strona główna
ważne wydarzenia
tablica ogłoszeń
sport
dokumenty
kalendarium
historia
patron
projekty EFS/comenius
sponsorzy
ewaluacja
publikacje
chór Cantus Firmus
archiwum
sukcesy
 
Dyrekcja
Kadra Pedagogiczna
Pracownicy
Pedagog
Psycholog

 

AKTUALNOŚCI 2008/2009

 

AKTUALNOŚCI 2008/2009

 

FESTIWAL Z POMPĄ

 

Już dziewiąty raz w Kaźmierzu na Festiwalu Tańca spotkały się zespoły z różnych regionów Wielkopolski. Tym razem padł rekord, gdyż na scenie pojawiło się 400 tancerzy z 30 zespołów. Od najmłodszych "zerówek" do klas gimnazjalnych tancerze pokazali różne układy taneczne, piękne stroje i radość bycia razem.

Zespoły walczyły nie tylko o statuetki w trzech kategoriach wiekowych, bowiem pierwszy raz był do zdobycia też Puchar Wójta Gminy Kaźmierz.

Dopisała pogoda, wielu Kaźmierzan spędziło miłe popołudnie na boisku "podstawówki".

"Chyba stał się cud, bo wczoraj jeszcze padało" - powiedziała instruktorka "Skaczących nutek" z Szamotuł.

"Festiwal zakończył się wielką pompą" - podsumował wójt Włodarczak, bo na samym końcu imprezy wszystkich przepędziła gwałtowna burza.

Ten "mały" incydent nie popsuł radości laureatom IX Festiwalu Tańca.

Wyniki rywalizacji:

Gimnazjum:

1. Jast  z Tarnowa Podgórnego

2. Grupa taneczna z Gimnazjum nr 1 z Wronek

3. SWEET   Studio Tańca GABI w Skokach

 

0 - III

1. Maxy z Opalenicy

2. Biedroneczki z Kaźmierza

3. Słoneczka z Ujścia

 

IV - VI

1.Zespół taneczny ze Szkoły Podstawowej z Przyborowa

2. Tęcza III  Zbąszyń

 3.Tercja ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Szamotułach

 

Spotkamy się za rok na X FESTIWALU TAŃCA

Tekst: Zdzisława Śmieszek

Zdjęcia: Barbara Kubiak (kwab.pl)

 

 galeria zdjęć

 

 

TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ W PRZEŹMIEROWIE

 

W sobotę 6. 06. 2009r. w Przeźmierowie odbył się Turniej Piłki Nożnej 4 Gmin Orlik 2012, w którym uczestniczyło 6 drużyn. Drużyna uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu przygotowana przez p. Zbigniewa Filipiaka zajęła I MIEJSCE, prezentując wysoki poziom sportowy młodzieży Szkoły w Kaźmierzu.
Podczas imprezy drużyną opiekowała się p. Małgorzata Szagżdowicz.

  "DZIEŃ  DZIECKA"  Z  DINOZAURAMI

 

Z  okazji  "Dnia  Dziecka" 62  uczniów  klas  pierwszych   Szkoły  Podstawowej  w  Kaźmierzu w  dniu  3.06.2009r. było  na  wycieczce  w  parku  dinozaurów "Zaurolandia"  w  Rogowie  k. Gniezna. Dzieci  mogły podziwiać naturalnej  wielkości  modele  dinozaurów  wkomponowane  w  pięknie  ukształtowany  teren. Razem  z  przewodnikiem  spacerowały  ścieżką  dydaktyczną, na  której  spotkały  m.in. wielkiego  diplodoka, stanęły "oko  w  oko"  z  groźnym  tyranozaurem, a  nad  głowami  obserwowały  pterodaktyle. Uczniowie  mieli  możliwość  poznania  przeszłości  naszej  planety,  a  także  przystosowania  dinozaurów  do  życia  w  określonym  środowisku. Z  ogromnym  zainteresowaniem  dzieci  słuchały  opowieści  przewodnika, zadawały  wiele  pytań, a  niektórzy  wykazali  się  przy  tym  dużą  wiedzą  na  temat  dinozaurów.

Na  terenie  parku  znajduje  się  także  ogromny  plac  zabaw z  parkiem  linowym, zjeżdżalnią  i  innymi  atrakcjami. Tutaj "szaleństwom"  nie  było  końca. Z  pewnością  tegoroczny "Dzień  Dziecka"  będzie  dla  naszych  "pierwszaków" niezapomniany.

                                                           

 Wychowawca   kl. I b - G. Kubacka

galeria zdjęć

 

WYNIKI GMINNEGIO KONKURSU PIĘKNEGO CZYTANIA

Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu dziękuje Bibliotece Publicznej za zorganizowanie kolejnego już GMINNEGO KONKURSU PIĘKNEGO CZYTANIA. Miło nam, że dzięki takiemu przedsięwzięciu nasi uczniowie mogli się spotkać ze swoimi rówieśnikami i sprawdzić umiejętności pięknego, płynnego i bezbłędnego czytania.

 

 1. Konkurs odbyła się 22. 05. 2009r. w Bibliotece Publicznej w Kaźmierzu
 2. Uczniowie rywalizowali w czterech grupach:

 

I grupa - klasy I

II grupa - klasy II

III grupa - klasy III i IV

IV grupa - klasy V i VI

 

 1. Każdy uczeń czytał dwa teksty - proza i poezja
 2. Miejsca naszych uczniów:

 

w gr. I  -   I miejsce      Piotr Łuczak kl. I a

               II miejsce    Kamila Majka kl. I b

w gr. II -  I miejsce     Aleksandra Koryl kl. II a

w gr. III - I miejsce    Anna Napierała  kl. III b

               II miejsce   Patrycja Kaczmarek kl. III a

                                Aleksandra Grajek kl. IV a

               III miejsce  Bożena Kurzyńska kl. IV c

w gr. IV -  I miejsce    Paulina Robak kl. V b

               III miejsce  Bartosz Kaźmierski kl. VI a

 

Wszyscy zgromadzeni uczniowie otrzymali przepiękne książki i dyplomy.

Pozostali uczniowie: Marianna Nosal kl. I c , Eliza Przysiecka kl. II b, Patryk Zając kl. IV b oraz Sebastian Lachowicz  kl. V c za udział w konkursie także zostali nagrodzeni książkami.

 

 

GRATULACJE J

ŻYWA LEKCJA HISTORII W  GNIEWIE I W  MALBORKU

 

W dniach 19-20 maja uczniowie klas Vb i Vc wraz ze swoimi wychowawczyniami wybrali się w "podróż w czasie", przenosząc się do epoki średniowiecza. Pierwszym punktem naszej podróży było zwiedzenie  bazyliki katedralnej w Pelplinie. Tę monumentalną, gotycką świątynię wybudował zakon cystersów. Prace budowlane trwały od końca XIII do połowy XV w. Z Pelplina wyruszyliśmy do Gniewu. Tam uczestniczyliśmy w zajęciach warsztatowych - zapoznaliśmy się z  prasą Gutenberga, mennicą, kołem garncarskim, dawnym krosnem, pieczęciami lakowymi. Z przerażeniem słuchaliśmy opisu tortur, jakie skazaniec musiał przechodzić w tzw. męczennicy. Niektórzy z nas mieli okazję oddać strzały ze średniowiecznej kuszy.  Po kolacji udaliśmy się na spacer nad Wisłę. Po drodze pod opieką pana Smolarka "zdobywaliśmy" okoliczne wzniesienia, z których potem turlaliśmy się z wesołymi okrzykami. (Pozieleniałe spodnie jakoś się później doprały.) Na dziedzińcu zamkowym czekała nas kolejna atrakcja - pieczenie kiełbasek przy ognisku, i jeszcze większa atrakcja- wata cukrowa, którą wszyscy się zajadali (zamiast kiełbasek). Przy ognisku pani  Zygis nauczyła nas "pląsów", harcerze znali te zabawy doskonale. Początkowo z ociąganiem, a później  z coraz większym zaangażowaniem bawiliśmy się w "chusteczkę haftowaną" i inne, podobne zabawy ze śpiewem.  Wieczorem zwiedzaliśmy zamek przy blasku pochodni niesionych  przez naszych kolegów. Niesamowite wrażenie zrobiło na nas spotkanie z Duchem Zamku Gniewskiego. Wszyscy krzyczeli z przerażenia! (bo to był "najprawdziwszy"  duch, jak zapewniała pani Napierała). I tak nikt nie uwierzył, ale bali się wszyscy. Po wieczorno- nocnych atrakcjach udaliśmy się na spoczynek do komnat zamkowych. Spoczynek, jak to na wycieczce, wyglądał różnie. Zaczął się pidżamą party, potem spożywano pizzę (na przepełniony żołądek), a potem działy się różne inne rzeczy, do których nie warto wracać pamięcią.
Kolejny dzień naszej "podróży w czasie", to zwiedzanie Zamku Krzyżackiego w Malborku. Ponownie mieliśmy okazję poznać kawałek naszej historii "na żywo". Pan przewodnik ciekawie i interesująco opowiadał o historii Zamku. Zwiedziliśmy muzeum zamkowe, które zawiera eksponaty dawnej stuki i rzemiosła artystycznego, salę zbrojową. Zachwyt nasz wzbudziła kolekcja wyrobów z bursztynu.  Zamek Krzyżacki zrobił na nas ogromne wrażenie.  Złośliwi nazywają ten kompleks warowny "największą kupą cegieł w Europie". Ale "jak wspaniale ułożoną !", dodają inni. Na zakończenie zwiedzania obejrzeliśmy makietę przedstawiającą ten gotycki, trzyczęściowy monument.                                                                                                                
Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną. Zmęczeni, ale pełni wrażeń dotarliśmy szczęśliwie      do Kaźmierza, gdzie czekali na nas stęsknieni rodzice. Na pewno każdy  z nas długo będzie wspominał tę wspaniałą "podróż w  czasie".

 

Wychowawca: Aleksandra Napierała

galeria zdjęć

 

ZIELONA SZKOŁA NAD BAŁTYKIEM

 

Klasy: VIa, b i c oraz  Va wraz z wychowawcami, w dniach 19.05 - 22.05.09, przebywały na Zielonej Szkole w Ustroniu Morskim. Uczniowie mieszkali w domu wypoczynkowym blisko plaży. Oprócz zajęć integracyjnych, takich jak: wspólne ognisko, zabawy ze śpiewem, gry sportowe na plaży, uczniowie odbyli długie spacery brzegiem morza. Wyruszyli również na ciekawe wycieczki z przewodnikiem do: Kołobrzegu, Kamienia Pomorskiego i Międzyzdrojów. Niedaleko Kołobrzegu podziwiali piękne Ogrody Tematyczne. Atrakcyjny okazał się także program w Wiosce Indiańskiej. Podziwiali tam tańce indiańskie, pokaz tresury koni, strzelali z łuku , jeździli bryczką i inne.
Wracając do domu zatrzymali się w Mielnie, gdzie dokonali zakupów drobnych pamiątek. Wyjazd na Zieloną Szkołę okazał się bardzo udany.

Opiekun: Dorota Ossowska

galeria zdjęć

 

Podstawówka w "Trzech Miastach" ( 28, 29 kwietnia 2009r. )

 

W tym roku czwartoklasiści naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Kruszwicy, Inowrocławia i Torunia. Podróż do Kruszwicy przebiegła zgodnie z planem w związku z tym o godzinie 11.00 zameldowaliśmy się u przewodnika, który pokazał nam XI wieczną kolegiatę.
Następnie udaliśmy się do siedziby Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia na lekcję pt. "Fauna i Flora NPT", którego główną atrakcją była gęś gęgawa oraz ogromny sum (ok. 2 m). Po lekcji przyrody odbyliśmy lekcję historii na Mysiej Wieży. Z wieży dzieci podziwiały panoramę Kruszwicy i cieszyły oczy pięknymi widokami. Kolejnym ważnym punktem programu było wydanie pieniędzy, czyli zakupienie pamiątek. O godzinie 14.00 czekał na nas bardzo smaczny obiad w stylowej restauracji "U Piasta Kołodzieja". Po obiadku udaliśmy się do Inowrocławia, aby tam pospacerować w przepięknym parku zdrojowym i obejrzeć tężnie. Jednakże największą atrakcją był rejs statkiem po jeziorze Gopło. Podziwialiśmy liczne ptactwo, wyspy, półwyspy, a w drodze powrotnej cudownie zachodzące słońce, które można obejrzeć w naszej galerii na ww.spkazmierz.com.pl. Noc minęła spokojnie. Rankiem sprawnie opuściliśmy Hotel Gopło i udaliśmy się na śniadanie, po którym ruszyliśmy do trzeciego miasta - Torunia. Było bardzo ciepło. W Toruniu czekała na nas bardzo miła pani przewodnik, która oprowadzając opowiadała fantastyczne legendy i ciekawostki o rodzinnym mieście wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika. Czwartoklasiści obejrzeli seans o historii miasta "światło - dźwięk". Dzieciom bardzo podobały się ruiny zamku krzyżackiego i seans w Planetarium, prezentacja nosiła tytuł "Cudowna Podróż" i opowiadała o gwiazdach i planetach Układu Słonecznego. Zwiedzanie Torunia zakończyliśmy obiadem w restauracji "Trzy Korony". W drodze powrotnej wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali upominki z Torunia- niespodziankę w postaci zestawu: kubek + pierniczki.

Głównym fotografem wycieczki była pani Barbara Kubiak. Wycieczkowicze wrócili do Kaźmierza zmęczeni, ale bardzo zadowoleni z pytaniem: " Kiedy i dokąd jedziemy na kolejną wycieczkę"?

Nazwa "Trzy Miasta" powstała na zasadzie dziecięcego skojarzenia z Trójmiastem.

B. Kubiak, K. Matelska, H. Łuczak, M. Szagżdowicz

 

 "MOJA  ZIEMIA - MÓJ  DOM! "

 

Pod  takim  hasłem  uczniowie Szkoły  Podstawowej  w  Kaźmierzu  obchodzili 22  kwietnia  2009r.  "Dzień  Ziemi". Klasy  IV-VI  uczestniczyły  w  ekologicznym  biegu  na  orientację, natomiast  młodsi  uczniowie  zorganizowali happening  uliczny  "Zielony  Marsz". Przebrani  na  zielono  maszerowali  ulicami  Kaźmierza  skandując  ekologiczne  hasła, śpiewając  piosenki  oraz  rozdając  mieszkańcom  ulotki  przypominające o  konieczności  segregacji  odpadów.

W  ten  sposób dzieci  chciały  zwrócić  uwagę  przechodniów  i  mieszkańców  naszej  gminy na  ważny  w  dzisiejszych  czasach  problem  ochrony  środowiska. W  sali  GOK-u   uczniowie  uczestniczyli  w  koncercie  edukacyjnym "Wyspa  dźwiękozwierząt", a kółko  ekologiczne "Ekoludek"  zaprezentowało   inscenizację pt. "Kłopoty  leśnego  krasnala." Happening  zakończył  się  spotkaniem  przed  Urzędem  Gminy, gdzie  uczniowie  złożyli  na  ręce  Wójta  petycję  dotyczącą  segregacji  odpadów  na  terenie  naszej  gminy ( w  załączeniu).

"Dzień  Ziemi"  to, jak  co  roku, okazja  do  podsumowania  działań  ekologicznych  w  naszej  szkole. W  bieżącym  roku  szkolnym zebrano  8440 kg  makulatury, 83 kg  puszek  oraz  68  kg  baterii. Uczniowie  wyróżniający  się  w  zbiórce  surowców  wtórnych  otrzymali  nagrody  w  postaci  książek  "Przyroda  Gminy  Kaźmierz"  oraz  ekologiczne  torby  na  zakupy. W  tym  miejscu  dziękujemy  Urzędowi  Gminy w  Kaźmierzu  za  ufundowanie  nagród. W  klasach  I-III  odbył  się  konkurs "Moja  Ziemia - mój  dom", w  którym  wzięło  udział  21  uczniów. Pierwsze  miejsca  zajęli  Grzegorz  Przybył  z  kl. Ib, Stanisław  Paluszak  z  kl.  IIb  oraz  Julia  Toboła  z  kl.  IIIa.

Wszyscy  uczestnicy  konkursu  otrzymali  nagrody, uzyskane  m.in. ze  zbiórki  baterii.

                             "Musicie przestać  szkodzić  i  pomóc

                              najgościnniejszej  ze  znanych  planet.

                              Jest  wielkim  domem  dla  wszystkich  ludzi

                              i  niech  najdłużej  nim  pozostanie."

Wszyscy  powinniśmy  troszczyć  się  o  miejsce, które  jest  naszym  domem, bo "na  Ziemi  możemy  robić  coś, czego  nie  moglibyśmy  robić  na  innych  planetach-możemy  żyć..."

                                                                             

                                                                                Grażyna kubacka

 

 

 

                                                               Kaźmierz, 22.04.2009r.

 

      uczniowie                                                   

Szkoły  Podstawowej

im. M. Dąbrowskiej

   w  Kaźmierzu

 

                                                        Do  Wójta

                                                    Urzędu  Gminy  w  Kaźmierzu

 

 

                                          PETYCJA

 

 

           My, uczniowie  szkoły  podstawowej  zwracamy  się  z  prośbą  o  podjęcie  działań  mających  na  celu  nakłonienie  i  zmotywowanie  mieszkańców  naszej  gminy  do  lepszej  segregacji  odpadów  w  swoich  domach.

              Jesteśmy  bardzo  zaniepokojeni, że  w  naszej  pięknie  położonej  gminie  dużo  śmieci  wywożonych  jest  do  lasu, na  "dzikie"  wysypiska.

W  ubiegłym  roku  w  maju  zrobiliśmy  zdjęcia  "dzikich'  wysypisk na  terenie  gminy  Kaźmierz ( w  załączeniu). W  każdej  miejscowości  znaleźliśmy  porzucone  śmieci  domowe, opony, a  nawet  tapczany.

              W  naszej  szkole  uczymy  się   żyć "ekologicznie". Od  wielu  lat  podejmujemy  różne  ekologiczne  akcje, sami  segregujemy  odpady  powstające  w  szkole (w  załączeniu), prowadzimy  zbiórkę  surowców  wtórnych. Napisaliśmy  też  list  do  rodziców, rozdawaliśmy  mieszkańcom  gminy  ulotki nt. szkodliwości  odpadów.

              Obserwujemy  jednak, iż  mieszkańcy  naszej  gminy  maja  problem z  pozbywaniem  się  niektórych  odpadów  i  nie  wszyscy  niestety  segregują  je  w  swoich  domach. Być  może  można  by  zmienić  to  poprzez  m.in. nieodpłatną  zbiórkę  odpadów  segregowanych  przy  poszczególnych  posesjach (wg  wcześniej  opracowanego  harmonogramu). Można  by  też co  jakiś  czas  ogłaszać  zbiórkę  odpadów  problemowych (np. poprzez  zorganizowanie  Mobilnego  Punktu  Zbierania  Odpadów  Problemowych), a  także  prowadzić  zbiórkę  odpadów  wielkogabarytowych  z  posesji.

Skuteczne  byłyby  też  działania  podnoszące  świadomość  ekologiczną  wśród  mieszkańców.

             Chcemy, aby  z  okolic  naszej  gminy  zniknęły "dzikie"  wysypiska, a  dorośli  zrozumieli, że  "Ziemia  nie  jest  jednorazowa".

 

                                               uczniowie  Szkoły  Podstawowej  w  Kaźmierzu

 

 

 

KONKURS  ORTOGRAFICZNY "MISTRZ  ORTOGRAFII"

 


Ortografia polska sprawia wiele kłopotów nie tylko uczniom. Nauka poprawnej pisowni dla nauczycieli to czasami droga przez mękę - mimo wielu wysiłków, efekty są nierzadko mierne. Aby zachęcić uczniów do dbałości o poprawną pisownię, zorganizowany został w naszej szkole konkurs ortograficzny.  W kwietniu uczniowie klas IV - VI przystąpili do zmagań o tytuł  "Mistrza ortografii". Taka forma pracy oraz element współzawodnictwa mobilizuje uczniów do podejmowania wysiłku i dążenia do osiągania sukcesów.                                    
Celami konkursu były:

 • Uwrażliwienie uczniów na konieczność poprawności ortograficzno-interpunkcyjnej w tekstach pisanych.
 • Doskonalenie sprawności językowych poprzez umiejętne stosowanie zasad ortograficzno-interpunkcyjnych w praktyce.
 • Budzenie czujności i refleksji ortograficznej.
 • Wyrabianie nawyku poprawnego pisania.

Konkurs odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych -  klasy IV i klasy V-VI oraz w dwóch etapach. W pierwszym etapie uczniowie mieli za zadanie napisać dyktando konkursowe oraz wykazać się znajomością zasad ortograficznych wyjaśniając pisownię podanych wyrazów.
Do finału zakwalifikowało się  siedmioro uczniów z klas piątych i szóstych oraz dziesięcioro czwartoklasistów. Finałowe dyktando najlepiej napisał Radek Pielucha, który nie popełnił żadnego błędu!  Tym samym został niekwestionowanym "Mistrzem ortografii" wśród klas piątych szóstych.  Drugie miejsce zajęła Karolina Robak z kl. Vb, a trzecie Jarek Woźny z kl. VIa. W grupie czwartoklasistów najlepsi okazali się: Bożena Kurzyńska z kl. IVc i Krzysiu Doniec z kl. IVa, którzy zajęli pierwsze miejsce. Drugie miejsce zajęła Victoria Mendel, a trzecie Hubert Kramm z kl. IVa.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w poprawnym posługiwaniu się językiem ojczystym.

Organizator konkursu Aleksandra Napierała

 

" KANGUR 2009" W SZKOLE PODSTAWOWEJ

 

Każdego roku duża grupa uczniów naszej szkoły bierze udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym Kangur. W tym roku grupa liczyła 78 uczniów. Uczniowie zmierzyli się z trudnymi i podchwytliwymi zadaniami. Najlepszy wynik w kategorii klas 3-4 uzyskał Hubert Kramm, który został wyróżniony i nagrodzony wycieczką do Berlina na " Tropical Islands". W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymała Zofia Frąckowiak, a w kategorii klas 5-6 Paweł Napierała. W nagrodę otrzymali dyplomy, brązowe Kangurki oraz odpowiednio kalkulator i książkę. Najlepszy wynik w "Kangurku", czyli w kategorii klas 1-2 zdobył uczeń klasy Ia Piotr Łuczak. Ponadto Rada Rodziców ufundowała książki pt.: "Ścieżki matematyki" dla trzech najlepszych uczniów na każdym poziomie. Prócz wyżej wymienionych uczniów nagrodzeni zostali: Julia Heś, Grzegorz Przybył, Augustyn Dominika, Paluszak Stanisław, Przybysz Sebastian, Rosiakowski Arkadiusz, Nawrot Hubert, Antkowiak Bartosz, Przybylski Kamil, Skwierzyński Mateusz, Pawłowski Jakub, Woźny Jarosław, Pielucha Radosław.
Wszystkim nagrodzonym gratuluję i zachęcam do udziału w kolejnych edycjach "Kangurka" i "Kangura".

Opiekunka konkursu - Hanna Łuczak

 

Ogólnopolski Konkurs Polonistyczny "Z poprawną polszczyzną na co dzień"

"Ucz się ojców twych języka
On myśl każdą wydać zdolny."

Pod takim hasłem Centrum Edukacji Humanistycznej  "LOGOS"  organizuje Ogólnopolski Konkurs Polonistyczny "Z poprawną polszczyzną na co dzień".
Poprawne i sprawne posługiwanie się językiem ojczystym stało się koniecznością    w naszym coraz bardziej skomplikowanym życiu. Porozumiewamy się w różnych sprawach, które wymagają dokładnych   i jednoznacznych wypowiedzi. Nieporadne, błędne i nielogiczne sformułowania niewątpliwie utrudniają życie, często są też przyczyną nieporozumień i komicznych sytuacji. Kultura poprawności językowej stała się "produktem pierwszej potrzeby". Uczniowie przystępujący do Konkursu pragnęli doskonalić umiejętność posługiwania się prawidłową polszczyzną.
Cele nadrzędne  Konkursu to:

 1. Propagowanie kultury języka polskiego wśród dzieci i młodzieży. 
 2.  Wyrabianie w uczniach nawyku dociekliwości poznawczej.  
 3.  Doskonalenie świadomego i celowego posługiwania się poprawną polszczyzną.

Z naszej szkoły do Konkursu przystąpiło  46 uczniów z klas III-VI. Zadaniem uczniów było udzielenie odpowiedzi na pytania testowe. Trzeba było wykazać się znajomością związków frazeologicznych, umieć je skorygować. Każdy, kto chce posługiwać się poprawną polszczyzną, powinien mówić i pisać: "dzieci poszły", a nie "poszli", "jest napisane", a nie "pisało", "podszedłem", a nie "podeszłem". Uczniowie mieli też wskazać poprawny związek frazeologiczny - "Bazgrze jak kura łapą" czy może "jak kura pazurem"? "Wyszło szydło z worka" czy "wypadło szydło  worka"? Taka właśnie wiedza potrzebna była, aby zdobyć jak największą ilość punktów w konkursie. Do II etapu Konkursu zakwalifikowało się  13 uczniów. W tej części Konkursu zadaniem uczniów   było przeredagowanie tekstu tak, aby wypowiedź spełniała kryterium poprawności językowej ( uczniowie mieli  dokonać korekty błędów:  gramatycznych, fleksyjnych, składniowych, frazeologicznych, leksykalnych, stylistycznych)  oraz kryterium poprawności ortograficzno - interpunkcyjnej.
Najlepszą znajomością poprawnej polszczyzny wykazali się następujący uczniowie: Patrycja Kaczmarek z klasy IIIa, Bartek Antkowiak z klasy IVa  oraz troje piątoklasistów: Karolina Dzieńdziura - Va, Robert Repeć - Vb i Mateusz Skwierzyński - Vc. Uczniowie ci otrzymują dyplomy z wyróżnieniem inagrody.

Gratulujemy  umiejętności sprawnego posługiwania się językiem ojczystym   i życzymy dalszych sukcesów.

 

 


Szkolny organizator Konkursu Aleksandra Napierała

 

Jesteśmy uczniami z Emaus.

 

Rekolekcje to kilkudniowy okres poświęcony odnowie duchowej poprzez modlitwę, konferencję i spowiedź. W dniach 6-8 kwietnia w naszej szkole odbywały sięrekolekcje wielkopostne, którym hasłem było: " Otoczmy troską  życie duchowe-sakramentalne w rodzinie i świecie przyrody".

Na rekolekcje zaproszony był rekolekcjonista ks. Mariusz Marciniak i Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi z Szamotuł.

Przez kolejne 3 dni uczniowie mieli spotkania w kościele, w sali gimnastycznej, w GOK-u lub sali kina oraz w salach lekcyjnych.

W kościele konferencje prowadził rekolekcjonista ks. Mariusz Marciniak, a w sali gimnastycznej nauki prowadziła Siostra Ewelina, natomiast spotkania w GOK-u i w sali kina Siostra Anna. W kościele uczniowie każde spotkanie z rekolekcjonistą zaczynali i kończyli modlitwą. W czasie konferencji ksiądz czytał fragmenty Pisma Świętego i jednocześnie je objaśniał. Była to przypowieść o synu marnotrawnym, ziarnku gorczycy, uczniach z  Emaus. Którzy na swojej ziemskiej pielgrzymce mają wędrować z Panem Jezusem. To właśnie Chrystus pozostający w sakramentach posila nas, aby należycie wykonywać zadania postanowione przed każdym człowiekiem. Dlatego mamy postawione zadanie troski o życie rodzinne i o piękny świat przyrody. Mamy przyczyniać się do budowania właściwych relacji i więzi w rodzinie, a także troszczyć się o piękno i " mądry" rozwój tego świata.

Opowiadania na konferencjach w kościele urozmaicane były grą na gitarze i wspólnym śpiewem piosenek. We wtorek uczniowie przystąpili do sakramentu pokuty. Podczas trwania spowiedzi dzieci wspólnie z rekolekcjonistą i "Adelą"- gitara księdza Mariusza, śpiewali piosenki i pieśni religijne.

W czasie spotkania z Siostrą Anną w GOK-u i sali kina dzieci śpiewały piosenki nawet w języku hiszpańskim. Siostra mówiła o grzechu, że wszelki grzech oddziela nas
od Boga, nawet " drobne niewinne kłamstewka". W naszych zakłamanych czasach chyba najbardziej brakuje nam właśnie Prawdy. Ta Prawda świeci jasnym światłem i jest do odkrycia, do poznania. Jest ona widoczna w słowach i postępowaniu. Siostra rozmawiała
z dziećmi na temat satanistycznej muzyki " techno".

W kinie Siostra opowiadała o uzbrojeniu rycerza Pana Jezusa. W skład zbroi bożej wchodzą: pas prawdy, miecz słowa bożego, tarcza wiary, hełm zbawienia, pancerz sprawiedliwości.

Siostra Ewelina mówiła o ochronie i szacunku życia. Wskazywała jak bardzo można słowem zniszczyć psychiczne zdrowie człowieka, jak ważna jest prawda w życiu każdego człowieka. Uczniowie dostali zadanie, aby przeczytać jedno wybrane zdanie z Pisma Świętego i starać się je zapamiętać. Siostra Ewelina nauczyła dzieci pieśni rycerskiej Pana Jezusa i wielu innych piosenek wraz z gestami. Hasło nauk rekolekcyjnych głoszonych przez Siostry brzmiało: " Jestem dobry, chcę być lepszy".

W ostatni dzień w GOK-u dzieci śpiewały piosenki religijne pod przewodnictwem p. Waldemara Hermana i p. Piotra Pospiesznego.

W szkole dzieci obejrzały spektakl o wielkanocnych zwyczajach przygotowany przez panie z biblioteki. W klasach dzieci wykonywały prace plastyczne zatytułowane: "Szczęśliwa rodzina", "Podarunki dla rodziców", "Jak dobrze przeżyć niedziele?", "Co buduje więź rodzinną?", "Jak powinniśmy się troszczyć o ciało, dusze i  świat przyrody?", ,,Co zmieniłbym w tym świecie, aby nam wszystkim żyło sie lepiej?".

Na koniec rekolekcji odbyła sie w kościele uroczysta Masza Święta. Dzieci podziękowały ks. rekolekcjoniście, Siostrom i  koordynatorowi rekolekcji p. A. Szopie. Ksiądz rekolekcjonista i Siostry mówiły z wielką życzliwością i zaangażowaniem, ciepłem, dzięki czemu ich wskazania pozostaną w pamięci uczestników rekolekcji.

Pragnę podziękować wszystkim zaproszonym gościom jak również nauczycielom biorącym udział w rekolekcjach szkolnych.

 

 

 

 

 

Czy marzenia się spełniają?

 

Czy marzenia się spełniają? Oczywiście, że tak. Trzeba tylko bardzo wierzyć i  mieć szczęście spotkać wspaniałych ludzi.   Przekonała się o tym 116 osobowa grupa dzieci, rodziców i wychowawców z kl. I i III ze Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Kaźmierzu, która w dniu 30 III 2009 r. dzięki życzliwości dowództwa jednostki, zaangażowaniu jednego z rodziców odwiedziła  31 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach.Już po przekroczeniu bram jednostki, krok po kroku, spotykaliśmy się z wielką otwartością  i serdecznością ze stronyludzi w mundurach.

Dzięki nim zapoznaliśmy się  ze sprzętem i codzienną służbą wojskowej straży pożarnej. Było więc zwiedzanie strażnicy, miejsc wypoczynku żołnierzy - strażaków i przyprawiające o dreszcz emocji słynne 9 metrowe ślizgi, po których w dzień i w nocy zjeżdżają do swoich wozów bojowych. 

Z wielkim zainteresowaniem wielu najmłodszych uczestników wycieczki obejrzało miejsce, gdzie składa się, suszy się i przygotowuje do służby spadochrony znajdujące się w kabinach pilotów oraz te, które  wyhamowują lądujące z dużą prędkością myśliwce. Jak trudna i odpowiedzialna to służba nie trzeba nikogo przekonywać. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się hełmy pilotów. Budujące jest to, że znalazły się także na główkach dziewcząt. Czyżby to tej trudnej służby miało trafić więcej pań?

Jak wyjątkowa jest to służba przekonaliśmy się obserwując starty i lodowania słynnych amerykańskich myśliwców F -16, naszych "Jastrzębi". Ile godzin ćwiczeń i jakie doświadczenie  muszą posiadać nasi piloci, aby bezpiecznie wznieść się i szczęśliwie wylądować na  tych maszynach. Trudno się dziwić dzieciom. Wszystkim oglądającym ten pokaz po prostu zapierało dech, kiedy oglądali to po raz pierwszy.

Kulminacją naszego pobytu w jednostce było wspólne zdjęcie z naszymi gospodarzami z Krzesin (oczywiście na tle F-16 -"Jastrzębia") oraz serdeczne, wiosenne podziękowania za gościnę i wielką życzliwość.

Jeżeli to będzie możliwe, odwiedzimy ich z wielką przyjemnością.

Koordynator wycieczki Mirosław Pielucha               

    

 

Wierność dziedzictwu

 

Dnia 29 marca 2009r. w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Kaźmierzu odbyła się VI edycja Powiatowego Konkursu Recytacji Poezji i Prozy Ojca Świętego Jana Pawła II oraz utworów Jemu poświęconych.

Ten dostojny autor w swoich utworach i nauczaniu przekazał nam przesłanie - zadanie, które ma każdy z nas realizować przez całe ziemskie życie. Wezwał nas, abyśmy czuwali przy tym wszystkim, co stanowi autentyczne dziedzictwo pokoleń, a jednocześnie bogacili je.

Dlatego hasło konkursu brzmiało: "POZOSTAŃCIE WIERNI TEMU DZIEDZICTWU"

Nad konkursem patronat objęli:

 • Starosta Powiatu Szamotulskiego - p. Paweł Kowzan,
 • Wicedziekan Dekanatu Szamotulskiego - Ks. Andrzej Grabański,
 • Wójt Gminy Kaźmierz - p. Wiesław Włodarczak,
 • Proboszcz Parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Kaźmierzu - Ks. Krzysztof Musiał.

Jego celem konkursu było szerzenie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o utworach Ojca Świętego, a także popularyzowanie jego utworów i utworów jemu poświeconych, których ilość z roku na rok wzrasta.

Budzenie poczucia dumy z wybitnej osoby Ojca Świętego Jana Pawła II, a także udział w dziedzictwie przekazywanym przez Niego.

Konkurs prowadzony był w trzech kategoriach wiekowych:

 • I grupa - klasy I - III,
 • II grupa - klasy IV - VI,
 • III grupa - klasy gimnazjalne.

Do konkursu przystąpiło 31 uczestników z 18 szkół z okręgu powiatu szamotulskiego.

23 uczestników reprezentowało szkoły podstawowe ( 13 osób z grupy I - III i 11 osób z grupy IV - VI ) i 7 osób gimnazjum.

Umiejętności młodych wykonawców oceniała komisja w składzie.:

 • mgr Maria Balsamka - nauczyciel i konsultant ODN w Poznaniu,
 •  mgr Maria Łączkowska - dziennikarka Radia Emaus,
 • dr Gabriela Dziamska-Lenart - wykładowca na Uniwersytecie im. Adama Mackiewicza w Poznaniu.

Każdy z uczestników przy wejściu na scenę otrzymywał słodki poczęstunek, a po występie wpisywał się go Kroniki Szkoły. Ponadto każdy z uczestników konkursu otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrodę  książkową.  Osoby,  które zajęły czołowe miejsca otrzymały cenne nagrody książkowe. W czasie gdy komisja oceniała umiejętności I, a następnie II grupy wiekowej na scenie umilał czas zebranym chór  Cantus  Firmus oraz grający na skrzypcach - Julia Winiecka i Piotruś Łuczak.

Kiedy komisja ustalała ostateczne wyniki wszyscy zebrani udali się z ks. proboszczem

Krzysztofem Musiałem  pod pomnik Ojca Św. Jana Pawła II, aby modlić się o szybką beatyfikację papieża.

 Komisja ustaliła następujące wyniki:

 1. W grupie wiekowej klas I - III szkół podstawowych

I miejsce - Adrianna Stanisławiak    Przyborowo

II miejsce  - Maria Siemieniak     Pniewy

III miejsce -  Patrycja Błaszkowska   Wronki

 1. W grupie wiekowej klas IV - VI szkół podstawowych

I miejsce  - Jagoda Elsner   Przyborowo

II miejsce  -  Halszka Łączkowska    Szamotuły

III  miejsce   - Joanna Nowak  Kaźmierz

 1. W grupie wiekowej gimnazjum

I miejsce - Dagmara Gończowska    Szamotuły

II miejsce - Natalia Stołowska   Wronki

III miejsce  -  Anna Wachowiak    Ostroróg

Po wręczeniu cennych nagród na wszystkich czekał słodki poczęstunek ufundowany przez Gminną Spółdzielnię Samopomoc Chłopska w Kaźmierzu oraz p. Zofię Zander - właścicielkę Piekarni w Tarnowie Podgórnym.

Osoby zabierające głos podkreśliły, że dla uczestników konkursu występ przed publicznością to okazja, aby uczyć się pokonywać tremę a także doskonalić umiejętności.

Taki występ ubogaca duchowo, uwrażliwia i poszerza wyobraźnię  zarówno osób występujących jak i słuchających.

Wszystkich zachęcamy do udziału w dziedzictwie Ojca Świętego Jana Pawła II.

Konkurs prowadziła Natalia Popielska, nad całością czuwała p. Hanna Łuczak i Alicja Szopa, a fundatorami nagród byli:

- ks. Andrzej Grabański - wicedziekan dekanatu szamotulskiego,

- Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,

- Księgarnia Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej,

- Księgarnia Małgorzaty Chudzichowskiej,

- Zakład Usług Komunalnych,

- p. Sławomir Kaczmarek - właściciel firmy Agro- Trans,

- p. Stanisław Adamek - właściciel firmy Grassland Farms,

- p. Małgorzata Walkowiak,

- p. Marek Walkowiak - właściciel firmy Wal-Mal-Truck,

- Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej w Kaźmierzu.

 

galeria zdjęć

 

 "Ekoludki"  w   Palmiarni

 

              Uczniowie  z  kółka  "Ekoludek" oraz  z  kl.  Ib  Szkoły  Podstawowej  w  Kaźmierzu w  dniu  20 marca  2009r.   byli  na  wycieczce  w  Palmiarni.  Poznańska  Palmiarnia  jest  największym  w  kraju  i  jednym  z  największych  w  Europie sztucznym  zbiorowiskiem  roślin  tropikalnych. Pierwszy  budynek  otwarto  już  w  1910r.  Obecnie  zajmuje  obszar ok. 0,5  ha, na  którym  znajduje  się  12  pawilonów.

              Dzieci  miały  okazję  zobaczyć  m. In. palmy, bananowce, kawę, cytryny, figę, pomarańcze, bawełnę, trzcinę  cukrową, kaktusy, piękne  storczyki  czy  też  rośliny, z  których  pochodzą  nasze  przyprawy, np. cynamon, pieprz, wanilia. Widziały  też  największą  trawę  świata-bambus, która  osiąga  wysokość  do  40m, a  także  baobab - drzewo, które  może  żyć  nawet  5000  lat. Z  dużym  zainteresowaniem  uczniowie  słuchali  ciekawych  opowieści  przewodnika  na  temat, w  jaki  sposób  rośliny  przystosowują  się do  życia  w  określonym  środowisku. W  akwarium  podziwiały np.  piranie, olbrzymiego  suma  czy  ślepca  jaskiniowego.

            Rozbudzanie  zainteresowania  światem  przyrody  i  uwrażliwianie  na  jego  piękno z  pewnością  przyczyni  się  do  rozbudzania  świadomości  ekologicznej  naszych  uczniów.

                                                                                 G. Kubacka

 

galeria zdjęć

 

Dzień Kobiet w Szkole Podstawowej

 

Tradycyjnie jak co roku z okazji Dnia Kobiet w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbyło się spotkanie emerytowanych nauczycieli i pracowników oświaty ZNP. Podczas spotkania uczestnicy zostali obdarowani upominkami i prezentem w postaci występu zespołu tanecznego "Biedroneczki", który zaprezentował taniec hiszpański przygotowany przez  p. Zdzisławę Śmieszek.

galeria zdjęć

 

CHRISTMAS STORY PRZEDSTAWIENIE ŚWIĄTECZNE

 

W grudniu 2008 uczniowie klas piątych i szóstych wystawili sztukę w języku angielskim pt.:  "Christmas Story". Było to przedstawienie o tematyce Bożonarodzeniowej, przeplatane śpiewem angielskich piosenek świątecznych i kolęd. Przygotowania do występu zaczęły się już w październiku na kole języka angielskiego. Uczniowie mieli trudne zadanie. Musieli opanować na pamięć tekst, nauczyć się śpiewać angielskie kolędy, opanować ruch sceniczny, przygotować rekwizyty.  Poświęciliśmy na przygotowania wiele godzin wspólnej pracy, ale opłaciło się. Artyści zostali nagrodzeni gromkimi  brawami, dobrze się bawili a przy okazji podszlifowali swój angielski. 

galeria zdjęć

 

 

OBCHODY 90. ROCZNICY POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

 

O pamięć swojej historii i tradycji dba każdy naród, każde społeczeństwo. Do naszych wydarzeń historycznych, godnych zachowania w pamięci, należy niewątpliwie czyn niepodległościowy Wielkopolan w latach 1918-1919. 12 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej wzięli udział w apelu, przygotowanym przez harcerzy 65 DHŚ im. Zawiszy Czarnego i uczniów klasy 6a pod opieką p. Sylwii Zagórskiej, p. Kamili Szefler, p. Anny Kubiak oraz p. Roberta Winieckiego, poświęconemu Świętu Niepodległości i Powstaniu Wielkopolskiemu. Była to niezwykła lekcja patriotyzmu. Uczniowie przybliżyli wydarzenia sprzed 90. lat wzruszająco opowiadając o naszej historii, deklamując wiersze, wyświetlając prezentację multimedialną na temat powstania przygotowaną przez gimnazjalistów. Apel zakończył się podsumowaniem projektu na temat: 90. rocznica Powstania Wielkopolskiego 1918 - 1919, który w szkole realizowany był od września br. W ramach projektu przeprowadzone zostały 3 konkursy: konkurs wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, konkurs literacki na najpiękniejszy wiersz o tematyce patriotyczno - powstańczej i konkurs plastyczny. Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów, którzy wykonali wiele ciekawych prac, a trudu ich ocenienia podjęło się specjalnie powołane jury. Komisja oceniająca wiersze składała się z pani Małgorzaty Hamrol, pani Barbary Kubiak i pani Aleksandry Napierały. Komisja oceniająca prace plastyczne składała się z pani Anny Pawłowskiej, pani Doroty Ossowskiej oraz pani Małgorzaty Hamrol. Laureaci projektu zostali nagrodzeni dyplomami i książkami na uroczystych obchodach rocznicowych w dniu 14 listopada 2008 r. Nagrody za udział w projekcie ufundował wójt gminy Kaźmierz dr Wiesław Włodarczak.

Laureaci projektu 90. rocznica Powstania Wielkopolskiego:

Konkurs wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim:

I miejsce - Aleksandra Sobańska kl. 6a

II miejsce - Martyna Kruszona kl. 6a

III miejsce - Julia Kruszona kl. 6a

Konkurs literacki:

I miejsce - Radosław Pielucha kl. 6b

II miejsce - Mateusz Filipiak kl. 6b

II miejsce - Daria Barańska kl. 6a

III miejsce - Aleksandra Sobańska kl. 6a

Konkurs plastyczny:

I miejsce - Michał Płóciennik kl.4c

II miejsce - Monika Walczak kl.6b

III miejsce - Łukasz Hermann kl. 6b

Wyróżnienie - Józefina Maciejewska kl.6b

Nagrody i dyplomy laureatom wręczał pan wójt dr Wiesław Włodarczak i dyrektor Szkoły Podstawowej pan Mariusz Pielucha.

Gratulujemy wszystkim laureatom!

14 listopada br. uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej wzięli udział w uroczystym pochodzie, który przez rynek, ulicą Jana Pawła II i Szamotulską dotarł na plac Powstańców Wielkopolskich, gdzie stanął okolicznościowy obelisk, jako wyraz wdzięczności i pamięci dla bohaterskich uczestników Powstania Wielkopolskiego. Historycznego odsłonięcia pomnika dokonała pani Dorota Jaskuła, córka powstańca wielkopolskiego Leona Osesa. Następnie odbył się krótki apel poświęcony tej chwili, podczas którego odczytano nazwiska mieszkańców gminy Kaźmierz, którzy w latach 1918 - 1919 walczyli o niepodległość Wielkopolski. Delegacja naszych uczniów złożyła przy pomniku wieniec.

Każdego, kto chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o Powstaniu Wielkopolskim zapraszamy do odwiedzenia Izby Pamięci Narodowej w Szkole Podstawowej, w której p. Urszula Kowzan, p. Irena Gruszka, p. Danuta Pielucha, p. Barbara Kubiak, p. Karolina Tecław, p. Andrzej Pawłowski oraz p. Mariusz Pielucha przygotowali wystawę poświeconą udziałowi Kaźmierzan w naszym jedynym zwycięskim zrywie narodowowyzwoleńczym. Zapraszamy ościenne Szkoły do odwiedzenia tej okolicznościowej wystawy, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu wizyty w sekretariacie.

Powstanie Wielkopolskie położyło kres panowaniu pruskich zaborców nad Wartą i Notecią, w sposób nieodwracalny zadecydowało o powrocie i przynależności Wielkopolski do Rzeczpospolitej.

Sylwia Zagórska

 

Sztafetowe mistrzostwa szkół podstawowych w pływaniu.

 

W dniu 17 listopada 2008 r. w Szamotułach odbyły się sztafetowe mistrzostwa powiatu w pływaniu - 8 x 25 m. Dziewczęta szkoły podstawowej w Kaźmierzu w składzie: Zuzanna Nadobnik z 5b (czas 17,0 sek.- rekord szkoły), Karolina Cyrulik, Martyna Kruszona, Julia Kruszona z 6a, Dominika Nadobnik z 4a, Martyna Skarupa z 6b, Nicole Szafer z 6c oraz Weronika Hermann z 4c odniosły duży sukces i zajęły drugie miejsce z czasem 3:17,91 min. oraz zakwalifikowały się do mistrzostw rejonu w Obornikach (25 listopada) gdzie zajęły siódme miejsce (zabrakło dwóch dobrych pływaczek), niewiele ustępując mistrzom sześciu powiatów. Chłopcy natomiast po dramatycznej walce o mistrzostwo powiatu zajęli trzecie miejsce na podium i również wywalczyli puchar z czasem 3:00,11 min.

Skład drużyny chłopców: Adam Witkowski z 6c ( czas 19,47 sek.- rekord szkoły), Maciej Milczarek, Robert Łuczak, Łukasz Rutkowski z 6b, Piotr Gąska z 5b, Jakub Pawłowski z 6c, Jarosław Woźny z 6a, Sebastian Lachowicz z 5c oraz Jakub Sobkowski z 6c (rezerwowy).

Obie drużyny przygotował opiekun UKS, instruktor pływania Zbigniew Filipiak.

 

Konkurs języka angielskiego Test Oxford Plus


31 października 2008 roku w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu odbył się ogólnopolski konkurs języka angielskiego Test Oxford Plus. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas V-VI i miał na celu popularyzowanie języka angielskiego. Z Kaźmierskiej "podstawówki" wzięło w nim udział siedemnastu uczniów. Dzieci wypadły w konkursie bardzo dobrze, aż pięcioro z nich otrzymało tytuł laureata konkursu. Najlepsza spośród szóstoklasistów okazała się Martyna Skarupa z klasy VI b, która uzyskała aż 92 punkty na 100 możliwych. Tuż za nią uplasował się Radosław Pielucha i Józefina Maciejewska. Uczniowie klas piątych również świetnie się zaprezentowali, dwoje otrzymało tytuł laureata: Kamil Nowicki z klasy Va oraz Michalina Siwa z klasy Vb. Wszystkim laureatom i uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów z językiem angielskim!


 

WYCIECZKA DO SCHRONISKA DLA ZWIERZĄT

 

Po raz kolejny już "Ekoludki' z klas I - III oraz uczniowie ze "Szkolnego Koła Przyjaciół Zwierząt" wraz z opiekunami P. Grażyną Kubacką i P. Kamilą Szefler odwiedzili schronisko dla zwierząt w Przyborówku. Uczniowie zawieźli (zbierane wcześniej przez wszystkie klasy) "upominki" dla podopiecznych schroniska - jedzenie, koce, zabawki, miseczki itp. Dzieci z dużym zainteresowaniem i przejęciem wysłuchały (niestety niewesołych) historii bezdomnych zwierząt. Opiekunka schroniska, Pani Wanda Jerzyk poruszyła swymi opowieściami niejedno małe serduszko. Dzieci z pewnością nauczyły się wrażliwości, miłości i szacunku dla zwierząt. W schronisku przebywa obecnie 180 psów. " Podopieczni" schroniska to zwierzęta porzucone w okrutny sposób przez swoich właścicieli lub odebrane im z powodu niewłaściwej opieki. Pies Kaukaz znaleziony na parkingu, pies Polka - znaleziony na polu, amstaf - przywiązany do drzewa w lesie, kucyk Urszulka - odkupiony od właściciela z powodu złego traktowania czy koza z raną na szyi od łańcucha - to tylko kilka z wielu przykładów "nieludzkiego" traktowania zwierząt przez człowieka. Uczniowie naszej szkoły będą w dalszym ciągu zbierać karmę dla zwierząt i odwiedzać schronisko, ale najlepszą pomocą dla bezdomnych zwierząt jest ich adopcja. Na zdjęciach powyżej uczniowie, którym nie jest obojętny los bezdomnych zwierząt i chcieli osobiście zawieść dary do schroniska.

POSZUKAJ IM DOBREGO WŁAŚCICIELA, ODWIEDŹ SCHRONISKO I PRZYGARNIJ PSA! - apeluje opiekunka schroniska.

Grażyna Kubacka, Kamila Szefler

 

Konkurs na najpiękniejszą dynię z okazji Święta Halloween

 

HalloweenW październiku w szkole podstawowej został ogłoszony "Konkurs na najpiękniejszą dynię z okazji Święta Halloween ". Chętnych do udziału w konkursie nie zabrakło. Konkurowali zarówno uczniowie klas szóstych jak i klas pierwszych. Dzieci pracowały w domu, wykonały piękne jack-o-lanters (czyli Halloween'owe dynie), które następnie trafiły do naszej szkoły.

Najpiękniejszą dynię zdaniem komisji konkursowej wykonała uczennica klasy Ia Julia Stasik.

Druga nagroda przypadła Piotrowi Tomczak z klasy VI b.

Trzecie miejsce zajęła uczennica klasy VI c - Iwona Wesołowska.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy ciekawych pomysłów i zachęcamy do dalszej aktywności, powodzenia!

 

DZIEŃ EDUKACJI W KAŹMIERSKIEJ SZKOLE INACZEJ.

 

Są chwile, kiedy człowiek patrzy ze zdumieniem i zachwytem podziwiając niezwykłe piękno feerii jesiennych barw, niezwykłości kształtów i potęgi skalnych rzeźb wykonanych nieludzką ręką.

Są chwile, kiedy człowiek oniemiały wspaniałymi widokami widzi swoją małość i nicość, ale obcując z tym urzekającym pięknem przyrody szlachetnieje bo coś w duszy zaczyna grać. Tak powitała nas gościnna Ziemia Kłodzka na zaproszenie dyrektora S.P w Długopolu Dolnym Pani Marii Zalińskiej Zwiedziliśmy starówkę Kłodzka, Polanicę, Bystrzycę Kł.., wjechaliśmy na Czarnogórę, z Międzygórza wdrapaliśmy się na Igliczną gdzie w Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej razem z władzami naszej gminy uczestniczyliśmy we Mszy św. , w której asystował księdzu celebransowi nasz chór Cantus Firmus. W ostatni dzień wyjechaliśmy do Czech aby podziwiać monumentalne skalne miasto w Adrspachu. Oprócz podziwiania pięknych krajobrazów i poznawania przepięknych okolic Bystrzycy, głównym celem było zacieśnienie współpracy między naszą szkołą a szkołą w Długopolu Dolnym. Już od wielu lat trwa wymiana dzieci w ramach "Zielonych Szkół" między naszymi Szkołami. Tym razem to pracownicy szkół spotkali się na wspólnym święcie planując następne wymiary współpracy. Przy wspólnym stole w kameralnych rozmowach rodziły się nowe pomysły, przyjaźnie i wymiana doświadczeń. Tak właśnie rozumiemy i realizujemy uchwałę Rad Gmin Kaźmierza i Bystrzycy Kł. o współpracy między w/w gminami. Szkoda tylko, że na nasze zaproszenie nikt z władz nie znalazł czasu aby spotkać się z wykonawcami tej Uchwały. Organizując na koniec mojej dyrektorskiej kadencji to spotkanie z panią dyrektor S.P. w Długopolu - Marią Zalińską, chciałem podziękować wszystkim nauczycielom, pracownikom szkół za pokazywanie naszym dzieciom piękna, historii i dnia dzisiejszego naszych lokalnych ojczyzn.

Ślubowanie pierwszaków

 

14 października był ważnym dniem dla wszystkich pierwszoklasistów. Chociaż od 1 września uczęszczali już do klasy I, to jednak nie zostali oficjalnie pasowani na pierwszaków. Już od rana pojawili się w galowych strojach, trochę niespokojni, ale ciekawi co to będzie. Najpierw koleżanki z klas III powitały swoich młodszych kolegów, a potem zadawały pytania, na które pierwszoklasiści pięknie odpowiadali. Nagroda dla nich były mądre sówki. Po uroczystym ślubowaniu i pasowaniu na uczniów, przeprowadzonym przez pana dyrektora, były prezenty, zdjęcia, upominki od starszych kolegów.

Pierwszaki wraz z rodzicami, którzy dumnie obserwowali swoje pociechy wróciły do domu. Jednak ten dzień długo zostanie w ich pamięci.

galeria zdjęć

 

Kaźmierska Pyrlandia

 

Tradycyjnie co roku, już od 5 lat, w pierwszą niedzielę października, Szkoła Podstawowa i Gminny Ośrodek Kultury zaprosiły Kaźmierzan na miłe spędzenie popołudnia na boisku szkolnym. Kaźmierska Pyrlandia cieszy się coraz większą popularnością, gdyż przychodzą całe rodziny na wspólna zabawę no i na obiad, który serwuje kuchnia szkolna i Rada Rodziców. Przepyszne szare kluchy z kapustą, plendze i pyry z gzikiem cieszą się dużym wzięciem, bo to przecież tradycyjne potrawy regionalne Poznaniaków. Od ponad 400 lat goszczą na naszych stołach, ale ich uprawa zanika. Czy to znaczy, że Wielkopolska nie będzie Pyrlandią? Starajmy się więc w naszych domach podtrzymywać stare tradycje kuchni wielkopolskiej. W jesiennej scenerii o 13 -tej wystartował rajd rowerowy po pięknej ziemi kaźmierskiej . Na boisku i na scenie o godz.14 - tej rozpoczął się festyn rodzinny - Dzień Pyry. W nastrój jesieni wprowadziły nas wiersze i piosenki. Popisali się także uczniowie kółka muzycznego działającego w GOK. Nie obyło się również bez gwary poznańskiej, którą w swojej opowieści, z humorem przedstawiła pani Zofia Konieczna z Gaju. Wystąpili również uczniowie z gwarowymi monologami. Kto uważnie słuchał, mógł wziąć udział w rodzinnym konkursie gwarowym i popisać się, że wie co to jest kejter, kociamber, wyćpić, świętojanki i inne. Podziwialiśmy dziecięcy zespół ludowy MODRAKI z Tarnowa Podgórnego, który zaprezentował się w przepięknych strojach i tańcach kaszubskich, wielkopolskich i małopolskich. Niespodziankę wszystkim dzieciom zrobił sierżant Pyrek - maskotka wielkopolskiej policji. W szkole dzieci uczą się zasad ruchu drogowego - " Z Pyrkiem bezpieczniej", a na festynie przed Pyrkiem popisywały się znajomością znaków drogowych. Sierżant najlepszych nagrodził upominkami, a rodzice maluchom robili z nim zdjęcia.

Dużą popularnością cieszyły się konkurencje sportowe " z pyrą na wesoło", rzut pyrą do celu, malowanie twarzy, wystawa starych motocykli i oczywiście loteria fantowa, której główną wygraną był rower. Na scenie dorośli strugali ziemniaki w konkursie na najdłuższą obierkę, szacowano również ilość ziemniaków w worku. Odbyła się aukcja kilkunastoletniego cisa, którego podarował pan Michalak. Całość imprezy prowadził P. Waldek Hermann, który rozweselał publiczność, zachęcał do udziału w licznych konkurencjach i degustacji regionalnych smakowitości. Za rok zapraszamy znowu na pyry z gzikiem.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w organizację festynu oraz licznym sponsorom, bez których " Kaźmierska Pyrlandia" by się nie udała.

Zdzisława Śmieszek

 

"DOBRE RADY NA ODPADY"

 

Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu corocznie uczestniczy w akcji "Sprzątania Świata". Akcja rozpoczęła się wspólnym apelem wszystkich klas, na którym m.in. podsumowano wyniki ubiegłorocznej zbiórki surowców wtórnych (6 t makulatury, 25 kg puszek, 275 kg baterii). Za pieniądze uzyskane ze sprzedaży puszek oraz za punkty zgromadzone w wyniku zbiórki baterii klasy I-III otrzymały sprzęt sportowy, natomiast klasy IV-VI - zestaw map geograficznych. Klasa IIIa zaprezentowała na apelu inscenizację pt."Ekologiczny zjazd krasnoludków", natomiast dzieci z kółka "Ekoludek" przygotowały dla wszystkich uczniów ulotki "Dobre rady na odpady".

Po wspólnym apelu klasy najmłodsze uczestniczyły w zajęciach "Laboratorium małego ekologa", w czasie których przeprowadzały doświadczenie badające skutki istnienia "dzikich" wysypisk śmieci oraz obejrzały film pt. "Śmieci".worki

Natomiast klasy IV-VI udały się na sprzątanie wyznaczonego "kawałka" świata w naszej okolicy.

Nagrodą dla wszystkich było ognisko z kiełbaskami.

W dzisiejszym dniu zadanie domowe otrzymali nie tylko uczniowie, ale także rodzice - ulotki "Dobre rady na odpady" dzieci zabrały do swoich domów z poleceniem przestrzegania ich przez wszystkich domowników. Być może dzięki temu za jakiś czas będzie "czyściej" na świecie, a dzień "Sprzątania Świata" nie będzie potrzebny!!!

"DOBRE RADY NA ODPADY!"

1. Segreguj śmieci!

2. Oddawaj makulaturę do punktu skupu!

3. Nie marnuj papieru - zapisuj kartki z obu stron!

4. Kompostuj resztki pożywienia i odpady ogrodowe!

5. Wrzucaj zbędną odzież do pojemnika "odzież używana"!

6. Wrzucaj szkło do odpowiedniego pojemnika!

7. Wrzucaj butelki PET do odpowiedniego pojemnika!

8. Oddawaj złom do punktu skupu!

9. Zgniataj opakowania!

10. Segreguj odpady niebezpieczne, np. baterie, świetlówki, resztki farb,

lekarstwa itp.!

11. Na zakupy zabieraj swoją torbę!

12. Nie bierz w sklepie plastykowych toreb!

13. W sklepie odmawiaj, kiedy sprzedawca pakuje twoje zakupy

w plastykowe torby.

14. Przy zakupach zwracaj uwagę na opakowania przyjazne środowisku!

15. Kupuj napoje w opakowaniach zwrotnych!

16. Nie kupuj towarów w zbędnych, podwójnych opakowaniach!

17. Kupuj papier, książki, zeszyty z papieru makulaturowego!

18. Zwracaj uwagę na znaki zamieszczone na opakowaniach!

G. Kubacka

 

"Witajcie wakacje, żegnaj szkółko ukochana" - zakończenie roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu.

 

W dniu 21 czerwca w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu zebrało się 308 uczniów klas I - V. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. o godz. 815, na którą przybyło wielu rodziców chcących uczestniczyć w tak ważnym dla ich dzieci dniu.
Po Mszy Św. uczniowie podziękowali Księdzu proboszczowi za duszpasterską opiekę, życząc zdrowia i wypoczynku. Następnie wzięli udział w apelu szkolnym przygotowanym przez samorząd uczniowski, na którym dyrektor Andrzej Pawłowski podsumował wyniki i osiągnięcia uczniów w bieżącym roku szkolnym. Szczególną uwagę poświęcił problemowi wychowania, wyróżniając uczniów, którzy wspaniale reprezentowali szkołę i dawali świadectwo dobrego wychowania. Zwrócił również uwagę na osiągnięcia dydaktyczne zwłaszcza za reprezentowanie szkoły w olimpiadach, konkursach turniejach w środowisku lokalnym i poza nim. Wszystkich wyróżnionych uczniów nagrodzono książkami i dyplomami, które ufundowała Rada Rodziców.
W drugiej części zakończenie roku szkolnego uczestniczyli uczniowie klas VI. Dla nich o godz. 1200 odbyła się Masza Św. towarzyszyli im uczniowie klas III Gimnazjum. Dla zwszystkich uczniów kończących Szkołę Podstawową i Gimnazjum śpiewał nauczycielski chór "Cantus Firmus", którym dyrygował pan Robert Winiecki. Po powrocie do szkoły odbył się uroczysty apel na którym wyróżniono uczniów za wysokie wyniki ze sprawdzianu kompetencji oraz za uzyskanie świadectw z wyróżnieniem. Dyrektor Andrzej Pawłowski wręczył rodzicom :

WERONIKI SZTOBRYN - kl. VI a
MAŁGORZATY HARTWICH - kl. VI b
ANNY FILIPIAK - kl. VI b
Listy gratulacyjne oraz zaprosił w/w uczniów, aby wpisali się do Księgi Prymusów Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu. Wpisem tym został również wyróżniony Mateusz Bartos z VI b .
Wielu innych uczniów klas VI nagrodzono książkami i dyplomami za osiągnięcia sportowe oraz godne reprezentowanie szkoły podczas konkursów i olimpiad.
W trakcie apelu uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi pożegnali odchodzącą na emeryturę panią ZOFIĘ SZCZEPAŃSKĄ życząc jej wspaniałego, płomiennego uśmiechu i wypoczynku.

W uroczystości uczestniczyli nauczyciele, rodzice ,Wójt Gminy Karol Hartwich, członkowie Rady Rodziców z p. Agnieszką Łopata, dyrektorzy szkół i inni zaproszeni goście.

 

" Stąd Nasz ród"

Dzięki inicjatywie Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej a szczególnie prezesa tego stowarzyszenia pana Z.Maciejczyka gościliśmy w dniach 07-14 czerwca w naszej szkole 25 uczniów i troje opiekunów z polskich szkół w Koleśnikach i Versoki. Staraliśmy się pokazać naszym gościom skąd pochodzą i gdzie są ich korzenie. Dzięki ludziom dobrego serca pobyt dzieci był bardzo urozmaicony, obfitujący w zabawy i poznawanie ciekawych ludzi i historii Polski. Dzieci spały w klasach i żywiły się w szkolnej stołówce. Na podsumowaniu w szkolnej świetlicy obdarowane dzieci dziękowały za dary i gościnę a pan wójt i dyrektor szkoły podziękowali wszystkim sponsorom i pracownikom szkoły.

Dyrekcja szkoły bardzo dziękuje za pomoc w organizacji wymiany dzieci między szkołami w Koleśnikach i Versoce a naszą szkołą , za sponsorowanie i przeprowadzanie imprez. Widząc radość w oczach dzieci to najlepsze podziękowania.

Dziękuję !


A.Pawłowski - dyr.szkoły

 

"Zielona Szkoła" w Kotlinie Kłodzkiej.

 

Każdego roku uczniowie klas szóstych naszej szkoły wyjeżdżają na tzw. "Zieloną Szkołę" w okolicę Długopola Dolnego, gdyż tam właśnie znajduje się zaprzyjaźniona z nami szkoła podstawowa, do której uczęszcza ok. stu uczniów.
Wycieczka odbyła się w dniach 9 - 12 czerwca. Liczyła czterdziestu czterech uczestników z klas VI a i VI b, a opiekę nad uczniami sprawowali wychowawcy tych klas: Zbigniew Filipiak, Hanna Łuczak oraz Kinga Matelska.
Program wycieczki przygotował pan dyrektor Pawłowski, a my dzielnie go realizowaliśmy.
Nocowaliśmy w Rudawie w ośrodku wczasowym "Nad Dziką Orlicą", który jest bardzo pięknie położony, proponuje wiele atrakcji dla dzieci (konie, ognisko, dyskoteki, plac zabaw i inne) oraz serwuje przepyszną kuchnię.
Pierwszego dnia obejrzeliśmy sanktuarium dolnośląskie św. Jadwigi, wstąpiliśmy do gimnazjum w Wilkanowie, a w Międzygórzu podziwialiśmy Wodospad i Kanion Wilczki, Ogród Bajek i weszliśmy na górę Igliczną, na której szczycie znajduje się sanktuarium Maria Śnieżna.
dNastępnego dnia spotkaliśmy się z przewodnikiem, który pokazał nam miejscowości uzdrowiskowe Kudowę Zdrój, Polanicę Zdrój, Kaplicę Czaszek, Bazylikę w Wambierzycach i ruchome szopki, a także skansen, w którym obejrzeliśmy mnóstwo ciekawych eksponatów, zwierząt, a nawet posililiśmy się kiełbaską z grila. Błędne Skały okazały się niesamowitą atrakcją dla wielu uczniów. Przeciskanie się między ogromnymi głazami wywoływało śmiech i zadowolenie z przeżywanej przygody. Na koniec prawdziwą przyjemnością okazał się dla nas spacer po parku zdrojowym w Polanicy. Przepiękna soczysta zieleń, kwitnące rododendrony, fontanny i smak wody, na pewno długo pozostaną w naszej pamięci.
dTrzeci dzień zwiedzania rozpoczęliśmy od spaceru po parku zdrojowym w Dusznikach Zdroju. Amatorzy wód solankowych mogli znów napić się tej niekoniecznie pysznej, ale z pewnością, zdrowej wody. Następnie udaliśmy się do Karłowa, skąd wdrapaliśmy się na Szczeliniec Wielki najwyższy szczyt Gór Stołowych. Przepiękne widoki zachwycały nasze oczy. Pogoda nas naprawdę oszczędzała, gdyż przez pierwsze dwa dni grzało nam słoneczko, a deszcz lunął, gdy zeszliśmy ze Szczelińca. Schowaliśmy się pod daszkiem i po pół godzinie już przestało padać. Tego dnia jeszcze zwiedziliśmy Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju oraz Bystrzycę Kłodzką. Po powrocie do Rudawy odwiedzili nas nauczyciele ze szkoły w Długopolu. Krótkie spotkanie przebiegało w przemiłej atmosferze. Pani dyrektor Maria Zalińska przekazała upominki dla naszej szkoły, które po powrocie przekazaliśmy na ręce pana dyrektora Pawłowskiego.
Ostatniego dnia zapakowaliśmy bagaże i ze smutkiem ruszyliśmy w drogę powrotną. W Długopolu spotkaliśmy się z uczniami i nauczycielami z zaprzyjaźnionej szkoły. Zwiedziliśmy budynki, w których uczą się tamtejsze dzieci i wysłuchaliśmy opowieści księdza proboszcza na temat historii i życia w Długopolu Dolnym. Ksiądz ofiarował nam swoją książkę wydaną na razie na CD, w której opisuje historię, ludzi i zwyczaje Długopola Dolnego. Na koniec udaliśmy się ponownie do Bystrzycy Kłodzkiej, aby zwiedzić jedyne w Polsce Muzeum Filumenistyczne i spotkać się z pracownikami Urzędu Miasta i Gminy. Dzieci otrzymały drobne upominki przygotowane przez panią burmistrz. Ostatnim punktem naszego programu była twierdza w Kłodzku. Dzieci były zachwycone zwiedzaniem podziemnych korytarzy tej twierdzy.
To wspaniałe, że dzieci mają możliwość uczestniczenia w takich wyjazdach edukacyjnych, gdyż wielu z nich było w górach pierwszy raz. Wyjazd ten dostarczył im wielu niezapomnianych wrażeń, po których pozostaną liczne zdjęcia robione przez opiekunów. Każde dziecko otrzymało płytę CD ze wszystkimi fotografiami. Na pamiątkę po tej wycieczce pozostaną słowa piosenki, które ułożyły dziewczęta z klasy VI b, a odśpiewały ją na ognisku pożegnalnym. Zachęcam uczniów, którzy otrzymali promocję do szóstej klasy, aby już zaczęli zbierać pieniążki na ten fantastyczny wyjazd w maju lub czerwcu przyszłego roku.


Hanna Łuczak

 

ROZTAŃCZONY FESTIWAL - RODZICE DZIECIOM

1 czerwca 2008r. odbył się VIII Powiatowy Festiwal Tańca w Kaźmierzu. Ideą Festiwalu jest popularyzacja tańca, jako formy miłego spędzenia wolnego czasu, prezentacja dorobku artystycznego zespołów tanecznych, wymiana pomysłów i doświadczeń w pracy artystycznej.

Coraz więcej zespołów odpowiada na zaproszenie organizatorów. Na VIII Festiwal zjechało ich aż 20, na scenie wystąpiło330 tancerzy: ze Zbąszynia, Dusznik, Chełmna, Tarnowa Podgórnego, Otocznej, Szamotuł, Sierakowa , Przyborowa, Oficjalnego otwarcia VIII Festiwalu Tańca dokonali Zdzisława Śmieszek, główna organizatorka i dyrektor Szkoły Podstawowej Andrzej Pawłowski. Imprezę prowadził Waldemar Hermann, jak zwykle z wielką żywiołowością i poczuciem humoru.

Całość konkursu oceniało jury w składzie: Anna Rybarczyk, Joanna Ignasiak i Robert Byliński.

Najwyżej oceniono i wręczono statuetki zespołom:

w grupie wiekowej gimnazjum

I miejsce GIMDANCE ze Zbaszynia

II miejsce OTOCZEK z Otocznej

III miejsce ANGELS z Szamotuł

w grupie wiekowej kl. IV - VI Szkoły Podstawowej

I miejsce WISIENKI II z Sierakowskiego Ośrodka Kultury

II miejsce JAST II z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tarnowie Podgórnym

III miejsce TERCJA z Szamotuł

w grupie wiekowej kl. O - III

I miejsce SKACZĄCE NUTKI z Przedszkola nr 5 w Szamotułach

II miejsce ABARIS II z Chełmna

III miejsce TĘCZA II ze Zbąszynia

Z roku na rok poziom tańczących zespołów wzrasta, co świadczy o dobrym przygotowaniu uczestników i randze Festiwalu. Wymarzona, słoneczna pogoda sprzyjała naszej plenerowej imprezie. Wszystkim bardzo podobał się Festiwal.

"Lubimy do Was przyjeżdżać" - podpowiadają członkinie zespołu Tęcza ze Zbąszynia, "Było nam niezmiernie miło ponownie gościć na Festiwalu." - Monika Kuśnierek, prowadząca zespół z Otocznej," Znowu działalność szkoły przyczyniła się do tego, że społeczność kaźmierska mogła radośnie spędzić niedzielne popołudnie"- powiedział vicedyrektor SP Mariusz Pielucha, " Bawiliśmy się świetnie" - zapewniały dziewczęta z zespołu Angels z Szamotuł.

Wierzymy, że prezentowany przez zespoły taniec dostarczył jego twórcom, odtwórcom i obserwatorom wielu emocjonalnych wzruszeń związanych z jego wykonaniem i towarzyszącą mu formą, muzyką i estetyką. Organizatorzy zapraszają za rok na kolejny IX już Festiwal Tańca.

FESTYN RODZINNY

Festiwalowi Tańca tak samo jak w ubiegłym roku towarzyszył Festyn Rodzinny Dzieci Rodzicom - Rodzice Dzieciom .Jak co roku rodzice i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu dołożyli wszelkich starań ,aby zaprezentować dorobek szkoły i przygotować stoiska, dekorację i atrakcje sportowe dla uczniów i gości. Podczas festynu działała loteria fantowa, a główna wygrana - rower górski - trafiła w ręce naszego ucznia Leszka Glapy. Odbywały się również konkurencje sportowe, pokazy starych motocykli i sprzętu strażackiego. Malowano kolorowe " tatuaże", sprzedawano zdjęcia z poprzedniego Festiwalu i innych momentów życia naszej szkoły (szkolnych uroczystości i wycieczek ).

Przy takiej pogodzie można było orzeźwić się chłodnymi napojami lub lodami, kto był głodny pożywił się w bufecie, który obsługiwały panie z Rady Rodziców. W budynku Starej Szkoły uruchomiono punkt krwiodawstwa, 40 osób oddało 18 litrów krwi. W imieniu chorych dzieci gorąco dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za ten cenny DAR ŻYCIA.

Niech kolejne Festiwale Tańca i Festyny będą okazją do wspólnych spotkań w Kaźmierzu dzieci, młodzieży i dorosłych.

Dziękujemy współorganizatorom: Starostwu Powiatowemu w Szamotułach, GOK w Kaźmierzu, Radzie Rodziców, wszystkim nauczycielom i pracownikom Szkoły Podstawowej, Urzędowi Gminy i licznym sponsorom.

Zdzisława Śmieszek

Podziękowanie

Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu składa serdeczne podziękowanie Pani Zdzisławie Śmieszek za duży wysiłek i wytrwałość w organizacji kolejnego Powiatowego Festiwalu Tańca w Kaźmierzu, który promuje szkołę i rozwija zainteresowania tańcem jako inną formę spędzania wolnego czasu.

 

ZIELONA SZKOŁA W SIERAKOWIE

 

Jak co roku najmłodsze dzieci Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu wyjechały w dniach 11 do 13 czerwca na tzw. Zieloną Szkołę. Na terenie ośrodka TKKF w Sierakowie wśród przepięknych lasów Puszczy Noteckiej, nad pierwszej klasy czystości Jeziorem Jaroszewskim odpoczywało 127 dzieci, którymi opiekowało się 8 nauczycieli i pielęgniarka. Celem Zielonej Szkoły jest nie tylko rekreacja, ale i realizacja programu nauczania w terenie, również sprawdzian samodzielności, odpowiedzialności za kolegę, porządku, integracja klasy. Dla nauczyciela jest to okazja poznania ucznia od innej strony, np. jakie wartości wyniósł z domu, jak zachowa się w nietypowych, innych sytuacjach niż dotychczas w szkole.
Dzieci miały zapewnionych wiele atrakcji:
-bawiły się w sierakowskiej pływalni i udostępnionych przez TKKF obiektach sportowych,
-zwiedziły hutę szkła ozdobnego,
najbardziej zainteresowani przyrodą i ekologią byli w Centrum Edukacji Przyrodniczej w Chalinie, pozostali zwiedzali Zamek Opalińskich z cennymi zbiorami i przepięknymi sarkofagami,
-organizowały wycieczki po lesie w celu obserwacji życia przyrodniczego,
-zobaczyły barokowy sierakowski kościół,
-zwiedziły jedno z najstarszych stad ogierów w Polsce,
-miały okazję przejechać się konnymi bryczkami, a podczas spaceru brzegiem jeziora zobaczyły raki,
-oczywiście nie obyło się bez wspólnego grillowania, śpiewania piosenek i dyskoteki. Wszyscy kierowali się hasłem " Kto na spacer wyruszy, otwiera szeroko oczy i uszy". Mimo tęsknoty za rodzicami myślę, że dużo wiadomości, wrażeń i doświadczenia wyniosły dzieci z pobytu na Zielonej Szkole. Uważam również, że dla większości dzieci z naszej szkoły będzie to jedyna okazja ciekawego wypoczynku poza domem podczas wakacji.
Z. Śmieszek

Podziękowanie
Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu dziękuje wszystkim nauczycielom nauczania zintegrowanego Zdzisławie Śmieszek, Hannie Kaczmarek, Danucie Pielucha, Grażynie Kubackiej, Mirosławowi Pielucha, Alicji Szopa oraz opiekunom Longinie Litwiejko, Karolinie Tecław, Annie Pajzert za opiekę nad 126 uczniami i organizację "Zielonej Szkoły" w Sierakowie. Trud jaki Państwo podjęli z pewnością zostanie doceniony przez rodziców dzieci ,które wychowujecie.

Specjalne podziękowanie
Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Kaźmierzu dziękuje wszystkim sponsorom - ludziom dobrego serca oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Towarzystwu Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej za wsparcie finansowe w organizacji "Zielonych Szkół" w Sierakowie, Bystrzycy Kłodzkiej i wymiany dzieci miedzy szkołami w Koleśnikach i Versoce a Szkołą Podstawową w Kaźmierzu.

 

Projekt edukacyjny Safari w Starym Zoo

 

Specjalista ds. dydaktyki w poznańskim ogrodzie zoologicznym Grażyna Krzesińska podczas przykładowej lekcji dla nauczycieli w ramach projektu Safari w Starym ZOO
Szkoła Podstawowa w Kaźmierzu uczestniczy w projekcie edukacyjnym Safari w Starym Zoo "stworzonym z inicjatywy Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli i Ogrodu Zoologicznego w Poznaniu z myślą o nauczycielach, którzy chcą uczyć inaczej niż w ławce szkolnej i uczniach, którzy chcą poznać nie tylko swoje środowisko, ale również to nieznane, dalekie".
W ciągu ostatnich lat wymarło wiele gatunków płazów, a około dwóch tysięcy jest globalnie zagrożonych. Aby zapobiec temu procesowi, światowe organizacje na rzecz ochrony przyrody ogłosiły rok 2008 Rokiem Żaby. Ta światowa kampania ma nam uświadomić, jak ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu środowiska przyrodniczego pełnią płazy, które jako drapieżniki odżywiają się owadami i drobnymi ssakami, ale i same bywają pokarmem dla innych zwierząt.
Dlatego też tematem projektu jest życie płazów i równie ważnych dla zachowania równowagi środowiska przyrodniczego gadów. Celem projektu jest rozwijanie zainteresowań przyrodniczych uczniów, kształtowanie ich umiejętności badawczych oraz właściwego stosunku do działalności ogrodów zoologicznych.
Uczniowie biorący udział w projekcie pojadą na specjalną lekcję do poznańskiego Starego Zoo, podczas której przeprowadzą obserwację zwierząt, a następnie udokumentują wyniki swojej pracy przystępując do konkursu.
Konkurs, którego istotą jest wykonanie techniką komiksu 4 scenek z życia obserwowanych przez uczniów zwierząt, stanowi zwieńczenie projektu . Każda szkoła uczestnicząca w projekcie wybierze 2 najlepsze prace i prześle je organizatorowi projektu. Spośród przesłanych prac komisja wyłoni laureatów konkursu. Osobami odpowiedzialnymi za realizację projektu w Szkole Podstawowej w Kaźmierzu są: Kamila Szefler i Anna Heś - nauczycielki języka angielskiego.


Kamila Szefler

 

 

 

 

 

  
I
II
III
IV
V
VI
absolwenci
 
podręczniki/programy
plan lekcji
Samorząd Uczniowski
oferta edukacyjna
świetlica
działalnośc ekologiczna
biblioteka
talenty szkolne
gazetka szkolna
 
Rada Rodziców
zebrania