sytuacjach trudnych mogących pojawić się na ternie szkoły oraz poza nią. Szczególną uwagę poświęcono reagowaniu w sytuacjach utraty przytomności uczniów podczas prowadzonych zajęć. Istotną rzeczą stała się procedura postępowania i sposób konkretyzacji poleceń osoby udzielającej pierwszej pomocy.

zdjęcia...

Konkurs na najpiękniejszą dynie z okazji Halloween


W październiku w szkole podstawowej został ogłoszony "Konkurs na najpiękniejszą dynię z okazji Święta Halloween ". Chętnych do udziału w konkursie nie zabrakło. Konkurowali zarówno uczniowie klas szóstych jak i klas pierwszych. Dzieci pracowały w domu, wykonały piękne jack-o-lanters (czyli Halloween'owe lampiony), które następnie trafiły do naszej szkoły.

W tym roku najciekawsze prace zdaniem komisji konkursowej wykonali:

 w klasach I-III

I miejsce - Patrycja Dubińska Ib

II miejsce - Weronika Sobkowiak IIIa

III miejsce - Adrian Wieczorek  IIIc

Wyróżnienia:

Agata Jędrzejczak Ib

Michał Kupś Ia

 w klasach IV- VI

I miejsce - Mateusz Dejda Vc

II miejsce - Katarzyna Szymaniak VIb

III miejsce - Klaudia Borucka IVa

Wyróżnienie : Zuzia Hałaszkiewicz Vb


Wszystkim uczestnikom gratulujemy ciekawych pomysłów i zachęcamy do dalszej aktywności, powodzenia!

 Anna Heś

galeria...

KONKURS PRZYRODNICZY DLA UCZNIÓW GIMNAZJÓW I SZKÓŁ PODSTAWOWYCH pt. "PTAKI POLSKI ZAGROŻONE WYGINIĘCIEM".


W dniu 23 października 2012r. w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbył się etap szkolny Konkursu Przyrodniczego dla Uczniów Gimnazjów i Szkół Podstawowych pt. "Ptaki Polski zagrożone wyginięciem". Konkurs już od wielu lat jest organizowany przez Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody SALAMANDRA i jest skierowany do uczniów szczególnie zainteresowanych przyrodą. W tegorocznym konkursie wzięło udział 13 uczniów naszej szkoły. Największą liczbę punktów uzyskali:

 1. Mateusz Stróżyk z kl. IVA ( 19 pkt. )

 2. Adrian Szambelan i Marcel Wolniewicz z kl. VIA ( 13 pkt. )

 3. Julia Troszczyńska z kl. IVA i Stanisław Paluszak z kl. VIB ( 11 pkt. )

Ww uczniowie będą reprezentować naszą szkołę w etapie okręgowym konkursu, który odbędzie się 16 lutego 2013r. w naszej szkole.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratuluję ogromnej wiedzy!!!!

Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

ÓWKA PRESS na meczu!

W dniu 27.10.2012r. dziennikarze i sympatycy "ÓWKA PRESS" w składzie: Aleksandra Koryl kl. VIB, Mateusz Stróżyk kl. IVA i Maciej Paluszak kl. IVC uczestniczyli w meczu Lech Poznań - Jagiellonia Białystok. Mimo przegranej Lecha i niezbyt sprzyjającej dopingowi mroźnej pogody, świetnie się bawili, podobnie jak reszta z 20 tysięcy kibiców zgromadzonych na stadionie. Młodzi dziennikarze wrócili pełni wrażeń z postanowieniem, że jeszcze nie raz wrócą na ten stadion.

Monika Skotnicka - Stróżyk

zdjęcia...

W piekarni

19 października uczniowie klasy IIc byli w piekarni i mieli okazję zobaczyć jak przebiega proces wypieku chleba. Każde dziecko z dużym zaangażowaniem ugniatało ciasto, aby jego chleb, bułka, rogal czy chałka były najlepsze. Gdy ciasto wyrastało, w następnej hali pani cukiernik wyczarowała tort z Kubusiem Puchatkiem, który wzbudził ogólny zachwyt wśród obserwatorów. Wszystkim potem bardzo smakował, jak inne słodkie niespodzianki . Wycieczka zakończyła się znów w piekarni, gdzie już czekało pachnące, ciepłe pieczywo. Za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu i zajęć w Piekarni Auchan serdecznie dziękuję paniom Agnieszce Dołęckiej, Magdalenie Sekuła i Katarzynie Stefańskiej - E Hartwich.

galeria...

WYCIECZKA DO GOSPODARSTWA ROLNEGO

W dniu 18.10.2012r. dzięki uprzejmości Państwa Koniecznych z Witkowic uczniowie klasy II b mieli możliwość obejrzenia prawdziwego gospodarstwa wiejskiego. Dzieci obserwowały zwierzęta hodowlane, rozpoznawały rośliny uprawne oraz maszyny i narzędzia rolnicze. Przekonały się też, jak potrzebna, ale zarazem ciężka jest praca rolnika. Wytypowani "reporterzy"(Julia i Ola) przeprowadzili też wywiad z rolnikiem. Wielką niespodzianką było ognisko z kiełbaskami, a także słodkości przygotowane przez gospodarzy nad pięknym stawem otoczonym polskimi wierzbami. Bardzo dziękujemy Państwu Marlenie i Zbigniewowi Koniecznym za "zieloną" lekcję, smaczną niespodziankę i wspaniałą gościnę.

Grażyna Kubacka

POMOC PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA

24 października odbyło się spotkanie z rodzicami uczniów, którzy są objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną. W pierwszej części Dyrektor zapoznał rodziców z ogólnymi zasadami, na jakich wsparcie będzie udzielane. Następnie prace rozpoczęły zespoły, w ich skład wchodzą nauczyciele i rodzice ucznia. Dla każdego dziecka został przygotowany indywidualny plan działań wspierających, który będzie realizowany, jeśli rodzice wyrażą na niego zgodę. W ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze z języka polskiego, matematyki, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne i socjoterapeutyczne. Spotkanie z rodzicami uczniów klas I-III na temat indywidualizacji odbędzie się w późniejszym terminie.

E.K.

PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

22 października nauczyciele i pracownicy szkoły wzięli udział w szkoleniu z zakresu pierwszej pomocy. Składało się ono z części teoretycznej i praktycznej. Wszyscy aktywnie uczestniczyli w pokazywanych przez prowadzącą szkolenie ćwiczeniach. Spotkanie było również dobrą okazją do przypomnienia sobie zawartości szkolnej apteczki.

E.K.

Szkolny Konkurs Recytatorski poświęcony twórczości A. A. Milne'a i J. de La Fonteine'a


Dnia 24.10.2012 w Bibliotece Szkolnej w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski poświęcony twórczości Alana Alexandra Milne'a oraz Jean'a de La Fontaine'a W konkursie wzięło udział 45 uczniów, z których 17 zostało nagrodzonych.

Więcej na stronie http://bibliotekasp.blog.onet.pl/


I KTO TO MÓWI ? Tajemnice dubbingu filmowego


16 października uczniowie klasy Ia i IIIa wraz z wychowawcami i panią D. Wojtaś wybrali się do KINEPOLIS do Poznania na lekcję w kinie oraz na film pt. ,,I ty możesz zostać bohaterem". W czasie lekcji uczniowie dowiedzieli się, jak powstaje polski dubbing, razem z Krzysztofem Tyńcem zwiedzili studio dubbingu, zobaczyli, kto użycza swego głosu Gargamelowi, Prosiaczkowi i Królikowi Bugsowi. Mogli podpatrywać Małgorzatę Kożuchowską, Agnieszkę Dygant i Krzysztofa Tyńca przy pracy z dubbingiem. Brali udział w zagadkach dubbingowych dotyczących ich ulubionych bohaterów. Przekonali się jak ważny jest dubbing w filmie animowanym. Sekretem udanego dubbingu to ,,kłapy" czyli dopasowanie nowego tekstu do ruchu ust postaci. W czasie oglądania filmu ,,I ty możesz zostać bohaterem" zobaczyli znanych polskich aktorów podczas podkładania głosów do tego właśnie filmu. Lekcja w kinie kształci w uczniach umiejętność widzenia i rozumienia sztuki kina, świetnie przygotowuje do odbioru kultury. Do szkoły uczniowie wrócili bardzo zadowoleni.

H. Kaczmarek

galeria...

KOTY U PROGU SZKOŁY - PASOWANIE NA UCZNIÓW R.SZK. 2012/2013


55 uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu w dniu 12 października 2012 roku przyjęto do społeczności uczniowskiej. Uczennice z klas III z Samorządu Uczniowskiego klas młodszych serdecznie przywitały wszystkich obecnych, a przede wszystkim najważniejszych uczestników uroczystości - uczniów z klas I. Wychowawcami klas I są pani Hanna Kaczmarek i pan Mirosław Pielucha. Przewodnicząca bardzo miło powitała kotki z klasy Ia i kotki z klasy Ib. Uświadomiła im, że wszystkie dzieci w szkole tworzą jedną wielką rodzinę, razem się bawią i wzajemnie sobie pomagają. W części artystycznej dziewczynki i chłopcy z klas II i III zaśpiewały piosenki. Pierwszaki natomiast zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i muzyczne. Wykazały się znajomością wiersza ,,Kto ty jesteś" i potrafiły odgadnąć zagadki związane z kotkiem. Najwspanialszym momentem tej części artystycznej było wejście wielkiego, wspaniale przebranego Kota, którym był pan Dyrektor. Kot bardzo rozbawił wszystkich obecnych na sali. Towarzyszył Kotu zając, którym był Jędrek z klasy IIIc. Nasze kotki miały śliczne czarne uszy, wąsiki i piękne czarne ogonki z białą końcówką, których musiały się pozbyć, aby zostać prawdziwymi uczniami naszej szkoły. Białe końcówki ogonów obcinał im Kot czyli pan Dyrektor. Ślubowanie jest co roku wielkim wydarzeniem w życiu szkoły, przeżywanym szczególnie przez pierwszoklasistów, jak też ich rodziców. Pan Dyrektor Szkoły Mariusz Pielucha przeczytał rotę ślubowania, po wysłuchaniu której dzieci odpowiedziały ,,ślubujemy". Pierwszoklasiści zostali pasowani na uczniów "magicznym ołówkiem". Wychowawcy wręczyli dzieciom dyplomy. Na uroczystość przybyła Przedstawicielka Oddziału Banku Spółdzielczego w Kaźmierzu, która podarowała pierwszakom książeczki oszczędnościowe oraz upominki. Dzieci otrzymały także słodkości ufundowane przez Radę Rodziców.

Serdecznie dziękujemy!

Nasza uroczystość była bardzo wesoła i długo będziemy ją pamiętać.

H. Kaczmarek

galeria...

Dzień który pozostaje w pamięci dzieci Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu

Już w godzinach rannych 55 uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu przyjęto do społeczności uczniowskiej. Przewodnicząca bardzo miło powitała kotki z klasy Ia i kotki z klasy Ib. Uświadomiła im, że wszystkie dzieci w szkole tworzą jedną wielką rodzinę, razem się bawią i wzajemnie sobie pomagają. W części artystycznej dziewczynki i chłopcy z klas II i III zaśpiewały piosenki. Pierwszaki natomiast zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i muzyczne. Wykazały się znajomością wiersza ,,Kto ty jesteś" i potrafiły odgadnąć zagadki związane z kotkiem. Najwspanialszym momentem tej części artystycznej było wejście wielkiego, wspaniale przebranego Kota, którym był pan Dyrektor. Kot bardzo rozbawił wszystkich obecnych na sali. Towarzyszył Kotu zając, którym był Jędrek z klasy IIIc. Ślubowanie jest co roku wielkim wydarzeniem w życiu szkoły, przeżywanym szczególnie przez pierwszoklasistów, jak też ich rodziców. Pan Dyrektor Szkoły Mariusz Pielucha przeczytał rotę ślubowania, po wysłuchaniu której dzieci odpowiedziały ,,ślubujemy". Pierwszoklasiści zostali pasowani na uczniów "magicznym ołówkiem". Wychowawcy wręczyli dzieciom dyplomy. Na uroczystość przybyła Przedstawicielka Oddziału Banku Spółdzielczego w Kaźmierzu, która podarowała pierwszakom książeczki oszczędnościowe oraz upominki. Dzieci otrzymały także słodkości ufundowane przez Radę Rodziców.

Druga część uroczystości dotyczyła uczniów klas IV - VI które ten dzień rozpoczęły od Mszy Świętej odprawionej w intencji zmarłych nauczycieli, pracowników i uczniów Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu. Następnie uczniowie spędzili czas ze swoimi wychowawcami. Był to moment na składanie życzeń i ofiarowanie kwiatów. Najważniejszym elementem tego dnia był apel, który miał miejsce w sali gimnastycznej. Pan Dyrektor Mariusz Pielucha złożył życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły. Dzieciom przypomniał o koleżeńskiej postawie wobec innych. Później wszyscy mieli okazję obejrzeć program artystyczny przygotowany przez panie Dorotę Wojtaś i Joannę Pawłowską. W drugiej części uroczystości uhonorowano uczniów wyróżnionych w szkolnych konkursach sportowych, plastycznych, strażackich. Szczególne wyróżnienie przypadło drużynie, która zdobyła III miejsce w sztafetowych biegach na przełaj.

zdjęcia...

Mini konkurs dla klas IV - VI "Podchody Literackie"


W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych do biblioteki zostali zaproszeni uczniowie klas IV - VI na mini konkurs pt. "Podchody Literackie". W dniach 3, 10 i 17.10.2012 delegacje uczniów z klas IV - VI w ramach swoich kategorii wiekowych wykazali się wiedzą o poruszaniu, poszukiwaniu informacji i układzie książek w bibliotece a także o literaturze dziecięcej i młodzieżowej.

Więcej na stronie www.bibliotekasp.blog.onet.pl


16 października w klasie IIc był pełen pomysłów i niespodzianek. Dzieci gościły u siebie w klasie panie pracujące w Leroy Merlin, które przywiozły ze sobą mnóstwo jesiennych niespodzianek. Każdy uczeń otrzymał przygotowaną dynię i za pomocą zgromadzonych materiałów wyczarowywał niespotykane "stwory'. Potem i inne warzywa zaczęły zmieniać swoje przeznaczenie i powstawały kukiełki z różnych przedstawień teatralnych. Zabawy, emocji i pomysłów było tyle, ilu uczestników tych pasjonujących warsztatów. Za pomoc w zorganizowaniu tak niezwykłych zajęć i słodki poczęstunek serdecznie dziękuję Pani Karolinie Ziemniewskiej i towarzyszącym jej pracownikom marketu Leroy Merlin.

galeria...

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

Dnia 26 września 2012 r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego poprzedzone dwutygodniową kampanią wyborczą ,podczas, której osoby chętne do pracy w samorządzie przedstawiały swoje kandydatury i namawiały do głosowania. Po podliczeniu głosów przez komisję wyłoniono przewodniczącą szkoły, którą została Dominika Augustyn z klasy VIb, zastępcą został Stanisław Paluszak także z VIb, a sekretarzem została Wiktoria Stosin też z klasy VIb. Gratulujemy wybranym i liczymy na owocną pracę w szeregach Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej im. M. Dąbrowskiej w Kaźmierzu.

galeria...

Podziwiamy park jesienią - wycieczka

W piękny, słoneczny, październikowy dzień uczniowie klasy Ia z wychowawcą wybrali się na wycieczkę do parku, aby poszukać jesienne skarby, posłuchać odgłosów przyrody, a także podziwiać jesienne kolory i pobawić się. Kiedy dzieci dotarły na miejsce zaczęło się prawdziwe szukanie i zbieranie skarbów. Były to złociste liście, piękne kasztany i żołędzie. Dzieci bawiły się i odgadywały ,,jakie to drzewo?".Najzabawniej było, kiedy pani ogłosiła konkurs: kto znajdzie najmniejszy kasztan.Oczywiście, że dzieci były bardzo spostrzegawcze i niektóre znalazły kasztany wielkości pestki jabłka. Słuchali także odgłosów ptaków. Wrócili do szkoły bardzo zadowoleni, że będą mogli robić na zajęciach wspaniałe ludziki.

H. Kaczmarek

galeria...

Powtórzony sukces!!!

Podobnie jak w ubiegłym roku drużyna z SP Kaźmierz zdobyła puchar za trzecie miejsce w sztafetowych biegach na przełaj, które odbyły się tradycyjnie na obiektach OSiR w Szamotułach 3 października 2012 r. Również tradycyjnie dopisała słoneczna pogoda. Oto skład naszej drużyny (po 5 dziewczyn i 5 chłopców na zmianę): Dorota Stokłos i Julia Strosin z 6a, Wiktoria Strosin i Filip Kraszewski z 6b, Sebastian Conrad i Jacek Sakłak z 6c, Mikołaj Hajdacz z 5b, Wiktoria Kaczmarek, Zuzanna Śledź i Michał Koźbiał z 5c. Rezerwowymi byli: Agnieszka Gorzelana z 4a oraz Stanisław Paluszak z 6b. Należy dodać, że nasza reprezentacja została uszczuplona brakiem dwóch czołowych biegaczy (problemy zdrowotne) - możliwa byłaby walka o zwycięstwo w tych zawodach. Dziękuję za pomoc w przygotowaniu do mistrzostw koleżance Małgorzacie Szagżdowicz i koledze Hubertowi Czarnemu.

Opiekun UKS: Zbigniew Filipiak

galeria...

DZIEŃ NAUCZYCIELA KLAS IV-V

12 października miały miejsce obchody Dnia Nauczyciela w Szkole Podstawowej. Dzieci z klas IV-VI uczestniczyły we Mszy świętej odprawionej w intencji zmarłych nauczycieli, pracowników i uczniów Szkoły. Następnie uczniowie spędzili czas ze swoimi wychowawcami. Był to moment na składanie życzeń i ofiarowanie kwiatów. Najważniejszym elementem tego dnia był apel, który miał miejsce w sali gimnastycznej. Pan Dyrektor złożył życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły. Dzieciom przypomniał o koleżeńskiej postawie wobec innych. Później wszyscy mieli okazję obejrzeć program artystyczny przygotowany przez panie Dorotę Wojtaś i Joannę Pawłowską. Występy kolegów i koleżanek uczniowie nagrodzili brawami. Apel był także okazją do wręczenia nagród. Pani Irena Gruszka uhonorowała osoby wyróżnione w konkursie organizowanym przez Kaźmierskich Fanatyków Lecha Poznań (uczniowie odebrali nagrody również podczas festynu Kaźmierska Pyrlandia). Pan Zbigniew Filipiak i Małgorzata Szagżdowicz nagrodzili sportowców, którzy zwyciężyli w biegach na przełaj rozgrywanych podczas inauguracji roku sportowego. Wyróżnienia wręczono również drużynie, która zdobyła trzecie miejsce w sztafetowych biegach na przełaj. Wszystkim gratulujemy.

E.K.

galeria (foto B.Kubiak)...

"Kwadrans z biblioteką - Podróż po Stumilowym lesie"

W ramach obchodów Święta Biblioteki klasy I - III wzięły udział w mini konkursie "Kwadrans z biblioteką - Podróż po Stumilowym Lesie". Dwóch uczniów z klasy z każdej kategorii wiekowej  rozwiązywało krzyżówki, odszyfrowywało napisy, odpowiadało na pytania związane z książkami i bajkami o Kubusiu Puchatku. W ten sposób mali czytelnicy nie tylko wykazali się wiedzą o bohaterach ale także uczcili 130 rocznicę urodzin autora książki o przygodach "misia o małym rozumku", który od lat podbija serce małych i dużych.

Więcej na stronie: www.bibliotekasp.blog.onet.pl


UCZNIOWIE KAŹMIERSKIEJ PODSTAWÓWKI BEZKONKURENCYJNI


Po raz piąty odbył się w sali kinowej "Halszka" powiatowy konkurs gwarowy "Godejma po naszymu" zorganizowany przez Szamotulski Ośrodek Kultury w Szamotułach.Przesłuchania trwające 5 godzin wyłoniły finalistów z trzech grup wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne.

Więcej na stronie: www.bibliotekasp.blog.onet.pl


"Od małego na całego - Twoje wyobrażenie o atmosferze meczu przy Bułgarskiej".

Uczniowie Szkoły Podstawowej wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Kaźmierskich Fanatyków Lecha przy współudziale Stowarzyszenia kibiców Wiara Lecha. Dzieci miały wykonać projekt graffiti. Autorem najlepszej pracy okazał się Michał Koszczoł z klasy Vc. Wyróżnienia i nagrody zostały wręczone podczas festynu Kaźmierska Pyrlandia i apelu z okazji Dnia Nauczyciela. Jedną ze ścian przy Szkole zdobi profesjonalnie wykonane graffiti i to największa nagroda dla wszystkich. Szkolnym opiekunem konkursu była pani Irena Gruszka.

E.K.

Ostatni tydzień września w klasie IIc był pełen kolorów, smaków i witamin. W środę wszyscy odwiedzili ogród warzywny. Mogli przekonać się, że warzywa można rozpoznawać wzrokiem, dotykiem, a także nosem np. majeranek czy lubczyk. Przy okazji przynieśli do klasy kosz pełen darów jesieni: kwiaty, liście, kiście jarzębiny, owoce i warzywa. Następnego dnia z niektórych owoców zgromadzonych w klasie i tych przyniesionych z domu, zrobili pyszne, kolorowe, pachnące i zdrowe szaszłyki owocowe. Wszystkim bardzo smakowały.

galeria...

Niezwykły gość w naszej szkole.


Dnia 1.10.2012r. w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu spotkaliśmy się z Jego Ekscelencją Biskupem Zdzisławem Fortuniakiem. Dostojnego Gościa w imieniu wszystkich powitał Stanisław Paluszak. W słowach powitania wyraził radość z obecności Ks. Biskupa, który jest dla nas następcą apostołów.

W dalszej części Dorota Stokłos i Adrian Szambelan zaprezentowali wiersz, mówiący o tym, że Pan Jezus wezwał każdego z nas, abyśmy byli Jego świadkiem na ziemi. Nasze ziemskie życie to egzamin wstępny do nieba.

Pan Dyrektor w swym powitaniu wyraził radość z obecności Ks. Biskupa w naszej szkole. Podkreślił, że bardzo ceni sobie współpracę z kościołem w nauczaniu, wychowaniu i kształtowaniu właściwych postaw i zachowań wychowanków. Docenił także zaangażowanie katechetów w przybliżania dzieciom kwestii moralnych i etycznych. Wskazał, że współpraca rodziców, nauczycieli i Kościoła daje możliwość właściwego "uformowania" młodego pokolenia. Wszystkim zależy, aby z każdego dziecka wyrósł zaradny, twórczy i wrażliwy na drugiego człowieka obywatela kraju.

Weronika Rzepecka w recytowanym przez siebie wierszu "Nie wierzę. moje Credo" podkreśliła, że wiara w Boga polega na pełnym zaufaniu i zawierzeniu Bogu.

Następnie do zgromadzonych na uroczystości swoje słowa skierował Ks. Biskup. Nawiązał do książki p. Doroty Jaskuły, dawnej mieszkanki Kaźmierza, w której autorka powraca wspomnieniami do lat dzieciństwa i młodości spędzonych w kaźmierskiej szkole. Podkreśla ciepło i rodzinną atmosferę, jaka towarzyszyła jej pobytowi w szkole. Ksiądz Biskup podkreślił, że szkoła zawsze pozostaje w pamięci i w sercu każdego ucznia, mimo że teraz uczęszcza do niej bez entuzjazmu. Dostojny gość w swym przemówieniu wskazał na bardzo ważną rolę dyrektora w życiu szkoły, a także uwrażliwił na szacunek dla nauczycieli, którzy przekazują swym wychowankom wiedzę i umiejętności niezbędne do podjęcia pracy w życiu dorosłym. Ksiądz Biskup rozśmieszył uczniów mówiąc, że jeśli tylko zdobędzie informację na tema osoby, która wymyśliła szkołę to natychmiast prześle im sms. W sali gimnastycznej wytworzyła się miła i rodzinna atmosfera. Ze słów Jego Ekscelencji płynęło wiele ciepła, serdeczności i życzliwości.

W dowód wdzięczności za obecność Ks. Biskupa wśród nas, za pełne otuchy słowa uczniowie wręczyli Jego Ekscelencji kosz z owocami.

W swym końcowym przemówieniu Pan Dyrektor podziękował za słowa skierowane do nas, za pomoc jaką kościół udziela dzieciom i młodzieży na starcie w dorosłe życie. Podkreślił że współpraca rodziny, Kościoła i szkoły przynosi najlepsze efekty jeśli chodzi o rozwój intelektualny i duchowy uczniów oraz dobrze przygotowuje ich do pełnienia ról rodzinnych i obywatelskich. Wszyscy pragniemy, aby każdy z naszych wychowanków cenił sobie dom rodzinny i swój kraj - Ojczyznę - Polskę. Na koniec swego przemówienia p. Dyrektor przekazał Dostojnemu Gościowi życzenia zdrowia, radości z owoców pracy duszpasterskiej.

Na koniec wspólnie z Ks. Biskupem pomodliliśmy się. Dostojny Gość udzielił pasterskiego błogosławieństwa i pożegnał się z dziećmi, nauczycielami.

Podczas całej uroczystości w sali gimnastycznej panowała ciepła, serdeczna i pełna życzliwości atmosfera. Wizyta Jego Ekscelencji to dar, może niewymierny w chwili obecnej, ale brzemienny. Ksiądz Biskup umocnił nas Słowem Bożym, modlitwą i pasterskim błogosławieństwem.

Opracowała Alicja Szopa

galeria...

Kaźmierska Pyrlandia 2012

rewelacyjną imprezą gminną.


30 września całymi rodzinami społeczność kaźmierska ściągnęła na boisko przy Szkole Podstawowej, by kolejny raz uczestniczyć w tradycyjnej już Kaźmierskiej Pyrlandii. Niezmienną popularnością cieszą się regionalne potrawy wielkopolskie przygotowane przez szkolną stołówkę. Przepysznymi, szarymi kluchami z kapustą, gzikiem i plendzami zajadali się mali i duzi. " Lato zakręcone w słoikach", a więc przetwory owocowo - warzywne przygotowane z rodzicami i wychowawcami kusiły kupujących kolorami i ciekawymi przepisami, jednocześnie realizując ogólnopolski program " Owoce i warzywa w szkole". Można było je degustować i zakupić. W nastrój pięknej, polskiej, złotej jesieni wprowadził występ zespołu wokalnego, refren "te pyry gorące, te pyry z ogniska..najlepsze pod słońcem" towarzyszy festynowi od lat.

Tegoroczna Pyrlandia znowu przebiegała pod hasłem " Potyczek klasowych z pyrą w tle". Najmłodsze klasy ozdabiały papierowe fartuchy pieczątkami z ziemniaków, gotowe prezentowały na scenie. Dzieci również rzucały pyrami do poletek, wygrywając drobne upominki, przyniosły także pyry - olbrzymy. Największa ważyła 97 dag. Najdłuższą zaś obierkę wystrugał tym razem mężczyzna. Starsze klasy zmagały się z zadaniami konkursowymi: tarcie ziemniaków na czas, slalom sportowy z pyrą, rzeźba z ziemniaków, wiedza o gminie, zadanie matematyczne z hasłem, szacowanie ilości pyrek w worku, żonglowanie pyrami. Musiały się popisać znajomością gwary poznańskiej, wiedziały co to : korbol, leberka, szkiyta, lania, wyćpić, antrejka, tetrać, szuchrować i in. Na scenie klasy zaprezentowały zabawy ludowe, miedzy innymi: " Mam chusteczkę haftowaną", "Ojciec Wergiliusz", " Stary niedźwiedź mocno śpi", " Tańczymy lambado", " Uciekaj myszko do dziury", liczyła się pomysłowość pokazu i entuzjazm uczestników. Po podliczeniu punktów okazało się, że I miejsce i bilety do kina zdobyła klasa VI a, II miejsce i bilety na lodowisko klasa V b, III miejsce i wyjście na lody klasa V b. Nagrody dla zwycięskich klas ufundowała Rada Rodziców. Na scenie popis tańca ludowego z różnych regionów Polski dał zespół CHLUDOWIANIE z Chludowa. Zachwycili strojami, uśmiechem i żywiołowością. Nasze sympatyczne BIEDRINECZKI zatańczyły do piosenki M. Jeżowskiej "Ciasteczka". Wystąpiły również starsze dziewczyny w tańcu hiphopowym. Dzieci przygotowujące się do Powiatowego Konkursu "Godejcie po naszymu" zaprezentowały humorystyczne wiersze gwarowe. Najbardziej podobał się wiersz " Dwa Michały" w wykonaniu Jędrka i jego taty. Dużo działo się poza sceną: loteria wstążkowa, malowanie twarzy, robótki szydełkowe, witraże, wystawa zabawek dziadków i pradziadków, prezentacja krzewów ozdobnych, wycinanie w owocach. Pomiaru ciśnienia i poziomu cukru oraz spirometrię wykonywał Oddział Ratownictwa Medycznego z Szamotuł. Na płycie boiska rozstawiły się liczne stragany ze słodkościami i zabawkami, atrakcją była karuzela. Kaźmierska Pyrlandia zbiera co roku pochlebne opinie, zwłaszcza za organizację. Szczególne uznanie należy się Pani Zdzisławie Śmieszek, która od 11 lat czuwa nad przebiegiem festynu, jednocześnie wprowadzając coraz atrakcyjniejsze zadania. Całość imprezy prowadzili Marta Bartkowiak i Jeremiasz Kupś oraz Zdzisława Śmieszek. Za rok znowu zaprosimy wszystkich na pyry z gzikiem.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację festynu oraz licznym sponsorom.

galeria...

galeria2...


WIARA LECHA DZIAŁA

 

Podczas festynu Kaźmierska Pyrlandia  30.09.2012 został rozstrzygnięty konkurs plastyczny dla dzieci klas IV - VI organizowany przez Kaźmierskich  Fanatyków Lecha przy współudziale Stowarzyszenia kibiców Wiara Lecha oraz Szkolę Podstawową w Kaźmierzu.

Przedmiotem konkursu było wykonanie projektu graffiti, który miał ozdobić mur znajdujący się na terenie Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu.  Na konkurs wpłynęło 26 prac, z których wyłoniony został zwycięzca i 5 wyróżnień. Laureatem został Michał Koszczoł, którego projekt  zyskał nasze największe uznanie i został przeniesiony na ścianę jako graffiti. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni upominkami ufundowanymi przez Wiarę Lecha.  Dyrektor szkoły Podstawowej Pan Mariusz Pielucha przekazał na ręce przedstawiciela Fan Clubu Lecha z Kaźmierza podziękowania w formie dyplomu za zorganizowanie konkursu.

Mamy nadzieje, że to nie ostatnia wspólna Inicjatywa Sekcji Kaźmierz oraz Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu, tym bardziej ze na jej terenie są ściany, które można przyozdobić Lechowym graffiti. 

galeria...

KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY !!!


Po dokonaniu wyboru kandydata na przewodniczącego MAŁEGO SAMORZĄDU klasy trzecie wytypowały swoje koleżanki, które 1października 2012 r. na wspólnym spotkaniu zaprezentowały się w roli ,,Pani Jesieni w ogrodzie, sadzie, polu i w lesie". Mogliśmy posłuchać piosenki o jesieni, sprawozdania o jesiennej porze roku, a także recytacji wiersza o tematyce jesiennej. Dziewczynki bardzo ładnie się zaprezentowały.Gabrysia z klasy IIIa była pięknie przebrana za Panią Jesień. Po prezentacji wszyscy uczniowie z klas I-III mogli już wybrać odpowiednią kandydatkę.

A oto wyniki głosowania:

1 Gabryjela Majka IIIa - 69

2 Anna Kałek kl.IIIb - 51

3 Gabriela Słowik kl.IIIc - 53

Przewodniczącą została Gabriela Majka - uczennica z klasy IIIa. Zastępcą Gabriela Słowik - uczennica z klasy IIIc.

Gratulujemy !!!

galeria...

Pasowanie na czytelnika Biblioteki Szkolnej "Dzwoneczek"

W bibliotece szkolnej "Dzwoneczek", w dniu 5.10.2012 roku, odbyła się uroczystość pasowania na czytelnika uczniów klas pierwszych.

Głównym celem imprezy jest zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania ze zbiorów biblioteki. To miejsce w szkole powinno kojarzyć się z miejscem przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są mile widziani, miejscem, które będą chętnie odwiedzać

Więcej na stronie www.bibliotekasp.blog.onet.pl

 

Sprzątanie świata

Uczniowie klas IV-VI po raz kolejny włączyli się do akcji "Sprzątanie świata". 24 września, od drugiej lekcji, dzieci z opiekunami porządkowały przydzielony im teren. Każdy został wyposażony w foliowe rękawiczki. Zbierane śmieci dzieci segregowały na makulaturę, szkło, plastik i złom. Sprzątanie najbliższej okolicy to nie tylko ciężka praca, ale także dobra zabawa o czym wszyscy się przekonali. Całą akcję, worki na śmieci, rękawiczki przygotowała pani Irena Gruszka.

E.K.

galeria(foto:B. Kubiak)...

galeria2...

73. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę

19 września 2012 r. w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbył się uroczysty apel z okazji 73. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Tego dnia uczniowie klasy VI a w krótkim przedstawieniu pt. "Lekcja historii" przypomnieli tragiczny wrzesień 1939 r. Uczniowie podkreślili bohaterstwo polskich żołnierzy w obliczu najazdu dwóch wrogich państw. W apelu wystąpił też prowadzony przez pana Roberta Winieckiego zespół wokalny, który wykonał patriotyczne piosenki.

Magdalena Łyskanowska

galeria...

Warsztaty I pomocy przedlekarskiej

17 września uczniowie klas III wzięli udział w warsztatach I pomocy przedlekarskiej pt. " I Ty możesz pomóc ".

Warsztaty zostały przeprowadzone przez instruktora z Wielkopolskiego Centrum Wiedzy. Dzieci przeszły szkolenie: jak udrożnić drogi oddechowe, jak wykonać masaż serca i zaopatrzyć rany poszkodowanego. Wiedzą o konieczności i sposobie niesienia pomocy.

Dorota Ossowska

galeria...

Zdrowo się odżywiamy.

Bogactwo warzyw i owoców na naszym rynku zachęca nas do ich spożywania. Uczniowie klasy III b z radością wyczarowali z nich zdrowe i pyszne kanapki, sałatki i przekąski. Estetycznie udekorowane potrawy smakowały wszystkim i w błyskawicznym tempie znikały z półmisków.

Dorota Ossowska

galeria...

14.09.2012-Inauguracja roku sportowego 2012/2013 w SP Kaźmierz

W piękne piątkowe przedpołudnie, 14 września 2012 r. w naszej szkole odbyła się inauguracja roku sportowego. Tradycyjnie odbyła się w formie mistrzostw szkoły w biegach na przełaj na dystansie ok. 1000 m. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem (masowy udział uczniów klas IV - VI). Wśród najstarszych dziewcząt z klas VI zwyciężyła Dorota Stokłos z VIa przed Wiktorią Strosin z VIb i Julią Strosin z VIa. Z klas V wygrała Wiktoria Kaczmarek przed Zuzanną Śledź i Zuzanną Tomaszewską z Vc. Z klas IV zwyciężyła Agnieszka Gorzelana przed Zofią Kornatowską z IVb i Agnieszką Popielską z IVa.

W kategorii najstarszych chłopców najszybszym biegaczem okazał się Szymon Błajek (poza konkursem) przed Jakubem Hajdaczem, Sebastianem Conradem i Jackiem Sakłakiem, wszyscy z VIc. Wśród klas V najlepszym zawodnikiem został uczeń Vb Mikołaj Hajdacz przed Michałem Koźbiałem z Vc i Bartoszem Ziemniewskim z Va. Z klas IV swój bieg wygrał Jakub Bujnowski z IVa przed Jakubem Bartoszem i Dominikiem Nowakiem, obaj z IVb. W punktacji klas (dziewczęta i chłopcy) zwyciężyła IVb (172 pkt) przed Vc (143 pkt). Kolejne miejsca zajęły: VIa (136 pkt), VIc (121 pkt), Vb (113 pkt), Va (105 pkt), IVa (103 pkt), VIb (63 pkt) i IVc (61 pkt).

Organizatorzy:

Małgorzata Szagżdowicz

Zbigniew Filipiak

galeria(foto B.Kubiak)...

AS ORLIK KAŹMIERZ Z PUCHAREM PREZESA SPARTY SZAMOTUŁY NA 90-LECIE KLUBU

W dniu 07.09.2012 roku na stadionie miejskim w Szamotułach odbył się Turniej piłki nożnej rocznika 2000-2001 z okazji 90-lecia istnienia klubu Sparta Szamotuły. W turnieju udział wzięło 6 drużyn, które podzielone zostały na dwie grupy. Akademia Sportowa Orlik Kaźmierz wystawiła dwie drużyny.

Grupa I

AS Orlik Kaźmierz I AS Orlik Kaźmierz I 1:1 SP nr 3 Szamotuły

SP nr 3 Szamotuły AS Orlik Kaźmierz I 1:0 SP Gaj Wielki

SP Gaj Wielki SP nr 3 Szamotuły 2:2 SP Gaj Wielki

Grupa II

AS Orlik Kaźmierz II AS Orlik Kaźmierz II 7:0 SP nr 1 Szamotuły

SP nr 1 Szamotuły AS Orlik Kaźmierz II 8:0 SP Otorowo

SP Otorowo

Drużyna Akademii Sportowej Orlik Kaźmierz wygrały rywalizację w swoich grupach i zajęły pierwsze miejsca, tym samym zagrały między sobą w finale. Po wyrównanym i zaciętym pojedynku w normalnym czasie gry był remis 0:0. W rzutach karnych lepsza okazała się drużyna AS Orlik I. W meczu o trzecie miejsce SP nr 3 Szamotuły pokonało SP nr 1 Szamotuły 6:1. Na wielkie słowa uznania zasługują wszyscy zawodnicy AS Orlik Kaźmierz, którzy wzięli udział w turnieju (Gawendowicz Patryk, Stasik Krystian, Pacholak Daniel, Kapłon Jakub, Pasternak Jakub, Konieczny Jakub, Kraszewski Filip, Troszczyński Norbert, Ziemniewski Bartosz, Hajdacz Mikołaj, Hajdacz Jakub, Ruta Filip, Zając Paweł, Hamrol Jędrzej), jak również trener Hubert Czarny, który potrafił wyselekcjonować i przygotować tak szeroką i wyrównaną kadrę młodych piłkarzy. Trzymajmy kciuki za kolejne sukcesy AS Orlik Kaźmierz, a takim niewątpliwie byłoby zajęcie I lub II miejsca w Piłkarskiej Lidze Młodzików.

galeria...

03.09.2011 - Rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013

Po letnim odpoczynku czas wrócić do nauki. W poniedziałek rano uczniowie spotkali się na boisku szkolnym. Największe emocje przeżywały dzieci z klas I i IV, które rozpoczynają kolejny etap w swoim życiu. Wszystkich serdecznie powitał pan Dyrektor Mariusz Pielucha. Przypomniał obecnym o rocznicy wybuchu II wojny światowej. Następnie głos zabrał Dyrektor Gminnego Zespołu Oświatowego pan Janusz Stróżyk. W dalszej części uroczystości uczniowie klas I i IV poznali swoich wychowawców i zostali przedstawieni pozostałym uczniom. Później wszyscy przeszli do kościoła na Mszę świętą. Po powrocie czekała na nich miła niespodzianka. Tradycyjnie, każdy musiał przejść przez szkolną bramę z napisem "Witaj Szkoło!" i otrzymał pachnące, soczyste jabłko. Na koniec uczniowie poznali plany lekcji, aby we wtorek rozpocząć naukę w nowym roku szkolnym 2012/2013.

E.K.

 

 

 

 

 

 

 

 

  
I
II
III
IV
V
VI
absolwenci
 
podręczniki/programy
plan lekcji
Samorząd Uczniowski
oferta edukacyjna
świetlica
działalnośc ekologiczna
biblioteka
talenty szkolne
gazetka szkolna
 
Rada Rodziców
zebrania